Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2006., 23:23   #1
'Potvrda o nekažnjavanju', izvod iz kaznene evidencije

Kada direktor firme koja sudjeluje na natječaju za neki posao prilaže potrebnu dokumentaciju navodno mora priložiti i "Potvrdu o nekažnjavanju".

Pitanje: Gdje se ta potvrda podiže, košta li štogod, koliko se čeka?
Djete Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 10:18   #2
policijska uprava izdaje uvjerenje o nekažnjavanju, plaća se eventualno 5 kn ili ništa, nisam siguran.

odmah je gotovo na šalteru
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 09:59   #3
Općinski sud!
To je potvrda da do sada nisi kažnjavan i da se protiv tebe ne vodi kazneni postupak.
Šalterski se izvadi i koliko znam bez naknade.
splicanka4zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 11:51   #4
Da ali je samo za gospodarski kriminal i košta biljeg 20kn čini mi se. Prometni prekršaji nemaju veze.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 12:30   #5
Pa naravno, potvrda se odnosi na kaznena djela, koga briga ako si negdje nepropisno parkirao!?
splicanka4zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 12:32   #6
pa da se odnosi na prekrsaje nitko nikad ne bi dobio posao.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 13:18   #7
kako mislis samo gospodarski kriminal!? a kaznena djela?
kad sam ja bio na sudu, sudac je trazio potvrdu o nekaznjavanju... nije valjda mislio da se 20godisnjak bavio gospodarskim kriminalom
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 13:26   #8
ako napises da ti treba u svrhu zaposlenja, ne placas nista
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 16:27   #9
Općinski sud, ništa se ne plaća, pa valjda na sudu znaju izdati potvrdu sa svim potrebnim podacima !

Ništa se ti ne brini, osim ako si višestruko kažnjavan, a to je već drugi par rukava.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 19:12   #10
Quote:
Eli_jana kaže:
Ništa se ti ne brini, osim ako si višestruko kažnjavan, a to je već drugi par rukava.
I onda će biti prazna, ukoliko su kazne pravomoćne...

To je samo potvrda da protiv osobe nije podignuta optužnica ili donesena nepravomoćna presuda. Pravi izvod iz kaznene evidencije se ne prilaže - ne može se ni dobiti osim za stvari tipa stjecanja državljanstva u stranoj državi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 20:59   #11
Quote:
Vojky kaže:
I onda će biti prazna, ukoliko su kazne pravomoćne...
Da, upravo tako.

Trebala sam napisati da te potvrde samo svjedoče da nije u tijeku istraga, podignuta pravomoćna optužnica ili izrečena nepravomoćna novčana kazna ili kazna zatvora.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2006., 09:10   #12
Quote:
Djete Kreten kaže:
Kada direktor firme koja sudjeluje na natječaju za neki posao prilaže potrebnu dokumentaciju navodno mora priložiti i "Potvrdu o nekažnjavanju".

Pitanje: Gdje se ta potvrda podiže, košta li štogod, koliko se čeka?

Prema izmjenama Zakona o javnoj nabavi odgovorna osoba daje "Izjavu o nekažnjavanju u svezi sa sudjelovanjem u kriminalnoj organizaciji,
korupciji, prijevari ili pranju novca, ovjerena od nadležnog tijela, u kojem slučaju odgovorna osoba ponuditelja daje izjavu za sebe i za pravnu osobu".

Ovu izjavu ovjerava odgovorna osoba u firmi...

evo linka, članak 18.
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2005/1835.htm
dk_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 09:28   #13
Quote:
Eli_jana kaže:
Da, upravo tako.

Trebala sam napisati da te potvrde samo svjedoče da nije u tijeku istraga, podignuta pravomoćna optužnica ili izrečena nepravomoćna novčana kazna ili kazna zatvora.
Da, jos jedna divota nase drzave. Imao sam slican problem oko potvrde, samo sto oni nisu trazili tu potvrdu vec da uopce dosada nisam kaznjavan. Te potvrde izdaje Ministarstvo pravosudja (vrh Zagrepcanke) ALI samo u slucaju zaposljavanja u inozemstvu. Znaci, mozes lagati (a to je kaznjivo) da ti treba za rad u npr. Bahreinu ili ne dobiti potvrdu i posao.
Ja sam nazvao poslodavca i pitao ih koja im potvrda treba. Na kraju su oni bili zbunjeniji od mene.
Fletcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 10:21   #14
Quote:
Fletcher kaže:
Da, jos jedna divota nase drzave. Imao sam slican problem oko potvrde, samo sto oni nisu trazili tu potvrdu vec da uopce dosada nisam kaznjavan.
Nikog nema što dalje zanimati (osim u posebnim slučajevima npr. kod zaštitarskih djelatnosti, gdje sama država daje licence). Izvod iz kaznene evidencije te nema što tko tražiti. A čak i u njemu sve ne piše - jer postoji institut rehabilitacije.

Kazneni zakon:

Podaci iz kaznene evidencije

Članak 86.

(1) Podaci iz kaznene evidencije mogu se dati samo sudovima i državnim odvjetništvima kad se radi o kaznenom postupku protiv osobe za koju se traže podaci ili kad je u tijeku postupak za njezino pomilovanje.

(2) Podaci iz kaznene evidencije mogu se iznimno dati državnim tijelima na njihov obrazloženi zahtjev kad se radi o povjeravanju određenih poslova i zadataka u državnoj službi osobi za koju se traže ti podaci.

(3) Kaznenom evidencijom mogu se u okviru svoje zakonske ovlasti koristiti i tijela unutarnjih poslova radi otkrivanja počinitelja kaznenog djela. Navedeni podaci smatraju se profesionalnom tajnom.

(4) Nitko nema pravo zahtijevati od građana da podnesu dokaze o svojoj osuđivanosti ili neosuđivanosti.

(5) Građanin ima pravo tražiti podatke iz kaznene evidencije za sebe samo ako dokaže da su mu ti podaci potrebni radi ostvarivanja prava u stranoj državi.


I država je tu propisala točno ono što treba propisati. Problem su neki drugi zakoni koji nejasno označavaju tipa "dokaz o nekažnjavanju" mjesto da se referenciraju na Kazneni zakon, koji je uostalom i organski zakon (donosi se s posebnom većinom u Saboru), pa u praksi nekima zna biti nejasno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 13:49   #15
izjava o nekaznjavanju

dk je točno naveo da izjavu za sebe osobno kao i za firmu daje i potpisuje direktor, ovjerava ju javni bilježnik (najčešće imaju već pripremljene "šprance", tako da direktor na jednom obrascu 2x potpiše tu izjavu, gdje uz potpis osobe za trgovačko društvo ide još i pečat.

Plaća se 2x 10 kn pristojbe za ovjeru i 2x 36,60 javnobilježničke nagrade, ukupno 93,20 kn.

Javni bilježnik pritom samo utvrđuje da je "potpis na pismenu istinit", provjerava da li je osoba koja potpisuje ujedno i odgovorna osoba, te stavlja klauzulu da "javni bilježnik nije odgovoran za sadržaj pismena koje ovjerava."
sarabara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 19:38   #16
mogu li ja u ime druge osobe (s njegovim dokumentima) uzeti potvrdu o nekažnjavanju?
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 22:46   #17
Dižem ovu temu jer mi je opet aktualno. Dakle: gdje u ZG dobiti potvrdu o nekažnjavanju (potvrdu da se protiv direktora firme ne vodi postupak) u svrhu sudjelovanja firme na javnom natječaju?
Djete Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 00:00   #18
kao maloljetnik sam uhvacen s travom....
da li mogu dobiti potvrdu o nekaznjavanju prilikom zaposlenja
vozach ipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 00:07   #19
Quote:
vozach ipo kaže: Pogledaj post
kao maloljetnik sam uhvacen s travom....
da li mogu dobiti potvrdu o nekaznjavanju prilikom zaposlenja
Naravno. Jedino ako je postupak protiv tebe u tijeku - pisati će da je postupak za neko kazneno djelo u tijeku.

Ako si pravomoćno osuđen - potvrda je prazna, makar te uhvatili u švercu tri kontejnera heriona.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 09:06   #20
ali ja se ne bi previse zanosio s tom potvrdom... ako si bio kaznjavan, pisati ce ti KD xy - kazna brisana.

a i,ako se ne varam, za vecinu poslova poslodavac ne smije traziti tu potvrdu
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.