Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2017., 18:48   #2981
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Bilo je tu vec govora o tome.. ne moze se u vrijeme vjeronauka nista drugo organizirati jer bi vjeronaucna djeca u tom slucaju bila diskriminirama... ili tako nesto


Poslano sa mog HUAWEI LYO-L21 koristeći Tapatalk

Ovo su dojmovi roditelja vjeronaucne djece, lako sam im zacepila gubicu kao vjernica cije dijete ne ide I nece ici na vjeronauk.

Istina je da za takvo sto nema love, da se ne moze ni organizirati zbog same satnice (gradski ured tako objasnjava), a kad sam predlozila da se provede anketa koliko bi ljudi pisalo peticiju za alternativni izborni ako se skupi dovoljno djece za tako nesto u svakom razredu I onda lova od vjeronauka, na koji taj broh djece nece ici ili ce odustati, alocira u novi izborni, dobila sam fundamentalisticko-desnicarski mail roditelja. Naime, 100 posto sam sigurna da bi u slucaju alternative bar pola roditelja odustalo od vjeronauka

I to je ono cega se boje.

Satnica je zadana I ubrojen je vjeronauk za svaki razred, sve novo probija zakonom zadanu satnicu, ne broje se sati manjka nevjeronaucnika. Gradski ured sam zvala, imali smo pokusaj inicijative.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 23:09   #2982
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ovo su dojmovi roditelja vjeronaucne djece, lako sam im zacepila gubicu kao vjernica cije dijete ne ide I nece ici na vjeronauk.

Istina je da za takvo sto nema love, da se ne moze ni organizirati zbog same satnice (gradski ured tako objasnjava), a kad sam predlozila da se provede anketa koliko bi ljudi pisalo peticiju za alternativni izborni ako se skupi dovoljno djece za tako nesto u svakom razredu I onda lova od vjeronauka, na koji taj broh djece nece ici ili ce odustati, alocira u novi izborni, dobila sam fundamentalisticko-desnicarski mail roditelja. Naime, 100 posto sam sigurna da bi u slucaju alternative bar pola roditelja odustalo od vjeronauka

I to je ono cega se boje.

Satnica je zadana I ubrojen je vjeronauk za svaki razred, sve novo probija zakonom zadanu satnicu, ne broje se sati manjka nevjeronaucnika. Gradski ured sam zvala, imali smo pokusaj inicijative.
ja sam protiv bilo kakve alternative.
uopce ne zelim da se djeca sa sedam godina djele na one koji uce o isusu i vjeuju u mitska bica i one koji rasturaju dodatnu matematiku i znaju da je zemlja okrugla

ne zelim da se novac (kojeg nema) rasipa na vjeroucitelje i dadilje nevjeronaucne djece.
idu mi nakurac roditelji koji kukaju kak im klinci moraju doma raditi ovo ono, ne stignu vjezbat citanje, ne stignu pisat kolko uciteljica trazi, dodatno uce pjesmice iz vjeronauka, nedjeljom idu na misu, odlaze logopedu na vjezbe...nemaju vremena za igru

jbg. mozda se cini malo, no ja mislim da je dva sata tjedno itekako puno za pisanje i citanje, za uvjezbavanje onoga sto je na pocetku skolovanja najbitnije.
i radi cega smo djecu slali u skolu.
vjeronauk, svaki roditelj, koji je istinski vjernik, svoje dijete moze poduciti doma.
sam.
ako ne moze, ima problem s vjerom.

i u tom kontekstu mozemo pricat o prioritetima.
i sto je nekom roditelju najbitnije za njihovo dijete.

kad vec nije mogla duze spavat (a kak stvari stoje, nece ntii iduce godine), ucila sam ju da ta dva sada iskoristi za zadacu, za citanje lektire, za neke svoje guste.
i to pazi, ja cije diejte nema problema sa savladavanjem ikakva gradiva.
i mogu razumjet da je nekome bitnije da se diejte moli i bude dio stada, pa da doma jos dodatno uvjezbava citanje i pisanje, ali mi nije okej da se onda jos zali na preopterecenost gradivom, previse cetvorki, siroto diejte itd
jbg.


a glede dadiljanja, nema provjerenu informaciju iz prve ruke, al kazu iz trece, da ako dijete koje ima asistenta u nastavi ne pohadja vjeronauk, taj sat koji je asistent s djetetom (u knjiznici, na hodniku), asistentu nije placen (kao ntii onaj kada je dijete bolesno).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 06:26   #2983
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
.. Naime, 100 posto sam sigurna da bi u slucaju alternative bar pola roditelja odustalo od vjeronauka
poucena iskustvom, moram ti reci da zapravo ne bi.
roditelji su skloni seruckanju okolo al, kad u školi treba nešto reci onda od sto glasa niti jednog cuti neceš.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:13   #2984
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
poucena iskustvom, moram ti reci da zapravo ne bi.
roditelji su skloni seruckanju okolo al, kad u školi treba nešto reci onda od sto glasa niti jednog cuti neceš.
Upravo to.

Il kada bi se pisala anonimna anketa protiv vjeronaka bi bilo bar 50% roditelja, ali ako bi to i proslo i kad ab se trealo potpisati imenom i prezimenom njih 99% bilo bi za vjeronak.

Licemjeran smo narod koji ima obicaj srati po kavama i tamo gdje ne treba, a kada treba stat iza svog imena i prezimena tada se oglas samo nekolicina njih - to vidim i kod sebe u skoli. (svi seru i kukaju a kada se treba pobuniti tada sam ja među rijetkima i ispadam zajedljiva i protiv svega a svi ostali sute)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:54   #2985
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
poucena iskustvom, moram ti reci da zapravo ne bi.
roditelji su skloni seruckanju okolo al, kad u školi treba nešto reci onda od sto glasa niti jednog cuti neceš.
jos uvijek velik broj ljudi razmsilja da je dobro da dijete "odradi" sakramente u djetinjstvu, da se u odrasloj dobi moze udat/ozenit u crkvi ili "nikad ne znas kad ce ti zatrebat", kad te npr netko trazi da mu budes kuma
kak je uvjet za taj cirkus skolski vjeronauk, naravno da nece ljudi odustajati radi dodatne matematike ili stranog jezika, nego ce se izborit da taj dodatni jezik bude u nekom drugom terminu.

ima ljudi koji razmisljaju, i nis mu nece biti, nek se upozna...ak je alternativa dramska za koju dijete nema bas afiniteta, ili neki sport a djetetu se neda vjezbati i/ili ne smioje vjezbat, naravno da ce uzet vjeronauk u kojem svi imaju petice i malo pjevuse na satu.

ne znam koja bi to bila alternativa u prvim razredima da sve ljude zadovolji.
i kolko bi to kostalo.
i nemojte nuditi jebenu etiku, neku opcu religiju, sadrzaj je to koji se moze obraditi u dve godine, a ne 12, kako bi katolicki vjeronauk ostao u skolama
(a bilo bi vrlo simpaticno kada bi isto predavali svrseni studenti katolicko bogoslovnog fakulteta )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 20:10   #2986
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i nemojte nuditi jebenu etiku, neku opcu religiju, sadrzaj je to koji se moze obraditi u dve godine
Etika bi se bez problema mogla raditi 12 godina i više, u čemu je problem?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 22:22   #2987
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Etika bi se bez problema mogla raditi 12 godina i više, u čemu je problem?
joooooj.
mozes i fiziku raditi 12 godina,pa se radi 2 plus nekad negdje 3 ili 4. ako i to.
vjerojatno je problem u meni, jer mislim da su to teme koje ja mogu sama pricati djetetu, o kojima po mom svjetonazoru treba obitelj razgovarati, a za dublju problematiku, tu je gimnazija.
niposto osnovno obrazovanje,a pogotovo ne prva 4 razreda kada uce pisat i citat i temelje matematike za zivot.


etika, religija, i sve razne alternative vjeronauku su idealna prilika za uhljebljivanje svrsenih studenata sKBF-a, koji nicu ko gljive nakon kise, a kojima je to jedino mjesto za rad (nakon vjeronauka).

ne, ne zelim da se iz poreza koji placam izdvaja za njihove place (ovo s katolickim vjeronaukom je ionak previse).
hocu djetetu kvalitetne jezicare, profesora informatike kojem skola nije jedini izbor (jer bi ga IT trziste rada progutalo) nego koji to radi iz entuzijazma i ljubavi i zasluzuje kvalitetnu placu.
hocu da su profesori i ostalih predmeta kvalitetno placeni, a ne da se beskraj love trosi na predavace koji ionak nisu nis drugom mogli studirati. onih 5% koji filozofiju upisu iz ljubavi, ionak predaje u srednjoj skoli, gdje se i treba predavat. gledam, razvojno po djeci, dob kada se apstraktno misljenje razvija i kako se razvija.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 18:21   #2988
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
poucena iskustvom, moram ti reci da zapravo ne bi.
roditelji su skloni seruckanju okolo al, kad u školi treba nešto reci onda od sto glasa niti jednog cuti neceš.
Zasto je to tako?
Zasto je neugodnost javno i stupiti protiv vjeronauka u školi?
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 20:27   #2989
Zato što ćeš biti proglašen za izroda, nedovoljno velikog Hrvata, ili što je još gore Srbina.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 07:19   #2990
Ja to znam, ali neki se prave grbavi.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:06   #2991
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Zato što ćeš biti proglašen za izroda, nedovoljno velikog Hrvata, ili što je još gore Srbina.
ovo su samo izgovori al ne i razlozi,
big deal što ce netko "možda" reci
vođeni ovom logikom, hoce se netko baciti sa nebodera jer mu netko tamo kaže da bi to trebao?
ili, nismo zapravo ništa bolji od takvih kojih bi nas tobože mogli "proglasiti", pošto i sami smatramo ljude druge nacionalnost manje vrijednim pa nas je strah da nas ne svrstaju u istu skupinu?

Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Zasto je to tako?
Zasto je neugodnost javno i stupiti protiv vjeronauka u školi?
tko kaže da je stvar neugodnosti a, ne ljudske gluposti?
ljudska potreba za seruckanjem okolo i šutnjom tamo gdje bi trebali reci, je samo pokazatelj da su takvi ljudi skloniji podilaženju nego stvaranju vlastitog mišljena.
kako je gustav le bon davno rekao,
"lakoca kojom određena mišljenja postaju opca, proizlazi iz nesposobnosti vecine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju."

Zadnje uređivanje tanita : 17.06.2017. at 11:17.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 08:46   #2992
A sto se ovdje laprdaaaaaa.


U nasoj skoli, barem kada smo mi dosli, nitko nas nije pitao da li zelimo vjeronauk u skoli ili crkvi.

Samo je bilo pitanje da se zaokruzi na papiru (kod upisa) hoce li dijete na vjeronauk, dodatni njemački ili nista.

Znaci niko te nista ne pita.
Roditelje se ne pita gdje zele da se odvijaju sati vjeronauka.
Pa o kakvom onda puštanju glasova vi pricate, ako nitko ne smije ni zucnut protiv uvedenih normi.
__________________
Fuck it!

Zadnje uređivanje 8472 : 18.06.2017. at 09:35.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 10:45   #2993
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
A sto se ovdje laprdaaaaaa.


U nasoj skoli, barem kada smo mi dosli, nitko nas nije pitao da li zelimo vjeronauk u skoli ili crkvi.
Pa to nijedna škola ne pita jer su školski i župni vjeronauk odvojene stvari. Škola je obavezna održavati nastavu vjeronauka i ustvari te pita želiš li ići na taj školski vjeronauk ili ne. A sa župnim ona nema nikakve veze jer to organizira župa.
capttawish is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 11:10   #2994
Quote:
capttawish kaže: Pogledaj post
Pa to nijedna škola ne pita jer su školski i župni vjeronauk odvojene stvari. Škola je obavezna održavati nastavu vjeronauka i ustvari te pita želiš li ići na taj školski vjeronauk ili ne. A sa župnim ona nema nikakve veze jer to organizira župa.
Gore se spominljalo da se roditelji ne bune.

Roditelji su se neki dan bunili protiv "klerikularne reforme" - u velikom broju.

Ali poanta je ta da se roditelje nikad nista ni ne pita. Riječ ima struka.
Roditelji su nebitni.
Prema tome nema smisla gadit roditelje koji se ne bune.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 11:46   #2995
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Gore se spominljalo da se roditelji ne bune.

Roditelji su se neki dan bunili protiv "klerikularne reforme" - u velikom broju.

Ali poanta je ta da se roditelje nikad nista ni ne pita. Riječ ima struka.
Roditelji su nebitni.
Prema tome nema smisla gadit roditelje koji se ne bune.
Kakve veze ovaj tvoj primjer gore ima s ovim? Održavanje vjeronauka je obaveza škole koja proizlazi iz političke odluke. Tobožnju struku se o tome ništa ne pita već ona samo provodi direktive s vrha.

Jednostavno vjeronauk je izborni predmet u školi i škola te pita hoće li ti dijete ići na njega ili ne. Za crkveni ih nije briga jer on nema veze sa školskim.
capttawish is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 16:47   #2996
Quote:
capttawish kaže: Pogledaj post
Kakve veze ovaj tvoj primjer gore ima s ovim? Održavanje vjeronauka je obaveza škole koja proizlazi iz političke odluke. Tobožnju struku se o tome ništa ne pita već ona samo provodi direktive s vrha.

Jednostavno vjeronauk je izborni predmet u školi i škola te pita hoće li ti dijete ići na njega ili ne. Za crkveni ih nije briga jer on nema veze sa školskim.
Pa da nema vjeronaka u skolama roditlji koji ne zele upisivati dijete u školski vjeronauk ne bi morali osjećati stigmatizaciju društva i osjecat se posramjeno/krivo/izdvojeno itd...
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 20:57   #2997
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Pa da nema vjeronaka u skolama roditlji koji ne zele upisivati dijete u školski vjeronauk ne bi morali osjećati stigmatizaciju društva i osjecat se posramjeno/krivo/izdvojeno itd...
roditelji koji se tako kao osjecaju, ne osjecaju se tako radi vjeronauka u školi vec radi sebe...i, sve i da nema tog vjeronauka, njihov problem s "osjecajima" bi ostao samo bi tobožnji krivac u tom slucaju bio drugi.

imaš izbor i budi sretna što ga imaš.
ja, kao totalno apoliticna osoba nažalost nemam izbor da zaštitim svog klinca od politike kojom šopaju moje dijete u školi.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 09:57   #2998
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ovo su dojmovi roditelja vjeronaucne djece, lako sam im zacepila gubicu kao vjernica cije dijete ne ide I nece ici na vjeronauk.

Istina je da za takvo sto nema love, da se ne moze ni organizirati zbog same satnice (gradski ured tako objasnjava), a kad sam predlozila da se provede anketa koliko bi ljudi pisalo peticiju za alternativni izborni ako se skupi dovoljno djece za tako nesto u svakom razredu I onda lova od vjeronauka, na koji taj broh djece nece ici ili ce odustati, alocira u novi izborni, dobila sam fundamentalisticko-desnicarski mail roditelja. Naime, 100 posto sam sigurna da bi u slucaju alternative bar pola roditelja odustalo od vjeronauka

I to je ono cega se boje.

Satnica je zadana I ubrojen je vjeronauk za svaki razred, sve novo probija zakonom zadanu satnicu, ne broje se sati manjka nevjeronaucnika. Gradski ured sam zvala, imali smo pokusaj inicijative.
Može malo više detalja o ovoj inicijativi? kako se komuniciralo, koji je točno bio prijedlog, kakva su točno iskustva, što bi se promijenilo u pristupu da se danas to opet radi, i slično..?
eL2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 14:21   #2999
Vidim da se naveliko zahuktalo:klap:.

Mene toliko ne smeta taj vjeronauk u skoli, nego to sto nad vjerouciteljima (bilo oni svjetovni il casne sestre ili svecenici) nije nadlezna skola niti ministarstvo prosvjete vec Kaptol i iz svega proizlazi da ako netko ima problema sa vjerouciteljima ( a bilo je i toga), morali su hodocastiti na Kaptol i tamo se zaliti.

Znaci uvalili su se u skolstvo a to isto skolstvo nema nikakvu nadmoc nad njima, i nisu uopce nadlezni za probleme vezane za isti. ...paradoks viđen samo na nasim prostorima. - a to je vec politika.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 21:51   #3000
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ovo su samo izgovori al ne i razlozi,
big deal što ce netko "možda" reci
Neće možda reći, već će sigurno reći, osim toga, ako netko ne pada na to, sigurno pada na to da će isto reći njegovoj djeci. Tu naglo pada elan za društvenu borbu.

Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
A sto se ovdje laprdaaaaaa.

U nasoj skoli, barem kada smo mi dosli, nitko nas nije pitao da li zelimo vjeronauk u skoli ili crkvi.
Dok sam ja išao u školu, škola i crkva su usko surađivale oko vjeronauka, tako da su se praktički nosile potvrde o pohađanju jednog ili druguog, vrlo lako su se organizirale mise na početku i kraju školske godine, izostanci s toga se pisali u nepravdane...
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:33.