Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2017., 19:48   #601
Zna li netko gdje bih mogla naći kolika je masa (g) jednog ml ulja?
Otprilike... Inače znam da su razna ulja različite gustoće i mase, ali sumnjam da ću naći baš podatak koji mi treba - za lososovo ulje, pa onda molim bar nešto približno.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 23:32   #602
http://www.aqua-calc.com/calculate/f...lume-to-weight

fish oil, salmon
Kažu 0,92 grama
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 00:10   #603
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Hvala!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 00:02   #604
Jel ima neka kemikalija koja ima okus i miris poput etanola, ali da nema psihofizičke efekte (i sigurna je za pit)? Treba mi za eksperiment.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 08:48   #605
imam pitanje u vezi aviona.
Gledam sada Airbus A320 i piše da ima različitu masu polijetanja i slijetanja?!
Za polijetanje ima max 79 t dok za slijetanje 67 tona?
Zašto je tu razlika? Zašto ne može sletiti sa istom masom kao i kada polječe?
I što se dogodi kada mora imati slijetanje ali sa prevelikom masom?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 03:29   #606
Ovo je cisto intuitivno nagadjanje, mozda skroz pogresno. Cini mi se logicnim da je stres na strukturu aviona veci pri slijetanju, barem je takav osjecaj u svojstvu putika. Kod poljetanja je puno ravnomjerniji raspored sila, dok kod slijetanja postji snaziji udar, sto znaci da je i struktura aviona pod vecim stresom.

Buduci da je malo vjerojatno da izbacuju prtljagu, a jos manje vjerojatno da izbacuju putnike u zrak ne vidim koja je druga opcija osim izbacivanja goriva da se smanji tezina osim u nekim vrlo extremnim uvjetima. Ali pretpostavio bih da je i to samo iznimno, da se kolicina goriva kalkulira i jednostavno dovoljno potrosi do odredista, a i da se ne tanka vise od minimuma+safety margin bez obzira na maksimalnu nosivost posto dodatna tezina znaci i vecu potrosnju, nema smisla nositi balast koji se ne moze naplatiti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 12:46   #607
utječe li širenje svemira na brzinu svjetlosti i ima li to veze sa određivanjem starosti svemira?

Pitam za prijatelja. Elem, pita on:

"[N]isam dobro upućen u te izračune o starosti svemira. No, vidim da brojke značajno osciliraju od 13,7 pa barem do 15 milijarda godina... No, ja nekako slutim da je uopće u tim izračunima napravljena jedna pogrješka... ako si kad gledao kako je TOČNO to izračunato. Naime, bojim se da nije uzeta u obzir "ne-apsolutna" brzina svjetlosti koja bi bila posljedica širenja svemira, odnosno širenja PROSTORA između različitih inercijskih sustava?? A što posljedično dovodi i zapravo do drukčije (sporije, uvjetno rečeno) brzine svjetlosti gledano u cjelini???"

Dakle, uzima li se pri izračunu starosti svemira da je brzina svjetlosti neovisna o širenju svemira? I ako se uzima, ima li neki jasan razlog zašto mora biti neovisna o širenju svemira?

Zadnje uređivanje nitko drugi : 12.12.2017. at 12:49. Reason: dodao naslov
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 13:43   #608
Naime, ako širenje svemira nije ništa drugo nego međusobno udaljavanje galaksija, onda znam da brzina svjetlosti ne ovisi o tom relativnom gibanju izvora/opažača. Ali ako je širenje svemira neko širenje prostora (štogod da to znači), onda mi se čini da ne mora biti neovisna o tom širenju.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 22:58   #609
Širenje svemira je zapravo širenje samog prostora. Brzina svjetlosti je brzina kretanja unutar prostora, a brzinu kretanja "van prostora" ne možemo ni definirati, s obzirom na to da brzinu definiramo preko veličina karakterističnih za sam prostor.

Međutim, iz crvenog pomaka je moguće dobiti brzinu širenja prostora, što se svakako uzima u obzir pri određivanju starosti svemira. Veličina vidljivog svemira je u svjetlosnim godinama je veća od starosti svemira u godinama upravo iz razloga što su točke iz kojih je svjetlost krenula prema nama u trenutku kad je svemir postao proziran bile puno bliže nego danas.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 12:44   #610
Di su nestale bivše upomoć teme?
jojo jojić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 13:20   #611
Quote:
jojo jojić kaže: Pogledaj post
Di su nestale bivše upomoć teme?
https://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=164
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 18:31   #612
Ma ne. Di su točno teme koje su bile ovdje? Ne nešto drugo, jel. Točno te teme.
jojo jojić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 18:50   #613
Pa lijepo ti je linkao čovjek, upomoć teme su prebačene na kutak za školarce i studente.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 18:59   #614
Ne, to nisu te teme. Ni slične, osim po naslovu. Ok, di su točno postovi koji su pisani na upomoć temama s prirodnih znanosti?
jojo jojić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 19:08   #615
A gle, ako znaš šta tražiš uguglaj lipo site:forum.hr + to šta tražiš. Ja ne znam ni šta sam jučer ručao, a kamo li šta je pisalo u temama koje su pred tri godine prebačene na KzŠiS i di je to sad.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 21:23   #616
Jučer je bio Božić, pa si vjerojatno ručao puricu s mlincima. Evo, nadam se da sam bar ja tebi pomogao.
jojo jojić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 22:46   #617
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
imam pitanje u vezi aviona.
Gledam sada Airbus A320 i piše da ima različitu masu polijetanja i slijetanja?!
Za polijetanje ima max 79 t dok za slijetanje 67 tona?
Zašto je tu razlika? Zašto ne može sletiti sa istom masom kao i kada polječe?
I što se dogodi kada mora imati slijetanje ali sa prevelikom masom?
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ovo je cisto intuitivno nagadjanje, mozda skroz pogresno. Cini mi se logicnim da je stres na strukturu aviona veci pri slijetanju, barem je takav osjecaj u svojstvu putika. Kod poljetanja je puno ravnomjerniji raspored sila, dok kod slijetanja postji snaziji udar, sto znaci da je i struktura aviona pod vecim stresom.

Buduci da je malo vjerojatno da izbacuju prtljagu, a jos manje vjerojatno da izbacuju putnike u zrak ne vidim koja je druga opcija osim izbacivanja goriva da se smanji tezina osim u nekim vrlo extremnim uvjetima. Ali pretpostavio bih da je i to samo iznimno, da se kolicina goriva kalkulira i jednostavno dovoljno potrosi do odredista, a i da se ne tanka vise od minimuma+safety margin bez obzira na maksimalnu nosivost posto dodatna tezina znaci i vecu potrosnju, nema smisla nositi balast koji se ne moze naplatiti.
Još intuitivnije: ponekad to rade i protuzračnom paljbom oštećeni borbeni zrakoplovi na povratku s misija, kao npr. NATO-ovi lovci-bombarderi u povratku s misija na Kosovu prelijećući Kornate do baze u Italiji.
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 22:50   #618
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Naime, ako širenje svemira nije ništa drugo nego međusobno udaljavanje galaksija, onda znam da brzina svjetlosti ne ovisi o tom relativnom gibanju izvora/opažača. Ali ako je širenje svemira neko širenje prostora (štogod da to znači), onda mi se čini da ne mora biti neovisna o tom širenju.
Nedavno sam naletio na članak u kojem se obrazlaže da prije brzina svjetlosti možda i nije bila ista kao danas.
O, evo:
https://www.smithsonianmag.com/smart...rse-180961233/

Nekako mi se nameće i podpitanje da li bi to bilo moguće i sa drugim fizikalnim konstantama u ranom i kasnom Svemiru, što bi impliciralo i da mi nikako ne možemo ekstrapolirati niti njegovu prošlost niti budućnost.

Zadnje uređivanje Earnest : 27.12.2017. at 23:00.
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 13:22   #619
Gdje mogu nabvit medicinski petrolej destiliran izmedju 100 i 200 °C?
__________________
420
Ultra Subwoofer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 23:08   #620
Kako točno alfa valovi utječu na mozak?
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.