Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2006., 09:46   #201
kućice ako imaš tu pumpu i bunar vrlo lako možeš da izimproviziraš i da se uvjeriš koliko je sve skupa jednostavno i efikasno Uzmeš hladnjak od auta sa sve ventilatorom i to ti je to . Kroz njega teraš vodu (i nazad u baštu )

Vodi samo računa da hladnjaci teško mogu da izdrže veći pritisak od jednog bara ai ventilatori su bučni.

No tako sam se ja uvjerijo da sam na pravom putu. Ne bi vjerovao koliko jedan hladnjak od nekog maleckog auta može da rashladi prostoriju
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 16:13   #202
ispravak netočnog navoda : vodena pumpa je 600 w a ne 300
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 16:39   #203
Quote:
droljko kaže:
ispravak netočnog navoda : vodena pumpa je 600 w a ne 300
e to je vec malo previse..ak hladis samo 10 sati na dan to je 130kn mjesecno samo za pumpu..jos kompresor i nakupi se toga...idealno bi bilo kad bi imao kakav potok blizu
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 16:48   #204
Quote:
moja-kucica kaže:
e to je vec malo previse..ak hladis samo 10 sati na dan to je 130kn mjesecno samo za pumpu..jos kompresor i nakupi se toga...idealno bi bilo kad bi imao kakav potok blizu

hebiga trudim se ja ali ti ne kužiš kako to radi. Kakav kompresor?

po kojoj tarifi si izračunao ovih 130 kuna?
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 17:12   #205
Quote:
droljko kaže:
hebiga trudim se ja ali ti ne kužiš kako to radi. Kakav kompresor?

po kojoj tarifi si izračunao ovih 130 kuna?
pumpa je 600W..ak radi 10 sati na dan ( kolko sam skuzio ona cijelo vrijeme baca vodu preko izmjenjivaca) *30 dana u mjesecu *0.72kn struja i to je 130kn mjesecno...

vidio sam tamo da ti spominjes neki hladnjak a sad vidim je to iz auta hladnjak...ja mislio da si ti uzeo kompresor iz frizidera a umjesto da izmjenjivac drzis na zraku ti ga uronio u vodu kako bi dobio bolju iskoristivost

jebi ga.. ja skroz krivo razumio..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 01:05   #206
sad kas sam malo bolje cito cini mi se ok ali za to ipak moras imati pravi izvor vode ajde procitaj na toj pumpi koliko je to to litara na sat to je nesto kao grijanje na termalne izvore
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 17:21   #207
Toplinska pumpa - grijanje

Ovo dolje je napisao ??, dana 13.04.2005. na forumu elitesecurity.org
Da li se je netko možda prepoznao ili zna tko je to jer prvi puta da čujem nekoga tko je kod nas ugradio takav sustav tako da iz iskustva zna o tome i može preporučiti izvođača.

Inače, planiram ugradnju monovalentne crpke zatvorenog kruga sa u zemlji horizontalno položenim izmjenjivačem

>Ja imam instaliran sustav grijanja s toplinskom pumpom koji radi savršeno. >Napisao sam preko onog što su ti slovenci poslali da usporediš:
>
>Velikost objekta 150 m2
>Ogrevanje sanitarne vode Bojler 150 l 44°C (u sredini bojlera)
>
>Najnižja dnevna vanjska temperatura - 14°C
>Temperatura prostora 20°C zimi
>
>Zemni kolektori umjesto bušenja.
>
>- iskop uzdužnog kanala dubine 1m duljine 230m
>- izvođenje iskopa frezom (obično to koriste za vodu, plin, telefonske >kable....)
>
>
>Toplinska pumpa
>
>- toplinska pumpa voda-voda sa mikroprocesorskim upravljanjem i ugrađenim >el. grijačem za neke krajnje ekstremne slučajeve
>- spremnik tople sanitarne vode kapaciteta 150l ugrađen u pumpu
>- instalacija i puštanje u pogon (normalno i punjenje kolektora i radijatora)
>
>
>Vrednost predvidenih del
>
>Iskop: - morate sami saznat cijenu
>Toplinska pumpa s bojlerom: - 41.000 kn
>Cijevi: - 5.000 kn
>Punjenje protiv smrzavanja: - 4.000 kn
>
>To je cijena u Hrv. bez poreza (PDV
>)
>U ovom gore je ugrađeno pasivno hlađenje, znači samo cirkulacija kroz >zemlju i sustav u kući bez rada kompresora.
>Inače može se ako želite napraviti aktivno hlađenje, bez hlađenjam >upravljanje putem interneta preko GPRS-a.
>
>- garancija je 2 god. i to zato što nismo još u EU, oni imaju 5 do 10 godina >na istu pumpu......
>
>
>Eto takva je situacij u Hrv. ako želite mogu vas spojiti s firmom koja se bavi >time.

Lijep pozdrav.
Sapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 01:23   #208
a ja sam do sad bio uvjeren da se ovaj podforum ne zovu reklame
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 10:13   #209
Hej decko, ostavi se sarenih tabletica i postanja po noci. Pls, reci gdje je tu kakva reklama ?
Sapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 16:42   #210
E ovako moj prvi susjed ima ugrađenu toplinsku pumpu. Raspitao sam se kod njega i vidio to. Planiram prodati kući i sagraditi novu, naravno sa toplinskom pumpom. On kaže da možeš u Njemačkoj ili Austriji povoljno kupiti rabljenu. Ja sam se raspitivao u Zg kod Viessmanna i kažu da nemaju u prodaji ali mogu naručiti.
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 23:06   #211
Quote:
Sapa kaže:
Hej decko, ostavi se sarenih tabletica i postanja po noci. Pls, reci gdje je tu kakva reklama ?
Quote:
Sapa kaže:
Eto takva je situacij u Hrv. ako želite mogu vas spojiti s firmom koja se bavi >time.
naprimjer
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 09:44   #212
Oluja, ako imas malo detaljnije, molio bih te. moze i na PM.

Puger, ne kaki. Da si malo bolje procitao, a ne da se samo napikavas naslijepo, vidio bi da trazim onoga tko je to napisao jer bi htio da me spoji s takvom firmom. Neki drugi "primjer"?
Sapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 11:26   #213
Quote:
Sapa kaže:
Oluja, ako imas malo detaljnije, molio bih te. moze i na PM.
ljep sustav samo malo preskup i nema bas ekonomsku racunicu usporedjujuci ga sa plinom...jedino ga je ovako ljepo imati jer si neovisan o trzavicama sa nestasicoma plina i stalnim najavama poskupljenja...

inace u onom prvom postu ima nekih nedorecenih informacija a i malo mi je sumnjivo to da se moze nabaviti polovna pumpa za male pare...pa nije to cigla..i to ima svoj vijek trajanja...sta imam od toga da kupim najskuplji dio tog sustava za npr. 2 K E pa da ga moram za 5 godina mjenjati...a tako i tako kao sto rekoh nema neku ekonomsku racunicu prema ostalim komfornim grijalima (plin, klima itd..drva naravno u to neracunam...samo grijanje okretanjem gumba )...
plus ako to nabavis izvana ko ce ti to ovdje odrzavati kad vidis da je to svim uvoznicima zadnja rupa na svirali...trebala bi se malo prosiriti kriticna masa a ja bas ne bi bio pokusni kunic...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 13:52   #214
Nije se u prvom postu spominjala rabljena oprema, koliko sam shvatio covjek je postavio novi sustav.

Toplinska pumpa je i vani veliko ulaganje, tako da i ja mislim da je prilično teško naći rabljenu repariranu ili samo demontiranu pumpu za "male pare". Imati precizniji podatak o tome ne može štetiti, makar sumnjam da bih se upustio u nabavu rabljene.

Ekonomsku isplativost svatko treba sam vidjeti. Ako ionako trebam rezervoar za ukapljeni plin (dozvole, betoniranje temelja ... ) koji plaćam 120Kn mjesečno trošio plin ili ne, cijenu plinskog priključka za koju godinu, kondezacijski bojler ili kotao ...

Potpuno neprecizno i na brzinu :
Plinski kond. oko 15000kn, dozvole i temelji 5-7000, plinski priključak 15000, najam rezervoara 1400kn godišnje. Ukupno oko 42000 u roku 5god bez uračunatih energenata.
Prem mome prvom postu od 7.11. čovjeka je sustav dosao oko 50000 +PDV +iskop i kaze da mu je to ugradila firma koja se time kod nas bavi. Zato sam i postavio post ako netko zna tko je taj jer tu bi bio odgovor i na moja pitanja o stupnju iskoristivosti te konkretne pumpe, trenutnoj cijeni, garanciji, odrzavanju i sl. Tek tada bi mogao napraviti precizni izračun isplativosti u određenom vremenskom razdoblju (naravno bez projekcije kretanja cijene plina u slijedećih 5 godina).
Sapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 19:59   #215
ja se ispricavam krivo sam skuzio
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 00:43   #216
Ovako, taj moj susjed je sagradio kuću prošle godine i ugradio toplinsku pumpu iz svoje stare kuće koju je koristio 15ak godina i kaže da nikada nije bila u kvaru (to pripisuje tome što ima jako malo pokretnih dijelova na njoj). To za kupnu polovne nije izmislio jer se i on dugo bakćao sa nabavkom nove u Hr. (uglavno svi trgovci bljedo gledaju) pa je saznao za te polovne, ali se ipak odlučio za svoju staru.
Koliko sam skužio ugradio ju je sam uz pomoć svojih kolega, ali ću ga detaljno pitati pa javim.
Za Viessmann sam ti rekao, odi na njihovu njemačku ili englesku stranicu (na našoj nema ništa) i odaberi model, pa pošalji mail zastupniku u Hr da ti da ponudu jer su meni rekli da je moguće samo moram reći koji model želim.
Što se tiče isplativosti mislim (prema riječima susjeda) da ima dobre računice. Uzmi samo da kupiš plinski bojler (malo bolji) i platiš priključak plina to je već skoro trećina cijene pumpe. Sad računaj potrošnju plina kroz godinu, susjed kaže da mu je godišnja potrošnja struje za cijelu kuću (svi potrošači + pumpa) oko 1500kn. Pa ti vidi nakon koliko se isplati. Ja definitivno za novu kuću uzimam pumpu (samo da prodam ovu i krećem u pravu gradnju prave kuće).
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 08:35   #217
Quote:
Sapa kaže:
Nije se u prvom postu spominjala rabljena oprema, koliko sam shvatio covjek je postavio novi sustav.

Toplinska pumpa je i vani veliko ulaganje, tako da i ja mislim da je prilično teško naći rabljenu repariranu ili samo demontiranu pumpu za "male pare". Imati precizniji podatak o tome ne može štetiti, makar sumnjam da bih se upustio u nabavu rabljene.

Ekonomsku isplativost svatko treba sam vidjeti. Ako ionako trebam rezervoar za ukapljeni plin (dozvole, betoniranje temelja ... ) koji plaćam 120Kn mjesečno trošio plin ili ne, cijenu plinskog priključka za koju godinu, kondezacijski bojler ili kotao ...

Potpuno neprecizno i na brzinu :
Plinski kond. oko 15000kn, dozvole i temelji 5-7000, plinski priključak 15000, najam rezervoara 1400kn godišnje. Ukupno oko 42000 u roku 5god bez uračunatih energenata.
Prem mome prvom postu od 7.11. čovjeka je sustav dosao oko 50000 +PDV +iskop i kaze da mu je to ugradila firma koja se time kod nas bavi. Zato sam i postavio post ako netko zna tko je taj jer tu bi bio odgovor i na moja pitanja o stupnju iskoristivosti te konkretne pumpe, trenutnoj cijeni, garanciji, odrzavanju i sl. Tek tada bi mogao napraviti precizni izračun isplativosti u određenom vremenskom razdoblju (naravno bez projekcije kretanja cijene plina u slijedećih 5 godina).

mislio sam na gradski plin koji ide po mrezi...ovaj je preskup i po kwh i za najam cisterne..
a cijene koje sad navodis tu top topova...odlican vailantov bojler imas za 7000 kn a prikljucak plina je kod mene npr. 4000 kuna...s tim ciframa toplinska pumpa ti je skuplja barem za 40000 kuna kad bi gledao komplet i sa podnim i sve...sad ako gledas da (kolko sam ja zadnje gledao) topl. pumpa nije bas jeftinija po kwh od zemnog plina tako da ces tu razliku od 40 k kuna vjerovatno nikad otplatit, tako da ostaje jedino taj osjecaj neovisnosti od razno raznih trzavica sa plinom
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 09:29   #218
Razlika nije 40kn nego 800kn. Isplativost nakon 5 god. A o problemima sa plinom da i ne pričam, ima plina, nema plina, Rusi daju plin, pa nedaju, plin poskupljuje, pa državne institucije mole za štednju i racionalnost i bla bla...
Bolje je onda spremnik sa propan butan plinom, cijena se nije mijenjala 5 god (koliko ja znam, a možda i duže) i mislim da neće jer je to nus produkt u proizvodnji benzinskih goriva. Porast cijene se može desiti jedino zbog skupljeg transporta ili ako većina motornih vozila prijeđe na plin. Malo je ružno za vidjet cisternu ispred kuće, ali postoji opcija sa ukopavanjem. No sve u svemu toplinska pumpa je zakon i isplativa je uz pretpostavku da postoji mogučnost iskopa bunara.
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 09:58   #219
Quote:
oluja77 kaže:
Razlika nije 40kn nego 800kn. Isplativost nakon 5 god. A o problemima sa plinom da i ne pričam, ima plina, nema plina, Rusi daju plin, pa nedaju, plin poskupljuje, pa državne institucije mole za štednju i racionalnost i bla bla...
nisam rekao 40kn nego 40 k kuna (40 000 kn)...
800kn?????
kak si dosao do te cifre?
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 14:19   #220
Sorry za 40 kn.
Pa ovako ako se griješ na plin (gradski) mjesečna potrošnja je negdje između 800 i 1200 kn (zavisi od izolacije i kvadrature) + 100 do 200 kn struja. Kod grijanja sa toplinskom pumpom potrošnja struje je od 150 do 300 kn mjesečno (za grijanje i sve ostalo). Pa ti sad računaj dalje.
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:00.