Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2007., 12:48   #241
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
OPET NIJE TOČNO - naravno da građevinari plaćaju PDV (22%) kroz sve fakture, a kako ne knjiže građevinu (stanove) na svoje ime (osim što su morali platiti zemljište) ne plaćaju porez na promet (5%) koji plaća krajnji kupac koji upisuje stan na svoje ime, osim ako je s osnova kupnje prve nekretnine toga oslobođen - ali to je posebna priča
Bez uvrede, ali ja bih rekao da si dobrano pomiješala lončiće..
Bankei is offline  
Old 15.06.2007., 16:23   #242
Quote:
bankei_ri kaže: Pogledaj post
Bez uvrede, ali ja bih rekao da si dobrano pomiješala lončiće..
Porez na promet nekretnina u Republici Hrvatskoj oporezuje po jedinstvenoj poreznoj stopi od 5% od ukupne ugovorene kupoprodajne cijene nekretnine, bez obzira o kakvoj se nekretnini i kojoj vrsti transakcije radi. Porez na promet nekretnina snosi uvijek u cijelosti kupac.

Kod zamjene nekretnina svaki vlasnik plaća po 5% na svoju nekretninu. To donedavno nije bilo tako. Porez se plaćao samo na razliku u cijeni između dviju zamijenjenih nekretnina.

Kupac koji rješava svoje stambeno pitanje na način i prema uvjetima iz Zakona o izmjenama i dopunama Zakonu o porezu na promet nekretninama oslobođen je plaćanja istog u cijelosti.
lidija10 is offline  
Old 15.06.2007., 17:25   #243
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Porez na promet nekretnina u Republici Hrvatskoj oporezuje po jedinstvenoj poreznoj stopi od 5% od ukupne ugovorene kupoprodajne cijene nekretnine, bez obzira o kakvoj se nekretnini i kojoj vrsti transakcije radi. Porez na promet nekretnina snosi uvijek u cijelosti kupac.

Kod zamjene nekretnina svaki vlasnik plaća po 5% na svoju nekretninu. To donedavno nije bilo tako. Porez se plaćao samo na razliku u cijeni između dviju zamijenjenih nekretnina.

Kupac koji rješava svoje stambeno pitanje na način i prema uvjetima iz Zakona o izmjenama i dopunama Zakonu o porezu na promet nekretninama oslobođen je plaćanja istog u cijelosti.
Je, ovo je sve točno

Jedino što se ne odnosi na NOVOGRADNJE koje je sagradila neka firma. Pogledaj stare topike na ovom forumu, to je već stoput rečeno.
Bankei is offline  
Old 19.06.2007., 12:04   #244
evo jedan članak
http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak..._kuce,79019.jl

Nije vezan za cijene ali će sigurno utjecati na iste...
demosten is online now  
Old 20.06.2007., 10:56   #245
Eh ajde molim pomoć stručnjaka za cijene nekretnina u ZG. Dakle, imam 2etažni stan kompletno novo renoviran 2005 godine, ukupno je u vl. list upisano 99,42m2 (od čega 19,8 terasa). Donja je etaža u potkrovlju ali stropovi su visoki, viši od prosjeka (ne znam kako da bolje objasnim). Jedini je bad što zgrada nema lift, a stan je na 5 katu.. To je , ali opet ni je tak nepodnošljivo. Kvart je istok, zona tramvaja, busa itd.. I sad mene zanima koliko bi bilo realno tražiti za ovakav stan? Ja mislim 140.000 - 150.000 EUR. Any suggestions?
Crow Jane is offline  
Old 20.06.2007., 11:08   #246
Crow Jane, trebalo bi znati detaljnije lokaciju, ali vec ovako se meni to cini (puno) premalo.

1500 E/m2? pa to vise nema ni na borongaju

ja bi pocela sa 1800/m2, znaci 180 tisuca. po odazivu kupaca i konkretnim ponudama ces vidjeti je li to previse ili premalo. u svakom slucaju, bolje poceti s visom cijenom koju mozes spustiti.

nisam za nabijanje cijena, ali kad vidim kakve se sve rupe prodaju i po kojoj cijeni
Clea is offline  
Old 20.06.2007., 11:17   #247
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
evo jedan članak
http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak..._kuce,79019.jl

Nije vezan za cijene ali će sigurno utjecati na iste...
nadam se da da. cijene kuca i zemljista u ovim selima oko zg-a su uzasno visoke, a nema ni plina ni kanalizacije
Clea is offline  
Old 20.06.2007., 11:41   #248
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
Eh ajde molim pomoć stručnjaka za cijene nekretnina u ZG. Dakle, imam 2etažni stan kompletno novo renoviran 2005 godine, ukupno je u vl. list upisano 99,42m2 (od čega 19,8 terasa). Donja je etaža u potkrovlju ali stropovi su visoki, viši od prosjeka (ne znam kako da bolje objasnim). Jedini je bad što zgrada nema lift, a stan je na 5 katu.. To je , ali opet ni je tak nepodnošljivo. Kvart je istok, zona tramvaja, busa itd.. I sad mene zanima koliko bi bilo realno tražiti za ovakav stan? Ja mislim 140.000 - 150.000 EUR. Any suggestions?
ovisno o tocnoj lokaciji i starosti zgrade.. koliko je neto korisna povrsina u vl. listu? da li ima spremiste, parking, garazu? pretpostavljam da je ovih cca 100m2 ukupna korisna povrsina svega zbrojeno..
mislim da je 1.500 realna pocetna cijena i ocekuj dobit izmedju 1.400 i 1.450
za ove koji sugeriraju 1.800, uzmi u obzir sljedece parametre: umanjenje za amortizaciju zgrade cca 1% po godini starosti (moze i manje umanjenje ovisno o stanju uredjenosti, recimo 0,5% godisnje), 10-15% za zadnji kat bez lifta
ak je novogradnja u Dubravi po 2.000, za 20 godina staro i zadnji kat je umanjenje od cca 30-35% i dodjes na 1.300 - 1.400
kaj sad velis na cijenu, ha?
naravno, to je samo moje misljenje, a ti uvijek mozes krenut s 1.800 pa prodavat mjesecima (ili godinama)
zapravo, sve ovisi da li (i koliko) ti se zuri
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Old 20.06.2007., 12:54   #249
Quote:
strma kaže: Pogledaj post
ovisno o tocnoj lokaciji i starosti zgrade.. koliko je neto korisna povrsina u vl. listu? da li ima spremiste, parking, garazu? pretpostavljam da je ovih cca 100m2 ukupna korisna povrsina svega zbrojeno..
mislim da je 1.500 realna pocetna cijena i ocekuj dobit izmedju 1.400 i 1.450
za ove koji sugeriraju 1.800, uzmi u obzir sljedece parametre: umanjenje za amortizaciju zgrade cca 1% po godini starosti (moze i manje umanjenje ovisno o stanju uredjenosti, recimo 0,5% godisnje), 10-15% za zadnji kat bez lifta
ak je novogradnja u Dubravi po 2.000, za 20 godina staro i zadnji kat je umanjenje od cca 30-35% i dodjes na 1.300 - 1.400
kaj sad velis na cijenu, ha?
naravno, to je samo moje misljenje, a ti uvijek mozes krenut s 1.800 pa prodavat mjesecima (ili godinama)
zapravo, sve ovisi da li (i koliko) ti se zuri
Ne žuri mi se, a opet ne bih htjela prodati u bescjenje, zato pitam. Više zaista nemam pojam o tome što je realna cijena stana u ZG.
Crow Jane is offline  
Old 20.06.2007., 13:06   #250
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
Ne žuri mi se, a opet ne bih htjela prodati u bescjenje, zato pitam. Više zaista nemam pojam o tome što je realna cijena stana u ZG.

meni se cini da je kod tog stana problem u malom broju soba u odnosu na kvadraturu. ako se ne varam (vidjela sam na onom topicu slike, pa sam povezala s oglasom s c-n)

meni se jos ponesto ne svidja... npr. adaptiran je (sto je fakat super) ali su stavljeni laminati (koliko vidim)

lokacija ti je mrak dobra, to ti se sad racuna kao siri centar, doduse jos uvijek malo manje popularan dio sireg centra ali cinjenica je da je sve blizu i da ima potencijala.

i moras reci koliko stvarno ima kvadrata a koliko pise u vlasnickom. dakle, pomnoziti s odgovarajucim umanjujucim koeficijentima povrsinu terase, te povrsinu donje etaze koja je kazes s kosim stropom. ja bih racunala maksimalno 1600-1700 po kvadratu, ali ne puta 100 kvadrata, nego puta obracunata povrsina.

ne znam isplati li ti se cekanje, jer zgrada postaje samo starija. ne znam, sretno kako god.
cd8 is offline  
Old 20.06.2007., 13:15   #251
Quote:
cd8 kaže: Pogledaj post
meni se cini da je kod tog stana problem u malom broju soba u odnosu na kvadraturu. ako se ne varam (vidjela sam na onom topicu slike, pa sam povezala s oglasom s c-n)

meni se jos ponesto ne svidja... npr. adaptiran je (sto je fakat super) ali su stavljeni laminati (koliko vidim)

lokacija ti je mrak dobra, to ti se sad racuna kao siri centar, doduse jos uvijek malo manje popularan dio sireg centra ali cinjenica je da je sve blizu i da ima potencijala.

i moras reci koliko stvarno ima kvadrata a koliko pise u vlasnickom. dakle, pomnoziti s odgovarajucim umanjujucim koeficijentima povrsinu terase, te povrsinu donje etaze koja je kazes s kosim stropom. ja bih racunala maksimalno 1600-1700 po kvadratu, ali ne puta 100 kvadrata, nego puta obracunata povrsina.

ne znam isplati li ti se cekanje, jer zgrada postaje samo starija. ne znam, sretno kako god.
Pa soba ima 3, kaj je to premalo?? Kakav je to 3sobni stan od npr 60m2?

Za kvadraturu bih ja stavila 89,6 m2.
Crow Jane is offline  
Old 20.06.2007., 13:32   #252
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
Pa soba ima 3, kaj je to premalo?? Kakav je to 3sobni stan od npr 60m2?

Za kvadraturu bih ja stavila 89,6 m2.
u 100 kvadrata sasvim fino stanu tri spavace sobe i dnevni boravak (cetvorosobni stan). trosobni stan stane u 75-80 kvadrata komotno.

a za kvadraturu, ne znam koliki su koeficijenti za kosi strop i terasu, ali ukupna povrsina ovisi o tome.
cd8 is offline  
Old 20.06.2007., 13:49   #253
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
NIJE TOČNO - PDV plaća graditelj (obračunava mu se tijekom izgradnje na sve troškove) a porez na promet plaća kupac kod kupoprodaje umanjen za vrijednost zemljišta
samo djelomično djelomično točno.
porez na promet plaća kupac, ali samo na građevinsko zemljište.
to je slučaj kod novogradnji.
Upravo zato da bi se izbjeglo dvostruko oporezivanje.
u praksi to kupca izađe cca 1.5% ugovorene cijene.
__________________
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi!
GRUNF
andy_0702 is offline  
Old 20.06.2007., 14:47   #254
Quote:
cd8 kaže: Pogledaj post
a za kvadraturu, ne znam koliki su koeficijenti za kosi strop i terasu, ali ukupna povrsina ovisi o tome.
kosine:
0-1m visine koef. 0,00
1-2m visine koef. 0,75
2 na više koef. 1,00

terasa (nenatkrita) koef. 0,25
balkon, natkrita terasa koef. 0,50
loggia koef. 0,75
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Old 03.07.2007., 14:55   #255
I u glasu slavonije su prozborili o tome makar ništa novoga nisu rekli...
demosten is online now  
Old 03.07.2007., 16:20   #256
O cijenama nekretnina u Zagrebu ovisno o lokaciji

Uz visoke cijene kvadrata kakve vladaju tržištem posljednjih godina, nije svejedno gdje kupiti stan, a da mu vrijednost narednih godina ostane ista ili čak poraste. Savjeti agenata su jasni: Šalata, Pantovčak, Tuškanac, ali obavezno niži dijelovi, oni bliži centru grada. Vrijedni ostaju i stanovi u samom centru grada, ali valja voditi računa da to budu neprometne ulice, dakle ne zeleni val i ulice kojima vozi tramvaj. Cijenu će sačuvati i novogradnje u zoni tramvaja u istočnom dijelu, do Maksimira.

Stanovanje u zapadnom dijelu Zagreba uvijek je bilo atraktivnije, cjenjenije i poželjnije nego na istoku. Na zapadnom su dijelu najprije nicale urbane vile, novi shopping centri, grad se brže širio na zapad. Potražnja za stambenim prostorima na zapadu rasla je iz godine u godinu i odjednom, prije godinu do dvije, priča se okrenula.

Slika novih zagrebačkih zona stoga se potpuno promijenila. Prva, najatraktivnija, gdje se traže kuće za rezidencije, i dalje su Pantovčak, Tuškanac i dijelovi Šalate, poput Bijenićke, Voćarske, Alagovićeve, ali u prvoj stambenoj zoni Zagreba još su i Jurjevska, Remete, Mlinovi, Šestinska cesta, Horvatovac, Zelengaj, Voćarska, Gračanska... ali i niži i prometno pristupačniji dijelovi tih naselja i ulica.

Atraktivan je postao istok za prodaju skupljih stanova i kuća, uglavnom stranim diplomatima i menadžerima. Strujanje su preokrenule naizgled sporedne činjenice - premještaj američke, njemačke i francuske škole s Pantovčaka i Zelengaja na istočniji dio grada. Za strancima, pak, kreću investitori, jer sam boravak stranih diplomata i menadžera u nekom kvartu čini taj kvart elitnijim i privlačnijim, za strancima kreću i domaći kupci i najmoprimci, uglavnom bolje stojeći.

Stanovi u novim urbanim vilama u Babonićevoj, koje su odmah do američke škole, iznajmljuju se za dvije do tri tisuće eura, dok su oni u Jurjevskoj, na Mlinovima ili Šestinskoj cesti po 1500 do 2000 eura. Ne traže se samo elitne i ekskluzivne vile ili najveći stanovi na istočnom dijelu grada.

U Jazbini, na Čretu, Prilesju ili Oboju prije je bilo teško iznajmiti kuću, danas ih, pak, u tom dijelu grada nema dovoljno. Tako je Jazbina postala dvostruko skuplja od Vinogradske, Vrhovca ili Svetog Duha.

Osim škola, drugi razlog velikog premještaja “in” lokacija na istok su novi poslovni tornjevi, koji su također nikli istočno od Savske - uz Miramarsku, Radničku, Heinzelovu.

Druga su zona Zavrtnica, Rapska, Bužanova, Banjavčićeva, Borongaj, u kojima se uglavnom traže srednji ili veći stanovi. Sve zapadnije od Vinogradske postalo je treća zona. Borongaj je donedavno bio potpuno neatraktivan kvart, koji je malo koga privlačio, a sada je apsolutni hit, baš kao i Zavrtnica, Bužanova, Banjavčićeva i ostale ulice oko Kvatrića.

Vrijednost stanova na Jarunu već je znatno narasla, a slično se događa i oko Bundeka. Pravilo je da cijene nekretnina rastu tamo gdje nastane neki zanimljiv javni sadržaj, kao što su sportski i rekreacijski centri, te da padaju u “preizgrađenim” naseljima, poput novog dijela Vrbika, Trešnjevke i slično. Kupci naprosto traže dovoljno prostora ne samo unutar svoga stana nego i u okolini, pa sve teže pristaju na pretrpana naselja i preuske ulice.
lidija10 is offline  
Old 04.07.2007., 09:40   #257
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
O cijenama nekretnina u Zagrebu ovisno o lokaciji
Pametni agenti, nema sto. Šalata, Pantovčak, Tuškanac, su uvijek bili atraktivni i uvijek ce ostati. Medjutim, ne sjecam se da je netko od njih prije godinu dana nesto rekao o atraktivnosti stanovanja u istocnom dijela grada. A sjecam se da da smo na forumu neki od nas upravo o tome pisali. Mislim da ce se ta razlika izmedju zapadnog i istocnog dijela u buducnosti jos vise povecavati, a kvartovi na zapadu tipa Spansko Malesnica Vrbani dodatno ce gubiti na vrijednosti. Tresnjevka takodjer zbog nagruvanosti i neplanske gradnje. Mislim da ce u buducnosti ljudi preferirati zivjeti u manjim zgradama sa samo nekoliko stanova ili obiteljskim kucama naustrb nekih betonskih cudovista kakva se sada grade. Zbog toga mislim da je i ona zgrada koja se gradi kod Bundeka debelo precijenjena. Lokacija O.K. ali zgradurina ko' iz socijalizma. Nije bolja situacija ni u Rapskoj gdje su gradili Pionir i Mesic. Bio sam tamo neki dan i odmah se sjetio pjesme Ramba Amadeusa "Beton beton samo beton.." No na vidiku su mozda i neki pozitivni pomaci. Npr. ako Bandic ispuni obecanje i uredi podrucje sadasnje mocvare Savica-Sanci i ako se kao sto je planirano prijedlogom GUPa u tom podrucju definira zona gradnje obiteljskih kuca i kuca u nizu, mislim da ce to postati puno bolje mjesto za zivjeti od mnogih naselja u zapadnom dijelu koja su uglavnom unistena pretjeranom gradnjom i betonizacijom. Nazalost, najnoviji prijedlog GUPa koji dozvoljava gradnju stambenih nebodera u nekim podrucjima grada smatram potpunim promasajem. Zagreb ima dovoljno mjesta za sirenje i mislim da zaista nema potrebe za tako necim. Ali vidjet cemo, ovo je HR a tu je sve moguce.
zabotinski is offline  
Old 04.07.2007., 10:01   #258
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
O cijenama nekretnina u Zagrebu ovisno o lokaciji

Druga su zona Zavrtnica, Rapska, Bužanova, Banjavčićeva, Borongaj, u kojima se uglavnom traže srednji ili veći stanovi. Sve zapadnije od Vinogradske postalo je treća zona. Borongaj je donedavno bio potpuno neatraktivan kvart, koji je malo koga privlačio, a sada je apsolutni hit, baš kao i Zavrtnica, Bužanova, Banjavčićeva i ostale ulice oko Kvatrića.
E vidiš i moj je stan u toj zoni. ali baš nisam primjetila da je neki hit.
Crow Jane is offline  
Old 04.07.2007., 10:05   #259
A čuj, na 5. katu, a bez lifta je velika mana. Osobno ne bih ni pod kojim uvjetima na tako nešto pristala, makar i sve ostalo bilo savršeno. Život bez lifta je koma. To je za nekakvo iznajmljivanje i to studentima ok.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Old 04.07.2007., 10:53   #260
Inace i jutarnji (jucer) i metro express (danas) su objavili da se cijene nekretnina padaju (u zgb-u)
Prvi su imali index od burze nekretnina (a ne centra nekretnina), a drugi su imali i neke sugovornike i izbor centar nekretnina...
demosten is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:22.