Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2018., 07:23   #1
MIRNA Rovinj, 4000 kuna+ stan i hrana + bozicnica itd., nazaposlenima bez djece premalo?

Naslov govori u principu sve.
U cemu je problem da je odaziv toliko malen?

Zasto se nezaposleni samci ili parovi bez djece, ili jednostavno svi oni koji bi uz takve uvjete doprinjeli najmanje 2000 ili 3000 kuna kucnom budzetu (dakle pokrili kompletne troskove stanovanja ili hrane za obitelj, ili mozda neki tekuci kredit) ne prihvacaju ovaj posao.


Nema nuznosti trazenja/otkazivanja/namjestanja stanova, za samce muskarce koji ne kuhaju nema potrebe kuhanja, jednom mjesec placena karta za doma.

Jeli lakse kukati, zaliti se na sve, ali ne pogledati sebe?

Ako nista drugo, dok ne nadju nesto bolje.

Ovdje link iz clanka zu temu:
https://www.vecernji.hr/biznis/hrvat...-placa-1222567

Ajmo s misljenjima.

Frendica mi nije na forumu pa cu ja napisati njeno misljenje: "Ocigledno im nije sila i more im biti. Da im je zaista tako kako kukaju nebi ni sekunde dvoumili i vec bi bili u Mirni".
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 07:31   #2
Taj sam članak neki dan pročitao i isto se zapitao, ali pretpostavljam ili da ima još nešto da nije rečeno u vezi tog posla ili jednostavno ljudi kao i tu kod mene nisu baš zainteresirani za fizički posao.
haumea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 07:44   #3
Quote:
haumea kaže: Pogledaj post
Taj sam članak neki dan pročitao i isto se zapitao, ali pretpostavljam ili da ima još nešto da nije rečeno u vezi tog posla ili jednostavno ljudi kao i tu kod mene nisu baš zainteresirani za fizički posao.
Da nesto nije receno vec bi se javili oni koji kukaju ili su placeni da kukaju po defaultu.

Moje razmisljanje je bilo: Makar to bio i ugovor na odredjeno, neki nezaposleni mladi par (2x 4000 kuna min. = 8000 kuna) moze ustedjeti najmanje 50 tisuca kuna za jednu godinu i to da od tih 8000 mjesecno stedi samo 4166 kune, dakle da trose uz placen stan i hranu, plus besplatno ljetovanje , mjesecno 3800 kuna za obaveze ili potrebe.. Dapace, bozicnicu ovdje uopce nisam uracunala kao prihod.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 07:54   #4
Tko zna što tu sve nije napisano u članku. Ima dosta ljudi koji na socijalnoj pomoći + dječji doplatak zarade toliko ili malo više, pa im se stvarno ne isplati seliti se za 3500-4000 kuna.
Troškovi života kod nas su jako visoki, a 3500-4000 kuna (koliko je navedeno u tekstu) su stvarno mali novci za otići od obitelji u kojoj se troškovi života dijele na drugi kraj RH.
Ljudima se više neda raditi nesigurne, slabo plaćene poslove. Definitivno je bolja opcija spakirati kofere i otići vanka.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:03   #5
Da ste ikad vidjeli tvornicu ribe iznutra skuzili bi da ovo nisu bas neki super uvijeti...

A i pitanje kak je s smjestajem prek ljeta...
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:22   #6
nekoliko stvari:
-4000kn i nije neka lova, rad u tvornici ribe nije posebno ugodan
-ekipa iz rovinja vjerojatno zivi od turizma
-mlad covjek iz slavonije ce radije u njemacku/irsku ako vec mora trbuhom za kruhom
-nezaposleni, ovo sto ih sad ima su vjerojatno ili nezaposljivi ili nezainteresirani za naci posao...
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:32   #7
Quote:
peggy-nely kaže: Pogledaj post
Tko zna što tu sve nije napisano u članku. Ima dosta ljudi koji na socijalnoj pomoći + dječji doplatak zarade toliko ili malo više, pa im se stvarno ne isplati seliti se za 3500-4000 kuna.
Troškovi života kod nas su jako visoki, a 3500-4000 kuna (koliko je navedeno u tekstu) su stvarno mali novci za otići od obitelji u kojoj se troškovi života dijele na drugi kraj RH.
Ljudima se više neda raditi nesigurne, slabo plaćene poslove. Definitivno je bolja opcija spakirati kofere i otići vanka.
Kakvi troskovi zivota ako imas u Rovinju sve placeno, a kao samac ili par nemas obaveza poput djece, a nisi otisao "vanka"?

Nije li to odlicno privremeno rjesenje dok se trazi nesto bolje? Nije li dovoljno, kod parova, moci mjesecno ustedjeti minimalno 4000 kuna, a cca. 4000 trositi jer placen smjestaj i hrana u Mirni?
Nije li dovoljno, kod samca, moci ustedjeti najmanje 2000 kuna mjesecno, 24000 godisnje?

Tema se odnosi na samce, cure i decke, parove bez djece ili one npr. oceve koji su financijskoj krizi?

Dali su mogucih 2-3000 kuna za samca ili mogucih 4-5000 kuna mjesecno ustedjenih kod parova zaista za baciti ako su nezaposleni?

Ili je moja frencica cije sam misljenje gore napisala ipak u pravu?
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:34   #8
Pa neki dan su se u novinama hvalili da ih, otkad je objavljen onaj članak da u Istri ne mogu naći radnike, ljudi iz drugih dijelova Hrvatske (dakle, ne iz Istre) doslovno zatrpavaju molbama za posao.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:37   #9
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Naslov govori u principu sve.
U cemu je problem da je odaziv toliko malen?

Zasto se nezaposleni samci ili parovi bez djece, ili jednostavno svi oni koji bi uz takve uvjete doprinjeli najmanje 2000 ili 3000 kuna kucnom budzetu (dakle pokrili kompletne troskove stanovanja ili hrane za obitelj, ili mozda neki tekuci kredit) ne prihvacaju ovaj posao.


Nema nuznosti trazenja/otkazivanja/namjestanja stanova, za samce muskarce koji ne kuhaju nema potrebe kuhanja, jednom mjesec placena karta za doma.

Jeli lakse kukati, zaliti se na sve, ali ne pogledati sebe?

Ako nista drugo, dok ne nadju nesto bolje.

Ovdje link iz clanka zu temu:
https://www.vecernji.hr/biznis/hrvat...-placa-1222567

Ajmo s misljenjima.

Frendica mi nije na forumu pa cu ja napisati njeno misljenje: "Ocigledno im nije sila i more im biti. Da im je zaista tako kako kukaju nebi ni sekunde dvoumili i vec bi bili u Mirni".
Ne bih rekla da nema, piše u tekstu da im se javilo 200njak ljudi. Nakon teksta sigurno će ta cifra skočiti.

https://www.vecernji.hr/vijesti/tvor...dijete-1224070

Jedna stvar, druga stvar koja važi i kod mene je da je kod nas najčešće pakao raditi u tvornicama zbog loših međuljudskih odnosa i zbog norme koja kod ljudi stvara stres. U tim tvornicama očekuju od tebe da radiš prve dane jednako kao i netko tko radi 30 godina.

Zatim mnogi su radili u tvornicama koje te tjeraju da radiš prekovremeno, a da ti plaća kasni. Imala sam frendicu koja je radila za minimalac od 6 ujutro do 18h. Kad joj je i taj minimalac počeo kasniti rekla je zbogom i otišla u Njemačku.

Evo ja sam prva spremna otići u Rovinj i raditi cijeli život po tim uvjetima, da je sve kako kažu da je. Svima nam je želja naći stalan posao. Ali ljudi su izgubili povjerenje u tvornice. Zato mnogi radije biraju rad u restoranima u sezoni gdje te maltretiraju iskorištavaju za crkavicu.
Hoću reći, ljudi toliko više ne vjeruju u tvornice da radije biraju gore poslove.
šafrona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:43   #10
Quote:
šafrona kaže: Pogledaj post
Ali ljudi su izgubili povjerenje u tvornice. Zato mnogi radije biraju rad u restoranima u sezoni gdje te maltretiraju iskorištavaju za crkavicu.
Hoću reći, ljudi toliko više ne vjeruju u tvornice da radije biraju gore poslove.
Ovo baš i nema logike. Jer su restorani (što se maltretiranja i eksploatacije radnika tiče) na još gorem glasu od tvornica.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:46   #11
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
nekoliko stvari:
-4000kn i nije neka lova, rad u tvornici ribe nije posebno ugodan
-ekipa iz rovinja vjerojatno zivi od turizma
-mlad covjek iz slavonije ce radije u njemacku/irsku ako vec mora trbuhom za kruhom
-nezaposleni, ovo sto ih sad ima su vjerojatno ili nezaposljivi ili nezainteresirani za naci posao...

-Ako se radi o nezaposlenom paru 8000 kuna i nije losa lova ako imas ostalo bitno placeno, to je ekvivalent onima koji zaradjuju 13.000 kuna a sami placaju sve troskove (stan hrana, govorim o paru bez djece).

- sumnjam da su puno ugodniji poslovi u Irskim ili njemackim klaonicama ili baustelama ili medicinskim sestrama koje cesto rade kao njegovateljice ukljucujuci pomoc pacijentima pri vrsenju nuzde, odrzavanju higijene tijela i tjelesnih otvora (skidam kapu i cijenim svaki rad).

-na ekipu iz Rovinja/okolice i nije ciljano, em zivi od turizma, postotak nezaposlenih ili onih bez prihoda zanemariv, inace se nebi organiziravalo smjestaj i hrana.

-s boldanim se slazem

- mislim da je to odlicno rjesenje za one koji nisu otisli van i zale se i kukaju u hrvatskoj
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:52   #12
Quote:
šafrona kaže: Pogledaj post
Ne bih rekla da nema, piše u tekstu da im se javilo 200njak ljudi. Nakon teksta sigurno će ta cifra skočiti.

https://www.vecernji.hr/vijesti/tvor...dijete-1224070

Jedna stvar, druga stvar koja važi i kod mene je da je kod nas najčešće pakao raditi u tvornicama zbog loših međuljudskih odnosa i zbog norme koja kod ljudi stvara stres. U tim tvornicama očekuju od tebe da radiš prve dane jednako kao i netko tko radi 30 godina.

.
jako se varas ako mislis da je norma na traci u zapadnjackim tvornicama humanija
kapitalizam je to i to je jednostavno tako
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:59   #13
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
-Ako se radi o nezaposlenom paru 8000 kuna i nije losa lova ako imas ostalo bitno placeno, to je ekvivalent onima koji zaradjuju 13.000 kuna a sami placaju sve troskove (stan hrana, govorim o paru bez djece).

- sumnjam da su puno ugodniji poslovi u Irskim ili njemackim klaonicama ili baustelama ili medicinskim sestrama koje cesto rade kao njegovateljice ukljucujuci pomoc pacijentima pri vrsenju nuzde, odrzavanju higijene tijela i tjelesnih otvora (skidam kapu i cijenim svaki rad).

-na ekipu iz Rovinja/okolice i nije ciljano, em zivi od turizma, postotak nezaposlenih ili onih bez prihoda zanemariv, inace se nebi organiziravalo smjestaj i hrana.

-s boldanim se slazem

- mislim da je to odlicno rjesenje za one koji nisu otisli van i zale se i kukaju u hrvatskoj
Čisto sumnjam da je to baš tako bajkovito kako to reklamiraju u ovom članku kojeg je linkala Šafrona.

Trebalo bi vidjeti kako točno izgleda taj smještaj, tj. što točno znači ono 4000 kn i "stan i hrana." Da ne bi ispalo da su smješteni u logorskim barakama i imaju neki bijedan doručak o trošku poslodavca, a sve ostalo moraju sami nabavljati. I iznajmiti stan o svojem trošku, ako žele imati koliko-toliko humane uvjete stanovanja.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 08:59   #14
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
jako se varas ako mislis da je norma na traci u zapadnjackim tvornicama humanija
kapitalizam je to i to je jednostavno tako
Ne bi vjerovao ali je. Njemci zadaju itekako normalne norme koje su proizašle iz detaljne analize radnog mjesta. Njihov cilj nije nemoguća norma jer onda imaju veću rotaciju radnika (nove mroaju ponovo obučiti) i manju kvalitetu proizvoda
Naši menađeri nabacuju norme bez ikakve analize jer ih nije briga ni za kvalitetu proizvoda a ni radnike koje onda mijenaju kao na traci jer ovi odustaju.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 09:00   #15
a već će netko za mjesec-dva izaći u novine kakav je to besplatan smještaj, kakva hrana i kako je preživjeti u rovinju, gdje nikog ne poznaješ, s minimalcem.
a ako će mladi, nezaposleni par živjeti tako da štede 50k kuna godišnje uz minimalac, što ih sprječava da produže do njemačke ili irske?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 09:01   #16
Quote:
dsvbo;67865483[B kaže:
]jako se varas ako mislis da je norma na traci u zapadnjackim tvornicama humanija[/B]
kapitalizam je to i to je jednostavno tako
Zapad (pogotovo Italija) je blizu Rovinja. Neka iz Podravke to quotano objasne radnicima na zapadu i pozovu ih da dođu raditi kod njih u Mirnu.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 09:04   #17
Al najbolje mi je u članku bilo ono kako se tvornica nalazi tik do prelijepe plaže.

Ono, koji kurac radnici koji dođu raditi u Istru iz drugih krajeva imaju od toga što im se tvornica nalazi tik do plaže? Njima bi bilo bitno da se smještaj nalazi blizu plaže, a to sasvim sigurno nije slučaj.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 09:08   #18
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
a već će netko za mjesec-dva izaći u novine kakav je to besplatan smještaj, kakva hrana i kako je preživjeti u rovinju, gdje nikog ne poznaješ, s minimalcem.
a ako će mladi, nezaposleni par živjeti tako da štede 50k kuna godišnje uz minimalac, što ih sprječava da produže do njemačke ili irske?

Možda to da u Njemačkoj ili Irskoj neće ni u ludilu toliko uštedjeti?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 09:13   #19
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Možda to da u Njemačkoj ili Irskoj neće ni u ludilu toliko uštedjeti?
Netočno. Uštedjeli bi barem isto toliko, s time da bi imali puno bolji standard kaj se stanovanja tiče (u Njemačkoj).
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 09:16   #20
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
a već će netko za mjesec-dva izaći u novine kakav je to besplatan smještaj, kakva hrana i kako je preživjeti u rovinju, gdje nikog ne poznaješ, s minimalcem.
a ako će mladi, nezaposleni par živjeti tako da štede 50k kuna godišnje uz minimalac, što ih sprječava da produže do njemačke ili irske?
Tema se odnosi na nezaposlene u HR koji ostaju, zale se i zive u HR, a to i namjeravaju.

Ne odnosi se na one koji su otisli ili upravo u fazi sredjivanja odlaska vani.

Ne odnosi se na visokoobrazovane strucnjake kojima su vrata otvorena u gotovo svim zemljama svijeta.

Btw. pitaj te mlade ljude u Irskoj imaju li svi parovi na raspolaganju vlastiti stan u najmu ili sobicak jednog stana kojeg dijele s 5-6 drugih, njima u principu stranih osoba.

Bas mi prica sestricna upravo se vratio susjed iz DE, otisao raditi u Hamburg za DHL dostavu. Cetverosobna manja kuca, u sobi po dvoje, udaljenost 60 km do Hamburga, placa za prosinac 1200 netto, samac i porezna klasa 1 sto znaci imao je skoro pa 40 % odbitaka.

Naravno da ima i u Hamburgu stanova pa se nebi bio morao dizati u 04:00 da stigne na posao u 06:00, rush hour, ili s posla kad padne mrak.
Samo sto pristojnih 50 m2 u Hamburgu kostaju 600-700 € s rezijama, a s mobilnim i elektrom gotovo 800 €. i, da, svakako ostaje 400 € za ustedjeti.
Ako ne potrosi ni centa za hranu, higijenu itd.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.