Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2010., 15:54   #41
djeca rođena od 01.04.2003.(znači 7 godina i 5 mjeseci) do 31.03..2004.(znači 6 godina i 5 mjeseci) dobivaju poziv za školu i ako su spremna za polazak idu a ako su djeca mlađa od 7 godina još uvijek nespremna za polazak, dobivaju odgodu do iduće godine.

djeca koja su išla u redovan vrtić ne moraju u malu školu ,a djeca koja nisu išla u vrtić moraju, jednu školsku godinu prije polaska u školu ,ići u malu školu.

moja je cura prošle godine u 4. mjesecu napunila 6 godina ali nije dobila poziv jer je rođena sredinom mjeseca a granica je 1.04. iako je bila spremna za školu.

sada je krenila u prvi razred i dosta odkače od djece koja su tek u 3. mjesecu napunila 6 godina i primili su ih u školu a dosta su razigrani još(pogotovo koji nisu u vrtiću bili prije škole)
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 16:05   #42
Question

Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Hmm, ovo baš i nije mudar savjet, pogotovo ako je dijete bistro. Ako kasnije krene u školu, sve će mu biti prelagano, dosađivat će se, naviknut će se na nerad i neće steći radne navike.
provela si neko istraživanje koje ovu tvrdnju potvrđuje ili je to samo tvoja predrasuda?
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 16:21   #43
U našoj obitelji imamo dva ekstrema.

I ja i brat smo krenuli u školu sa 7,5 godina.

Zame su mami preporučili da me upiše sa 6 godina (rođena sam u travnju), ali je odlučila pričekati godinu dana, jer me je morala samu ostaviti doma.
Ja sam se svih 12 godina školovanja dosađivala u školi. Bez ikakvog truda bila sam odlikašica u osnovnoj školi, srednju prolazila s vrlo dobrim. Nikakve radne navike odnosno naviku učenja nemam.

Brat je rođen u svibnju. On je već prvi dan došao iz škole i rekao da on u školu ne ide, nego da se vraća u vrtić. Odbijao je bilo što učiti. Cijela njegova osnovna škola bila je teška muka za cijelu našu obitelj. Toliko teška da je mama nakon završetka platila misu. Upisao je 3-godišnju srednju školu i pao prvi razred (imao je 4 jedinice, tako da nije imao pravo ni izaći na popravne). Nakon toga kao da mu se otvorilo. Bez problema je završio srednju školu, doškolovao se za tehničara i završio fakultet.

Teško je reči što bi bilo da sam ja krenula ranije, a on godinu dana kasnije. Možda bi ja isto bila teška ljenčina za učenje, a on isto nezainteresiran za školu. Ali možda bi ipak bilo drugačije.

Moje su obje krenule s 6,5 godina (obje su rođene prije 31.03.).
Ja sam jako puno razmišljala o tome, ali odluku je roditelju jako teško donijeti, pogotovo ako dijete ne ide u vrtić. Ja sam razgovarala i s tetama u vrtiću i sa psihologinjom u vrtiću i sa defektorloginjom na onom testiranju u školi. S obzirom da su mi svi rekli da je dijete bez ikakve sumnje spremno za školu, odlučili smo ne tražiti odgodu.

Kod nas je u generacijama naših kčeri jako malo djece obveznika uspjelo dobiti odgodu. U generaciji starije odgodu su odobrili samo jednoj curici, čija mama je imala raka te su smatrali da bi škola bila prevelika promjena za nju.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:22   #44
Obje curke su krenule s punih 7god. u školu i nežalim zbog toga s tim da su već s 5 god. znale čitati i pisati al bile su dosta vrckave i živahne pa tako da se nisam niti trudila da ih upišem ranije u školu,sad jedna ide u 7. jedna u 4 .raz., odlične su učenice..tako da mislim da oni nikuda nekasne sve se stigne ako dijete može i želi..
__________________
!?
tindlbel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 18:48   #45
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
provela si neko istraživanje koje ovu tvrdnju potvrđuje ili je to samo tvoja predrasuda?
Slobodno pitaj školskog psihologa ili pedagoga. Ili samo pročitaj post nakon svog.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 22:36   #46
ja sam rođena u 10.mjesecu (dakle 6 mjeseci nakon onog roka od 1.4.) i upisana sam sa 5 godina... i bila sam razvrstana u razred već i sve kad su moji odlučili da ipak sam im premalena za školu (iako sam prošla sve one provjere i testove što se standardno rade), ispisali me i dali me još jednu godinu u vrtić... to je bilo 95, nisam sigurna jel se što otad mijenjalo ali mislim da nije... tako da mislim da se može dopustiti da mlađe dijete krene u školu ako je psihički zrelo i pripravno za to
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 23:34   #47
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
inače, ima zakonski određeno tko su obveznici krenuti u školu određene godine, al ja ne znam točno kako ide
Vidim da su već odgovorili, ako dijete do 31. 3. tekuće godine napuni 6 godina, obezno je doći na testiranja za upis da u rujnu krene u školu.

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
zar nije obavezno da dijete prođe bar neku malu školu prije škole?
Nemam pojma, ali moja sestra nije išla u vrtić pa je išla neka 3 mjeseca prije škole u vrtić, nešto se valjda moralo. Nemam pojma.

Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Pa zar se pisanje i čitanje ne uči u prvom razredu? Zar to treba znati unaprijed?
To se uči i ne treba znati ranije, ali većina djece zna napisati svoje ime.

Inače, sestra i ja smo rođenje sredinom svibnja i u prvoj polovici lipnja i sa 6 godina i nešto sitno smo krenule u školu. Skoro sam maturirala maloljetna.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 04:48   #48
Ja sam krenula u školu sa 7 godina i tri mjeseca. Roditelji su me htjeli upisati godinu ranije. Prošla sam sve testove, ali je bilo puno prvašića pa je škola odlučila da neće upisivati djecu koja su rođena poslije 31.03. Tako sam ja ostala još jednu godinu u vrtiću i nije mi bilo krivo.

Neki roditelji su upisali svoju djecu u škole u drugim kvartovima pa su ih nakon mjesec dana prebacili u školu u koju sam ja trebala ići. Meni nikada nije smetalo što je u razredu bilo djece mlađe od mene i više od godinu dana. Nije mi bilo dosadno u školi iako sam puno ranije naučila čitati i pisati, a prije polaska u školu sam dobro proučila sve školske knjige.

U razredu je bila i jedna učenica koja je zbog bolesti krenula u školu sa 8,5 godina. Ostali učenici su je dobro prihvatili i nitko nije obraćao pažnju na to što je starija. Tijekom cijelog školovanja je prolazila s odličnim uspjehom, a na fakultetu je bila dobitnica rektorove nagrade.

Moji poznanici su zahtijevali da im sin krene u školu s tek navršenih 6 godina. Znao je čitati i pisati, ali nije prošao psihološke testove. Roditelji nisu prihvatili te rezultate i uspjeli su ga upisati u prvi razred iako je psihologica zaključila da je dječak još nezreo i protivila se upisu. Na nastavi je imao problema s koncentracijom. Roditelji i učiteljica su ga stalno kritizirali pa je zamrzio školu. Inače je inteligentan i zanima ga sve, samo da nije povezano sa školskim gradivom koje se trenutno uči. Imao je loše ocjene pa je ove godine upisao trogodišnju strukovnu školu. Njegovi fakultetski obrazovani roditelji su to teško prihvatili.

Mislim da nije važna dob djeteta, već zrelost, a roditelji ponekad ne mogu dobro procijeniti.
oriens is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:22   #49
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ako se djetetu nametnu obaveze s kojima se ne može nositi (slušanje na nastavi, odrađivanje školskih obaveza) lako se može dogoditi da mu trajno srušiš samopouzdanje jer se stalno osjeća kao nesposobno, kao da nije u stanju odraditi ono što se od njega očekuje (a zapravo nije krivo dijete nego se očekuje previše)

složenije su to stvari od znanja čitanja i pisanja ili 'igrati se može poslije škole'
sve će ti stići dijete, čemu žurba
ja sam nešto sitno radila u školi, i imala sam razred gdje dečko koji bi trebao biti u 7. razredu sjedi u petom. on je već izrastao pubertetlija, a oko njega su mala djeca. ok, on je ponavljač pa je i zbog toga u problemima, ali stvarno mi ga je bilo žao, onako velikog među malima. i onda naravno mali se svi povode za njim, pa sa samo gomilaju problemi za cijeli kolektiv.


e sad, ovdje svi spominju jesu li išli sa 6 ili 7, a u uvodnom postu je bilo da se počelo odgađati školu do 8 godina.
to je sad već razlika od po dvije godine, ukoliko dijete padne razred ono će ići u razred sa djecom 3 godine mlađom od sebe.
meni se to čini pomalo kao problematično, ukoliko naravno sad već nije praksa da ih jednaki broj ide sa 6, 7 i 8.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 20:56   #50
Stvarno ne razumijem ovu ideju da djeca idu sa osam godina u školu, osim naravno ako postoji opravdan razlog tipa bolest i sl. Ja sam išla sa šest iako sam rođena početkom lipnja, dakle išla sam tada prijevremeno. mama je rekla da sam bila hiper znatiželjna, i sve sam znala i dala me u školu. Nisam išla u vrtić, super sam se uklopila, bila sam odlična učenica, baš prvih nekoliko godina i najbolja iako sam u razredu bila najmlađa (ili možda tu negdje). Isto jebilo u srednjoj, nikada nisam osjećala da nisam zrela ko npr. moja najbolja frendica koja je punih godinu dana starija od mene (a najbolje smo si od vrtića Jedino sada, kad je u pitanju bilološki sat i te teme, ona zna reć..Fuck..kako si ti mlada ).
Uvijek sam si mislila da mi je ta godina neka zaliha za faks ako krene po zlu ili tako nešto ali srećom nije trebalo. Tako da sam imala diplomu s jedva 23, neki moji vršnjaci su tek pripravnici.
Moja curka je rođena za novu godinu tako da će vjerovatno ići s šest i pol i biti će taman. Bistra je i znatiželjna i iako će tek pet već se brusi na školu, pokazuje kuda će iči kojim putem, kakovu će imati pernicu itd. Ne bi volejla da ide sa sedam i pol to bi mi fakat bilo koma. I da je rođena u travnju, voljela bi da ide sa šest, ali ok...svaki je slučaj individualan i svatko pozna svoje djete. Ipak mislim da je bolje ranije nego kasnije
tara08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 21:27   #51
Quote:
Maxica kaže: Pogledaj post
Djeca koja do 1.04. navrše 6 godina te godine su školski obveznici. Roditelji mogu tražiti odgodu ili mogu tražiti prijevremeni upis ako je dijete rođeno nakon 1.04.
Da dopunim, prijevremeni upis se može tražiti isključivo za djecu koja u tekućoj godini pune 6 godina od 1.04.-31.8.
Gustav C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 21:31   #52
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
gdje se traži taj prijevremeni upis? javiš se u školu, pedijatru ili gdje?
U školi daju obrazac koji roditelj popuni te ga škola šalje u Ured državne uprave, a Ured onda šalje školi potvrdu da se dijete može uključiti u postupak procjene psihofizičke zrelosti (kao i za sve školske obveznike). Na temelju mišljenja komisije (školski liječnik, psiholog, pedagog i defektolog) Ured izaje Rješenje odobrava li se ili ne djetetu prijevremeni upis.
Gustav C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 21:56   #53
Evo da riješim dilemu friškim iskustvom: predškola NIJE obavezna. moje dijete puni 6 god sljedeće god. u 5. mj. i krenut će u 9. u školu. sljedeći mjesec kreće u malu školu jer smo je ispisali iz vrtića a želimo da ipak stekne barem pojam o tome što je očekuje. velika je curka, baš velika, pametnica i prilično je zrela, ne forsiramo je, jednostavno je ovo ljeto odlučila da želi naučiti slova i uzela slikovnicu i olovku i papir i počela prepisivati i slovkati.
živimo u centru u zg. i morala sam zvati okolo vrtiće da bi saznala da tek vrtić u Kustošiji organizira malu školu, 2 puta po 2 sata tjedno i tamo mi je teta rekla da taj program nije obavezan. eto, kad krene javim iskustva što je to zapravo i kako je koncipirano.
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 23:53   #54
Moj sin je posao u skolu sa 6 godina i 5 mjeseci.

Poslusali svaciji savjet,sami odlucili i nismo pozalili.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 00:31   #55
ja sam imala u razredu jednu curu koja je krenula sa 7 i pol (mislim da već blizu 8) u školu. mala je bila baš velika i krupna za svoje godine i stvarno je po veličini odskakala od svih nas i bilo je tu dosta izrugivanja i ružnih nadimaka. Još je i ušla u pubertet valjda 2 godine prije ostalih.

Na kraju je morala trpiti 8 godina zezanja radi te jedne godine igranja više koja joj vjerojatno nije puno predstavljala.
Ne kažem ja da je to ok, ali djeca su djeca i baš im je zabavno najveću curicu u razredu zvati patak Bubu i sl.
__________________
vjencanje Abel Ruben i Adelina
MalaZelenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 11:57   #56
Quote:
svesami kaže: Pogledaj post
Evo da riješim dilemu friškim iskustvom: predškola NIJE obavezna..
A za one koji nisu išli nikad u vrtić?
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 12:08   #57
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
A za one koji nisu išli nikad u vrtić?
Ni za koga nije obvezna. Obvezno obrazovanje je 8 razreda osnovne škole, ni manje ni više.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 12:11   #58
Quote:
tara08 kaže: Pogledaj post
Ne bi volejla da ide sa sedam i pol to bi mi fakat bilo koma. I da je rođena u travnju, voljela bi da ide sa šest, ali ok...
meni je čudno ovo - ja bih voljela da mi dijete ide tad u školu, a ne bih voljela da ide tad
kakve veze imaju naša priželjkivanja s tim kad je dijete spremno za školu
i što se uopće priželjkuje?
prosvijetlite me, zašto bih ja priželjkival da dijete ide u školu sa 6, 6 i pol ili 7 i pol godina? što ja imam od toga?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 15:51   #59
meni ovo miriše na tipično roditeljsko nadmetanje: moje dijete je prepametno, ono je krenulo u školu sa 6.
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 16:22   #60
Ma kakvi lotus. moja curka sad već ima 25 kg, radim u školi i curkice imaju cca 18 +. ja sam u 6. osnovne imala 30. velikih je gabarita, nije debeljuca, jednostavno je na svog ćaću i smatram da će sa 7 god izgledati ko starija sestra u 1. razredu. sad ima 5 ne ide u vrtić, splet okolnosti, zamjerilo joj se nešto, smatrali smo da će biti manje štete ako ostane doma i sad je već 2. god. doma, dajemo je u malu školu, na ples je išla i ići će opet, možda glazbena radionica, ma da ti pravo kažem imam paranoje da je njoj prilično dosadno doma.
a scoolirana je ženska, nikad se ne žali, ne kuka, ima riječnik odrasle osobe, pa i ako budem morala dodatno raditi s njom doma, spremna sam i extra, čekam 3. bebu i nadam se ostati doma do 3. godine pa mislim da se sve dobro poklopilo.
ako li pak psihologica, kad je odvedemo na procjenu kaže da pričekamo, a čekaćemo, ništa na silu.
sami is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.