Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2015., 19:50   #1281
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Znam da se voda u principu ne mijenja, ali meni se nekako čini da zraka ima previše. Čuje se kao pijesak, a ima i gdje se malo više čuje klokotanje. Nije taj zvuk stalno, ali ima na dosta mjesta kada se voda vrti u sistemu da se čuje.
Lončići su ovakvi:
http://www.ikoma.hr/hr/materijal-za-...ventilom-1546/
i oba se nalaze na prvoj etaži (na ulazu i izlazu iz ormarića, vrh je odvrnut-klima se).
da, to sam si mislio da bi trebao kompresor u mom slučaju za ispustiti vodu.
Nekako to moras rijesiti bez ispustanja vode. Promjenom vode mozes samo pogorsati stvar, jer punjenje i praznjenje podnog nije trivijalno. Probaj ovako, u razdjelnicima zatvori sve ventile osim jednog, da samo jedan krug grijanja radi i ukljuci pumpu, neka vrti i cekaj da se idzraci, da nestanu zvukovi. Potom zatvori taj krug, i otvori iduci. Tako dok ne izvrtis sve krugove. Nemoj dirati po prigusnicama krugova. Obavezno provjeri tlak u instalaciji, dopuni na 1.5bar.
Jel imas mozda slijepe djepove zraka u cijevima koje vode na gornju etazu? Najbolje bi bilo napuniti i potom odzraciti cijeli sustav, i kat, ako su cijevi dovrsene, a potom zatvoriti ventil od kata. Prazni sustav se puni slicno kako sam opisao, krug po krug.
Ovi loncici se mogu odsarafiti i zamijeniti dok je sustav pod tlakom. Kapicu na vrhu mozes iscupati, pa probati čačkalicom pritisnuti unutra, treba krenuti voda van ako je ispravan loncic.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 08:41   #1282
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Nekako to moras rijesiti bez ispustanja vode. Promjenom vode mozes samo pogorsati stvar, jer punjenje i praznjenje podnog nije trivijalno. Probaj ovako, u razdjelnicima zatvori sve ventile osim jednog, da samo jedan krug grijanja radi i ukljuci pumpu, neka vrti i cekaj da se idzraci, da nestanu zvukovi. Potom zatvori taj krug, i otvori iduci. Tako dok ne izvrtis sve krugove. Nemoj dirati po prigusnicama krugova. Obavezno provjeri tlak u instalaciji, dopuni na 1.5bar.
Jel imas mozda slijepe djepove zraka u cijevima koje vode na gornju etazu? Najbolje bi bilo napuniti i potom odzraciti cijeli sustav, i kat, ako su cijevi dovrsene, a potom zatvoriti ventil od kata. Prazni sustav se puni slicno kako sam opisao, krug po krug.
Ovi loncici se mogu odsarafiti i zamijeniti dok je sustav pod tlakom. Kapicu na vrhu mozes iscupati, pa probati čačkalicom pritisnuti unutra, treba krenuti voda van ako je ispravan loncic.
Zahvaljujem na savjetima, budem probao tako.
Na katu je sve isto spojeno i sistem je napunjen, ali gore nemam lončiće. Nisam znao da se lončići mogu odšarafiti kada je sistem pod tlakom, nekako mi to čudno zvuči.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 11:00   #1283
Provjeri dal je baš identičan ili stavi sliku. Ima varijanta bez nepovratnog ventila, te ne možeš dirat dok je sistem pun.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 11:08   #1284
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Nisam znao da se lončići mogu odšarafiti kada je sistem pod tlakom, nekako mi to čudno zvuči.
Prema slici koju si dao, vidiš da dolje "nešto viri" to je ventil!
I taj dio mora ostati zašerafljen u instalaciji grijanja
Rukom probaj odšerafiti lončić, a ključem pridrži šesterokutni dio.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 11:26   #1285
Evo slika, pretpostavljam da ima nepovratni ventil. Ali ja to ne bi skidao bespotrebno, nego ako kako mogu provjeriti da li su ispravni ?
Da li ja nekako mogu ubaciti odzračnike i na 2. etažu dok je sistem pod tlakom ili nema mogućnosti ?



dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 21:39   #1286
Pozdrav svima, trenutno kao grijanje u prostoriji veličine 20m2 koristim termoakumulacijsku peć, koja iskreno po zimi potroši zbilja dosta struje, pitanje je što adekvatno kupiti da zamijeni peć, a da troši puno manje tj. da zagrije prostoriju kako treba.Prijatelj je preporučio uljni radijator, pa bi volio čuti ostala mišljenja.
ante83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 16:45   #1287
Quote:
ante83 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, trenutno kao grijanje u prostoriji veličine 20m2 koristim termoakumulacijsku peć, koja iskreno po zimi potroši zbilja dosta struje, pitanje je što adekvatno kupiti da zamijeni peć, a da troši puno manje tj. da zagrije prostoriju kako treba.Prijatelj je preporučio uljni radijator, pa bi volio čuti ostala mišljenja.
Termoakumulacijonu pec koristi na nacin kako je namjenjena ako imas dvotarifno brojilo - puni je preko noci (akumulacija) da bi ona isijavala toplinu preko dana kada je visoka tarifa.

U slucaju da grijes samo ponekad preko dana a vecinom te nema doma onda nekakav radijator na struju je isto OK jer ce raditi manje i potrositi manje kWh struje ukupno gledajuci iako je ta struja u visokoj tarifi. Ali ako grijes puno preko dana, termoakumulaciona je bolja jer preko visoke tarife ne radi dok bi radijator radio.

Ali ako hoces jeftino grijanje na struju onda ti nema druge nego klima uredjaj, jer je on toplinska pumpa. Ili neki drugi energent - drva, peleti, plin...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:00   #1288
Hladan radijator

Imam problem sa radijatorom centralnog grijanja.
Radi se paralelno spojenom sistemu gdje mi predzadnji radijator u nizu ne grije.
8 godina je sve bilo ok uz odzračivanje sistema prije sezone grijanja.
Cijev koja dovodi vruću vodu u radijator ide od dolje od glavne cijevi i topla je samo malo nakon odvajanja, gore je hladna kao i radijator.
Pošto odzračivanje nije pomoglo nastavio sam puštati vodu na gornjem i donjem odzračniku i polako nakon par litara vruća voda je ušla u radijator.
Istovremeno sam održavao pritisak u bojleru.
Ispalo je da je to bilo trenutno rješenje jer već sljedeći dan radijator ne grije.
Na webu sam našao svašta, ali ništa slično mom problemu pa molim za pomoć.
Pozdrav iz Pule
erik42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 14:32   #1289
Nedavno smo tak nešto rješavali pod: Centralno grijanje na drva - vol. 2
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 21:00   #1290
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nedavno smo tak nešto rješavali pod: Centralno grijanje na drva - vol. 2
budući da tebe smatram doajenom za toplu vodu (nisi ti izmislio toplu vodu) molim te komentar na ovo http://www.lavorincasa.it/climatizza...asso-spessore/
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 21:08   #1291
ako imaš problema sa jezikom možeš koristiti prevoditelja (nisam ga ja izmislio) kao prvo govorim o aspektima debljine glazure3-4 cm i ukupno 6 cm (anhidritne- samorazljevajuće)

Zadnje uređivanje kanjar : 14.10.2015. at 21:41.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 11:38   #1292
pozdrav,

vezano za radijatore, u poudi trgovca vidim da postoji vise vrsta radijatora s obzirom na dimenzije. ono sto meni moja logika (koja ponekad zna biti cudna ) nalaze je da, ako govorimo o istoj, ili vrlo slicnoj snazi, kupim radijatore koji su nizi ali sirinom pokrivaju kompletnu sirinu prozora (npr. 500x1600) ispod kojeg bi bili instalirani. cinjenica je da su nesto skuplji u odnosu na ostale modele iste snage ali nije toliko dramaticna razlika.

je li bolja ta opcija, ili kupiti one koji su visi a uzi?

puno hvala na odgovoru.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 15:01   #1293
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
pozdrav,

vezano za radijatore, u poudi trgovca vidim da postoji vise vrsta radijatora s obzirom na dimenzije. ono sto meni moja logika (koja ponekad zna biti cudna ) nalaze je da, ako govorimo o istoj, ili vrlo slicnoj snazi, kupim radijatore koji su nizi ali sirinom pokrivaju kompletnu sirinu prozora (npr. 500x1600) ispod kojeg bi bili instalirani. cinjenica je da su nesto skuplji u odnosu na ostale modele iste snage ali nije toliko dramaticna razlika.

je li bolja ta opcija, ili kupiti one koji su visi a uzi?

puno hvala na odgovoru.
Pa u konkretnom primjeru je bolje da je radijator ispod prozora nego da viri iznad klupcice. Ali je bolji vislji nego nizi zbog strujanja zraka.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 19:48   #1294
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa u konkretnom primjeru je bolje da je radijator ispod prozora nego da viri iznad klupćice. Ali je bolji višlji nego niži zbog strujanja zraka.
Radijator ispod prozora je nužno zlo i taj način ugradnje se "vuče" od doba kad su radijatori bili široki 20-tak cm.
Toplina iz radijatora "briše" hladan zrak sa stakla i stvara veće gubitke, jer su obično prekriveni zavjesama.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 20:22   #1295
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Radijator ispod prozora je nužno zlo i taj način ugradnje se "vuče" od doba kad su radijatori bili široki 20-tak cm.
Toplina iz radijatora "briše" hladan zrak sa stakla i stvara veće gubitke, jer su obično prekriveni zavjesama.

tu se ne slazem stobom radijator ispod prozora je prakticno iskoristavanje prirodnih zakona
termicka slika rasprostiranja topline po prostoru ce bit znacajno veca sa radijatorom ispod prozora, napram tamo di je goli zid
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 20:26   #1296
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa u konkretnom primjeru je bolje da je radijator ispod prozora nego da viri iznad klupcice. Ali je bolji vislji nego nizi zbog strujanja zraka.
sto dulji i sto nizi to bi bilo pozeljno , valjda ne zelimo jos grijat plafone a da bi dobili prirodni efekt koji imaju ventilokonvektori onda jih bi trebalo obuc u kutije i napravit difuzor da povecamo brzinu zrak i stim prenos topline
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 09:08   #1297
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
tu se ne slazem stobom radijator ispod prozora je prakticno iskoristavanje prirodnih zakona
termicka slika rasprostiranja topline po prostoru ce bit znacajno veca sa radijatorom ispod prozora, napram tamo di je goli zid
Treba sprijećiti cirkulaciju, "padanje", hladnog zraka sa prozora, npr. zavjesom, a radijator ju samo povećava
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 10:01   #1298
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
sto dulji i sto nizi to bi bilo pozeljno , valjda ne zelimo jos grijat plafone a da bi dobili prirodni efekt koji imaju ventilokonvektori onda jih bi trebalo obuc u kutije i napravit difuzor da povecamo brzinu zrak i stim prenos topline
Vecu brzinu strujanja zraka kroz rebra radijatora tipa limenog ili lipovice ces dobiti ako imas vislji radijator jer ce ti raditi i kao "dimljak". Naravno ne treba pretjerivati. Ali visina 350mm ce manje zakovitlati zrak nego visina 500 ili 600mm.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 14:30   #1299
Spajanje radijatora na sistem podnog grijanja ?

Postovanje,

u kuci imam postavljene cijevi za podno grijanje, ROTEX MONOPEX cijev PE-X 17x2, koje ce biti spojene na razvodne ormarice (jedan u priozemlju, drugi na katu).

Buduci da bih na te razvodne ormarice htio spojiti i radiator ljestve u kupaoni gore i dolje, interesir ame koje cijevi je najbolje za to iskoristiti ?

Da li mogu koristiti i ove cijevi koje vec imam za podno ? Znaci, da povucem dvije cijevi do radijator ljestve, i koje ce biti spojene na razvod u razvodnim ormaricima ?

Napominjem da mi je dovoljna temperatura od oko 30ak C u tim radijatorima, jer ce se koristiti samo za susenje rucnika, dok ce se zagrijavanje kupaonice vrsiti preko podnog grijanja.


Ako ne mogu te cijevi staviti, koje cijevi se preporucaju za spajanje tih radijatora na sistem razvoda od podnog grijanja ?

Hvala,

Alen
scorpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 15:23   #1300
Ja sam prije pet godina spajao u kupatilu 2 ljestve direktno na Rotexove cijevi sa standardnim spojnicama i sve do danas je više nego dobro funkcioniralo. Spoj je izveden bez ormarića i ispod pločica, tako da se i ne vidi. Ako slučajno rikne, pločicu razbijem, promjenim i opet vratim sve na staro.
Os-1980 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.