Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2017., 09:52   #201
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Na žalost, vrlo usko gledaš na ljudski rad pa onda i na čovjeka. Tebi je tržište iznad čovjeka i ljudski rad ne vrijedi ti ništa ako se ne može prodati odnosno pretvoriti u novac.

To je prvo kapitalističko gledište na čovjeka i na njegov rad i potpuno je pogrešno.
Halo, trziste su drugi ljudi. Trziste su hrpa *ljudi* koji su *unovcili* svoj prethodni *rad*, i sad gledaju sta mogu kupiti s time.

Reci da "trziste je iznad covjeka" znaci reci da "covjek je iznad covjeka" ili da su "ljudi iznad covjeka".

Joj to strasno grozno trziste ne zeli platit neciji rucno radjeni nakit dovoljno da ta osoba bude sretna, joj to nehumano trziste...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 09:57   #202
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Halo, trziste su drugi ljudi.
I partija su drugi ljudi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 10:04   #203
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako nisi pročitao knjigu onda na ovoj temi nemamo o čemu razgovarati.

A da si pročitao ovu knjigu (ili bilo koju drugu knjigu o marksizmu) znao bi da to nije moje uvjerenje, kao što bi i znao zašto je komunizam propao a kapitalizam opstao.
Tko je to i gdje tvrdio (osim tebe) da kapitalizam ne bi mogao opstati u samo jednoj drzavi?
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 10:08   #204
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
I partija su drugi ljudi.
Partija su ljudi koji odredjuju vrijednost *tudjeg* rada prema ideologiji.

Trziste su ljudi koji su unovcili *svoj* rad - na tom istom trzistu znaci prema tome koliko su drugi ljudi koji su takodjer unovcili svoj rad spremni dati novca.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 10:12   #205
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Partija su ljudi koji odredjuju vrijednost *tudjeg* rada prema ideologiji.
Pa ipak su stranke neophodan dio demokracije.

Međutim, nije u tome bila bit. Bit je u tome da napisavši da tržiše = ljudi, nisi rekao ništa jer su i stranke, gradovi, države, udruge, znanstvene institucije ... = ljudi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 11:34   #206
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
I partija su drugi ljudi.
Šuplja fraza koja ne pogađa bit.

Partija NAMEĆE voljno i manipulatorski što bi ljudi TREBALI raditi.

Tržište nikom ne nameće ništa VOLJNO nego ''NEVIDLJIVOM RUKOM''
nameće zeitgeist ponude i potražnje .

Sada svi žele kupiti spiner. (onu malu vrtilicu).
Niko nikom nije naredio da to kupuje nego je to ''nevidljivom rukom'' ušlo u zeitgeist.


Da smo sada u Jugi PARTIJA TJ LJUDI bi naredili da je spiner glupost i da je spiner kontra naše revolucije i ko zna sve što i to se VOLJOM I MANIPULACIJOM ne bi ni pojavilo i naša djeca i omladina ostala bi na putevima revolucije, druga tita, bratstva i jedinstva i marksističke revolucije...

kapitalistička dekadencija spiner ne bi se nikada zavrtila u socijalizmu jer se u socijalizmu vrte neki drugi spinovi

(btw. sada me zanima kako će kolegica mravac11 izmesariti ovaj moj članak tako da će kao višinski naći nešto ,neki zarez, neku metaforu koja zalsužue jedinicu i osudu s revolucionarnih pozicija.

kada bih bio optužen za nešto imenovao bih kolegicu mravac7 da me brani .
jer ona nalazi u tekstovima ono i čega nema i toliko bi izludila tužitelje i porotu i sud da bih bio oslobođen jer bi svi zaboravili zašto sam ustvari tužen
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 11:42   #207
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

Partija NAMEĆE voljno i manipulatorski što bi ljudi TREBALI raditi.

Tržište nikom ne nameće ništa VOLJNO nego ''NEVIDLJIVOM RUKOM''
nameće zeitgeist ponude i potražnje .

Sada svi žele kupiti spiner. (onu malu vrtilicu).
Niko nikom nije naredio da to kupuje nego je to ''nevidljivom rukom'' ušlo u zeitgeist.


Partija nameće? Ne, nameću reklame - u kapitalizmu. Jer prodavati se mora, ostvariti profit se mora. Pa ako ljudima ne trebaju tvoji proizvodi, to gore po ljude, proizvodi im moraju trebati. Reklame stvaraju umjetnu potrebu i ljudi zaključe da taj i taj proizvod moraju imati.

Tako ti je i sa spinerom i sa umjetnim noktima i sa jako puno toga.

Marksizam je kritika kapitalizma, a Marx bi bio danas jako zadovoljan - njegova predviđanja su se ostvarila.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 11:47   #208
Tržište (kao i socijalizam, komunizam, demokracija) bilo bi odličan regulator da su ljudi drugačiji. Pametan, obrazovan čovjek nikad ne bi na tržištu kupovao ono što mu ne treba, ne bi dozvolio da reklame stvaraju umjetnu potrebu na koju on troši novac. Jer za novac je dao - vrijeme svog života. A to je najdragocjenije što ima.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 12:20   #209
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pa ipak su stranke neophodan dio demokracije.
Stranke u kapitalizmu ne odredjuju vrijednost tudjeg rada, izuzev rada za drzavu.

Quote:
Međutim, nije u tome bila bit. Bit je u tome da napisavši da tržiše = ljudi, nisi rekao ništa jer su i stranke, gradovi, države, udruge, znanstvene institucije ... = ljudi.
Ja nisam rekao samo to, vec sam rekao da su trziste ljudi koji su unovcili svoj prethodni rad.

Ti nisi rekla nista kada si napisala parsifalu da je njemu trziste iznad covjeka. Tebi je ocigledno partija iznad covjeka, i sta sad?

Ako netko tko je bio doktor mjesec dana i dobio za to placu ne zeli od svog rada placati Lado njegovanje bastine, to je njegov izbor. On se posteno naradio mjesec dana, spasio zdravlja i zivota ali ne cijeni narodne nosnje i mozes ga jebat.

Ako bi njemu oteli da isplatimo placu zeni koja sije Lado nosnje, onda bi stavili nekakvu ideologiju (partije) iznad tog covjeka i njegovog prava da raspolaze sa proizvodom svog rada.

Iako, realno, taj scenarij se desava uredno u drzavama kapitalistickog uredjenja, jer mnogo raznih kulturnih drustava i neprofitnih organizacija dobiva priljeve iz proracuna, to nije previse bitno za poantu. Prema radikalno liberalnoj ideologiji se ni to ne bi trebalo otimat.

Moze se pretpostaviti da mozda ima i neki doktor ili vatrogasac koji cijeni Lado, pa ce taj mozda donirati nesto da bi sacuvao ono sto cijeni. Ako samo jedan covjek na svijetu cijeni Lado, onda ce taj jedan morati samostalno svojim trudom odrzavati Lado na zivotu.

Sta bi drugo trebalo diktirati sta ce biti sacuvano i njegovano, nego odluka i spremnost pojedinaca da SVOJ trud (novac/prethodni rad) uloze u to?

Tko ce to odgovornije raspolagat rezultatima/proizvodom necijeg rada nego upravo onaj tko je radio?
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 12:33   #210
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Partija nameće? Ne, nameću reklame - u kapitalizmu.
Partija namece silom. Reklame ne namecu *silom* niti su svemocne sto se tice uvjeravanja ljudi. To je bitno razlicito.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 12:41   #211
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Partija namece silom. Reklame ne namecu *silom* niti su svemocne sto se tice uvjeravanja ljudi. To je bitno razlicito.
Kojom silom i kako?

Ja se ne sjećam ničega iz socijalizma što mi je partija nametala silom a da to isto i današnje društvo ne nameće kroz zakone.

Čak štaviše današnje društvo više toga nameće - evo ti primjer - sezonska sniženja. Država je propisala kada seznonska sniženja mogu početi i do kada mogu trajati. Trgovca koji se toga ne pridržava inspekcija kažnjava.

Dakle, imaš sve elemente nametanja silom.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 12:51   #212
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Ti nisi rekla nista kada si napisala parsifalu da je njemu trziste iznad covjeka. Tebi je ocigledno partija iznad covjeka, i sta sad?
Iznad hrvatskog Sabora samo je Bog. Tako nekako ide rečenica iz koje je jako dobro jasno tko je iznad koga i tko je na vrhu. Na vrhu je Sabor, odnosno zakonodavno tijelo, tijelo koje donosi zakone.

I tako je u svim državama svijeta, jedino je ime Sabora drugačije, najčešće se zove parlament.

Prosječno obrazovanom čovjeku ne treba ovo objašnjavati pa ni ja nisam našla za potrebno gubiti vrijeme na objašnjavanje.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 12:57   #213
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Ako netko tko je bio doktor mjesec dana i dobio za to placu ne zeli od svog rada placati Lado njegovanje bastine, to je njegov izbor. On se posteno naradio mjesec dana, spasio zdravlja i zivota ali ne cijeni narodne nosnje i mozes ga jebat.

[/B]
Upravo tako. I ako nastavimo priču liječnik će svoj novac potrošiti na žuju, neki časopis sa golim sisama i guzicama .......

I to ti je samo još jedan dokaz - da tržište nije dobro mjerilo čovjekovog rada. Da na tržištu društveno koristan rad može ostati financijski nenagrađen dok društveno nekoristan pa i društveno štetan rad može pokupiti brdo novaca.

Bit posta nije Lado, bit posta je tržište. I koga tržiše nagrađuje prihodima.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:32   #214
Netko je spomenuo da je u Britaniji trećina djece siromašno, pa sam provjerio što to znači da su siromašni. Znači da im obitelj zarađuje manje od oko 10800 kuna mjesečno.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:38   #215
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
I to ti je samo još jedan dokaz - da tržište nije dobro mjerilo čovjekovog rada.
A što je dobro kvantitativno mjerilo čovjekovog rada ili bilo koje druge ekonomske vrijednosti?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:44   #216
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Upravo tako. I ako nastavimo priču liječnik će svoj novac potrošiti na žuju, neki časopis sa golim sisama i guzicama .......
I u cem je problem da doktor sebi kupi zuju ili casopis sa sisama i guzicama?

Partija je zakljucila da je to drustveno stetno? Jel vidis poveznicu izmedju religija?

Quote:
I to ti je samo još jedan dokaz - da tržište nije dobro mjerilo čovjekovog rada.
Doktorov rad se cijenio, on je s tim sto je dobio za svoj rad kupio pivu.

Samim time, i pivarev rad se cijeni.

Pivar cini doktora sretnim pivom, a doktor cini pivara zdravim (i time sretnim).

Quote:
Da na tržištu društveno koristan rad može ostati financijski nenagrađen dok društveno nekoristan pa i društveno štetan rad može pokupiti brdo novaca.
Tko odredjuje sta je drustveno korisno a sta nekorisno? Partija? Avangarda?

Quote:
Bit posta nije Lado, bit posta je tržište. I koga tržiše nagrađuje prihodima.
Nagradjuje onog tko nudi ono sto drugi zele. Ne vidim u cem je problem s tim.

Mislim, jasno je meni sta ti govoris, nije tebi problem trziste, nego je tebi problem sto ljudi zele pive i sise.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:55   #217
Puno je koječega (pa tako i teških gluposti) napisano na ovoj temi, ali mi se nije dalo miješati. Samo bih napisao da nema tragikomičnije stvari od toga kada javno moraliziraju oni koji u moral deklarativno ni ne vjeruju. I nisu svjesni uopće odakle im zaista dolaze predodžbe o moralu.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:01   #218
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Iznad hrvatskog Sabora samo je Bog. Tako nekako ide rečenica iz koje je jako dobro jasno tko je iznad koga i tko je na vrhu. Na vrhu je Sabor, odnosno zakonodavno tijelo, tijelo koje donosi zakone.

I tako je u svim državama svijeta, jedino je ime Sabora drugačije, najčešće se zove parlament.

Prosječno obrazovanom čovjeku ne treba ovo objašnjavati pa ni ja nisam našla za potrebno gubiti vrijeme na objašnjavanje.
A sta si ti sad meni tu objasnila?

1. mravac8 rece parsifalu: tebi je trziste iznad covjeka
2. addx rece mravcu8: tebi je partija iznad covjeka
3. mravac8 rece addxu: u svakoj drzavi svijeta je sabor na vrhu

Iz toga ja mogu samo zakljuciti jedino da je tebi sabor/parlament isto sto i partija. Prosjecno obrazovan covjek razumije razliku izmedju to dvoje... Mislim jasno mi je otkuda dolazi ta zabuna, i mogu reci da je to tuzno.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:22   #219
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Iz toga ja mogu samo zakljuciti jedino da je tebi sabor/parlament isto sto i partija.
Tko sjedi danas u Saboru? Članovi stranka. Dakle, Sabor je i isto što i partije/stranke.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:25   #220
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Netko je spomenuo da je u Britaniji trećina djece siromašno, pa sam provjerio što to znači da su siromašni. Znači da im obitelj zarađuje manje od oko 10800 kuna mjesečno.
Da je trećina djece u Britaniji siromašno piše ti u knjizi za koju si izabrao za temu svoje teme.

Nominalni iznos ne znači ništa, treba vidjeti kupovnu moć, odnosno što se za tih 10.800 kuna u Britaniji može kupiti.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.