Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2014., 05:30   #2021
Nisam dugo komentirao ništa na ovoj temi, no sada sam osjetio potrebu malo vidjeti kako vi razmišljate o tome, kakvih tu sve ima aktivnih ljudi na ovom topicu itd.

Mucam cca od 5-6. godine života. Neznam konkretan razlog, pronalazim ga u lucidnim snovima ispitivajući persone unutar snova koji mi daju razne odgovore sa kojima razgovaram i pokušavam prokužiti taj problem. Svaki njihov odgovor 'zlata vrijedi' jer me dovede (barem mislim) korak naprijed u rješavanju problema. Iskreno neznam koliko vas će imati volje pročitati ovaj post, ali čisto da izbacim misli odlučio sam ga ipak napisati, možda netko se pronađe, ili ostavi nekakav koristan komentar, a možda i taj koristan komentar je i ono što tražim.

Čuo sam za varaždin i roditelji su me nagovarali već na to, i kao i svi ostali ovdje bio sam kod bezbroja alternativaca i logopeda, psihijatara i sl. u ranijoj dobi, predškolskoj, školskoj itd. Varaždin sam odbio jer srednjovijekovne metode funkcioniraju na ciljanu masu, jer većini pomažu. Kao što recimo sada da počnete vježbati igrati nogomet, u početku vam možda neće dobro ići, ali nakon par mjeseci ćete već osjetiti veliki pomak, kako ćete vježbati tako ćete biti sve bolji i bolji. Vjerujem da je ovo ista stvar, jer kada pričamo neprekidno jako dugo vrijeme, i vježbamo naš govor, on postepeno se poboljšava, jer ulazimo u taj pozitivan momentum koji nas održava na nekakvom pozitinom nivou koji nam omogućuje da riječi 'skliznu' kroz usta van. Na prvi trenutak, kada bi se razbolili, i ostali kod kuće 2 tjedna, ne bi progovorili riječi sa nikime, govor bi se ponovno pogoršao. Taj Suvag vjerujem da je svima veliki autoritet u njihovom mucanju te kada ga prođu, autosugestijom kako će sada sve biti bolje i lakše, se stvari stvarno i poboljšalju, no većina kaže da ukoliko prestanete raditi te vježbe nakon toga da se problem vrati, što dalje potvrđuje ovo što sam rekao maloprije. Moje mišljenje je da rješenje leži negdje u podsvjesnom, neki klik da se promjeni, i doslovno preko noći sve prođe, samo taj klik svi trebamo pronaći.

Moje mucanje konkretno je najviše izraženo kada trebam reći neku važnu informaciju, sa porastom važnosti informacije koju želim izreći sugovorniku to je ona i teža za izgovoriti. Primjerice: Upisujem se u autoškolu, zaposlenica koja tamo radi me pita broj mobilnog telefona, izrecitiram prvih 7-8 znamenki, i kada dođem do kraja nemogu uopće izgovorit jednu znamenku.. jednostavno nemogu zucnut - blokada.. Ali nakon toga mogu reći :"Oprostite, stari mobitel mi je pao u vodu, išao sam ga zamjeniti, pa sam promjenio i karticu, stoga imam novi broj mobitela, samo sekunde da ga pogledam u mobitelu.. aha evo ga, izvolite, možete ga odmah prepisati preko telefona." Znači taj cijeli dio izgovorim 100% fluentno, ali onu brojku 4 nije bilo moguće zucnuti. Zašto? Zato što je ova informacija koju sam nakon izgovorio potpuno nebitna i irrelevantna za njezin cilj da upiše moj mobitel, ništa joj korisno nisam rekao, ona i dalje traži broj. Slično kao i ranije dok sam još išao u školu, odgovoriti pitanje sa "Neznam, nisam učio stvarno, mogu slijedeći put ispravit ocjenu?" - Uglavnom je to bilo 100% fluentno, iako sam odgovor na pitanje znao ali nisam se htio osramotiti ili nešto slično jer sam znao da ću grdo zamucat i samo socijalno past u društvu za 15 nivoa, i bit će me sram uopće izać van subotom nekoliko tjedana.

Sada kada već studiram (software engineer), razmišljam kako ću ikada uopće odraditi intervju, kako ću odraditi industrijsku praksu, naći posao, bla bla. Realno osjećam se ko invalid, kada se stavim u poziciju poslodavca, ne bih niti ja zaposlio nekoga tko muca, tko će biti teret, i tko neće biti 100% iskoristiv, osim na braindead poslovima za koje neće morati komunicirati sa nikime. Nažalost situacija je takva, ljudi žele iskoristivost, odgovornost, i fleksibilnu osobu za posao.

Što se ljubavi tiče i veza, nisam naletio na to da je nekoj curi bio problem što ponekad se dogodi da zamucam dok pričam s njom. Nijednoj to nije bio problem, dosad sam samo na jednu osobu koja mi je bila jako bliska primjetio to, i dobila je odjeb čim sam shvatio to. Zanima me da li ima ovdje neka cura koja actually ima taj problem? Kako je njoj sa dečkima? kako to funckionira? Najgore mi je kada forsiraju odlazak u restoran, ili nešto slično, gdje se treba naručiti nešto, pa uvijek spečem ili skuham nešto osobno, nego da idemo tamo, pa kao tvrdim da je romantičnije kad joj ja napravim bla bla da se izvučem.. i jadan sam sam sebi. Obično sa curama je tu maksimalna fluentnost jer je puno fizičke komunikacije, govora tijela itd. pa riječi postanu suvišne kada se razgovara uživo, puno toga se pročita iz pogleda, pokreta itd. neznam, ali jednostavno je lakše. Neka ona kemija između partnera promjeni sve.

Realno ako ne mucate 0-24, na ama baš svaku riječ, onda je riječ o nekoj blokadi u glavi i ne treba vam nikakva vježba, ako se sjetite kada ste 100% fluentno rekli neku rečenicu nekome jednom, to znači da realno možete to bilo kada. Vježba tu ništa ne pomaže, samo treba otkloniti tu kočnicu u glavi.

Najgore od svega je što te svi izvana gledaju normalnog i svrstaju te u normalne ljude, iako znaju da mucaš, a sa normalnima moraš dat uvijek 30% više, to je kao da te netko prisiljava da trčiš u kategoriji 1200 metara sa profi atletičarima a nisi atletičar, nit nemreš otrčat 400 kak spada a kamoli 1200. Cijelo školovanje, se osjećam da moram dati 50% više za ISTI rezultat kao i svi drugi. Ja pojedem svoj želudac 3 puta dok odgovaram usmeno, preznoje mi se ruke, pola toga ne odgovorim, ne zato što neznam, nego zato što nemogu izgovorit, dobijem slabije ocijene, padam predmete, a na pismenom maksimalna ocijena je 5. Kaj mi ta 5ica znači kad je usmeni 2. Naravno ta 5tica na pismenom se brutalno rijetko dogodi, jer sam demotiviran na najjače i neda mi se uopće učit jer se ne osjećam da igram fer igru sa svima drugima. (Dok sam ovo pisao mi je prošlo glavom da će netko reć, "ali život ti nije fer, nikad ti neće biti fer prema svima itd", ali ovo pišem isključivo za školski sistem jer njega sam prošao).

Moj mehanizam funkcionira na temelju ajmo zamislit 2 planeta jedan kraj drugoga, i svaki ima svoju gravitacijsku silu, i zamislimo satelit koji leti oko planeta "Fluentan govor" i vrti se u njegovoj orbiti... I sad najkritičniji je dio kada se nalazi između dva planeta, jer ga ili jedan ili drugii može privuć u svoju orbitu, e sad metafora, neki puta uđem u orbitu ovog planeta "Nefluentan govor" i tu nemogu izaći odmah van.. moram čekati cijeli krug i novu priliku da dođem na sredinu između ta dva planeta ponovo da mogu malo pritisnut i dobiti momentum da uđem u orbitu fluentnog. Sada zamjenite satelit sa govorom, i dobiti ste sliku. Realno, momentum se može izgraditi da ga nabite toliko jako, da nemožete mucati.. ali on će se ohladiti prije ili kasnije.. i ako se dogodi neko loše iskustvo itd. nabija se loš momentum, i nemožete jendom kada ste ušli u njega izaći u 5 minuta.. mucate non stop, i nemožete ništa.. dok opet se ne ohladite od toga, i zavrnete momentum ponovo u fluentnom govoru, fluentnim rečenicama, i dok ga ne nabijete toliko jako da se samopouzdanje podigne, i vjera, i onda pičite i pričate bilo što koliko vas volja.. ali moja misija je kako razbiti taj mehanizam, da on uopće ne postoji, da sam stalno fluentan, da nepostoje ta dva planeta o koja ovisim, i bojim se uvijek, svako malo kada se nađem na sredini na čiju ću stranu otić.

Eto tolko od mene. Morinus out.
__________________
Da se nadovežem..
Morinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 22:43   #2022
Imam isti problem, i cura sam ako zelis pricat o tome da ne duzimo detaljno ovdje, javi mi se u inbox
JustCuriouss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 16:40   #2023
Evo da se priključim i ja.
Iskreno mrzi me pisati pa neću puno detaljisati

Imam 22 god. i mucam recimo od 5 god.,osnovna šk. je bila pravi pakao za mene u smislu podsmeha mom govoru,na sve to si još mali i ne umeš da izađeš na kraj sa tim.U srednjoj školi sam već nekako sazrela i izgradila samopouzdanje pa se mucanje smanjilo.Na fakultetu nekako guram,izbegavam usmene ispite ali evo,sad imam još da izbolažem njih i diplomski.
Mucam stalno,ne vezano za to da li pričam sa društvom ili nekim autoritetom,teško mi ide objašnjavanje nečega,odgovaranje jer nema mesta improvizaciji reči nego moram da pričam baš o tome i naravno telefonski razgovori.
Išla sam kod logopeda ali u svemu tome nisam videla poentu,lupanje taktova,disanja,itd.tako da sam odustajala.Bila sam i kod psihologa i terapija mi je mnogo više prijala,ali stala sam i sa tim.
Sada posle 12 god. sam se odlučila vratiti kod logopeda.
Još malo završavam fax,sutra treba neko da me zaposli a ja mucam O.o Ma nema šanse,moram da to nekako ispravim i povrh svega želim da istrajem u svemu ovome i da popravim svoj govor.
Kod logopeda mi je sačekalo isto što i pre,dakle vežbe disanja i glasa,i dalje ne vidim poentu izgovaranja glasova i ispevavnje istih,ali ajde...izguraću.

E sada,kako ja sebe doživljavam-kao potupuno normalnu osobu Svesna sam problema ali ga nekako ne doživljavam kao nešto strašno,živim sa tim,ne potiskujem ga,ali nekada se tako oslobodim da i zaboravim da imam problem,ali onda zamucnem pa se prisetim Dajem sebi prostor i da pogrešim i da se ispravim,ali svakako se želim rešiti ovog problema,tako da dosta radim na sebi,evo ponovni odlazak kod logopeda smatram kao neki novi početak i lepo se osećam u svojoj koži trenutno.
buba u uhu:p is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 01:36   #2024
Ja isto imam poremećaj tečnosti govora govora ilitiga mucanje (ne volim baš tu riječ; mislim da bi ljudi imali više razumijevanja za nas ako bi koristili izraz 'disfemija'), i kao dosta vas išao sam na govorne terapije bez uspjeha. Ali ima dobre vijesti za nas mucavce. Postoje načini kako možemo naš govor učiniti tečnijim.

Je li netko od vas čuo za AAF (altered auditory feedback/izmijenjena zvučna povratna informacija)? Postoje uređaji i aplikacije koji nam vračaju što smo izgovorili u izmijenjenom obliku i time smanje mucanje? Ti uređaji su dosta skupi, ali postoje za kupiti jeftino AAF aplikacije za mobitele. Ako u određenom trenutku trebate tečniji govor bez vježbe ili napora, samo stavite slušalice s mikrofonom i uključite aplikaciju. Za one koje to žele isprobati, postoji besplatan AAF program za kompjutor Speech Monitor.

Druga stvar je vitamin B1. Pokazalo se da uzimanje visokih doza (barem 300 mg) vitamina B1 smanjuje mucanje. Na tome sam trenutačno ja, i vidim osjetljivu razliku kod svog govora. Jedini nedostatak je što to ne djeluje kod svih, barem kod jedne trećine mucavaca, ali dovoljno da vrijedi pokušati.

Ima još nešto, ali to prvo moram testirati na sebi prije nego što pustim u javnost.
Granin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 19:48   #2025
U utorak/srijedu je na HRT-u išao dokumentarac o mucanju "mikrofon je vaš" .. da li ga je itko snimio možda ili zna gdje bi se mogao pronaći? na hrt-ovim stranicama i na yt nema

edit: nađoh

Zadnje uređivanje david_zg : 25.10.2014. at 20:12.
david_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 02:22   #2026
Quote:
david_zg kaže: Pogledaj post
U utorak/srijedu je na HRT-u išao dokumentarac o mucanju "mikrofon je vaš" .. da li ga je itko snimio možda ili zna gdje bi se mogao pronaći? na hrt-ovim stranicama i na yt nema

edit: nađoh



Dal bi ti bio problem staviti link pa da pogledam i ja,bio bih ti zahvalan...
blacki22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 13:25   #2027
http://www.buzzfeed.com/alexisnedd/t...ill-understand

Dobar link. Prilično humoristično, ali većinom istinito, ali da se malo maknemo od ove depresije. :-)
darioklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 14:07   #2028
Quote:
darioklc kaže: Pogledaj post
http://www.buzzfeed.com/alexisnedd/t...ill-understand

Dobar link. Prilično humoristično, ali većinom istinito, ali da se malo maknemo od ove depresije. :-)
Pokazao sam u prijašnjem postu kako smanjiti depresiju, ali izgleda da me nitko ne doživljava.
Granin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 23:27   #2029
Quote:
Granin kaže: Pogledaj post
Ja isto imam poremećaj tečnosti govora govora ilitiga mucanje (ne volim baš tu riječ; mislim da bi ljudi imali više razumijevanja za nas ako bi koristili izraz 'disfemija'), i kao dosta vas išao sam na govorne terapije bez uspjeha. Ali ima dobre vijesti za nas mucavce. Postoje načini kako možemo naš govor učiniti tečnijim.

Je li netko od vas čuo za AAF (altered auditory feedback/izmijenjena zvučna povratna informacija)? Postoje uređaji i aplikacije koji nam vračaju što smo izgovorili u izmijenjenom obliku i time smanje mucanje? Ti uređaji su dosta skupi, ali postoje za kupiti jeftino AAF aplikacije za mobitele. Ako u određenom trenutku trebate tečniji govor bez vježbe ili napora, samo stavite slušalice s mikrofonom i uključite aplikaciju. Za one koje to žele isprobati, postoji besplatan AAF program za kompjutor Speech Monitor.

Druga stvar je vitamin B1. Pokazalo se da uzimanje visokih doza (barem 300 mg) vitamina B1 smanjuje mucanje. Na tome sam trenutačno ja, i vidim osjetljivu razliku kod svog govora. Jedini nedostatak je što to ne djeluje kod svih, barem kod jedne trećine mucavaca, ali dovoljno da vrijedi pokušati.

Ima još nešto, ali to prvo moram testirati na sebi prije nego što pustim u javnost.
Quote:
Granin kaže: Pogledaj post
Pokazao sam u prijašnjem postu kako smanjiti depresiju, ali izgleda da me nitko ne doživljava.
Ja sam također čitala mnogo članaka o istraživanju da se mucanje "liječi" vitaminim B1... i sama sam se začudila koliko ljudi je potvrdilo da im je taj vitamin pomogao. Međutim ja sam ga tražila kod nas u ljekarnama i nisam našla sam vitamin B1 samo B komplex.
Da li bi mi mogao reći gdjebsi nabavio vitamin B1?? Stvarno bih ti bila zahvalna na odgovoru!
Linda30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 07:00   #2030
Quote:
Linda30 kaže: Pogledaj post
Ja sam također čitala mnogo članaka o istraživanju da se mucanje "liječi" vitaminim B1... i sama sam se začudila koliko ljudi je potvrdilo da im je taj vitamin pomogao. Međutim ja sam ga tražila kod nas u ljekarnama i nisam našla sam vitamin B1 samo B komplex.
Da li bi mi mogao reći gdjebsi nabavio vitamin B1?? Stvarno bih ti bila zahvalna na odgovoru!
Zašto ga tražiš u ljekarnama? Potraži koja hrana daje taj vitamin, pa nju kupi.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 12:40   #2031
Quote:
Linda30 kaže: Pogledaj post
Ja sam također čitala mnogo članaka o istraživanju da se mucanje "liječi" vitaminim B1... i sama sam se začudila koliko ljudi je potvrdilo da im je taj vitamin pomogao. Međutim ja sam ga tražila kod nas u ljekarnama i nisam našla sam vitamin B1 samo B komplex.
Da li bi mi mogao reći gdjebsi nabavio vitamin B1?? Stvarno bih ti bila zahvalna na odgovoru!
U Hrvatskoj takve visoke doze nisu dostupne. Moraš otići na web stranice stranih ljekarni i proizvođača i od tamo naručiti. Za dodatne informacije pošalji mi privatnu poruku.

Ako želiš to pokušati, savjetujem ti da prvo uzimaš 300 mg dva tjedna, a ako ne vidiš promjenu, onda si još tome dodaj magnezij koji povećava apsorpciju vitamina. Ja dnevno uzimam 200 mg magnezijevog citrata, koji je široko dostupan u našim ljekarnama. Ako u tome slučaju ne djeluje, izgleda da ne spadaš u tu skupinu mucavih osoba.
Granin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 13:17   #2032
Tri osobe koje poznajem vise ne mucaju tako da je def. moguce izljeciti mucanje.
__________________
Poput lopova zgrabim trenutak i učinim ga svojim.
''Facta, facta, non verba!''
Mme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 17:50   #2033
Ja sam sad 8. razred i više ne mucam. Moj problem je da ne mucam s roditeljima, prijateljima i braćom. Jedino sam muco u školi i to strašno puno a i u prodavnicama kad bih nesto pitao trgovca uspio bih da ne zamucam ili ne bih nikako govorio. Kada sam završio sedmi razred i kad se je ljeto blizilo kraju poceo sam biti svjestan da mucam i bojao sam se kad skola pocne, pa sam nocima plako. DO sada nisam zamucao u skoli i normalno pricam ali s strahom da ne zamucam. Naučio sam da ne ponavljam riječi i kao da izgovorim riječi koje prije nikako nisam mogao da izgovorim mogao sam ali nakon nekoliko ponavljanja. ZNA LI ITKO KAKAV JE PROBLEM U MENE I HOČE LI MI SE MUCANJE VRATIT JER SE TOGA NAJVIŠE BOJIM? Kao mali išao sam logopedu i prestao sam mucat pa mi se je vratilo u 5. razredu mislim, nisam siguran.
Tomo Phones is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 21:34   #2034
Mucanje je veliki problem i teret u životu. Znam to jer sam i sama imala problem mucanja u djetinjstvu. Počelo je naglo i trajalo nekoliko godina. Osjećala sam se vrlo loše, svakodnevne situacije koje su većini ljudi normalne, u meni su izazivale strah i jezu. Primjerice, odlazak u dućan. Koliko li sam samo puta izašla sa potpuno drugom stvari od one koju sam namjeravala kupiti, samo zato što u datom trenutku nisam mogla izgovoriti što trebam, pa bih zbog stida uzela prvu stvar koju mi je prodavačica ponudila. Također, predstavljanje. Imala sam noćne more da neću moći izgovoriti svoje ime drugim ljudima. Ono što pamtim u tom razdoblju je ekstremna napetost, strah i sram zbog te "anomalije" kako sam ja doživljavala mucanje.

Nikad nisam otišla kod logopeda, a problem sam riješila sama. Kako? Počela sam čitati knjige iz psihologije. Odlazila sam u svoju prošlost pokušavajući saznati zašto sam ja uopće počela mucati. Puno sam razmišljala o svom životu, jer mucanje je uvijek povezano sa nečim, ono nikad ne dolazi samo. Kad sam osvjestila neke stvari, bilo mi je puno lakše shvatiti zašto mucam i nisam se više stidjela same sebe, odlučila sam se boriti i "izliječiti" samu sebe.

Kad sam pričala, snizila bih ton glasa, i primjetila sam da, pričajući tiše, počinjem manje mucati. Također, satima sam vježbala sama u sobi čitanje, zamišljajući da razgovaram sa nekim, vježbajući smiren i tih glas. Zamišljala sam sve situacije u koje bih mogla upasti i zamucati, pa sam se trudila to izbjeći i vježbati. Malo po malo sam uspjevala pričati tečno dok sam bila sama u sobi, a kasnije sam to nastavila i pred ljudima.

Danas pričam normalno i tečno. Nitko nikad ne bi rekao da sam ja nekad mucala. Puno komuniciram sa ljudima, poslovno i privatno, držim seminare i govore pred mnogo ljudi, opušteno i mogu reći da uživam u tome. U dućanu danas kupim točno ono što mi treba, i u restoranu naručim što hoću.

Svima koji mucaju želim puno puno sreće . Samo onaj tko je nekad mucao moći će razumjeti kroz što sve prolazite. Uvjerena sam da se nitko nije rodio sa mucanjem, ono je zbog nečega nastalo. Kako je nastalo, tako i može nestati. Vjerujte da je moguće da se potpuno riješite te napasti, i da jednog dana slobodno i opušteno pričate.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 19:05   #2035
pozdrav svima... citao sam dosta ovaj topic, ali nisam komentirao do sada.. student sam u dvadeset i nekoj godini

mucam jos od djetinjstva. ne znam ni sam tocno koji je uzrok. mucao sam, pa bi prestalo samo od sebe, ali opet se vratilo na kraju. Jos u osnovnoj skoli sam otisao u Varazdin na terapije. Pomogle jesu, ali ne u tolikoj mjeri da se mucanje skroz povuklo. Mozda bi bilo drugacije da sam otisao tamo par godina kasnije. Mislim da bi kao malo starija osoba imao drugaciji pristup prema svim tim metodama/vjezbama.

Mucanje je uglavnom jos bilo tu, imao sam boljih i losijih dana. Vecinom nisam mogao normalno otici u ducan ili na kolodvor po kartu, a da me ne bude strah jer moram razgovarati sa ljudima. Razgovor na telefon sa nepoznatim ljudima mi na pocetku uopce nije bio problem, danas npr je. Nema smisla

Zadnjih par godina sam pokusavao dosta raditi na svojoj govornoj mani i kolko tolko mi ide Pokusavam biti sto opusteniji, disati i pricati normalno. Doma i u svom drustvu se mucanje pa i ne primjeti ajmo reci, ali opet dodju stresniji dani kao sto su ovi trenutno, barem za mene... fakultet ide nekako ajde, ali treba se i zaposliti. A to znaci i puno pricanja. face to face, a bome i preko mobitela danas sam se preko mobitela posteno 'zbrejkao' i to me skroz izivciralo, ali ajde bit ce bolje.. nije prvi put

Malo sam se previse raspisao. Htjedoh dati podrsku svima i napisati niste sami, ima nas jos. Samo hrabro!
-mreds- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 18:36   #2036
Quote:
-mreds- kaže: Pogledaj post
pozdrav svima... citao sam dosta ovaj topic, ali nisam komentirao do sada.. student sam u dvadeset i nekoj godini

mucam jos od djetinjstva. ne znam ni sam tocno koji je uzrok. mucao sam, pa bi prestalo samo od sebe, ali opet se vratilo na kraju. Jos u osnovnoj skoli sam otisao u Varazdin na terapije. Pomogle jesu, ali ne u tolikoj mjeri da se mucanje skroz povuklo. Mozda bi bilo drugacije da sam otisao tamo par godina kasnije. Mislim da bi kao malo starija osoba imao drugaciji pristup prema svim tim metodama/vjezbama.

Mucanje je uglavnom jos bilo tu, imao sam boljih i losijih dana. Vecinom nisam mogao normalno otici u ducan ili na kolodvor po kartu, a da me ne bude strah jer moram razgovarati sa ljudima. Razgovor na telefon sa nepoznatim ljudima mi na pocetku uopce nije bio problem, danas npr je. Nema smisla

Zadnjih par godina sam pokusavao dosta raditi na svojoj govornoj mani i kolko tolko mi ide Pokusavam biti sto opusteniji, disati i pricati normalno. Doma i u svom drustvu se mucanje pa i ne primjeti ajmo reci, ali opet dodju stresniji dani kao sto su ovi trenutno, barem za mene... fakultet ide nekako ajde, ali treba se i zaposliti. A to znaci i puno pricanja. face to face, a bome i preko mobitela danas sam se preko mobitela posteno 'zbrejkao' i to me skroz izivciralo, ali ajde bit ce bolje.. nije prvi put

Malo sam se previse raspisao. Htjedoh dati podrsku svima i napisati niste sami, ima nas jos. Samo hrabro!

Dodala bih da uz mucanje dobiješ redovno i sram i nelagodu, bar je meni tako bilo, u paketu. Vrlo je bitno ostati smiren i ne dozvoliti da te ti osjećaji preplave. Ima i boljih i lošijih dana. Smatram da treba poticati one dobre dane kad se ne muca i koncentrirati se na njih.

Naprimjer, prije razgovora za posao, savjetovala bih da "odradiš" intervju sam sa sobom, u sobi, zamišljajući da sjediš sa poslodavcem u uredu i tečno odgovaraš na njegova pitanja. Odgovaraš na njegova pitanja sigurno, jasno i tečno. Zvuči malo blesavo, ali kad sebe ohrabriš dok si sam, preći će ti u naviku, i počet ćeš bolje pričati pred drugim ljudima. Ne ide preko noći, ali malo po malo zaboravit ćeš da si mucao. Bitno je kreirati uspješne situacije i ponavljati ih svaki dan, prvo sam sa sobom u sobi, a kasnije i pred ljudima. Misliš si, ako mogu sam sa sobom sigurno i lijepo pričati, zašto to ne bih mogao pred drugim ljudima?
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 13:54   #2037
Quote:
Elica Page kaže: Pogledaj post
Kad sam pričala, snizila bih ton glasa, i primjetila sam da, pričajući tiše, počinjem manje mucati. Također, satima sam vježbala sama u sobi čitanje, zamišljajući da razgovaram sa nekim, vježbajući smiren i tih glas. Zamišljala sam sve situacije u koje bih mogla upasti i zamucati, pa sam se trudila to izbjeći i vježbati. Malo po malo sam uspjevala pričati tečno dok sam bila sama u sobi, a kasnije sam to nastavila i pred ljudima.

Danas pričam normalno i tečno. Nitko nikad ne bi rekao da sam ja nekad mucala. Puno komuniciram sa ljudima, poslovno i privatno, držim seminare i govore pred mnogo ljudi, opušteno i mogu reći da uživam u tome. U dućanu danas kupim točno ono što mi treba, i u restoranu naručim što hoću.

Svima koji mucaju želim puno puno sreće . Samo onaj tko je nekad mucao moći će razumjeti kroz što sve prolazite. Uvjerena sam da se nitko nije rodio sa mucanjem, ono je zbog nečega nastalo. Kako je nastalo, tako i može nestati. Vjerujte da je moguće da se potpuno riješite te napasti, i da jednog dana slobodno i opušteno pričate.
Ja sam problem mucanja riješio baš suprotno, povišavao ton razgovora. Jer sam kroz vrijeme uvidio da riječi koje su me uvijek mučile pri izgovoru, najbezbolnije izgovorio ako malo povisim ton.
Ili druga metoda koju sam koristio, da zastanem prije izgovora riječi i naglasim prvi slog te riječi koji samo povuče ostala slova i to ispadne ok onda.
Jer s vremenom sam stekao skill da već pri izgovoru prve riječi u rečenici znam kad će mi doći te zeznute riječi, tak da sam već pripremljen. Čudno zvuči, ali to je tako bilo, bilo je puno trenutaka kad sam pričao, a da nisam obraćao na sadržaj rečenice, nego samo u glavi hvatam kad će mi doći te riječi na red.
Bilo je stvarno majko moja situacija, pričam u puno busu, pa stanem na nekoj riječi, i onda kad zamucam ne mogu stati odmah da se to ne primjeti, nego me to povuče i onak ponavljam slog 10 puta zaredom. A što više zamucam tu riječ, to glasnije i glasnije postaje. Koma.

Nasreću, mucanje je iza mene, i dobro da je, meni je to bio veliki uteg. Posebno kada je danas način izražavanja, ta audio-video prezentacija sebe itekako važna.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 23:16   #2038
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Ja sam problem mucanja riješio baš suprotno, povišavao ton razgovora. Jer sam kroz vrijeme uvidio da riječi koje su me uvijek mučile pri izgovoru, najbezbolnije izgovorio ako malo povisim ton.
Ili druga metoda koju sam koristio, da zastanem prije izgovora riječi i naglasim prvi slog te riječi koji samo povuče ostala slova i to ispadne ok onda.
Jer s vremenom sam stekao skill da već pri izgovoru prve riječi u rečenici znam kad će mi doći te zeznute riječi, tak da sam već pripremljen. Čudno zvuči, ali to je tako bilo, bilo je puno trenutaka kad sam pričao, a da nisam obraćao na sadržaj rečenice, nego samo u glavi hvatam kad će mi doći te riječi na red.
Bilo je stvarno majko moja situacija, pričam u puno busu, pa stanem na nekoj riječi, i onda kad zamucam ne mogu stati odmah da se to ne primjeti, nego me to povuče i onak ponavljam slog 10 puta zaredom. A što više zamucam tu riječ, to glasnije i glasnije postaje. Koma.

Nasreću, mucanje je iza mene, i dobro da je, meni je to bio veliki uteg. Posebno kada je danas način izražavanja, ta audio-video prezentacija sebe itekako važna.
Čestitam kolega:klap: Ovo je odlična inspiracija za ostale koji čitaju.

A valjda je individualno, meni je pomoglo kad bih tiše pričala, suprotno od tebe. Valjda bih se tako smirila, ne znam.

U svojim "najboljim danima" i ja sam znala u govoru predvidjeti kad će mi doći problematične riječi koje neću moći izgovoriti, i onda bih tražila zamjensku riječ, naprimjer, umjesto riječi naravno ja bih rekla svakako.

Ali definitivno mi je najviše pomoglo tiše pričanje, ali i vježbe sama sa sobom koje sam imala u svojoj sobi. I dan danas mi je ostalo, iako odavno više ne mucam, da pričam malo tiše, pa mi se ponekad dogodi da me ljudi ne čuju Profesionalna deformacija
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 00:11   #2039
Da, ja kad sam tiše govorio, onda nikako nije išlo, jer ne znam, pri tišem pričanju kao da mi se tijelo ne uspjeva potrudit dovoljno.
A kad malo povisim ton, nije sad to deranje, onda to lakše bude. Jer onda više naglašavam riječi koje me muče, to je u biti dvosjekli mač, jer ak ne ide, onda se i mucanje više čuje, ali s vremenom sam to ishendlao.
Ne znam kak to objasnit. Kao recimo kad ideš na more, pa ono prvi dan, more malo hladno, pa da se odmah riješiš tog hladnijeg osjećaja vode, bez imalo čekanja, sam se zaletiš u vodu i odmah cijeli u more. Tak i ja s mucanjem, morao sam što odrješitije govoriti.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 14:56   #2040
Quote:
Elica Page kaže: Pogledaj post
Mucanje je veliki problem i teret u životu. Znam to jer sam i sama imala problem mucanja u djetinjstvu. Počelo je naglo i trajalo nekoliko godina. Osjećala sam se vrlo loše, svakodnevne situacije koje su većini ljudi normalne, u meni su izazivale strah i jezu. Primjerice, odlazak u dućan. Koliko li sam samo puta izašla sa potpuno drugom stvari od one koju sam namjeravala kupiti, samo zato što u datom trenutku nisam mogla izgovoriti što trebam, pa bih zbog stida uzela prvu stvar koju mi je prodavačica ponudila. Također, predstavljanje. Imala sam noćne more da neću moći izgovoriti svoje ime drugim ljudima. Ono što pamtim u tom razdoblju je ekstremna napetost, strah i sram zbog te "anomalije" kako sam ja doživljavala mucanje.

Nikad nisam otišla kod logopeda, a problem sam riješila sama. Kako? Počela sam čitati knjige iz psihologije. Odlazila sam u svoju prošlost pokušavajući saznati zašto sam ja uopće počela mucati. Puno sam razmišljala o svom životu, jer mucanje je uvijek povezano sa nečim, ono nikad ne dolazi samo. Kad sam osvjestila neke stvari, bilo mi je puno lakše shvatiti zašto mucam i nisam se više stidjela same sebe, odlučila sam se boriti i "izliječiti" samu sebe.

Kad sam pričala, snizila bih ton glasa, i primjetila sam da, pričajući tiše, počinjem manje mucati. Također, satima sam vježbala sama u sobi čitanje, zamišljajući da razgovaram sa nekim, vježbajući smiren i tih glas. Zamišljala sam sve situacije u koje bih mogla upasti i zamucati, pa sam se trudila to izbjeći i vježbati. Malo po malo sam uspjevala pričati tečno dok sam bila sama u sobi, a kasnije sam to nastavila i pred ljudima.

Danas pričam normalno i tečno. Nitko nikad ne bi rekao da sam ja nekad mucala. Puno komuniciram sa ljudima, poslovno i privatno, držim seminare i govore pred mnogo ljudi, opušteno i mogu reći da uživam u tome. U dućanu danas kupim točno ono što mi treba, i u restoranu naručim što hoću.

Svima koji mucaju želim puno puno sreće . Samo onaj tko je nekad mucao moći će razumjeti kroz što sve prolazite. Uvjerena sam da se nitko nije rodio sa mucanjem, ono je zbog nečega nastalo. Kako je nastalo, tako i može nestati. Vjerujte da je moguće da se potpuno riješite te napasti, i da jednog dana slobodno i opušteno pričate.
Evo i mene na ovome forumu nakon podužeg vremena...
Ovaj svijetli primjer me potaknuo da nešto kratko napišem o tome. U svakom slučaju Elica Page - jedno veliko bravo što si uspjela! :klap: To je dokaz da se može, istina dosta teško, ali se može. I ja sam imala, i još imam problema s mucanjem. 2x sam bila na govornim vježbama, od toga 2. u Varaždinu i to mi je počelo pomalo otvarati oči. Kad sam se vratila doma, bilo je ponovno teško, nije baš išlo glatko. Bilo je ponekad bolje ali je znalo biti i problema. No što sam htjela reči, počela sam u to vrijeme preispitivati sebe tj. neke svoje unutrašnje konflikte odnosno strahove. To je nešto malo duži proces, ali uspjela sam doći do nekih zaključaka. Tako da sada mogu reći da mi je već neko duže vrijeme bolje s obzirom na prijašnje stanje. Uz to nastojim i primjenjivati tehnike koje sam dobila... Toliko za sada, ali uglavnom već duže vrijeme osjećam da mi je bolje, mada tu i tamo zna doći do prekida, ali bolje mi je.
skorpion tm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:00.