Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2011., 13:21   #1021
Preuzela sam vođenje knjigovodstva za obrtnika dobitaša i naišla na slijedeće stanje:
- zaposlena dva djelatnika, plaća se redovito isplaćuje (sve OK)
- vlasnik si isplaćuje poduzetničku plaću, ALI on je od 15.05.2010. na neprekinutom bolovanju
prijašnje knjigovodstvo mu je za svo vrijeme trajanja bolovanja obračunavalo cijelu plaću, redovito predavalo ID i RS-m obrasce (ko da nema bolovanja)
vlasnik im je redovito donosio doznake od liječnika, ali nitko nije na zdravstvo nosio ni R1 obrazac (Potvrdu o plaći), ni zahtjev za refundacijom plaće ni doznake

ukratko, za svo vrijeme trajanja bolovanja isplačivana je neto plaća i uplaćivani su svi doprinosi
e sad, odakle krenuti, zvala sam zdravstvo i oni budu (uz hrpu papira) vratili neto plaće i doprinos za zdravstvo, a što sa ostalim doprinosima?
veluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 14:52   #1022
Quote:
veluna kaže: Pogledaj post
... zvala sam zdravstvo i oni budu (uz hrpu papira) vratili neto plaće i doprinos za zdravstvo, a što sa ostalim doprinosima?
Ne znam o kojim se iznosima radi ali mislim da mu nema smisla tražiti povrat doprinosa jer će kad tad bolovanje prestati pa kad opet počnu obračuni plaće neće morati plaćati neko vrijeme ništa jer će na tim kontima imati pretplate nakon što se ustanovi greška (id obrasci-zaduživanje a nije trebalo zaduživati).
Capella is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 13:49   #1023
Molim pomoć
Bruto plaća radnika 3.200
fond sati 160
odradio 40 sati ostalo neplaćeni dopust (bez odjave, poslodavac plaća doprinose)
kako će izgledati Platna lista
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 17:57   #1024
40 sati rada = 800,00 kn bruto
120 sati neplaćenog dopusta = 2.400,00 kn bruto
doprinosi iz plaće 640,00 kn (3.200,00 kn x 20%)
doprinosi na plaću 550,40 kn (3.200,00 kn x 17,2%)
iznos za isplatu radniku 640,00 kn (800,00 kn - 20% MO doprinosa)
- poreza i prireza nema jer je neto iznos manji od osobnog odbitka (1.800,00)
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 11:00   #1025
Molim pomoć, jel netko zna koliki su bili doprinosi u 1993.god, naime radim neke zaostatke i treba mi za MPP-1, u požari su nestali svi dokumenti iz te godine...jedino što znam je iznos uplaćenih doprinosa i da je jedna bila zaposlena u tom razdoblju...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 14:21   #1026
ugovor o djelu

Ljudi, molim za savjet.

Moj je poslodavac potpisao ugovor o djelu sa bivšom djelatnicom.

To je običan ugovor o djelu na formularu koji se kupi u Narodnim Novinama.

Naknada za obavljen posao je izražena u bruto iznosu i plaćat će se izvjesno vrijeme u mjesečnim obrocima.

Izvođač zahtjeva da se njoj na žiro račun dostavi bruto iznos, dakle sa uključenim doprinosom za mirovinsko i porezom, a ona će sama taj novac proslijeđivati na račune doprinosa i poreza i sama uplaćivati.

Istina, ne znam kako će sama raditi obrazce i slično, ali nije me ni briga.

Zanima me samo, smijem li joj isplaćivati bruto naknadu nanjen žiro račun i ne obustaviti u njeno ime doprinose i poreze?
Prilično je oštra u tom svom zahtjevu i inzistira da ona sama regulira obveze koje nosi ugovor o djelu.

Molim pomoć.
marx// is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 22:10   #1027
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
40 sati rada = 800,00 kn bruto
120 sati neplaćenog dopusta = 2.400,00 kn bruto
doprinosi iz plaće 640,00 kn (3.200,00 kn x 20%)
doprinosi na plaću 550,40 kn (3.200,00 kn x 17,2%)
iznos za isplatu radniku 640,00 kn (800,00 kn - 20% MO doprinosa)
- poreza i prireza nema jer je neto iznos manji od osobnog odbitka (1.800,00)
A jel može obračun na minimalnu osnovicu?
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 06:55   #1028
Ja sam nedavno imala obračun plaće za radnika koji je dobio izvanredni otkaz zbog neopravdanog izostanka s posla. Odluku o izvanrednom otkazu pripremio je odvjetnik, koji je i uručio svu dokumentaciju radniku. Tražio je da obračun plaće za dane rada bude u skladu sa ugovorom o radu, a za neopravdane izostanke uplata doprinosa prema osnovici iz ugovora o radu.
E sad, da li su doprinosi za sate neopravdanog izostanka mogli biti obračunati na minimalnu osnovicu, ne znam.

Kako se iz primjera, kojeg navodite, radi o neplaćenom dopustu, ja mislim da obračun može biti na minimalnu osnovicu. Može se to navesti i u odluci ili suglasnosti sa radnikom o korištenju neplaćenog dopusta, pa je onda sve utemeljeno.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 10:38   #1029
Zaposlili smo djelatnika kojem je ovo prvi radni odnos, dobili smo od mirovinskog potvrdu da mu je to prvo zaposlenje, navodno bi trebali biti oslobođeni doprinosa na plaću, e sad kako bi trebala izgledati platna lista, treba li još nekoga obavijestiti o tome, poreznu, što s ID obrazcem? Molim savjete, ukoliko je netko imao sličnu situaciju?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 10:59   #1030
a kako stoje stvari sa djelatnicima koji su napunili 18 a nisu završili srednju školu već idu u večernju, imaju radnu knjižicu bez upisanog obrazovanja...dali za njih postoje ove olakšice?
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 11:41   #1031
Da rezimiramo: obračun plaće za 9 mjesec, datum: 30.09; sastavljanje R-Sm i ID obrasca (isto plaća za 9mj), datum: 01.10?
Još nešto: do 4.7. su plaće bile obračunavane početkom mjeseca za prethodni, na nakon toga (dakle od 31.7.) na kraju mjeseca za tekući - zbog promjene knjigovodstva. Ove godine će dakle biti obračunate i iskazane u troškovima plaće za 13 mjeseci (plaća za 12.mj 2010. i 12 plaća iz 2011.), jel to u redu?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 12:15   #1032
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Da rezimiramo: obračun plaće za 9 mjesec, datum: 30.09; sastavljanje R-Sm i ID obrasca (isto plaća za 9mj), datum: 01.10?
Još nešto: do 4.7. su plaće bile obračunavane početkom mjeseca za prethodni, na nakon toga (dakle od 31.7.) na kraju mjeseca za tekući - zbog promjene knjigovodstva. Ove godine će dakle biti obračunate i iskazane u troškovima plaće za 13 mjeseci (plaća za 12.mj 2010. i 12 plaća iz 2011.), jel to u redu?
U redu je ali kod prijelaza na novi način obračuna za radnike nije smjela biti uzeta osobna olakšica u obzir pošto je u tom mjesecu već bila iskorištena... tj. srazmjerni dio neiskorištene olakšice se mogao iskoristiti u obračunu plaće za 7 mjesec...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 08:41   #1033
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
U redu je ali kod prijelaza na novi način obračuna za radnike nije smjela biti uzeta osobna olakšica u obzir pošto je u tom mjesecu već bila iskorištena... tj. srazmjerni dio neiskorištene olakšice se mogao iskoristiti u obračunu plaće za 7 mjesec...
Ako nije problem, može kratko objašnjenje što i kako napraviti, da znam srediti. TNX
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 13:48   #1034
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Ako nije problem, može kratko objašnjenje što i kako napraviti, da znam srediti. TNX
ako su dvije plaće obračunate i isplaćene u istom mjesecu, radniku pripada olakšica za samo jedan mjesec... znači ako radnik ima odbitak 1.5 (2700,00kn), tih 2700kn predstavlja osobni odbitak koji se može uzet u tom mjesecu za obračun... a sad jel isplaćena jedna plaća ili dvije ili tri, nebitno... bitno je da se ne uzme u obzir veći odbitak od 2700kn...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 07:08   #1035
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Zaposlili smo djelatnika kojem je ovo prvi radni odnos, dobili smo od mirovinskog potvrdu da mu je to prvo zaposlenje, navodno bi trebali biti oslobođeni doprinosa na plaću, e sad kako bi trebala izgledati platna lista, treba li još nekoga obavijestiti o tome, poreznu, što s ID obrazcem? Molim savjete, ukoliko je netko imao sličnu situaciju?
Zna li itko?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 08:10   #1036
Isplatna lista se razlikuje samo u tome što nema obračunatog doprinosa na bruto plaću. U ID-e obrascu neće biti prikazan doprinos na bruto plaću ovom radniku, Porezna uprava će to tolerirati uz prilog ove potvrde koju imate, te eventualnog dopisa ukoliko to nadležna Ispostava Porezne zahtjeva.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 11:21   #1037
Obračun doprinosa kod bolovanja

Molim za pomoć.
Radnik prijavljen na minimalnu plaću je na bolovanju. Do 12.u mjesecu je na bolovanju na teret poslodavca, nakon toga na teret HZZO-a. Doprinosi za obračunavaju na onaj dio koji ide na teret poslodavca a budući da se radi o manjem iznosu nego od minimalne osnovice za obračun doprinosa, koja osnovica se koristi za obračun doprinosa? Ona koja ispadne po obračunu ili minimalna propisana? Puno hvala
lucija78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 08:56   #1038
Evidentirate li naknadu za odvojeni život na platnu listu ili ne?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 09:16   #1039
može pomoć, radnik je do nedavno imao osiguranu kćer preko sebe, znači imao je faktor 1,5.
27.09.2011 odjavio je kćer u mirovinskom, a 30.09.2011 u hzzo, s tim da su mu u hzzo-u stavili datum prestanka statusa osigurane osobe 13.09.2011, a datum zaprimanja 30.09.2011..
kako napravit obračun plaće i doprinosa za 09.mj?
Anson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 10:18   #1040
Uzmeš od radnika PK karticu i pogledaš tko je i do kad uzdržavani član.
Kakve veze ima preko koga kćer ima zdravstveno osiguranje? A ovaj dio sa odjavom sa mirovinskog ne kužim baš nikako
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:11.