Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2014., 20:29   #1
Varanje na ispitima

Učenica 5. razreda doživjela je da joj se ostali učenici u razredu rugaju što je dobila četvorku iz ispita, nakon što im je ona rekla da nije prepisivala i da ne želi prepisivati na ispitima jer to nije u redu. Njezini je roditelji uče da je varanje na testu nemoralno, kao bilo koja druga vrsta laži ili krađa.
Drugi učenik, koji je također dobio četvorku, dobiva od roditelja prodiku: "Tako si nesposoban da ne znaš ni prepisati! Kad već nisi naučio, barem se snađi."
U hrvatskome jeziku (pa posljedično tomu i u društvu, u bilo kojem segmentu, pa i u politici i gospodarstvu) riječi sposobnost i snalažljivost imaju nova značenja koja postaju bliskoznačnice s riječima varanje, krađa, prikrivanje neznanja, laž, prijevara, lijenost...
Sposoban si - znaš prepisati, prevariti, uzeti iz drugog izvora...
Snalažljiv si - lijen si, ali to uspijevaš nadoknaditi krađom (znanja) od drugoga ili znaš varati na neki drugi način
Sposoban si - uspijevaš dobiti najbolje ocjene za nešto što nisi učinio ili što si učinio bez rada ili lukavstvom
Nakon svega čujem da roditelji i drugu djecu potiču na varanje na testovima, da im pomažu da napišu šalabahtere, da im lijepe šalabahtere na bedra ili na bočice....
Što žele od svoje djece? Ocjene? Ljude koji će biti "sposobni" i "snalažljivi"?
Netko će reći, to je bilo od kad je svijeta i vijeka. No bilo je i poštenja. Tako barem kažu legende...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 20:32   #2
http://www.youtube.com/watch?v=aFtoAuoIMlQ

Poslušajte refren, sve je rečeno.

Bolje poštena jedinica nego nepoštena dvojka. Jako rijetko sam varao tijekom školovanja i sad mi ježao što sam i toliko, što nisu bili stroži profesori. Varanje je neistina, a to je popularno u ovoj zemlji, ali i okolnima a to nikako nije dobro i to nas je kao društvo dovelo tu gdje jesmo.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 07:49   #3
S jedne strane, da to je varanje, nije u redu i sl, ali opet, to je jedna od stvari koje nisam naučio u školovanju, i sad mi je žao.

S druge strane, to je obrambeni mehanizam učenika. Ja mislim da bi svi pukli prije kraja osnovne kad bi naučili sve što se od njih traži za 5. Ionako se 70 % toga uči danas za ispit i sutra zaboravi. Što mi sad vrijedi što znam sve moguće pizdarije koje sam učio iz povijesti, zemljopisa, većeg dijela kemije, što znam što je subjekt, predikat, objekt, ništa od toga ne stavlja kruh na stol?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 09:07   #4
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
S jedne strane, da to je varanje, nije u redu i sl, ali opet, to je jedna od stvari koje nisam naučio u školovanju, i sad mi je žao.

S druge strane, to je obrambeni mehanizam učenika. Ja mislim da bi svi pukli prije kraja osnovne kad bi naučili sve što se od njih traži za 5. Ionako se 70 % toga uči danas za ispit i sutra zaboravi. Što mi sad vrijedi što znam sve moguće pizdarije koje sam učio iz povijesti, zemljopisa, većeg dijela kemije, što znam što je subjekt, predikat, objekt, ništa od toga ne stavlja kruh na stol?


kako kome.

Varanje na ispitima se u većini zemalja zapadne civilizacije smatra moralno neprihvatljivim i izaziva vrlo ozbiljne posljedice.
U društvenom smislu je također neprihvatljivo i smatra se priznavanjem poraza i nekom vrsti priznanja da si nesposoban svladati gradivo te da kolege koji pošteno odrade ispit dovodiš u nepravedan položaj.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 09:29   #5
Da, stavlja profesorima koji predaju te predmete i tko još ima koristi od toga? Budimo realni, kad odrasle osobe trebaju podcrtati što je predikat u rečenici, hoće li onaj tko na poslovnom dopisu podcrta sve predikate dobiti veću plaću?

Istina, varanje na ispitima je u zapadnim zemljama prekršaj za koji se izbacuje iz škole. Najzanimljivije je što će te praktički sami kolege prijaviti da to radiš, a kod nas se to
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 14:48   #6
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da, stavlja profesorima koji predaju te predmete i tko još ima koristi od toga? Budimo realni, kad odrasle osobe trebaju podcrtati što je predikat u rečenici, hoće li onaj tko na poslovnom dopisu podcrta sve predikate dobiti veću plaću?

to
pa recimo vojska nastavnika,učitelja,novinara,bibliotekara,lektora, radnika u kulturi...
Pa da ima "koristi" - nema.
Ali da je vidljivo tko je podvlačio a tko nije svaki put kad primim dopis ili e-mail...jest.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 15:00   #7
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Učenica 5. razreda doživjela je da joj se ostali učenici u razredu rugaju što je dobila četvorku iz ispita, nakon što im je ona rekla da nije prepisivala i da ne želi prepisivati na ispitima jer to nije u redu. Njezini je roditelji uče da je varanje na testu nemoralno, kao bilo koja druga vrsta laži ili krađa.
Drugi učenik, koji je također dobio četvorku, dobiva od roditelja prodiku: "Tako si nesposoban da ne znaš ni prepisati! Kad već nisi naučio, barem se snađi."
U hrvatskome jeziku (pa posljedično tomu i u društvu, u bilo kojem segmentu, pa i u politici i gospodarstvu) riječi sposobnost i snalažljivost imaju nova značenja koja postaju bliskoznačnice s riječima varanje, krađa, prikrivanje neznanja, laž, prijevara, lijenost...
Sposoban si - znaš prepisati, prevariti, uzeti iz drugog izvora...
Snalažljiv si - lijen si, ali to uspijevaš nadoknaditi krađom (znanja) od drugoga ili znaš varati na neki drugi način
Sposoban si - uspijevaš dobiti najbolje ocjene za nešto što nisi učinio ili što si učinio bez rada ili lukavstvom
Nakon svega čujem da roditelji i drugu djecu potiču na varanje na testovima, da im pomažu da napišu šalabahtere, da im lijepe šalabahtere na bedra ili na bočice....
Što žele od svoje djece? Ocjene? Ljude koji će biti "sposobni" i "snalažljivi"?
Netko će reći, to je bilo od kad je svijeta i vijeka. No bilo je i poštenja. Tako barem kažu legende...
mojoj su se curice iz razreda (a i jedna "pametna" mama) U PRVOM OSNOVNE smijale jer je učiteljici rekla da joj nije ispravila jednu grešku u kontrolnom pa je umjesto 5 dobila 4. mala me ugodno iznenadila jer se uopće nije dala pokolebat oko toga. možda je jedino učiteljica malo pogriješila što joj radi toga nije dala peju iz zalaganja već joj je samo 5 prepravila na 4.


iskreno, ponekad se zapitam jel uopće dobro da je takva i hoće li se u kasnijem životu znati snači kako treba
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 20:19   #8
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
mojoj su se curice iz razreda (a i jedna "pametna" mama) U PRVOM OSNOVNE smijale jer je učiteljici rekla da joj nije ispravila jednu grešku u kontrolnom pa je umjesto 5 dobila 4. mala me ugodno iznenadila jer se uopće nije dala pokolebat oko toga. možda je jedino učiteljica malo pogriješila što joj radi toga nije dala peju iz zalaganja već joj je samo 5 prepravila na 4.


iskreno, ponekad se zapitam jel uopće dobro da je takva i hoće li se u kasnijem životu znati snači kako treba
Mala ti je kakva treba biti, budi na nju ponosna.
Opet taj glagol "snaći se". On ne bi trebao značiti ukrasti bod, znanje, izgurati drugoga, zaposliti se preko veze, izbjeći obavezu...

Dosad sam preblago reagirala na takve pojave među svojim učenicima, a sad mi je dosta jer gledam te "snalažljive" u politici, ekonomiji, privredi, posvuda i pitam se kako su završili škole za koje imaju svjedodžbe i diplome i što su o poštenju naučili u osnovnoj školi. Možda su nekoć davno, u nižim razredima, htjeli biti pošteni kao tvoja mala pa su ih drugi ismijali, a sad su isti kao oni: lupeži koji nemaju zrnce morala niti znanja, a učitelji nisu reagirali kako su trebali - nisu im pokazali gdje im je mjesto niti ih naučili da su laž, krađa, prijevara nemoralni, da će ako tako odluče dalje raditi biti otpad društva jer se neće upisati ni u jednu srednju školu, a kamoli završiti fakultete i postati vodeći ljudi u društvu.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 01:10   #9
Naravno da varanje nije u redu.

Medjutim,vjerujem da nema osobe koja tijekom svojeg skolovanja nije iskoristila 'sverc',ako se moglo.
Bilo je nastavnika koji su ,maltetne,spavali na satu,dok su ucenici radili kontrolni...a oko lazne ocjene,kasnije, nisu pravili problem,iako su,vjerojatno,znali o cemu se radi.

Ali,to varanje na ispitima se lako moze iskorijeniti.Treba poostriti kazne za takve ucenike i ostati doslijedan u tome.

Pretpostavljam da to ovisi od ravnatelja i uprave skole.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 08:11   #10
Da, ljudi očekuju od djece točno to - petice. I ne čudi me to, dobar dio ljudi ne vidi dalje od vlastitog nosa. I da, očekuju od njih i da budu "pametni" i "snalažljivi" jednog dana. Ne čudi me ni to, svatko svom djetetu želi najbolje.

Čudi me što se ti ljudi čude ko pura dreku kad im se to vrati u glavu ko bumerang. Poznam curicu koja je otišla na Lidrano s maminim sastavkom . I kojoj je mama dozvoljavala u OŠ da izostane koji put jer se nije stigla pripremiti za test. Curica je sad velka cura, a mama ne može doći k sebi jer njeno zlato markira, a učenje joj uopće nije na listi prioriteta. Mama nije ni svjesna da ju je sama tome godinama učila...

Čudi me i što su istim tim roditeljima puna usta povike na druge ljude koje su roditelji naučili da budu "pametni" i "snalažljivi". Al ta bi nas tema mogla povući u krive vode...
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 10:18   #11
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
S jedne strane, da to je varanje, nije u redu i sl, ali opet, to je jedna od stvari koje nisam naučio u školovanju, i sad mi je žao.

S druge strane, to je obrambeni mehanizam učenika. Ja mislim da bi svi pukli prije kraja osnovne kad bi naučili sve što se od njih traži za 5. Ionako se 70 % toga uči danas za ispit i sutra zaboravi. Što mi sad vrijedi što znam sve moguće pizdarije koje sam učio iz povijesti, zemljopisa, većeg dijela kemije, što znam što je subjekt, predikat, objekt, ništa od toga ne stavlja kruh na stol?

Potpisujem ovaj post.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 11:20   #12
Ne želim opravdavat varanje na ispitima, pogotovo ovo u nižim razreduma osnovne škole mi je strahota, ali nažalost čini mi se da su djeca u visim razredima jako opterecena velikom količinom gradiva. Istraživanja su pokazala da nas školski sustav daje jako loše rezultate. Tragedija je ta, a tome sam osobno svjedočila da osoba koja je završila ekonomski faks i to smjer racunovodstvo i financije ne zna ispunit uplatnicu ili virman. Čini mi se da je u našem obrazovanju previše bespotrebne teorije a premalo prakse. Ući se puno napamet a premalo je prakse koja bi djecu na jedan način i trebala naučiti kako se snalaziti u nekim situacijama i kako trebaju razmišljati svojom glavom. Nažalost danas kod nas se sposobnost mjeri time kako ćeš nekoga zafrknit i kako izigrat sustav
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 20:13   #13
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
Ne želim opravdavat varanje na ispitima, pogotovo ovo u nižim razreduma osnovne škole mi je strahota, ali nažalost čini mi se da su djeca u visim razredima jako opterecena velikom količinom gradiva. Istraživanja su pokazala da nas školski sustav daje jako loše rezultate. Tragedija je ta, a tome sam osobno svjedočila da osoba koja je završila ekonomski faks i to smjer racunovodstvo i financije ne zna ispunit uplatnicu ili virman. Čini mi se da je u našem obrazovanju previše bespotrebne teorije a premalo prakse. Ući se puno napamet a premalo je prakse koja bi djecu na jedan način i trebala naučiti kako se snalaziti u nekim situacijama i kako trebaju razmišljati svojom glavom. Nažalost danas kod nas se sposobnost mjeri time kako ćeš nekoga zafrknit i kako izigrat sustav
To je začarani krug: djeca su opterećena pa postaju prevaranti, ti prevaranti odrastu bez pravoga znanja i sposobnosti i postanu jako važne osobe koje smišljaju zaumne nastavne programe ili školske sustave, ili bilo što drugo u bilo kojem drugom resoru...
Slažem se da je program u nekim dijelovima zaista besmislen, no malo previše svi mi roditelji bez razloga štitimo svoju djecu od OD RADA. Ništa im od rada neće biti, to moramo shvatiti, i povezano s djecom i u vlastitim životima. Rad je dobar. Uspjeh bez rada je loš. Naopako mišljenje da rad smrdi i da treba biti "snalažljiv" kronični je problem našeg društva i zato i jesmo u gabuli.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 21:32   #14
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
pa recimo vojska nastavnika,učitelja,novinara,bibliotekara,lektora, radnika u kulturi...
Pa da ima "koristi" - nema.
Ali da je vidljivo tko je podvlačio a tko nije svaki put kad primim dopis ili e-mail...jest.
Da, vojska radnika u kulturi, i cijela je na proračunu?
I što kad dobiješ mail iz kojega vidiš da netko ne zna gramatiku? Kažeš gazdi da ne surađuje s njim jer je nepismen, i da njegova lova manje vrijedi, i gazda kaže tko ga jebe nepismenog?

Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
To je začarani krug: djeca su opterećena pa postaju prevaranti, ti prevaranti odrastu bez pravoga znanja i sposobnosti i postanu jako važne osobe koje smišljaju zaumne nastavne programe ili školske sustave, ili bilo što drugo u bilo kojem drugom resoru...
Slažem se da je program u nekim dijelovima zaista besmislen, no malo previše svi mi roditelji bez razloga štitimo svoju djecu od OD RADA. Ništa im od rada neće biti, to moramo shvatiti, i povezano s djecom i u vlastitim životima. Rad je dobar. Uspjeh bez rada je loš. Naopako mišljenje da rad smrdi i da treba biti "snalažljiv" kronični je problem našeg društva i zato i jesmo u gabuli.
Nije uopće toliko problem u malo, premalo rada, problem je u korisnosti rada. Ti možeš raditi cijeli dan, a da ne napraviš baš ništa, ili da dođe drugi sa strojem za rad i napravi 5 puta više od tebe. Lijepo je što si ti radio, ali i Sizif radi. Djeci, a i odraslima itekako može biti nešto ako ih se previše forsira, pogtovo ako se forsira sranjima.

Ipak, djelomično se slažem s tobom da su znanje i rad kod nas slabo na cijeni, a s druge strane svaki Hrvat je čim se rodi, liječnik, građevinski inženjer, i selektor za sve sportove.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 23:36   #15
ne bih dijete poticala da vara na testu, al ja ne bih niti dramila oko cetvorke, a vrlo vjerojatno niti oko dvojke, pa ako bi ona i dosla u napast, sigurna sam da to ne bi bilo zbog mog "pristiska" za dobre ocijene.
i ne znam zasto se polazi samo od toga da to roditelji poticu i podrzavaju?
sto je sa nastavnicima cudnih zahtjeva, sto je sa razrednom konkurencijom, sto je sa djetetovim ocekivanjima od samoga sebe?
razlog zasto ja ne bih sama poticala i ohrabrivala dijete, je samo to sto zelim da, ako i dodje na tu ideju, da joj dodje sama i da si sama poslozi u glavi hoce li varati, kako i kako ce preuzeti odgovornost za to ako ju uhvate.

ako dijete samo dodje na ideju da ide varati na testu, ja si postavljam pitanje kolko je taj test/predmet njoj zapravo vazan i koliko joj je vazan odnos sa tim profesorom, odnosno reputacija ako bude uhvacena.
i tu polazim od iskustva sebe kao ucenice, u mom skolovanju bilo je par predivnih profesora, pred kojima bi me bilo vise sram da me uhvate u varanju, nego u neznanju...a isto tako, ima onih koji su mi bili tolko malo vazni, njihovi predmeti jos manje, da sam vrijeme koje sam mogla uciti to gradivo utrosila na citanje beletristike ili gledanje filmova, decke i, naravno, pisanje salabahtera, kao i razvijanje prijateljstva sa drugarom iz druge klupe koji je to gradivo naucio bolje od mene pa da mogu prepisati.
bez imalo griznje savjesti ili osjecaja da radim nesto lose.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 11:10   #16
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da, vojska radnika u kulturi, i cijela je na proračunu?
I što kad dobiješ mail iz kojega vidiš da netko ne zna gramatiku? Kažeš gazdi da ne surađuje s njim jer je nepismen, i da njegova lova manje vrijedi, i gazda kaže tko ga jebe nepismenog?


.
Ja radim u djelatnosti u kojoj je od izuzetne važnosti da zaposlenici znaju kvalitetno komunicirati.
Nepismena osoba je unaprijed diskvalificirana.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 07:23   #17
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Ja radim u djelatnosti u kojoj je od izuzetne važnosti da zaposlenici znaju kvalitetno komunicirati.
Nepismena osoba je unaprijed diskvalificirana.
Vjerujem da puno vise ljudi radi u djelatnostima u kojima je vazniji sadrzaj komunikacije od picajzliranja oko gramatike. Da ne spominjem prakticna znanja struke od kojih u nasem obrazovnom sistemu djeca ne nauce ni "p". Naustrb strebanja hrpe za opcu kulturu mozda pozeljnih, ali za trziste rada posve bespotrebnih i promasenih sadrzaja.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 08:29   #18
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Vjerujem da puno vise ljudi radi u djelatnostima u kojima je vazniji sadrzaj komunikacije od picajzliranja oko gramatike. Da ne spominjem prakticna znanja struke od kojih u nasem obrazovnom sistemu djeca ne nauce ni "p". Naustrb strebanja hrpe za opcu kulturu mozda pozeljnih, ali za trziste rada posve bespotrebnih i promasenih sadrzaja.
ovo je vrlo kontradiktorno.
kako se može komunicirati sadržajno i uvjerljivo ako nisi u stanju napisati ili izgovoriti sadržaj na način da berem nije iritantan.
Poznavati vlastiti jezik i znati se izražavati nisu nikakva "picajzliranja" nego neophodna vještina želiš li se baviti iole zahtjevnijom profesijom.
Čak i čuvari parkirališta prolaze osnovnu obuku komunikacijskih vještina.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 08:44   #19
bilo bi puno bolje da umjesto da uce napamet definiciju sibilarizacije i palatalizacije izadju iz skole znajuci ih koristiti, da znaju se ne pise "nejdem" i "dijeca", da "jer" i "jel" nisu istoznacnice i ostatak uobicajene ekipe.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 09:00   #20
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
bilo bi puno bolje da umjesto da uce napamet definiciju sibilarizacije i palatalizacije izadju iz skole znajuci ih koristiti, da znaju se ne pise "nejdem" i "dijeca", da "jer" i "jel" nisu istoznacnice i ostatak uobicajene ekipe.
bravo! primjena znanja u školama je očajna

a zanimljivo da u životu puno bolej prođu oni koji su bili slabiji u školi jer su se znali snaći
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.