Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2018., 15:04   #41
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Ovo me malo zbunilo. Kad bi ovo bilo točno, bi li gravitacijska leća bila moguća?
Ovo sam ja napisao, pa naravno držim da bi spomenutim mehanizmom bila moguća gravitacijska leća, sve dok postoji različiti gravitacijski gradijent.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:28   #42
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Ovo me malo zbunilo. Kad bi ovo bilo točno, bi li gravitacijska leća bila moguća?
Bila bi moguća. No to nije točno, a gravitacijska leća svejedno je moguća. Gravitacijska leća ima drugačiji princip rada od standardne refrakcijske leće.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 17:57   #43
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Bila bi moguća. No to nije točno, a gravitacijska leća svejedno je moguća. Gravitacijska leća ima drugačiji princip rada od standardne refrakcijske leće.
Na temelju čega možeš reći da to nije točno? Niti ja mogu tvrditi kako je, niti ti možeš tvrditi da nije.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 23:09   #44
Ja sam uvijek bio dojma da gravitacija mijenja duljinu najkraćeg puta od točke A do točke B
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 01:54   #45
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Ja sam uvijek bio dojma da gravitacija mijenja duljinu najkraćeg puta od točke A do točke B
Ono što zovu "metrički tenzor", a što je ustvari nedokazivi nematerijalni konstrukt. Kako je gravitacija univerzalna, onda znači da ne možemo imati nekakav univerzalni metar koji neće istoj podlijegati, pa samim time ne možemo utvrditi mijenja li gravitacija duljinu najkraćeg puta od točke A do točke B.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:51   #46
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Na temelju čega možeš reći da to nije točno? Niti ja mogu tvrditi kako je, niti ti možeš tvrditi da nije.
Mogu, ja imam diplomu koja mi daje licencu da tvrdim takve stvari.

To je otprilike kao da ti liječnik onkolog kaže da te sok od cikle neće izliječiti od raka, a ti mu odgovoriš da na temelju čega on to može tvrditi, jer kao niti ti možeš tvrditi da hoće niti on može tvrditi da neće.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:59   #47
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Mogu, ja imam diplomu koja mi daje licencu da tvrdim takve stvari.

To je otprilike kao da ti liječnik onkolog kaže da te sok od cikle neće izliječiti od raka, a ti mu odgovoriš da na temelju čega on to može tvrditi, jer kao niti ti možeš tvrditi da hoće niti on može tvrditi da neće.
Ali mi tu ne govorimo više o cikli, placebu i čudnovatom izlječenju već o ponašanju svjetla u gravitacijskom polju.

Dakle imamo dvije tvrdnje, prema jednoj fotoni imaju masu, pa gravitacija većeg objekta djeluju na foton u smislu privlačenja (međusobnog privlačenja), prema drugome to je irelelvantno (fotoni možda imaju nekakvu miniskularnu, možda nemaju mase), već se radi o krivljenju prostor-vremena oko veće mase, pa fotoni samo prate geodezik (linearno je zakrivljeno).

A ja sam iznio nešto treće kao mogućnost.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:37   #48
Problem je što te dvije tvrdnje među fizičarima potiču raspravu jednako kao i učinkovitost soka od cikle pri liječenju raka među onkolozima. Dakle, nikakvu jer se o takvim besmislicama ne isplati trošiti vrijeme. To je bila Skeptikova poanta s ciklom, pretpostavljam.
Wronski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 08:35   #49
Quote:
Wronski kaže: Pogledaj post
Problem je što te dvije tvrdnje među fizičarima potiču raspravu jednako kao i učinkovitost soka od cikle pri liječenju raka među onkolozima. Dakle, nikakvu jer se o takvim besmislicama ne isplati trošiti vrijeme. To je bila Skeptikova poanta s ciklom, pretpostavljam.
Mislim da se radi o fundamentalnim pitanjima, i da bi znanstvenike jako zanimalo što je u stvari.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 09:55   #50
Quote:
Wronski kaže: Pogledaj post
Problem je što te dvije tvrdnje među fizičarima potiču raspravu jednako kao i učinkovitost soka od cikle pri liječenju raka među onkolozima. Dakle, nikakvu jer se o takvim besmislicama ne isplati trošiti vrijeme. To je bila Skeptikova poanta s ciklom, pretpostavljam.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:00   #51
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Mislim da se radi o fundamentalnim pitanjima, i da bi znanstvenike jako zanimalo što je u stvari.
Opća teorija relativnosti je standardni opis gravitacijske leće koji se u potpunosti slaže s astronomskim opažanjima. Ako netko želi predložiti alternativnu teoriju, prvo mora izračunati efekt u toj novoj teoriji i pokazati da se ta teorija također slaže s opažanjima.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:29   #52
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Opća teorija relativnosti je standardni opis gravitacijske leće koji se u potpunosti slaže s astronomskim opažanjima. Ako netko želi predložiti alternativnu teoriju, prvo mora izračunati efekt u toj novoj teoriji i pokazati da se ta teorija također slaže s opažanjima.
Što kada i opažanja i teorija daju mogućnost višestrukog odgovora?

BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:55   #53
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Opća teorija relativnosti je standardni opis gravitacijske leće koji se u potpunosti slaže s astronomskim opažanjima. Ako netko želi predložiti alternativnu teoriju, prvo mora izračunati efekt u toj novoj teoriji i pokazati da se ta teorija također slaže s opažanjima.
Mislim da je ovo tautološki. Inače, opća teorija relativnosti ne daje točne odgovore na skalam tipa galaksije, a upravo su to skale na kojima se opažaju "gravitacijske leće". Ako pak si mislio reći, kako opća teorija relativnosti, predviđa postojanje gravitacijske leće, o tome se može diskutirati, no opet, bez empirijskog dokaza kako gravitacisjsko polje otklanja svjetlost ni iod toga nebi bilo ništa.

Dakle, ispravno je pitanje predviđa li i na koji način opća teorija relativnosti, otklon svjetla i kojim to mehanizmom. Nije isto ima li ili nema foton masu.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 12:02   #54
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Što kada i opažanja i teorija daju mogućnost višestrukog odgovora?

Einstein cross.

Tih i takvih primjera gravitacijskih leća bi trebalo biti u svemiru na tone. No, nekako ih baš ne opažamo previše, a i postoje alternativna tumačenja kako si i sam napomenuo.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 12:12   #55
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Einstein cross.

Tih i takvih primjera gravitacijskih leća bi trebalo biti u svemiru na tone. No, nekako ih baš ne opažamo previše, a i postoje alternativna tumačenja kako si i sam napomenuo.
Mene zanima što kada bi ispalili foton u obrnutom smjeru, tako da se sa dolazećim fotonom sudara u trenutku formiranja Einsteinova križa. Bi li vidjeli 4 sudara ili jedan?
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 12:55   #56
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Tih i takvih primjera gravitacijskih leća bi trebalo biti u svemiru na tone. No, nekako ih baš ne opažamo previše, a i postoje alternativna tumačenja kako si i sam napomenuo.
Pitanje je bilo postoji li alternativni izračun, a ne tumačenje.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 14:13   #57
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Pitanje je bilo postoji li alternativni izračun, a ne tumačenje.
Ne postoji izračun niti ovaj, jer ne postoji mogućnost (za sada) eksperimentiranja sa gravitacijskom lećom. Nitko je nije napravio niti će ju napraviti još dugo. Mase se procijenjuju, a ne mjere direktno i time su izračuni podložni raznim uštimavanjima parametara. Tako da egzaktni izračuni efekata gravitacijske leće, zahtjevaju egzaktne izmjere uključenih masa i njihovih udaljenosti, i to na skalama veličine gdje Einsteinova generalna teorija nije točna, odnosno u diskoraku je sa opažanjima (vidi tamna tvar).
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:10   #58
Faro, izneo si toliko netočnih tvrdnji da se bojim da daljnje argumentiranje s moje strane ne bi imalo smisla.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:23   #59
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Mene zanima što kada bi ispalili foton u obrnutom smjeru, tako da se sa dolazećim fotonom sudara u trenutku formiranja Einsteinova križa. Bi li vidjeli 4 sudara ili jedan?
Ajde prvo ti sudari dva fotona, pa onda možemo dalje pričati...
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 19:15   #60
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Ajde prvo ti sudari dva fotona, pa onda možemo dalje pričati...
Kad bih znao kako ne bih ostavljao glupe postove na ovoj temi. Znam da ne znam pa bi najlogičnije bilo pitati, ali dojma sam da oni koji znaju odgovor nemaju volje za bilo što više od patronizirajućeg odjeba.

Imaš ti volje i znanja sdadržajno odgovoriti na par pitanja?

Ili da vas pustim da nastavite u revijalnom tonu?
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.