Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2017., 13:03   #3701
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ne, najboje je strateški se naoružati vještinama budućnosti, postati građanin svijeta i sačekati razvoj situacije. Vezivanje i vjerovanje u određene teritorije/države je danas out, riskantno pa čak i štetno
A koje su to vještine budućnosti? Ali konkretno molim, ne onak kak su mi odgovarali na LJES-u kad sam ih pitao da nešto konkretno navedu.

Građanin svijeta? I najveći kozmopoliti (ako su pametni) se potrude imati državljanstvo neke koliko-toliko kvalitetne i organizirane države, a ne prćije poput Hrvatske. Jer znaju da će u slučaju neke teške krize ili opasnog globalnog previranja bolje proći u npr. Njemačkoj nego u Hrvatskoj.

Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Koja je realna slika po pitanju Hrvata i napredovanja na poslu? Znači kad je netko dobar radnik koliko na njega njemačka sredina gleda ravnopravno kad se dijele promaknuća, omogućuje napredovanje putem školovanja i sl.?

Poznajem dosta ljudi koji su svoj radni vijek proveli u Njemačkoj, ali se nisu makli dalje od "običnog" radnika. Ne mislim da je to nešto loše, svi su si svojim radom osigurali financijski ugodan život, pokupovali nekretnine, odškolovali djecu, čak vele i dobrano se integrirali u društvo. Ne djeluju mi neambiciozno, zatupljeno, nezainteresirano...
I evo sad zadnje mi pričao čovjek koji tamo živi i radi već 30 godina skupa sa ženom kako i dan danas osjeća da ga Nijemac ne gleda ravnopravno. I on i žena su već godinama na istom radnom mjestu. Nisu se školovali dalje, nisu napredovali bitnije.(jbg, sad mi žao što nisam se sjetila ih tada pitati zašto). Ona primjerice radi u zdravstvu gdje se radnim iskustvom i daljnjom edukacijom, čak i kod nas, može napredovati.

Da li je to do njih, njihove možebitne letargije ili ima tu nešto dublje u pozadini? Nekako mi se čini da su Hrvati dobri radnici za Njemačku i ništa više od toga, i to oni koji su se doselili, dok ona druga generacija rođena tamo ima drugačiju perspektivu.
Ako žena radi u zdravstvu, onda nema običan NKV posao, nego stručan posao.
ericsson is offline  
Old 10.10.2017., 14:15   #3702
Ako nisu "Beamte" znači u državnom sektoru primljeni dozivotno sa posebnim ugovorima, a to kao stranac ili ne član EU nemozes postati. Tada bi njemac ne djeli unapređenja.
Zašto bi Ante i Katarina (zovi mi njih tako) dobili unaprijeđene ako nisu tražili ga uopće?
Neće ga dobiti ni Hans i Marianne, ako ga ne traže. Znači tražiti veću plaću i veću odgovornost, tražiti svoje ocjene i s time dati do znanja da misliš ići ca, dati ti treba ocjene da bi pisao molbe za drugi posao. I ako te se želi držati ćeš dobiti razgovor i neki realni budući plan. "Ide ti u penziju u 03/18 taj i taj i tada ćemo dati tome i tome njegovu poziciju a tebi njegovu sadašnju" ako nema tog razgovor moraš ići tražiti zbilja posao, jer ili te ne žele unaprijediti ili mislu da blefiras. Pa kada se procuje da tražiš, većina struka je dobro umrežena će možda doći razgovor, ako ne neće te tamo uskoro ni čekati unapređenje. Hrvati su poznati kao dobri i lojalni radnici. Valjda prelojalni.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.10.2017., 15:02   #3703
Te sigurno nisu spremni dati 1% plaće sindikatu da bi isli kod njih da im zastupa prava. Jer "sindikati su komunisti, a od njih smo pobjegli iz YU"
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.10.2017., 15:06   #3704
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
@Mrs valja čitati i između redova a ne samo doslovno Malo napisati općenitu sliku tog iseljavanja a ne samo konkretni zadaci, zaposlenja, stanovi itd. Ali imaš pravo smanjiti ću, ionako sam počeo gubiti previše vremena ovdje.

Ugodan dan
Ali ti napadas ljude "da nije sve zlatno u Njemačkoj" ali sam isto gledala samo crno/bijelo odnosno kod tebe samo crno ili "alles Scheisse" a ni to nije. Istina je negdje u sredini između tvog "Scheisse" i njihovog zlata. S tim ni ti ne vidiš bolje od onih koje optuzivas da su slijepi.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.10.2017., 15:12   #3705
A za vještine budućnosti, imaš ovdje u Frankfurtu u elitnim kvartovima dječije vrtiće u kojima djeca pričaju engleski i jedan ili posljepodne već uče Kineski , jer će to u buduće biti najvažniji jezik nakon engleskog.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.10.2017., 15:27   #3706
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
Evo direktan odgovor, vrlo konkretan i na licu mjesta dozivljen...ljudi sa podrucja bivse Juge, vecinom hercegovaca i bosanaca koji su u onom prvom valu doselili su ( bez uvrede, ali iskreno) jako primitivni, neskolovani, niskog nivoa emocionalne inteligencije, neduhovni, plitki i sposobni samo crnciti, radeci od jutra do sutra kako bi osigurali sve ono gore navedeno ali u mentalnom sklopu svoje glave jos su na svojim brdima i ostalim priprcinama koje ih poput utega drze na povrsini svojih niskih zivotnih ostvarenja.
Najiskrenije, gade mi se takvi primitivci i izbjegavam ih. Seljacine. Znam, djeluje uvredljivo, ali jbg. istinito je.
Ok, ima i takvih, ali ovi koje sam imala prilike upoznati otišli su tamo sa nekim znanjem, sa nekom srednjom školom i ostali na tome.

Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ako žena radi u zdravstvu, onda nema običan NKV posao, nego stručan posao.
Ali i sa NKV možeš prijeći na nešto više.
Stručan posao jest, ali ima mogućnost daljnjeg usavršavanja i napredovanja.

Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ako nisu "Beamte" znači u državnom sektoru primljeni dozivotno sa posebnim ugovorima, a to kao stranac ili ne član EU nemozes postati. Tada bi njemac ne djeli unapređenja.
Zašto bi Ante i Katarina (zovi mi njih tako) dobili unaprijeđene ako nisu tražili ga uopće?
Neće ga dobiti ni Hans i Marianne, ako ga ne traže. Znači tražiti veću plaću i veću odgovornost, tražiti svoje ocjene i s time dati do znanja da misliš ići ca, dati ti treba ocjene da bi pisao molbe za drugi posao. I ako te se želi držati ćeš dobiti razgovor i neki realni budući plan. "Ide ti u penziju u 03/18 taj i taj i tada ćemo dati tome i tome njegovu poziciju a tebi njegovu sadašnju" ako nema tog razgovor moraš ići tražiti zbilja posao, jer ili te ne žele unaprijediti ili mislu da blefiras. Pa kada se procuje da tražiš, većina struka je dobro umrežena će možda doći razgovor, ako ne neće te tamo uskoro ni čekati unapređenje. Hrvati su poznati kao dobri i lojalni radnici. Valjda prelojalni.
O kakvim posebnim ugovorima govoriš?
Kažeš "ne član EU" i stranac. Mi smo stranci, ali smo članovi EU. Što smo onda za Njemca?

Jel to znači da već kod potpisivanja ugovora treba istaknuti svoje planove, svoju želju za budućim unapređenjem? Kada je uopće prikladno tražiti takvo nešto?
I kolika je vjerojatnost da ne dobiješ ocjene za traženje drugog posla?
Eto, u hrvatskoj sredini je dosta često da te se zavlači, obećaje se nešto i onda na bolje mjesto zasjedne netko podobniji, a tebi prođe vrijeme u čekanju.
brzi gonzales is offline  
Old 10.10.2017., 16:27   #3707
Sorry pogresno naravno njemac ili član EU. Tako možeš postati Beamte ako si kod grada, pokrajine ili države zaposlen. Znaci Hrvati ako nisu primili državljanstvo tek od 2015.

Ne kod potpisivanja ugovora ali nakon godinu dana možeš početi. Normalno je i da si plaćen u većini poslova po tarifnim grupama i da se radi nekoga zaposli u nižu tarifnu grupu ili da mu se sa rastom odgovornosti ne podigne odmah o plaća.
Ako pocimas negdje raditi normalno krećeš kao početnik u nekoj grupi sa recimo 5.1. tarifnoj i nakon godine imaš pravo na 5.2. jer imaš godinu iskustva. To ti kako gdje 50-100€ brutto više. Itd. Sve te informacije se dobiva kod sindikata. Uclanis se ideš na razgovor i ako tvoja firma slučajno nije u tarifnom ugovoru daješ opet otkaz nakon svih dobiveni informacija. Imaš ljudi koji godinama rade svake vikend isto ako ne moraju to uopće itd.

Što ne tražiš, nećeš dobiti. Ako ti išta obećaju traži napismeno.

Ocjenu ti moraju dati nakon najmanje 6 mjeseci rada. Ali evo nebi preporučila tražiti prije 1 godine. Nakon 2 godine već imaš nešto više zaštite od odkaza itd.
Znaci ako ne dobiješ ocjene nakon roka od recimo 4-6 tjedana, pitaj još jednom i nakon opet tog roka inače traži preporučenim pismom.

U ocjenama ne smije pisati ništa loše, ali ima sakrivene kodeve koji kažu sve. Ali evo i to bi ti mogao sindikat provjeriti.

Znaš sam što ti je u početku bio posao i što si dogovorio, ako radiš više, traži više, ako radiš bolje traži više (naravno ako gledaš realno) ako si kao osoba na stroju plaćen a ti si šef stroja, šef smjene ili nisi kao to imenovan traži to i naravno i veću plaću.
Naravno nemozes tražiti svaki mjesec ali možeš redovno. Imaš firmi koji imaju godišnje razgovore. Te tu kažeš svoj cilj, dugoročni plan ako ne želiš mijenjati firmu izgleda naprimjer vako.
Razgovor 2017: pitaš aktivno za doškolovanje, gdje bi mogao biti firmi korisniji.
2018: imaš doškolovanje i s time sposobnosti za bolji posao, možda si potpisao da moraš zbog doškolovanja ostati 1-2 godine u firmi ili vratiti dio novca. To nije uvijek ni baš 100% pravno ali evo to se opet pita sindikat.
Razgovor 2018: ako nisi dobio zbog doškolovanja bolji posao, trazis ga, obecaju ti da ćeš ga dobiti u 3/19.
3/2019 bolja pozicija i bolja plaća prvi stepen
3/2020 bolja plaća drugi stepen
Itd.

Ja naprimjer sam sva doškolovanja pravila koja sam mogla. 5 dana u godini svaku godinu i još par koje sam trebala obavezno zbog posla, što se tiče promjene zakona.
Imam mapu od 20-30 stranica sa "diplomama" doškolovanja.

Mogu svakome tko nema višu vodeću poziciju i pogotovo onima u metalnoj industriji preporučiti da se učlane u sindikat, da prebole tih 1% mjesečno i uzmu dan slobodno i otiđu tamo na razgovor i savjetovanje, ako vam nemogu pomoći izgubili ste 1% plaće, to kako kome 3-5 kutija cigareta.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.10.2017., 19:26   #3708
Evo muž će dobiti u sljedeći 5 godina 10,3% vise plaće te 1,8 plaća će dobiti dodatno, i to nebi dobili bez jakog sindikata.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.10.2017., 20:04   #3709
Svake godine ili sveukupno?
Mi smo prosle god dobili svi 2,8%. I jos neki od nas 10-15%..
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Old 10.10.2017., 20:30   #3710
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Koja je realna slika po pitanju Hrvata i napredovanja na poslu? Znači kad je netko dobar radnik koliko na njega njemačka sredina gleda ravnopravno kad se dijele promaknuća, omogućuje napredovanje putem školovanja i sl.?

Poznajem dosta ljudi koji su svoj radni vijek proveli u Njemačkoj, ali se nisu makli dalje od "običnog" radnika. Ne mislim da je to nešto loše, svi su si svojim radom osigurali financijski ugodan život, pokupovali nekretnine, odškolovali djecu, čak vele i dobrano se integrirali u društvo. Ne djeluju mi neambiciozno, zatupljeno, nezainteresirano...
I evo sad zadnje mi pričao čovjek koji tamo živi i radi već 30 godina skupa sa ženom kako i dan danas osjeća da ga Nijemac ne gleda ravnopravno. I on i žena su već godinama na istom radnom mjestu. Nisu se školovali dalje, nisu napredovali bitnije.(jbg, sad mi žao što nisam se sjetila ih tada pitati zašto). Ona primjerice radi u zdravstvu gdje se radnim iskustvom i daljnjom edukacijom, čak i kod nas, može napredovati.

Da li je to do njih, njihove možebitne letargije ili ima tu nešto dublje u pozadini? Nekako mi se čini da su Hrvati dobri radnici za Njemačku i ništa više od toga, i to oni koji su se doselili, dok ona druga generacija rođena tamo ima drugačiju perspektivu.
Mislim da oko toga ne postoji nikakvo striktno pravilo. Ima ljudi koji su napredovali, ima ljudi koji nisu niti htijeli napredovati nego samo raditi (rekao bi da je velika većina u ovoj kategoriji), a ima ljudi koji su sigurno htijeli napredovati, ali im nije prošlo.

Zdravstvo je specifično i ako radiš kao njegovatelj ili medicinska sestra, ne vidim baš previše mogućnosti nekog značajnog napretka. Nekakav voditelj/ica odjela sestara i to je to. Što uopće može biti iznad toga ?
Ali liječnicima je drugačije jer im se nudi kontinuirano obrazovanje i specijalizacija. U takvom okruženju možeš jedino napredovati ako ti to nije u interesu. Dapače, rekao bi sa sigurnošću da se mladom liječniku koji nauči jezik nudi mnogo veća šansa za napretkom nego prosječnom liječniku u Hrvatskoj. Vjerojatno se stanje nakon ponešto emigracije promijenilo, ali za liječnike je bilo poznato, a o tom se i na ovome forumu isto pisalo, da se do specki jako teško dolazilo. Dakle debela većina liječnika u Hrvatskoj je bilo osuđeno na to da radi isto sranje 30-40 godina za realno nikakvu plaću i nikakvu mogućnost napredovanja.

A što se privatnih firmi tiče- ja imam praujaka koji je otišao u Švedsku za vrijeme Juge, radio sve i svašta( završio Ruđera kao strojarski tehničar) dok nije završio u poznatom Tetrapaku gdje je stvarno napredovao poprilično visoko, a vjerojatno i maksimalno koliko je mogao. U današnjim okvirima nekakav srednji menadžment.
Teško je vjerovati da u bilo kojoj zemlji svijeta bilo kakav emigrant može napredovati puno dalje od voditeljskih pozicija ili eventualno razine iznad toga. Uprava/viši menadžment je gotovo isključivo rezervirana za domaće i to je najnormalnija stvar na svijetu. Prije svega jer kod emigranata uvijek je veća mogućnost da će ta osoba naprosto odmagliti doma, ali normalno ima tu i pritajenog nacionalizma što je po meni isto skroz oke.

. Meni se iskreno sad se ne da, ali ako se nekom da nek izgugla executive board od bilo koje mega automobilske tvrtke u Njemačkoj i dao bi se kladit da su apsolutno svi Nijemci tamo ili eventualno neka druga generacija (čime su isti drek kao Nijemci). I ponavljam po 3. puta- nego tko bi drugi trebao biti ?

Nije problem što se Hrvat osjeća kao stranac u Njemačkoj, problem je kad se Hrvat osjeća kao stranac u Hrvatskoj, a o tom mogu pričati iz vlastite perspektive kakav je to užasan osjećaj.
Ali to što je Hrvat stranac u stranoj zemlji ne znači da nema šanse da napreduje i zaradi izrazito pristojne novce. Jedino što će mu biti onemogućeno u stranoj zemlji je da zaradi plaće od pola mijuna eura, milijun eura godišnje i slično. Te neke astronomske plaće i pozicije u pravilu naprosto nisu namijenjene strancima ako si tu firmu nisu sami stvorili. Ali nije ni da Nijemac ima realne šanse da to postigne....jedino što mu je prednost što ima teoretske šanse koje su ispod mizernih, a stranac nema nikakve. Ali mislim da o tim top-pozicijama u tvrtkama u ovom kontekstu ne treba ni raspravljati, čak se ne bi pretjerano začudio da u nekim manje poznatim većim ili srednjim firmama i tu bude neka luda iznimka
Inžinjer ekonom is offline  
Old 10.10.2017., 21:03   #3711
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Svake godine ili sveukupno?
Mi smo prosle god dobili svi 2,8%. I jos neki od nas 10-15%..
Sveukupno, ali on je među top plaćenim.

2,8% je tarifno a 10-15% je druga grupa tarife
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.10.2017., 21:26   #3712
U ing diba banci u upravnom odboru ti je Zeljko kaurin, koji je inace it-ovac.
U ramada njemacke ti ima Marijan Galic.

http://www.handelsblatt.com/unterneh.../20094248.html

U najjačim firmama i sigurnim placama od bar 300- 500.000 € u godini znaci imas 30% stranaca. To je vise nego zenski 26%.

Znaci lakse strancu doci do te pozicije kao stranac nego kao zensko
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.10.2017., 21:46   #3713
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Znaš sam što ti je u početku bio posao i što si dogovorio, ako radiš više, traži više, ako radiš bolje traži više (naravno ako gledaš realno) ako si kao osoba na stroju plaćen a ti si šef stroja, šef smjene ili nisi kao to imenovan traži to i naravno i veću plaću.
Naravno nemozes tražiti svaki mjesec ali možeš redovno.

Mogu svakome tko nema višu vodeću poziciju i pogotovo onima u metalnoj industriji preporučiti da se učlane u sindikat, da prebole tih 1% mjesečno i uzmu dan slobodno i otiđu tamo na razgovor i savjetovanje, ako vam nemogu pomoći izgubili ste 1% plaće, to kako kome 3-5 kutija cigareta.
Hvala na detaljnom odgovoru. Takve informacije su me zanimale.
Dobro je za znati da te sindikat tako štiti i pomaže, meni osobno onda nije ni problem izdvojiti određenu svotu.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Mislim da oko toga ne postoji nikakvo striktno pravilo. Ima ljudi koji su napredovali, ima ljudi koji nisu niti htijeli napredovati nego samo raditi (rekao bi da je velika većina u ovoj kategoriji), a ima ljudi koji su sigurno htijeli napredovati, ali im nije prošlo.
Naravno, ali smatram da je bitno znati da imaš ravnopravne šanse ako jednako dobro radiš.


Quote:
Zdravstvo je specifično i ako radiš kao njegovatelj ili medicinska sestra, ne vidim baš previše mogućnosti nekog značajnog napretka. Nekakav voditelj/ica odjela sestara i to je to. Što uopće može biti iznad toga ?
Ima i tu više mogućnosti, pogotovo izvan naših granica gdje se tu profesiju više cijeni i pružaju se različite mogućnosti usavršavanja. Ne sad isključivo kao glavne sestre odjela i bolnica, iako je i to napredak.

Quote:
Ali liječnicima je drugačije jer im se nudi kontinuirano obrazovanje i specijalizacija. U takvom okruženju možeš jedino napredovati ako ti to nije u interesu. Dapače, rekao bi sa sigurnošću da se mladom liječniku koji nauči jezik nudi mnogo veća šansa za napretkom nego prosječnom liječniku u Hrvatskoj.
To stoji. Uostalom sama profesija te tjera na daljnje usavršavanje ako se želiš time ozbiljno baviti.

Quote:
Meni se iskreno sad se ne da, ali ako se nekom da nek izgugla executive board od bilo koje mega automobilske tvrtke u Njemačkoj i dao bi se kladit da su apsolutno svi Nijemci tamo ili eventualno neka druga generacija (čime su isti drek kao Nijemci). I ponavljam po 3. puta- nego tko bi drugi trebao biti ?
Guglah.
Iako su u većini Nijemci, koliko vidim po prezimenima (nije mi se dalo guglat sve životopise), ima i stranaca. U Daimler AG su jedan Šveđanin i Španjolac. Volkswagen AG ima iz Španjolske, Katara, Švedske i Belgije. Svi rođeni u tim zemljama. Meni za sad dovoljno.

Quote:
Ali to što je Hrvat stranac u stranoj zemlji ne znači da nema šanse da napreduje i zaradi izrazito pristojne novce. Jedino što će mu biti onemogućeno u stranoj zemlji je da zaradi plaće od pola mijuna eura, milijun eura godišnje i slično. Te neke astronomske plaće i pozicije u pravilu naprosto nisu namijenjene strancima ako si tu firmu nisu sami stvorili. Ali nije ni da Nijemac ima realne šanse da to postigne....jedino što mu je prednost što ima teoretske šanse koje su ispod mizernih, a stranac nema nikakve. Ali mislim da o tim top-pozicijama u tvrtkama u ovom kontekstu ne treba ni raspravljati, čak se ne bi pretjerano začudio da u nekim manje poznatim većim ili srednjim firmama i tu bude neka luda iznimka
Iz već navedenih podataka ipak ima šanse da i stranci zarađuju velike svote novaca. Naravno, nije to samo tako, treba tu i školovanja i truda.
No, s obzirom da ovdje pričamo o prosjeku kojemu nije u cilju da zarađuje milijunske svote već da svojim radom pristojno živi, vjerujem da je postojanje mogućnosti napredovanja poput svakoga drugoga jednako marljivoga "domoroca" isto sasvim dovoljno da zna za što se muči i radi. Pa već ako mu nije do iskorištavanja prilike njegov problem, ali ako već seliš van za boljim životom onda seliš i za boljim prilikama.
brzi gonzales is offline  
Old 10.10.2017., 22:03   #3714
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
...koji umjesto Bahnhof govore Banof
Znas li ti uopce njemacki?

Pise se bahnhof ali se cita banof, na cistom njemackom.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 11.10.2017., 07:56   #3715
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Znas li ti uopce njemacki?

Pise se bahnhof ali se cita banof, na cistom njemackom.
Nop. Cita se banhof. O se mrvu dulje izgovara, mrvu.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 11.10.2017., 09:06   #3716
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Znas li ti uopce njemacki?

Pise se bahnhof ali se cita banof, na cistom njemackom.
Cita se Baanhoof.
luna777 is offline  
Old 11.10.2017., 11:08   #3717
pa naravno da se cita banhof...kad bi se citalo banof onda bi se pisalo bahnof a ne bahnhof..s tim da kod izgovora idu izduzeni A i O kako je vec navedeno
Mortiis is offline  
Old 11.10.2017., 11:18   #3718
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Znas li ti uopce njemacki?

Pise se bahnhof ali se cita banof, na cistom njemackom.
Je i na čistom njemačkom gehen se kaže "geen" jelda? :-D
osibk is offline  
Old 11.10.2017., 14:28   #3719
Zbunile Ste ne Sache ovim njemackim Koji se pise kao sto se cita.
Bahnhof Po meni se cuje oba h.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.10.2017., 15:25   #3720
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Zbunile Ste ne Sache ovim njemackim Koji se pise kao sto se cita.
Bahnhof Po meni se cuje oba h.
Pa i ne bas.

Aussprache:
IPA: [ˈbaːnˌhoːf]
luna777 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:29.