Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2007., 16:57   #41
Quote:
ElessarOne kaže: Pogledaj post
ukratko, ako smatraš da nema ništ poslije, tvoja stvar, ne mislim se svađat ali se ne slažem...
Ne kužim? S čime se ne slažeš? Tko misli da nema ništa poslije?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 15:36   #42
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ne kužim? S čime se ne slažeš? Tko misli da nema ništa poslije?
ja sam skontao da je tebi poslije ovoga veliko ništa.
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 20:59   #43
"Smrt nije kraj"
Smrt bi trebala biti početak novog života. Nadajmo se samo da je bezbolna. Ovom prilikom iznest ću jedan kršćanski stav, shvaćanje: Isus je uskrsnuo i time je opravdao novi život! Ateisti mogu reći "Smrt je kraj", ali onda mi ovaj život više nema nikakvog smisla!
__________________
"So many of our Dreams at first seem impossible, then they seem improbable, and then, when we Summon the Will, they soon become Inevitable"
Clarky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 21:11   #44
Quote:
lund kaže: Pogledaj post
"Mislio sam da se bojim smrti, a bojao sam se života" (Beigbeder)
Quote:
pjegava i prgava kaže: Pogledaj post
meni se čini da je u čovjeku još jači od straha od smrti, strah od života.
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Smrti se uopće ne bojim, ali (dugog i teškog) umiranja, itekako.

Umiranje ipak ne spada pod smrt, nego pod život.
Potpisujem ovo troje.

Puno ljudi "potrati" svoj zivot pokusavajuci naci neki smisao, ostaviti neki trag, postici neku vrstu besmrtnosti.
A jedino sto ima smisla je uzivati u zivotu i biti sretan.

Bojati se smrti i razmisljati sto nam ona donosi i ima li stogod poslije nje je jednako "besmisleno" kao i bojati se zaspati i razmisljati sto nam donosi sutra i ima li uopce necega tamo.

Samoubojstva se ne mogu zabraniti.
Ako netko hoce umrijeti, nitko ga u tome ne moze sprijeciti.
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 21:12   #45
Quote:
Clarky kaže: Pogledaj post
"Smrt nije kraj"
Smrt bi trebala biti početak novog života. Nadajmo se samo da je bezbolna. Ovom prilikom iznest ću jedan kršćanski stav, shvaćanje: Isus je uskrsnuo i time je opravdao novi život! Ateisti mogu reći "Smrt je kraj", ali onda mi ovaj život više nema nikakvog smisla!
Zašto bi život imao smisao na taj način? Ako život životinje završava smrću, zašto naš ne bi? Mi nastavljamo život poslije, ali kao vrsta, ne kao pojedinac. I ja imam strah od smrti, ali sam se već skoro pomirio da tu ionako ništa ne mogu...
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 00:17   #46
Mislim da je strah od smrti leži na pravcu od gole ljubav prema životu s jedne strane i bezumnog straha zbog vlastitoga životnoga puta s druge. Omjer ovisi o tome u kojoj mjeri vjeruješ da tvoji zemaljski postupci uvjetuju ili ne odredište tvoje posljednje deložacije, hm. Za sebe mogu reći da me za život u onih par teških trenutaka ludosti i preliterarnog mladenačkog patosa držala nada u bolje sutra, u čisti slučaj, dobitak na lutriji života.
archipoeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 15:02   #47
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Dok je covjek zivio sa prirodom i shvacao ciklicke principe na kojima ona pociva smrt je bila normalan dio zivota. Strah od smrti je umjetno induciran, i zato mislim da nije opravdan.

Sto se tice predbacivanja, ne predbacujem.
Ne bi se bas složila sa tvrdnjom da je smrt sastavni dio života. Nema tu puno logike. Čovjek je predobro koncipiran da nije bilo nekog plana sa njim. Nije li malo glupo da sekvoja živi stotinama godina, a bez mozga, a čovjek 70-80??? Prije bi rekla da strah od smrti postoji jer ona nije prirodna za čovjeka.
COCODRILLA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 18:21   #48
Quote:
COCODRILLA kaže: Pogledaj post
Nije li malo glupo da sekvoja živi stotinama godina, a bez mozga, a čovjek 70-80???
Daj proširi ovu usporedbu, barem malo, molim?
filozof28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 02:13   #49
Smrt je ko rođenje početak nečeg novog, nije me strah smrti više mi je žao rastat se od dragih ljudi, obitelji, ovo što je gleme naveo. Ništa se ne mora,al se umrijeti mora..
__________________
Svatko vidi kako izgledas, ali ih malo zna ono sto stvarno jesi
nirv@na is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 15:26   #50
Quote:
COCODRILLA kaže: Pogledaj post
Prije bi rekla da strah od smrti postoji jer ona nije prirodna za čovjeka.
smrt je itekako prirodna za čovjeka..!pa mi smo definirani sa dvije stvari-rođenjem i smrću..to su naše granice..

da mi netko kaže-sutra ćeš umrijeti..prva pomisao mi ne bi bila 'kako ću umrit,oće me bolit',nego 'a toliko toga sam još tila napravit,koga sve ostavljam za sobom..'

toga nas je strah..ne smrti kao čina..već onoga što smrću gubimo..sad,vjernicima je lakše..jer oni imaju nešto čemu se eto mogu veselit,a nevjernici..heh..niente..
love_4u2b_happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 15:57   #51
Quote:
ElessarOne kaže: Pogledaj post
Što mislite da li je strah od smrti opravdan i da li se treba dopustiti ljudima da sami upravljaju s svojim životom do te mjere da im se dopusti samoubojstvo bez ikakvog predbacivanja???

Što se tiče straha od smrti, mislim da zapravo ako si čovijek dopusti da malo razmisli o tome da zaprqavo se nema čega bojati... mislim, ako nema ništa poslije onda se nem čega bojati jer poslije nema ništa nem te što boliti i nemaš za čim žaliti kad tvoje svijesti koja bi to mogla tako shvatiti, a kao ima onda nam se svima pruža novi život tako da stvarna smrt i ne postoji, u tom slučaju ako ima nečega može postojati strah u toliko ako se osoba boji neke osude zbog grijeha ili tako nešto ali i to mi nemako pada u vodu jer se taj svijet ili bi barem treba temeljiti na potpuno drukčijim vrijednostima i stvarima tako da zapravo taj strah je pomalo besmislen....

što se tiče da li bi samoubojstvo trebalo dopustiti... s moralne strane ima i za i protiv... za: ako je osoba u takvoj situaciji zbog bolesti pa da si skrati muke ili tako nešto... ne: kada bi se osoba našla u nekoj naizgled bezizlaznoj situaciji pa se objesila ili nešto na tu temu.... što vi mislite????
mislim da je strah od smrti ustvari strah od boli i onaj nekvi izvorni strah kojemu je temelj nesigurnost...strah od novoga..jer u smrti, čovjek mora napustiti sve svoje sigurnosti, da se tak izrazim...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 13:58   #52
Quote:
soldier kaže: Pogledaj post
mislim da je strah od smrti ustvari strah od boli i onaj nekvi izvorni strah kojemu je temelj nesigurnost...strah od novoga..jer u smrti, čovjek mora napustiti sve svoje sigurnosti, da se tak izrazim...
dobro, strah od nepoznatog, ima smisla,, ali zar čovjek ne bi baš zato trebao poraditi na tome da taj strah nadvlada..
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 18:15   #53
Quote:
ElessarOne kaže: Pogledaj post
dobro, strah od nepoznatog, ima smisla,, ali zar čovjek ne bi baš zato trebao poraditi na tome da taj strah nadvlada..
pa da, ali strah, općenito, je kategorija u kojoj si čovjek sam teško može nešt osjetno pomoći..strah je situacija u kojoj se čovjek ne snalazi, u kojoj pada u paniku, u kojoj ne može razmišljati racionalno..tu se ustvari razumski dio čovjeka isključuje..a da ne govorim onda o najdubljem egzistencijalnom strahu, a to je strah od smrti...mislim da je to normalno ustvari...bilo bi čudno kad netko ne bi osjećao bar malo straha od i pred smrti...lako je reći da bi čovjek "trebao poraditi na tome da taj strah nadvlada", ali tu je između teorije i stvarnosti veliki raskorak očito...nije to kak namazati pekmez na kruh...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 14:27   #54
Quote:
soldier kaže: Pogledaj post
pa da, ali strah, općenito, je kategorija u kojoj si čovjek sam teško može nešt osjetno pomoći..strah je situacija u kojoj se čovjek ne snalazi, u kojoj pada u paniku, u kojoj ne može razmišljati racionalno..tu se ustvari razumski dio čovjeka isključuje..a da ne govorim onda o najdubljem egzistencijalnom strahu, a to je strah od smrti...mislim da je to normalno ustvari...bilo bi čudno kad netko ne bi osjećao bar malo straha od i pred smrti...lako je reći da bi čovjek "trebao poraditi na tome da taj strah nadvlada", ali tu je između teorije i stvarnosti veliki raskorak očito...nije to kak namazati pekmez na kruh...
Da razumije sve to i slaže se ali ako je to neizbježno zar se treba ukočiti i nadati se nemogućem da se neće dogoditi?!?! ako se već mora desiti barem pokušati smanjiti štetu...
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 22:20   #55
Quote:
ElessarOne kaže: Pogledaj post
Da razumije sve to i slaže se ali ako je to neizbježno zar se treba ukočiti i nadati se nemogućem da se neće dogoditi?!?! ako se već mora desiti barem pokušati smanjiti štetu...
pa ponavljam da si tu čovjek sam teško može pomoći...čovjek ne želi umrijeti (osim ako nema nekakve duševne poremećaje) i to je možda bolje pitanje, zašto je to tako...ništ kaj je živo ne želi umrijeti...akademik Miroslav Radman je jednom otkrio da nekakva bakterija, dok umire, prije mutira, totalno se promjeni i onda tek umre...kao da i zadnju "nadu", zadnje atome energije potroši u to da opstane, da živi...pravo pitanje je možda u tome - zašto život želi vječno postojati, zašto sve što je živo djeluje kao da je stvoreno da živi vječno, a sve neminovno umire..
nisam siguran u niti jedan odgovor na to pitanje...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 01:16   #56
Život je kao jedan dan, a smrt kao odlazak na spavanje. Neda nam se ići spavati ujutro, pa tek smo se probudili. Tako se i mlad čovjek boji smrti. Ali, navečer, ako smo radili, napravili nešto lijepo, umorili smo se i veselo idemo na počinak.
*ante* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 22:56   #57
nije uvijek u pitanju strah od smrti.nekad je i odgovornost prema nezavršenom ..xy..
pa nam nije zgodan trenutak
pušimalboro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:24   #58
Naravno da nedovršeni posao može postati problem, ali opet ljudi se boje, razumijem da je teško ostaviti nešto nedovršeno, ali ako to nije slučaj, toliko ljudi bježe od nečega što neminovno dolazi...
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 19:44   #59
Exclamation

ja moram samo priznati da se NE BOJIM SMRTI, već STAROSTI...Ljudi moji, vi bi se prije trebali bojati starosti, a ne smrti...Smrt dolazi u trenu, a starost je daleko bolnija i duža[/U][/U][/U]
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 20:34   #60
Quote:
DeviantLilith kaže: Pogledaj post
ja moram samo priznati da se NE BOJIM SMRTI, već STAROSTI...Ljudi moji, vi bi se prije trebali bojati starosti, a ne smrti...Smrt dolazi u trenu, a starost je daleko bolnija i duža[/U][/U][/U]
nije starost tako strašna
ako si okružen svojom djecom , unucima i prijateljima
ako si ih zadužio svojom ljubavlju i uvažavanjem za života
ako nisi živio ko sebični gad
tada nema straha ni od starosti ni od smrti
Umireš voljen i miran...

Počni se već sada pripremati

Zadnje uređivanje labellina : 04.07.2007. at 21:50.
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.