Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2010., 21:11   #201
šta nitko?
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 23:05   #202
imas par postova vise, Asuriell je pricao o tome
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 08:17   #203
Mene zanima dal ima neka tura organizirana iz hrvatske jer nisam tolko hrabra da bi išla sama, a kad pitam nekog od svojih sam preokreću s očima.
A najdraže bi mi bilo kad bi se par dobrovoljaca skupilo da im se prikrpim
So, ak neko planira u neko dogledno vrijeme javljam se i da preuzmem dio organizacije samo da nas je više
nyla is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 08:54   #204
Proljeće!
Mislim da je na proljeće najbolje. Nit je zima, nit je vruće. Onako, taman!

Ako će bit neke organizacije, da se bar okvirno zna kad se ide.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 18:23   #205
Inače, ont., u Pripjat se ne može. Otišli smo ljetos do tamo i poljubili ogradu.





Vlada je potpuno zabranila pristup svima osim regularnim stanovnicima Zone i vojsci. Kad će biti omogućen pristup, ne zna se, do daljnjeg je ovako.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.

Zadnje uređivanje Khufu : 02.09.2011. at 20:00.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 18:42   #206
Quote:
Komar22 kaže: Pogledaj post
dajte mi recite ako se želi iz HR ići tam to posjetiti, koliko treba novaca za vodiča, noćenje i sl? koliko agencije naplaćuju?
Možeš preko ove agencije (http://tour2chernobyl.com/), samo prije planiranja pošalji mail i pitaj jel se trenutno može u Zonu. Nedavno sam isplanirao put tamo, ali mi je 2 dana prije kretanja stigao mail da je neko ministarstvo privremeno zabranilo turističke odlaske u Zonu, pa samo provjeri do kada to vrijedi. Ja sam unatoč toj zabrani pokušao ući u Zonu, ali na ulasku su strogi i bez dozvole nema ulaska. Neka, isplatilo se, makar se samo slikao ispred rampe na ulasku.

Edit: upravo vidio da je gott odgovorila
svakak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2011., 12:15   #207
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Inače, ont., u Pripjat se ne može. Otišli smo ljetos do tamo i poljubili ogradu.


Vlada je potpuno zabranila pristup svima osim regularnim stanovnicima Zone i vojsci. Kad će biti omogućen pristup, ne zna se, do daljnjeg je ovako.
Treba im poslati stručnjaka za alternativni turizam, to bi mogla biti elita destinacija.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 18:25   #208
Ma gledala sam 5-6 dokumentaraca zadnjih 2 dana i vjerujte nisam mogla spavat. Ljudi moji Cernobil je bio prije 31.godinu, ali posljedice su i dan danas prijetnja za Evropu.
Kad se to desilo, oko 1 poslije ponoci ne znam koliko ih je na mjestu poginulo u nukl.reaktoru sto od eksplozije sto od smrtonosnog zracenja. Tu noc niko se nije vratio kuci u Pjat u grad od 43.000 stanovnika (3 km od nuklearnog reaktora), te su u porodici sumnjali da se nesto desilo. No, medij nista nije obavjestavao. Gorbacov je obavjesten tek 5-6 sati kasnije nakon katastrofe. Kad je planula vatra istu noc dosli su vatrogasci da gase pozar. Oni nisu imali blage veze sta gase ustvari. Zbog smrtonosne radijacije njih 30 je umrlo na mjestu. Da sad ne pricam simptome kakvi su..povracanje ...dijareja....rane na kozi...
Vlasti su i dalje sutile o nesreci dok se medju stanovnistvom spekulisalo. No, sutnja se nije mogla dugo prekrivati. 1600 km dalje je oblak prasine dosao iznad Svedske i to iznad njihovog nuklearnog reaktora. Taj dan je jedan svedski inzinjer dosao na posao i prosao aparat koji pokazuje ozracenje/kontaminiranost i otkrio je da je kontaminiran. Tad je pozvao i druge kolege i oni su uvidjeli da su isto kontaminirani. Mislili su da se aparat pokvario. Onda su otkrili oblak radioaktivne prasine koja je dosla pravo iznad Evrope a najveci dio iznad Svedske. otkrili su da je dosao iz SSSR. Pozvali su Cernobil i trazili objasnjenje. Ovi nisu imali drugog izlaza nego da priznaju. Tad je u medijima i novinama procurila vijest da je eksplidirao nukelarni rekator u Cernobilu.Nakon dan i po stanovnici Pjata su evakuisani i grad je postao grad duhova nakon samo 3 sata.Oblak prasine je dalje krenuo prema Evropi a takodje velika kolicina se nasla i iznad Korzike. SSSR je pozvao Francusku i javio tu vijest na sto su Francuzi rekli da je sve pod kontrolom. Da je sve bilo pod kontrolom pokazalo se 20 godina kasnije kad su stanovnici Korzike (ne znam koji broj) umro od posljedica radijacije na iste simptome kao i oni sto su se nasli u Cernobilu.
Katarstofa se desila 24.aprila 1986.g. dakle pred 1 maj kad se okrece jagnje i kad je kisa neizbjezna. Te kobne 1986 godine jeli smo konaminiranu jagnjad i vjerovatno voce i povrce. Tada su nase jugoslovenske vlasti rekle da slobodno jedemo i da samo dobro operemo prije nego pojedemo. a-ha. peri ti bato kolko hoces ako je nesto kontaminirano onda tu nema pomoci.

Dok smo mi bezbrizno jeli janjetinu i pricali o cernobilskoj katastrofi nemajuci pojma da cemo svi osjecat posljedice iste cijeli zivot pa i dan danas nam prijeti opasnost...Gorbacov je oformio tim najboljih strucnjaka/fizicara SSSR-a da otkriju ko je i sta je odgovorno za nesrecu.Jedan od tih strucnjaka bio je direktno odgovoran za katastrofu (teorija zavjere ovo je navodno) i on je izvrsio samoubistvo.
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 19:20   #209
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
Te kobne 1986 godine jeli smo konaminiranu jagnjad i vjerovatno voce i povrce. Tada su nase jugoslovenske vlasti rekle da slobodno jedemo i da samo dobro operemo prije nego pojedemo. a-ha. peri ti bato kolko hoces ako je nesto kontaminirano onda tu nema pomoci.

Dok smo mi bezbrizno jeli janjetinu i pricali o cernobilskoj katastrofi nemajuci pojma da cemo svi osjecat posljedice iste cijeli zivot pa i dan danas nam prijeti opasnost...Gorbacov je oformio tim najboljih strucnjaka/fizicara SSSR-a da otkriju ko je i sta je odgovorno za nesrecu.Jedan od tih strucnjaka bio je direktno odgovoran za katastrofu (teorija zavjere ovo je navodno) i on je izvrsio samoubistvo.
Rekli su točno, nije bilo "kontaminirano radijacijom" nego radioaktivnim česticama koje su bile na površini svega i svačega. Opereš i to je to.

Sve se znalo vrlo brzo što se točno dogodilo i kako je po srijedi bila idiotska zamisao nastavka prekinutog eksperimenta koliko dugo se može koristiti zaostala toplina reaktora za dobivanje električne energije.
Ručno su rađena logički nemoguća premošćivanja zaštitne elektronike i samo zbog toga je došlo do katastrofe jer je nuklearka Lenjin bila potpuno sigurna, uostalom ostala tri reaktora su i dalje radila godinama. Malo tko zna da su rusi i napravili prvu nuklearnu elektranu.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 19:44   #210
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Rekli su točno, nije bilo "kontaminirano radijacijom" nego radioaktivnim česticama koje su bile na površini svega i svačega. Opereš i to je to.

Sve se znalo vrlo brzo što se točno dogodilo i kako je po srijedi bila idiotska zamisao nastavka prekinutog eksperimenta koliko dugo se može koristiti zaostala toplina reaktora za dobivanje električne energije.
Ustvari ne, ispitivali su je li glavni generator nakon ispada s mreže može premostiti vrijeme do paljenja pomoćnih dizel generatora napajajući pomoćne sustave svojom inercijom. Kad elektrana ostaje bez struje, pale se pomoćni dizel generatori, ali za to je trebalo 40-ak sekundi, a za to vrijeme ne rade pumpe za hlađenje reaktora i ostali vrlo bitni pomoćni sustavi.
Paradoksalno, eksperiment je trebao povećati sigurnost elektrane, a desio se najgori mogući scenarij.
Niti vatrogasci niti inžinjeri u trenutku eksplozije nisu znali što se ustvari dogodilo, mnogi su čak bili uvjereni da samom reaktoru nije ništa dogodilo. To je bila prva nesreća takvog tipa, i htjeli su je što brže sanirati. O posljedicama radijacije u tom trenutku nisu puno razmišljali, niti se o tome znalo.

Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Ručno su rađena logički nemoguća premošćivanja zaštitne elektronike i samo zbog toga je došlo do katastrofe jer je nuklearka Lenjin bila potpuno sigurna, uostalom ostala tri reaktora su i dalje radila godinama. Malo tko zna da su rusi i napravili prvu nuklearnu elektranu.
Sama činjenica da je osoblje na elektrani moglo napraviti takva ručna premošćivanja zaštite pokazuje da nuklearka Lenjin nije bila tako sigurna. Sama po sebi, nuklearka je bila funkcionalna, i u normalnim uvjetima nije bila opasnija od bilo koje druge nuklearke na svijetu.
Ruski dizajn imao je određene manjkavosti, sama konstrukcija jezgre reaktora (pozitivna povratna veza), omogućio je taj scenarij.
Nezanemariv je bio "politički" pritisak sustava da se taj eksperiment napravi, kao i neki drugi splet nesretnih okolnosti (eksperiment je rađen u noćnoj smjeni, s manje iskusnim operatorima) doveli su do nesreće.

Naravno, nesreća se mogla i može desiti u bilo kojoj nuklearki, bilo kojeg tipa i bilo gdje na svijetu. Fukushima je najbolji primjer.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 19:46   #211
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Rekli su točno, nije bilo "kontaminirano radijacijom" nego radioaktivnim česticama koje su bile na površini svega i svačega. Opereš i to je to.

Sve se znalo vrlo brzo što se točno dogodilo i kako je po srijedi bila idiotska zamisao nastavka prekinutog eksperimenta koliko dugo se može koristiti zaostala toplina reaktora za dobivanje električne energije.
Ručno su rađena logički nemoguća premošćivanja zaštitne elektronike i samo zbog toga je došlo do katastrofe jer je nuklearka Lenjin bila potpuno sigurna, uostalom ostala tri reaktora su i dalje radila godinama. Malo tko zna da su rusi i napravili prvu nuklearnu elektranu.
U dokumentarcima kazu da se ni dan danas ne zna sta se desilo, ili se krije od javnosti. Prvobitno su okrivili arhitektu koji je izgradio elektranu, ali on se odbranio i nisu ga zatvorili. A koja tri reaktora su radila godinama?tj gdje?
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 19:58   #212
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Ustvari ne, ispitivali su je li glavni generator nakon ispada s mreže može premostiti vrijeme do paljenja pomoćnih dizel generatora napajajući pomoćne sustave svojom inercijom. Kad elektrana ostaje bez struje, pale se pomoćni dizel generatori, ali za to je trebalo 40-ak sekundi, a za to vrijeme ne rade pumpe za hlađenje reaktora i ostali vrlo bitni pomoćni sustavi.
Paradoksalno, eksperiment je trebao povećati sigurnost elektrane, a desio se najgori mogući scenarij.
Niti vatrogasci niti inžinjeri u trenutku eksplozije nisu znali što se ustvari dogodilo, mnogi su čak bili uvjereni da samom reaktoru nije ništa dogodilo. To je bila prva nesreća takvog tipa, i htjeli su je što brže sanirati. O posljedicama radijacije u tom trenutku nisu puno razmišljali, niti se o tome znalo.
Nije bio problem u eksperimentu jer su reaktor "gasili" da bi se napravila redovito održavanje. Samim time su htjeli provjeriti ovo o čemu si pisala. No oko ponoći se promijenila ekipa a nitko nije pročitao što se zbiva pa su prekinuli eksperiment. Kako im se nije dalo čekati još godinu dana da bi ga mogli ponoviti, ponovo su startali reaktor izvlačeći moderatorske šipke čak i one zaštitne koje se nikada ne izvlače i normalno kada je reakcija ponovo krenula nije bilo više vremana da se zaustavi, voda je u trenu pretvorena u paru, pojavio se i vodik i sve je odletjelo u zrka ... sam poklopac reaktorske hale je težio oko 1000 tona ...
ja sam dao opis zašto je došlo ... nije došlo zbog eksperimenta nego jer je prekinut a potom su se potrudili da ga nastave umjesto da obustave. igrali su se i sa hlađenjem isključivši kompletna postrojenja.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Sama činjenica da je osoblje na elektrani moglo napraviti takva ručna premošćivanja zaštite pokazuje da nuklearka Lenjin nije bila tako sigurna. Sama po sebi, nuklearka je bila funkcionalna, i u normalnim uvjetima nije bila opasnija od bilo koje druge nuklearke na svijetu.
Ruski dizajn imao je određene manjkavosti, sama konstrukcija jezgre reaktora (pozitivna povratna veza), omogućio je taj scenarij.
Nezanemariv je bio "politički" pritisak sustava da se taj eksperiment napravi, kao i neki drugi splet nesretnih okolnosti (eksperiment je rađen u noćnoj smjeni, s manje iskusnim operatorima) doveli su do nesreće.

Naravno, nesreća se mogla i može desiti u bilo kojoj nuklearki, bilo kojeg tipa i bilo gdje na svijetu. Fukushima je najbolji primjer.
Potpuno krivo. Morali su se otšrafljivati ploče sa modula da bi se došlo do kontakata sklopnika za regulaciju .. otprilike kao da otvoriš haubu auta i presiječeš zupčasti remen za vrijeme rada i kažeš auto nije dobro napravljen. Ostala tri potpuno identična reaktora su i dalje radila godinama bez ikakvih problema.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 20:01   #213
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
U dokumentarcima kazu da se ni dan danas ne zna sta se desilo, ili se krije od javnosti. Prvobitno su okrivili arhitektu koji je izgradio elektranu, ali on se odbranio i nisu ga zatvorili. A koja tri reaktora su radila godinama?tj gdje?
Eklektrani je ime Lenjin i ima četiri reaktora u sebi ...

https://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%8C...ska_katastrofa

Dana 26. travnja 1986., kombinacijom nesigurnog dizajna sovjetskog nuklearnog reaktora te ljudskom pogreškom, uzrokovana je eksplozija koja je uništila jedan od četiri reaktora u »Memorijalnoj elektrani Vladimir Iljič Lenjin« odnosno takozvanoj Černobilskoj nuklearnoj elektrani.

eto ... pišem po sjećanju, tek toliko ...

ps.. totalna je sramota pisati o nesigurnoj ruskoj tehnologiji.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 20:12   #214
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Eklektrani je ime Lenjin i ima četiri reaktora u sebi ...

https://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%8C...ska_katastrofa

Dana 26. travnja 1986., kombinacijom nesigurnog dizajna sovjetskog nuklearnog reaktora te ljudskom pogreškom, uzrokovana je eksplozija koja je uništila jedan od četiri reaktora u »Memorijalnoj elektrani Vladimir Iljič Lenjin« odnosno takozvanoj Černobilskoj nuklearnoj elektrani.

eto ... pišem po sjećanju, tek toliko ...

ps.. totalna je sramota pisati o nesigurnoj ruskoj tehnologiji.
Nisam znala da je imala 4 reaktora i da su neki radili do skora , to nisu rekli niti u jednom dokumentarcu...

Imam jedno pitanje..ali prije toga citiram iz wikipedie:
"U Černobilskom reaktoru 4 se trenutačno nalazi oko 135 tona visoko radioaktivnog urana i plutonija. Zračenje koje dolazi iz te radioaktivne mase uzrokuje deformacije strukture metala od kojega je sarkofag izrađen. Danas radijacija 100 metara od reaktora iznosi oko 500 mili Roentgena/h. To je oko 50.000 puta veća količina zračenja od "normalne". Na dvadesetoj godišnjici ove katastrofe upozoreno je da sarkofag koji štiti reaktor "nije bez roka trajanja" (procjenjuje se da mu je rok do 30 godina, a 20 je već prošlo), te da ga treba popravljati i nadograđivati"

Kako je moguce da je ista poslije toga moglo raditi? Kako su ljudi mogli ovo prezivjeti? Bez obzira sto su imali skafandere kako su mogli ovo da prezive? I kako moze da buja zivotinjski svijet bez problema? nista nije mutiralo. ni medvjedi, ni vukovi, ni divlje svinje..sve je nak kako je.
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 22:03   #215
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Nije bio problem u eksperimentu jer su reaktor "gasili" da bi se napravila redovito održavanje. Samim time su htjeli provjeriti ovo o čemu si pisala. No oko ponoći se promijenila ekipa a nitko nije pročitao što se zbiva pa su prekinuli eksperiment. Kako im se nije dalo čekati još godinu dana da bi ga mogli ponoviti, ponovo su startali reaktor izvlačeći moderatorske šipke čak i one zaštitne koje se nikada ne izvlače i normalno kada je reakcija ponovo krenula nije bilo više vremana da se zaustavi, voda je u trenu pretvorena u paru, pojavio se i vodik i sve je odletjelo u zrka ... sam poklopac reaktorske hale je težio oko 1000 tona ...
ja sam dao opis zašto je došlo ... nije došlo zbog eksperimenta nego jer je prekinut a potom su se potrudili da ga nastave umjesto da obustave. igrali su se i sa hlađenjem isključivši kompletna postrojenja.
Nemoj se ljutiti, ali sam slučajno te struke i znam dovoljno da bih razumio što su radili. Nije baš tako kako ti pišeš.
Reaktor je išao s mreže da bi eksperiment uopće mogli izvesti. A sve to je bilo iza ponoći jer im distributor nije dao ranije.
Još bi bilo najbolje da su reaktor potpuno ugasili, ali bi im onda trebalo par dana da ga opet mogu pokrenuti (tzv. "trovanje jezgre"). Zato su ga držali na nekoj minimalnoj toplinskoj snazi, a pri tome je reaktor tog tipa jako nestabilan i teško ga je kontrolirati.
Eksperiment, naravno, nisu prekidali, nego su ga i započeli, još dok su se natezali oko kontroliranja reaktora na maloj snazi.
U jednom trenutku im je snaga reaktora pala vrlo nisko, pa je operater izvukao skoro sve šipke iz reaktora. To je u normalnim uvjetima zabranjeno.
Snaga reaktoraa je na to naglo porasla na nekoliko puta iznad nominalne, i katastrofa je bila neizbježna.
Operator je u panici pritisnuo gumb za gašenje reaktora, naglo spuštanje šipki kroz grafitom moderiranu jezgru još je povećalo snagu u donjem dijelu jezgre nakon čega je konačno došlo do eksplozije.


Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Potpuno krivo. Morali su se otšrafljivati ploče sa modula da bi se došlo do kontakata sklopnika za regulaciju .. otprilike kao da otvoriš haubu auta i presiječeš zupčasti remen za vrijeme rada i kažeš auto nije dobro napravljen. Ostala tri potpuno identična reaktora su i dalje radila godinama bez ikakvih problema.
Ni ovo nije točno, preostala tri reaktora su imali niz problema i manjih incidenata, koji su zbog zanimanja javnosti ovaj put imali dodatni publicitet. U reaktoru br. 2 je 1991 izbio požar, pa je obustavio proizvodnju. Rekator broj 1 je, kasnije se saznalo, doživio topljenje jezgre još prije incidenta na reaktoru br.4. Prestao je s radom 1996. <zadnji reaktor broj 3 je ugašen 2000.
Ne treba zaboraviti da je osoblje elektrane sve te godine moralo raditi u kontaminiranoj zoni. Već iz samo tog razloga elektrana nije trebala nastaviti s radom.

Btw. muško sam
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 08:31   #216
Kao model širenja radijacije i utjecaja na život uzeti su bačene bombe na Hirošimu i Nagasaki koji se ipak ne mogu poistovjetit sa Černobilom. Kod atomske bombe, koja eksplodira na nekoj visini i ima puno veću oslobođenu, radijacija se širi u krug i na nekoj udaljenosti od epicentra je više manje jednaka. Kod događaja u Černobilu postoje određene barijere (zidovi i slično) koji mogu djelovati kao štit da se u nekom pravcu radijacija slabije širi. I u širenju čestica veliku ulogu je odigralo strujanje zraka.
Ima znanstvenika koji tvrde ili spekuliraju da neka manja razina radijacije može djelovati kao neka vrsta cjepiva i tako objašnjavaju černobilski paradoks, tj. da oko Černobila buja život bez štetnih mutacija.

Radijacija se nije jednoliko rasporedila. Nakon samog događaja na rubu oko zabranjene zone liječnici (mislim da su bili oni bez granica) su davali ljudima uređaje da mjere jačinu radijaciju u kući i oko nje. Rezultati su bili da si u sred sobe siguran, kod vrata je zračenje opasno, 2 metra dalje opet sigurno.

Ljudi koji su radili na igradnji novog sarkofaga su bili smješteni koji kilometar od same elektrane i tamo boravili desetak i više dana jer nema štetnog zračenja.

Ne znam koliko vas zna ili je čulo za Novarka, projekt izgradnje novog sarkofaga koji je uspješno završen koncem prošle godine. Pri gradnji ovog sarkofaga se pristupilo pametnije i on bi trebao izdržati 100 godina za koliko predviđaju da bi mogli razgraditi cijeli reaktor.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 09:23   #217
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
Nisam znala da je imala 4 reaktora i da su neki radili do skora , to nisu rekli niti u jednom dokumentarcu...

Imam jedno pitanje..ali prije toga citiram iz wikipedie:
"U Černobilskom reaktoru 4 se trenutačno nalazi oko 135 tona visoko radioaktivnog urana i plutonija. Zračenje koje dolazi iz te radioaktivne mase uzrokuje deformacije strukture metala od kojega je sarkofag izrađen. Danas radijacija 100 metara od reaktora iznosi oko 500 mili Roentgena/h. To je oko 50.000 puta veća količina zračenja od "normalne". Na dvadesetoj godišnjici ove katastrofe upozoreno je da sarkofag koji štiti reaktor "nije bez roka trajanja" (procjenjuje se da mu je rok do 30 godina, a 20 je već prošlo), te da ga treba popravljati i nadograđivati"

Kako je moguce da je ista poslije toga moglo raditi? Kako su ljudi mogli ovo prezivjeti? Bez obzira sto su imali skafandere kako su mogli ovo da prezive? I kako moze da buja zivotinjski svijet bez problema? nista nije mutiralo. ni medvjedi, ni vukovi, ni divlje svinje..sve je nak kako je.
sada ću opet malo napamet pa će i biti pogrešaka ili nejasnoća
obično i je problem nepotpuna informacija. Prvo treba pojasniti razliku između radijacije i radioaktivnog materijala. Radijacija (razne vrste zračenja, a nazivaju ga ionizirajuće - gama zrake su najopasnije) prilikom eksplozije je najjače i širi se u svim smjerovima (omnidirekcionalno). Pri tome uzrokuje degeneraciju materije gdje neki elementi iz okoline mogu postati radioaktivni izotopi i tako dodatno pogoršati stvar. Ne ubija odmah ali poput otrova šteta nastala u organizmu je nepopravljiva i ovisno o dozi od nekoliko sati do nekoliko dana.
Potom zrače elementi/izotopi/ nastali raspadom jezgri urana ili plutonija. Njihov domet je mali, ali kako je to "materija", mora se paziti da se ne zalijepi ili je ne pojedeš/ udahneš ... tako da je tu potrebno biti samo dovoljno daleko .. eto u grubo.
A bujanje svijeta, energetski je dobitak plus neke promjene, a čim nema ljudi priroda uzima stvar u svoje ruke
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 09:46   #218
Prvo isprika tebi/ Vama trekker mislio sam da je Klepsidra zato je žensko, a ruska tehnologija je pouzdana samo su nemarni ... a i da nju ne uvrijedim obzirom da sam tehničke struke z n a m da su rusi odlični

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutiti, ali sam slučajno te struke i znam dovoljno da bih razumio što su radili. Nije baš tako kako ti pišeš.
Reaktor je išao s mreže da bi eksperiment uopće mogli izvesti. A sve to je bilo iza ponoći jer im distributor nije dao ranije.
dapače drago mi je učiti od onih koji znaju. Ja sam i tehničke struke te moram za svoj posao poznavati masu protokola i sa onim suvišnim zašto i kako nešto uopće može raditi.., Nitko ne radi eksperiment samo tako nego se radio u sklopu godišnjeg održavanja (negdje još imam papirologiju). Reaktor se gasi danima. To je veliki trošak, a eksperiment je bio vezan isključivo da se iskoristi toplina dok se hladi i gasi i dalje je bio priključen na distribuciju.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Još bi bilo najbolje da su reaktor potpuno ugasili, ali bi im onda trebalo par dana da ga opet mogu pokrenuti (tzv. "trovanje jezgre"). Zato su ga držali na nekoj minimalnoj toplinskoj snazi, a pri tome je reaktor tog tipa jako nestabilan i teško ga je kontrolirati.
Postoje sigurnosi uređaji koji ispod određene snage automatski gurnu kontrolne šipke u reaktor da se prekine lančana reakcija. Oni se nisu igrali samo sa kontrolnim nego i sa mjernim šipkama koliko se sjećam jer je ekperiment počela jedna ekipa a kada je došla druga oko ponoći nisu pročitali što se radi nego mahinalno isključili reaktor prema potpunom gašenju.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Eksperiment, naravno, nisu prekidali, nego su ga i započeli, još dok su se natezali oko kontroliranja reaktora na maloj snazi.
U jednom trenutku im je snaga reaktora pala vrlo nisko, pa je operater izvukao skoro sve šipke iz reaktora. To je u normalnim uvjetima zabranjeno.
Snaga reaktoraa je na to naglo porasla na nekoliko puta iznad nominalne, i katastrofa je bila neizbježna.
Snaga nije porasla nekoliko puta nego nekoliko stotina tisuća puta, mislim da je bio podatak kako je u tom trenutku mogao napajati energijom cijelu Njemačku ili ono iznos godišnje potrošnje, nešto nepojmnjivo. Nisu mogli izvući sve jer je nemoguće nego su kombinacijama "prevarili" zaštitnu logiku krivim informacijma sa time da su na samim pločama sa elektronikom uključivali releje i sklopnike.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Operator je u panici pritisnuo gumb za gašenje reaktora, naglo spuštanje šipki kroz grafitom moderiranu jezgru još je povećalo snagu u donjem dijelu jezgre nakon čega je konačno došlo do eksplozije.
brzina spuštanja je pola metra u sekundi već je bilo prekasno jer su se kanali deformirali ...


[QUOTE=trekker;62793211]
Ni ovo nije točno, preostala tri reaktora su imali niz problema i manjih incidenata, koji su zbog zanimanja javnosti ovaj put imali dodatni publicitet. U reaktoru br. 2 je 1991 izbio požar, pa je obustavio proizvodnju. Rekator broj 1 je, kasnije se saznalo, doživio topljenje jezgre još prije incidenta na reaktoru br.4. Prestao je s radom 1996. <zadnji reaktor broj 3 je ugašen 2000.
Ne treba zaboraviti da je osoblje elektrane sve te godine moralo raditi u kontaminiranoj zoni. Već iz samo tog razloga elektrana nije trebala nastaviti s radom.

Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Btw. muško sam
još jedna isprika u prologu sam pojasnio

Sve ovo gore su navedene dječje bolesti. Uglavnom do tada nije bilo uzbuna zbog radijacije tako da su to bili ograničeni akcidenti. Tehnologija je sigurna ali se uvijek nađu pametni da svojim iskustvom, duhom i predanošću izbace iz stroja i najbolji uređaj.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 11:06   #219
Eksperiment koji su radili nije imao direktne veze s nuklearnim reaktorom. Odnosio se na "strojarsku" (uvjetno receno) stranu, koja se principijelno ne razlikuje od neke druge elektrane.
Ako elektrana ostane bez struje, u beznaponskom stanju, to je za nuklearku prilicno opasno. Nuklearka treba konstantno napajanje za pogon rashladnih pumpi za hladjenje reaktora. Kad nestane struje, pale se pomocni dizel agregati koji osiguravaju pogon tih i jos nekih pomocnih sustava, dok se stvari ponovno ne pokrenu, odnosno ponovno starta glavna turbina i generator, i vrati se napajanje pomocnih sustava.
U Cernobilu je za startanje dizel agregata trebalo vrijeme reda velicine jedne minute. Za to vrijeme nema napajanja pomocnih sustava, rashladne pumpe ne rade. Smatralo se da je to predugo, i da to predstavlja preveliki rizik za sigurnost elektrane.
Netko je onda dosao na ideju da se to vrijeme dok ne starta dizel agregat, premosti time da glavni generator, dok usporava (jer je elektrana stala, nema vise proizvodnje pare za turbinu), po inerciji od nominalne brzine bude prespojen na napajanje pomocnih sutava, i pogoni ih dok ne preuzme dizel.
Sam po sebi, eksperiment je relativno bezopasan, nema direktne veze s reaktorom (osim sto se radi o napajanju rashladnih pumpi za reaktor), i mogao se provesti u bilo kojoj termoelektrani.
Eksperiment su pokusavali nekoliko puta, i nije im uspjelo. Veliki je pritisak bio da se konacno provede.
Je li ruska tehnologija sigurna?
Sigurna je koliko i svako industrijsko postrojenje. Sama po sebi je bila funkcionalna, a to je bio i jedini incident takvog tipa u preko 40 godina operativnog iskustva u velikom broju ruskih nuklearki.
Medjutim, ocito je da je neserci doprinio ruski sustav, kombinacija pritiska odozgora da se eksperiment bezuvejtno provede, bez obzira na nepovoljne uvjete (nocna smjena), kao i na sustav koji je vise vjerovao improvizaciji pojedinca nego proceduri (cinjenica da je reaktor doveden u takvo stanje). Na elektrani je bilo 20-ak inzinjera i operatera, tako da se ne moze govoriti da se jedan neodgovorni pojedinac zaigrao.
U zapadnjackom sustavu je tako nesto malo vjerojatno, cisto iz razloga da nema takvog pritiska odozgora ne bi moglo biti, jer sustav vise vjeruje procedurama neho improvizaciji pojedinca. Nitko ne bi pokusavao takve egzibicije, jer bi znao da bi za to letio s posla u roku odmah. Sto se same tehnologije tice, ne bih rekao da je jedna bezuvjetno pogresna a druga bezuvjetno ispravna.
Je li na zapadu moguc nuklearni incident? Naravno. Pa i desio se u Japanu. I to u nuklearki koje je projektirana da bude apsolutno sigurna. Ali, dogodio se najjaci potres u povijesti, a elektrana je godinama rezala troskove na sigurnosti zbog smanjenja troskova. Dakle, da, i na zapadu je moguc takav incident.
Ovdje cu stati s takvim usporedbama, da ne bi otplovili u prepucavanje Rusi vs. ostatak svijeta (ostavimo to na Politiku )
Zakljucak: nuklearke su industrijska postrojenja. U normalnim uvjetima su sigurne, funkcionalne i bez direktnih utjecaja na okolis, izuzev radioaktivnog otpada. Medjutim, svako industrijsko postrojenje moze dozivjeti havariju, ukoliko se poklopi nekoliko nemogucih uvjeta. Dogodi se jednom u 30 godina, ali se dogodi, i posljedice su trajne, barem iz perspektive ljudskog vijeka.
Nekad sam bio zagovornik nuklearki. Danas mislim da bi ih najpametnije bilo postepeno gasiti i okrenuti se nekim drugim, manje opasnima izvorima energije.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:23   #220
@saugaro sve okej. Necu se ja uvrijediti nista Priznajem da nemam pojma o tome i to nije sramota priznati,ali me zanima. Bolje to nego da me zanima kako je susjeda prostrla ves
Iako nisam dijete,moja pitanja mogu vam izgledati djecija,smijesna, glupa, ali ponavljam- samo zelim znati nesto vise o tome.
Prijepiske obojice su mi jako zanimljive. Lijepo objasnjavate. A sto da ne, iznositi znanje i misljenje ovdje na forumu je ok. Nekad ce neko procitati koga zanima isto kao i mene. Hvala obojici
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:22.