Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2017., 12:02   #61
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
po toj logici onda je stvarno i html i css programski jezik. i excel i autocad itd...
Kad napišeš HTML, jesi uzrokovao da web browser prikaže potrebne informacije? Jesi? Da, onda je to program, program po kojem jedna aplikacija prikazuje informacije.

Ti sad možeš filozofirati o mehanici, ali rezultat je bitan. Serija instrukcija koje web browser aplikaciji vele kak te koji rad treba izvršiti.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 12:05   #62
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
po toj logici onda je stvarno i html i css programski jezik. i excel i autocad itd...
Priznajem da nije osobito korisno, ali excel da:
https://www.youtube.com/watch?v=tSGraO5mHcs
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 13:29   #63
Ja znam jednog molekularnog biologa koji je kompletne izračune sekvenciranja vrtil v Excelu.

A AutoCAD ima, i uvijek je imal LISP ugrađen v sebe, tak da se AutoCAD može programirati. Crtanje modela, vse: AutoLISP.

Klinčadiji ovdje bi bilo bolje da se ili okani računala, ili zagrije stolicu i počne učiti umjesto štrikanja web stranica v C# i JavaScriptu po principu "susjedov mali će to jeftinije, samo 50 kuna!"
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 16:30   #64
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Priznajem da nije osobito korisno, ali excel da:
https://www.youtube.com/watch?v=tSGraO5mHcs
da uz pomoć vb-a, to se slažem
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 16:33   #65
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Kad napišeš HTML, jesi uzrokovao da web browser prikaže potrebne informacije? Jesi? Da, onda je to program, program po kojem jedna aplikacija prikazuje informacije.

Ti sad možeš filozofirati o mehanici, ali rezultat je bitan. Serija instrukcija koje web browser aplikaciji vele kak te koji rad treba izvršiti.
ček a gdje je sad onaj Turingov test ovdje?

jel ne bi to trebalo proći prvo?

Quote:
Annatar kaže:
Ja znam jednog molekularnog biologa koji je kompletne izračune sekvenciranja vrtil v Excelu.

A AutoCAD ima, i uvijek je imal LISP ugrađen v sebe, tak da se AutoCAD može programirati. Crtanje modela, vse: AutoLISP.

Klinčadiji ovdje bi bilo bolje da se ili okani računala, ili zagrije stolicu i počne učiti umjesto štrikanja web stranica v C# i JavaScriptu po principu "susjedov mali će to jeftinije, samo 50 kuna!"
mislim da sad više od ljubomore što vidiš da nisi u pravu se vadiš na svakojake gluposti.
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 17:18   #66
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
ček a gdje je sad onaj Turingov test ovdje?

jel ne bi to trebalo proći prvo?



mislim da sad više od ljubomore što vidiš da nisi u pravu se vadiš na svakojake gluposti.
Meni se čini da HTML napreduje prema ispunjenju Turinga. HTML5 je ogromni korak prema tome da više nije samo kozmetika.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 17:25   #67
http://blog.schauderhaft.de/2009/06/...-model-clause/

Pa koga zanima
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 17:54   #68
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Najbolji su mi zaključci, posebno ovo boldano

Quote:
So, what do we learn from this?
Oracle SQL is indeed Turing complete
Oracle jumped the DSL band waggon already in 2004 and fell of the other side
You definetly should learn and use the model clause if
You want to make your code unreadable
You are a masochist
You earn your money by betting: "I bet you can't do this in SQL"


Other then that the Oracle Clause is just another sign that Oracle doesn't get anything right if it isn't inside the database core engine
Oracle tjera vodu na svoj mlin, ako ga se svede na CRUD i ORM, onda bude netko rekao da i sve druge baze imaju CRUD, pa zašto plaćati skupu licencu Oracle-u.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 17:59   #69
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Sine ja sem živjel v Silicijskoj Dolini po službenoj dužnosti (zvali su me da dojdem), podučaval sem te mlade telce i junce i vidl sem iz prve ruke kolika bijeda i siromaštvo tam vladaju, a klinčadija drlja kod jer su im obećali opcije kao udio firme. I onda od firme bude kita, nakon pet godina drljanja koda po 16 sati na dan, spavaju usaftani ispod stolova, eventualno se skrumpira jedan ili dva osnivača jednom v 10.000 pokušaja, a telci ostanu bez posla z kitom v ruci jer većina tih startupa bankrotira. Ak imaju sreće završe onda v jednoj malo većoj firmi gdi delaju da im na kraju meseca ostane pozitivna nula. Nemaš pojma kulike siromašnih i gladnih ima tam; lahko je prosipati mudrost tu. Naravno prosipa se mudrost iz Hrvatske, jok Silicijska Dolina, ali izdašno se dijele "moralne pobjede". Stereotipično; MADE IN CROATIA!
Znaš kak se kaže, tko riskira profitira. Naravno tu je uključen i neuspjeh.

I jesi zaradio koji milijunček na nekoj inovaciji ili nabijaš po tastaturi plaćen po satu? Pa već si u Ameriki barem 30 godina, prešišali te razni Zukenbergi koji pazi nemaju ni faks završen i sigurno nisu razmišljali je li programski jezik turing kompletni kad su pisali fejsbuke.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 18:04   #70
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Samo se ti zajebavaj, ali ovdje ima škvadre koja rastura MC68000 assembler (i piše se skup), a lahko more biti da ti je v autu (ak ga imaš) jedna MC68000 centralna procesorska jedinica... zato ne previše kakati po MC68000 assembleru, niti po ljudima koji su ga navčili!

I da, vsagdo kdo je navčil MC68000 assembler je postal bolji programer, a dobar dio tih istih danas imaju multimilionske firme. Vidi Uncharted seriju na PlayStationu 3 i 4, Call of Duty, Grand Theft Auto seriju, i tak dalje.

A ne bi ni tebi škodilo da svladaš MC68000 assembler, jer je ortogonalan. "Vrlo instruktivno", kak bi rekel Bryan Cantrill.
Kako će ti znanje asemblera pomoći kod pisanja velikih višeslojnih rješenja koja se danas uglavnom programiraju u objektnim ili proceduralnim jezicima?

Asembler ako je pravilno pisan mora biti špageti kod, znanjem asemblera si samo ugradiš štetne navike kod programiranja, osim ako ne planiraš programirati u qbasicu ili nekoj staroj verziji cobola.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 18:08   #71
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Kriterij je jednostavan: niz instrukcija, bilo općenitih, bilo specifičnih u nekoj domeni, koje uzrokuju da računalo izvrši neku radnju.

Jer, podsjetimo se, svrha računala je automatizacija procesa. Sve ostalo je izdrkavanje.
U ovo se uklapa i opis zadatka na običnom prirodnom jeziku kojeg netko treba napraviti. Lijepo ti piše što trebaš napraviti, to su instrukcije koje bude kompjutor interpretirao u nekoj fazi.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 19:11   #72
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Kako će ti znanje asemblera pomoći kod pisanja velikih višeslojnih rješenja koja se danas uglavnom programiraju u objektnim ili proceduralnim jezicima?

Asembler ako je pravilno pisan mora biti špageti kod, znanjem asemblera si samo ugradiš štetne navike kod programiranja, osim ako ne planiraš programirati u qbasicu ili nekoj staroj verziji cobola.
reko si hrpu gluposti, sve na kraju se svodi na assembly, kak je reko kolega ako se malo bavis time dobis uvid kak racunalo zapravo radi, a da ti dam primjer frend mi radi kao game dev i radi se na ozbiljnim stvarima, koristi se C++, al malo sam s njim razgovarao i covjek mi je rekao da koriste x86 assembly kad god treba nesto savrseno optimizirati da igra ne brejka, meni je to bilo full zanimljivo za cuti posto ima gro ekipe poput tebe koja govori kako je to nebitno u modernom svijetu, a gle cuda koristi se svaki dan u industriji
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 19:35   #73
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
reko si hrpu gluposti, sve na kraju se svodi na assembly, kak je reko kolega ako se malo bavis time dobis uvid kak racunalo zapravo radi, a da ti dam primjer frend mi radi kao game dev i radi se na ozbiljnim stvarima, koristi se C++, al malo sam s njim razgovarao i covjek mi je rekao da koriste x86 assembly kad god treba nesto savrseno optimizirati da igra ne brejka, meni je to bilo full zanimljivo za cuti posto ima gro ekipe poput tebe koja govori kako je to nebitno u modernom svijetu, a gle cuda koristi se svaki dan u industriji
Tebi je napisano hrpa gluposti zato jer ne poznaješ arhitekturu procesora.

Tvoj frend koristi asembler za poboljšanje performansi, a to znači špageti kod.

Na kraju se sve ne svodi na asembler, već na strojni kod, to su ti nule i jedinice, asembler nije strojni kod.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 19:40   #74
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Tebi je napisano hrpa gluposti zato jer ne poznaješ arhitekturu procesora.

Tvoj frend koristi asembler za poboljšanje performansi, a to znači špageti kod.

Na kraju se sve ne svodi na asembler, već na strojni kod, to su ti nule i jedinice, asembler nije strojni kod.
lol, vjeruj mi on ne pise spageti kod, a poznavanje ili nepoznavanje arhitekture se ocituje o tome da jezik poistovjecujes sa alatom koji prevodi taj jezik u strojni kod, i naravno da su na kraju sve nule i jedinice, al human readable low level format je assembly kod, i taj kod moze i covjek rucno lagano prevesti u nule i jedinice

uostalom nebitno ti si rekao da je lose danas poznavati assembly i low level programiranje zato kaj stvaras lose navike, to je hrpa gluposti zato kaj se dosta kriticnih stvari radi na toj razini, i kod ne mora bit spageti ako znas kaj radis i koristis potprograme i sve kaj ide uz to
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 19:54   #75
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
lol, vjeruj mi on ne pise spageti kod, a poznavanje ili nepoznavanje arhitekture se ocituje o tome da jezik poistovjecujes sa alatom koji prevodi taj jezik u strojni kod, i naravno da su na kraju sve nule i jedinice, al human readable low level format je assembly kod, i taj kod moze i covjek rucno lagano prevesti u nule i jedinice

uostalom nebitno ti si rekao da je lose danas poznavati assembly i low level programiranje zato kaj stvaras lose navike, to je hrpa gluposti zato kaj se dosta kriticnih stvari radi na toj razini, i kod ne mora bit spageti ako znas kaj radis i koristis potprograme i sve kaj ide uz to
Čisti asembler je špageti kod, snipeti u c-u su mali dijelovi koda koji nemaju tako jako izraženu špageti komponentu ali i oni su špageti kod. Čim koristiš neki oblik jump/goto naredbe, to ti je špageti kod.

Pisanje špageti koda i modularnog koda su dva različita pristupa i pisanjem špageti koda stječu se negativne navike, jer se svaki pristup programiranju gleda kroz prizmu špageti koda.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 21:35   #76
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Čisti asembler je špageti kod, snipeti u c-u su mali dijelovi koda koji nemaju tako jako izraženu špageti komponentu ali i oni su špageti kod. Čim koristiš neki oblik jump/goto naredbe, to ti je špageti kod.

Pisanje špageti koda i modularnog koda su dva različita pristupa i pisanjem špageti koda stječu se negativne navike, jer se svaki pristup programiranju gleda kroz prizmu špageti koda.
A svako poznavanje kako jedna sort() izgleda iznutra i što se tamo točno događa te čini jako lošim programerom

Isto kako te poznavanje matematike čini lošim game devom.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 22:39   #77
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Kako će ti znanje asemblera pomoći kod pisanja velikih višeslojnih rješenja koja se danas uglavnom programiraju u objektnim ili proceduralnim jezicima?

Asembler ako je pravilno pisan mora biti špageti kod, znanjem asemblera si samo ugradiš štetne navike kod programiranja, osim ako ne planiraš programirati u qbasicu ili nekoj staroj verziji cobola.
Ne bih se slozio. C je odlican jezik a manipulacija pokazivacima stvari ucini logicnim kod referenciranja kod Jave ili C#. Osobno sam prije koji tjedan ispravljao svoj kod jer sam radio sto sam mislio da je tocno, kada je stariji kolega moj snipet prepisao u strukture i pokazivao kako bi kod radio u Cu i zasto imam bug bilo mi je jasno.

Nazalost, puno je pisano ovdje ali neke stvari naucis na tezi nacin.

Toliko od mene na ovoj temi.
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 22:40   #78
@GemsBond majkemi pocela je rasprava oko jednostavne teoretske definicije, al covjek da bi dokazao da je u pravu se zakopao tako duboko da vise ne vidi izlaz iz te rupe, ne shvacam zasto imas toliku potrebu bit u pravu u svemu, a govoris tak apsurdne stvari da se covjek uhvati za glavu, rekoh vec da assembly moze biti uredan i citljiv pogotovo ak komentiras kak spada, i da se i dan danas koristi iako dosta ljudi forsira da je to zastarjelo, i to vjerojatno forsira zato sto im je to tesko pohvatat
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 23:03   #79
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozio. C je odlican jezik a manipulacija pokazivacima stvari ucini logicnim kod referenciranja kod Jave ili C#. Osobno sam prije koji tjedan ispravljao svoj kod jer sam radio sto sam mislio da je tocno, kada je stariji kolega moj snipet prepisao u strukture i pokazivao kako bi kod radio u Cu i zasto imam bug bilo mi je jasno.

Nazalost, puno je pisano ovdje ali neke stvari naucis na tezi nacin.

Toliko od mene na ovoj temi.
C je programski jezik treće generacije, ja sam pisao o asembleru, ne o C-u.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 23:06   #80
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
@GemsBond majkemi pocela je rasprava oko jednostavne teoretske definicije, al covjek da bi dokazao da je u pravu se zakopao tako duboko da vise ne vidi izlaz iz te rupe, ne shvacam zasto imas toliku potrebu bit u pravu u svemu, a govoris tak apsurdne stvari da se covjek uhvati za glavu, rekoh vec da assembly moze biti uredan i citljiv pogotovo ak komentiras kak spada, i da se i dan danas koristi iako dosta ljudi forsira da je to zastarjelo, i to vjerojatno forsira zato sto im je to tesko pohvatat
Evo ti primjer pa sam zaključi http://www.plantation-productions.co...Structsa2.html

Čisti špageti kod, a na tim primjerima zapravo ništa nije napravljeno.

Sad zamisli da u asembleru napraviš program ekvivalentan 1000 linija koda programskog jezika treće generacije.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.