Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2013., 18:32   #141
Quote:
shae kaže: Pogledaj post
Mene to isto zanima. Imam 26 god, zbog obiteljskih/financijskih problema nisam uspjela rijesiti diplomski na vrijeme, prebacila sam ga i jos sam redovno student sa svim pravima, ali zdravstveno se cini da moram plaćati.

Problem je sto radim preko sca i sama se uzdrzavam, nemam obitelj, ni dečka/muža, solo sam. ako spusim studentska prava pusim posao i onda sam doslovno na cesti.

A nemam ni sredstava da si uplaćujem zdravstveno, niti opciju da se udam, ni rođu s firmom da me fiktivno prijavi....


Ima li netko ideju sto da radim? Mislim mora valjda neka opcija postojati jer sam totalna socijala, a ne zelim niti ispisati se s faxa na pragu dipklome....
Nitko se ne javlja na ovakva pitanja Meni su rekli da imam obvezno osnovno zdravstveno bez obzira na to što mi je istekla kartica, ništa mi nije jasno. Mislim da bi ga ti isto trebala imati.
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 02:42   #142
Quote:
Dotty kaže: Pogledaj post
Nitko se ne javlja na ovakva pitanja Meni su rekli da imam obvezno osnovno zdravstveno bez obzira na to što mi je istekla kartica, ništa mi nije jasno. Mislim da bi ga ti isto trebala imati.
Nema veze sto je kartica istekla, bitno je imati osnovu za osiguranje.
Jer vise ne tiskaju nove kartice, osim valjda ako se izgube, vrijedi i za one s datumom i bez.
bloody rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 12:05   #143
Quote:
WilliamsF1 kaže: Pogledaj post
Imam 27 godina, redovan student.

Ovo su moji podaci

OBVEZNO OSIGURANJE
MBO 132315307
FLID/ID 523 / 15755218
Kategorija A
Osnova 00208
Područni ured 114

Što sad trebam napraviti da bih i dalje imao osiguranje?
Imaš osiguranje kao član obitelji preko roditelja u radnom odnosu. Trebao si se odjaviti s navršenih 26 godina (u roku od 30 dana od rođendana) i sad bi imao ispravno i besplatno osiguranje. Budući da si propustio rok, sad možeš biti osiguran jedino uz plaćanje.

Moraš se odjaviti s te osnove osiguranja jer na to osiguranje nemaš pravo unazad godinu dana.

Quote:
shae kaže: Pogledaj post
Mene to isto zanima. Imam 26 god, zbog obiteljskih/financijskih problema nisam uspjela rijesiti diplomski na vrijeme, prebacila sam ga i jos sam redovno student sa svim pravima, ali zdravstveno se cini da moram plaćati.

Problem je sto radim preko sca i sama se uzdrzavam, nemam obitelj, ni dečka/muža, solo sam. ako spusim studentska prava pusim posao i onda sam doslovno na cesti.

A nemam ni sredstava da si uplaćujem zdravstveno, niti opciju da se udam, ni rođu s firmom da me fiktivno prijavi....


Ima li netko ideju sto da radim? Mislim mora valjda neka opcija postojati jer sam totalna socijala, a ne zelim niti ispisati se s faxa na pragu dipklome....
Javi se u Ured državne uprave u svojoj županiji.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 17:34   #144
OBAVIJEST VEZANA UZ ZDRAVSTVENO OSIGURANJE STUDENATA S NAVRŠENIH 26 GODINA
Prema današnjim informacijama iz Ministarstva zdravlja, nove izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju stupit će na snagu do 01. studenog te se mole studenti da do 31.10.2013. odnesu potvrdu o redovitom studiranju u HZZO. Sukladno tome automatski će stupanjem izmjena Zakona na snagu status studenata s navršenih 26 godina biti reguliran



https://www.facebook.com/groups/2342...0043006150432/
dostojevska is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 19:40   #145
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Imaš osiguranje kao član obitelji preko roditelja u radnom odnosu. Trebao si se odjaviti s navršenih 26 godina (u roku od 30 dana od rođendana) i sad bi imao ispravno i besplatno osiguranje. Budući da si propustio rok, sad možeš biti osiguran jedino uz plaćanje.

Moraš se odjaviti s te osnove osiguranja jer na to osiguranje nemaš pravo unazad godinu dana.
Kako sam mogao znati za to? Nisam dobio nikakvu obavijest od HZZOa da to trebam napraviti.

Što ako se ne odjavim?
WilliamsF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 11:29   #146
HZZO ne šalje nikakve obavijesti.

Poslodavac tvog roditelja je u prekršaju. Obvezan si odjaviti se.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 16:27   #147
I ako se odjavim ostajem bez zdravstvenog?
Koji je postupak odjave?
WilliamsF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:03   #148
Ti nemaš pravo na to osiguranje. Sad treba vidjeti koje će biti izmjene zakona za redovite studente iznad 26 godina, pa se osigurati po toj osnovi.
U svakom slučaju imat ćeš "rupu" u osiguranju od godine dana, pa možeš biti terećen za troškove koje si prouzročio ako si koristio zdr.usluge.

Je li te poslodavac roditelja preko kojeg si osiguran tražio potvrde o redovitom školovanju?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:17   #149
Samo jednom su me tražili potvrdu, kada se otac tek zaposlio u toj firmi gdje sad radi.
Što znači ovo da mogu biti terećen? O kojem se iznosu radi? Može li se kako izbjeći?

Hoću li se moći osigurati sada po toj novoj osnovi koju sada uvode?
WilliamsF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:17   #150
Quote:
dostojevska kaže: Pogledaj post
OBAVIJEST VEZANA UZ ZDRAVSTVENO OSIGURANJE STUDENATA S NAVRŠENIH 26 GODINA
Prema današnjim informacijama iz Ministarstva zdravlja, nove izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju stupit će na snagu do 01. studenog te se mole studenti da do 31.10.2013. odnesu potvrdu o redovitom studiranju u HZZO. Sukladno tome automatski će stupanjem izmjena Zakona na snagu status studenata s navršenih 26 godina biti reguliran
Znači mi stariji od 26 ćemo i dalje biti osigurani besplatno preko faksa? Trebam li kao i do sada doći sa tiskanicom 2 (ispunjenom i potvrđenom u fakultetskoj referadi) u HZZO ili mi samo treba potvrda o redovitom studiranju? Do sada sam početkom akademske godine uvijek donosio prijavu na tiskanici 2.
__________________
I will not...
Zločest is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:56   #151
Samo potvrdu nosis u hzzo.Neka me netko ispravi ako sam u krivu.

Sent from my GT-S6500D
dostojevska is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:59   #152
Quote:
DENNY kaže: Pogledaj post
koja je moja procedura s obzirom na ovaj novi zakon da redovni studenti preko 26 god. gube zdravstveno?
mogu li imati obavezno zdravstveno kao nezaposlen dopunsko sam plačam i redovno studirat?
procedura ti je trenutno ta da pričekaš
ja neki dan išla u zdravstveno prijavit se kao student stariji od 26 i kad sam rekla u kom sam statusu žena mi rekla da dođem nakon 1.11 jer još ne znaju što će s tim biti i slično - fakulteti definitivno više ne osiguravaju studente 26+ ali to ne znači da ćemo mi to zdravstveno morati plaćati.
govorim ti info iz prve ruke, dakle nema "rekla-kazala". Nisam izdržala a da ženu izričito ne pitam "Znači li to da postoji šansa da onda ipak ne plaćamo zdravstveno?" i veli mi žena "Tako je"
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 19:35   #153
Za sve studente starije od 26, koje zanima do kud je stigao prijedlog zakona evo link http://www.sabor.hr/sjednica

Pri dnu stranice, pod točkom 11 se nalazi prijedlog.
Označen je plavim kvadratićem koji znači neraspravljeno, samo je prihvaćena primjena hitnog postupka.
Znači slijedi rasprava.
Nadam se da će prijedlog proći, ali dok zakon nije objavljen u Narodnim novinama, mi nemamo na temelju čega uopće ići u HZZO tražiti besplatno obvezno osiguranje jer je na snazi još uvijek stari.
Predlažem svima da malo poprate kako će sve to ići i da si zapamte tko će biti protiv, tek toliko da znamo za izbore kome ne treba naš glas.
Baš me zanima kome ne treba 10-ak tisuća glasova.
šarkopirkasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 19:37   #154
Quote:
šarkopirkasta kaže: Pogledaj post
Za sve studente starije od 26, koje zanima do kud je stigao prijedlog zakona evo link http://www.sabor.hr/sjednica

Pri dnu stranice, pod točkom 11 se nalazi prijedlog.
Označen je plavim kvadratićem koji znači neraspravljeno, samo je prihvaćena primjena hitnog postupka.
Znači slijedi rasprava.
Nadam se da će prijedlog proći, ali dok zakon nije objavljen u Narodnim novinama, mi nemamo na temelju čega uopće ići u HZZO tražiti besplatno obvezno osiguranje jer je na snazi još uvijek stari.
Predlažem svima da malo poprate kako će sve to ići i da si zapamte tko će biti protiv, tek toliko da znamo za izbore kome ne treba naš glas.
Baš me zanima kome ne treba 10-ak tisuća glasova.
svaka čast hvala na ovome!
što se tiče ovoga sa glasovanjem - i ja se pridružujem tvom mišljenju.... baš ću se "angažirati politički" ovih dana
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 14:15   #155
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
HZZO ne šalje nikakve obavijesti.
sigurno?

neki studenti (redovni 26+) su dobili obavijest. znam jer sam ju dobila i ja, i ostali studenti koje poznajem koji su u istoj situaciji. nakon toga sam provjerom na njihovoj stranici vidjela da su me obrisali iz evidencije.

s druge strane, neki ljudi su napunili 26 prije nego što je neki mastermind uopće smislio ovaj überodličan zakon. kako je netko trebao prije x godina znati da će jednom u budućnosti biti u prekršaju, kako kažeš, kad zakon u trenutku navršenja 26 godina nije bio ni napisan? a da, nisam provjerila kristalnu kuglu.

a s treće strane... ako je zakon već promijenjen i ako su već slali obavijesti iz HZZO-a, zašto onda to nisu učinili odmah po stupanju zakona na snagu, nego su to napravili gotovo 3 mjeseca nakon što je zakon donesen, tako da je ispalo da smo svi hodali 3 mjeseca okolo bez osiguranja?

da ne spominjem da je danas 29.10., a da se u područnim uredima i dalje ne zna što raditi s tim studentima.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 15:07   #156
Da, sigurno se ne šalju obavijesti onima koji su osigurani preko roditelja u radnom odnosu.
Slale su se obavijesti onima koji su osigurani preko fakulteta.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 16:02   #157
Pardon na glupom pitanju - potvrđuje li se tiskanica 2 na fakultetu ili ju je potrebno samo ispuniti?
Effy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 16:50   #158
Quote:
Effy kaže: Pogledaj post
Pardon na glupom pitanju - potvrđuje li se tiskanica 2 na fakultetu ili ju je potrebno samo ispuniti?
tiskanica ti se potvrđuje samo ako te fakultet osigurava. a za ove 26+ to više nije slučaj. tako da - samo ju ispuni i odi predat u zdravstveno, bez ikakve ovjere
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 18:21   #159
Ok, hvala na odgovoru. Nemam 26, ali pisalo je da svi studenti 18-26 trebaju predati i tu tiskanicu skupa s potvrdama s faksa, a dosad to nisam trebala, ali na kraju sam doznala da mlađi od 26 čak ni ne trebaju tiskanicu. No zlu ne trebalo, lako ispuniti, pogotovo ako se ne treba ovjeravati.

Inače, ako nekom nisu narodne novine u blizini, s ovog linka se može printat tiskanica, vrijedi kao i kupljena u NN:

http://www.hzzo-net.hr/dload/tiskani...Tiskanica2.pdf
Effy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 20:46   #160
Bok, ljudi Imam pitanje vezano za zdravstveno.

Naime, iz BiH sam i imam u Hrvatskoj boravište i htjela bih prijaviti zdravstveno preko fakulteta, ali mi neki ljudi kažu da se to više ne može bez da prije toga odjavim zdravstveno u BiH, dok drugi kažu da im to uopće nisu tražili.
__________________
Weeee
pita-od-jabuke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:42.