Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2014., 12:41   #1221
evo jedna zena očajnički traži svoju pedikerku, i ja sam dijabetičar, pa zato ovdje pitam, dali neko mozda zna gdje je otišla helena iz medi peda? nisam bila na pedikuri vec 3,4 mjeseca, a ne usudim se kod nikog drugog..
u potrazi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 09:41   #1222
Pozdrav

Zelio bih pozdraviti sve prisutne i imam jedno pitanje
Ako netko prodaje trakice za mjerenje secera arkray molio bih da mi se javi jer sam zainteresiran za kupnju s obzirom da trosim jako puno kutijica ( oko 4-5 kutijica tjedno ) a doznaka mi jako kratko traje.

Hvala!
Eligius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:41   #1223
Trošiš 4-5 kutija od po 50 ili od 25 komada? Dakle ili 14 ili 28 mjerenja dnevno

Ako ti treba više od 8-9 traka dnevno, onda ti se definitivno isplati nabaviti si CGMS (ma zapravo isplati se i za one koji manje mjere)

Kod nas imaš samo Guardian (senzori su Enlite), to je Medtronicovo i ako si na njihovoj pumpi, onda ti se isplati jer u pumpi je već integriran receiver i GUK očitavaš na ekranu od pumpe.

U Sloveniji se može nabaviti i Dexcom (super je! probala sam)

A treća stvar, malo drugačija od ova dva CGM-a je nešto što se zove FreeStyle Libre Flash Glucose Monitoring System (FGM), to je od Abbotta. Pogledaj si tu: http://www.everydayupsanddowns.co.uk...review-bg.html
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 16:02   #1224
Odavno mi je ustanovljen DM 2 i držao sam ga pod kontrolom ishranom.
U zadnje vrijeme sam dobio još par bolesti koje idu obično uz godine i to mi je bio stres koji traje i sada.
Doktor mi je dao uputnicu za krv i mokraću. Neugodno smo se iznenadili jer je GUK natašte bio 8-9 (nemam kod sebe nalaz) dok je Hba1c bio 7,2 pa je moj LOM rekao da je to previše i dao mi Belformin 2x850 i rekao da ako to za 15-20 dana ne sredi problem da će mi dati još jedan lijek.
Iz svega što vidim ne planira me poslati specijalisti pa me interesira koliko bi mudro bilo zahtijevati pregled kod dijabetologa.
Inače LOM mi je prijatelj, jako je iskusan i ima majku koja ima dijabetes tako da ne sumnjam u njegovo znanje ali mislim da bi ipak trebao kod specijaliste.
Aestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 05:32   #1225
Imam 24 godine i potpuno sam zdrav(barem naizgled). Otac mi je nedavno dobio šećernu bolest
(prema doktorima ništa ozbiljno za nekoga od 65 godina, ali isto se treba pripaziti) pa sam sebi
nekoliko puta mjerio šećer. dva mjerenja su me zabrinula:
1) jednom sam preskočio doručak i nisam jeo ništa sve do 14 sati kada je mjerenje
napravljeno - rezultat 2.1 mmol/l - jako niska vrijednost
2) oko ponoć sam se najeo za 2 života, otišao na spavanje te se probudio oko 5:30 s osjećajem suhoće
u ustima - 7.1 mmol/l - povišena vrijednost

imam li razloga za zabrinutost?

inače nisam pretil(bmi je oko 23 tj. idealan), ali način života je sjedilački(rekao bih daleko od idealnog
po tom pitanju).

Zadnje uređivanje student_ : 09.01.2015. at 05:51.
student_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 15:44   #1226
Odgovara li ovdje itko na postavljena pitanja?
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 15:33   #1227
Quote:
student_ kaže: Pogledaj post
Imam 24 godine i potpuno sam zdrav(barem naizgled). Otac mi je nedavno dobio šećernu bolest
(prema doktorima ništa ozbiljno za nekoga od 65 godina, ali isto se treba pripaziti) pa sam sebi
nekoliko puta mjerio šećer. dva mjerenja su me zabrinula:
1) jednom sam preskočio doručak i nisam jeo ništa sve do 14 sati kada je mjerenje
napravljeno - rezultat 2.1 mmol/l - jako niska vrijednost
2) oko ponoć sam se najeo za 2 života, otišao na spavanje te se probudio oko 5:30 s osjećajem suhoće
u ustima - 7.1 mmol/l - povišena vrijednost

imam li razloga za zabrinutost?

inače nisam pretil(bmi je oko 23 tj. idealan), ali način života je sjedilački(rekao bih daleko od idealnog
po tom pitanju)
.
Genetiku (otac ti ima DM) ne možeš promijeniti.
No, način života možeš, kao i prehranu pa se prihvati posla
Kvalitetna tjelovježba i pravilna ishrana su među najboljim investicijama u kvalitetu vlastitog života

Btw, ne znam što si uzeo za noćni obrok,no možda si "imitirao" OGTT (oralni test opterećenja glukozom)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 15:40   #1228
Quote:
shampita kaže: Pogledaj post
Odgovara li ovdje itko na postavljena pitanja?
Poslali smo službeni dopis za Ambulantu za dijabetes i endokrinologiju utorkom i petkom, no kandidat kojemu je ponuđeno honorarno mjesto se još nije oglasio na ponudu
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 11:47   #1229
Aha, ima živih. Pa evo i moje pitanje.
Meni je prije nekoliko dana u jutarnjem mjerenju izmjere šećer natašte 6.5 (maksimum dopuštenog je 6.4) a na slijedećem 6.7. Radila sam pretragu prosjeka šećera u zadnja tri mjeseca i ona je 5.6% (gornji interval je 6.0).

Ono što me je navelo na ove pretrage je poremećaj ciklusa koji mi se dogodio prije mjesec i pol kad mi se pojavila cista na jajniku i neuredno krvarenje. Sve do tad ciklusi su bili uredni i nije bilo cista. Najprije sam to povezala sa hipofizom, jer imam recidiv tumora na hipofizi, no dr me poslal vaditi i krv i onda sam saznala to sa šećerom.

E sad, ono što mene muči, to je što ja uopće nisam pretila, a imam povišen šećer. Hranim se relativno zdravo, jedini nedostatak mi je što ništa ne vježbam. U zadnjem periodu sam pod ogromnim stresom jer tumor na hipofizi pokazuje rast. Što je moglo biti uzrok ovom šećeru, stres, hipofiza ili nešto treće?

I mogu li išta poduzeti da mi se ne razvije u dijabetes 2 ili je ovo siguran pokazatelj da ću dobiti tu bolest? Imam 40 godina.

Zadnje uređivanje shampita : 13.01.2015. at 11:58.
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 18:07   #1230
Quote:
shampita kaže: Pogledaj post
Aha, ima živih. Pa evo i moje pitanje.
Meni je prije nekoliko dana u jutarnjem mjerenju izmjere šećer natašte 6.5 (maksimum dopuštenog je 6.4) a na slijedećem 6.7. Radila sam pretragu prosjeka šećera u zadnja tri mjeseca i ona je 5.6% (gornji interval je 6.0).

Ono što me je navelo na ove pretrage je poremećaj ciklusa koji mi se dogodio prije mjesec i pol kad mi se pojavila cista na jajniku i neuredno krvarenje. Sve do tad ciklusi su bili uredni i nije bilo cista. Najprije sam to povezala sa hipofizom, jer imam recidiv tumora na hipofizi, no dr me poslal vaditi i krv i onda sam saznala to sa šećerom.

E sad, ono što mene muči, to je što ja uopće nisam pretila, a imam povišen šećer. Hranim se relativno zdravo, jedini nedostatak mi je što ništa ne vježbam. U zadnjem periodu sam pod ogromnim stresom jer tumor na hipofizi pokazuje rast. Što je moglo biti uzrok ovom šećeru, stres, hipofiza ili nešto treće?

I mogu li išta poduzeti da mi se ne razvije u dijabetes 2 ili je ovo siguran pokazatelj da ću dobiti tu bolest? Imam 40 godina.
Kad god se "nešto" zbiva sa hipofizom (navodiš tumor, a ne navodiš koji točno- npr. prolaktinom, ili??), poremećajem ciklusa (posebice uz pojavu cisti na jajniku), svakako treba redovitije kontrolirati cukor u krvi.
Dobro je što je HbA1c u referentnim vrijednostima (ako sam ja dobro shvatio).

Za početak bi trebalo kompletirati obradu.
Štitnjača?
MR mozga sa osvrtom na hipofizu?
Test opterećenja glukozom (OGTT)?
Hormonalni status po ginekologu?


Ako postoji genetska sklonost nastanku DM-a, onda to malo pogoršava prognozu

Međutim, ono što je za tebe iznimno povoljna okolnost je sljedeće: s obzirom kako ništa ne vježbaš, najbolja investicija u tvoje zdravlje, sigurno odgađanje, a možda čak i potpuno sprječavanje nastanka dijabetesa je redovita tjelovježba, po mogućnosti tip vježbi "protiv opterećenja" ( "resistance training").
Dakle, neka fina teretana, pod strogim nadzorom stručne osobe za početak i samo hrabro dalje
Naravno i prehrana.
Sve navedeno vrijedi posebice ako i dođe do nastanka šećerne bolesti, jer značajno pomaže držati bolest pod kontrolom.

Naravno, uz obavezno kompletiranje obrade po endokrinologu&ginekologu te u skladu sa rezultatima i adekvatno liječenje ukoliko će to biti potrebno.

Zadnje uređivanje body halleck : 13.01.2015. at 20:45.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 11:26   #1231
MR hipofize radim svake godine, i evidentno je da tumor neprekidno raste. Već sam ga jednom operirala, kažu da je "nefunkcionalan" dakle ne luči hormone nego stvara probleme svojim pritiskom.

Hormonski nalaz po ginekologu je ok, iako su hormoni vađeni van ciklusa jer mi se dogodio taj poremećaj.
Kod štitnjače samo je T3 blago povišen, ima neka cista pa sam se naručila na punkciju. Specijalist za štitnjaču kaže da je to uredan nalaz jer su ostali hormoni (TSH i T4) ok.
E sad, ja sam prije dvije godine zadnji puta vadila IGF-1 faktor rasta sličan inzulinu (po naputku endokrinologa iz centra za hipofizu) i bio mi je malo povišen, oni se na to nisu uopće osvrtali i više nisu tražili da ga kontroliram. Može li to biti uzrok?

U svakom slučaju, ovo mi je baš šokantno. Nekako nikad nisam mislila da mi se šećer može dogoditi, obzirom da nisam debela, i pravilno se hranim.
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 14:16   #1232
Bok

Nova sam na forumu, pa ne znam spada li ovo pitanje pod ovu temu.

Može li mi netko reći ima li gdje u Hrvatskoj neki sladoled light, kojeg mogu jesti i dijabetičari?
forumašicaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 10:51   #1233
Bok ! Ima sladoled bez šečera u trgovini SPAR,a izgleda ovako :

http://unternehmen.spar.at/rsync_unt...aeis_Latte.jpg

Zadnje uređivanje retko28 : 17.03.2015. at 10:52. Reason: brisanje slova
retko28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 13:57   #1234
Quote:
retko28 kaže: Pogledaj post
Bok ! Ima sladoled bez šečera u trgovini SPAR,a izgleda ovako :

http://unternehmen.spar.at/rsync_unt...aeis_Latte.jpg
Hvala puno!
forumašicaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 17:51   #1235
Pozdrav svima, imam 21. godinu i sa 16. godina sam počela primjećivati da imam visok šećer (uglavnom sam mjerila sa maminog aparata, mama je imala povišen šećer u trudnoći s menom, kasnije joj se vratio nakon 10ak godina i pije tablete, a također njen tata ima dijabetes tipa 2, tzv starački dijabetes). Također osjećala sam umor, glad itd, ali nisam nikad pretjerano smršavila ili se debljala, indeks tjelesne mase idealan. Nakon pustih pretraga, OGTT itd koje su trajale dobrih godinu dana (Šibenska bolnica, čekanje na preglede itd), pedijatar endokrinolog mi prepisuje prvo dijetu godinu dana i nakon toga dijagnoza dijabetes tipa 2 i dijaprel pola tablete svako jutro. Sa tabletama mi je šećer bio dobar, te kako sam počela studirati nisam stigla ići kod doktorice više, osjećala sam se dobro. Prije tri mjeseca otišla sam kod dr Zorić koja je radila u Vuk Vrhovcu i ona se iznenadila što pijem dijaprel, odmah mi ukinula tu terapiju i prepisala Januviju ujutro, te Siofor pola tablete nakon ručka i večere. Pokušala sam uvesi cijeli siofor ali mi je bilo muka i dolazilo loše pa sam zasad ostala na pola. Kroz sve te godine na dijaprelu imala sam problema sa mokraćnim upalama, prečestim mokrenjem,čak i po noći, te bakterijama u urinu. Nakon što sam počela sa novom terapijom primjetila sam da manje mokrim te se osjećam puno bolje. Također, naručena sam za Vuk Vrh. za bolničko liječenje pa me zanima ima li koga sa iskustvom? Da je bio tamo (a da nije iz Zagreba), što se radi, koliko dana se ostaje itd? Na nalazu mi piše sumnja na MODY. Prehrana mi i nije idealna pošto sam cijeli dan na faksu, ne uspijem sama sebi kuhati nego se hranim u menzi, jedem povrća i voća, ali volim i slatko, pokušavam što manje. Također krećem se svaki dan, šetam, a u zadnje vrijeme i vježbam. Ako ima ko sa sličnim iskustvom bila bi zahvalna na nekim savjetima ili slično
crvenkapica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 08:37   #1236
Dali netko koristi Victozu,da podjelimo iskustva?? Skoro ništa nisam našla na našim stranicama, a na stranim ima i pozitivnih ali i negativnih nus pojava (upala gušterače npr ) Pa me mući to, idem na kontrolu tek za mjesec i pol...
Ja sam na tome 3 tjedna, nikakve mučnine, super se osjećam i NISAM gladna....jednostavno super feeling (30 kg viska). Takodjer sam na 1400 kalorija dnevno.skinula sam 4 kg.

Nekidan sam mjerila šećer na 3 različita aparatića i razlika je bila od 7,5-9,0 Kojem da vjerujem? Nekoj sredini?
cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 11:15   #1237
Quote:
cipelić kaže: Pogledaj post
Dali netko koristi Victozu,da podjelimo iskustva?? Skoro ništa nisam našla na našim stranicama, a na stranim ima i pozitivnih ali i negativnih nus pojava (upala gušterače npr ) Pa me mući to, idem na kontrolu tek za mjesec i pol...
Ja sam na tome 3 tjedna, nikakve mučnine, super se osjećam i NISAM gladna....jednostavno super feeling (30 kg viska). Takodjer sam na 1400 kalorija dnevno.skinula sam 4 kg.

Nekidan sam mjerila šećer na 3 različita aparatića i razlika je bila od 7,5-9,0 Kojem da vjerujem? Nekoj sredini?
Da li si mjerila šečer 2 do 3 nakon obroka tj.natašte ?
retko28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 20:45   #1238
2 sata nakon večere.
Večera bila posni sir 3 žlice,pola graham peciva i šnita šunke.
cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 11:33   #1239
Quote:
cipelić kaže: Pogledaj post
2 sata nakon večere.
Večera bila posni sir 3 žlice,pola graham peciva i šnita šunke.
Takav rezultat guka nakon dva sata a ponekad i tri,je u redu,jer se svaka hrana vremenski,drugačije probavlja.Svaki aparatić za mjerenje šečera,približno slično pokazuje.On može varirati ono jedan do dva gore ili dolje,ali je uvijek približno tako.Ja sam inaće dijabetičar tip 1 na inzulinu,tako da što se tiće ovih lijekova koje uzimaš,ne mogu ti previše reći,jer ne znam ništa o njima.Predpostavljam da si dijabetičar tip 2 ? Da li si radila nalaz HBA1C i ako jesi,koliki ti je ?
retko28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 12:06   #1240
Quote:
retko28 kaže: Pogledaj post
Takav rezultat guka nakon dva sata a ponekad i tri,je u redu,jer se svaka hrana vremenski,drugačije probavlja.Svaki aparatić za mjerenje šečera,približno slično pokazuje.On može varirati ono jedan do dva gore ili dolje,ali je uvijek približno tako.Ja sam inaće dijabetičar tip 1 na inzulinu,tako da što se tiće ovih lijekova koje uzimaš,ne mogu ti previše reći,jer ne znam ništa o njima.Predpostavljam da si dijabetičar tip 2 ? Da li si radila nalaz HBA1C i ako jesi,koliki ti je ?
hvala na odgovoru, da tip 2 još uvijek.

HBa1C mi je bio 7 (prošle godine 6,2) i sad mi je cilj da bude bliže 6 na kontroli,i nadam se da bude jer mi je uglavnom ispod 10 šećer a prije je bilo dana kad je bio i 15, tko zna možda i veći,ne mjerim stalno jer nemam puno trakica .Kupim tu i tamo preko oglasa za 100 kn....
ali sam i jela često i kalorično i puno UH (zato se i borim s kilama....)Sad sam napokon stala na loptu kako se kaže, pa se nadam da će i kile kroz godinu dana otići... JEdem doslovno sve ali puuuno manje,izbjegavam bijele UH.
I hodam svaki dan 40-60 min.
cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.