Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2014., 22:09   #1061
Pozdrav !

Dosta sam ovdje pročitala o putnim nalozima, no rado bih da mi netko od vas, ako znate, kaže što treba za moj konkretan slučaj:

1. Osoba, nije zaposlenik nego volonter u udruzi, svako toliko ode na natjecanje sa svojim vozilom. Nema isplate akontacije, nego on plaća svojim novcem sve. Kad se vrati, napravimo obračun putnog naloga (dnevnicu i kilometražu) i isplatim mu iznos naloga u gotovini iz blagajne. Da li to ide u JOPPD ?

2. Ista osoba svaki dan ide na treninge svojim vozilom, obračunavam mu troškove za tu loko vožnju, te to isplatim na kraju mjeseca za taj mjesec iz blagajne u gotovini. Da li i to ide u JOPPD ?

Znači, nema nikakvih akontacija i predujmova. Isplatu mogu napraviti kad god, pa ako u oba slučaja trebam predavati JOPPD, mogu to sve upisati na jedan obrazac ?
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 09:20   #1062
Quote:
Ivanita5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav !

....
1. Osoba, nije zaposlenik nego volonter u udruzi, svako toliko ode na natjecanje sa svojim vozilom. Nema isplate akontacije, nego on plaća svojim novcem sve. Kad se vrati, napravimo obračun putnog naloga (dnevnicu i kilometražu) i isplatim mu iznos naloga u gotovini iz blagajne. Da li to ide u JOPPD ?

2. Ista osoba svaki dan ide na treninge svojim vozilom, obračunavam mu troškove za tu loko vožnju, te to isplatim na kraju mjeseca za taj mjesec iz blagajne u gotovini. Da li i to ide u JOPPD ?

Znači, nema nikakvih akontacija i predujmova. Isplatu mogu napraviti kad god, pa ako u oba slučaja trebam predavati JOPPD, mogu to sve upisati na jedan obrazac?

1. da
2. da
možeš na jedan obrazac
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 09:59   #1063
Može mala pomoć.
Radim ispravak JOPPD obrasca jer sam naknadno vidjela da je za jednu djelatnicu krivo upisana šifra općine rada. Ispravak mi je jasan, tu nema problema; oznaka vrste izvješća je 2, opći podaci istovjetni izvornom obrascu, a podaci od 11. do 17. sve nule. Nakon toga treba napraviti dopunu izvornog obrasca - i tu imam nedoumice. Oznaka izvješća je 3, podaci od 1. do 10. ispravni (šifra općine rada). Zbunjuje me što upisati pod 11. do 17.? Sve nule (što mi nije baš logično) ili podatke za tog djelatnika s izvornog obrasca (što mi je logičnije)?
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 10:27   #1064
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Raspitaj se da li već na preknjiženju treba stajati oznaka JOPPD-a. Jedino kako mi to izgleda izvedivim je da se PU u slučaju preknjiženja referira na datum preknjiženja (uvjetno to je broj JOPPD-a), a da ti onda pod tim brojem šalješ obrazac (14xxx).

Zadužuješ radnike, samo stupac MO 2. stup (eventualno i beneficirani MO 2.), na stranici B, a stranica A je samo rimski VIII. (to sam probala na testnom serveru dok je bio dostupan)
Poslala sam JOPPD za kte.. Na kraju nismo radili preknjiženje jer su to neke stare preplate i referentica jer rekla da joj to neće nitko potpisati da se preknjiži i da za te preplate trebamo dati nalog za otpis..
Uglavnom, kad sam spomenula JOPPD za kamate ona me pita :" A vi bi slali JOP za kamate?"
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 10:49   #1065
Sigurna sam da znate jel se dnevnice prijavljuju u JOPPD ako su obračunate a neisplaćene? Znam da smo o tome već pričali ali nisam to pospremilan u glavi u file zvan JOPPD.. Pa akoo znate pomozite, ja ću potražit u prsvilniku ???
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 11:15   #1066
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Sigurna sam da znate jel se dnevnice prijavljuju u JOPPD ako su obračunate a neisplaćene? Znam da smo o tome već pričali ali nisam to pospremilan u glavi u file zvan JOPPD.. Pa akoo znate pomozite, ja ću potražit u prsvilniku ???
klara pročitaj (boldano) što je PU objavila na svojim stranicama i bude ti jasno.....

"Objavljeno: 22.01.2014
OBAVIJEST POSLODAVCIMA VEZANA UZ PRIKAZIVANJE TROŠKOVA SLUŽBENIH PUTOVANJA U OBRASCU JOPPD
​Sukladno izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 160/13) ovim putem podsjećamo na slijedeće:
- trošak putnih naloga koji se prikazuje u Obrascu JOPPD do 31.12.2014. je ukupan iznos dnevnice, noćenja, troška puta i to samo prijevozna karta i/ili trošak cestarine koji je plaćen gotovim novcem od strane radnika (bez obzira da li se plaća iz akontacije ili vlastitih sredstava radnika) koji je upućen na službeni put i koji se pravda putnim nalogom.
Nakon 1.1. 2015. isti troškovi iskazivati će se do 15. u mjesecu protekom mjeseca u koji je izvršen konačni obračun bez obzira na način podmirenja troška.
Do 15. u mjesecu pod jednim OIB-om primatelja podnosi se ukupan iznos troška u jednom iznosu bez obzira koliko je puta primatelj bio na službenom putu i to pod oznakom 17. iz priloga 4. Obrasca JOPPD i oznakom isplate 1 ili 4 odnosno oznakom isplate 0 ukoliko do toga datuma trošak službenog puta nije isplaćen/refundiran radniku. Kod naknadnog namirenja obveze poslodavci su dužni putem ispravka Obrasca JOPPD prikazati način isplate. Korištenje oznake 39. iz priloga 4. privremeno nije omogućeno."
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 12:16   #1067
Uf... ja sam se ponadala da su u međuvremenu odlučili da se prij. sasmo isplaćene,.
Vidim da ovaj mjesec subota spadsa 15.-ti.
1. Šta mislite da pošaljem 17-tog u pon za PN i ost.

2. Jel porobao tko slati ručno (kuckati) za par ljudi dnevnice, loko prijevoz s posla na posao plaća se gotovinom)
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 15:55   #1068
neplaćeni dopust

imam situaciju neplaćenog dopusta gdje su se poslodavac i radnik dogovorili da će radnik 2 mjeseca biti na neplaćenom dopustu a poslodavac će mu za to vrijeme isplaćivati doprinose na minimalac bez isplate neto plaće

Šifra za to u JOPPD obrascu je 0045 - Obračun doprinosa primjenom najniže osnovice ukoliko ne postoji obaveza isplate plaće.

Kako to u obračunskoj listi u Synesisu unijeti da štima u joppd-u

hvala
tribunusplebis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 16:30   #1069
Poduzetnička plaća - doprinos za zapošljavanje???

Jel se nešto promjenilo u obračunu odnosno treba li obračunati dop. za zapošljavanje jer JOPPD ne prolazi?

Za oznaku primitka, iznos u koloni 12.5 mora biti jednak umnošku osnovica za obračun doprinosa i propisane stope doprinosa za zapošljavanje

Kombinacija 0032 / 0101
trnac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 18:07   #1070
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
ako ti javlja ovo "Obrazac s istim identifikatorom je već poslan na provjeru i ne valja" možda ga šalješ kao ispravak a to nije dobro - mora ostati broj 1 kao izvorni ....
Danas sam se baš lijepo nasmijao. Ako vam javlja ovu grešku vjerovatno vam program uvijek zapisuje jedan te isti identifikator (ne onaj 14XXX, postoji još jedan identifikator u .xml-u) i iz tog razloga vam javlja tu poruku. Recite svojim programerima da ne budu lijeni nego da to naprave i raditiće vam puna provjera
capt.Picard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 18:07   #1071
Quote:
trnac kaže: Pogledaj post
Poduzetnička plaća - doprinos za zapošljavanje???

Jel se nešto promjenilo u obračunu odnosno treba li obračunati dop. za zapošljavanje jer JOPPD ne prolazi?

Za oznaku primitka, iznos u koloni 12.5 mora biti jednak umnošku osnovica za obračun doprinosa i propisane stope doprinosa za zapošljavanje

Kombinacija 0032 / 0101
Čini se da treba, mene je danas puno stranki zvalo radi toga.
capt.Picard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 19:03   #1072
@ nedica: hvala na odgovoru !
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:13   #1073
Quote:
trnac kaže: Pogledaj post
Poduzetnička plaća - doprinos za zapošljavanje???

Jel se nešto promjenilo u obračunu odnosno treba li obračunati dop. za zapošljavanje jer JOPPD ne prolazi?

Za oznaku primitka, iznos u koloni 12.5 mora biti jednak umnošku osnovica za obračun doprinosa i propisane stope doprinosa za zapošljavanje

Kombinacija 0032 / 0101
Provjeri doprinose na placu da li ti stope odgovaraju, pogotvo ona za zaposljavanje po stopi 1.7 jer ako imas razdijeljeno na 1.6 + 0.1% javit ce ti tu gresku

Send from my Tablet using Tapatalk
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 10:13   #1074
Quote:
trnac kaže: Pogledaj post
Poduzetnička plaća - doprinos za zapošljavanje???

Jel se nešto promjenilo u obračunu odnosno treba li obračunati dop. za zapošljavanje jer JOPPD ne prolazi?

Za oznaku primitka, iznos u koloni 12.5 mora biti jednak umnošku osnovica za obračun doprinosa i propisane stope doprinosa za zapošljavanje

Kombinacija 0032 / 0101
Još sa samo kadi bi znali poziv na broj za doprinos za zapošljavanje kod poduzetničke plaće
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 10:20   #1075
pouzet plaća

Na JOPPD-u ne vidim kolonu za doprinos za zapošljavanje na poduzetničku plaću,
vjerovatno ide pod VI.4 1.Ukupan iznos doprinosa za zapošljavanje???
Onda bi i poziv na broj trebao biti isti kao i za plaću radnika
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 11:23   #1076
Doprinos za zapošljavanje kod poduzetničke plaće ide na isti račun kao i za nesamostalni rad tj. 8753.
Državni proračun RH: HR1210010051863000160

Model Poziv na broj primatelja:

HR68 8753 - OIB isplatitelja – oznaka obrasca JOPPD (5 znamenki)
__________________
Carpe diem
nina.zf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 11:29   #1077
Quote:
nina.zf kaže: Pogledaj post
Doprinos za zapošljavanje kod poduzetničke plaće ide na isti račun kao i za nesamostalni rad tj. 8753.
Državni proračun RH: HR1210010051863000160

Model Poziv na broj primatelja:

HR68 8753 - OIB isplatitelja – oznaka obrasca JOPPD (5 znamenki)
gdje si to našla? može link?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 11:34   #1078
Da li se JOPPD može predati na dan isplate dnevnica, i to više puta mjesečno ?
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 12:21   #1079
Dakle, iako je čl 6. Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (NN 80/08 do 153/13) propisano da: "Za slučaj nezaposlenosti obvezno su osigurani svi radnici u radnom odnosu i s njima, prema posebnim propisima, izjednačene osobe, kao i osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost i po toj osnovi su obvezno osigurane prema propisima o mirovinskom osiguranju", koji se počeo primjenjivati od 01. siječnja 2014.
Nažalost, do danas 05.02.2014. dok pišem ovaj post, nadležni za dopune, izmjene i sl. tome propisa nisu objavili izmjene i dopune Zakona odnosno Pravilnika o doprinosima, kao ni dopunu Naredbe o uplatnim računima.........
pa smo do navedenog podatka došli pješice. Tj ukucali smo obrazac JOPPD za poduzetničku plaću (koji je prošao), te za kratko vrijeme išli provjeriti u Stanje računa poreznih obveznika, gdje smo vidjeli da nam je po predanom JOPPD obrascu doprinos za zapošljavanje zadužen na računu 8753.
__________________
Carpe diem
nina.zf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 12:29   #1080
Quote:
nina.zf kaže: Pogledaj post
Dakle, iako je čl 6. Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (NN 80/08 do 153/13) propisano da: "Za slučaj nezaposlenosti obvezno su osigurani svi radnici u radnom odnosu i s njima, prema posebnim propisima, izjednačene osobe, kao i osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost i po toj osnovi su obvezno osigurane prema propisima o mirovinskom osiguranju", koji se počeo primjenjivati od 01. siječnja 2014.
Nažalost, do danas 05.02.2014. dok pišem ovaj post, nadležni za dopune, izmjene i sl. tome propisa nisu objavili izmjene i dopune Zakona odnosno Pravilnika o doprinosima, kao ni dopunu Naredbe o uplatnim računima.........
pa smo do navedenog podatka došli pješice. Tj ukucali smo obrazac JOPPD za poduzetničku plaću (koji je prošao), te za kratko vrijeme išli provjeriti u Stanje računa poreznih obveznika, gdje smo vidjeli da nam je po predanom JOPPD obrascu doprinos za zapošljavanje zadužen na računu 8753.
bravo. tog se ne bih nikad sjetila.
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:57.