Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2015., 11:43   #121
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Tražio sam temu na forumu ali nisam našao ništa konkretno u svezi mog imenjaka iz Samoborske okolice. Pa onda odlučih otvoriti temu u nadi da će se naći netko bolje prosvijetljen da oplemeni temu novim spoznajama o ovom tipu.



Inače za neupućene, Mate Rimac je samoprozvani inovator koji je najpoznatiji po tome što je otvorio svoju tvrtku Rimac automobili, kojoj je prvijenac električni (super)automobil Concept One. Osim toga, sad još rade i električne bicikle a hvale se i da je njihov baterijski sustav, inače najveća mana električnih auta i razlog zašto svako drugo auto već nije električno, po nečem napredniji od ostalih.

Problem je u tome što sve što se zna o toj tvrtci i "inovaciji" zapravo samo ono što se može čitati iz naših (krasnih) novina i portala, kojima nije za baš vjerovat jer su iste prozvale mladog Osječanina Marka Pinjuha "Novim Teslom". Isti je tvrdio da je izumio poboljšani Stirling motor, dok su svi tvrdili, uključujući i njegovog mentora da je to plagijat. Ne može se vjerovati ni institucijama zaduženima za nagrade jer je obje osobe stavila u isti koš te nagradila obje osobe osobom 2014. godine.



PR firme je izrazito jak i ne dopušta da ikakve mane firme izlaze u javnost, pa tako imamo bezbroj članaka o uspješnosti te firme, i pozerskih slika Mate Rimca kraj svog auta, plaćenih članaka na netu, ali samih članaka i izvještaja firme baš i nema. Za jednu firmu koja se hvali kako uspijeva zaposliti iz dana u dan sve više inženjera, nema baš nešto dokaza o toj uspješnosti. Uvijek je prikazan jedan auto, i ljudi oko njega. Poslovnih tajni u ovom slučaju nema.

Sam Rimac svoje kritičare smatra hejterima iz popularne izjave "Haters gonna hate", jer su navodno takvi ljudi kivni na uspijeh drugih, no to i nije neki odgovor. Zapravo, u većini slučajeva, za ljude koji skrivaju nešto se ispostavi da su imali dobar razlog da to nešto skrivaju.

Ja sam inženjer elektrotehnike, i mogu reći da nekih tu tajni oko auta nema, i već je sve smišljeno davno prije nego se Mate Rimac uopće rodio. Motori su dosegli svoj vrh, i svatko može napraviti poprilično efikasan el. motor. Baterijske sustave je moguće poboljšati u smislu bolje optimiziranog punjenja, ali bez radikalne promjene u kemijskim svojstvima nema tu mjesta za neko poboljšanje koje već nije na tržištu. Po tom pitanju sumnjam da Rimac automobili proizvodi svoje baterije.
Sve za napraviti električni auto vam je dostupno na internetu. Zapravo, možete napraviti čak i električni Superauto ako imate pristup kvalitetnim inženjerima strojarstva i proizvodnji. Razlog tome je što je el. motor, za razliku od benzinskog, jako praktičan u smislu razvijanja momenta i snage po potrebi.

Ono što je sigurno jest da oni imaju kapacitet za napravit jedno takvo auto, što ipak nije mala stvar i na tome im se treba dat priznanje.

Ali ostaju pitanja
- što Rimac automobili zapravo proizvodi i od čega žive ti zaposleni?
- jel Mate Rimac zaslužio titulu "inovatora" samo jer je napravio prvi hrvatski el. superauto? (naglasak da je prvi el. auto par godina prije prezentirala tvrtka Dok-ing)
- po čemu je točno Concept one bolji od slijdećeg električnog superauta na tržištu?

Htio bi da pokušamo demistificirati tu firmu i njenog vlasnika da činjenice ne ovise samo o onom što je prezentirano u (vjerojatno) plaćenim internet člancima. Namjerno nisam pisao o podrijetlu njegovih novaca, jer već i ptice na grani znaju odakle mu. Ali u dobrom duhu pretpostavimo da je te novce odlučio preusmjeriti u nešto korisno, zaposliti par ok inženjera koji će raditi za njega i stvarati neku vrijednost. Tako da ne želim da se rasprava vodi oko toga, osim ako ne mislite da je njegova tvrtka upravo paravan za pranje novca, što je isto jedna od teorija koje haraju.

Ima li netko kakva konkretna saznanja o toj firmi? Poznaje li netko Rimca ili nekog tko radi tamo te kakva su njihova svjedočanstva?

Dis kolega inžinjeru el. ? Neću te nazvat hejterom jer ima svak pravo na svoj stav kao i ti. Što bi ti radio da imaš oca sa takvom financijskom pozadinom? Da li bi otvorio tvrtku i zapošljavao ljude il ka većina kupi BMW-a i jeba neke pičke po narodnjačkim klubovima ( makar ni ovo nije loše )?
Evo još jedna big news o realnosti. Ljudi idealisti kao što su Tesla uvik budu iskorišteni od tipova kao što su Edison i krepaju u siromaštvu jer il su prevelike pičke karakterno i ne žele riskirat il se drže svojih ideala ka pijan plota. Meni je isto drago vidit kad se ti isti "genijalci" pjene na tvrtke kao što je Apple, pa padaju komentari kopirali su ove i one ideje. Gle čuda , uspješni buisnessi kopiraju koncept i učine ga boljim. Nit je Microsoft izumio računala, niti Sony igrače konzole, al opet vrte miljarde na tome. Dok se ti pjeniš o nepravednosti o svijetu ovi zarađuju milijune. Što se tiče Mate Rimca... Da, vjerovatno nije izumio kotač ni auta, al se nadogradio na neke ideje i učinio ih boljim. Što se mene tiče ja navijam da što više ovakih bude. Jebiga, ne probijaju ti se ljudi koa što su Tesla. Takvi tipovi ti vječno drkaju u garaži, sanjajući o nekom svjetskom breaktrough-u koji su se oni prvi dositili i da će se tada moći kupati u lovi i jebat Ruske manekenke ko Elion Musk. Takvima dođe Edison, primjeni njihovo znanje i zavrti milijune a ovi se ostanu pjenit. Takva ti je priroda i svit, ona šema Will to Power. Drži se ti svoji ideala i budi kivan na tipove kao što su Mate Rimac. Tako ćeš sigurno daleko u životu.
Morpheus00 is offline  
Old 22.10.2015., 11:49   #122
Normalno, dok te 'sam pronalazi' postuje prometne propise, izbjegava pjesake, rupe na cesti, druge prepreke i druga vozila, ukratko inteligentno se ponasa?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Old 22.10.2015., 14:37   #123
Quote:
Morpheus00 kaže: Pogledaj post
Takva ti je priroda i svit, ona šema Will to Power. Drži se ti svoji ideala i budi kivan na tipove kao što su Mate Rimac. Tako ćeš sigurno daleko u životu.
I koja je sada poanta svega ovoga što si napisao? Da li se slažeš s time da Rimac prodaje maglu i autiće na struju ili si nam došao otkriti pravu istinu o svijetu u kojem živimo?
vamvam is offline  
Old 22.10.2015., 15:18   #124
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Normalno, dok te 'sam pronalazi' postuje prometne propise, izbjegava pjesake, rupe na cesti, druge prepreke i druga vozila, ukratko inteligentno se ponasa?
Vjerovatnije je vise na tragu "savrsenih sfera u vakumu"... "Ako pretpostavimo da je grad savrseno glatka dvodimenzionalna povrsina bez fiksnih ili pomicnih prepreka...", "automobil ce samostalno doci od tocke A do tocke B prateci kartu ulica"
JTB is offline  
Old 22.10.2015., 15:39   #125
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Vjerovatnije je vise na tragu "savrsenih sfera u vakumu"... "Ako pretpostavimo da je grad savrseno glatka dvodimenzionalna povrsina bez fiksnih ili pomicnih prepreka...", "automobil ce samostalno doci od tocke A do tocke B prateci kartu ulica"
Khm, imamo li sisteme za samostalno kočenje kod nailaska na prepreku? Imamo! Imamo li sisteme za pokretanje vozila? Imamo! Imamo li navigaciju? Imamo! Može li se vozač locirati pomoću mobitela, ili nečega s GPS-om? Može! Gdje je onda problem
rocket86 is offline  
Old 22.10.2015., 17:40   #126
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
I koja je sada poanta svega ovoga što si napisao? Da li se slažeš s time da Rimac prodaje maglu i autiće na struju ili si nam došao otkriti pravu istinu o svijetu u kojem živimo?
Normalno da prodaje maglu. Kako bi inače zaradio na konzumerističkim proizvodima? Samo i to tria znat .
Morpheus00 is offline  
Old 22.10.2015., 17:49   #127
to bi radilo samo ako bi svi auti imali autopilota, ovako će samo smetati. (kao taxi neće, to je u principu vlak, ima traku i tu je primjena realna) gradska vožnja je često brza improvizaicja. (kao što reče inteligencija fali)
Fantasist is offline  
Old 22.10.2015., 17:51   #128
Moze to raditi samo ono sto je opisano u clanku i prikazano na slici nije to. Niti se moze sloziti za 15 tisuca kuna.
JTB is offline  
Old 27.10.2015., 00:53   #129
Meanwhile, in Germany


__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Old 27.10.2015., 19:27   #130
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Meanwhile, in Germany
Ma svaka mu čast . Mada sam siguran da bi naši vrli inžinjeri sa Voruma.hr posramili našeg Matu da im je imat nakog tatu. Ne bi moga naš Mate dotuč naše električare po opijanju na cajakama koristeći tatine pare, to je sigurno. Ovako samo mogu kenjat kako nisu pod sretnom zvijezdom rođeni i kako bi oni to bolje odradili od Rimca.
Morpheus00 is offline  
Old 28.10.2015., 13:35   #131
Jedno je sigurno,odmah je bilo jasno da taj koncept nema 1000 horsa!
Preslabi rezultati!
Sportska škatula kao nosač licencirane baterije ili nekakva new age franšiza!
My two cents
zacky is offline  
Old 28.10.2015., 15:50   #132
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Kad sam pročitao da je netko citirao ovo "Meanwhile, in Germany", prvo sam pomislio da nije Concept One konačno završio na nekom neovisnom testiranju, možda krug po kakvoj trkaćoj stazi...


Kadli što - lik i dalje u javnost plasira fotografije nedovršenih primjeraka Concept One superautomobila (ovo je vrlo vjerojatno onaj od onih bogtepitaj koliko na koje raznorazni šeici čekaju već godinama).
Šteta što se nije namjestio u pozu Rodinovog Mislioca.


BTW, zanimljiv je detalj ovaj var kod prednjeg desnog ovjesa.
U osmom osnovne sam radio varove koji su bolje izgledali.

A i zanimljivi su detalji konstrukcije Concept Onea vidljivi na fotografiji.
Cjevasta konstrukcija s navarenim limenim pločama.
Tak se danas superautomobili baš i ne delaju.
Pilatus is offline  
Old 06.11.2015., 22:44   #133
kakav kod da je barem uredno svake godine državi plati 400 000 kn poreza na dobit u zadnje dvi godine.... u sto ima rast prometa sa 3 milje na 10 milja 13/14....
alabrale is offline  
Old 09.11.2015., 18:33   #134
plaća i todorić, što ne zanči da je društveno koristan i pošten.
9009 is offline  
Old 15.11.2015., 20:01   #135
Uvodni post možda i nije "hejtanje", ali definitivno jest trivijalizacija. Isto kao što su trivijalizirali dok-ing auto i slično. U biti sve to ekipa zapravo odjebe iz nekakvih ad hominem argumenat i principom "samo Američani i Njemci mogu biti inteligentni". Jasno, malo do nula dokaza da je auto loš i ne radi ili je generalno sranje, ali zato jako, jako pljuvanja. Nije da branim Rimca, samo mi polako već ide na kita „argumentiranje" ad hominem napadima, psihonalizama i trivijalizacijom.

Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
plaća i todorić, što ne zanči da je društveno koristan
i pošten.
Društbeno je koristan čim uplaćuje porez državi bez uzimanja od države. Netko mora i uhljebe financirati.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Old 16.11.2015., 15:13   #136
daj svakom friškom inžinjeru 3 milijuna eura i napraviti će ti auto ili bicikl kakav hoćeš...
9009 is offline  
Old 16.11.2015., 15:30   #137
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
daj svakom friškom inžinjeru 3 milijuna eura i napraviti će ti auto ili bicikl kakav hoćeš...
a što ne naprave onda? fondova, startupa i naćina ima koliko želiš.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Old 18.11.2015., 17:10   #138
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
a što ne naprave onda? fondova, startupa
pa kad su bicikli i auti već izmišljeni
Glavni frajer kaže: is offline  
Old 18.11.2015., 21:27   #139
Prije cca pola godine je jedna naša ekipa pokrenula crowd funding kampanju da skupe pare za svoj električni bicikl. Nakon par dana su imali skupljeno par stotina dolara, pa su odustali. Ja mislim da su fulali u video prezentaciji jer u tom videu je vožnja tim biciklom izgledala poprilično dosadno, kao da voziš običan bicikl, ali i bez toga je teško na tome zaraditi jer takvih bicikala ima kao dreka. Ako se u Hrvatskoj to može napraviti, onda se može napraviti i bilo gdje drugdje.
vamvam is offline  
Old 19.11.2015., 09:05   #140
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
a što ne naprave onda? fondova, startupa i naćina ima koliko želiš.
Pa nije svima ćaća zamračio par desetaka milijuna eura pa da negdje treba prat pare... Ja jos uvijek cekam neke konkretne brojke iz rimca... ili testove.. ili bilo sta opipljivo... gdje je tih ''osam prodanih'' do sata? Gdje je tih 60 milijuna kuna?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.