Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2012., 11:29   #221
Quote:
SETRA Samoborček kaže: Pogledaj post
Imaš na webu zahtjev, probaj ga ispuniti i poslati, pa vidi što će se dogoditi.
jesam, želim se pripremiti na slučaj odbijanca
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 12:25   #222
Slučaj, kakav je vaš, idealan je za ugradnju takvog brojila. Koliko ja znam, jedini razlog za ne-ugradnju samonaplatnog brojila je ... pa, kad tog brojila nema (na skladištu), što ne znači da se neće / ne može nabaviti.

Bonovi se kupuju na šalteru Elektre, ovako nekako: dođe se na šalter i zatraži bon od x kn (recimo, 100 kn). Dobije se uplatnica koju treba platiti u omiljenoj ustanovi koja se bavi platnim prometom (na žalost, na šalterima Elektre više nema blagajni (od 01.01.2011.). Ako naletite na neku, to je debela iznimka). S potvrdom o plaćanju, vraćate se u Elektru po svoj bon.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 13:49   #223
hvala Littlefoot,
stvar je takva da Elektrodalmacija ( na njihovom teritoriju mi je kuća) već min. 2 god nema tih brojila uopće, a izgleda ni namjeru nabavljanja.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 19:14   #224
Danas me HEP razljutila više nego inače pa ću napisati.

One njihove uplatnice su mi slali na iznos 420 kn. To je 5040 kn godišnje.
naša prosječna potrošnja za zadnjih 12. mj. je 278 kn mjesečno (jednotarifno brojilo, + što zadnjih 6.mj. imamo jednu osobu manje i nekoliko trošila manje u kući), što je 3339 kn za godinu dana. Zašto bih ja doslovno dala HEP-u 1701 kn?

Svaki mjesec očitavam brojilo i upisujem u onoj aplikaciji preko interneta. Kad su krajem travnja zamolili da se dostavi stanje, učinila sam to telefonskim automatom.

Prošli mjesec su mi poslali opomenu da im dugujem 700 kn iako sam redovno uplaćivala čak i malo više od stvarne potrošnje.

Nadala sam se da će sad kad mijenjaju cijene provesti neki obračun i shvatiti da trošimo manje nego što je na uplatnicama. Ali ne... To bi bilo prekomplicirano. Oni su mi danas dostavili uplatnice na iznos 506 kn! Znači, samo su dodali poskupljenje na prošle uplatnice!

U aplikaciji na internetu vidljivo je da nisu uzeli u obzir moja očitanja od zadnja 4 mjeseca, kao ni ono telefonsko očitanje koje su zahtijevali.

Dakle, što sad? Moram osobno otići tamo? Hoće li mi tad to poravnati i dati nove uplatnice? Po mojim brojkama, oni meni duguju preko 200 kn. Mislim da je ovo sramota, u današnje vrijeme da za sve moraš hodati okolo.
__________________
We Come In Peace Shoot To Kill
Bayta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 22:26   #225
Obračun se - za kategoriju kućanstva - vrši jednom u 6 mjeseci. Iznos akontacijske rate dobije se prema potrošnji u prethodnom istovjetnom razdoblju. Primjerice: ako je obračun u lipnju 2012., iznos rate bit će izračunat prema potrošnji u razdoblju od siječnja do lipnja 2011. godine. Ako se potrošnja značajno promijenila (bilo na više ili na manje), potrebno je očitati brojilo i otići na šalter Elektre te zatražiti da se akontacijske rate preračunaju prema trenutnoj (kod Vas - smanjenoj) potrošnji.

Dostavljanje očitanja svaki mjesec je, u principu, bez efekta što se samog obračuna tiče, osobito ako u razdoblju nije bilo promjene cijene (ukupna potrošnja, na temelju koje se računa saldo (dug ili preplata) dobije se oduzimanjem stanja u siječnju od onog u lipnju (za naše imaginarno obračunsko razdoblje)). Može koristiti Vama za evidenciju i kontrolu (primjerice, može se vidjeti ako se pokvario uređaj za prebacivanje tarife (skupa - jeftinija) jer se jedan od brojača prestane okretati).

Što se pak iznosa na uplatnicama koje ste dobili tiče, naputak je takav da se kupcima izračunaju nove rate - prema postojećoj potrošnji - onoj na temelju koje su izračunate i "stare" rate, ali koristeći nove cijene ("neki obračun" koji spominjete nije se radio) .To je (opet u našem primjeru) prema potrošnji iz prve polovice 2011. godine. Kupci kojima upravo slijedi obračun nisu ni dobili nove uplatnice, jer će njihove nove akontacijske rate stići redovnim putem (uz obračun). Nisu ih dobili ni kupci kojima je razlika iznosa (stara - nova rata) manja od 10 kn, kao ni oni čiji je trenutni saldo "preplata" (koja je pojela dio - ili čak sve - akontacijske rate).

Još jednom: idite u Elektru i zatražite korekciju akontacijskih rata. Na šalteru više nema gužvi jer je istekao rok za dostavu očitanja.

P.S. Zaboravih na opomenu ... Definitivno morate u Elektru. Iznos duga se - u obračunskom razdoblju - računa na temelju zaduženih akontacijskih rata. Primjerice, ako je Vaša rata 420 kn, u 4 mjeseca to iznosi 1680 kn. Ako ste, zbog smanjene potrošnje, plaćali manje iznose (recimo, preskočili jednu mjesečnu uplatnicu), uplatili ste 1260 kn, a na dan izrade opomena Vaš je dug 420 kn i - da, dobit ćete opomenu.

I po treći put: u slučaju značajnije promjene potrošnje, obavezno trebate otići na šalter Elektre i zatražiti korekciju akontacijskih rata. U suprotnom, krajnji će rezultat biti za Vas nepovoljan i nadasve frustrirajuć.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 22:55   #226
Hvala na opširnom objašnjenju. Dakle, u ponedjeljak do Elektre. Glupo je to što ne obračunavaju kao vodu i plin. Ne znam zašto mora biti tako komplicirano.
__________________
We Come In Peace Shoot To Kill
Bayta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 09:07   #227
Kad već spominjete plin ... nemam pojma kako voditi evidenciju potrošnje tog energenta. Plinsko brojilo mjeri m3 (kubne metre). Cijene su, odnedavno, izražene u kn/kWh. m3 se u kWh preračunavaju pomoću nekog faktora (na puno decimala) koji se, ako sam dobro razumio, mijenja svaki mjesec zbog toga što se u cijenu uračunava i razlika u kalorijskoj vrijednosti isporučenog plina.

Znači, očitat ću brojilo kao i obično, znam koliko m3 sam potrošio u tom mjesecu, ali koliko to stvarno košta - nema šanse izračunati. Mogu "otprilike", ali točno ... jako teško. Možda distributer planira na webu svaki mjesec ažurirati važeće cijene? OK, pretpostavljam da razlika neće biti veća od nekoliko kn, al' mi sve to skupa ide na živce.

Sa strujom je barem jednostavno ... razlika kWh * cijena = iznos. (Bez brige, nisam zaboravio stalnu mjesečnu naknadu, iznos za poticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora, kao ni PDV. Ali sve su to FIKSNE cijene, kakve god bile).

Prsti su krenuli tipkati kako je vodu najlakše obračunati, pa sam se sjetio računa. Boli glava od specifikacija (te dovodnja, pa odvodnja, pročišćavanje, ... ukupno 9 stavaka koje čine cijenu).

Ista fora kao i Elektrin račun na poleđini. Ma mislim, BAŠ ME BRIGA koliko će koji d.o.o. (proizvodnja, prijenos, distribucija, opskrba ... you name it, they have it) inkasirati od moje uplate. Možda pretpotopni način obračuna, kad je čovjek išao od kuće do kuće i na papiriću izračunao evo, ovoliko trebate platiti!, a ja izvadio novac koji je mama ostavila u crvenoj šalici za čaj i riješio stvar nije, dakle, bio savršen. Al' ovo je pak druga krajnost - toliko detalja da od šume ne vidiš drvo.

Jel' možda račun za smeće ljepši? Pa, jednostavniji je, to svakako. Tlak mi je digla stavka "naknada za obnovu voznog parka". Ma nemoj? I što kad obnove vozni park? Preimenovat će naknadu u onu "za održavanje voznog parka", što li? Nekako mi se čini da je neće ukinuti.

Sve u svemu, kako god da gledam, ništ' ne ide na bolje - mislim tu na nas, potrošače. K'o ovce. Sjećam se, prije puno godina u Istri, usred zime, jumbo plakat pored ceste: "Ovcu bez gospodara i zimi strižu". Tak' se ja sam sebi činim - ovca, a zima nikako da prođe.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 15:44   #228
Hahaha! Baš tako. Nama u Os ne pišu detalji na računu za smeće. Ali ovaj za vodu ima jedno 8 stavki. Što se plina tiče, ne bude odstupanje veće ili manje od 1-2 kubika kad usporedim ono što ja računam s onim što oni. Iako je teško uspoređivati jer ja sve zapisujem 1. u mjesecu, a oni kako kad. Ali to je oko 20 kn razlike i poravna se sljedeći mjesec, za usporedbu s ovih dosadašnjih 150 Elektrinih...
__________________
We Come In Peace Shoot To Kill
Bayta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 11:14   #229
Danas su stigle uplatnice za struju, na uplatnici piše manje očitanje, a podatke o brojilu sam čini mi se dotavila 2.5. putem interneta (moj račun), na računu piše da je izdan 8.5. stoga mi nije jasno zašto nisu iskoristili dostavljene podatke, ipak se radi o 115 kWh (sad će bit super kad to obračunaju po novoj cijeni ) Što sad treba napravit, nije mi baš usput ić do njih, zato sam i dostavila podatke netom.
__________________
Power corrupts. Knowledge is power. Study hard. Be evil.
viky3333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 11:45   #230
Quote:
viky3333 kaže: Pogledaj post
Danas su stigle uplatnice za struju, na uplatnici piše manje očitanje, a podatke o brojilu sam čini mi se dotavila 2.5. putem interneta (moj račun), na računu piše da je izdan 8.5. stoga mi nije jasno zašto nisu iskoristili dostavljene podatke, ipak se radi o 115 kWh (sad će bit super kad to obračunaju po novoj cijeni ) Što sad treba napravit, nije mi baš usput ić do njih, zato sam i dostavila podatke netom.
probaj telefonom da ti isprave račun po tvome očitanju ili na elektru di pripadaš pa da ti dostave novi obračun. ta razlika kilovata pojavljuje ti se zato što je očitanje izvršeno prije kraja mjeseca 10 dana a razdoblje obračuna se računa do kraja mjeseca
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 13:14   #231
Quote:
vuci i hajduci kaže: Pogledaj post
probaj telefonom da ti isprave račun po tvome očitanju ili na elektru di pripadaš pa da ti dostave novi obračun. ta razlika kilovata pojavljuje ti se zato što je očitanje izvršeno prije kraja mjeseca 10 dana a razdoblje obračuna se računa do kraja mjeseca
Hvala na odgovoru.
__________________
Power corrupts. Knowledge is power. Study hard. Be evil.
viky3333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 23:23   #232
Može li se na šačteru dobiti isplatnica za preplatu ako nisi vlasnik stana nego podstanar i odlaziš iz stana, a uplatio si više? Koje sve podatke traže, broj brojila, stanje brojila..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 09:37   #233
Identifikator je obično "šifra kupca" (piše na svakom računu, gore lijevo), može i broj brojila, adresa je već škakljivija. I principu - šifra. Plus, osobna iskaznica.

Da bi isplata uopće bila moguća, na šalter treba donijeti stanje brojila kako bi se mogao napraviti obračun i - na temelju tog dokumenta (računa) - utvrditi saldo (dug - nema isplate nego još treba platiti, odnosno preplata - super, ona se može dobiti!) i, dakle, zatražiti isplatu preplaćenog iznosa.

Isplata se vrši na tekući račun (znači, treba i broj tekućeg računa), gotovo nikada poštanskom uputnicom (to je zadnja od svih zadnjih mogućnosti), ili preknjižavanjem na nekog drugog kupca (tu nema "isplate" u klasičnom smislu - ne dobijete novac, nego se, primjerice, preplata koju imate u ovom stanu prebaci na financijsku karticu kupca u novom stanu).

U principu, sutra (prvi idući radni dan) je novac na tekućem računu.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 10:04   #234
Meni je isto dosao obracun na nacin:
- dosadasnja rata: 300kn
- preplata: 450kn
- nova rata: 390kn!!!
Zalila sam se na salteru, sad mi je nova rata 290kn

Mislim da im taj njihov softver za predikciju akontacijske rate radi prilicno u njihovu korist...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:17   #235
Da se ne ponavljam ... (tu i tamo nije loše pročitati par postova unatrag).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:53   #236
Procitala sam ja to. I prethodni obracunski period sam imala preplatu. I period prije toga. Nekako sam uvijek u preplati...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 17:02   #237
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Meni je isto dosao obracun na nacin:
- dosadasnja rata: 300kn
- preplata: 450kn
- nova rata: 390kn!!!
Zalila sam se na salteru, sad mi je nova rata 290kn

Mislim da im taj njihov softver za predikciju akontacijske rate radi prilicno u njihovu korist...
Da, slično je i meni ispalo. Dosadašnja 420, nova 506, nakon šaltera 400 (iako mi je teta rekla da mogu staviti bilo koji iznos) i 200 kn preplaćeno.
__________________
We Come In Peace Shoot To Kill
Bayta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 22:39   #238
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
I prethodni obracunski period sam imala preplatu. I period prije toga. Nekako sam uvijek u preplati...
Što reći nego - BRAVO! Konačno netko thinks green! U vremenima kad cijene rastu a obračuni uzastopno izbacuju preplatu, savršen razlog za to je - smanjenje potrošnje. Bravo, još jednom!

(No ... ima tu još pokoja mogućnost ili njihova kombinacija, kao što je npr. kvar prebacivača tarife (pa se registrira samo potrošnja po nižoj tarifi) ili zahvati na koje zakonodavac ne gleda blagonaklono, ali o takvim stvarima ovdje ne pričamo, to je fuj i opet ponavljam - bravo!)
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 15:57   #239
O da, taj prebacivač tarife je jako zanimljiva stvar. U prošlom stanu (kojemu je vlasnik radio u hepu hehehe) prebacivač je bio pomaknut toliko da nam je struja bila jeftinija većinu dana i prvi dio noći.
U trenutnom nažalost imamo jednotarifno brojilo.
__________________
We Come In Peace Shoot To Kill
Bayta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 22:10   #240
Koje su prednosti, koji nedostaci jednotarifnog? Imamo sada, a uvijek sam imala dvotarifno i sad ne znam da li da prebacujemo ili ostavimo.. vecinu dana smo u kuci..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.