Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2015., 19:04   #81
E, to je konkretan odgovor, thanks!

Na sigurnost sam mislio upravo ovo sa ključanjem vode i mogućeg pregrijavanja sistema.

Prebacivanje plinsko - kamin bi bilo dobro automatski; termoventil + termostat, ili treba neka skupa automatika?

Recimo na primjeru - prek noći ne mislim ložiti kamin, a htio bih da je ujutro kupaona topla! Isto tako i da plin zagrije malo prije nego dođemo s posla, a onda počinjem ložiti kamin.
ZdravacVZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 19:22   #82
ZdravacVZ
Na sigurnost sam mislio upravo ovo sa ključanjem vode i mogućeg pregrijavanja sistema.
Na to imaš odgovor!
Prebacivanje plinsko - kamin bi bilo dobro automatski; termoventil + termostat, ili treba neka skupa automatika?
Recimo na primjeru - prek noći ne mislim ložiti kamin, a htio bih da je ujutro kupaona topla! Isto tako i da plin zagrije malo prije nego dođemo s posla, a onda počinjem ložiti kamin.

Ja imam kotao na drva (sa ventilatorom) i kotao na ložu!
Kurim kotao na drva iz njega topla voda ide u kotao na ložu jer je tamo integriran u bojler tople vode - znači serijski. Ako mi je konstantno potrebno grijanje kuće, a nema me doma, onda uključim i kotao na ložu. Dokle god ima vruče vode iz kotla na drva onaj na ložu spava jer je termostat na oko 50°C. Kad se potroše drva termostat onog na ložu to osjeti i kresne ložu!
Kod tebe tako isto može raditi, ali moraš uzeti u obzir velike gubitke koje stvara potlak dimnjaka kamina ili plinskog bojlera, u onom koji ne radi hladi se voda..
Ja tih gubitaka nemam jer nemam niti dimnjaka - vodoravna cijev kroz zid!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 13:41   #83
Molio bi još jedan odgovor na ovo pitanje,a vezano na prethodne postove: Što se dešava ako npr. nestane struje? Jel se tada sistem može pregrijati i iscuriti voda iz sistema? Što bi trebalo napraviti da se sistem ne pregrije (pod pretpostavkom da je vatra naložena i da se razgorila)?
foto1957 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 17:22   #84
Quote:
foto1957 kaže: Pogledaj post
Molio bi još jedan odgovor na ovo pitanje,a vezano na prethodne postove: Što se dešava ako npr. nestane struje? Jel se tada sistem može pregrijati i iscuriti voda iz sistema? Što bi trebalo napraviti da se sistem ne pregrije (pod pretpostavkom da je vatra naložena i da se razgorila)?
Koliko sam ja surfanjem skužio, za to postoji sigurnosni ventil, koji se otvori ako tlak u sistemu pređe npr 3 bara, i na taj način spriječava havariju.
Također, kao dodatni osigurač, postoji kombinacija - dodatna pumpa, termostat i akumulator. Tako da, ako nestane struje a kamin još gori i temp. vode dosegne "kritičnu točku", taj dodatni termostat javlja pumpi koja je spojena na akumulator, i pumpa potjera vodu.

Naravno, podrazumjeva se da nečeš ložiti ko sumanut dok nema struje, a koliko dugo ćeš ipak moćći, ovisi o snazi akumulatora
ZdravacVZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 14:50   #85
Quote:
foto1957 kaže: Pogledaj post
Molio bi još jedan odgovor na ovo pitanje,a vezano na prethodne postove: Što se dešava ako npr. nestane struje? Jel se tada sistem može pregrijati i iscuriti voda iz sistema? Što bi trebalo napraviti da se sistem ne pregrije (pod pretpostavkom da je vatra naložena i da se razgorila)?
ja ti imam 3 garancije za to:
ventil
UPS s 3 sata rada pumpe na 2 brzini (testirano)
dva radijatora na najvisoj tocci, pa temperatura prirodno ide u njih i bez pumpe
__________________
ja
elrond83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 14:52   #86
Quote:
foto1957 kaže: Pogledaj post
Molio bi još jedan odgovor na ovo pitanje,a vezano na prethodne postove: Što se dešava ako npr. nestane struje? Jel se tada sistem može pregrijati i iscuriti voda iz sistema? Što bi trebalo napraviti da se sistem ne pregrije (pod pretpostavkom da je vatra naložena i da se razgorila)?
ja ti imam 3 garancije za to:
ventil
UPS s 3 sata rada pumpe na 2 brzini (testirano)
dva radijatora na najvisoj tocci, pa temperatura prirodno ide u njih i bez pumpe


ja sam sa svojim kaminom prezadovoljan
35kw, 140m2 kuce
8kw otpada na prostor gdje je kamin, ostalo ide u radijatore
u kombinaciji s novom termofasadom, gust je jos veci

inace, pazio sam sto radim, gdje kupujem i sto kupujem, dosta toga radili sami,ali svejedno na kraju doslo sve skupa 17 000kn
jos da na jesen ugradim aku spremnik 1000l, ja presretan..samo mi je preskup
__________________
ja

Zadnje uređivanje elrond83 : 13.01.2015. at 14:58.
elrond83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 15:12   #87
Quote:
elrond83 kaže: Pogledaj post
ja sam sa svojim kaminom prezadovoljan
35kw, 140m2 kuce
8kw otpada na prostor gdje je kamin, ostalo ide u radijatore
jel se može znat koji kamin i koja je potrošnja drva za tih 140 m2
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 16:43   #88
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
jel se može znat koji kamin i koja je potrošnja drva za tih 140 m2
Onaj s njuskala, od covjeka iz Vinkovaca koji ih proizvodi.. Oglas mu ide ' ugrijte se napokon'
Oko 15m od 1.10-15.4

'poslano s mog mobitela dok lunjam uokolo' tapatalk app
__________________
ja
elrond83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 19:11   #89
Quote:
elrond83 kaže: Pogledaj post
....jos da na jesen ugradim aku spremnik 1000l, ja presretan..samo mi je preskup
Morat ćeš malo računati ili ovozimsko iskustvo metnuti na papir!
Moraš pronaći koji višak topline spremaš u spremnik na 70-80°C, a da kuća bude topla. Što će ti 1000 litara vode na 40°C
O ovome je Ramzay već pisao!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 21:22   #90
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Morat ćeš malo računati ili ovozimsko iskustvo metnuti na papir!
Moraš pronaći koji višak topline spremaš u spremnik na 70-80°C, a da kuća bude topla. Što će ti 1000 litara vode na 40°C
O ovome je Ramzay već pisao!
Znam
Puno je faktora oko kojih se neckam, tj da li cu ga na kraju i montirati
Ispada da mi je dovoljno 500l,a po racunici ispada da mi po peci treba biti 1000
Ne znam
Mozda na kraju nista ne kupim i ostavim kako je
Jer moze biti da cu samo izgubiti,prekapacitirati dobar sustav koji radi, a na kraju bude svega premalo

'poslano s mog mobitela dok lunjam uokolo' tapatalk app
__________________
ja
elrond83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 09:10   #91
Quote:
elrond83 kaže: Pogledaj post
Znam
Puno je faktora oko kojih se neckam, tj da li cu ga na kraju i montirati
Ispada da mi je dovoljno 500l,a po racunici ispada da mi po peci treba biti 1000
Ne znam
Mozda na kraju nista ne kupim i ostavim kako je
Jer moze biti da cu samo izgubiti,prekapacitirati dobar sustav koji radi, a na kraju bude svega premalo
'poslano s mog mobitela dok lunjam uokolo' tapatalk app
Spremnik donekle možeš "zamijeniti" manjom količinom drva u lužištu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 19:34   #92
Kamin BOSH SPECTRA 25kw

Kupio sam navedeni kamin za centralno, te je sve spojeno na 3 radijatora.
Radijatori
spavaća - udaljen cca 15m cijevi
kupatilo - cca 5m
bojler - cca 3m

Sve je spojeno u zatvoreni sustav centralnog, sa ekspanzionom posudom i pumpom.
Stavio sa veliki kompjuterski ventilator sa potenciometrom za dovod svježeg zraka iz vana, ispod kamina.
Kamin gori odlično, te dimnjak vuče. Malo zadimi kad otvaram vrata i začađavi kuteve stakla, ali ništa alarmantno.
Imam pumpu za protok vode WILO Str-RSB 25/6 84w koja se uključuje podesivim termostatom koji mi j sad na 60°

Problem koji se javlja je taj da kamin jako brzo zagrije vodu skoro do točke vrenja, pumpa se upali ali ko da jednostavno nma snage da procirkulira tu vodu i ohladi sistem.
Radijatori su odzračeni, ali se jednostavno preslabo griju.

Da li je moguće da je pumpa jdnostavno preslaba, pa da si nabavim jaču i priključim na sistem ?

Grijem dnevnu, blagavaonu i kuhinju (45 m2) na kamin a ostalo na radijatore.
Još trebam spojit dva radijatora u dječjim sobama, sve zajdno bi još bilo oko 60m2

Lijep Pozdrav
101one is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 02:13   #93
Koliko te koštalo i ako može neka slika..

Koliko vode ide u kamin i moraš li stalno ložiti,kolka je potrošnja drveta???
TONI-VU is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 09:38   #94
Quote:
101one kaže: Pogledaj post
Imam pumpu za protok vode WILO Str-RSB 25/6 84w koja se uključuje podesivim termostatom koji mi j sad na 60°
Problem koji se javlja je taj da kamin jako brzo zagrije vodu skoro do točke vrenja, pumpa se upali ali ko da jednostavno nma snage da procirkulira tu vodu i ohladi sistem. .....
Smanji temperaturu uključivanja pumpe, npr na 50°C, pa provjeri.
Kakve ventile imaš na radijatorima?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 13:52   #95
Quote:
TONI-VU kaže: Pogledaj post
Koliko te koštalo i ako može neka slika..

Koliko vode ide u kamin i moraš li stalno ložiti,kolka je potrošnja drveta???
Sve zajedno nekih 19.000Kn sa svime (radijatori, bojler i ostalo...)
Iskreno, ne znam kolika je potrošnja jer tek uređujem stan na katu kuće i još ne živim tamo, ali sam isprobavao i došlo je do tog pretjeranog zagrijavanja...
Što se tiče loženja, ako se zatvori onaj protok zraka, jako dugo gori s jednim punjenjem i praktički treba stvaljat na vatru 3 - 4 puta kroz dan...
Vode u kaminu je po specifikacijama 90 litara
Stavim slike čim uspijem...

Quote:
Smanji temperaturu uključivanja pumpe, npr na 50°C, pa provjeri.
Kakve ventile imaš na radijatorima?
Probao sam al svejedno zagrijava prejako, ma one obične mi stavio ventile nisu termostatski, samo na odvrtanje, al sam ih izvadio pa ću stavit druge...
101one is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 17:50   #96
Otvori ventile i prigušnice na radijatorima do kraja i onda probaj. Radijatori moraju biti skoro jednako topli na ulazu vode!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 21:54   #97
Quote:
101one kaže: Pogledaj post
Sve zajedno nekih 19.000Kn sa svime (radijatori, bojler i ostalo...)
Iskreno, ne znam kolika je potrošnja jer tek uređujem stan na katu kuće i još ne živim tamo, ali sam isprobavao i došlo je do tog pretjeranog zagrijavanja...
Što se tiče loženja, ako se zatvori onaj protok zraka, jako dugo gori s jednim punjenjem i praktički treba stvaljat na vatru 3 - 4 puta kroz dan...
Vode u kaminu je po specifikacijama 90 litara
Stavim slike čim uspijem...



Probao sam al svejedno zagrijava prejako, ma one obične mi stavio ventile nisu termostatski, samo na odvrtanje, al sam ih izvadio pa ću stavit druge...
ovo boldano...zar si kompletno grijanje radio, zbog čega bojler?
Koliko je koštao samo kamin sa ugradnjom i oblaganjem?
Ako stane 90 l vode kako kažeš,nemoguće je da dolazi do pregrijavanja,jedino ako pumpa ne radi ili je tako slaba da joj treba 15 min. da napravi puni krug po centralnom što je ipak nevjerojatno.??
TONI-VU is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 22:18   #98
---

90 litara vode nema ni viadrus..da nije greška?bojler ptv skida temp.polaza dosta..moj 300 litara na drugom kraju kuće..cca 13 metara od linije kamina i 3 radijatora izmeđa "smeta" zagrijavanju radijatora na drugoj strani kuće...pa ga ni ne koristim kod grijanja kaljeve peći..gle,tast ima nekaj slično kao kod tebe..deklarirarno 25 kw ali mislim da ti staklo ima nekih 10 kw snage,a ostatak u sistemu oko 15 kw...ista stvar kod njega s tim da je poluetažna kuća...prva dva radijatora vruća,ostalo mlačna voda..mora konstantno i dugo ložiti bez prestanka...on nema sek.izgaranje kak ti..
vw1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 07:20   #99
kad zapalim kamin koji priključak na dimnjak (šamotni t komad) ima pod 45°, nakon cca 5-10 minuta počne mi se sljevati po zidu kondenzat iz dimnjaka. To traje narednih 10-15 minuta, pretpostavljam dok se dimnjak ne zagrije dovoljno da isuši taj kondenzat iznutra. Dimnjak je šamotni, fi 160, izoliran kamenom vunom, s betonskim plaštom. Prvi put kad sam ga naložio to se nije događalo, ali svaki slijedeći je. Kako to izbjeći?
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 19:42   #100
Nikak, osim možda suvljim drvima!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.