Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2012., 01:20   #41
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
pa kako onda pliva po dunavu, dravi? isto jaka riječna struja....


aj malo samo guglaj, jubito pogledaj i uvjeri se da svinje plivaju super. pa da imaš manji matičini fond puno lakše bi držao populaciju pod kontrolom.


znači svinja ima gdje biti.... na krku treba samo provest drastične mjere i to je to. jer očito je da ih je previše... trebaju ko na novom zelandu, kad je prevelik broj divljači automat u ruke i ožeži.... mislim da drugačije neće ići ako svinje ne žele izaći iz šikare....
Krk je zaista neobičan slučaj,unikat na Jadranu,a i šire po tom pitanju.Izgleda da je,po podacima s interneta,tamo plivajući dospio i jedan medvjed koji jede ovce i godinama mu puškama i (protuzakonito)otrovom pokušavaju doći glave,ali se medo ne da prevariti.Otok s veprovima i medvjedima,to je pravi cirkus.Što se plivanja tiče,izgleda da je ono do Krka(iako ne do drugih otoka) ipak moguće,ali podaci govore da su svinje ilegalno ubacili lovci.E sad,ovo što kažeš za novozelandske metode uklanjanja invazivnih vrsta,to stoji,ali opet, primjeri u svijetu pokazuju da nitko van Novog Zelanda ne provodi te metode.Možda je jedini sličan primjer bio kad su Hvarani pobili nekakve divlje ovce s grivom,iz sjeverne Afrike,koje je netko prije dvadesetak godina naselio na otok. Bilo je puno povike na lovce koji su pobili tu uvezenu divljač,ali prije par godina sam čitao(kad je u novinama bila priča o istoj toj vrsti naseljenoj na Mosoru)izjavu ministarstva za okoliš da bi tu uvezenu vrstu najbolje bilo odstrijeliti jer širi bolesti na domaće i divlje papkare(prije tridesetak godina u Španjolskoj zarazila kozoroge šugom i sl.)i uništava i ono malo makije što je ostalo.Pa ispada kako Hvarani nisu tako loše postupili kao što se nekad pisalo.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 02:25   #42
sjetite se invazivnih vrsta u Australiji: zečevi i deve
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 04:28   #43
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
deve
Deve su problem svuda gdje ih ima previše jer obrste i popasu ionako rijetku vegetaciju.Gledao sam dokumentarac o jednom nacionalnom parku u Iranu,(kroz koji je išao put svile,a tisuće deva popasle skoro svu vegataciju potrebnu gazelama i divljim magarcima onagerima),vegetacija se sasvim obnovila nakon što su sve deve(podivljala krda kao u Australiji)odvezene iz nacionalnog parka.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 11:41   #44
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Krk je zaista neobičan slučaj,unikat na Jadranu,a i šire po tom pitanju.Izgleda da je,po podacima s interneta,tamo plivajući dospio i jedan medvjed koji jede ovce i godinama mu puškama i (protuzakonito)otrovom pokušavaju doći glave,ali se medo ne da prevariti.Otok s veprovima i medvjedima,to je pravi cirkus.Što se plivanja tiče,izgleda da je ono do Krka(iako ne do drugih otoka) ipak moguće,ali podaci govore da su svinje ilegalno ubacili lovci.E sad,ovo što kažeš za novozelandske metode uklanjanja invazivnih vrsta,to stoji,ali opet, primjeri u svijetu pokazuju da nitko van Novog Zelanda ne provodi te metode.Možda je jedini sličan primjer bio kad su Hvarani pobili nekakve divlje ovce s grivom,iz sjeverne Afrike,koje je netko prije dvadesetak godina naselio na otok. Bilo je puno povike na lovce koji su pobili tu uvezenu divljač,ali prije par godina sam čitao(kad je u novinama bila priča o istoj toj vrsti naseljenoj na Mosoru)izjavu ministarstva za okoliš da bi tu uvezenu vrstu najbolje bilo odstrijeliti jer širi bolesti na domaće i divlje papkare(prije tridesetak godina u Španjolskoj zarazila kozoroge šugom i sl.)i uništava i ono malo makije što je ostalo.Pa ispada kako Hvarani nisu tako loše postupili kao što se nekad pisalo.
nije krk unikat. mogu svinje na skoro svaki naš otok same doci. eno imas primjer na korčuuli. nitko nije nista unosio... provode i druge zemlje slične metode samo daleko od očiju javnosti...ne možeš prekobrojnu divljač riješit drugačije osim masovnog odstrela. svinje kao i svaka vrsta traže novi prostor za život. areal svake vrste je promjenjiv. pogledaj što smo mi napravili autocestama. presjekli smo staništa svih vrsta. napravili darmar. tako da nije ništa čudno što svinje plivaju na otoke, a plivale su i prije.

grivasti skakač na mosoru je pobjegao iz uzgajališta. sad je blem što nitko ne zna što njim, dobar je za neke vrste ,a loš za druge. kad bi se držao na određenoj brojci ne bi radio bleme, al sad pošto se ne lovi jest mali problem. a sve zbog birokracije...

Zadnje uređivanje Makyme : 11.03.2012. at 11:46.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 04:49   #45
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nisu vidili svinje i srne u moru,sigurno.Kad bi toga bilo,stari ribari i pomorci bi o tome govorili,a ne govori nitko.Na Krku nije problem u puštanju većeg broja odjednom nego je problem u puštanju ikakvog broja.Svinje imaju takav prirast populacije u vrlo kratkom vremenu da je i 4 komada previše(to je dovoljno za dobiti kroz godinu dana solidno veliko,destruktivno krdo).
Ne samo da govore nego se i slikaju za novine:
http://www.24sata.hr/reporteri/benit...90-kila-138136
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 08:45   #46
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Ne samo da govore nego se i slikaju za novine:
http://www.24sata.hr/reporteri/benit...90-kila-138136
Kod mene su ga u ribarsku mrezu uhvatili

Koliko ja znam veprovi jako dobro plivaju i nije im problem prijeci i vece udaljenosti. Nam mom otoku (Ugljanu) u zadnje vrijeme ima masa veprova i moguce je da su doplivali ali ima nekih idnicija da je par lokalnih serifa odlucilo to naseliti(u sto i te kako vjerujem). Neovisno i tome jesu li ih naselili ili ne ljudi su ih vidjali u moru i na jos par otoka u blizini su doplivali.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 15:53   #47
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Kod mene su ga u ribarsku mrezu uhvatili

Koliko ja znam veprovi jako dobro plivaju i nije im problem prijeci i vece udaljenosti. Nam mom otoku (Ugljanu) u zadnje vrijeme ima masa veprova i moguce je da su doplivali ali ima nekih idnicija da je par lokalnih serifa odlucilo to naseliti(u sto i te kako vjerujem). Neovisno i tome jesu li ih naselili ili ne ljudi su ih vidjali u moru i na jos par otoka u blizini su doplivali.
sad kad veprovi počnu raditi reda na otoku, vrlo teško ćete ih se riješiti
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 16:25   #48
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
nije krk unikat. mogu svinje na skoro svaki naš otok same doci.
Ne mogu na veliku većinu.U 99 posto slučajeva su ilegalno naseljene.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 16:27   #49
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
K
ima nekih idnicija da je par lokalnih serifa odlucilo to naseliti(u sto i te kako vjerujem).
Sigurno se o tome radi.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 17:26   #50
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Sigurno se o tome radi.
pa ne radi jbt. životinje mogu preplivati s naše obale na otoke.... nije mi jasno kako nemoš shvatit da su svinje to u stanju??? jednostavno traže nova staništa... u makiji na otocima imaju uvjete za preživjeti... kraj toliko ljudi koji su to vidjeli, snimili, neki dali i u novine ti tepeš po svom i nekom dokumentracu u kojem vele da jedino slon zna plivat... de mi reci samo koliko je taj slon morao plivat do otoka u tom dokumentracu??? ti misliš da su one statične? pa stalno su u potrazi za novim prostorom, ako ne nađu ništa idu dalje, ak je na otoku nekom ok, ostanu.... makni svu makiju s otoka i svinja će nestat... pusti makiju da raste i razvija se u šumu i eto ti svinje....

Zadnje uređivanje Makyme : 17.03.2012. at 17:44.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 19:11   #51
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
sad kad veprovi počnu raditi reda na otoku, vrlo teško ćete ih se riješiti
Ma katastrofa, ljudima unistavaju njive, idu oko kuca, na cesti ih se cesto vidi, cak je jedan lik razbio auto kad je lupio jednog...

Najgore je sto se ne boje ljudi. Ono, kad naleti netko na vepra kaze da ga je ovaj pogledao, i nastavio lagano svojim putem a nekima su se cak i priblizavali pa je bilo i trcanja.

Uglavnom dosta netipicno za takvu zivotinju koja je inace dosta plaha i tesko ju je i vidjeti ako te nanjusi....

Nema nacina za rijesiti se njih, makija je pregusta, nije moguca nikakva hajka jer covjek jednostavno ne moze proci koliko je to gusto.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 03:15   #52
Kunići su stigli brodovima oji jhe prevozili kažnjenike. Najprije su ugrozili Tamsaniju, a zatim se poput šumksog požara proširili na i kontinent. Virus miksomatoza uvezen 1948. sveo je višemiljunsku populaciju na podnošljivu mjeru.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 03:18   #53
Najprije dobrodošao, a potom nepoželjan doseljenik kaktus Opunicia je u Astraliju donesen kao ukrasna bilja, potom se kao pošast proširio i uništio milijuna hektara pašnjaka. Njegovu su brojnost smanjili tako da su uvezli leptira Cactoblastits čija se ličinka hrani tkivom kaktusa.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 03:20   #54
Američki doseljenici su sa sobom ponijeli i uobičajnu europsku biljku gospinu travu, vjerojatno da ih podsjeti na stari zavičaj. No ona se ubrzo proširila na milijune hektara polj. zemljišta. No našli su neprijatelja i za nju - malu europsku zlaticu
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 12:36   #55
a što ćemo s velikim kormoranom koji je donešen iz azije u europu i sad nam pizdarije radi u kopačkom ritu ,a zaštićen je?!

Zadnje uređivanje Makyme : 12.04.2012. at 13:23.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 08:14   #56
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
a što ćemo s velikim kormoranom koji je donešen iz azije u europu i sad nam pizdarije radi u kopačkom ritu ,a zaštićen je?!
Ovisi kakvog je okusa
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 13:35   #57
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ovisi kakvog je okusa
ne bih znao .. al definitivno bi trebalo svesti populaciju na neki optimalni broj gdje ne bi radio značajnu štetu... jer dok je god zaštićen druge vrste nemaju šanse kraj njega.....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 01:58   #58
Invazivne vrste - ribe ( za one kaj ja znam):

Sunčanica
Kalifornijska pastrva
Crni somić
Gambruzija
Babuška
Bijeli amur
Bezrilica
Bijeli i sivi glavaš
Riječni glavočić
Glavočić
Keslerov glavočić
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 07:43   #59
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Invazivne vrste - ribe ( za one kaj ja znam):
Nedavno je izašla jedna knjiga na tu tematiku

http://www.057info.hr/vijesti/2011-1...edozemnog-mora
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 12:09   #60
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
a što ćemo s velikim kormoranom koji je donešen iz azije u europu i sad nam pizdarije radi u kopačkom ritu ,a zaštićen je?!
Ne samo u Kopackom ritu, vec i na rijekama i komercijalnim ribnjacima. A kako tek izgleda drveće na kojem se gnijezde, potpuno unisteno od njihovog izmeta (nekakva kiselina). Evo i slike

__________________
Ship ahoy!
Swedish is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.