Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2016., 20:26   #401
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ja u čitavoj priči jedino ne razumijem kako u ostatku razvijenog svijeta djeca idu u školu sa 6, a sve češće i s 5 godina (iz razloga koji su mi sasvim jasni i generacijski su uvjetovani), a jedino naša idu sa 7+
pa da ide u skolu na novom zelandu (ono sto je puffko pisala) i ja bih ju poslala tam s 5g.
ovak, vrtici su kod nas jos uvijek bolja opcija nego skole.

nisam ti sigurna za englesku, al kad sam ja tam "zivjela" u proslom stoljecu, nekih mjesec dana, moja obtelj je imala troje djece. najmladja je bila stalno doma, srednja i starija su isle u school
kolko me sjecanje sluzi, srednja je imala 6 godina, i oni tamo nisu radili nista drukcije engo u nasim vrticima: stalno je nesto crtala, pjevala, nije bilo ocjena, osim nekih pohvala. i doma sigurno nije nis radila za skolu
ova najmladja nije isla u vrtic jer je to tam uzasno skupo, i ceka se peti rodjendan kada im je school obavezan i besplatan, tj placa se samo hrana i/ili ju mozes nositi od odma.
stariju sam vidjala samo vikendom (al tada sam ja lunjala gradom), brijem da je bila u nekom internatu, ili im je skola trajala cijeli dan

voljela bih da se javi netko sa svjezim iskustvom.

Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Koliko ja vidim ta starija djeca su nekako mirnija. Ne znam kako se ponašaju na satu jer učiteljica to ne komentira posebno, ali mislim da imaju vrlo dobru učiteljicu. Recimo da nije takva i da mi kaže da se moj sin stalno vrpolji, a XY je baš miran, a ja znam da moj ima 7, a drugi dječak 8,5 godina smetala bi me ta primjedba. A ima takvih učiteljica.

Što se tiče intersea: Moj sin je dosta djece iz razreda dovodio kod nas na igranje, što dječaka, što djevojčica. Iz priče s njima sam vidjela da ima onih koji još uvijek gledaju Micky Mousa, Tom & Jerryija, a ima i onih koji gledaju Violetu (RTL kockica), Big brother... Ne želim ulaziti u odgoj i što je primjereno za koju dob. Uopće ne znam koliko ta djeca stvarno gledaju tv, samo promatram s kojim žarom neki od njih pričaju kako je Jerry pobjegao, a drugi razglabaju o ljubavnim sapunicama. I svaki put je ispalo da su mlađa djeca ta gledaju crtiće i da su nekako zaigraniji i nemirniji (ali i dalje dovoljno zreli da idu u prvi razred).
nisu samo starija djeca mirnija, nego djeca koja imaju prilike vise se kretati i zadovoljiti potrebu za kretanjem.
s godinama ta potreba za kretanjem nesto se smanjuje, i vise se mogu fokusirati na mirnije aktivnosti, ali sto im je duze omoguceno slobodno kretanje, tim su vece sanse da mogu mirno sjediti (u skolu, kazalistu, kinu....)

sto se tice interesa, moja kcer ide u mjesanu grupu u vrticu, 3-7g, u nekim stvarima im se preklapaju interesi, u nekima razdvajaju, a isto tako djeca unutar skupine 6-7 se razlikuju i u interesima i u kognitivnim sposobnostima, kao i oni unutar skupine 3-4
i da, tete neke zajednicke aktivnosti rade sa svima skupa, sto zapravo izgleda divno, i profiriraju obje grupe

violetu i big brother ne gleda, jer to mi doma gledamo, i to ima itekako veze s odgojem, a ne odlaskom u skolu.
zapravom vezano uz odgodu skole, imalo bi veze jedino ako ne zelis da ti dijete ostaje samo kod kuce i gleda sto mu padne napamet, da ga duze ostavis u vrticu i imas vecu kontrolu nad sadrzajem koje gleda na tv-u
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 21:37   #402
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nisu samo starija djeca mirnija, nego djeca koja imaju prilike vise se kretati i zadovoljiti potrebu za kretanjem.
s godinama ta potreba za kretanjem nesto se smanjuje, i vise se mogu fokusirati na mirnije aktivnosti, ali sto im je duze omoguceno slobodno kretanje, tim su vece sanse da mogu mirno sjediti (u skolu, kazalistu, kinu....)
Kao što napisah, ja nemam pojma kako se oni ponašaju na satu jer učiteljica to nije komentirala. Moja zapažanja se temelje na njihovom ponašanju kad su kod nas doma ili kad ih gledam tijekom odmora (prozor nam gleda na školsko igralište). Ta starija djeca baš imaju manju potrebu za kretanjem.
Quote:
sto se tice interesa, moja kcer ide u mjesanu grupu u vrticu, 3-7g, u nekim stvarima im se preklapaju interesi, u nekima razdvajaju, a isto tako djeca unutar skupine 6-7 se razlikuju i u interesima i u kognitivnim sposobnostima, kao i oni unutar skupine 3-4
i da, tete neke zajednicke aktivnosti rade sa svima skupa, sto zapravo izgleda divno, i profiriraju obje grupe
I moj sin je išao u mješovitu grupu i znam da to može divno izgledati. Ne tvrdim ja da to ne može funkcionirati, dapače ne tvrdim niti da će stanje biti gore, već samo da se razredna dinamika sigurno mijenja većim brojem starije djece. S obzirom da me je više ljudi (koji uopće ne poznaju moje dijete) pitalo zašto nismo tražili odgodu dojma sam da je to danas trend. Ako želi, svatko ima pravo slijediti trendove, ali nije u redu govoriti da se to ne tiče nikoga drugoga kad ipak nije tako.
Quote:
violetu i big brother ne gleda, jer to mi doma gledamo, i to ima itekako veze s odgojem, a ne odlaskom u skolu.
zapravom vezano uz odgodu skole, imalo bi veze jedino ako ne zelis da ti dijete ostaje samo kod kuce i gleda sto mu padne napamet, da ga duze ostavis u vrticu i imas vecu kontrolu nad sadrzajem koje gleda na tv-u
Ovo je opet bilo moje zapažanje sinovog razreda. Možda je slučajnost da su baš roditelji starije djece liberalniji po pitanju tv-a. Ja recimo znam da moje dijete Violeta ne zanima jer gasi tv kad ju vidi, a kad ga nešto zanima moli i kumi da mu se dozvoli. Za godinu dana ću vidjeti je li to zbog odgoja ili će ipak doći do promjene njegovih interesa.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 08:05   #403
tamo ne sjede za stolom mirno i sute i uce pisati i racunati s 4-5 godina. rade stvari koje kod nas rade u predskoli, o tome se radi.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 10:45   #404
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Dijete od 5,5 godina sigurno nema koncentraciju sjediti kao vojnik satima, jedva se organizira boravke i za ove od 6 i 7, navedi roditelja koji ce dati dijete s 5,5 i sa 7,5 ga pustiti samog doma satima jer nema boravka. Pa mene sad olajavaju jer mi klinac bude dva sata doma sam i ide sam iz skole, a uskoro ce 8!
Ni dijete od 7. godina nema koncentraciju sjediti satima kao vojnik.
Meni je rečeno da prosječno dijete te dobi ima koncentraciju od 15 min na istu stvar, te da se nastavni satovi organiziraju na način da se sat dijeli na cjeline.
Pretpostavljam da je za djecu od 5 godina nastavni sat još više segmentiran, te da ima i više izlazaka vani.

Međutim, ne vidim nikakvog razloga da dijete od 5 godina ne počne raditi nešto drugo od crtanja, trčanja i igranja plastelinom.
Sva djeca koju sam do sad upoznala te dobi, bez obzira na inteligenciju, počinju imati tu vrst "školskog" interesa.
To je pretpostavljam ranije nego što je s nama (generalno) bio slučaj, budući odrastaju u drugačijem svijetu.


Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Daisy
znači 5 godišnjaci u UK imaju nastavu koja počinje u 8 ujutro, traje do cca 10:45 ili 11:30h i onda idu doma i tamo sami čekaju roditelje dok ne završe s poslom?
ili je sasvim drugačije ali ovdje se spominje samo dob u kojoj kreću u školu?
Nisam pitala koliko im traje nastava, niti znam jesu li u školi čitav dan ili do 11.30 pa su onda u "produženome" ili ih kupe dadilje.
Evo pitam kad bude prilika pa javim

Znam da sa 5.g. kreću u ono što zovu školom (za razliku od vrtića) i gdje se uči školsko gradivo koje se ocjenjuje.

Mala od prijatelja je krenula tek od drugog polugodišta, dozvolili su joj upis, jedino su odredili drugačiji način ocjenjivanja, tj vrednuju "svladavanje gradiva u odnosu na ostale" pa je ona sad na 80% (što je odličan uspjeh).

Naravno da školski sustav nije identičan našem, kao što ne postoje dva školsla sustava koja su međusobno identična.

Međutim, sumnjam da je njihova škola jednaka njihovom vrtiću, jer onda ne znam zašto bi dijete sa 5.g. prelazilo iz vrtićke zgrade u školsku.


Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
KS obzirom da me je više ljudi (koji uopće ne poznaju moje dijete) pitalo zašto nismo tražili odgodu dojma sam da je to danas trend. Ako želi, svatko ima pravo slijediti trendove, ali nije u redu govoriti da se to ne tiče nikoga drugoga kad ipak nije tako.
Trend je.
Moguće ovisi i o gradu / vrtiću / stručnom timu.
Ja sam u Rijeci, i u vrtiću u koji idem je to apsolutno trend, kojeg podržavaju svi (tete, psiholog, školska liječnica).

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
tamo ne sjede za stolom mirno i sute i uce pisati i racunati s 4-5 godina. rade stvari koje kod nas rade u predskoli, o tome se radi.
Prijateljica mi živi u Italiji, njezin mali je sa 5.5 krenuo u školu, ona tvrdi da je program vrlo zahtjeva.
On je sad 4. razred, zadovoljna je kvalitetom školovanja i razinom znanja, smatra talijanski školski sustav zahtjevnijim od našega.


U čitavoj priči, ja podržavam pravo na individualnu odluku svakog podjedinačno.
Meni je svejedno kad tko ide u školu.

Smeta me jedino ta priča o zločestom školskom sustavu koji jede malu djecu, jer od ove djece koju pratim, a idu u školu, zaista mi ništa ne djeluje toliko stravično zahtjevno.

Osim toga, kad se već spomenuo problem koncentracije, frendovi učitelji mi kažu da je to problem koji je zastupljen i u višim osnovne, gdje djeca nisu u stanju pratiti povijest ili hrvatski, dakle dulji tekst nisu u stanju čitati.

Tako da jedino onda možda da djecu u škole šaljemo sa 20 godina, ili nikad?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 10:55   #405
nemam pojma dejzi za italiju, znam za sjevernije zemlje i ameriku.
evo, upravo mi doslo na mail od babycentra o 7godosnjacima i pocetku prave, ozbiljne skole. znaci apsolutno sve do sad sto sam cula o toim ranim obaveznim skolama je upravo to, godina dvije institucionalizirane obavezne predskole. male skole ili kako god hoces.
nikakve zadace, rjesavanja zadataka, ucenja i slicno.
moguce da je italija iznimka, a eto, vidimo kako im divno funkcionira drzava pa je sigurno dobro da djeca s 5,5 godina uce tablicu mnozenja
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 11:10   #406
u nizozemskoj s 4 godine kreću u školu, sa 6 počinje baš pravo učenje i neke stvari uče ranije od naših (mislim da brojeve uče s 5)
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 12:14   #407
Dejzi, ja ne mislim ništa loše o tim sustavima, imam nekih svojih zamjerki, ali generalno gledano, naš školski sustav ima toliko problema koje prije takvih odluka treba riješiti da mi je malo i neugodno govoriti o tome na ovaj način, paušalno.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 15:07   #408
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nemam pojma dejzi za italiju, znam za sjevernije zemlje i ameriku.
evo, upravo mi doslo na mail od babycentra o 7godosnjacima i pocetku prave, ozbiljne skole. znaci apsolutno sve do sad sto sam cula o toim ranim obaveznim skolama je upravo to, godina dvije institucionalizirane obavezne predskole. male skole ili kako god hoces.
nikakve zadace, rjesavanja zadataka, ucenja i slicno.
Ovo od 5 do 7 godina nije vrtić u našem smislu. Zakonski je obvezno i koliko sam shvatila ovako na brzinu po netu, to bi bila "predškola", al ne u "našem" smislu da je dijete u vrtiću, igra se autićima, crta, ide van u dvorište i onda ima sat predškole gdje rješava vježbenice, već je to struktuirano na način da je to škola za djecu te dobi.

Gle npr ovo:
WA. state is changing the kindergarten classes from 1/2 day to full day. The change has already taken place in lots of cities. How do you feel about that change going from 3 1/2 hours to over 6 hours a day? I think it is to long of a day for a 5 to 6 year olds.

Očito to nije ništa slično predškoli u našim vrtićima.

Mislim, nisu ni bitni termini predškola/škola, nego da je kod nas dijete u vrtiću do 7 godina sa djecom koja imaju 3 i 4, a da se vani granica izdvajanja djece miče na niže, i da djeca dobivaju zadatke primjerene svojoj dobi, a u toj dobi mogu svašta.
Nitko nigdje ne uči tablicu množenja sa 5 godina, ukoliko prosječno dijete od 5 g nije u stanju naučiti tablicu.
A ako jeste, zašto je ne bi učili?

U čemu je problem sa učenjem i zadatcima, pa barem su djeca te dobi potpuno otvorena prema tome i jedva čekaju da nešto mogu raditi, ukoliko su normalno razvijena i nemaju problema s koncentracijom.



Jedino evo ako je stvar u tome što piše MajaMama i naše su škole najgore na svijetu
Ja sam dojma da je sve trend, kao što su ranije ljudi lakše tražili prijevremeni, sad se traže odgode.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 15:29   #409
moji su bili napredni, savjetovali su im da me ranije upisu i rekli su da ne dolazi u obzir

ne znam, mozda imam drugaciji stav jer je nasa vrticka grupa cijela 7 godina i oni ove godine tako puno "ozbiljnih" stvari rade i uce i obradjuju da mi fakat ne pada na pamet da mi dijete stagnira ili da mu je dosadno.
meni se ne svidja koncept mirnog sjedenja i ispunjavanja zadataka. jasno mi je da je skola takva, i da je bila takva i kad sam ja bila mala, ali mi to nece promijeniti misljenje.
smatram da se djeca u skoli puno premalo krecu i puno previse pasivno sjede.

iance protiv skole nemam nista, dapace, ja sam ju obozavala i nadam se da ce ju mala voljeti barem upola jako i duplo duze nego ja
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 16:10   #410
Dejzi, nisam ni u kojem slučaju mislila da je naš školski sustav i sama škola najgora na svijetu, štošta bih rekla i o njemačkom, engleskom, sustavu i njihovim manjkavostima.

Ono što smatram problemom jest to problematiziranje potencijalnih mogućnosti metodom flastera.

Ono, ajmo mi to uvesti, nešto ćemo riješiti možda, ali nemojmo dirati u temelje nikako.

Ono što po meni nedostaje za tu takvu školu kakvu si i ja zamišljam jest:


1. sam fizički prostor škola koji je nedovoljan
2. veličina učionica i njihov opći koncept
3. nedostatak sredstava da se takvo što dogodi (zapravo ne nedostatak, nego opća nezainteresiranost svih vladajućih struktura ikad da se više ulaže u obrazovni susat)
4. neprikladno obrazovanje sadašnjih, a bogme i budućih učitelja i profesora
5. zastarjele metode rada koje se i dalje jako zadržavaju u učionicama (frontalni rad kao temelj)
6. opća nezainteresiranost same struke da radi drukčije, a i nemogućnost jer su administrativno giljotinirali struku samu
7. koncept našega tržišta rada i činjenica da nemamo resurse plaćati čuvanje preko praznika za 5,5-godišnjake
8. izdavački lobiji koji su rak-rana obrazovanja
9. činjenica da smo kao narod neobrazovani, loše obrazovani i nezainteresirani za bilo čiji napredak osim svoga, a tuđi se odmah gleda s podozrivošću (priznajem, ovo je onako dnevnopopularni stav)
10. koruptivnost upravljačkoga kadra u obrazovnom sustavu i njihova opća neupućenost u upravljanje ljudima, resursima, stvaranje pozitivne radne okoline, stvaranje okoline dobrodošlice roditeljima i djeci, poticanje ljudi na samoostvarivanje, neguranje djece u isti kalup...

I last, but not least, apsolutni mučenički stav jedne cijele profesije koja se čitava stoljeća predstavlja kao najnapaćenija struktura našega stanovništva, pritom ne talasajući kad su u pitanju očiti propusti pri selekciji i obrazovanju kadra.

Zato se uopće ne čudim što ljudi traže odgode, a po svijetu se djeca školuju sve ranije jer ranije i sazrijevaju uza svu tehnologiju i dostupne sadržaje.

Da bi se sve ovo izvelo, a bez institucionalizacije te djece u tako ranoj dobi, trebamo još i zakone koji potiču majke i očeve da jedno ostane s djecom i radi skraćeno radno vrijeme, razviti free lancing okruženje, jer po meni, ono što je djeci najpotrebnije u ranoj dobi jest jezgra i obitelj, i nikakav, pa i najbolji rad u najboljem školskom sustavu ne može to nadomjestiti jer tu počivaju svi uspjesi i svi neuspjesi, a u nas se takvo razmišljanje smatra ili zadrtim ili utopističkim.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 14:28   #411
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
....
Ovo je dobar post.
I dosta depresivan

Inače povezan i s topicom o reformi škole, jer sva ova pitanja su meni nad glavom dok promišljam o toj kurikularnoj reformi...



Međutim, da se vratim na temu: činjenica je da su škole bile takve i kad smo mi išli, pa su djeca išla sa 6.g. i kako se danas traži odgoda onih rođenih u ožujku (a korak po korak, pa će se uskoro i za veljaču), tako se ranije tražio prijevremeni za one rođene u travnju-srpnju (meni je jedna žena, mama moje frendice koja je 80-ih krenula prijevremeno, nedavno komentira "ma to ni nije prijevremeno", jer joj je kćer rođena samo mjesec i pol nakon granice).

Ili su se škole toliko promijenile i toliko je zahtjevnije?
Evo jedino to još ne znam, a čujem i da je i da nije, pa jedva čekam saznat
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 18:05   #412
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ovo je dobar post.
I dosta depresivan

Inače povezan i s topicom o reformi škole, jer sva ova pitanja su meni nad glavom dok promišljam o toj kurikularnoj reformi...



Međutim, da se vratim na temu: činjenica je da su škole bile takve i kad smo mi išli, pa su djeca išla sa 6.g. i kako se danas traži odgoda onih rođenih u ožujku (a korak po korak, pa će se uskoro i za veljaču), tako se ranije tražio prijevremeni za one rođene u travnju-srpnju (meni je jedna žena, mama moje frendice koja je 80-ih krenula prijevremeno, nedavno komentira "ma to ni nije prijevremeno", jer joj je kćer rođena samo mjesec i pol nakon granice).

Ili su se škole toliko promijenile i toliko je zahtjevnije?
Evo jedino to još ne znam, a čujem i da je i da nije, pa jedva čekam saznat
Dejzi, pa ti si povjesničarka, promijenio se duh vremena, mentalni sklop ljudi, način i vrijeme rada, promijenila se i škola (i na bolje i na gore i bogme u nekim bitnim segmentima ostala ista, što uopće nije dobro).

Promijenilo se sve.

Pa prije učiteljima ništa nije bilo problem jer su rekli starcima i znali da će klinjo doma popušit batine. Imali su doslovno ulogu mosta od roditelja do batina, i danas neki zazivaju dobra stara vremena kad pošalje pisamce pa klinac sljedeći dan jedva sjedi u klupi.

Nije se promijenilo ništa u vezi s činjenicom da su im zbuksani blokovi od 45 minuta s petminutnim pauzama. Djeca su po 10 sati u boravcima.Kad si ti bila u boravku 10 sati?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 14:40   #413
podižem temu...

zanima me kako su vam djeca prihvatila odgodu i to što su njihovi vršnjaci krenuli u školu a oni ostali u vrtiću?
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 20:23   #414
moje dijete je taman na sredini po dobi pa nije bilo potrebe za odgodom.

no ja sam bila onomad na granici s godinama i moji su tražili i dobili odgodu. zbog emocionalne nezrelosti, tj. plačljivosti.
sjećam se kad su mi to rekli - tuga, jad, plač danima. no u ta dodatna godina vrtića mi je bila jedina ok. nije više bilo onih koji su me zadirkivali.

no u školi sam se opet osjećala kao autsajder. svega dvoje starijih od mene, obojica s razlogom na odgodi. ja najvišlja i među najkrupnijima u razredu. i ona koja najljepše čita, piše priče od par stranica, zbraja, oduzima, množi dijeli... taman materijal za izrugivanje, posebno kad bih se rasplakala. no tad sam brzo otupila i rjeđe plakala.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 20:44   #415
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
podižem temu...

zanima me kako su vam djeca prihvatila odgodu i to što su njihovi vršnjaci krenuli u školu a oni ostali u vrtiću?
Ako je odgoda sa razlogom, i ti smatras da treba odgoditi, neka te ne zamara sta ce djete malo biti tuzno jer ne ide u skolu sa ekipom iz vrtica
Kasnije kroz skolu ce ti biti zahvalan

Ja sam isto isla sa odgodom jer sam bila jako mala i mrsava a skola jako daleko
Uvijek sam bila najstarija ali i najmanja i najsitnija, i uvijek medu najnaprednijima i najboljim ucenicima ali mi se nitko nije zbog toga izrugivao
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 13:27   #416
Odgoda je s razlogom... problemi s govorom, koncentracijom i naravno emocionalna nezrelost.

Strah me kako će se to sve odraziti na njega al dobro što je tu je...
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 09:46   #417
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
podižem temu...

zanima me kako su vam djeca prihvatila odgodu i to što su njihovi vršnjaci krenuli u školu a oni ostali u vrtiću?

Kod moje nije bila odgoda jer je rođena u 5 mjesecu ali veći dio njezine grupe iz vrtića je išao godinu prije nje u školu. U vrtiću je zadnju godinu bila u grupi spojenoj od 3 grupe iz kojih su ostala djeca koja nisu krenula u školu i odlično joj je bilo čak je našla super prijeteljice.
Mene je bilo strah kada je veći dio grupe išao u školu a ona ne da će stalno zapitkivati a zašto ona ne ide. I u grad mladih nije mogla s njima jer su išli samo predškolarci pa sam mislila da će i zbog toga biti tužna. No baš se desilo suprotno. Sama je rekla da ona još nije predškolarac i da će ona ići godinu kasnije i da će sve što rade predškolarci ona raditi iduće godine. Da nije predškolarac je skužila jer je su predškolarci imali drugačije radne listiće i dobivali više zadataka. Njoj je očito više odgovaralo da se više igra tu godinu.

Ove godine smo prvi razred i mogu reći da je ta zadanja godina u vrtiću stvarno puno značila u sazrijevanju i spremnosti za školu i jedva je dočekala da krene u školu. Nije najstarija u razredu ali među starijima je i ne vidim da za sada ima nekih problema s tim.
buba4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 17:55   #418
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
Odgoda je s razlogom... problemi s govorom, koncentracijom i naravno emocionalna nezrelost.

Strah me kako će se to sve odraziti na njega al dobro što je tu je...
to vidi s vrticem/odn vidi kakva vam je grupa, dal bas svi odlaze, ako se spaja s kim se spaja, u kakvu grupu bi mogao dospjeti.

kod odgode skole stvarno su izvrsne mjesane grupe, barem pola pola. pa ih pol ode, a pol ostane.

svakak djetetu objasni kolko je vazno da uvjezba ovo sto sada ne zna i da mu bude lakse u skoli. vidi s kim od djece moze ostati prijatelj (povezi se sa roditeljim, pa odite na koje druzenej ili rodjendan). ne mislim d atreba forsirati prijateljstva, ali neki kontakt, pogotovo u prelaznom razdoblju je okej.
i svakak ovo najavi sto prije u vrticu (ak vec i ne znaju) da mogu formirati grupu i planirat nekoga slicnog interesa u grupu. svasta se moze ako ima volje i vremena)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 19:28   #419
imam dijete koje navršava u 3. mjesecu 6 godina i trenula bi u školu sa 6,5...

dijete je zrelo, smireno, koncentrirana na zadatke, zna čitat i pisat jednostavne stvar, brojeve do 30, boje, strane, sintezu i analizu riječi, slovkanje itd. ...
emocionalno zrela..

imam već stariju djevojčicu koja ide sada u 3. razred...i razlika je ogormna u svemu, zrelosti, znanju, koncentraciji...

jedini problem je izgovor nekih slova npr č, ć, š, đ...

bila je na suvagu kod psihologa i logopeda i sad je krenula u suvag logopedu..

procjena psihologa je da je koncentraciju i zrelost dijetea od 7 godina (sad ima 5,5) ali bi ona ipak savjetovala odgodu jer je granično i zbog problema sa izgovaranjem riječi...
ali isto je tako napomenula da će uvijek svaki psiholog savjetovat odgodu i da oni općenito zastupaju takvo mišljenje da je bolje kad krenu kasnije u školu ...

nisam iskreno nikad razmišljala kod mlađe za odgodu škole jer je takvo dijete kakvo jeste...

ali kako sam imala dosta problema i puno truda i rada morala uložit sa starijom u prvog razredu (krenula je sa punih 7. godina) mislim dali ipak odgodu tražit..(problemi sa sintezom i analizom riječi, slovkanjem, išla logopedu itd.)

mislim ići psihologu u 3. mjesecu i tražiti novu procjenu na Suvagu...

iako razmišljam da će njoj biti u 1. razredu previše dosadno jer će biti 2 x predškolac i već sada ima hrpu znanja koje prolaze u 1. razredu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 00:52   #420
moj je na granici. trebao bi ici u skolu u rujnu sa 6.5g.
kuzi analizu, sintezu, cita, pise, ali nije strpljiv,
sto god da krene raditi, za 10-15min prelazi na neku drugu aktivnost (osim sto bi madjionicar bio cijeli dan ) . izvuci od njega inf sto se radilo u vrticu ili glazbenoj je izazov. kad zabrije da nesto ne zna/ ne moze,ne mo's ga prekrstit. ja bih ga vrlo rado poslala godinu kasnije u skolu,ali bojim se kak ce on to prihvatiti jer bas sva djeca iz grupe idu u skolu. on je najmladji u grupi. frendici ce svi imati 7.5 kad budu kretali. gdje se moze obaviti procjena djeteta za skolu prije obaveznog testiranja? nemam povjerenja u tim na upisima jer je kod nas trend da odgode ne daju ak fali djece za skrpat razrede.

Zadnje uređivanje cicibela3 : 31.12.2016. at 01:04.
cicibela3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.