Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2011., 20:16   #41
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
može li mi netko reći koje su opasnosti prekida uzimanja (ili neredovitog uzimanja) betablokatora nakon dugog korištenja?
pa dobro kaj nemate uputstva od tableta koje uzimate? sve lijepo piše tamo...kako netko može dugo uzimati nešto a ne znati o tome nešto?

evo laički i pojednostavljeno:

-beta blokatori blokiraju beta receptore,postoje tri vrste beta receptora u tijelu,koji receptori će se blokirati ovisi o vrsti beta blokatora koje uzimate,vjerujem da većina uzima selektivne koji blokiraju samo beta-1 receptore

-beta-1 receptori su,ajmo reći,tjelešca koja na sebe primaju adrenalin pa se onda ubrza rad srca i povisi krvni tlak,pošto nas muči ubrzan rad srca ili visok krvni tlak uzmemo beta blokator i blokiramo te receptore pa je posljedica usporavanje rada srca i snižavanje krvnog tlaka...jednostavno
odgovor na tvoje pitanje:
-no posljedica blokiranja tih beta receptora je povećanje broja receptora,znači:više od normale,što znači da bi naglim prestankom uzimanja beta blokatora odjednom imala velik broj beta receptora koji funkcioniraju i primaju puno adrenalina na sebe,što za posljedicu može imati:anginu pectoris,srčane aritmije,srčani infarkt...eto,al ako se krene polako,uz nadzor liječnika sve to može proći mirno...

užasno mi je čudno ovo uzimanje svaka 3-4 dana,i to na duže vrijeme,imam osjećaj da to više škodi nego koristi

..ja isto planiram prestati,nadam se iza nove godine,muka mi je od toga...6 godina ih uzimam,mislim da sam užasno psihički ovisna o njima...lupa mi srce od same pomisli da ću ih odbaciti
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 22:50   #42
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
pa dobro kaj nemate uputstva od tableta koje uzimate? sve lijepo piše tamo...kako netko može dugo uzimati nešto a ne znati o tome nešto?

evo laički i pojednostavljeno:

-beta blokatori blokiraju beta receptore,postoje tri vrste beta receptora u tijelu,koji receptori će se blokirati ovisi o vrsti beta blokatora koje uzimate,vjerujem da većina uzima selektivne koji blokiraju samo beta-1 receptore

-beta-1 receptori su,ajmo reći,tjelešca koja na sebe primaju adrenalin pa se onda ubrza rad srca i povisi krvni tlak,pošto nas muči ubrzan rad srca ili visok krvni tlak uzmemo beta blokator i blokiramo te receptore pa je posljedica usporavanje rada srca i snižavanje krvnog tlaka...jednostavno
odgovor na tvoje pitanje:
-no posljedica blokiranja tih beta receptora je povećanje broja receptora,znači:više od normale,što znači da bi naglim prestankom uzimanja beta blokatora odjednom imala velik broj beta receptora koji funkcioniraju i primaju puno adrenalina na sebe,što za posljedicu može imati:anginu pectoris,srčane aritmije,srčani infarkt...eto,al ako se krene polako,uz nadzor liječnika sve to može proći mirno...

užasno mi je čudno ovo uzimanje svaka 3-4 dana,i to na duže vrijeme,imam osjećaj da to više škodi nego koristi

..ja isto planiram prestati,nadam se iza nove godine,muka mi je od toga...6 godina ih uzimam,mislim da sam užasno psihički ovisna o njima...lupa mi srce od same pomisli da ću ih odbaciti
hvala na objašnjenju.


a što bi uopće bilo postupno skidanje, kad ja npr. pijem pola tablete dnevno? četvrtina tablete?
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 23:15   #43
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
hvala na objašnjenju.


a što bi uopće bilo postupno skidanje, kad ja npr. pijem pola tablete dnevno? četvrtina tablete?
molim

mislim da bi četvrtina bila...ja sam recimo počela uzimati s četvrtinama,sad uzimam polovice svakih 12h i reko mi kardiolog da bi počela smanjivati dozu s uzimanjem četvrtina svakih 12h,al ja ću si za početak jutarnju ostaviti kako je a večernju dozu smanjiti na četvrtinu pa onda polako jutarnju,pa ću preskočiti večernju,al moram još dogovoriti to,potrajat će skidanje par mjeseci ako treba...al pitaj liječnika,nemoj sama,ako ne možeš do kardiologa daj barem sa liječnikom opće prakse dogovori
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 23:21   #44
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
molim

mislim da bi četvrtina bila...ja sam recimo počela uzimati s četvrtinama,sad uzimam polovice svakih 12h i reko mi kardiolog da bi počela smanjivati dozu s uzimanjem četvrtina svakih 12h,al ja ću si za početak jutarnju ostaviti kako je a večernju dozu smanjiti na četvrtinu pa onda polako jutarnju,pa ću preskočiti večernju,al moram još dogovoriti to,potrajat će skidanje par mjeseci ako treba...al pitaj liječnika,nemoj sama,ako ne možeš do kardiologa daj barem sa liječnikom opće prakse dogovori
ja imam samo "jutarnju". na početku sam pila dva puta dnevno, ali se pokazalo da mi je previše. liječnik opće prakse je digao ruke od mene odavno. smatra da se trebam obratiti kardiologu. a morat ću...kad-tad. i da hoću sama, strah bi me bilo.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 21:59   #45
Molim misljenja.
Moze li mi nesto biti ako sam uzimala 1/2 Darob mite tablete ujutro i navecer 2 dana nekad u junu, prestala na svoju ruku, pa zatim pocetkom ovog mjeseca opet tako 2 dana i prestala na svoju ruku. Imam 20 godina, razlog sto sam prestala je zato sto mi je 4 doktora od njih 5 reklo da ne uzimam da mi ne treba a taj 5. mi je dao samo da bih se smirila ali sam kasno saznala posljedice prestanka uzimanja. Hvala
sarajka01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 10:20   #46
Quote:
sarajka01 kaže: Pogledaj post
Molim misljenja.
Moze li mi nesto biti ako sam uzimala 1/2 Darob mite tablete ujutro i navecer 2 dana nekad u junu, prestala na svoju ruku, pa zatim pocetkom ovog mjeseca opet tako 2 dana i prestala na svoju ruku. Imam 20 godina, razlog sto sam prestala je zato sto mi je 4 doktora od njih 5 reklo da ne uzimam da mi ne treba a taj 5. mi je dao samo da bih se smirila ali sam kasno saznala posljedice prestanka uzimanja. Hvala
Onaj tko vam je dao sotalol nije baš pri pameti jer se sječam vaših predhodnih postova.
Najznačajnija nuspojava jest njegov proaritmički učinak tj. produljenje QT intervala i torsade se pointes odnosno VT.
Posljedice naglog prestanka uzimanja su iste kao i kod ostalih BB iako bi ga se pošto blokira i K kanale jednim dijelom moglo svrstati i III skupinu antiaritmika.
Zaključak- javite se svom LOM.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 12:03   #47
Hvala lijepo. Evo proslo je 10 dana otkako sam ga prestala uzimati (a uzimala sam ga znaci 2 dana i + 2 dana pocetkom juna). Isla sam prije 2 dana kod doktora, radi preskakanja srca, uradili mi ekg i internisticki pregled, gdje mi je dr. rekla da se ovaj lijek na takav ekg ne pije (sinusni ritam+inkompletni blok desne grane). Zatim otisla kod neuropsihijatra, kaze ja bih ti preporucio da uzimas pomalo. Moj zakljucak-necu ga vise uzimati ali me sad muci da li su mi se povecali ti receptori i da li ove tegobe koje osjecam (povecane) preskakanje i sl. je izazvalo prestanak uzimanja Daroba.
sarajka01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 12:22   #48
Quote:
sarajka01 kaže: Pogledaj post
Hvala lijepo. Evo proslo je 10 dana otkako sam ga prestala uzimati (a uzimala sam ga znaci 2 dana i + 2 dana pocetkom juna). Isla sam prije 2 dana kod doktora, radi preskakanja srca, uradili mi ekg i internisticki pregled, gdje mi je dr. rekla da se ovaj lijek na takav ekg ne pije (sinusni ritam+inkompletni blok desne grane). Zatim otisla kod neuropsihijatra, kaze ja bih ti preporucio da uzimas pomalo. Moj zakljucak-necu ga vise uzimati ali me sad muci da li su mi se povecali ti receptori i da li ove tegobe koje osjecam (povecane) preskakanje i sl. je izazvalo prestanak uzimanja Daroba.
Dakle vama je psihijatar preporučio da ga uzimate, a internistica da ne.
A što se tiće tegoba javite se LOM.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 23:03   #49
Meni je kardiolog propisao da pijem, a NAKON sto sam prestala piti isla sam na ekg i na sve ovo sto sam navela, gdje je psihijatar rekao da pijem pomalo (nastavim) a dr. internistica ne. (Bila sam i kod doktorice opste prakse.) Ono sto sam ja htjela je samo mozda jos necije misljenje odavde.
sarajka01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 06:06   #50
pozdrav!
mene zanima, dali nebilet od 2,5 mg može izazvati smetnje (usporen puls i osjećaj gušenja), budući da pijem i fevarin od 50 mg, i xanax, po potrebi...nervčik sam, pa su mi prepisali iz istog razloga i ovaj beta blokator - nažalost, dugo godina to pijem (atenolol je bio prije)...dali može učiniti više štete nego koristi u cca 20-ak godina korištenja manjih doza....
hvala!
__________________
ma, koga briga...
novipočetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 16:42   #51
Quote:
sarajka01 kaže: Pogledaj post
Meni je kardiolog propisao da pijem, a NAKON sto sam prestala piti isla sam na ekg i na sve ovo sto sam navela, gdje je psihijatar rekao da pijem pomalo (nastavim) a dr. internistica ne. (Bila sam i kod doktorice opste prakse.) Ono sto sam ja htjela je samo mozda jos necije misljenje odavde.
Svakako bih se priklonio mišljenju internsitice.
A odakle je pao taj kardiolog neznam.

Quote:
novipočetak kaže: Pogledaj post
pozdrav!
mene zanima, dali nebilet od 2,5 mg može izazvati smetnje (usporen puls i osjećaj gušenja), budući da pijem i fevarin od 50 mg, i xanax, po potrebi...nervčik sam, pa su mi prepisali iz istog razloga i ovaj beta blokator - nažalost, dugo godina to pijem (atenolol je bio prije)...dali može učiniti više štete nego koristi u cca 20-ak godina korištenja manjih doza....
hvala!
Da može se javiti od Nibela,no obzirom da navodite da ste prije uzimali Ormidol koji nije baš tako selektivan kao Nibel malo mi je to čudno.
Što se tiće blodanog- BB za liječenje" preskanja srca" odg je -to i jedino može.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 11:47   #52
Lijepi pozdrav,dal netko ima iskustva sa concorom,ja ga pijem 5 dana i užasno mi teško sjedne na želudac,puls je sad ok ,al imam hrpu drugi simptoma bol u želucu pa pritisak u prsima,slabost,pijem i ksanaks povremeno,Hvala
ivona23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 21:30   #53
Bisobel - hitno pitanje

Pozdrav,

Pijem lijek Bisobel 2.5 mg. Upravo sam shvatio da sam danas zabunom popio 2 tablete

Što da radim?
PM33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 22:00   #54
Quote:
PM33 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Pijem lijek Bisobel 2.5 mg. Upravo sam shvatio da sam danas zabunom popio 2 tablete

Što da radim?
Mala je vjerojatnost, da će se nešto ružno dogoditi.

Koje još lijekove piješ?
Koliki ti je sada tlak (RR)?
Puls?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 22:10   #55
Pijem aspirin protect, ali sad se bojiš još i njega popit.

Nemam tlakomjer. Puls je normalan. Ponekad se malo ubrza, ali to je i razlog bisobela. Od predoziranja je prošlo malo više od 2 sata.
PM33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 23:43   #56
Neće ti biti ništa od AspirinProtecta.

Nisi naveo koliko je puls sada?.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 23:47   #57
Nemam s čime izmjeriti, ali mislim da je puls u redu jer mi je dobro. Nemam nikakve simptome predoziranja. Prošlo je skoro 4 sata. Kada mogu biti potpuno siguran da se ništa neće dogoditi?
PM33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 00:09   #58
Uzmeš sat.
U 60 sek. izbroji otkucaje srca.
I koliko je to?

5mg bisoprolola nije neka velika doza.

Ima li nekoga uz tebe?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 00:18   #59
mislim da oko 90, ne znam jesam točno prebrojio...nema nikoga uz mene. zašto je to bitno?

kada prolazi opasnost?
PM33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 00:28   #60
5mg bisoprolola je ionako i terapijska doza u 24h.

Puls od 90/min je sasvim OK.

Sad si se dodatno uznemirio, uplašio- što inače nije dobro, no u konkretnom slučaju za tebe je ta anksioznost neka vrst "zaštitnog mehanizma".

ponavljam, iznimno mala je vjerojatnost kako će ti se nešto neugodno dogoditi, no, nitko ozbiljan ti ovim putem ne može garantirati ništa 100%.

Sam procijeni ima li smisla u pola noći kontaktirati nadležnog ordinarijusa za tvoje područje.

Opasnost traje dok srce kuca.
Nitko nikom ne može garantirati, da ga u nekom trenutku neće "opalit" kakva maligna aritmija.
Pa ni najzdravijem sportašu koji npr. istrči na nogometni teren.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:52.