Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2016., 13:55   #121
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
moras imat polozeno za to plus iskustvo da bi uopce usao u neki krug za razmatranje da dobijes posao, nije to MCD a placa u najboljem slucaju 1.7k netto.
vise se para zaradi po dalmaciji i van sezone a ne rintacis ko lud. vilicare ovdje voze crnci. i kojekakvi cudni svabe, ono socijalni otpad. to je kurac od posla.
Kažeš da tamo voze viličare neki jebivjetri. A ja sam imao ovakav slučaj u firmi prije 5 godina:
Bila je marenda popodne i ja jedem zaključan u svojoj "laboratoriji". I onda vidim došao viličar i nosi komad za kontrolu. I lupa čovjek pred vratima. A ja mu odvratim: čekaj još 5 minuta, još nije gotova marenda.
Ali ovaj opet lupa po vratima.
I ja se dignem - a ono DIREKTOR VOZI VILIČAR
krena is offline  
Old 21.09.2016., 15:24   #122
Big boys, big toys

Tak i moj sin (16). Patilo me hoce li redovito kositi travnjak kad se preselimo, a sad se ne skida s kosilice, ko da je ferrari :klap:

Ili, imadjin, prije godinu dvije u jednoj hrv marini ja dogovaram barku, a muz i sin isparili. Gledam gdje su i trazim ih medju jahtama. A kad oni u transu gledaju - remontne dizalice

Zadnje uređivanje Marica Carica : 21.09.2016. at 15:59.
Marica Carica is offline  
Old 21.09.2016., 15:51   #123
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Evo medo je tražija da netko napiše stvarne situacije pa ću ja. Dakle ja i mojih 8 kolega-prijatelja smo diplomirali brodogradnju u zg-u u periodu 2006-2008. Ovo ljeto smo se našli u Splitu nakon 3 ili 4 godine i priča ide ovako. Ja(imam dvoje djece) i jedan moj kolega (ima jedno dijete) smo cijelo vrijeme u Hrvatskoj. Ostali su išli redom u Kinu(2 kom), Koreju(ima jedno dijete), Italiju (2kom), Norveška(2 kom). Od njih sedmoro, 6-oro je pokupovalo stanove (uglavnom Split). Trojica su se za stalno vratila u Split (barem za sada tako ide priča) a ostali i dalje rade vani. Ova trojica traže posao u Splitu u struci već par mjeseci ali ne ide (ne žele u škver) i tako troše ono love što im je ostalo nakon kupnje stanova. Vrlo vjerojatno nakon nove godine opet idu vani. Ostali štede. Nitko od njih neće u ništa investirat (osim betona ako se to računa u Splitu) nego žele se jednog dana vratit i malo lagodnije živit.

E sad, po meni postoje još dva problema, o kojima vidim nitko ovdje ne piše a to su:

Prvi- kad ti visokoobrazovan čovjek dobije obitelj u tuđini i
Drugi- kad ti se čovjek navikne na visoku plaću koju ovdje ne može dobiti ni u ludilu a ni u slučaju tvoje teorije o povećanju plaća
Treci - kada egzistencija vani odavno prestane biti muka, a zivot postane ugodan (ljudi su robovi navika).
Pod ugodan ne mislim nuzno na materijalno, vec na nacin i kvalitetu zivota, prijatelje i poslovni network, hobije i sportove.



Imam obitelj u tudjini koja odavno vise nije tudjina. Ova stranjska drzava je domovina moga sina.

Eto me u ZG, a sin nije sa nama jer mu se NE DA . ´Stalno jedno te isto´ vice jos od prosle godine. A i skola je (no mogli smo drugacije planirati, da je htio)

Nevezano za materijalno, ekonomiju i ´zivotne sanse´ koje se povratnicima pruzaju u RH , recite, kolika je sansa da ikad ostavim dijete (cak i kada vise ne bude dijete) i vratim se?



I tak, sad secem po domaji, davim se u ´Izabeli´dok mi ne bude zlo, napacala srdelu u salamuru i skupljam pelcere svega sto mi tu i tamo zafali. u tudjini. osjecam se super jer znam da je samo privremeno i da si mogu priustiti sve na sto mi oko padne. ali ne zelim nista.

Cak niti na more necu. Nego na Unu s bosanske strane, na rafting i biciklizam. Imaju hotel (Kostelski buk) sa super kuharem koji radi sve bosanske specijalitete, a posebno tufahije iz raja. Pardon, Dzenneta.
ca 40-50% sve jeftinije nego na hrv obali. U hotelu je kupaona veca nego mnoga hotelska soba na zapadu. I ima i bide(!) koje li (muslimanske) egzotike. Jedino sto me pati su ovi bosanski Srbi, njihov referendum i prizivanje rata. *ebo ih tajming, lude. Balkans stay Balkans.


toliko o nostalgiji
Marica Carica is offline  
Old 21.09.2016., 16:18   #124
pa vozikanje okolo naokolo i nije lose, recimo ja obozavam vozit se s autom i po 12 sati u komadu ali ne bi nikad bio taksista. direktor ti je debil, kolega, to se "delegira", osim naravno ako mu je doslo da se malo provoza, onda ok.

edit: meni samo fali moja birtija. ne mogu da se naviknem na svapsku kavu i na njihove biergartene nikako. nije mi to isto, nije ista atmosfera, nije gust. dodje mi da otkinem komad asfalta sa birtijom i preselim je u svabiju. onda bi imo sve.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 21.09.2016., 16:31   #125
Pa otvori svoju.
rocker1987 is offline  
Old 21.09.2016., 22:35   #126
isto za birtiju

čak i kad nađem ljude da odemo na kavu, potraje da ih naučim da se kava pije polako,a ne s nogu, da se sjedi i popriča
u cochabambi čovjek čak zbog mene novine počeo kupovati jer sam par puta onako sam došao i htio sjesti, pročitati novine i popiti kavu
dodatno u večini južne amerike kava im je u banani, fakat loša
KILLERDOG is offline  
Old 21.09.2016., 22:39   #127
i onda se homosampiens cudi kako je kava mjerilo icega
Marica Carica is offline  
Old 21.09.2016., 23:28   #128
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
isto za birtiju
Iz istog razloga sam pri realizaciji.

Quote:
čak i kad nađem ljude da odemo na kavu, potraje da ih naučim da se kava pije polako,a ne s nogu, da se sjedi i popriča
u cochabambi čovjek čak zbog mene novine počeo kupovati jer sam par puta onako sam došao i htio sjesti, pročitati novine i popiti kavu
dodatno u večini južne amerike kava im je u banani, fakat loša
Kratki espresso se pije brzo, kao rakija, i vozi dalje. Ostale, uglavnom, kako tko, ali kava, onako, pola sata, pa naviše.

Ispada da je stvarno do ukusa, jer da si navikao na takvu od početka, ova Europska bi bila smeće. Ipak, Talijani su je vrhunski preradili, jebo proizvođače.
rocker1987 is offline  
Old 21.09.2016., 23:31   #129
ovo sto mi pijemo po hrvatskoj je nekakav "americano" u svabiji. fakat nemam pojma odakle to sad, ali otprilike sam nakon godina i godina skonto kakvu kavu narucit i zapravo nema to svugdje, samo poneki kafic. inace dopio makijato i ako imaju mlijeka inace jebiga pijes crnu. ovo ostalo je napoj cisti, nema veze s kavom.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 21.09.2016., 23:35   #130
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
dodatno u večini južne amerike kava im je u banani, fakat loša
Znaju je samo uzgojit he he
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 21.09.2016., 23:48   #131
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=680:

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...oljeli-zivjeti

Stariji bi glasovali samo za Hdz i Sdp.

Neobrazovani bi Hdz-u dali većinu bez imalo razmišljanja.

Obrazovani uglavnom za Sdp, sa Ids-om, bez problema imaju vlast.

Mladi, uglavnom bi htjeli stanje prije izbora - bez Vlasti i rast.
rocker1987 is offline  
Old 22.09.2016., 03:19   #132
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Znaju je samo uzgojit he he
A da budem zlocest malo, da nema afrikanaca ne bi ni to bolivijci znali

Strusi se ekspreso u par minuta,ali onda lagano po mineralnoj uz pricu
Valjda jer su najblizi tome cesto s francuzima zavrsim na kavi
KILLERDOG is offline  
Old 22.09.2016., 07:43   #133
Hebala vas kava, kao da ne možete piti nešto drugo, osim toga kod nas se često samo kaže idemo "na kavu" a poslije pije tko šta voli. Ja pijem kavu ali bi ju uvijek zamijenio za neko kvalitetnije piće (kava je ionak najjeftinija). Nema kave daj čašu šampanjca
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 22.09.2016., 14:21   #134
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Hebala vas kava, kao da ne možete piti nešto drugo, osim toga kod nas se često samo kaže idemo "na kavu" a poslije pije tko šta voli. Ja pijem kavu ali bi ju uvijek zamijenio za neko kvalitetnije piće (kava je ionak najjeftinija). Nema kave daj čašu šampanjca
Najjeftinije piće, je ono najzdravije, voda.
rocker1987 is offline  
Old 22.09.2016., 14:32   #135
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Najjeftinije piće, je ono najzdravije, voda.
Nije bit u cijeni nego da imaš kvalitetnu zamjenu. Ja volim svinjetinu ali kad idem u neku muslimansku zemlju to mi nimalo ne smeta kada ima janjaca, teletine, škampi...E kada toga ne bi bilo onda bi bio problem.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 22.09.2016., 14:53   #136
Istina, a ima i prstaca.
rocker1987 is offline  
Old 23.09.2016., 22:14   #137
S današnjim danom 210 tisuća nezaposlenih po HZZ-u, što će reći da je na godišnjoj razini skoro pa 50.000 nezaposlenih manje.
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publicatio...01_10_2015.htm

I anketni podaci pokazuju 2-3 puta veće y/y smanjenje nezaposlenih, nego što je rast zaposlenih.
http://www.dzs.hr/Hrv/system/first_results.htm#RAD

Dakle jasno je da "egzodus" smanjuje broj nezaposlenih i to direktno i indirektno jer neki nezaposleni pronalaze posao sami u inozemstvu, a drugi popunjavaju slobodna radna mjeste onih koji su otišli. O tome smo već pričali kod zamjene seniora juniorima gdje se vjerojatno pokazuje da zbog takve prakse nema značajnijeg povećanja plaća od strane poslodavaca (zato ima kukanja istih sve u šesnaest po medijima).

Postavlja se pitanje što će se dogoditi kad ponestane i "juniora", a što bi se moglo dogoditi već iduće godine ako se nastavi ovim tempom.

Bilo kako bilo, mislim da se može očekivati prilično veliki rast plaća u bliskoj budućnosti kod "deficitarnih" zanimanja i stagnacija te smanjenje plaća kod onih koji računaju na domaću potražnju, komplementarni su i/ili su plaće zarađivali od populaciju koja emigrira.

Prvo će naravno država smanjiti porez na dohodak, ali onda će jako skoro i sami poslodavci morati povećati plaće. Mnoge će ovaj naš "egzodus" tj. jedna od najjačih poluga istinski slobodnog tržišta (sloboda kretanja radne snage) dobro pogoditi po žepeku.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 23.09.2016., 23:26   #138
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
S današnjim danom 210 tisuća nezaposlenih po HZZ-u, što će reći da je na godišnjoj razini skoro pa 50.000 nezaposlenih manje.
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publicatio...01_10_2015.htm

I anketni podaci pokazuju 2-3 puta veće y/y smanjenje nezaposlenih, nego što je rast zaposlenih.
http://www.dzs.hr/Hrv/system/first_results.htm#RAD

Dakle jasno je da "egzodus" smanjuje broj nezaposlenih i to direktno i indirektno jer neki nezaposleni pronalaze posao sami u inozemstvu, a drugi popunjavaju slobodna radna mjeste onih koji su otišli. O tome smo već pričali kod zamjene seniora juniorima gdje se vjerojatno pokazuje da zbog takve prakse nema značajnijeg povećanja plaća od strane poslodavaca (zato ima kukanja istih sve u šesnaest po medijima).

Postavlja se pitanje što će se dogoditi kad ponestane i "juniora", a što bi se moglo dogoditi već iduće godine ako se nastavi ovim tempom.

Bilo kako bilo, mislim da se može očekivati prilično veliki rast plaća u bliskoj budućnosti kod "deficitarnih" zanimanja i stagnacija te smanjenje plaća kod onih koji računaju na domaću potražnju, komplementarni su i/ili su plaće zarađivali od populaciju koja emigrira.

Prvo će naravno država smanjiti porez na dohodak, ali onda će jako skoro i sami poslodavci morati povećati plaće. Mnoge će ovaj naš "egzodus" tj. jedna od najjačih poluga istinski slobodnog tržišta (sloboda kretanja radne snage) dobro pogoditi po žepeku.
A zar nije oporavak domaće potražnje upravo i razlog za ovaj naš mali skok? Tako da ako se neto emigracija nastavi, nastavljamo i mi s stagnacijom.

Imam pitanje za tebe i klapala - postoji li statistika prosječnih mirovina novih penzića? Odnosno koliko je iznosila prva mirovina u zadnjih nekoliko godina? Nekako imam osjećaj da se povećava, jer sada kreću u mirovinu pravi baby boomeri (rođeni 50tih), koji su još imali relativno ok poslove/situacije...
z_k is offline  
Old 23.09.2016., 23:59   #139
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Hebala vas kava, kao da ne možete piti nešto drugo, osim toga kod nas se često samo kaže idemo "na kavu" a poslije pije tko šta voli. Ja pijem kavu ali bi ju uvijek zamijenio za neko kvalitetnije piće (kava je ionak najjeftinija). Nema kave daj čašu šampanjca
najgore je kaj i nije najjeftinija, štoviše 3-4 puta je skuplja od čaja,a često i od kole ili soka
ja sam našao zamjenu u mateu od koke
KILLERDOG is offline  
Old 24.09.2016., 09:11   #140
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Mnoge će ovaj naš "egzodus" tj. jedna od najjačih poluga istinski slobodnog tržišta (sloboda kretanja radne snage) dobro pogoditi po žepeku.
Ako će ikoga pogodit to će biti budući umirovljenici jednog dana.
Još ne mogu vjerovat da se raduješ egzodusu stotine tisuća ljudi. I da, kod nas ne postoji istinsko slobodno tržište jer nitko ovdje ne dolazi već ljudi samo odlaze
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:49.