Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2014., 23:46   #421
Quote:
pincica kaže: Pogledaj post
Ako nezaposlena osoba prima naknadu sa burze, da li smije potpisati ugovor o djelu?
Smije, ali joj mjesečna zarada ne smije iznositi više od određenog iznosa (oko 1600kn, nisam sigurna u točan iznos, provjeri na stranicama HZZ), u suprotnom se briše iz evidencije i gubi prava koja je imala kao nezaposlena osoba.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 00:38   #422
Quote:
Fiffy kaže: Pogledaj post
Zanima me, da li ima ikakve pravne zapreke da dobijam naknadu sa HZZ-a?

Zahvaljujem.
Nema veze što si imala registrirani obrt, jer ti doprinose plaćao bivši poslodavac, a samim tim i naknadu za nezaposlene. Znači imaš pravo kao da ni nisi imala obrt.

Quote:
Miss Hyde kaže: Pogledaj post
Smije, ali joj mjesečna zarada ne smije iznositi više od određenog iznosa (oko 1600kn, nisam sigurna u točan iznos, provjeri na stranicama HZZ), u suprotnom se briše iz evidencije i gubi prava koja je imala kao nezaposlena osoba.
Ne brišu nego privremeno, dok zarađuje preko tog mjesečnog limita nema prava na naknadu. Kad prestane zarađivati preko limita, a i dalje je nezaposlena, nastavlja primati naknadu.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 00:39   #423
Aha... Nisam taj dio znala. Hvala.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 02:13   #424
Prijatelj je nakon nekoliko godina dobio otkaz, tj pise mu da je sporazumni otkaz ( dali je ili nije ne znam ). Znam da nema pravo na naknadu sa biroa zbog toga.

Koji je nacin da dobije naknadu? Moze li se "zaposliti" negdje mjesec do dva pa dobit otkaz i trazit naknadu?

Hvala na odgovoru.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 09:56   #425
Pa zasto je potpisao sporazumni raskid radnog odnosa, sad nema pravo na naknadu sa burze, ali...ako se zaposli i ne potpise ponovno sporazumni, onda ovako:

"Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca."
i
"Pravo na novčanu naknadu ne stječe nezaposlena osoba kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos prestao na neki od gore navedenih načina.", medju inima i "sporazumnim raskidom radnog odnosa"
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 23:03   #426
Quote:
Miss Hyde kaže: Pogledaj post
Aha... Nisam taj dio znala. Hvala.
A ne očekuje čovjek tako nešto od države. Čisto se iznenadiš na neki normalan zakon

Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Prijatelj je nakon nekoliko godina dobio otkaz, tj pise mu da je sporazumni otkaz ( dali je ili nije ne znam ). Znam da nema pravo na naknadu sa biroa zbog toga.

Koji je nacin da dobije naknadu? Moze li se "zaposliti" negdje mjesec do dva pa dobit otkaz i trazit naknadu?

Hvala na odgovoru.
Trebao bi se zaposliti bar negdje na 3 mjeseca, npr na određeno.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 20:21   #427
Prestala sam raditi 31.12.2014 - zbog smanjenja obima posla. Zanima me slijedece, dokad se moram prijaviti na biro jer mi jos uvijek nisu dostavili dokumente? Može li poslodavac zaposliti drugu osobu na moje mjesto? Hvala unaprijed
Venera23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 21:11   #428
moras se prijaviti u roku od 30 dana od prestanka rada..a jesi li bila prijavljena za stalno ili na odredjeno?

ne znam da li si iz hr, ali:
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10130
__________________
"Tišina koja je nastala nikako mi se nije dopadala. Dovoljno sam odrastao da znam da se najgore vesti najlakše saopštavaju ćutanjem.."
Vesperian is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 22:34   #429
na neodredjeno
Venera23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 23:32   #430
Quote:
Venera23 kaže: Pogledaj post
Može li poslodavac zaposliti drugu osobu na moje mjesto?
Ne daljnih 6 mjeseci
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 10:16   #431
poštovani, nadam se da netko od vas zna odgovor na moje dvojbe, trojbe... ii da će mi ga napisati.
Naime, ove ću godine napuniti 57 godina života I 30 godina radnog staža. Firma u kojoj radim posljendje 23 godine vrlo vjerojatno će završiti u stečaju, moja je procjena da će "gurati" još nekih šest do osam mjeseci tako da ja stalno pravim komibinacije što napraviti do uvjeta za prijevremenu starosnu mirovinu na koju će imati pravo za 2,5 godine (krajem 8. mjeseca 2017.). Uplaćivati produženi mirovinski staž, prijaviti se kao zaposlena u obrtu koji vodi muž (uskoro će biti prenijet na zeta) ili postoji mogućnost prijave na Zavod za zapošljavanje gdje bih primala pravo na trajnu naknadu za nezaposlene do umirovljenja? Čak sam negdje pročitala da ako u mirovinu odem sa zavoda za zapošljavanje gdje sam dospjela nakon stečaja firme u kojoj sam radila nema kaznenog oduzimanja postotka zbog odlaska u prijevremnu mirovinu. Je li to točno? Koja je solucija, kad je riječ o visini mirovine za mene najpovoljnija - da se fiktivno zaspolim i uplaćujem si doprinose ili na birou čekam?
Hvala na odgovoru!
maraku3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 16:22   #432
Odgovorio sam vam na temi "prijevremena mirovina", kad ste vec duplirali post.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 16:53   #433
Molila bih da mi netko objasni...

Naime dobila sam prvu uplatu novčane naknade u iznosu 2300kn. Prijavu na hzz sam predala sredinom siječnja ove godine.
Međutim tek na savjetovanju početkom veljače saznam da nedostaje još jedan papir kakob i mi se odobrila naknada.
I sada mi nije jasno jel taj iznos od 2300kn za siječanj i veljaču ili samo za siječanj s obzirom da sam tek sredinom veljače dostavila još taj potrebni papir!

Naime plaća mi je bila 2000kn i bila sam zaposlena na pola radnog vremena.
Kako se sada to izračunava.
Kažu 70% od osnovice plaće.
Čije? Moje ili trenutnog minimalca u državi?
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 11:24   #434
Da li je nekome u Zgu sjela danas naknada?
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 12:40   #435
Ovo je plan.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 22:11   #436
Danas sjelo u Zg.
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 18:39   #437
Pozdrav,
Zna li netko sto se događa ako mi je ostao jedan mjesec neiskorištene naknade sa burze od zadnjeg puta kada sam ju koristila. To je bilo prije godinu dana, sada mi nisu produljili ugovor te opet imam pravo na naknadu. Računa li mi se i ta plaća u prosjek?
ninica19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 20:05   #438
Quote:
ninica19 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Zna li netko sto se događa ako mi je ostao jedan mjesec neiskorištene naknade sa burze od zadnjeg puta kada sam ju koristila. To je bilo prije godinu dana, sada mi nisu produljili ugovor te opet imam pravo na naknadu. Računa li mi se i ta plaća u prosjek?

Ovisi, imaš 9 mjeseci staža od zadnje naknade ili manje?
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 22:23   #439
Pozdrav! Jel znate je li za primanje naknade potrebno određeno radno vrijeme, tj. može li osoba koja ispunjava sve uvjete, ali je bila prijavljena na samo 10 sati tjedno primati naknadu? Unaprijed hvala
francy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 23:19   #440
Quote:
francy kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Jel znate je li za primanje naknade potrebno određeno radno vrijeme, tj. može li osoba koja ispunjava sve uvjete, ali je bila prijavljena na samo 10 sati tjedno primati naknadu? Unaprijed hvala
Može ako ispunjava ostale uvjete za naknadu.
Jedino kod nepunog radnog vremena osoba nije zaštićena minimalnom zakonskom novčanom naknadom nego se računa po stvarnoj osnovici, koja je često manja od minimalca. Ovo je pod uvjetom da imaš barem 3 puna mjeseca plaće bez bolovanja.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:56.