Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2014., 11:36   #1
PDV na ino usluge i EU

Na poreznoj piše da se nakon ulaska u EU više ne treba plaćati PDV na ino usluge, ali se on mora iskazati na PDV obrascu. http://www.misljenja.hr/novosti/evid...rascu-pdv/411/

Nije mi jasno zašto se iskazuje ako se ne plaća? Koja je svrha iskazivanja. Prije se taj PDV na ino usluge mogao koristiti kao pretporez. Koja je sada svrha tog iskazivanja i što se tim može kasnije?

Naime, prije sam ja plaćao PDV na ino usluge (Google reklamiranje), a prodavao sam proizvode od 0% PDV-a (kasnije 5%). Zato sam imao preplaćen pretporez. Na kraju godine sam morao platiti veći porez na dobit, tj. moja dobit je bila veća od stvarne. Taj PDV na ino usluge (koji je bio knjižen kao pretporez) mi se nije računao kao trošak i zato je moja knjigovodstvena dobit bila veća od stvarne. Dakle plaćao sam 20% poreza na stvarnu dobit i 20% poreza na iznos preplaćenog pretporeza.

Kako će to ići sada? Da li će se meni taj fiktivni, neuplaćeni PDV na inozemne usluge (koji se i dalje iskazuje na PDV obrascima) isto računati kao pretporez ili koji već vrag i da li će mi to napuhivati fiktivnu dobit kao i prije?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 11:45   #2
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Na poreznoj piše da se nakon ulaska u EU više ne treba plaćati PDV na ino usluge, ali se on mora iskazati na PDV obrascu. http://www.misljenja.hr/novosti/evid...rascu-pdv/411/

Nije mi jasno zašto se iskazuje ako se ne plaća? Koja je svrha iskazivanja. Prije se taj PDV na ino usluge mogao koristiti kao pretporez. Koja je sada svrha tog iskazivanja i što se tim može kasnije?

Naime, prije sam ja plaćao PDV na ino usluge (Google reklamiranje), a prodavao sam proizvode od 0% PDV-a (kasnije 5%). Zato sam imao preplaćen pretporez. Na kraju godine sam morao platiti veći porez na dobit, tj. moja dobit je bila veća od stvarne. Taj PDV na ino usluge (koji je bio knjižen kao pretporez) mi se nije računao kao trošak i zato je moja knjigovodstvena dobit bila veća od stvarne. Dakle plaćao sam 20% poreza na stvarnu dobit i 20% poreza na iznos preplaćenog pretporeza.

Kako će to ići sada? Da li će se meni taj fiktivni, neuplaćeni PDV na inozemne usluge (koji se i dalje iskazuje na PDV obrascima) isto računati kao pretporez ili koji već vrag i da li će mi to napuhivati fiktivnu dobit kao i prije?
iskazuješ ga i kao obavezu, i kao pretporez, tako da si na 0. ne zaboravi na obrazac PDV-S.
nisi ni mogao plaćeni pretporez prikazati kao trošak i time umanjiti osnovicu za obračun poreza na dobit, jer si taj pdv trebao dobiti nazad, ili za njegov iznos umanjiti obavezu za pdv u nekom budućem razdoblju.

Zadnje uređivanje misty marie : 17.02.2014. at 12:05.
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 14:53   #3
faktura za obavljene usluge u RH fakturira se ino kupcu, d.o.o. u sustavu pdv-a.
račun :usluga +pdv, ili bez pdv-a??
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 15:11   #4
ovisi o tome koja je usluga i što se smatra mjestom oporezivanja u tom slučaju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 15:22   #5
pozdrav, molim pomoć - obrt obavlja uslugu u inozemstvu fizičkoj osobi (nije EU). da li je račun za uslugu isti kao i da se radi o usluzi u RH, znači osnovica + pdv 25%. Hvala
MVDC is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 15:27   #6
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
ovisi o tome koja je usluga i što se smatra mjestom oporezivanja u tom slučaju.
vec je prije netko odgovorio na tu temu- da ide pdv, no, naišla sam na info kako neki ne izdaju racune sa pdv-om pa sam u nedoumici.
još nisam imala takav slučaj, ali bolje znati nego pretpostavljati kako bi bilo ...
račun ide za usluge u šumarstvu, točnije sijeća drva, usluga se obavlja u RH, vlasnik šumskog dobra je ino firma, račun za uslugu ide ino firmi.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 17:51   #7
po meni bi to definitivno išlo s pdv-om jer se radi o usluzi na nekretnini, pa se ne može primjeniti opće načelo oporezivanja prema sjedištu primatelja, već bi se trablo oporezivati prema mjestu gdje se nekretnina nalazi.

Kaj se ne bi ta strana firma trebala sad za potrebe pdv-a registrirati u Hrvatskoj? Mislim, s obzirom na to da su vlasnici šumskog dobra u Hr.

Ajme meni kak je to sve skupa komplicirano
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 09:38   #8
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
po meni bi to definitivno išlo s pdv-om jer se radi o usluzi na nekretnini, pa se ne može primjeniti opće načelo oporezivanja prema sjedištu primatelja, već bi se trablo oporezivati prema mjestu gdje se nekretnina nalazi.

Kaj se ne bi ta strana firma trebala sad za potrebe pdv-a registrirati u Hrvatskoj? Mislim, s obzirom na to da su vlasnici šumskog dobra u Hr.

Ajme meni kak je to sve skupa komplicirano
vlasnici ili ne to ne mijenja stvar?
ako d.o.o. fakturira njima (ino kupcu) samo uslugu, odrađenu u RH, znaci osnovica + pdv?
jel ima netko dobrog poreznog referenta koji može dati tu info?
ja sam pitala svoju refer.ali ona ne zna, rekla mi da bi to ja trebala znati, a istina
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 11:27   #9
Meni se nekako čini da ako su kao firma vlasnici nečega u HR da onda u HR obavljaju i neku gospodarsku djelatnost i da bi se trebali registrirati za potrebe pdv-a?
Pogotovo što su su vlasnici nekretnine, tj pretpostavljam da šumsko dobro spada pod nekretninu.
Koji su ti pdv id broj dali na narudžbi?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 13:51   #10
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Meni se nekako čini da ako su kao firma vlasnici nečega u HR da onda u HR obavljaju i neku gospodarsku djelatnost i da bi se trebali registrirati za potrebe pdv-a?
Pogotovo što su su vlasnici nekretnine, tj pretpostavljam da šumsko dobro spada pod nekretninu.
Koji su ti pdv id broj dali na narudžbi?

joj joj... sad smo zakomplicirali, rekla sam da nisam imala još takav slučaj u praksi, ali i da neću znati fakturirati ako ga budem imala.
ovo gore sam napisala po info neke dr.firme koja je fakturirala bez pdv-a, uslugu za ino kupca (slo),usluga sijeće drva odrađena u rh.
budući da su oni faktur.bez pdv-a, pa sam se sjetila da je bila riječ o tome na forumu i da je pretpostavka da ide usluga +pdv.
(pretpostavljam da je ino firma kupila drva, šumu..od nekog,hrv.šuma npr., a od druge firme narucila uslugu sijeće)
znaci usluga + pdv, ili usluga bez pdv-a
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 14:56   #11
Question

pronašla sam tablicu oporezivanje ino-usluga pdv-om od.1.7.2013.g.

temeljno načelo oporezivanja usluga,kod isporuka između poduzetnika iz različ.drž.,biti će prema državi primatelja usluge,tj.kupca.
tablica sa izuzecima sadrži ove usluge:
prijenos i ustup.autor.prava
usluge oglašavanja
usluge konzult,inženj,odvjetn,računovođa,revizora,prevodi t.
usl.obrade pod.
omoguć.pristupa do sustava za plin
telek.usl.
elektr.obav.usl.
posredovanje
usluge u vezi nekrtninama: posredovanje,savjetovanje,arhit.usl,građevinski nadzor,usl.smještaja,davanje prava na uporabu- U državi nekretnine
usluge prij.putnika ...
OSTALE USLUGE-U DRŽAVI PRIMATELJA USLUGE,KUPCA
napomena:usluge koje nisu navedene u pravilu su OSTALE USLUGE
svaki pojedinačni slučaj potrebno provjeriti s poreznim savjetnikom
i opet sam na početku
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 19:27   #12
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
pronašla sam tablicu oporezivanje ino-usluga pdv-om od.1.7.2013.g.

temeljno načelo oporezivanja usluga,kod isporuka između poduzetnika iz različ.drž.,biti će prema državi primatelja usluge,tj.kupca.
tablica sa izuzecima sadrži ove usluge:
prijenos i ustup.autor.prava
usluge oglašavanja
usluge konzult,inženj,odvjetn,računovođa,revizora,prevodi t.
usl.obrade pod.
omoguć.pristupa do sustava za plin
telek.usl.
elektr.obav.usl.
posredovanje
usluge u vezi nekrtninama: posredovanje,savjetovanje,arhit.usl,građevinski nadzor,usl.smještaja,davanje prava na uporabu- U državi nekretnine
usluge prij.putnika ...
OSTALE USLUGE-U DRŽAVI PRIMATELJA USLUGE,KUPCA
napomena:usluge koje nisu navedene u pravilu su OSTALE USLUGE
svaki pojedinačni slučaj potrebno provjeriti s poreznim savjetnikom
i opet sam na početku
Ovdje može postaviti pitanje PU http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stra...isite-nam.aspx pa probaj
Pelargonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 21:34   #13
Quote:
Pelargonija kaže: Pogledaj post
Ovdje može postaviti pitanje PU http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stra...isite-nam.aspx pa probaj
Odgovaraju vrlo brzo. Evo ja sam prošli mjesec dobila odgovor na pitanje postavljeno u kolovozu 2013.
Da se nisam na seminarima raspitala i da ne pratim neke stručne časopise
po ovom njihovom Pišite nam, se baš i ne bi pomogla.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 11:06   #14
Pozdrav.
Imam pitanje vezano za usluge facebook oglašavanja gdje neprofitna organizacija putem mastercard kartice plaća Facebooku.
Treba li išta postupati u vezi pdv-a budući da ionako nisu u sustavu ili možda treba?
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 13:32   #15
poduzetnik iz RH pruža uslugu ino poduzetniku, ali će usluga biti isporučena u rh, dakle on će uslugu korsiti u rh tko obračunava i plaća pdv?
Po meni bi fakutra hr poduzetnika glasila usluga plus pdv s obzirom da će usluga i biti obaljena u RH?

da li sam u pravu?
__________________
Nikad nisam ništa naučio pričanjem, nego postavljanjem pitanja
sova003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 09:37   #16
Ispričavam se što ulijećem, možda malo offtopic, ali koliko znam u ovakvim situacijama se mora iskazivati nešto što se zove PDV ID broj? Što to je točno i kako se dobije?
__________________
don't get mad, get even
DemonicIllusion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 11:23   #17
Quote:
DemonicIllusion kaže: Pogledaj post
Ispričavam se što ulijećem, možda malo offtopic, ali koliko znam u ovakvim situacijama se mora iskazivati nešto što se zove PDV ID broj? Što to je točno i kako se dobije?

Da, treba ti taj broj, jednostavno je, dva papira i jedan skok do općine: PDV ID broj
Syzygy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 13:31   #18
Primili smo račun za odvjetničke usluge iz BIH. Na njemu navedeno da PDV nije obracunat temljem zakono PDV BIH. Kako uopce postupam kod usluga iz trećih zemalja. Ovo mi je prvi susret s njima Račun je od datuma početak 3.mj.

e sad, što s tim. Platiti? Kako u PDV obrascu? Hvala
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 15:54   #19
Quote:
sova003 kaže: Pogledaj post
poduzetnik iz RH pruža uslugu ino poduzetniku, ali će usluga biti isporučena u rh, dakle on će uslugu korsiti u rh tko obračunava i plaća pdv?
Po meni bi fakutra hr poduzetnika glasila usluga plus pdv s obzirom da će usluga i biti obaljena u RH?

da li sam u pravu?
Obavljena usluga ne ide kao isporuka dobara.Znači ne prema mjestu isporuke.
Temeljno načelo za dva poduzetnika je B2B. primatelj oporezuje. (čl.17)
Osim izuzetaka..(postoji tabela na stranicama porezne.)
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:17.