Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2015., 12:58   #41
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ahaaa, crkva izmisli nešto neshvatljivo, i to je odmah božansko zato što je neshvatljivo..
to i jeste smisao da 'ovce' ne shvate ono što 'pastir' navodno ima privilegiju shvatiti i proglasiti da je to dokaz božanskog shvaćanja.
tako su nekad lakše kontrolirali 'ovce'.
samo što neki i danas prihvaćaju isto jer ih mrzi razmisliti o pročitanom.
nije biblija baš toliko mistična koliko se želi prikazati.

Božansko je neshvatljivo, ako bi božansko bilo čovjeku sasvim shvatljivo, ono ne bi bilo božansko.

Quote:
opraštamo i mi jedni drugima grijehe, pa što ne bi i Sin koji je od Oca dobio svu vlast ?

I ti misliš da je riječ o jednakom opraštanju??

5Vidjevši njihovu vjeru, kaže Isus uzetome: "Sinko! Otpuštaju ti se grijesi." 6Sjedjeli su ondje neki pismoznanci koji počeše mudrovati u sebi: 7"Što to ovaj govori? Huli! Ta tko može grijehe otpuštati doli Bog jedini?"



Quote:
opet..Sin nije jednak Ocu,..Otac je veći od njega
Ivan 14,28 Čuli ste, rekoh vam: `Odlazim i vraćam se k vama.` Kad biste me ljubili, radovali biste se što idem Ocu jer Otac je veći od mene.
Ali je rekao da su on i Otac jedno, i tko je vidio njega, vidio je i Oca
Bez razmatranja otajstva Isusove naravi kao pravog čovjeka i Boga moraš selektirati citate kako bi podupirali tvoja vjerovanja.

Quote:
da bi netko dao vlast, mora ju imati
da bi netko dobio vlast, mora biti bez te vlasti dok ju nije dobio.
(u suprotnom koji je smisao dobiti nešto što već imaš)
Bog stvoritelj ima tu vlast razumljivo samo po sebi, jer je stvoritelj.
onaj koji dobija vlast, ne može biti sam stvoritelj, jer bi tu vlast već imao, pa je ne bi mogao dobiti.

jel to stvarno toliko teško štivo za nekoga ?
To je otajstvo Isusovog čovještva. Kad Isus ne bi bio Bog, nego anđeo, i kao anđeo stvorenje kojem je dana vlast, onda bi on bio najveći hulnik. Židovi su to shvaćali, kršćani također, a i muslimani. Jedino JS koji Bibliju čitaju krajnje selektivno to ne vide.

“OVO JE MOJE TIJELO KOJE SE ZA VAS PREDAJE. OVO ČINITE MENI NA SPOMEN.”

Anđeo koji traži da se njemu nešto čini na spomen
Helou!

Blago vama kad vas zbog mene budu grdili i progonili

Zbog Jehove? Ne, nego zbog anđela

Tko ne uzme svoga križa i ne pođe za Mnom, nije Mene dostojan.

Koga nije dostojan? Jehove ili anđela? Zašto bi netko trebao biti dostojan Anđela i zašto anđeo to traži?

"Tko ljubi oca svoga i majku svoju više nego mene,nije mene dostojan.

Treba li čovjek ljubiti Boga ili anđela ovdje??
Anđeo koji traži da ga se ljubi?!
Helou!

"Sin Čovječji gospodar je subote!"

! itd, itd
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 13:04   #42
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pa tako i piše u Bibliji, pa sad ti vidi koliko je to urnebesno.

Zapravo, rečeno je da je Isusu data sva vlast. Neki tumače da je on anđeo.
A ti pak tumačiš da je Isus bog i da je dobio vlast od boga-oca.
I samo nije jasno kako bog bogu daje svu vlast... stvarno urnebesno!
Trojstvo ne može nikom biti jasno jer je to otajstvo.
Isus može biti Spasitelj jedino ako ima božansku narav (uz ljudsku koja tebe buni, ali to je očekivano) jer ideja da stvorenje može biti spasitelj je bogohulna.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 13:16   #43
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
To sigurno nije anđeo koji je po svojoj prirodi stvorenje stvoreno da služi Bogu. Jednak Bogu je samo Bog, odnosno jednakost božanskih naravi postoji između božanskih osoba Trojstva.
prvo-
sinovi božji su stvorenja božja!
Isus je sin božji!
možeš li tu šta povezati ?

drugo-
ma jasno, ima 3 boga, zato se i kaže da je bog jedan
ako i zanemarimo da je bogova ohohooo (pročitaj psalme )
Quote:
Za ono što te pitam postoji barem nekoliko različitih objašnjenja, tako da ovo "sve ti piše" je obična ispraznost ili izbjegavanje odgovora.
odlično, onda daj svoje objašnjenje, pa pitaj slaže li se s mojim, ili nečijim.
samo nešto tražiš, a ništa ne nudiš

a kad smo već kod izbjegavanja odgovora, evo opet pitanja na koje nisi dala odgovor
Quote:
jedan daje, drugi prima-
dakle kome Bog daje vlast
sinu Isusu anđelu ?
sinu Isusu sebi ? (Bog sam svoj sin - Isus sam svoj Otac )
sinu Isusu drugom bogu ?
(dok je treći bog 'Duh Sveti' zaobiđen u vlasti, mada je jednak po trojstvu sa dva već istobitna boga )

tko je tu po tvome od koga dobio vlast, a tko ju je dao ?
tko je onaj koji ju je dobio ?
tko je onaj koji ju je dao ?
ako je nešto sasvim treće...deseto.., izjasni se komotno, ako ponuđenih odgovora nema, izvoli
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 13:31   #44
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
prvo-
sinovi božji su stvorenja božja!
Isus je sin božji!
možeš li tu šta povezati ?
I po čemu su božja stvorenja jednaka Bogu?

Jesi li ti sin božji kao Isus?

Quote:
drugo-
ma jasno, ima 3 boga, zato se i kaže da je bog jedan
ako i zanemarimo da je bogova ohohooo (pročitaj psalme )
Kojih to bogova ima ohohooo?
Tko kaže da ima tri Boga, osim tebe?


Quote:
odlično, onda daj svoje objašnjenje, pa pitaj slaže li se s mojim, ili nečijim.
samo nešto tražiš, a ništa ne nudiš
Hoću, čim čujem tvoje jer ga nisi dao. Nema prebacivanja pitanja.
Dakle, tko su ti bogovi o kojima psalam govori?

Quote:
a kad smo već kod izbjegavanja odgovora, evo opet pitanja na koje nisi dala odgovor

ako je nešto sasvim treće...deseto.., izjasni se komotno, ako ponuđenih odgovora nema, izvoli
Otac daje vlast Sinu koji uz božansku narav utjelovljenjem poprima i ljudsku pa je osim pravog Boga i pravi čovjek.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 14:50   #45
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Trojstvo ne može nikom biti jasno jer je to otajstvo.
Isus može biti Spasitelj jedino ako ima božansku narav (uz ljudsku koja tebe buni, ali to je očekivano) jer ideja da stvorenje može biti spasitelj je bogohulna.
potpuno se slažem, trojstvo ne može nikome biti jasno !!
Isus i ima božansku narav.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 15:10   #46
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
Isus i ima božansku narav.
Ima.

Potvrđeno u Ivan 1:1-4.

Potvrđeno u Kološanima 1:15.

I nadasve Priče Salamunove 8:22- 36 !!!

Isus = spasitelj = Jehošua = od Jahve je Spasenje!
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 15:26   #47
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
prvo-
sinovi božji su stvorenja božja!
Isus je sin božji!
možeš li tu šta povezati ?
I po čemu su božja stvorenja jednaka Bogu?

Jesi li ti sin božji kao Isus?
ok.ne možeš povezati.
nisu stvorenja jednaka bogu.
nitko nije kao Isus po 'staležu'
Quote:
Kojih to bogova ima ohohooo?
šta pitaš mene, pitaj Boga stvoritelja.
on među "bogovima" sud održava
Psalam 82,1 Psalam. Asafov. Bog ustaje u skupštini "bogova", usred "bogova" sud održava.
Quote:
Tko kaže da ima tri Boga, osim tebe?
pa TI , evo vidi
ja čak govorim suprotno
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
To sigurno nije anđeo koji je po svojoj prirodi stvorenje stvoreno da služi Bogu. Jednak Bogu je samo Bog, odnosno jednakost božanskih naravi postoji između božanskih osoba Trojstva.
....
trojstvo znači tri (3)
božanske osobe su bogovi jel ?
3 jednake božanske osobe su 3 jednaka boga jel?
dakle ima 3 boga koje zoveš jedan (1) bog
nije niti čudo što trojstvo nitko ne razumije, čak niti bog ga ne bi razumio kako su ga zamumuljili popovi
Quote:
Hoću, čim čujem tvoje jer ga nisi dao. Nema prebacivanja pitanja.
Dakle, tko su ti bogovi o kojima psalam govori?
rekoh, pitaj boga stvoritelja, ja nisam tamo bio prisutan, samo sam vidio u bibliji kako je napisano.
Quote:
Otac daje vlast Sinu koji uz božansku narav utjelovljenjem poprima i ljudsku pa je osim pravog Boga i pravi čovjek.
ok, to je to.
Sin nije imao vlast dok je nije dobio od Oca.
čudno je to po trojstvu da jedan (u stvari 2) od 3 "jednaka" boga nemaju jednaku vlast..
a za sada još uvijek je bez vlasti treći bog (jednaka božanska osoba) Duh sveti, ha ?

prevelika je nešto hijerarhija između (po trojstvu) "jednakih" božanskih osoba, tj. bogova.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 15:49   #48
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ima.

Potvrđeno u Ivan 1:1-4.

Potvrđeno u Kološanima 1:15.

I nadasve Priče Salamunove 8:22- 36 !!!

Isus = spasitelj = Jehošua = od Jahve je Spasenje!
Samo Bog može imati Božansku narav i samo čovjek ljudsku narav....prema tome,,,Isus nije anđeo,nego Bog koja u početku bijaše Riječ koja je tijelom postala....nije bio anđeo....

Isto tako Jahwe Bog je jedini pravi Bog,jer svi drugi su ništavno bozi naroda...Isto tako u NZ se nigdje ne spominje Jahwe,ali zato novozavjetni pisci koriste riječ Gospodin ....Tako kad god NZ citira SZ gdje se spominje Jahwe,stavlja riječ Gospodin.

Tom logikom kome nije jasno tko je tko ili što neka gdje god pipše Gospodin stavi riječ Jahwe...
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 15:55   #49
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post



trojstvo znači tri (3)
božanske osobe su bogovi jel ?
3 jednake božanske osobe su 3 jednaka boga jel?
dakle ima 3 boga koje zoveš jedan (1) bog
nije niti čudo što trojstvo nitko ne razumije, čak niti bog ga ne bi razumio kako su ga zamumuljili popovi

Nauka o Trojstvu ne govori o tri,nego jednom Bogu...Kad Katolička Crkva ili Biblija kaže Bog,onda se ne misli na osobu,nego Moć i Slavu koja može biti samo jedna,a tu Moć i Slavu posjeduju tri nestvorene osobe koje su sve stvorile...Otac,Sin i Duh Sveti.

Tvoj tekst o tri boga je naprosto smiješan i govori o tome da ti ne razumiješ što je Bog,ni što Crkva i Biblija uče o tom Bogu....

Bog nije riječ koja označava osobu,nego Moć i Slavu...zato ima mnogo bogova koji su to u ljudskim očima,ali u stvarnosti nisu....samo je jedan Bog!
Jahwe ili Gospodin!
Otac i Sin i Duh Sveti koji imaju jedno IME!
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 16:18   #50
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Nauka o Trojstvu ne govori o tri,nego jednom Bogu...
Čuj, štorije o "trojadama" više ne prolaze.

Jesi li vidio naslovno pitanje? Ako jesi, onda znaš da 'treća' uloga/persona ovdje ne postoji.
Autor teme je pokušao zabrijat ne trojstvo neg dvojstvo, pa ipak nije prošlo čak ni to.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 16:33   #51
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Čuj, štorije o "trojadama" više ne prolaze.

Jesi li vidio naslovno pitanje? Ako jesi, onda znaš da 'treća' uloga/persona ovdje ne postoji.
Autor teme je pokušao zabrijat ne trojstvo neg dvojstvo, pa ipak nije prošlo čak ni to.
Ma koje dvojstvo?
A da se počne čitati cijela Biblija,a ne samo dijelovi koji odgovaraju nekoj teoriji.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 16:38   #52
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Ma koje dvojstvo?
Autorovo.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 18:01   #53
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Samo Bog može imati Božansku narav i samo čovjek ljudsku narav....prema tome,,,Isus nije anđeo,nego Bog koja u početku bijaše Riječ koja je tijelom postala....nije bio anđeo....
............
pa jel nije Isus "pravi bog i pravi čovjek" kako inače govorite ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 18:07   #54
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Nauka o Trojstvu ne govori o tri,nego jednom Bogu...Kad Katolička Crkva ili Biblija kaže Bog,onda se ne misli na osobu,nego Moć i Slavu koja može biti samo jedna,a tu Moć i Slavu posjeduju tri nestvorene osobe koje su sve stvorile...Otac,Sin i Duh Sveti.

Tvoj tekst o tri boga je naprosto smiješan i govori o tome da ti ne razumiješ što je Bog,ni što Crkva i Biblija uče o tom Bogu....

Bog nije riječ koja označava osobu,nego Moć i Slavu...zato ima mnogo bogova koji su to u ljudskim očima,ali u stvarnosti nisu....samo je jedan Bog!
Jahwe ili Gospodin!

Otac i Sin i Duh Sveti koji imaju jedno IME!
znači Jahve po katoličkoj crkvi nije osoba ?

zašto se u bibliji Jahve predstavlja kao "Ja jesam" zašto ne "mi smo" ?
uvijek se vidi da je bog Jahve ON a ne ONI.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 18:13   #55
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Ma koje dvojstvo?
A da se počne čitati cijela Biblija,a ne samo dijelovi koji odgovaraju nekoj teoriji.
recimo ono "dvojstvo" da treća "božanska osoba" (kako kažete) Sveti duh, nema moć kao prve dvije Otac i Sin ?
Otac je Sinu dao svu vlast, a Sv, duh nije dobio ništa...
što govori da je od početka (da se tako izrazim ili još bolje od vječnosti, po RKC) nisu sva tri imali istu božansku moć, kad je Otac daje Sinu, a Sv, duh je nema niti sada.
to ne djeluje baš 'božanski' od vječnosti jednaki i istobitni.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 18:29   #56
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
Bog ustaje u skupštini "bogova", usred "bogova" sud održava.
šta je ovo, pobogu?! Nešto iz Game of Thrones?!
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
trojstvo znači tri (3) božanske osobe su bogovi jel? 3 jednake božanske osobe su 3 jednaka boga jel? dakle ima 3 boga koje zoveš jedan bog; nije čudo što trojstvo nitko ne razumije, čak niti bog ga ne bi razumio kako su ga zamumuljili popovi
Istinu kažeš, no popovi nisu zamumuljili samo teologiju, već su zamuljili i Bibliju. Po toj knjizi, ti možeš dokazati baš sve... da je Isus bog i da nije bog, da je anđeo i da nije anđeo, i da je sin božiji, i da je sin ljudski... Vidiš li kako kršćani ovdje dokazuju po Bibliji da je isus spasitelj i božanstvo, a JS dokazuju da nije.. a pri tome se i jedni i drugi pozivaju na Knjigu! Obe grupe nalaze dokaz za vjerovanje u istoj Knjizi, međutim ne navode iste stihove, pa onda kršćani i JS pobijaju jedne stihove drugim stihovima... Po meni, tu pobjeđuju kršćani jer Isus po Bibliji jeste Božanstvo više neg što nije.

Na koncu, dovoljan dokaz ti je zadnja rečenica Biblije (Otkrivenje 22,21) gdje se spominje Isus a ne Jehova, što najbolje dokazuje da je to isti Bog. Bilo bi besmisleno da se takva Knjiga završi blagoslovom Isusa a ne Jehove (da to nije isti Bog, kako kršćani vjeruju).
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 18:32   #57
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Nauka o Trojstvu ne govori o tri,nego jednom Bogu...Kad Katolička Crkva ili Biblija kaže Bog,onda se ne misli na osobu,nego Moć i Slavu koja može biti samo jedna,a tu Moć i Slavu posjeduju tri nestvorene osobe koje su sve stvorile...Otac,Sin i Duh Sveti.

Tvoj tekst o tri boga je naprosto smiješan i govori o tome da ti ne razumiješ što je Bog,ni što Crkva i Biblija uče o tom Bogu....
...............
moram se još jednom osvrnuti na ovo....
ako ne govori o tri boga, znači nema 3 boga ok,.....ali ako je bog samo jedan....
kako je onda Isus bog, ispada da je on u stvari samo 'trećina' boga u trojstvu, (trećina Jahve-a) jer Jahve je bog jedini, a to je 'moć i slava' trojice ?

na kraju...naravno da ne razumijem, to je i normalno...nije li Junia@ rekla da se trojstvo ne može razumjeti ?
ti razumiješ ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 18:43   #58
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
šta je ovo, pobogu?! Nešto iz Game of Thrones?!
to je iz biblije.
Quote:
Istinu kažeš, no popovi nisu zamumuljili samo teologiju, već su zamuljili i Bibliju. Po toj knjizi, ti možeš dokazati baš sve... ............
ne može sve...može samo netko izmišljati koješta....ali na ovo gdje blatiš bibliju neću se više osvrtati...
druga je stvar pokušati osporiti nečije vjerovanje, a druga pljuvati bibliju na osnovi čega je to vjerovanje.
moglo bi se svašta reći i o kur'an-u "časnom" ali ne pada mi na pamet da pljujem po (za nekoga) svetoj knjizi.
uživaj.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 19:04   #59
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Kad Katolička Crkva ili Biblija kaže Bog onda se ne misli na osobu nego Moć i Slavu koja je samo jedna. Tu Moć i Slavu posjeduju tri nestvorene osobe koje su sve stvorile - Otac, Sin i Duh Sveti.
Kažeš da su svijet svorile nekakve tri nestvorene osobe...
Nije svijet stvorio Jedan Bog nego tri nestvorene osobe?! Primjećuješ li tu mnogoboštvo?

I kako se ne misli na osobu, kad vaši govore da u Bogu postoje tri osobe?!
Je li Isus Bog ili je poslan od Boga? Tko je po tebi spasitelj, Jehova ili Isus?
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 19:16   #60
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
to je iz biblije.
Pa koliko po bibliji onda ima Bogova?

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ne može sve... može samo netko izmišljati koješta...
Može baš sve. Naveo sam ti jasan dokaz (Otkrivenje 22,21).
Objasnio sam zašto to jest dokaz da je Isus (po Bibliji) božanstvo. Na to se nisi ni osvrnuo!

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ali na ovo gdje blatiš bibliju neću se više osvrtati... druga je stvar pokušati osporiti nečije vjerovanje, a druga pljuvati bibliju na osnovi čega je to vjerovanje. moglo bi se svašta reći i o kur'an-u "časnom" ali ne pada mi na pamet da pljujem po (za nekoga) svetoj knjizi. uživaj.
Dakle, nisam ja ništa blatio nego sam analizirao stavak Otkrivenje 22,21.
Taj stih je jasan dokaz da je Isus Jehova u tijelu čovjeka (po Bibliji gledano).
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.