Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2010., 14:36   #1
Cool Biblijski potop i Noa

Priča o arci je bila predmet opsežnog objašnjavanja u različitim abrahamskim tradicijama, pri čemu su se teoretska rješenja i praktična rješenja (npr. kako se Noa rješavao životinjskog otpada) miješala s alegorijskim tumačenjima (npr. arka kao prethodnica crkve, nudi spas čovječanstvu).

Od početka 18. stoljeća, razvoj geologije i biogeografije kao znanosti je omogućio da pojedini prirodnjaci pokušaju opravdati doslovno tumačenje priče o Arci. Usprkos toga, biblijski literalisti nastavljaju istraživati regiju oko Ararata u sjeveroistočnoj Turskoj gdje Biblija kaže da je počivala Noina arka.
http://www.detailshere.com/images/Th...ahs_Ark_lo.JPG
http://www.stevequayle.com/Giants/An...Noahs.Ark.html
komentirajte
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 01:00   #2
Te slike su previse nejasne da bi mogli pricati o (b)arci.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:28   #3
Ove slike itekako pokazuju anomalije na području planine Ararat, te bi se itekako mogle diskutirati.....
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:37   #4
U Bibliji je zapisano da se Noina arka nasukala na brdo "Ararat". Naime, do 18. st. razne su se legende i mitovi vukli po obližnjim narodima. nadahnuti tim legendama, mnogi su se samostalni istraživači krenuli na avanturu otkrivanja Noine arke, i pritom su i mnogi poginuli. Danas, mnogim preciznim satelitskim uređajima pronađene su nekoliko anomalija na i u okolini brda Ararat. Mnogi su skeptični, ali moje je mišljenje da Noina arka sigurno negdje leži na Araratu.
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 01:23   #5
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
U Bibliji je zapisano da se Noina arka nasukala na brdo "Ararat". Naime, do 18. st. razne su se legende i mitovi vukli po obližnjim narodima. nadahnuti tim legendama, mnogi su se samostalni istraživači krenuli na avanturu otkrivanja Noine arke, i pritom su i mnogi poginuli. Danas, mnogim preciznim satelitskim uređajima pronađene su nekoliko anomalija na i u okolini brda Ararat. Mnogi su skeptični, ali moje je mišljenje da Noina arka sigurno negdje leži na Araratu.
Ha ništa onda.. nepreostaje ti niš drugo nego da odeš na taj ararat.
Pacifista is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 14:58   #6
Ajmo ovako, prije koliko je to godina bilo? Prije par tisuća. E sad, uzmemo li u obzir koliko vrsta životinja ima na planeti i da se od svake vrste uzmu dva primjerka znaš li koliki bi to brod trebao biti? Da ne govorimo o tome da im treba hrane, da ih treba razdvajati da se međusobno ne pojedu i napadaju, o tome da bi trebalo odlaziti na druge kontinente po druge vrste životinja...
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 16:54   #7
[QUOTE=lenas84;24416554]Ajmo ovako, prije koliko je to godina bilo? Prije par tisuća. E sad, uzmemo li u obzir koliko vrsta životinja ima na planeti i da se od svake vrste uzmu dva primjerka znaš li koliki bi to brod trebao biti? Da ne govorimo o tome da im treba hrane, da ih treba razdvajati da se međusobno ne pojedu i napadaju, o tome da bi trebalo odlaziti na druge kontinente po druge vrste životinja...[/QUOTE

prije nekih 5000 g. pr. Kr. dogodio se veliki izljev vode u Crno More. naime, od siline izljeva znanstvenici vjeruju da je taj izljev pretvorio Crno more iz jezera u more u relativno kratkom vremenu. Nadalje, moje je mišljenje da je toga bilo, ali i kažem da se Biblija u ono doba bazirala samo na područje kojega mi danas znamo kao područje BLiskog istoka, stoga.........
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 18:48   #8
[QUOTE=mladi_logicar;24419359]
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Ajmo ovako, prije koliko je to godina bilo? Prije par tisuća. E sad, uzmemo li u obzir koliko vrsta životinja ima na planeti i da se od svake vrste uzmu dva primjerka znaš li koliki bi to brod trebao biti? Da ne govorimo o tome da im treba hrane, da ih treba razdvajati da se međusobno ne pojedu i napadaju, o tome da bi trebalo odlaziti na druge kontinente po druge vrste životinja...[/QUOTE

prije nekih 5000 g. pr. Kr. dogodio se veliki izljev vode u Crno More. naime, od siline izljeva znanstvenici vjeruju da je taj izljev pretvorio Crno more iz jezera u more u relativno kratkom vremenu. Nadalje, moje je mišljenje da je toga bilo, ali i kažem da se Biblija u ono doba bazirala samo na područje kojega mi danas znamo kao područje BLiskog istoka, stoga.........
Pronađi si knjigu od Imanuela Velikovskog : zemlja u previranju
Možda ti ta knjiga pruži neke odgovore.
Pacifista is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 19:22   #9
[QUOTE=Pacifista;24421605]
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post

Pronađi si knjigu od Imanuela Velikovskog : zemlja u previranju
Možda ti ta knjiga pruži neke odgovore.
Naime, taj dotični autor polazi iz zananstvenih točaka i pokrijepljenih argumenata, koji definitivno nisu za bacanje. Nadalje, moram reći da nisam pročitao tu knjigu, ali sam sa kolegom diskutirao o toj knjizi te mi ju toplo preporuča, nakon što sam mu spomenuo ovu dotičnu temu. Ubrzo ću je nabaviti i pročitati. Također mi je kolega iz pročitane knjige izvukao razne teze, iz koje sam dobio bogate materijale u razumijevanju te teme. Ali imam nekih stvari koje ne mogu objasniti:

1. Zašto je biblijski potop i arka opisana u Bibliji, iako znamo da je znanstveno objašnjeni potom na području Bospora i Dardanela nastao 5000 g. pr. Kr., a opisan je u Bibliji, koja se počela pisati 1513. god. pr. Kr.?
2. Na što nas ta činjenica upućujue?
3. Naime, ako je i stvarno postojao čovjek koji se zvao Noa, i sagradio arku po nalogu Boga da se spasi, te da su pronađene već mnoge anomalije na brdu Ararat, možda govorimo o nekim višim silama kojim težimo?

ako netko znanstveni zna protumačiti i odgovoriti na ova pitanja, neka pokuša .
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 23:19   #10
Nisam pročitao tu knjigu ali baš me zanima kako objašnjava da je noa sam sagradio toliki brod da skupi po dva primjerka svake vrste na zemlji, u koliko vremena i kako je uspio.
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 10:57   #11
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Nisam pročitao tu knjigu ali baš me zanima kako objašnjava da je noa sam sagradio toliki brod da skupi po dva primjerka svake vrste na zemlji, u koliko vremena i kako je uspio.

Nadalje Biblija, kao zasigurno najvažnije dijelo za sve naš kršćane, jeste u suštini veoma duboka, i treba mnogo vremena za dublje filozofsko protumačenje ove Biblije, koju svaki različiti filozof i znanstvenik na svoj način tumači. Ja, koji nisam ni znanstvenik, ni filozof, pročitao sam Bibliju ( točnije Stari zavjet i nešto Novoga zavjeta ), i mogu reči da svaki put kada razmišljam o svakom dijelu iz Starog zavjeta, duboko razmišljam i uvijek su tu mnogi odgovori, a ne ono što tražim-samo jedan. Naime, biblijski potop i Noa ne morate i morate shvaćati ozbiljno. Naime, svi se čude kako je Noa sam sagradio i stavio sve životinjske vrste(po dva primjerka) u arku, te odplovio i nako četrdest dana i noći sve je prestalo; Noa se nasukao na Ararat i svi sretni veseli. Ali sada gledajmo iz filozofski rasprava, a jasm već gore spomenu nekoliko pitanja, te, bih bio zahvalan da mi netko odgovori. Već sam spomenu da se opće potop dogodio prije nekih 5000 g. pr. Kr., te da se Crno more pretvorio iz jezera u more, a tokom siline izdizanja mora, more je pokrilo sav dio teritorija, a ostatke toga teritorija znamo kao i Bospor i Dardaneli. Sada idemo još dublje. Govoreći o tom općem potopu, možemo doći do zaključka da Biblija objašnjava, pojave koje su se dogodile na području kojega danas znamo kao i Bospor i Dardaneli. To se nalazi na području današnje Turske. To nam navodi da je Noa živio ili u epicentru ili u blizini gdje će se dogoditi opisani potop u Bibliji. To me navodi da je Noa bio pripadnik koji je živio na području današnje Turske. Sada da vidimo ješ jednu stvar. naime prije 5000 g. pr. Kr. na području današnje Turske živjeli su Hetiti. Stoga možemo doći do zaključaka da je Noa zapravo bio Hetit. Idemo još dublje. Možda je stvarno Noa dobio glas Boga da se spasi zbog toga jer je jedni koji je živio po Njegovim zakonima, ali to ne znaći da je sada potop zhvatio cijeli svijet jer nigdje u Bibliji konkretno ne stoji da je potop zahvatio cijeli svijet. nego bih mogao doći do zaključka da je zahvatio područje gdje su možda obitavale prve civilizacije na svijetu; na području istočne obale sredozemlja ( znamo da je tu i nastao najstariji grad na svijetu -Jerihon-9000 g. pr. Kr.). Sada idemo još dublje, ako je i stvarno postojalo, kako se to moglo vući u narodu od 5000 g. pr. Kr. do 1513 g. pr. Kr. kada se počela pisati Biblija. Usmenom predajom-teško. pogledajte samo razliku vremena. Ali najavom svetoga anđela-moguće. Što vi kažete?
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 11:51   #12
Ja sam čita negdi da je poplava stvarno bila ali ne bas tolika da je potopila cili svit ali posto su tada ljudi malo znali.Oni su mozda znali za 40 vrsta zivotinja koje su vidili i to su im bile sve zivotinje na svitu.Eto ti objasnjenje.
Antonio20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 22:43   #13
Quote:
Antonio20 kaže: Pogledaj post
Ja sam čita negdi da je poplava stvarno bila ali ne bas tolika da je potopila cili svit ali posto su tada ljudi malo znali.Oni su mozda znali za 40 vrsta zivotinja koje su vidili i to su im bile sve zivotinje na svitu.Eto ti objasnjenje.
Prihvatljivo no malo i blesavo. Ako je bog znao za potop bilo je jednostavnije reći Noi da pokupi životinje i odvede ih do područja gdje potopa neće biti, manje bi bilo zahtjevno od pravljenja broda i života na pučini 40 dana
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 23:05   #14
hmm sve su životinje potopljene tj pomrle u tom ogromnom potopu osim onih na noinoj arci po bibliji... a onda mi se čini da se ribe i morski sisavci ne ubrajaju među životinje ili su oni smaknuti na neki drugi način?

ah da... pa noa ih je sve požnjupao za večeru!!!

...bolje da se nisam upleo u ovu temu
__________________
No Comment
.AncienT. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 23:57   #15
Da, ili kako su onda prezivjeli endemi koji zive samo na odredjenim mjestima,jeli ih Noa sve ponovno vracao na svoje lokacije?
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 14:50   #16
Quote:
BRZII kaže: Pogledaj post
Da, ili kako su onda prezivjeli endemi koji zive samo na odredjenim mjestima,jeli ih Noa sve ponovno vracao na svoje lokacije?
Još jedanput kažem da je sve to dvosmisleno, tj. treba mnogo vremena da bi se o tome razmislilo. Naime u potpunosti se slažem da je bio potop, ali i vjerjuem u nešto duhovno, tj. da je Bog Nou stavio kao primjer poštenoga čovjeka koji živi po zakonima koje mu je dao Bog, te mu dao savjet da spasi sebe i svoje omiljene od umiranja.
Zato također vjerujem da postoji i noina arka, jer Bibliju nemojte shvaćati kao nešto što je u prenesenom značenju, ako ne vjerujete pogledajte temu Leviathan na Misterije.
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 19:40   #17
[QUOTE=mladi_logicar;24422277]
Quote:
Pacifista kaže: Pogledaj post

Naime, taj dotični autor polazi iz zananstvenih točaka i pokrijepljenih argumenata, koji definitivno nisu za bacanje. Nadalje, moram reći da nisam pročitao tu knjigu, ali sam sa kolegom diskutirao o toj knjizi te mi ju toplo preporuča, nakon što sam mu spomenuo ovu dotičnu temu. Ubrzo ću je nabaviti i pročitati. Također mi je kolega iz pročitane knjige izvukao razne teze, iz koje sam dobio bogate materijale u razumijevanju te teme. Ali imam nekih stvari koje ne mogu objasniti:

1. Zašto je biblijski potop i arka opisana u Bibliji, iako znamo da je znanstveno objašnjeni potom na području Bospora i Dardanela nastao 5000 g. pr. Kr., a opisan je u Bibliji, koja se počela pisati 1513. god. pr. Kr.?
2. Na što nas ta činjenica upućujue?
3. Naime, ako je i stvarno postojao čovjek koji se zvao Noa, i sagradio arku po nalogu Boga da se spasi, te da su pronađene već mnoge anomalije na brdu Ararat, možda govorimo o nekim višim silama kojim težimo?

ako netko znanstveni zna protumačiti i odgovoriti na ova pitanja, neka pokuša .
A zasto ne bi čovijek zvani Noa postojao,a i ti su znastvenici pomalo glupi sotonine sluge koji pokušavaju uništiti kršćanstvo sa svojim nekakvim tumačenjima o kojima ni oni nemaju pojma.
__________________
«Sve je moguće onomu koji vjeruje!» (Mk 9,23)
Kelly17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 22:23   #18
[QUOTE=Kelly17;24516218]
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post

A zasto ne bi čovijek zvani Noa postojao,a i ti su znastvenici pomalo glupi sotonine sluge koji pokušavaju uništiti kršćanstvo sa svojim nekakvim tumačenjima o kojima ni oni nemaju pojma.
Pa, mogao bih se sa tobom složiti, ali znaj, ima i dobrih zannstvenika, koji drže do povezanosti religije i same znanosti.
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 09:22   #19
[QUOTE=mladi_logicar;24519103]
Quote:
Kelly17 kaže: Pogledaj post

Pa, mogao bih se sa tobom složiti, ali znaj, ima i dobrih zannstvenika, koji drže do povezanosti religije i same znanosti.
al ga vas dvojica kenjate...dobri znanstvenici, loši znanstvenici...pa da - jedni su pali anđeli...
SHOGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 15:37   #20
[QUOTE=SHOGO;24541527]
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post

al ga vas dvojica kenjate...dobri znanstvenici, loši znanstvenici...pa da - jedni su pali anđeli...
ja samo "držim vodu", tj. ne želim nikakve prepirke i svađe na ovoj temi, nego samo jednu lijepu diskusiju an određenu temu.
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:23.