Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2007., 09:27   #61
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
SMS i marelina, vi stvarno mislite da djecu treba učiti da masturbacija predstavlja okretanje prema unutra, prema sebi, onog dijela spolnosti i osobnosti koji je očito namijenjen da bude u odnosu s drugom osobom,
Mislim, da je ovo samo po sebi očito, ako samo malo promisliš.
Marelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 10:12   #62
Quote:
Marelina kaže: Pogledaj post
Mislim, da je ovo samo po sebi očito, ako samo malo promisliš.
Ali svi, naročito dečki, prolaze fazu masturbacije u pubertetu, zašto im nametati osjećaj krivnje i raditi tabu od nečega što predstavlja normalno fiziološko funkcioniranje (barem u pubertetu)?

Nisam dječji psiholog i ovo pitanje nije provokacija, stvarno me zanima stručan odgovor.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 14:38   #63
Quote:
Marelina kaže: Pogledaj post
Mislim, da je ovo samo po sebi očito, ako samo malo promisliš.
ako se samo malo informiraš, saznat ćeš da je masturbacija zdrav, normalan, prirodan način istraživanja vlastite seksualnosti, i da ljudska seksualnost nije nešto što smije postojati i manifestirati se isključivo u braku.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 14:42   #64
Are there benefits to masturbation?
Yes. Masturbation can help relieve stress and:
Relieve menstrual cramps
Help for insomnia (i.e. when a person is having trouble falling asleep)
Stimulate the immune system to help build up resistance to common infections.
Release mood elevating hormones
Reduce embarrassing spontaneous erections for teen males
Reduce the number of unwanted wet dreams for young men
http://www.coolnurse.com/masturbation.htm

Masturbation has benefits as well. It relieves sexual tension and helps people become more comfortable with their own bodies. Masturbation while alone gives the individual sexual gratification without needing to engage in sexual activities with others, and it does not carry the risks of STDs or pregnancy. Through masturbation, a person can learn how he or she likes to be touched. Once in a sexual relationship, the individual can share this information with his or her partner to maximize pleasure. Some couples even masturbate with one another to broaden their range of sexual activities. For men, masturbation with stop-start techniques (halting stimulation just prior to orgasm, then touching oneself again once the orgasmic feeling has subsided) can help increase ejaculatory control.
http://www.soc.ucsb.edu/sexinfo/?art...id=001#benefit
University of California, Santa Barbara

http://www.mckinley.uiuc.edu/handouts/masturbation.html
http://www.betterhealth.vic.gov.au/b...n?OpenDocument
http://www.cfsh.ca/ppfc/content.asp?articleid=333
http://www.theage.com.au/articles/20...035072239.html
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 16:15   #65
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Ali svi, naročito dečki, prolaze fazu masturbacije u pubertetu, zašto im nametati osjećaj krivnje i raditi tabu od nečega što predstavlja normalno fiziološko funkcioniranje (barem u pubertetu)?
masturbacija je sastavni dio otkrivanja vlastitog tijela i spolnosti, toliko normalna da postoje i nesvjesna samozadovoljavanja (kod muskih je to evidentnije jer ima posljedica - nocne polucije ), gdje se cak i priroda, Bog, kako god tko voli, pobrinula da se covjek oslobadja sto nakupljenih tjelesnih tekucina, sto misli koje mu se roje glavom.

no prestaje biti pozeljna u trenutku kad postane iskljuciva i sama sebi dovoljna, kad se u braku jedno dugome partneri uskracuju na racun samozadovoljavanja. tu lezi bit problema koji crkva, tj. pro-vjerski orijentirani tumaci imaju s masturbacijom, svi opet zele biti "papskiji od pape", a ja sam ovakvo razumno tumacenje cula od samo jednog, jedinog svecenika, a cula sam ih dosta u zivotu.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 16:28   #66
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
...no prestaje biti pozeljna u trenutku kad postane iskljuciva i sama sebi dovoljna, kad se u braku jedno dugome partneri uskracuju na racun samozadovoljavanja. ...
Sorry nemrem odolit da pitam koliki je to %-ak, zapravo promil parova, koji se susreću sa ovakvim problemom

A što se GROZD-a tiče, nakon slušanja i gledanja njihovih predstavnika na telki, ja bi njih poslala psihijatru
Samo sramote i Crkvu i vjernike...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 16:41   #67
naravno da nemam statisticke podatke, crtice, ali to je jedan od nacina na koji ljudi ne rjesavaju probleme koji nastanu u fizickom aspektu veze, ne rade na uspostavljanju izgubljene bliskosti i trazenju uzroka, nego ih zamagljuju trenutnim uzitkom dok stvarni problem koji je doveo do udaljavanja ne kulminira rastavom.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 17:02   #68
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
naravno da nemam statisticke podatke, crtice, ali to je jedan od nacina na koji ljudi ne rjesavaju probleme koji nastanu u fizickom aspektu veze, ne rade na uspostavljanju izgubljene bliskosti i trazenju uzroka, nego ih zamagljuju trenutnim uzitkom dok stvarni problem koji je doveo do udaljavanja ne kulminira rastavom.
Shvatila sam ja poantu, no samo ističem kako je to smokvin list za zabranu koju RKC propagira što se masturbacije tiče jer je ona po difoltu zabranjena. Barem je takav mainstream objašnjenja, kojeg i ovaj Grozdov uradak nudi djeci u osnovnim školama.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 17:08   #69
znam, katastrofa.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 22:36   #70
Kotracepcija - go for it

Klinci moraju naučiti biti odgovorni za svoje ponašanje.
A to sigurno neće postati ako ne budu upotrebljavali kontracepciju.
Budimo realni, nitko u današnje doba ne čeka brak. Što bi trebali čekati do 30-te, koliko se danas čeka s brakom??
Uostalom, nije mi jasno, priča se da će ti "programi" trajati godinama kroz školovanje, i opterećivati već užasno opterećene programe. Mislim, ćemu to? Tako da mogu bolje pametovati neke pametne glave?? O.K podržavam da postoji edukacija, ali to prelazi svake granice ponekad. Valjda se dijeli lova za te programe, ili što??
meghana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 00:22   #71
Primjer jednog malog gradića u lijepoj našoj, crkva nedjeljom tako puna da ni šopak u nju više ne bi stao, a u srednjoj školi u skoro svakom razredu počevši od drugog srednje, barem po jedna trudnica . I pričam ja tamo s tim curkama, čudim se ja, ali kažu one, mali grad, svi sve znaju, bed im je kondome po kioscima kupovat da ih netko ne vidi, a o odlascima kod ginekologa da i ne govorim. A svi su veliki vjernici... Većina tih djevoajka se i uda, bila bi sramota da je drukčije, ali vjera nikoga ne sprječi u tome da ima spolne odnose. To je realnost.
valavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 08:24   #72
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Shvatila sam ja poantu, no samo ističem kako je to smokvin list za zabranu koju RKC propagira što se masturbacije tiče jer je ona po difoltu zabranjena. Barem je takav mainstream objašnjenja, kojeg i ovaj Grozdov uradak nudi djeci u osnovnim školama.
Grozdov uradak zapravo nudi isto što i ti, citiram:
"U našem programu stoji da "masturbacija predstavlja okretanje prema sebi, prema unutra onog dijela spolnosti i
osobnosti koji je očito namijenjen da bude u odnosu s drugom osobom". Masturbacija je uobičajena pojava u
pubertetu, dok mladi čovjek još proučava sebe i svoje tijelo s njegovim funkcijama. No, kako čovjek ide prema
spolnoj zrelosti, njegov se interes okreće prema van, prema suprotnom spolu. Nastajanje navike učestalog
samozadovoljavanja može otežati postizanje sljedeće razvojne stepenice u zdravom psihoseksualnom razvoju."
Marelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 08:29   #73
Quote:
meghana kaže: Pogledaj post
Klinci moraju naučiti biti odgovorni za svoje ponašanje.
A to sigurno neće postati ako ne budu upotrebljavali kontracepciju.
Budimo realni, nitko u današnje doba ne čeka brak. Što bi trebali čekati do 30-te, koliko se danas čeka s brakom??
Uostalom, nije mi jasno, priča se da će ti "programi" trajati godinama kroz školovanje, i opterećivati već užasno opterećene programe. Mislim, ćemu to? Tako da mogu bolje pametovati neke pametne glave?? O.K podržavam da postoji edukacija, ali to prelazi svake granice ponekad. Valjda se dijeli lova za te programe, ili što??
Recimo, većina ne čeka brak. Još uvijek postoje neki koji čekaju, možeš ih naći i po Forumu.

Programi zdravstvenog odgoja će trajati "godinama" valjda da bude uključena svaka godina kroz pubertet, ali njih imaš samo 12 sati tjedno. To nije ništa.

Za sada je predviđeno da te sate drže razrednici što je po meni besmisleno. I Grozd preporuča da se za to malo sati onda uzme stručnjak.
Marelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 09:40   #74
Quote:
Marelina kaže: Pogledaj post
Grozdov uradak zapravo nudi isto što i ti, citiram:
"U našem programu stoji da "masturbacija predstavlja okretanje prema sebi, prema unutra onog dijela spolnosti i
osobnosti koji je očito namijenjen da bude u odnosu s drugom osobom". Masturbacija je uobičajena pojava u
pubertetu, dok mladi čovjek još proučava sebe i svoje tijelo s njegovim funkcijama. No, kako čovjek ide prema
spolnoj zrelosti, njegov se interes okreće prema van, prema suprotnom spolu. Nastajanje navike učestalog
samozadovoljavanja može otežati postizanje sljedeće razvojne stepenice u zdravom psihoseksualnom razvoju."
Ne ne kaže. Grozd ima onaj najtvrđi i najprimitivniji "vjernički" stav, koji je katastrofa. Masturbacija nije opasna, ni za što. Najmanje za "psihofizički razvoj". Odnosno, opasna je kao i gledanje televizije.

Grozdov stav je katastrofa i nema što raditi u školama, pogotovu osnovnim, u 21. stoljeću.

Evo, mene kao vjernika, plaši moralno propadanje, ali ne u smislu da klinci masturbiraju, već da gledaju kako se u našem društvu krade, ubija, neisplaćuju plaće radnicima, kako je normalno da se nedjeljom ide u šoping centre, umjesto u prirodu, na misu...to je za mene problem, što ćemo mladima ostaviti, kakva uvjerenja, kakve moralne zasade kad vide da se od rada ne može živjeti, da mnogi crkveni velikodostojnici sudjeluju u građevinskim manipulacijama, da se političari pričešćuju na misama, a obični su kriminalci. Licemjerje svih nas je problem, a ne masturbacija djece.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 11:35   #75
Masturbacija ne da nije štetna već je i te kako potrebna. Ako ništa drugo zbog toga da se ponajprije upozna vlastito tijelo i način na koji ono reagira na podražaje. Tek kada dobro poznajemo sami sebe ( a ovo se naročito odnosi na žene) možemo kvalitetnije uživati u odnosu s drugom osobom.
Ovakav stav nas vraća u ona vremena kada su žene negdje oko pedesete potrndačile i redovno dobivale dijagnozu " histerija", sve dok jedan pametan doktor nije izumio vibrator i prepisao ga na recept te uspješno liječio žene od histerije.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:10   #76
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Masturbacija ne da nije štetna već je i te kako potrebna. Ako ništa drugo zbog toga da se ponajprije upozna vlastito tijelo i način na koji ono reagira na podražaje. Tek kada dobro poznajemo sami sebe ( a ovo se naročito odnosi na žene) možemo kvalitetnije uživati u odnosu s drugom osobom.
Ovakav stav nas vraća u ona vremena kada su žene negdje oko pedesete potrndačile i redovno dobivale dijagnozu " histerija", sve dok jedan pametan doktor nije izumio vibrator i prepisao ga na recept te uspješno liječio žene od histerije.
Oprosti, no ovim si postom tako popljuvala sve žene jer proizlazi kako su svi psihološki problemi, koje je nekadašnja medicina (viktorijanska Engleska je u tome prednjačila), trpala pod "histeriju", bili zbog toga što su žene bile, da se onim uobičajenim muško/šovinističkim rječnikom izrazim, nedojebane.

Seksualna frustracija nije nastajala samo zbog nepoznavanja svog tijela jer se nije masturbiralo, već zbog brojnih čimbenika.

Masturbacija je dio opće ljuske seksualnosti i kao sve, može biti pozitivna i negativna, kako se prema tomu odnosimo, no proglasiti ju apriori nečim prljavim, nije dobro.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 14:08   #77
crtice
povijesna je činjenica da su žene (viktorijanska Engleska je odličan primjer) patile od histerije koja je bila izazvana seksualnim frustracijama.
Naravno da su postojale i žene koje su imale psihološke probleme uzrokovane drugim uzrocima, ali nakon oslobađanja ženske seksualnosti ta se "histerija" enormno smanjila.
Odgoj koji je tumačio da je masturbacija grijeh, da vodi u sljepilo, koji nije priznavao da postoji ženski orgazam, (kćeri stisni zube i misli na Kraljicu) sasvim je sigurno morao voditi u psihološke probleme.
Imati seksualni život, a ne uživati u njemu, provesti godine bez poznavanja orgazma moraju voditi u frustraciju, a kad tome dodaš menopauzu - što reći.
S druge strane kolike su žene bile žrtve spolnih bolesti jer su njihovi muževi užitak koji se nije svodio na goli koitus tražili u javnim kućama.
Ja iskreno ne mogu vidjeti kako masturbacija može biti loša, kako spolnost može biti loša ako se dešava između dvoje (ili više) ljudi koji su suglasni s onim što rade.
Možda neki načini dolaženja do užitka nekim ljudima ne izgledaju previše normalno, ali iskreno fućka mi se hoće li netko ono u čemu ja uživam proglasiti nastranim ili neće.
Spolni odgoj u školama po meni već postoji u dijelu biologije. Moj stariji sin je u osmom razredu učio biologiju u takve detalje da vjerojatno bolje poznaje ženski reproduktivni sustav od nekih žena. Doktorica im je objašnjavala metode zaštite od spolnih bolesti i odista ne vidim razlog uvođenja posebnog predmeta.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 15:43   #78
Modesti, viktorijanska Engleska i 50-e godine, koje si ti uzela za primjer liječenja histerije su vremenski jako odmaknute. O kojim ti to povijesnim činjenicama govoriš? S kojim to povijesnim podacima barataš, kad de facto izjednačavaš 19. stoljeće sa sredinom 20. u pogledu psihijatrije i liječenja psihičkih problema? Od kud ti uopće ideja kako se je 50-ih godina liječila "histerija"? Medicina tih godina (50-ih) nije bila tako uznapredovala kao danas, naravno, ali da je bila u tako niskim povojima, nije točno. Pa javili su se već brojni antropolozi, seksolozi, kao npr. Margareth Mead, koji su utrli spoznaje današnje seksualnosti.

Ovo je doista odmak od teme, no nemojmo uvlačiti u pitanje masturbacije kao dijela spolnog odgoja u Hrvatskoj, ovakve bedastoće.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 16:26   #79
nije to odmak od teme, vec "pokvareni telefon"
kako se mozete ne slagati u istim stavovima?
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 16:42   #80
putnica je u pravu
Ja uopće ne izjednačavam dva vremenska perioda već dajem osvrt na posljedice takvih shvaćanja ( da je masturbacija nešto štetno) .Kad sam rekla žene oko pedesete ( mislim da je tu došlo do kratkog spoja) nisam mislila na žene koje su živjele pedesetih godina prošlog stoljećamoj upis se nije odnosio da to vremensko razdoblje) nego na žene otprilike te dobi. Dakle ulaskom žena u menopauzu kada hormoni i onako rade svoje, a sve garnirano dugogodišnjom seksualnom frustracijom (koja nije smjela biti n i priznata jer se nije smatralo da žena uopće treba uživati u seksu) dolazilo je do poremećaja u ponašanju žena , a do napredka je došlo kad je određeni doktor ( ubi me ako se mogu sjetiti kako se zove) izumio preteču današnjeg vibratora i propisivao ga u medicinske svrhe.
Dakle to je bio samo primjer čemu vode takve seksualne kočnice.
Ja sam uvjerena da žena koja nije istražila svoje tijelo ( jer spolnost žene je ipak nešto kompliciranija od muške spolnosti) nema mogućnost kvalitetnog odnosa. Jer kako da netko drugi zna što nama treba kada sami to ne znamo.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.