Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2011., 08:09   #21
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
1030 Oni koji umru u milosti i prijateljstvu s Bogom, a nisu potpuno čisti, iako su sigurni za svoje vječno spasenje, moraju se poslije smrti podvrgnuti čišćenju, kako bi postigli svetost nužnu za ulazak u nebesku radost.

1031 To konačno čišćenje izabranih, koje se posve razlikuje od kazne osuđenih, Crkva naziva Čistilištem. Nauk vjere s obzirom na Čistilište Crkva je jasno izrazila posebno na Firentinskom[591] i Tridentskom[592] saboru. Crkvena predaja, pozivajući se na neka mjesta Svetog pisma,[593] govori o čistilišnoj vatri:
Što se tiče nekih lakih pogrešaka, treba vjerovati da prije općeg suda postoji čistilišna vatra, prema onome što potvrđuje Onaj koji je Istina, govoreći da onome tko izgovori hulu protiv Duha Svetoga neće biti oproštena ni na ovom ni u budućem svijetu (Mt 12,31). Prema toj pouci možemo zaključiti da se neke pogreške mogu oprostiti na ovom svijetu, a neke druge u budućem svijetu.[594]


1032 Taj se nauk također oslanja na molitvenu praksu za pokojne, o čemu govori Sveto pismo: "Zato je (Juda Makabejac) za pokojne prinio žrtvu naknadnicu, da im se oproste grijesi" (2 Mak 12,46). Crkva je, od prvih vremena, častila spomen mrtvih i za njih prinosila molitve, poglavito misnu žrtvu,[595] da bi, očišćeni, mogli prispjeti k blaženom gledanju Boga. Crkva također preporučuje milostinju, oproste i djela pokore u korist pokojnika:
Pružajmo im pomoć i obnavljajmo im spomen. Ako su Jobovi sinovi bili očišćeni žrtvom svog oca,[596] zašto bismo sumnjali da će naši prinosi za pokojne tim pokojnicima pružiti neku utjehu? Ne oklijevajmo pružati pomoć onima koji su preminuli i prikazivati za njih svoje molitve.[597]
1472 Da bi se shvatili ovaj nauk i praksa Crkve, treba imati u vidu da grijeh ima dvostruku posljedicu. Teški grijeh nas lišava zajedništva s Bogom čineći nas time nesposobnima da postignemo vječni život; to se lišavanje zove "vječna kazna" za grijeh. S druge strane svaki grijeh, pa i laki, povlači sa sobom nezdravu privrženost uz stvorenja, koju treba čistiti bilo na ovoj zemlji bilo poslije smrti u stanju zvanom čistilištem. To čišćenje oslobađa od takozvane "vremenite kazne" za grijeh. Ove dvije kazne ne smiju se shvaćati kao vrsta osvete koju Bog dosuđuje izvana, već kao posljedice same naravi grijeha. Obraćenje koje proizlazi iz goruće ljubavi može postići potpuno očišćenje grešnika, tako da ne ostane više nikakve kazne.[71] (KKC)

Iz Biblije: 2 Mak 12,43-45; Mt 12,32; 1 Pt 3,19-20; 1 Kor 3,15; 2 Tim 1,18
Protestanti ne vjeruju izvorno u čistilište jer je jedan od glavnih razloga njihova nastanka indulugencija pa su tako izbacili knjige o makabejcima iz Biblije. I židovi vjeruju u nj sami malo drugačije. Za muslimane ne znam, ali znam da i pravoslavci vjeruju u čistilište.
Vjerovanje u čistilište nije došlo odjednom nekada u povijesti. Kršćani vjeruju u čistilište od samog početka.

Čitao sam malo postove pa moram primjetiti: dogme se ne mogu mijenjati niti poništiti. Isto tako nije moguće da Papa proglasi nešto dogmom što uistinu nije dogma. Dogma se donosi kada se neki dio vjerovanja dovede u pitanje od drugih kršćana i sl. To ne znači da se od donošenja dogme počinje u to vjerovati, već se njome potvrđuje staro vjerovanje.
Izgleda da je cijela ova skalamerija od čistilišta nastala samo zbog jedne rečenice iz biblije (boldano) !? Ali ja mislim da je čistilište samo logičan nastavak štovanja svojih umrlih predaka koje je počeo častiti i sam pračovjek. Sa razvojem civilizacije je ovo štovanje uzelo specifične obrede koji su karakteristični za svaku religiju. Počevši od Straroga Rima pa do kineza u doba Konfucijusa. A štovanje predaka je civilizacijska tekovina, doduše oblikovana vjerom u duhove i zagrobni život. Nisam čuo da indijci slave svoje predke. Oni ih spale, a pepeo bace u Ganges. Mogu za njih moliti da dobiju povoljnu inkarnaciju. Sumnjam da im tako nešto može pomoći jer ovi vjeruju u karmu. A po njima je karma jača i od Bogova. Po indijcima bi čak i JAHVE bio kažnjen lošom karmom jer je (npr.) dozvolio Sotoni da gadno izmuči Joba !!?
Valjda bi Jahve zbog toga kažnjen lošim spavanjem ili depresijom, jer druga kazna nije tehnički moguća.
Volio bih znati kako se određuje kada će netko u pakao, a kada u čistilište. Jer i najteži grijehovi imaju olakotne okolnosti. Primjer je "ne ubij", a kod gornjeg primjera ustaše koji nije poslušao naredbu svoga časnika za prekid vatre i predaju. Ako je ubio dva partizana prije te komande, onda je čist. Ako je poslije komande, onda ide u pakao. (mislim u slučaju da je nakon toga poginuo, jer je dobio metak u glavu, nije se ispovijedio, niti se pokajao)
A ima i primjera kada neki luđak (sin) ubije majku. Koliko on mora biti lud da završi u raju ili čistilištu ili paklu. Sv. Petar će morati poznavati i psihijariju kada bude odlučivao kamo će nečija duša
Ako je totalno lud ide u raj, ako je polu-lud ide u čistilište, ako je više normalan a manje lud ide u pakao. Ali će se prije toga njegova duša iztransformirati iz lude duše u normalnu dušu
To znači da će na vratima neba postojati i PSIHIJATRIJSKI ODJEL , gdje će se izvršiti liječenje ludih duša, da mogu normalne ići u raj, pakao ili čistilište.
Inače će čistilište ovako izgledati:

Izgleda da neki imaju svoje čišćenje vatrom i prije smrti !

Ali to se ne računa, jer se radi o sotonističkoj udruzi
(po mjerilima Svete Majke Crkve)

Zadnje uređivanje krena : 28.07.2011. at 08:35.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 14:15   #22
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Mene impresionira kako neki izmišljeni (i nitko to ne dvoji, čistilište je crkva proglasila dogmom naknadnim tumačenjem nekih rečenica iz biblije, mada ga u bibliji jednostavno nema) pojam poput čistilišta može biti tako široko prihvaćeno još dan danas. Možda je u meni problem Meni to vuče na one "dokaze" kada se raznim tumačenjima nekih dijelova biblije (ili drugog svetog spisa, svejedno) izvlači da se u bibliji tumačilo evoluciju, radio-valove, veliki prasak, lasere i što ja znam sve još ne. Mašta radi svašta.
Koncept ili ideja čistilišta postoji u Crkvi od početka, samo je kasnije to preciznije teološki formulirano i svečano proglašeno dogmom.

Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Pitanje je samo bilo kako je uopće moguće da bilo tko danas vjeruje u takve umotvorine, to je ono što mene zanima. Bez uvrede onima koji vjeruju. Jel ima netko tko vjeruje u raj, pakao, čistilišbe, limb da mi to malo objasni?
Ukratko, vjerujem da postoje raj, pakao i čistilište na osnovu Objave koju je Bog predao Crkvi (konkretnije apostolima i njihovim nasljednicima) da je čuva, vjerodostojno tumači i širi po svijetu. I to vjerujem na osnovu autoriteta (povjerenja) Crkve. Zato ne mislim da su ti pojmovi izmišljeni, već da su nam objavljeni.

Što se tiče limba, treba razlikovati limb otaca od limba djece. Limb otaca je "predvorje raja" u kojem su pravednici umrli prije Krista čekali da im On svojom žrtvom i svojim dolaskom otvori vrata raja (stoga danas više nema limba otaca ), a limb djece je teološko učenje koje ne spada u dogmatski nauk Crkve, a u njemu mala djeca umrla bez krštenja uživaju naravnu sreću, ali ne i nadnaravnu, znači nisu u raju. Danas se uglavnom koncept limba djece napušta u katoličkoj teologiji.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 14:20   #23
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Imamo i drugi primjer, a to je LIMB , za koga se sada tvrdi da možda postoji, a možda i ne. ( izgleda da je sam limb u limbu ). A limb je nastao kao logična posljedica neprikosnovenosti spasenja ljudi isključivo preko Krista. A to se postiže krštenjem. Ali mnoga mala djeca su umrla bez krštenja. A i mnogi pravednici. Kamo će sada ovi, a ti si smislio dogmu o spasenju preko Krista i nikako drukčije. Onda je smišljen limb, kao neko bezvezno mjesto gdje ljudi borave bez pravih radosti, ali i bez muka.
To se događa kada se na bajku ideš sa drugom bajkom.
Ovaj limb o kojem govoriš se odnosi na mali djecu umrlu bez krštenja, a ne na pravednike, znači odrasle ljude umrle bez krštenja. Inače, tko god se spašava, spašava se nužno po Kristu (nema drugog načina). I oni koji nisu čuli za Njega, kojima Evanđelje nije naviješteno, ali su Božju volju koju su spoznali u svojoj savjesti nastojali izvršiti, a to bi bili ovi pravednici, mogu se spasiti. I opet se spašavaju po Kristu.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 14:27   #24
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ovaj limb o kojem govoriš se odnosi na mali djecu umrlu bez krštenja, a ne na pravednike, znači odrasle ljude umrle bez krštenja. Inače, tko god se spašava, spašava se nužno po Kristu (nema drugog načina). I oni koji nisu čuli za Njega, kojima Evanđelje nije naviješteno, ali su Božju volju koju su spoznali u svojoj savjesti nastojali izvršiti, a to bi bili ovi pravednici, mogu se spasiti. I opet se spašavaju po Kristu.
Znači da su mala djeca vjerovatno u limbu, a odrasli koji su umrli kao pravednici su možda u raju, a možda se i malo prže u čistilištu. Budha, Lao Ce , i Konfucijus su u čilistilištu jer nisu bili savršeni. A savršeni nisu mogli biti jer nisu upoznali Krista. Sada oni sjede u čistilištu u školskim klupama i uče vjeronauk Katoličke Crkve. A ispod njih gori lagana vatra koja ih pročišćava.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 21:30   #25
Što se tiče nekih lakih pogrešaka, treba vjerovati da prije općeg suda postoji čistilišna vatra, prema onome što potvrđuje Onaj koji je Istina, govoreći da onome tko izgovori hulu protiv Duha Svetoga neće biti oproštena ni na ovom ni u budućem svijetu (Mt 12,31). Prema toj pouci možemo zaključiti da se neke pogreške mogu oprostiti na ovom svijetu, a neke druge u budućem svijetu.[594]

Matej 12,32 I rekne li tko riječ protiv Sina Čovječjega, oprostit će mu se. Ali tko rekne protiv Duha Svetoga, neće mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni u budućem.

objašnjenja??
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 19:22   #26
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Matej 12,32 I rekne li tko riječ protiv Sina Čovječjega, oprostit će mu se. Ali tko rekne protiv Duha Svetoga, neće mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni u budućem.

objašnjenja??
Kad je riječ o grijehu protiv Duha Svetoga , tada bi to podrazumijevalo svako djelovanje čovjeka kojim se ide direktno protiv Boga , pri punoj svijesti da ideš kontra Boga...

Ja bih ovo nazvao poprilično subjektivnim grijehom , jer netko sa strane ne može nikada do kraja znati koliko je neki čovjek bio svjestan da ima posla sa Duhom Svetim. To zna samo čovjek koji je sagriješio na takav način. Npr. farizeji su griješili protiv Duha Svetoga , kada su , iz vlastite ljubomore , nijekali Isusu da njegovo djelovanje dolazi od Boga , iako je to njima bilo itekako jasno... no ljubomora i želja za održavanjem njihove manipulacije nad narodom bila je jača...

Na youtubu se pojavio challenge/izazov , u kojem mladi Amerikanci izazivaju svoje vršnjake da zaniječu Duha Svetoga , i tako sami sebe pošalju direktno u pakao...

Odaziv je izvanredan...

Eto , ovaj blebetavi malac poslao se u pakao...
http://www.google.hr/url?sa=t&source...0vtc85rbIryjPw

A i mnogi drugi...
http://www.youtube.com/watch?v=i7QVbJnSPQE

Meni osobno najdraži je ovaj... jer je ostalima zanijekao pravo da uopće mogu zanijekati Duha Svetoga...
http://www.youtube.com/watch?v=4xEhR...eature=related


Ovakve pizdarije proizlaze iz klasičnog nerazumijevanja Biblije , kojem svakodnevno možete svjedočiti i na ovom forumu , jer Bog sigurno neće nikoga poslati u pakao , jer je ovaj rekao nešto protiv Duha Svetoga. To je klasično glupavo shvaćanje tematike , od onih koji misle da su jako pametni i hrabri , a zapravo su papci...

Zadnje uređivanje Keva : 29.07.2011. at 19:38.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 20:14   #27
Matej 12,32 I rekne li tko riječ protiv Sina Čovječjega, oprostit će mu se. Ali tko rekne protiv Duha Svetoga, neće mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni u budućem.

objašnjenja??[/QUOTE]

zaprav me zanima ovo boldano..kako bi to protestanti tumačili?..nema opraštanja u raju,a nema ni u paklu..jel zna tko kako je ovaj redak pisan na orginalnim grčkom jeziku?
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 20:22   #28
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post

Ovakve pizdarije proizlaze iz klasičnog nerazumijevanja Biblije , kojem svakodnevno možete svjedočiti i na ovom forumu , jer Bog sigurno neće nikoga poslati u pakao , jer je ovaj rekao nešto protiv Duha Svetoga. To je klasično glupavo shvaćanje tematike , od onih koji misle da su jako pametni i hrabri , a zapravo su papci...
da iako su farizeji znali tko je Isus, nisu ga priznavali jer nije onakav kakvog su očekivali..očekujući Mesiju pred kojeim će svi ustuknut,a dočekali Mesiju koji se druži sa bludnicama, gubavcima,kojim lijeći subotom...dobar primjer za grijeh protiv Duha Svetog
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 20:44   #29
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
zaprav me zanima ovo boldano..kako bi to protestanti tumačili?..nema opraštanja u raju,a nema ni u paklu..
Teško je dokučiti što bi to točno i precizno trebalo značiti...

Jednom sam slušao mišljenje Zlatka Sudca o ovoj tematici , gdje on kaže da , kao svećenik , može reći jedino ne znam...

Da li to znači da netko neće ići direktno u Raj , odnosno da će morati proći kroz kroz neku vrsta čišćenja , jer je grijeh prevelik da bi se oprostio na klasičan način ?

Da li to znači da netko uopće nikada neće ići u Raj ?

Ili to znači da možda postoji život s Bogom , ali gdje na čovjeku ostaje trajan pečat krivice ?


Ne znam...


Ali znam da je Bog toliko milosrdan da je najteži grijeh i najteža uvreda sumnjati u njegovu dobrotu...

Preporučam svima čitanje Dnevnika Svete Faustine , gdje se Isus Svetoj Faustini uvijek najviše žalio oko činjenice da ljudi ne vjeruju u njegovu dobrotu i oprost grijeha , i da ga to najviše boli , neusporedivo više od samog grijeha...

U toj knjizi prisutni su mnogi opisi borbe dobra i zla za dušu čovjeka. Vragovi uvijek pokušavaju uvjeriti čovjeka da ne zaslužuje oprost grijeha i da je grijeh prevelik da bi mu Bog oprostio , što naravno nema veze s istinom , ali čovjek sam bira kud će i što je zaslužio...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 19:10   #30
Čistilište

Evo još malo o Čistilištu: http://www.vecernji.hr/vijesti/cisti...-clanak-239068
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 23:58   #31
grijeh protiv svetog duha je po mom misljenju kad covjeka sv duh osvjesti da bog postoji i da ga voli a on to odbaci.ne mislim da to bog ne oprasta zato sto ne moze vec zato sto covjek vise ne zeli nista sa bogom.i ne mislim da netko ko otidje od boga znaci da se vise ne moze vratiti.bog uvjek prima gresnike koji se zele vratiti.ali ako to covjek vise ne zeli onda je odbacio sv duha i to bi bilo to cini mi se
Vesela Ćonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:27   #32
Vjerujem da čistilište postoji , tamo odlaze duše koje nisu dovoljno čiste od grijeha, nisu se savršeno pokajale za te grijehe,pa kao takve ne mogu ući u Kraljevstvo Božje koje je savršeno.

http://www.bitno.net/zanimljivi-clan...je-cistiliste/

Isus ne želi čistilište kao ni pakao ali to njegova pravednost zahtijeva.
Čistilište se sastoji od par livela (stupnja )
U najgornjem stupnju duše su najbliže Bogu i njihove patnje su najmanje.
U najnižem nivou su patnje najgore i te duše su najbliže paklu.

Važno je za njih moliti i prikazivati mise.

Oni mogu za nas moliti i zagovarati nas pred Bogom , ali ne mogu moliti za sebe ,Te svete i siromašne duše ovise samo o našim molitvama ,odn.samo preko njih mogu ući u Raj. Možemo naše patnje čak i one nevažne ,najmanje prikazivati za njih, dovoljno je samo reći: "Isuse primi ovu moju patnju za oslobođenje duša u čistilištu".


U Italiji postoji muzej duša u čistilištu http://www.youtube.com/watch?v=8620V6m-EeE
http://www.atlasobscura.com/places/m...ouls-purgatory

Puno svetaca govori o čistilištu : Sv .Matilda , Sv. Brigita , Sv Gertruda , Padre Pio...

Ovo je molitva Sv. Gertrude :

Eternal Father,
I offer Thee the Most Precious Blood of Thy Divine Son, Jesus,
in union with the Masses said throughout the world today,
for all the Holy Souls in Purgatory,
for sinners everywhere,
for sinners in the Universal Church,
those in my own home and within my family.

"Kad bismo znali koju moć imaju siromašne duše, ne bismo ih zaboravljali. Molimo za njih kako bi one molile za nas!" Sv. Ivan Marija Vianney

“Treba se moliti za duše u čistilištu sa željom da se one kod Boga zauzmu za obraćenje grešnika.” Sv. Toma Akvinski

"Od svih molitava koje se Bogu najviše sviđaju jesu molitve za pokojnike, jer u sebi uključuju duhovna i tjelesna djela milosrđa." Sv. Toma Akvinski

"Može se, štoviše, treba se u čvrstom uvjerenju zazivati duše u čistilištu i moliti za njihov zagovor kako bismo od Boga primili one milosti koje su čovjeku potrebne za tijelo ili dušu." Sv. Alfonzo Liguori

"Često sam po zagovoru duša u čistilištu ono, postigla što nisam mogla postići utičući se drugim svecima." Sv. Katarina

"Kada svojim molitvama oslobodimo koju dušu iz Čistilišta učinimo Isusu, njenom Zaručniku, tako ugodnu stvar, kao da je On sam oslobođen.” Sv. Brigita

"Žalosno je da se tako malo pomaže dušama u čistilištu. Svako djelo, koje se za njih prikaže, svaki milodar ili patnja njima trenutačno čini dobro. Oni su tada toliko sretni, toliko blaženi, poput onoga tko skapava od žeđi, a netko mu pruži svježi napitak."Sv. Anna Katarina Emmerich

Pripazite na riječ trenutačno! Zašto Bog čiji mlinovi, kako se kaže, polagano melju, dopušta da naša dobra djela trenutačno pomažu dušama u čistilištu? Tko o tome razmišlja, zaključit će ovo: Bog naime, ljudski rečeno, pun čežnje, čeka da duše, koje je stvorio na svoju sliku i priliku, konačno budu savršene kako bi ih mogao priljubiti na svoje očinsko srce. Tu leži razlog i zašto duše u čistilištu imaju tako veliku moć. Ako im pomažemo, brže dolaze do cilja, a budući da je i to, ljudski rečeno, također u Božjem interesu, On je spreman za to platiti cijenu. Spreman nam je pomoći. To je objašnjenje zašto duše u čistilištu imaju tako velik utjecaj kod Boga, za sebe ni najmanjeg utjecaja, ali za nas moć.

Mi smo nerazumni i to ne uviđamo. I kad bi naši propovjednici, umjesto da se uglavnom muče psihologijom i odnosom među ljudima, govorili ljudima istinu o duše u čistilištu i svim drugim velikim istinama vjere, doskora bi crkve opet bile pune.

A ti, dragi prijatelju, ako ne vjeruješ u ovu istinu, onda napravi jedan test: Ako u jednoj stvari koja ti teško ide, trebaš pomoć, tada dušama u čistilištu obećaj neku žrtvu, koja te nešto stoji (molitva, post, odricanje...) Iskreno se moli Bogu, da bude Njegova volja i vidjet ćeš, da te duše u čistilištu neće ostaviti neispunjenih nada. One su ti dobri i vjerni prijatelji, koje ti je Bog darovao.“

(Iz knjižice: Arnold Guillet: Molitve za pokojne, UPT, Đakovo, 2002.)
Amen.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.

Zadnje uređivanje ashes animae : 02.04.2013. at 17:43.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:21   #33
Koji su to stihovi iz istinite Božje Biblije
koji govore o čistilištu?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 15:42   #34
umilna molitva Caru i nesagriješivoj moćnoj Mariji

Quote:
ashes animae kaže: Pogledaj post

oslobodi ih okova i čistilišnog ognja


naših neprežaljenih pokojnika, koji su sada u
neizmjernim patnjama Čistilišta
.

Marijo, od milja nazvana Kraljica mora, smanji im prodorne boli, sa osviježenjem kojeg im neprestano donosiš.

Čuj njihove očajne vapaje ,

za osviježenje od vatre koja ih prožimlje. Amen.
Iz ovoga je za zaključiti da se Isusova grožnja "plačem i škrgutom zubiju" odnosi i na čistilište.

Vrijeme provedeno na toj inkvizicijskoj ideološkoj torturi, može se smanjiti ako vapijemo velikom ćudljivom i brutalnom Caru na prijestolju za milost za te nesretnike?

Toliko o tome...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 16:35   #35
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Iz ovoga je za zaključiti da se Isusova grožnja "plačem i škrgutom zubiju" odnosi i na čistilište.

Vrijeme provedeno na toj inkvizicijskoj ideološkoj torturi, može se smanjiti ako vapijemo velikom ćudljivom i brutalnom Caru na prijestolju za milost za te nesretnike?

Toliko o tome...
tko ne vjeruje teško da može to shvatiti... ti si sa napisanim rekao sve što misliš
garnierica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:09   #36
Čovjek kada umre

Propovjednik 12,7
i vrati se prah u zemlju kao što je iz nje i došao, a duh se vrati Bogu koji ga je dao.
----------------------------------
U Bibliji se jasno kaže da je smrt za umrle - kao spavanje - nesvjesno stanje!

DJELA APOSTOLSKA 7,60
Onda se baci na koljena i povika iza glasa: "Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh!" Kada to reče, usnu.
----------------------------------------------------------------
Kad se umre - nema više razmišljanja.

PSALAM 146,4
Iziđe li duh iz njega, u zemlju svoju on se vraća i propadaju sve misli njegove
PROPOVJEDNIK 9,5
Živi barem znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti imaju više nagrade, jer se zaboravlja i spomen na njih.
---------------------------------------------
Ljude se "bude" u 2 etape u razmaku od 1.000 godina.
Prvo uskrsnuće dobrih

1. SOLUNJANIMA 4,14
Doista, ako vjerujemo da je Isus umro i uskrsnuo, onda će Bog i one koji usnuše u Isusu, privesti zajedno s njime.

Drugo uskrsnuće Zlih, a tek tada će biti za njih SUD!

Otkrivenje 20,13 More predade svoje mrtvace, a Smrt i Podzemlje svoje: i svaki bi suđen po djelima svojim.

--------------------------------
Gornje ti kaže - mrtvi su mrtvi - i ne diraj ih.
Molitve za mrtve su u Makabejcima - koje nisu nadahnute knjige.
Kada moliš za mrtve - ti na neki način prizivaš mrtve!
A to prizivanje je Bog Jahve u SZ - kažnjavao - Kamenovanjem!

Znači - molitva za mrtve - je miješanje u Božji SUD.

Pošto su svi mrtvi kod Boga Jahve - kako su onda u Čistilištu?
Nema nikakova Čistilišta.
To je Izmišljotina KC da uzme ljudima novce!

Kakva bi bila Istinita Božja Jahvina pravda,
da za one za koje se molilo - budu spašeni,
a oni koji nisu imali nikoga - neće biti spašeni!

To je nelogičnost.

Nema nikakova čistilišta!
Ne piše u Bibliji.

Zadnje uređivanje piramida4 : 05.04.2013. at 22:19.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:21   #37
Quote:
garnierica kaže: Pogledaj post
ovo je tema u koju stavljamo molitve, pustite nas da to i radimo i molimo se mi koji smatramo da je to u redu i bok, ne treba nam nitko ispirat mozak jel ima čistilišta ili ne, ima dole niže tema za rasprave
Da li se smatraš Kršćankom?
Pravi Kršćanin ima Bibliju i u njoj su sva Božja uputstva.
Takovih uputstava - nema!
Znači - radiš kontra Boga Jahve.
Znači - nema spasa za tebe.

Moje je da te upozorim,
a tvoje je - da provjeriš u Bibliji,
a tada da se pokaješ i nastaviš ispravnim putem,
pa se spasiš.
-----------------------------------
Kako je ime tvome Bogu?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:22   #38
Čovjek kada umre

Propovjednik 12,7
i vrati se prah u zemlju kao što je iz nje i došao, a duh se vrati Bogu koji ga je dao.
----------------------------------
U Bibliji se jasno kaže da je smrt za umrle - kao spavanje - nesvjesno stanje!

DJELA APOSTOLSKA 7,60
Onda se baci na koljena i povika iza glasa: "Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh!" Kada to reče, usnu.
----------------------------------------------------------------
Kad se umre - nema više razmišljanja.

PSALAM 146,4
Iziđe li duh iz njega, u zemlju svoju on se vraća i propadaju sve misli njegove
PROPOVJEDNIK 9,5
Živi barem znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti imaju više nagrade, jer se zaboravlja i spomen na njih.
---------------------------------------------
Ljude se "bude" u 2 etape u razmaku od 1.000 godina.
Prvo uskrsnuće dobrih

1. SOLUNJANIMA 4,14
Doista, ako vjerujemo da je Isus umro i uskrsnuo, onda će Bog i one koji usnuše u Isusu, privesti zajedno s njime.

Drugo uskrsnuće Zlih, a tek tada će biti za njih SUD!

Otkrivenje 20,13 More predade svoje mrtvace, a Smrt i Podzemlje svoje: i svaki bi suđen po djelima svojim.

--------------------------------
Gornje ti kaže - mrtvi su mrtvi - i ne diraj ih.
Molitve za mrtve su u Makabejcima - koje nisu nadahnute knjige.
Kada moliš za mrtve - ti na neki način prizivaš mrtve!
A to prizivanje je Bog Jahve u SZ - kažnjavao - Kamenovanjem!

Znači - molitva za mrtve - je miješanje u Božji SUD.

Pošto su svi mrtvi kod Boga Jahve - kako su onda u Čistilištu?
Nema nikakova Čistilišta.
To je Izmišljotina KC da uzme ljudima novce!

Kakva bi bila Istinita Božja Jahvina pravda,
da za one za koje se molilo - budu spašeni,
a oni koji nisu imali nikoga - neće biti spašeni!

To je nelogičnost.

Nema nikakova čistilišta!
Ne piše u Bibliji.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:37   #39
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post

Kakva bi bila Istinita Božja Jahvina pravda,
da za one za koje se molilo - budu spašeni,
a oni koji nisu imali nikoga - neće biti spašeni!

To je nelogičnost.

Nema nikakova čistilišta!
Ne piše u Bibliji.
Staro ruho je zamjenjeno novim a ti bi novo u staro ruho preobukao i vratio se u željezno doba doba nekog propovjednika.
Ti spajaš nespojivo.
Istina jedno se nadovezuje na drugo no ne u kvantnim skokovima koje taj radi kojeg citiraš.

Zadnje uređivanje Meadow : 06.04.2013. at 01:32. Reason: skraćivanje citata
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:38   #40
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Staro ruho je zamjenjeno novim a ti bi novo u staro ruho preobukao i vratio se u željezno doba doba nekog propovjednika.
Ti spajaš nespojivo.
Istina jedno se nadovezuje na drugo no ne u kvantnim skokovima koje taj radi kojeg citiraš.
Da li možeš dokazati svoje tvrdnje?
I čime?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:01.