Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2013., 11:38   #81
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Činjenice nisu navijanje. Ja nisam musliman, bar ne službeno, i nisam odgajan u islamskom duhu, stoga nemam razloga navijati za islam.
Što reći.. heh, ovo me nasmijalo? A kako onda jeste, neslužbeno?
Nazivate Muhameda poslanikom, i branite islamsku vjeru.

Kako kaže jedan islamski izvor:
"Kada neko izgovori šehadet, tj. posvjedoči da nema boga osim Allaha, a da je Muhammed, s.a.v.s., Njegov poslanik, on postaje.."
Pa iskreno sumnajam da to ne znate pa mi je pomalo i nejasno zbog čega tvrdite da ipak niste musliman.

No možda ste vi pripadnik Baha religije, a oni se živo (i neživo) priznaju da se tako izrazim, Allaha, Isusa, itd, itd (tko god kako želi).
Ne bih htio biti nepristojan (molim vas nemojte me tako shvatiti), no tko god je bio kršćanin pa je postao nešto drugo za mene je duhovni lutalica.
No svi smo hvala Bogu različiti i imamo pravo tražiti Istinu. Ja sam vidio čudesa u ime Isusovo gdje se taj isti Isus slavi Gospodinom i Bogom, bez da sam tražio to vidjeti; pa i sam sam neke stvari fizički iskusio uslijed molitvi što se naziva u kršćanstvu pomazanjem Duha Svetoga ("gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, ondje sam i ja s njima). Ja vam preporučam da odete kod fra Ive Pavića na duhovnu obnovu (svaki vikend je trenutno), mnogi muslimani su se kod njega krstili, u Šurkovac u BIH iz Hrvatske vode i brojna hodočašća; a on ima dar čudesa u ime Isusovo - i tu se isčitava sva istinitost darova opisanima u Djelima apostolskim. A to potvrđuju i drugi svećenici koji imaju to pomazanje duha: fra Zvjezdan Linić, fra Smiljan, Radigović; i mnogi drugi kojima je duh dao taj dar, jer nemamo svi iste darove (Prva poslanica korinćanima 12,29).

Upravo je prošle subote pričao kako je molio nad jednom djevojkom muslimankom koja 14 godina nije mogla spavati bez upaljenog svjetla zbog trauma, te imala noćne more. U ime Isusovo joj je prislonio joj je križ na čelo i nakon toga se srušila i počivala i duhu 10 min nakon toga, vidjela osobu u svjetlu koji je došao ugasiti svjetlo u njenoj sobi. Nakon toga više nema noćne more i normalno spava. Fra Ivo joj je otkrio da ju je to Isus pohodio. Isus i danas liječi. I čovjek koji je bio 100% invalid u kolicima i pio hrpu lijekova je svjedočio kako je čudotvorno preko molitve izliječen prije par mjeseci i sada hoda i pleše, jedna bakica kojoj je kičma bila razlomljena na 6 mjesta je doživjela da joj se uslijed molitve kičma vratila na mjesto i potpuno je izliječena isto u ime Isusa Krista. Pa zatim jedan dečko je ozdravljen od ravnih stopala (preko noći je dobio lukove na nogama), zatim žena od koje su liječnici digli ruke a sama je doktorica koju je Isus izliječio, neki koji su se obratili; i razni drugi. To su sve svjedočili ljudi koji su prethodni mjesec ili prethodnih mjeseci doživjeli ta izliječenja. A ja osobno to viđam već godinama kako se krećem u duhovnim vodama, gdje se upravo mole molitve za otklinjanje i izliječenje te zaziv Duha Svetoga; a to je Duh Isusov. Mnogi koji su neplodni godinama dobe dar djeteta, razna oslobođenja (od uroka, prokletstava, neki demonskim napastovanjem nisu mogli gledati blagoslovljene predmete; i slike Isusa, Marije i svetaca i izuzetnu mržnju bi osjećali kad bi ih vidjeli i reakcije bi ih pratile na spominjanje Isusove krvi; pa škropljenje svetom vodom i prženje ili čitanje Ivanovog proslova čime se jasno očituje da li je osoba opsjednuta..) i čudesa se događaju; sam sam nekih; Bog mi je svjedok - i osobno svjedok.

I baš taj dan neke osobe su imale velike reakcije, bacajući jednu osobu po podu, i govoreći tamnim glasom, na molitve u ime Isusa, Gospodina i Boga - to je ono kad Duh Sveti nailazi na zloduha nalijepljenog u nekome. "A ako Sotona Sotonu izgoni - kako će opstati kraljevstvo njegovo kaže Isus"; po tome znamo da je to Božje djelo. Identično onome što nam je Isus ostavio u evanđeljima i što govore crkveni oci.

I fra Ivo ispunjava ono što je Isus ostavio svojim učenicima: da u njegovo ime liječimo svaku bolest i nemoć, izgonimo zloduhe. To je uostalom i tema koju sam otvorio - nauk Isusa ali prema Novom zavjetu.

Ako tražite odgovore, otiđite upravo u Šurkovac na duhovnu obnovu koja se svaki vikend održava u prepunoj Crkvi, a fra Ivo vjernik svjedok evanđelja, autentični svećenik i doktor teologije koji je napisao nekoliko knjiga te doktorirao na počivanju u Duhu Svetom (a sam Pavao je 3 dana počivao u Duhu Svetom kako kaže Božja Riječ).
http://www.zupa-surkovac.com/index.php?menu=40&lang=hr

Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Ja radije vjerujem Poslaniku i imamima i učenjacima tokom povijesti negoli jednom ekscentričnom primjeru. Sreo sam ih i osobno, i nijedan mi nije govorio kako teba mrziti - upravo suprotno. Pozivam te da posjetiš koju džamiju pa da se uvjeriš na vlastite oči i uši.
To je bio jedan primjer, a ja sam ih pročitao i vidio mase i mogao bih ih tu staviti, ali ovo nije ta tema. I vjerujem da ste sreli i dosta dobrih muslimana; i moja vjera uči da u svim religijama može biti pravednih i poštenih ljudi; pa i sam znam neke muslimane. I puno je velika razlika između europskih muslimana koji imaju primjese misticizma, od onih u aziji gdje nema misticizma nego strogi šerijat koji ništa ne propituje i vrlo je netolerantan prema neistomišljenicima. Puno sam ja i grozota vidio i pročitao. No i tamo ima dobrih ljudi. Što i dalje ne znači da uopće moramo govoriti i smatrati isto da je Istina samo zato ako je netko dobar.

I Ananija je bio pogan, pa ga je Bog poslao da Savao po njemu progleda, i usprkos što je bio dakle pogan, Bog je odabrao njega:
čovjek po Zakonu pobožan i na dobru glasu u Židova (Djela apostolska 22, 12). I upravo je taj isti Pavao išao poganima nakon toga naviještati evanđelje koje je dobio u srce.

Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Samo u ovom zadnjem ratu od 1990 do 1995 je bilo najviše srušenih - džamija. i to je neporeciva činjenica. Dakle, očito i kršćani ruše sakralne objekte. No ja ne sudim o kršćanima prema tome, niti od pojedinačnih slučajeva radim opću sliku. Osim toga, citati iz Kur'ana su jasni kao dan, tkogod uništava tuđe bogomolje se ogrješuje o Božju knjigu iliti Kur'an.
Tih 5 godina, ali gdje to recite mi molim vas? A poslije toga? Osobno mislim da ste debelo debelo u zabludi. Pa muslimani sami sebe ubijaju, kako li neće kršćane. Pretprošli Božić sam zabilježio 4 napada na Crkve što su mediji prenijeli, i 3 za Uskrs ako se ne varam. Oprostite, ali za mene ste nerealni u tom pogledu.

Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
A što se tiče teologije i dogme, imam Katekizam Katoličke Crkve, pa i nekoliko Biblija. Potječem iz kršćanske obitelji, dakle u tom duhu sam odgajan. Pa mi usprkos tome neke stvari nisu jasne, naročito u svijetlu činjenica da su od prvog stoljeća nadalje postojale denominacije kršćana koji nisu smatrale Isusa Bogom, niti vjerovale u Trojstvo. Evo, primjera radi:

http://sh.wikipedia.org/wiki/Ebioniti
Pročitao sam, to su bili najobičniji židovi koji nisu mogli prihvatiti Isusa kao Boga, imali su neke čudne običaje da su vegaterijanci i umjesto vina su pili vodu (za vrijeme euharistije) pa su smatrali i da se rodio od Josipa, što vam je svetogrđe i prema islamu. U svakom slučaju raznih viđenja ima i danas, što ne znači da netko ima puninu Istine samo zato ako u nešto vjeruje.
Čak 25 židovskih sekti je postojalo u vrijeme Isusa, što govori kao i uvijek o raznim traganjima čovjeka - i u doba nastanka Muhameda je bilo hrpa poganskih religija; pa i islam ima mnogo sekti (postoje čak i neki koji smatraju da je samo dio kurana istina, a drugi dio da je negiran što se vidi po nekim citatima koji su vrlo oprečni, pa to ni ne priznaju). A gnostički tekstovi su naručivani iz Egipta; ako vas zanimaju razne gnoze i kako se otkrilo da su to naručeni tekstovi, preporučam vam da to pogledate ali i sa kršćanskih stajališta, a ne samo onih kojima ne odgovara ništa što ima elemente kršćanske vjere u sebi.

Zadnje uređivanje with_one : 20.07.2013. at 12:10.
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 09:55   #82
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Što reći.. heh, ovo me nasmijalo? A kako onda jeste, neslužbeno?
Nazivate Muhameda poslanikom, i branite islamsku vjeru.
/cut/
Iskazujem svoj stav, ali nisam službeno musliman jer nisam primio islam, tj. izgovorio šehadet.

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Ne bih htio biti nepristojan (molim vas nemojte me tako shvatiti), no tko god je bio kršćanin pa je postao nešto drugo za mene je duhovni lutalica.
/cut/

Upravo je prošle subote pričao kako je molio nad jednom djevojkom muslimankom koja 14 godina nije mogla spavati bez upaljenog svjetla zbog trauma, te imala noćne more. U ime Isusovo joj je prislonio joj je križ na čelo i nakon toga se srušila i počivala i duhu 10 min nakon toga, vidjela osobu u svjetlu koji je došao ugasiti svjetlo u njenoj sobi. Nakon toga više nema noćne more i normalno spava. Fra Ivo joj je otkrio da ju je to Isus pohodio. Isus i danas liječi.
Izrezujem zbog praktičnosti, pročitao sam... Vjerujem, tkogod iskreno vjeruje i moli, Bog pomaže... samo, bitno je i da se zna da je Bog taj koji pomaže, i u čijim je rukama sva vlast. I mnogi muslimani su se liječili izgovarajući Allahovo ime.

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
To je bio jedan primjer, a ja sam ih pročitao i vidio mase i mogao bih ih tu staviti, ali ovo nije ta tema. I vjerujem da ste sreli i dosta dobrih muslimana; i moja vjera uči da u svim religijama može biti pravednih i poštenih ljudi; pa i sam znam neke muslimane. I puno je velika razlika između europskih muslimana koji imaju primjese misticizma, od onih u aziji gdje nema misticizma nego strogi šerijat koji ništa ne propituje i vrlo je netolerantan prema neistomišljenicima. Puno sam ja i grozota vidio i pročitao. No i tamo ima dobrih ljudi. Što i dalje ne znači da uopće moramo govoriti i smatrati isto da je Istina samo zato ako je netko dobar.
Ne naravno... to se spoznaje srcem.


Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Tih 5 godina, ali gdje to recite mi molim vas? A poslije toga? Osobno mislim da ste debelo debelo u zabludi. Pa muslimani sami sebe ubijaju, kako li neće kršćane. Pretprošli Božić sam zabilježio 4 napada na Crkve što su mediji prenijeli, i 3 za Uskrs ako se ne varam. Oprostite, ali za mene ste nerealni u tom pogledu.
Da... samo to je u masi općih nereda, a ne ciljano na kršćane. Osim toga, u zemlji sa 90 milijuna ljudi će se naći i 100 fanatika. No tako ne uči Kur'an, a to je ono bitno. Nigdje u Kur'anu ne piše da se bogomolje smiju rušiti, ali zato eksplicitno piše da se ne smiju.

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Pročitao sam, to su bili najobičniji židovi koji nisu mogli prihvatiti Isusa kao Boga, imali su neke čudne običaje da su vegaterijanci i umjesto vina su pili vodu (za vrijeme euharistije) pa su smatrali i da se rodio od Josipa, što vam je svetogrđe i prema islamu. U svakom slučaju raznih viđenja ima i danas, što ne znači da netko ima puninu Istine samo zato ako u nešto vjeruje.
Čak 25 židovskih sekti je postojalo u vrijeme Isusa, što govori kao i uvijek o raznim traganjima čovjeka - i u doba nastanka Muhameda je bilo hrpa poganskih religija; pa i islam ima mnogo sekti (postoje čak i neki koji smatraju da je samo dio kurana istina, a drugi dio da je negiran što se vidi po nekim citatima koji su vrlo oprečni, pa to ni ne priznaju). A gnostički tekstovi su naručivani iz Egipta; ako vas zanimaju razne gnoze i kako se otkrilo da su to naručeni tekstovi, preporučam vam da to pogledate ali i sa kršćanskih stajališta, a ne samo onih kojima ne odgovara ništa što ima elemente kršćanske vjere u sebi.
Hmmm, malo pogrešno, jer tko ne priznaje Kur'an kao Božju knjigu automatski nije musliman... Ali poanta je da prezentiram kršćane, a i danas ih ima mnogo denominacija koji ne smatraju Isusa Bogom. Dakle, očito se i Biblija može drukčije tumačiti, arijanisti su krunski dokaz zato. Da je na Nicejskom Koncilu više biskupa bilo sklono njima, danas bi maltene svi kršćani tako vjerovali. Uz isti biblijski tekst, to hoću reći...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 11:33   #83
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post


Dakle, očito se i Biblija može drukčije tumačiti, arijanisti su krunski dokaz zato. Da je na Nicejskom Koncilu više biskupa bilo sklono njima, danas bi maltene svi kršćani tako vjerovali. Uz isti biblijski tekst, to hoću reći...
Pitanje "tko je Isus" je ključno za kršćanstvo. Isus je pitao -"što kažu ljudi, tko sam ja?"
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 12:08   #84
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Iskazujem svoj stav, ali nisam službeno musliman jer nisam primio islam, tj. izgovorio šehadet.

Hmmm, malo pogrešno, jer tko ne priznaje Kur'an kao Božju knjigu automatski nije musliman... Ali poanta je da prezentiram kršćane, a i danas ih ima mnogo denominacija koji ne smatraju Isusa Bogom. Dakle, očito se i Biblija može drukčije tumačiti, arijanisti su krunski dokaz zato. Da je na Nicejskom Koncilu više biskupa bilo sklono njima, danas bi maltene svi kršćani tako vjerovali. Uz isti biblijski tekst, to hoću reći...
Što god netko smatrao da je Isus...On je onaj koji jest.
Kršćanstvo egzistira od apostola,pa nadalje.Arije je proizašao iz Katoličke Crkve sa svojim idejama,međutim,to nije vjera Crkve i apostola.Muhamed je također pokupio ideje o Isusu od židovske sekte ebonita,koji su u Isusu vidjeli samo čovjeka.Ostalo je povijest.
Sve ondašnje i sadašnje sekte su nastale sa nakon vremenskog odmaka i samim tim im nedostaje vjerodostojnosti.I nisu adekvatne za svjedočenje pojave Isusa Krista.

Logičan slijed kroz povijest je nadogradnja postoječeg učenja Crkve kao i njeno razjašnjenje,ali nipošto upiranje prstom u nju tvrdeći da apostoli i Crkva lažu,ukidajući i mijenjajući istine.I to još sa odmakom od više stotina ,a danas i više tisuća godina.

Ako je ono što Crkva uči o Isusu laž,tada Isusa nije vrijedno spominjati ni u kojem drugom pogledu.Realno,što Isus kojeg svjedoči Crkva ima sa Isusom iz Islama.Po meni ništa.

Ako je tako i moram birati Isusa,onda biram onog koji posvjedočen iz najbližeg izvora,a to je iz apostolskog i katoličkog izvora.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 22:03   #85
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
U kojeg Isusa vjeruju muslimani, u nekog drugog - ali ne biblijskog, nego nekog potpuno dijametralno suprotnog:

Sin Božji (Luka 1,35, Luka 3,22, Matej 4,3, Marko 3,11, Ivan 11,4, Otkrivenje 2,18).
Odnosi grijeh svijeta (Ivan 1,29, Izaija 53,5, Izaija 53,8, Ivanu 1,29)
Umro smrću na križu (Ivan 19,3,Otkrivenje 1,18)
Pokopan (Ivan 19,40, Matej 26,12, Marko 14,8, Ivan 12,7)
Uskrsnuo (Matej 27,53, Matej 27,63,Otkrivenje 1,18, Otkrivenje 2,8)
Uskrsnuo nakon 3 dana (Marko 9,31, Marko 10,34, Matej 12,40)
Ustanovljen u Njemu Novi savez (Jeremija 31,31, Hebrejima 8,8,Matej 26,28)
Ustanovio Novi savez u svojoj krvi (Matej 26,28, Marko, Luka 22,20, 14,24, Ivan 6,55)
jer bez prolijevanja krvi nema oproštenja (Hebrejima 9,22, Levitski Zakonik 4,20, Levitski Zakonik 4,31, Levitski Zakonik 4,35, Levitski Zakonik 5,10, Levitski Zakonik 5,13, Levitski Zakonik 5,16, Levitski Zakonik 5,18, Levitski Zakonik 5,26, Levitski Zakonik 19,22, Knjiga Brojeva 15,25, Knjiga Brojeva 15,28).
Tijelo njegovo je jelo istinsko, krv njegova piće istinsko (Ivan 6,55)
Dao vlast učenicima da otpuštaju grijehe (Ivan 20,23)
Poslao učenicima Duha Svetoga (Ivanu 20,22), kojeg su učenici već tada primili (dakle nije Muhamed) (Ivan 14,26, Djela apostolska 2,1-4) i poznavali još za vrijeme Isusa jer se radi o Duhu (Ivan 14,17).
Naredio krštenje u ime Oca i Sina i Duha Svetoga (Matej 28,19)
Ima svu vlast na nebu i zemlji (Matej 28,18)
Ivan (najveći prorok ikad (Matej 11,11, Luki 7,28)) mu nije dostajan obući obuće (Mateju 3,11, Marko 1,7), te je za Ivana naviješteno da će pripraviti put Bogu; zašto pripraviti - jer će nogama Bog hodati po zemlji (Matej 3,3, Izaija 40,3).
Isus govori Židovima da David naziva sina Gospodinom u Starom zavjetu (Matej 22,44-45)
Židovi optužuju Isusa da se pravi Bogom i on ih ne demantira (Ivan 10,33)
Kralj kraljeva i gospodar gospodara (Otkrivenje 17,14, Otkrivenje 19,16)
Na Njegovu Riječ se pokoravaju kamenje (Lk 19, 40), drveće (Mk 11, 21), vjetar i more (Marko 4, 41), životinje (Luka 19,30), planine (Mk 11, 23), živi i mrtvi (Marko 1, 18, Iv 11, 43), svi duhovi (Marko 3, 11) svi nebesnici, zemnici, i podzemnici (Fil 2, 10).
Samoproglašeni i priznati Gospodin i Bog (Ivan 20,28-29, Otkrivenje 1,8; Otkrivenje 1,18)
Bog je Svevladar i Jaganjac (Otkrivenje 21,22) (a jaganjac je Isus (Ivan 1,29))
Prvi i posljednji (Otkrivenje 2,8, Otkrivenje 22,13), a to je Jahve (Izajia 44,6, Izajia 48,12)
Život, on je otajstvo života (Ivan 14,6, Ivan 11,25)
Početak svega (Kološanima 1,18, Otkrivenje 3,14, Otkrivenje 21,6, Otkrivenje 22,13, Ivan 1,1, Ivan 1,14)
U njemu je sve stvoreno na nebu i zemlji (Kološanima 1,16, Efežanima 1,4)
U njemu tjelesno prebiva sva punina božanstva (Kološanima 2,9, Ivan 1,1, Ivan 1,14, Ivan 1,18)

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Što od navedenoga slijede i vjeruju muslimani, koji se prave da slijede nauk Kur'ana a i Biblije?

Muslimani se dakle samo prave da vjeruju u Biblijskog Isusa, jer sve gore navedeno negiraju. Sve osim čuda što za njega stoje u Bibliji ne priznaju, te kroje o njemu što Kur'an kaže o Bibliji, a ne što doista stoji u Bibliji.

Dakle čisto da se zna tko sa kakvim pristupom pristupa nečemu što se zove Sveto Pismo. Kada primjete da sugovornik dobro poznaje Pismo (pa opada mogućnost manipulacije i selektivnog čitanja Pisma), pristupa se osporavanju vjerodostojnosti Svetog Pisma. Braćo kršćani, upozorio nas je Isus čuvati se kvasca farizejaca i pismoznanaca (tj. njihovog nauka). U ovom slučaju je to također vrlo aktualno.

Božji blagoslov
To što si sve naveo gore vrijedi za kršćane.ćak ne sve.
Muslimani ne vjeruju u Biblijskog Isusa.
Kur`anom je data kristalno jasna kristologija Isusa (Isa).
Isa,sin Mejremin,Mesih ( Poslanik) .
Dakle,Isa Mesih.

Zadnje uređivanje Bosniac1 : 21.07.2013. at 22:17.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 22:39   #86
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
To što si sve naveo gore vrijedi za kršćane.ćak ne sve.
Muslimani ne vjeruju u Biblijskog Isusa.
Kur`anom je data kristalno jasna kristologija Isusa (Isa).
Isa,sin Mejremin,Mesih ( Poslanik) .
Dakle,Isa Mesih.
to što vrijedi za muslimane nas ne zanima. U Kuranu i Islamu nije ništa jasno, a da bi Kristologija "jasna" bila... Čekaj, zar Islam ima Kristologiju??
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 23:24   #87
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
To što si sve naveo gore vrijedi za kršćane.ćak ne sve.
Muslimani ne vjeruju u Biblijskog Isusa.
Kur`anom je data kristalno jasna kristologija Isusa (Isa).
Isa,sin Mejremin,Mesih ( Poslanik) .
Dakle,Isa Mesih.

dominik01;
Quote:
to što vrijedi za muslimane nas ne zanima.
Pa,naravno.
Quote:
U Kuranu i Islamu nije ništa jasno, a da bi Kristologija "jasna" bila..
.

Muslimanima je sve kristalno jasno,jer je do kraja jednostavno.

Quote:
Čekaj, zar Islam ima Kristologiju??
Pa,naravno da ima.
dominik01,hajde reci ako hćeš jesi li ti deklariran kao vjernik ili neki ateista!?
Jeli ti baš sve kristalno jasno u vezi kristologije Isusa i TTT ?
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 07:15   #88
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
dominik01;

Pa,naravno.
.

Muslimanima je sve kristalno jasno,jer je do kraja jednostavno.


Pa,naravno da ima.
dominik01,hajde reci ako hćeš jesi li ti deklariran kao vjernik ili neki ateista!?
Jeli ti baš sve kristalno jasno u vezi kristologije Isusa i TTT ?
je
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 08:13   #89
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Što god netko smatrao da je Isus...On je onaj koji jest.
To Jahve za sebe kaže, On je taj i to mu je ime.
Ne misliš valjda da se Isus ljudima predstavljao Očevim imenom?!
Znaš što znači Isusovo ime (Jehošua) u prijevodu? Znači " od Jehovah je spasenje", kako stoji u Izaiji 43:11 :"Ja sam, ja sam Jehova i osim mene nema spasitelja."

No, to da je Isus stvarno Božji Sin, osim na mnogim biblijskim mjestima stoji i u Luki 1:35 gdje se vrlo jasno predočava princip po kojem je Isus stvoren, a kako se muslimani znamo već neće složiti, pa ih možemo tek zapitati kada su to ikada vidjeli il čuli ili negdje pročitali da je netko ikada ali ikada začet na način kako je začet Isus, tj. da su bile okolnosti kao okolnosti kod Isusa pri njegovom nastanku. Jer, ne postoji takav još netko, ni prije niti poslije, Isus je jedinstven i to je bespredmetno.
Nekima se tek čini da su neki slučajevi iz Starog zavjeta slični pa da ih mogu uzeti u obzir kao dokazni materijal 'bilo je i prije toga', zaboravljajući da je u SZ Stvoritelj nerotkinjama tek "otvarao" maternicu tj. izliječio neplodnost a što je u svakom slučaju drugačiji princip od onog kako je postupio u Isusovom slučaju.

Nema smisla nijekati činjenice, bolje ih je detaljno istražiti i to bez prilaska predrasudama kako se to obično i radi.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 09:14   #90
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Pitanje "tko je Isus" je ključno za kršćanstvo. Isus je pitao -"što kažu ljudi, tko sam ja?"
Tako je. I Petar mu odgovara da je on Krist, Mesija, Pomazanik, Sin Boga živoga. Budući da je (promatram tekst unutar zadanog konteksta) Petar židov (pa i u trenutku dok to izriče, što se reflektira i na riječi koji koristi - i značenje istih), nijedna od ovih titula ne znači "ti si Bog". Također, onda bi to valjda bilo i jasno izrečeno. Recimo, izraz "sin Božji" u židovskom miljeu znači odabranik, sluga Božji, onaj kojeg je Bog odabrao da vrši Božju volju. Isus također ističe da mu je "dana vlast", a jasna stvar da Bog nema potrebe primati vlast od bilo koga jer je sva vlast Njegova. Dakle, time se iskazuje da je Isus Njegov namjesnik na zemlji i da se kroz Isusa iskazuje Božja volja - kao što je i svaki prorok to bio. Isus se također moli svome Ocu, što opet pokazuje njegovu relativnost i nedostatnost, ovisnost o Bogu. On također i ostavlja molitvu koja počinje riječima "Oče naš..." a ne "Trojstvo naše".

Razumijem ja da se vjerojatno s ovim nećeš složiti ali spominjem ovo radi prezentacije Isusove čovječnosti, relativnosti u odnosu na Boga.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 09:23   #91
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
To Jahve za sebe kaže, On je taj i to mu je ime.
Ne misliš valjda da se Isus ljudima predstavljao Očevim imenom?!
Znaš što znači Isusovo ime (Jehošua) u prijevodu? Znači " od Jehovah je spasenje", kako stoji u Izaiji 43:11 :"Ja sam, ja sam Jehova i osim mene nema spasitelja."

No, to da je Isus stvarno Božji Sin, osim na mnogim biblijskim mjestima stoji i u Luki 1:35 gdje se vrlo jasno predočava princip po kojem je Isus stvoren, a kako se muslimani znamo već neće složiti, pa ih možemo tek zapitati kada su to ikada vidjeli il čuli ili negdje pročitali da je netko ikada ali ikada začet na način kako je začet Isus, tj. da su bile okolnosti kao okolnosti kod Isusa pri njegovom nastanku. Jer, ne postoji takav još netko, ni prije niti poslije, Isus je jedinstven i to je bespredmetno.
Sve to stoji do trenutka kad se termin "Sin Božji" počinje shvaćati u doslovnom smislu, kao da je Bog doslovce otac nekog djeteta. Dakle, muslimani se mirne duše mogu složiti s tim da je Isus stvoren. To je, štoviše, dokaz da on nije Bog.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 09:30   #92
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Logičan slijed kroz povijest je nadogradnja postoječeg učenja Crkve kao i njeno razjašnjenje,ali nipošto upiranje prstom u nju tvrdeći da apostoli i Crkva lažu,ukidajući i mijenjajući istine.I to još sa odmakom od više stotina ,a danas i više tisuća godina.
Nije problem u apostolima (i sam Kur'an ih brani od kleveta, ako je riječ o islamskom pogledu na njih), problem je u tome što se isti izrazi i riječi u Bibliji mogu različito shvatiti i u smislu značenja, a povijesni izvori nam i goore da su različite kršćanske grupacije od prvog stoljeća nadalje različito tumačile iste stvari, od lika i djelva Isusa Krista nadalje. Po nekima, on je samo Bog, po nekima Bog i čovjek, po nekima anđeo a po nekima samo čovjek - uključujući razne mješavine svega toga. RKC prenosi jedno od tih vjerovanja, ovo trinitarno, no postoje i druga.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 09:44   #93
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Sve to stoji do trenutka kad se termin "Sin Božji" počinje shvaćati u doslovnom smislu, kao da je Bog doslovce otac nekog djeteta. Dakle, muslimani se mirne duše mogu složiti s tim da je Isus stvoren. To je, štoviše, dokaz da on nije Bog.
I jeste, doslovce Sin, jednako kao i doslovce sukob mišljenja, ne pričinjava se ljudima.
U svakom slučaju, kršćanski svici su i stariji i vjerodostojniji i tumače što tumače, kako već rekoh bespredmetno.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 09:52   #94
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
I jeste, doslovce Sin, jednako kao i doslovce sukob mišljenja, ne pričinjava se ljudima.
U svakom slučaju, kršćanski svici su i stariji i vjerodostojniji i tumače što tumače, kako već rekoh bespredmetno.
Onda to znači da je Bog doslovce općio s Marijom. A što je pak teže progutati obzirom da Bog to ne radi, On što kaže - to i bude. Zato i jest "Riječ".
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 10:05   #95
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Onda to znači da je Bog doslovce općio s Marijom. A što je pak teže progutati obzirom da Bog to ne radi, On što kaže - to i bude. Zato i jest "Riječ".
Zašto muslimani odma iskoriste taj termin?? Hej, pa hula je to, što vam je ljudi!!

Citat kojeg sam navela prije, tamo piše jasno i bistro i ne, ne može se prikaz zamjeniti ničim drugim, kako se već neki trude da nam onečiste kršćanstvo, sorite neće vam proć.
Islam možda nezna kako rastumačiti Božji duh, tu svemoguću energiju kojom Stvoritelj djeluje? E pa kršćanstvo zna i može objasniti, evo piše, Marija je bila dotaknuta upravo tom Stvoriteljevom energijom, i to je dan u kojem je začet Isus.
Ako islam ne vjeruje tome, tada moguće sumnja da se i potop zbio, i neka druga Božja čuda? Hm.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 10:11   #96
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zašto muslimani odma iskoriste taj termin?? Hej, pa hula je to, što vam je ljudi!!

Citat kojeg sam navela prije, tamo piše jasno i bistro i ne, ne može se prikaz zamjeniti ničim drugim, kako se već neki trude da nam onečiste kršćanstvo, sorite neće vam proć.
Islam možda nezna kako rastumačiti Božji duh, tu svemoguću energiju kojom Stvoritelj djeluje? E pa kršćanstvo zna i može objasniti, evo piše, Marija je bila dotaknuta upravo tom Stvoriteljevom energijom, i to je dan u kojem je začet Isus.
Ako islam ne vjeruje tome, tada moguće sumnja da se i potop zbio, i neka druga Božja čuda? Hm.
Božji duh i svemoguća energija su u redu (uzmimo ih kao termine kojima opisujemo božanske atribute kojima stvara ili koji su prisutni), no to onda nije spolni odnos. Ti ćeš sada reći "naravno da nije". Ali onda Isus nije doslovce Božji Sin. To je iz perspektive islama, naravno da imaš pravo na drukčije razmišljanje.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 10:23   #97
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Božji duh i svemoguća energija su u redu (uzmimo ih kao termine kojima opisujemo božanske atribute kojima stvara ili koji su prisutni), no to onda nije spolni odnos. Ti ćeš sada reći "naravno da nije". Ali onda Isus nije doslovce Božji Sin. To je iz perspektive islama, naravno da imaš pravo na drukčije razmišljanje.
Mogu ponoviti, nije to problem, da, da, doslovce Sin, jedan jedini takav od svog stvorenja zemaljskog. Baš izvrsno, zar ne.
Po Ocu božansko biće, a po majci čovjek. To je Isus. Takvim ga Biblija predstavlja i ne griješi nit najmanje. Muslimanima je teško za povjerovati? Ok, pa što s tim, ne znači da zbog muslimanskog nevjerovanja Biblija nije u pravu jer Jeste.

Da pitam nešto vas muslimane...
Ako je slučaj s Isusovim začećem po vama prikaz "Bog opčio s Marijom"...
... Dal biste tada rekli i da je Bog opčio sa zemljom dok ju je stvarao ili pak sa zemaljskim elementima dok je stvarao prvog čovjeka???

Vidiš?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 10:26   #98
Isa a.s. cist djecak, kao i Majka mu Merjem. Nikada grijeha nije uradio. Ruhullah. Nije bio drzak niti ohol svojim roditeljima, niti mu je majka bila ohola . Kada je nakon mladosti, uz podrsku Jahje a.s. primio amenat Poslanstva (javno to obznanio), nailazio je na otpor iako je bio podrzan cudima tesko da su ga zeljeli prihvatiti upravo oni koji su se busali u prsa da 'drze boziju rijec'. Havarijuni (apostoli) su dali zavjet da ce ga podrzati, i oni su za nas cisti sljedbenici Isa a.s..Kasnije su oko Isa a.s. krenule spletke i intrige kako da ga smaknu, ali to sto su oni vidjeli bio je privid (postoje razne intepretacije sta je taj privid bio, ali sustinski ne bitno), jerbo...Ruh se ne može ubiti...samo hajvani umiru.
Kada je govorio o poniznosti, krotkosti, okretanju drugog obraza, bio je na majku svoju , Merjem. Kada je govorio Rijeći Božije, te liječio Bogom podržan, ličio je na Dzibrila.(melek, andjeo)
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 10:39   #99
Quote:
Ako je slučaj s Isusovim začećem po vama prikaz "Bog opčio s Marijom"...
... Dal biste tada rekli i da je Bog opčio sa zemljom dok ju je stvarao ili pak sa zemaljskim elementima dok je stvarao prvog čovjeka???

Vidiš?
To se dux malo zeza , hipoteticki, sa tobom.
Muslimani ne vjeruju da je Bog sa bilo kime opčio.
U slučaju Merjeme, došao joj je Dzibril u liku lijepa mladića. Ona se prepala da ju neće napastvovati, kao i sve pobožne žene. Dzibril ju je smirio, rekavši joj da je poslan od Boga da joj donese cista dječaka. Ona se zapitala, kako a nije opčila sa nikim niti je od takvih osoba. Dzibril joj odgovara, to je Bogu lako , samo kaže 'Budi' i biva. Merjema se smirila , te joj je Dzibril udahnuo Ruh, te je tako (bez ikakva fizičkog kontakta) Isa a.s. začet.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 10:51   #100
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Kada je govorio o poniznosti, krotkosti, okretanju drugog obraza, bio je na majku svoju , Merjem. Kada je govorio Rijeći Božije, te liječio Bogom podržan, ličio je na Dzibrila.(melek, andjeo)
Većina još dandanas ne razumije što je mislio pod "okretanjem drugog obraza" a po svemu sudeći i nije mislio baš onako kako to svijet kršćanstva želi prikazati, moguće i islam također... tu nedostaju detalji primjera svakodnevice.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:15.