Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2013., 21:12   #41
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Organiziran je besplatan prijevoz za sve prvašiće.
već vidim profil zetovca kak mi voza dijete od škole do doma
ljepa naša hrvacka

ali šalu na stranu - voze li i one koji žive blizu škole?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 08:16   #42
Ja sam krenula u školu sa 6 godina i bila najmlađa u razredu. Ne želim da sad ispadne kao da se preseravam, ali nikad nisam zaostajala ni za kime starijim. Dapače, kroz cijelu osnovnu i srednju školu sam bila među boljim učenicima.
Smatram da je u redu što će djeca krenuti ranije u školu, ali bilo bi puno bolje kad bi se povećao broj "viših" razreda umjesto razredne nastave.
Naime, razredna nastava, tj. "niži razredi", vrlo je često na razini dječjeg vrtića. Određenom broju djece se poklanjaju ocjene, a ta ista djeca onda budu šokirana kad dođu u više razrede ili kasnije u srednju školu poput gimnazije.

Sad čekam rafalnu paljbu na moj post, ali znam o čemu pričam. U obitelji imam 2 prosvjetna djelatnika, a i sama sam "nedavno" prošla čari "modernog" obrazovanja.

Slažem se da bi se bolje trebao organizirati boravak u školi i povećati sportska aktivnost djece.
Isto tako mi je jasno da će dodatna godina školovanja stvoriti dodatne troškove roditeljima.
__________________
.
Lady Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 11:48   #43
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ti stvarno misliš da djetetov uspjeh u životu/sposobnost stjecanja znanja/inteligencija/kompetitivnost ima veze s tim kreće li u prvi razred sa znanjem slova ili ne?
Naravno da ima. Znanje slova je tek banaliziranje jer nije u pitanju prepoznavanje slova već čitanje sa razumijevanjem. Što se pak ne razumije, pita se i dobije objašnjenje.

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
apsurdniju stvar dugo nisam čula, da djecu treba što prije 'upregnuti' pa će više znati/biti bolje obrazovani. treba ih što kvalitetnije 'upregnut', a razvijanje inteligencije ne uključuje uvijek nužno školski sustav (štoviše, možda sustav i šteti )
svaki malo ambiciozniji roditelj može 'naučiti' petogodišnjaka da piše, ako ništa drugo, da mehanički prepisuje slova, ali to dijete nije nužno pismeno
Apsurdno? Pa ako te baš veseli, nek ti bude apsurdno.

Polazim od vlastitog primjera. Klinke od 2. godine za računalom, od 4. godine u jezičnom vrtiću pa u jezičnoj školi, upisuju osnovnu školu sa predznanjem jezika (vlastitog i stranog), čitaju, pišu, računaju (a to su, vjerovala ili ne, same naučile, bez forsiranja sa strane roditelja).... i, što je najbitnije, ni jednom prilikom im ništa nije nametano. Dana im je neobavezna ponuda tipa: hoćeš li probati i ako ti se svidi, nastavi, ako ne, odustani. Ista ponuda je bila i za sport. Na kraju balade, nemam sportašice ... ali imam odlikaše koji samostalno rade (ne rješava im ni mama ni tata domaći) i koje su u svojoj školi u samom vrhu, unutar top 2%.

Oteo sam im život, mladost, igru....? Jedino što tražim od njih je da se domaći napiše odmah po povratku iz škole. Nakon toga su fraj i mogu skitati i raditi što hoće, od jutra do sutra.

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 09.07.2013. at 12:01.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 14:44   #44
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
i, što je najbitnije, ni jednom prilikom im ništa nije nametano.
upravo moja poanta - tvoja djeca imaju interesa i volje za učenjem i imale su ga i bez institucionalizirane obavezne škole. ni roditelj ni škola ni ikakva obaveza mogu napraviti sposobno i uspješno dijete. jednako tako potencijal će se razvijati i bez škole kao institucije (štoviše, ja mislim da institucija, takva kakva je kod nas, može i štetiti)

također, bitan faktor kod školskog uspjeha i usvajanja znanja općenito je i emocionalna zrelost - ona je i bitan faktor kod procjene je li neko dijete spremno za školu ili ne. emocionalno nezreo, razigran i nekoncentiran šestogodišnjak ili sedmogodišnjak po tebi je za cijeli život osuđen da bude neuspješan, nekonkurentan i lošije obrazovan, samo zato jer od najranije moguće dobi nije u drillu, ne uči jezike i ne zna slova?!
nije život baš tako jednostavna, ravna linija!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 17:59   #45
...nekad je također predškola bila obavezna pa sam ja 1977 morala u vrtić u tzv predškolu imala sam tada 5 i pol godina....
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 14:21   #46
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ti stvarno misliš da djetetov uspjeh u životu/sposobnost stjecanja znanja/inteligencija/kompetitivnost ima veze s tim kreće li u prvi razred sa znanjem slova ili ne?

apsurdniju stvar dugo nisam čula, da djecu treba što prije 'upregnuti' pa će više znati/biti bolje obrazovani. treba ih što kvalitetnije 'upregnut', a razvijanje inteligencije ne uključuje uvijek nužno školski sustav (štoviše, možda sustav i šteti )
svaki malo ambiciozniji roditelj može 'naučiti' petogodišnjaka da piše, ako ništa drugo, da mehanički prepisuje slova, ali to dijete nije nužno pismeno


on topik - savršeno mi je svejedno jel predškolska godina u vrtiću ili se održava u školi i zove prvi razred.
To posljednje uopće nije off topic. Škole nemaju ni prostorne uvjete, ni didaktičke materijale i sredstva, ni učitelje. Potrebno je zaposliti oko 1500 učitelja da bi djeca taj progrem pohađala u školama. Tko će ih platiti? GDJE će ta djeca biti? Viška učionica uglavnom nema, mnoge škole još rade i u tri smjene. Prostor za predškolce ne može biti opremljen pločom, kredom i klupama.
Boravak za djecu sada subvencionira grad. Znači li to da će djeca imati boravak u predškoli i sadašnjem prvom i drugom razredu, a u trećem će ga ukinuti? Ako ne, znači li to da će gradovi/općine zaposliti još 1000 učiteljica za boravak?

Ako se predškola (za polaznike vrtića) prenese na vrtiće, znači li to da će biti besplatna (jer je obavezna)? Tko će to financirati? Znači li to da MZOS ima novca u čarapi za koji dosad nismo znali?

Što je s prijevozom predškolaca? Ionako imamo problem s praćenjem i prijevozom učenika...

Problemi će nastati o u vezi s upisom, odnosno zrelošću djece kod upisa u predškolu. Djecu će uglavnom upisati u predškolu (obaveznu igraonicu) jer će procijeniti da su za (obavezno) igranje svi spremni. Završit će pripremni razred (s ocjenom odličan ili vrlo dobar?), no hoće li tada svi biti zreli za (sadašnji) prvi razred ili će nekima trebati odgoda. Tada će ponavljati pripremni razred, ili što?

Najbolje bi bilo da ih sve s godinu dana upišemo u prvi razred i da to bude besplatno. Akciju "Vrtić za sve" pretvorit ćemo u "Škola za sve". Izgradit ćemo novih 500 odgojno-obrazovnih ustanova, opremiti prostore, zaposliti još 15.000 odgajatelja/učitelja i svima će nam biti super.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 10:03   #47
moja ce 28.08. sljedece godine napuniti 6 godina i tjedan dana kasnije krenuti u 1. razred. kod nas to nije predskola, tj. predskolski razred. A hoce li ici u predskolski ili prvi razred, vidjet cemo u veljaci 2014. na testiranju.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 11:06   #48
ja uopće ne razumijem problem

pomiče se znači datum obveznog kretanja u školu sa "djeca koja do 31.3. napune 6 godina" sa "djeca koja do 1.9 napune 6 godina"?

dakle samo je stvar u djeci rođenoj unutar tih 5 mjeseci, jer su i do sad ona rođena npr. krajem ožujka za razliku od odnih rođenih par dana kasnije, kretala sa 6.

ali šta se svejedno ne provode testiranja, pa je moguća odgoda ukoliko dijete nije sposobno sjediti mirno i izvršavati zadatke koje već tamo testiraju?


što mi promiče?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 14:51   #49
ne znam ni ja kaj je tak tragicno
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 16:45   #50
Totalno ne brinem...i do sada su postojali zakonski datumcheki koje se kakti moralo poshtivati, pa su se samo tako sredjivale odgode upisa i guranja djece koja su poslije datuma navrshila 6 godina u prvi razred.

Da se s tim zakonom sluchajo kretalo od ove jeseni, ja bih itekako trazila odgodu za svoje dijete koje ima 6,2mj....uzalud joj svo poznavanje slova i matematike kad je ona totalno emocionalno i zivotno neiskusna....upad u shkolu bi je totalno unishtilo...taman joj je potrebna josh ta jedna godina
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 00:01   #51
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja uopće ne razumijem problem

pomiče se znači datum obveznog kretanja u školu sa "djeca koja do 31.3. napune 6 godina" sa "djeca koja do 1.9 napune 6 godina"?

dakle samo je stvar u djeci rođenoj unutar tih 5 mjeseci, jer su i do sad ona rođena npr. krajem ožujka za razliku od odnih rođenih par dana kasnije, kretala sa 6.

ali šta se svejedno ne provode testiranja, pa je moguća odgoda ukoliko dijete nije sposobno sjediti mirno i izvršavati zadatke koje već tamo testiraju?


što mi promiče?
ja isto ne razumijem problem
moja bi isla sa 6g i 10mj iovak ionak
oism ako nece biti emocionalno nezrela


inace, ja sam protivnik ranog ucenja, mirnog sjedenja u klupama i ocjenjivanja i procjenjivanja.
djeci je mjesto na svjezem zraku, igri, istrazivanju...
jebala vas slova i racunanje sa 4-5godina, masa djece ne zna loptu baciti ili se popeti na drvo, nesigurna su u sebe i splasena, al bitno da mirno sjede u klupama 45minuta i broje na tri strana jezika

ja jesam za to da predskosli odgoj, u smislu socijalizacije, bude dostupan za sto vise djece i u dobi od 5+ obavezan, barem povremeno
al ne da uce na radnim listovima brojeve i slova, nego da se igraju, pjevaju, upoznaju razna sredstva kreativnog izravanja, imaju sportske atkivnosti, uce neka pravila ponasanja, uce o osjecajima, istrazuju sebe u odnosu sa drugima, uce rjesavati sukobe, usvoje osnovne higijenske navike i slicno....

usput, ovo sto buditedobro pise (prijevoz, novac, djelatnici, radno vrijeme.....), su realni problemi, za koje sam sigurna, da ih u ministarstvu nisu niti pokusali razmatrati.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 13:51   #52
Zato se roditelje prilikom testiranja pita što oni misle, pogotovo ako postoji sumnja da dijete nije emocionalno zrelo. Uvijek radije pitam roditelje i predložim odgodu ako se složimo da dijete nije spremno (radim kako pedagoginja u školi pa već imam iskustva, jel ).
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 07:46   #53
Evo, nova sam ovdje pa da i ja podijelim s vama svoje razmišljanje i iskustvo. Čitajući ove komentare, mislim da svatko donekle ima pravo jer govori iz vlastitog iskustva sa svojom djecom ili iz iskustva svoje profesije. SVAKO dijete je individua za sebe, različito se razvija i ima različite potrebe i interese.
Imam sina koji će sada u 2. razred osnovne škole. Još dok je bio beba planirala sam i maštala što ćemo sve vježbati i kako će kroz igru sigurno do škole sve naučiti... ALI - njega to ništa nije UOPĆE zanimalo. On je jedno jaaaako aktivno dijete koje je prohodalo sa 9 i pol mjeseci i do 5. godine nije volio uzeti bojicu u ruke jer mu je to bilo gubljenje vremena. Kada bih ga pitala što su radili u vrtiću, odgovor je uvijek bio "ništa, opet sve isto" (što nije bila istina). Ali zato je najsretniji bio kada mu muž složi na dvorištu različite sportske poligone koje je i sam osmišljavao i otežavao već s tri godine. Niti jednu društvenu igru nismo uspjeli odigrati do kraja do 6. godine jer bi završila njegovim plačem ako slučajno počne gubiti. Jedino što je volio što se tiče pripreme za školu to su logičke i matematičke usmene zadatke i igre tako da smo PREDČITALAČKE i PREDMATEMATIČKE sposobnosti solidno usvojili.
Na početku 1.razreda (krenuo je u školu sa točno 7 godina) sam upozorila učiteljicu na njegov motorni nemir koji je vrlo brzo i sama uočila i isprva je bilo strašno. Ali uzajamnom suradnjom nas roditelja, i učiteljice(učiteljica je odličan pedagog )- 2. polugodište je bila druga priča! Učiteljica (a ni mi) nismo mogli vjerovati da je to isto dijete - jednostavno je SAZRIO i postao sposoban primijeniti ono o čemu smo puuuuno pričali, objašnjavali pa i kažnjavali svako neprimjereno ponašanje(najčešće zabavljanje društva za vrijeme nastave). Doduše i dalje bude ogorčen kada nije u nekoj igri najbolji, ali bar je naučio kontrolirati svoje reakcije u prihvatljive. Što se tiče školskog gradiva, sve je odlično savladao (prošao je s 5.0, ali uz puuuno mog poticanja, strpljenja i motivacije jer mu je bio problem sjediti na jednom mjestu 10 minuta), osim što je sporiji u čitanju pa to moramo vježbati (uf, što ne voli čitati, to mu je preeeedosadno - iako obožava kada mu ja čitam!)... Ne mogu niti zamisliti kako bi sve to izgledalo da je morao krenuti u školu godinu dana prije! Jednostavno ne bi bio spreman niti fizički biti toliko miran na satu, niti se emocionalno nositi sa svim obvezama i očekivanjima. Eh, sad sam se raspisala, ali samo sam ustvari htjela napisati da je svako dijete drugačije i da svoja očekivanja treba prilagoditi svakom djetetu i njegovim interesima, sposobnostima i razvojnom stupnju. Mlađa kćer (7.4. je napunila 4g.)mi je POTPUNA suprotnost od sina i ako bude stupio na snagu taj novi zakon, sigurna sam da će se ona dobro uklopiti u školski ritam za 2 godine. Iako, ako bih mogla birati, dala bih je za 3. Nigdje neće zakasniti, samo može postati još spremnija i zrelija za obveze koje kada krenu - ne prestaju cijeli život .
BAMBI 2909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 13:23   #54
Predškola ili vrtić - više mi ništa nije jasno!?!

Mi bi trebali krenuti u školu sljedeće godine i kako čitam o ovim novim pravilima o predškoli sva sam se zbrkala Pošto ne idemo u vrtić, može li nam netko reći što moramo obaviti prije škole? Na nekim mjestima piše da dijete koje ne ide u vrtić mora 3 mjeseca prije škole ići na nekakvu vrtićku pripremu za školu; dok se s druge strane spominje ova nova predškola... Raspitivali smo se u lokalnom vrtiću i tamo su nam samo rekli da predškola počinje 2014/2015. godine Molim pomoć od iskusnijih
__________________
Diem perdidi
hajimemashite is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 21:34   #55
da, ovaj sistem bi trebao ići tek od sljedeće godine. vi još spadate u one koji idu u malu školu kakava je bila i sedamdesetih - jedan do dva mjeseca, u proljeće, organizira se kao poslijepodnevno ispunjavanje vježbanica po nekih dva sata dnevno. u školi ili vrtiću.
zovi gradski ured za školstvo i pitaj kad i gdje će biti pozivi.

osobno, preporučila bi ti da dijete daš ovu godinu u vrtić. tamo stječu potrebnu rutinu za lakše praćenje školskog programa. razlika je između djece koja su išla u vrtić i one koja nisu. ne po znanju ili inteligenciji, već po brzini i lakoći prilagodbe na školske zahtjeve.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 21:38   #56
meni tete u vrtiću rekoše da trenutno nema zakonske obveze za dijete da ide u vrtić prije škole.
ne znam kako se ta djeca snađu odmah iz svijeta u kojem su oni centar u školsku klupu ali navodno da se to sada tako može.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 19:50   #57
pa ja sam išao u školu sa 6 god. jest da sam bio najmlađi u razredu, ali sve je bilo ok.
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 13:13   #58
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
da, ovaj sistem bi trebao ići tek od sljedeće godine. vi još spadate u one koji idu u malu školu kakava je bila i sedamdesetih - jedan do dva mjeseca, u proljeće, organizira se kao poslijepodnevno ispunjavanje vježbanica po nekih dva sata dnevno. u školi ili vrtiću.
zovi gradski ured za školstvo i pitaj kad i gdje će biti pozivi.

osobno, preporučila bi ti da dijete daš ovu godinu u vrtić. tamo stječu potrebnu rutinu za lakše praćenje školskog programa. razlika je između djece koja su išla u vrtić i one koja nisu. ne po znanju ili inteligenciji, već po brzini i lakoći prilagodbe na školske zahtjeve.
Hvala na savjetu, sad mi je lakše kad znam gdje se mogu informirati. Cijeli đumbus podataka po internetu me cijelu zbrkao.
Nažalost vrtići su nam popunjeni pa ćemo probati s tom malom školom.
__________________
Diem perdidi
hajimemashite is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 15:42   #59
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
meni tete u vrtiću rekoše da trenutno nema zakonske obveze za dijete da ide u vrtić prije škole.
ne znam kako se ta djeca snađu odmah iz svijeta u kojem su oni centar u školsku klupu ali navodno da se to sada tako može.
ja ne znam da je ikad bila ta obveza u zakonu bas, ja nisam isla ni u vrtic ni u malu skolu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 03:19   #60
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja ne znam da je ikad bila ta obveza u zakonu bas, ja nisam isla ni u vrtic ni u malu skolu.
Evo, stigle su i službeno izmjene u Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju. Prijevod: dijete mora ići ili u vrtić ili pohađati malu školu koju organizira vrtić/škola u popodnevnim satima (treba nazvati vrtić/školu i raspitati se jer su dužni osigurati mjesto za sve predškolce). Ovu odluku pozdravljam jer je zaista ogromna razlika između onih koji pohađaju nekakvu ustanovu prije škole i onih koji iz kuće idu ravno u školu (u korist prvih).

ZAKON O PREDŠKOLSKOM ODGOJU I OBRAZOVANJU
--------------------
Članak 23.a (NN 94/13)
(1) Program predškole obvezan je za svu djecu u godini dana prije polaska u osnovnu školu.
(2) Program predškole za djecu koja pohađaju vrtić integriran je u redoviti program predškolskog odgoja dječjeg vrtića.
(3) Obveznik predškole koji ne pohađa dječji vrtić upisuje program predškole u dječjem vrtiću ili osnovnoj školi najbližima njegovom mjestu stanovanja koji provode program predškole za djecu koja ne pohađaju vrtić.
(4) U slučaju da na određenom području nema dječjeg vrtića, odnosno osnovne škole koja provodi program predškole, jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave dužna je osigurati provođenje programa predškole za djecu iz stavka 3. ovoga članka, na način da osigura prijevoz djece do najbližeg dječjeg vrtića ili osnovne škole koja izvodi program predškole, ako se ne radi o udaljenosti većoj od 20 kilometara u odnosu na mjesto stanovanja djeteta.
(5) Ako su najbliži dječji vrtić ili osnovna škola koja izvodi program predškole iz stavka 4. ovog članka udaljeni više od 20 kilometara od mjesta stanovanja djeteta, jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave dužna je osnovati dječji vrtić/njegovu podružnicu ili organizirati program predškole pri osnovnoj školi na području unutar 20 kilometara od mjesta stanovanja djeteta.
------------------
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim odredbe članka 10. ovoga Zakona koji stupa na snagu 31. kolovoza 2014.
BAMBI 2909 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.