Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2006., 10:15   #21
Quote:
Joe Tortura kaže:
ma ovo je već 3 put bilo. na tim popisima su ubacili sve poznate žrtve sa ovih prostora i stavili ih pod Jasenovac.
Prijateljica mi je jednom prilikom ispricala kako je vlastitog djeda nasla na nekom spisku zrtava u Jasenovcu, a nesretnik je poginuo kao partizan u Semberiji...

E sad zasto se to radilo ? Nije rijec o velikoj srpsko-komunistickoj zavjeri protiv Hrvata, vec o novcu kao i obicno - kada se pricalo o reparacijama u poslijeratnim godinama komunistima je vise odgovaralo da odgovornost za nastradale prebace na okupatore i njihove domace saradnike (u ovom slucaju rezim NDH). Zasto bi Svabo placao odstetu za partizane koji su poginuli ratujuci protiv cetnika u gradjanskom ratu...
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 10:54   #22
ma nikad se ne bude vjerojatno saznalo koliko je žrtava stvarno poginulo u jasenovcu u periodu kad je bio logor jer su partizani na kraju rata tamo pokapali i žrtve sa bleiburga i mnoge svoje poginule borce
kobayasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 10:58   #23
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Oprosti, ali niti jedno osbiljno istraživanje nije DOKAZALO broj veći od 51.000.

Prvi izvještaj, netom nakon ulaska u jasenovac, glasio je 50.000, a najozbilljnije istraživanje koje je uzelo sve parametre u obzir došlo je do broja 49.874.

Ovi brojevi tipa 70 - 80 tisuća je samo nategnuto u stilu "ajd', možda nismo sve našli pa nek' bude koja desetaka tisuća više".

To je ono ka na tržnici. Prodavač prodaje nešto što vrijedi 50 kuna po 700 kuna, a ti si, jadan, sretan ako si spustio na 70-80 i još misliš da si dobro prošao i da si ga zajeba', a on i dalje trlja ruke...


https://www.forum.hr/showthread.php?t=160509
https://www.forum.hr/showthread.php?s...hlight=Pradjed
Točno tako. Ono premalo bi zvučalo 49 tisuća i nešto..koji su stvarno ustanovljeni da su pobijeni u svim logorim na području NDH a ne samo u Jasenovcu..onda to nategnuti na 70-80 tisuća ofrlje..bolje zvuči a Slavko Goldstein ide još dalje, njemu je i to malo..pa onako veli 70-80 ( ono deset tisuća gore dole šta je to za naše stručnjake koji barataju stotinama tisuća ko od šale) tisuća sigurno a možda neki i nisu popisani pa ja računam da je u Jasenovcu pobijeno oko 100 tisuća ljudi. To on onako ko na pazaru..daj ruku..
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 11:10   #24
Quote:
...ska kaže:
Prijateljica mi je jednom prilikom ispricala kako je vlastitog djeda nasla na nekom spisku zrtava u Jasenovcu, a nesretnik je poginuo kao partizan u Semberiji...
Ja sam u tražilicu upisao ime manjeg mjesta u kojem živim, i pronašlo je četiri "žrtve Jasenovca". A svi oni su poginuli kao partizani u sukobu s Njemcima, i vjerojatno u životu nikad nisu vidjeli Jasenovac

Postoji i spomenik AF borbi, gdje se na ploči nalaze njihova imena, a čini mi se da su i pokopani na lokalnome groblju!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 11:18   #25
Quote:
champ kaže:
Ja sam u tražilicu upisao ime manjeg mjesta u kojem živim, i pronašlo je četiri "žrtve Jasenovca". A svi oni su poginuli kao partizani u sukobu s Njemcima, i vjerojatno u životu nikad nisu vidjeli Jasenovac

Postoji i spomenik AF borbi, gdje se na ploči nalaze njihova imena, a čini mi se da su i pokopani na lokalnome groblju!
Sve je bilo u novcu, i tad i sad... I malo ideoloski naravno, prikazati sto vise zrtava terora da bi se u novoj zajednickoj drzavi manje pricalo o tome kako su ti ljudi zaista ginuli - od svojih susjeda druge vjere i politicke orijentacije, tipicno balkanski.

Ali posljedice su opasne, danas imas Srbe koji tvrde da je u Jasenovcu poginuo milion, i Hrvate koji pricaju o par tisuca... Isto se desava i kada su zrtve posljednjeg rata u pitanju, i u Hrvatskoj i u BiH...
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 11:30   #26
Citat:

Istina u pogledu jasenovačkih žrtava govori da su pobornici velikosrpskih hegemonista na čelu sa Aleksandrom Rankovićem planirali iskoristiti 25. obljetnicu podizanja ustanka u Jugoslaviji 1966. godine, otvaranjem spomen obilježja u Jasenovcu sa natpisom da je tamo ubijeno 700 tisuća ljudi. Protiv toga je ustao čak i Titov dugogodišnji suradnik i jedan od glavnih ljudi jugoslavenske Udbe, Ivan Krajačić Stevo, te je odbio tu Rankovićevu namjeru s ogorčenjem a ujedno dobio i Titovo odobrenje za rušenje Rankovića 01.07.1966. godine.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 11:38   #27
KAD ČOVJEK OVO VIDI,ZBOG TAKVOG LAGANJA I MANIPULIRANJA ŽRTVAMA, DOĐE MU ŽAO ŠTO BROJ NIJE ISTINIT. I ŠTO NIJE MANJE ŽIDOVA, ROMA ,HRVATA, MUSLIMANA, A VIŠE VLAHA, I TO PRAVOSLAVNIH ISKLJUČVIO
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 11:51   #28
Arhiv Hrvatske više puta je pokušavao dobiti građu od Arhiva Jugoslavije, Saveznoga zavoda za statistiku i beogradskog Muzeja genocida. Popisi svih žrtava urađeni su vrlo točno i precizno još 60-tih godina.

No, svi su pokušaji odbijani s obrazloženjem da je popis navodno nepotpun i da bi se mogao zloupotrijebiti.

Najveća komedija u čitavoj priči je u tome da se popis imena žrtava jako točno poklapa s našim brojkama o stvarnome broju ubijenih.. Jasno, razlika do 700.000 spada u kategoriju "NN"

Nek mi netko pokuša objasniti: ako nije poznato ime žrtve, mjesto rođenja niti ništa drugo, kako je onda poznat broj 700.000? Što su to oni ustvari brojili, Mrtve duše?
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 14:52   #29
Quote:
champ kaže:
Arhiv Hrvatske više puta je pokušavao dobiti građu od Arhiva Jugoslavije, Saveznoga zavoda za statistiku i beogradskog Muzeja genocida. Popisi svih žrtava urađeni su vrlo točno i precizno još 60-tih godina.

No, svi su pokušaji odbijani s obrazloženjem da je popis navodno nepotpun i da bi se mogao zloupotrijebiti.

Najveća komedija u čitavoj priči je u tome da se popis imena žrtava jako točno poklapa s našim brojkama o stvarnome broju ubijenih.. Jasno, razlika do 700.000 spada u kategoriju "NN"

Nek mi netko pokuša objasniti: ako nije poznato ime žrtve, mjesto rođenja niti ništa drugo, kako je onda poznat broj 700.000? Što su to oni ustvari brojili, Mrtve duše?
Bez obzira na tvrdnje politicara, demagoga, revizionista, kad-tad se dodje do objektivnih podataka, medjutim da bi do toga doslo potrebno je da postoji politicka volja, sto kad je u pitanju Jasenovac (kao i skorija historija), nije slucaj. Srpskim nacionalistima naravno ne odgovara objektivno utvrdivanje istine, no isto vazi i za njihove hrvatske kolege, a u liberalnijim krugovima takvo preispitivanje i licitiranje s brojevima zrtava se dozivljava s gadjenjem, bez obzira na iskrene i casne motive. Na kraju ostaje problem koji se za vrijeme komunizma gurao pod tepih - istina ima verzija koliko i tumaca, a historija od objektivne nauke prelazi u subjektivno-mitolosku kategoriju. Sa ove vremenske distance sigurno je samo jedno - da je nemoguce utvrditi ne samo tacan, vec i priblizan broj zrtava. Iz cijele price o Jasenovcu i NDH ocito se nista nije naucilo, pa se isto silovanje cinjenica nalazi i u danasnjim izlaganjima politicara, "naucnika", novinara i raznoraznih NVO-a. A za 50 godina, opet u osvetnicki rat, slusajuci price jedva zivih djedova i priucenih historicara...
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 16:35   #30
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Oprosti, ali niti jedno osbiljno istraživanje nije DOKAZALO broj veći od 51.000.

Prvi izvještaj, netom nakon ulaska u jasenovac, glasio je 50.000, a najozbilljnije istraživanje koje je uzelo sve parametre u obzir došlo je do broja 49.874.

Ovi brojevi tipa 70 - 80 tisuća je samo nategnuto u stilu "ajd', možda nismo sve našli pa nek' bude koja desetaka tisuća više".

To je ono ka na tržnici. Prodavač prodaje nešto što vrijedi 50 kuna po 700 kuna, a ti si, jadan, sretan ako si spustio na 70-80 i još misliš da si dobro prošao i da si ga zajeba', a on i dalje trlja ruke...


https://www.forum.hr/showthread.php?t=160509
https://www.forum.hr/showthread.php?s...hlight=Pradjed
Ajde dobro...ja kazem kako sam ja zakljucio iz izvora kojima vjerujem.
No, da pitam onda tebe i Inkvizitora...koliko je ljudi pobijeno na Bleiburgu i koja je metoda izracuna koristena? Jel ista ova ko u Jasenovcu sa kojom se doslo do 50 tisuca?
Natomena: ovo je pitanje, ne provokacija
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 16:41   #31
Quote:
Pištolj doktor kaže:
Ajde dobro...ja kazem kako sam ja zakljucio iz izvora kojima vjerujem.
No, da pitam onda tebe i Inkvizitora...koliko je ljudi pobijeno na Bleiburgu i koja je metoda izracuna koristena? Jel ista ova ko u Jasenovcu sa kojom se doslo do 50 tisuca?
Natomena: ovo je pitanje, ne provokacija
Ja niti ne znam da je itko tako sustavno proučavao Bleiburg.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:01   #32
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Ja niti ne znam da je itko tako sustavno proučavao Bleiburg.
Jebiga onda...umjesto da tamo paradiraju svake godine nek se organiziraju i izstraze, a ne da nabadaju brojke ko sto su Srbi oko Jasenovca.
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:03   #33
Quote:
Pištolj doktor kaže:
Jebiga onda...umjesto da tamo paradiraju svake godine nek se organiziraju i izstraze, a ne da nabadaju brojke ko sto su Srbi oko Jasenovca.
Ne ide, morali bi uprljati odjecu... Znas kako prasina i blato izgledaju na crnom...
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:29   #34
Quote:
Pištolj doktor kaže:
Jebiga onda...umjesto da tamo paradiraju svake godine nek se organiziraju i izstraze, a ne da nabadaju brojke ko sto su Srbi oko Jasenovca.
To je malo teže, jer su četnici pod crvenom petokrakom kokardom vršili pokolje gdje god je kročio njihov opanak pod bradom im svježe obrijanom. Slovenci su prilikom gradnje autoputa nedavno naišli na ostatke velikog broja pobijenih, žicama svezanih hrvatskih rodoljuba i civila, gradnja te ceste bila je stoga privremeno obustavljena, a valjalo bi se pobliže sada informirati, što je sa tim tužnim nalazištem. Speleplozi i ronioci imali bi previše posla.
Medvednica, gora povrh Zagreba je prepuna plitko ukopanih leševa civila žena djece i domobrana koje su te zločinačke horde, sijući smrt u bijesnoj, neljudskoj odmazdi jer takve kukavice nisu nikada dobile niti jednu bitku višegodišnih bežanija tijekom WWII.

Štoviše, odgovaralo im je zdanje koje je izgradio njihov svrgnuti Vožd Aleksandar Karađorđević krajem 1920-tih Jasenovac, arhitektonski vrlo sličan blizancu u Sremskoj Mitrovici, ali višestruko obimniji po svom kapacitetu (tko zna zašto??). Dakako samo talibanskom fanatičnom umu neće pasti na pamet da glasno izusti prelogično pitanje:
"Zašto partizani, zajedno sa svim ostalim domaćim izdajnicima nikada nisu niti pokušali osvojiti jasenovački radni logor?"

Hjah, valjda zato što im je odgovarao kako bi ga pustili u puni pogon 1946- 1952.
__________________
Kada se stvori kritična masa meni sličnih, obrazovanih, pametnih i lijepih, takva će Hrvatska i biti.Dokle god imamo ružne glupe, i ljigave glasače, dotle imamo ružnu, glupu i ljigavu hrvatski politiku
Ložač is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:34   #35
Quote:
champ kaže:
Ja sam u tražilicu upisao ime manjeg mjesta u kojem živim, i pronašlo je četiri "žrtve Jasenovca". A svi oni su poginuli kao partizani u sukobu s Njemcima, i vjerojatno u životu nikad nisu vidjeli Jasenovac

Postoji i spomenik AF borbi, gdje se na ploči nalaze njihova imena, a čini mi se da su i pokopani na lokalnome groblju!
Ispade da su svi Hrvati bili u partizanima, odakle ustase?
M0ssad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:38   #36
Quote:
M0ssad kaže:
Ispade da su svi Hrvati bili u partizanima, odakle ustase?
Malo te jebe logika, ha?

Naime, Hrvata je bilo i ima malo više od četvoro.

Jedno milijun puta više.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:42   #37
Quote:
M0ssad kaže:
Ispade da su svi Hrvati bili u partizanima, odakle ustase?
Ne svi, samo oni koji su na vrijeme shvatili kako ce se rat zavrsiti...
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:45   #38
Quote:
M0ssad kaže:
Ma ne jebe mene logika ali svako od vas tvrdi da zna nekoga ili ima nekoga ko je poginuo u partizanima.
moj djed je bio domobran, ss-ovac i partizan...a u biti je bio apolitican tip...
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:46   #39
Quote:
M0ssad kaže:
Ma ne jebe mene logika ali svako od vas tvrdi da zna nekoga ili ima nekoga ko je poginuo u partizanima.
Pa naravno!

Hrvati su i apsolutno i proporcionalno bili najzastupljeniji u antifašističkom pokretu!

Mi smo ga i osnovali i bili najbrojniji.

U čemu je problem?
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:55   #40
Nijemci su ubijali Hrvate, nekaqd proizvoljno nakon partizanskih diverzija, nekad one za koje su sumnjali da su aktivni ili bi mogli imati veze sa partizanima.

Je li svaki put bilo 100 za 1, ne znam, ali je često bilo, 10 za 1 ili neka druga jednadžba.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:19.