Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2012., 18:45   #81
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Bila si jasna - naravno da nije dobro da beba gleda TV, ali dolaskom bebe u obitelj život ne treba stati.
A zasto nije dobro da beba gleda TV? Koja opasnost tu vreba?
uma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 18:49   #82
Quote:
uma123 kaže: Pogledaj post
A zasto nije dobro da beba gleda TV? Koja opasnost tu vreba?
Lali Puna će ti objasniti sve o TVu i opasnostima zbog brze izmjene kadrova
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 18:52   #83
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Lali Puna će ti objasniti sve o TVu i opasnostima zbog brze izmjene kadrova
Ne razumijem? moja beba 5 mj. gleda TV, pustim joj cartoon network i ona kulira. naravno, ne drzim je ispred TV-a cijeli dan, ali svaki dan malo gleda, okrene se na stranu i zaspi kao beba
uma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 19:13   #84
Quote:
uma123 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem? moja beba 5 mj. gleda TV, pustim joj cartoon network i ona kulira. naravno, ne drzim je ispred TV-a cijeli dan, ali svaki dan malo gleda, okrene se na stranu i zaspi kao beba
Imaš posebno temu, Bebe i TV, pa malo pročitaj... Gledati, ne gledati, razlozi... Raspodijeljena su mišljenja, kao i u svemu...
-Adrijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 19:23   #85
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Zanimljiv slijed događaja - ti pitaš ovo:
ahaaa, ti si to shvatila kao ozbiljno pitanje. to je bila ironija. na to da je dijete ionako već i previše vodala po specijalistima bez neke realne potrebe

Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Lali Puna će ti objasniti sve o TVu i opasnostima zbog brze izmjene kadrova
ne bude lali, ima i relevantnijih izvora, još i konačno It’s Official: To Protect Baby’s Brain, Turn Off TV
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 20:07   #86
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ahaaa, ti si to shvatila kao ozbiljno pitanje. to je bila ironija.
Nice try

Quote:
ne bude lali, ima i relevantnijih izvora, još i konačno It’s Official: To Protect Baby’s Brain, Turn Off TV
There you go...
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 20:43   #87
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ne bude lali, ima i relevantnijih izvora, još i konačno It’s Official: To Protect Baby’s Brain, Turn Off TV
Prvi link nisam uspjela otvoriti, a na drugom sam procitala:
Watching television does not make babies smarter, according to a study released this week in the journal Pediatrics, adding to existing research that challenges the usefulness of baby educational videos and DVDs.

Ok, TV bebe nece uciniti pametnijima, ali ne vidim ni neko veliko zlo u tome da se povremeno zabavi.
Danas je sve nekako previse usmjereno na "challenges the usefulness of baby educational blabla", tako da djeca nemaju vise vremena biti djeca, a sto vise citam, to vise shvatam da im se otima i vrijeme koje trebaju provesti kao bebe. To mi je uglavnom katastrofa. Sve nesto, koje ce sta prije nauciti, razvijati mu ovo, ono...licno se ne slazem sa vecinom tih ultramodernih sranja, zelim da mi dijete bude zdravo i normalno, da je beba dok je beba, da je dijete dok je dijete, ima vremena za education i challenges cijeli zivot se od toga sastoji.
uma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 20:52   #88
Quote:
uma123 kaže: Pogledaj post
Prvi link nisam uspjela otvoriti, a na drugom sam procitala
pročitaj treći link.
bebi od 5 mjeseci je cartoon network potpuno nepotreban. druga stvar je što treba tebi.

evo prvog opet
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 23:42   #89
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ja sam mislila na to da se roditelji medjusobno oslovljavaju s mama i tata, a ne imenima.
znaci, ne govoriti "daj mami loptu" nego daj meni loptu.
ali da npr muza zvati "tata, dodaj mi salicu" - "evo, mama, izvoli salicu"
onog trenutka kada mi se muz obrati sa "mama, dodaj mi" - trazit cu razvod.
a ako se ja njemu obratim sa "tata, molim te" - upucat cu se
i zaista to mislim.

normalno mi je reci: tata ce doci, ili tata ce ti donjeti ili tata vozi auto, ili tata radi kavu....i obrnuto (ak on govori), al da se ja njemu obracam sa tata,
ima jednog tatu, kojeg zovem iskljucivo tata, ne deda.

dakle, mi se medjusobno zovemo imenom.
ono sto ju jos vjerojatno zbunjuje, je da ja svojoj mami - govorim mama, tati tata...i da me moji mama i tata zovu mojim imenom, a ne "mama"
(zapravo, okolina nas zove imenima, ne sa mama i tata -tj tek poneka med.sestra se ima potrebu obrati sa "gospođo mama")

pa nas dijete svejedno zove mama i tata kad nes treba (nekad doda i mama Nosorog ili tata xxx)
i pocela nas je tako zvati sa cca 16-18mj (prije toga nije nis govorila)

pocela je pricati, smisleno, u recenicama, sa 22mj
sada, sa 30 zna prepricati cijelu zlatokosu, snjeguljicu, vecinu onih iz "pikoa" i jos puno raznih dnevnih dogadjaja, ili stvari kojih se sjeti od prije par tjedana/mjeseci.

brinula jesam, al mi nije padalo napamet vuci ju strucnjacima i praviit dijete-problem (btw, ima tema o govoru, i nasim raznim brigama, pa preporucam malo procitati)

inace, ja sam roditelj koji dijete ne uci govoriti sa:"ajde reci" -nikad joj nisam rekla "ajde reci:hvala, molim, dovidjenja....", pa to ipak govori.
sasvim me fino oponasa
(mozda joj je i zato trebalo malo duze i malo vise da uopce pocne govoriti, al eto...)

i da se ne ponavljam, mogu potpisat Lali, neda mi se quotat.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 00:04   #90
nosorog za propucavanje i razvod
ma gle, okej. tvoje dijete je ionako vec veliko.
ja sam to govorila za ovu mladju djecu koja tek pocinju govoriti. cisto da pohvataju tko je mama a tko tata u svakom slucaju je bolje da se roditelji medjusobno oslovljavaju kao mama i tata, nego da se djeci obraca govoreci o sebi u trecem licu.
cisto s tog apsekta, sto ce i svaki strucnjak reci.

mene su davno, na faksu na vajezbama, oprali jer sam pred klincima o sebi govorila u trecem licu pa mi se to bas urezalo u pamcenje i svijest

apropo TVa.. ja sam nemajka. doduse, moja okrece glavu od crtica i nimalo joj nisu zanimljivi, ali nam je TV upaljen prakticki citav dan. na glazbenim kanalima
mislim, hocu reci da ga ne koristim kao nesto s cime bih zabavila dijete, ne instaliram je pred TV i pustim joj nesto da gleda. to ne. ali ga ne gasim. TV dodje kao neka pozadinska kulisa. i ona ga u principu ne dozivljava (doduse, ima par omiljenih joj pjesama na koje prekida svaku aktivnost i zuri u spotove ) nego se igra na podu.
meni je to nekak, stajaznam, super. jer si mislim da s takvim pristupom nece na TV gledati kao na izvor zabave, crtica/necega sto joj mama upali jer je bila dobra/jer mama treba 5 minuta mira/jer zica crtic/umetni razlog

(u svoju obranu samo da dodam, iako je mater partijanerica u dusi, to nisu glazbeni kanali s tehnjavom i laserima ter storboskopima u spotu. tolko luda ipak nisam )
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 00:37   #91
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
nosorog za propucavanje i razvod
ma gle, okej. tvoje dijete je ionako vec veliko.
ja sam to govorila za ovu mladju djecu koja tek pocinju govoriti. cisto da pohvataju tko je mama a tko tata u svakom slucaju je bolje da se roditelji medjusobno oslovljavaju kao mama i tata, nego da se djeci obraca govoreci o sebi u trecem licu.
cisto s tog apsekta, sto ce i svaki strucnjak reci.

mene su davno, na faksu na vajezbama, oprali jer sam pred klincima o sebi govorila u trecem licu pa mi se to bas urezalo u pamcenje i svijest
evo, ja prva ko strucnjak ne bih to nikada ljudima savjetovala.
ono, pomognes im da dijete kaze mama ili tata sa 13mj (umjesto sa 18), i sjebes im partnerski odnos, odnos sa njihovim vlastitim roditeljima i napravis hrpu sranja

meni je to zaista neprirodno - kada pricam o osobi, mogu upotrebiti tata, sin, baka, deda, teta...kada se obracam toj osobi, onda ima ime, prezime, titulu (sto vec situacija trazi)
brijem da je dijete dovoljno pametno da skuzi

ovo u trecem licu bi bilo "mama ce ti", "mama sada"?
to mi je isto neprirodno.
rekla bi da, ja se sa time nisam nikako mogla stopiti (hm, da, mozda sam imala i problema sa prihvacanjem toga da sam stvarno mama), tak da sam ja govorila:kuham, sad cu se obuci, pa tebe, pa idemo van....
kad odlazim kazem: idem vjezbat/idem radit/idem....dam pusu i bok. eventualno joj mm, moja mama, teta kaze: mama ide vjezbat, a mi cemo....mama ce doci, kad,.....


nisamo niti govoriila: puzimo, spavamo, prohodali smo, poceli smo jesti krutu hranu, ucimo na tutu, idemo u vrtic...nego, propuzala je, prohodala je, pokazuje interes za tutu, ide u vrtic od jeseni....
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 00:52   #92
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pročitaj treći link.
bebi od 5 mjeseci je cartoon network potpuno nepotreban. druga stvar je što treba tebi.

evo prvog opet
Ma naravno da joj je CN nepotreban, ona se ludo zabavlja i kad joj pustim vijesti. i, da, naravno da i meni ponekad treba pola sata da nesto uradim ili cak nekad da se malo odmorim.ne vidim tu nista lose. zato sam pitala. ali ovi linkovi samo potvrdjuju kako ameri, nemajuci pametnija posla, stalno rade neka najnovija istrazivanja ne bi li npr. bebe unaprijedili u naucnike po mogucnosti do dobi od 2 godine.
..."the more time babies spend sitting in front of the screen, the more their social, cognitive and language development may suffer."
social, cognitive and language development?!! pa pobogu, te se vjestine usavrsavaju cijeli zivot, a mnogi ih nikad i ne savladaju, nazalost. a bebe bi trebale. dovoljno je da ne gledaju TV i sav taj development je tu!! sjajno! ne treba vise ni da budu bebe, mislim cemu to? naravno da ne mislim da bebu treba staviti cijeli dan ispred TV-a, ali ako je suditi po trecem linku:
“Although infant/toddler programming might be entertaining, it should not be marketed as or presumed by parents to be educational.", ameri su ocito do nedavno TV posmatrali kao educational tool?! onda su uradili jos 5-6 miliona studija (na bebama), pa su dosli do ultrapametnog zakljucka, kako TV za infante nije educational tool, ali moze biti entertaining?! pa mogli smo im mi, prosjecni ljudi, to valjda reci i bez svih tih studija i eksperimenata koje oni rade na bebama?
uma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 12:10   #93
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ja sam to govorila za ovu mladju djecu koja tek pocinju govoriti. cisto da pohvataju tko je mama a tko tata
u našem slučaju jako dobro ona zna tko je tko. sa nepunih 10-11mj je tatu zvala tata a mene nije nikako zvala, ja sam uvijek ionako bila tu. sa 12-13mj je i mene zvala tata kad sam počela raditi pa smo se šalili da je tata svaka osoba iz užeg obiteljskog kruga koja nestaje na pol dana i vraća se. tada smo zbijali šale, tvrdila sam joj da sam ja tata a da je tata mama a ona se na to cerila i odmahivala glavom. naravno da kuži tko je tko. na kraju krajeva zna pokazati svih tko je tko, di je tko, baka, deda, teta, ujo.. (na slikama..)

tad smo joj govorili:
reci mamaaa.
a ona: -tata!.
-mama
-tata!
-mama
-tata!
.... ubrzo odustali jer smo skužili da neće za inat.

tako ni dan danas neće.. a ima 15mj.
kad tata dođe po nju u vrtić viče preko cijele prostorije: tataaa. a kad ja onda ništa.

ma dobro..bude valjda jednom
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 12:30   #94
To je i meni napravio moj klinac,
velim ja njemu : reci mama,
a veli on meni ( s osmijehom): baba
oh, hvala ti, sine
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 15:47   #95
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
Mene su samo zanimala vaša iskustva s vašom djecom a ne postavljanje dijagnoze prije svega meni pa onda njemu .
Samo me zanimalo da li je stvarno nešto realno očekivati od djeteta od 13 mjeseci.
Obična naklapanja majki kad je čije dijete..
evo mogu ti ja onda svoje napisati: moj je mahao to famozno pa-pa s 9 mjeseci, pa je onda neko vrijeme prestao, pa je negdje oko prvog rođendana opet počeo i od tad maše.
s 13 mjeseci je pokazivao na predmete ako bi ga pitali gdje su (gdje je svjetlo, pa on digne glavu).

što se govora tiče: razumio je svašta, ali je govorio malo, uglavnom su prvo išle onomatopeje i riječi od dva ista sloga sa suglasnicima koje je svladao.

ostalog se više ne sjećam, ali se sjećam da se sasvim sigurno s njime nisam mogla igrati pjesmica o dijelovim tijela
moj je propuzao sa 5.5 (vojnički, ne na sve četiri) i njemu je od tad nadalje zanimacija bila ići naokolo i istraživati. izvlačiti predmete, okretati ih, bacati.

od igara na mjestu, volio je samo to slaganje kolutova i ubacivanje predmeta u otvore.

slikovnice smo u toj dobi čitali samo u hranilici da bi pojeo.

ovo da mi sjedimo i učimo pjesmice i dijelove tijela, ma nema šanse.

naučio ih je drugačije, slušajući kako mi nešto nazivamo. ali da ja njega posjednem i govorim "ovo je nos", ma briga ga je bilo

od brojalica je volio samo "ringe ringe raja", jer se ide u krug i čučne.

sad sam se nedavno iznenadila kako se razveselio na "en ten tore", ja sam iskreno te brojalice i zaboravila više, a očito sam samo prerano krenula s tim, jer to majka mora
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 22:05   #96
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
u našem slučaju jako dobro ona zna tko je tko. sa nepunih 10-11mj je tatu zvala tata a mene nije nikako zvala, ja sam uvijek ionako bila tu. sa 12-13mj je i mene zvala tata kad sam počela raditi pa smo se šalili da je tata svaka osoba iz užeg obiteljskog kruga koja nestaje na pol dana i vraća se. tada smo zbijali šale, tvrdila sam joj da sam ja tata a da je tata mama a ona se na to cerila i odmahivala glavom. naravno da kuži tko je tko. na kraju krajeva zna pokazati svih tko je tko, di je tko, baka, deda, teta, ujo.. (na slikama..)

tad smo joj govorili:
reci mamaaa.
a ona: -tata!.
-mama
-tata!
-mama
-tata!
.... ubrzo odustali jer smo skužili da neće za inat.

tako ni dan danas neće.. a ima 15mj.
kad tata dođe po nju u vrtić viče preko cijele prostorije: tataaa. a kad ja onda ništa.

ma dobro..bude valjda jednom
to moja stalno radi!!
neće reć mama, nema šanse..ja kažem mama, ona tata, ja mama, ona tata, ja ma-ma, ona ta-ta
i uopće ne govori mama..druge riječi se trudi izreći i ponoviti, iako ne baš uspješno, al mama ni ne pokušava!!
ima 17 mjeseci
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 22:55   #97
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
evo, ja prva ko strucnjak ne bih to nikada ljudima savjetovala.
ono, pomognes im da dijete kaze mama ili tata sa 13mj (umjesto sa 18), i sjebes im partnerski odnos, odnos sa njihovim vlastitim roditeljima i napravis hrpu sranja

meni je to zaista neprirodno - kada pricam o osobi, mogu upotrebiti tata, sin, baka, deda, teta...kada se obracam toj osobi, onda ima ime, prezime, titulu (sto vec situacija trazi)
mi smo se zeznuli i ne znam kako i zašto, al bili smo se počeli zvat mama i tata (iako sam i ja prije mislila da ću muža bacit kroz prozor ako me nazove mama). onda smo u jednom trenutku rekli stop i počeli se zvat imenima i uspjeli se odviknut od tog mamanja i tatanja. sad nas nekad nazove imenima, a nekad mi se obrati i sa 'teta lali', jer me tako zove nećak s kojim provodimo puno vremena.

u zadnje vrijeme me počelo živcirat silno tetanje, sve moje prijateljice, sestrične, sestru ..ma zapravo sve odrasle ženske osobe smo njoj prezentirali kao teta ova il teta ona. sad za tetu jadranku kažem samo jadranka, kažem joj 'doći će nam ivana', a ne teta ivana, pa čak i za njezinu vlastitu tetu joj kažem samo ime. dosta mi je teta!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 14:17   #98
Poanta ove teme je (kao i većine njih na forumu) - danas nije lako biti roditelj.

Zašto? Svaka informacija koju tražimo, svako pitanje koje postavimo ima barem 5 različitih odgovora. Ako pored toga nismo psihički/emotivno/duhovno stabilne osobe, ode naše roditeljstvo kvragu.
No, ono što me uvijek fascinira je ego issue većine roditelja koje susrećem.
Evo nekih bisera:
-a tvoja ne jede čokoladu? Isuse, kak si okrutna!
- a tvoja još nije prohodala? A jeste bili kod pedijatra/ortopeda?
- a tvoja još ne priča? Pa kak to, moja je propričala sa deset mjeseci...
- a ona ne jede štapiće? Ahhhh...
- a zakaj nećeš mahnuti teti pa-pa? Zločesta curica...

A evo realnosti:
- ne, ne jede čokoladu jer mislim da će se dijete u životu najesti čokolade, pa ne mora to raditi sa godinu dana ili 18 mjeseci. Ne fali joj, ne zna kaj je to.
- Ne, nije prohodala sa 11 mjeseci, ali je zato sa 12 i pol. Imaš kaj protiv?
- Ne, ne priča, ali sve razumije kaj joj se kaže i odlično se sporazumijevamo još odavno... A tvoj koji priča ne kuži pola kaj kuži moja...
- Ne, ne jede štapiće, niti mislim da dijete sa 12 mjeseci gubi nešto što ne jede štapiće. Ali zato obožava jabuke i kruške, domaće, ubrane kod bake, nešpricane.
- Zato jer dijete nije majmun ili "pleši medo" u cirkusu da maše, hoda, trči, donosi, odnosi, priča i glumata kad se djetetu tako kaže ili naredi.

Naravno, sve se ovo dogodilo u različitoj dobi moje djevojčice. I naravno, ove komentare realnosti dolje nisam nikada nikome rekla, već sam svoje mišljenje zadržala za sebe, nasmijala se i slegnula ramenima.
Ako ljude uveseljava da je njihovo dijete bolje, ljepše, pametnije, sposobnije, ili ne znam što od mojega ili bilo kojeg drugog djeteta - baš mi je drago.

Dakle, poanta je - biti malo više svoj i vjerovati u sebe i sposobnosti svog djeteta. Ni mi odrasli nismo svi isti - ne kaže se uzalud sto ljudi sto ćudi.
Pogotovo ovdje na forumu, gdje ima svakakvih životnih priča, od dobrih i loših ljudi, akademski obrazovanih do onih koji nemaju osnovnu školu, od lijevih do desnih, pravih i krivih... pa tako je i s našom dječicom...

Kada bismo malo manje pričali o tome što naša djeca rade, a malo više se posvetili radu s njima, bilo bi bolje. Kad sjednem sa svojom prijateljicom na kavu, o malenoj pričam jedino ako me pita i to ono najosnovnije. No moje je dijete sretno i veselo, zadovoljno.
S druge strane, gledam oko sebe mame koje pričaju samo o svojoj djeci. I pričaju, pričaju, pričaju, priiiiiiiičaju... a djeca pored njih umiru od dosade, plaču, nezadovoljna su. Ili na jednu stranu pričaju jedno, a s druge strane nešto sasvim drugo rade.

Otišla sam s teme u druge sfere, ali nadam se da je poanta ipak jasna
Sabačka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.