Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2010., 22:00   #221
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Toga ti više, po novom zakonu o radu nema...Imam minimalac i "prikladna plaća za dotično radn mjesto"

A ako je direktor negdje zaposlen na manju plaću, opet mora u svom poduzeću plaćati doprinose do razlike od 7.716,00 kn.
Jel si ti 100% sigurna u ovo? Ispada da smo svi mi u Splitu godinama u prekršaju.. jer nitko nije plaćao toliku plaću u početku poslovanja..

Ja ih osobno znam bar 6-7 koji imaju neke male firme, 1 zaposleni na plaću za administratora/ voditelja poslovnice..
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:22   #222
Nisu svi, poznam jednog vlasnika firme koji već neko vrijeme kuka zbog tih visokih doprinosa. On je i jadan od razloga zbog kojeg sam postavio pitanje na koji iznos se mora prijaviti vlasnik/direktor.
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:25   #223
Ja sam vam dala Zakone.
Ne kažem, da nećete proći kontrole, porezna, inspekcija rada i sl. ako imate manje osnovice, proći će i prolazi (ovo je iz prakse), ali da vas mogu zezati, mogu... Na vama je da procijenite kako ćete raditi. Meni su prošle inspekcije rada i nisu dirale direktore na minimalcu, pa čak i nezaposlene,a zašto su ih pustili ja to ne znam, ali isto tako reći ću svima koji me pitaju kako je po Zakonu, jer ne želim doći u situaciju da sam ja odgovorna za neispravan savijet. U svakom slučaju imamo savijetnike koje se može dobiti na telefon, pa njih pitajte...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 23:43   #224
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Toga ti više, po novom zakonu o radu nema...Imam minimalac i "prikladna plaća za dotično radn mjesto"
A ako je direktor negdje zaposlen na manju plaću, opet mora u svom poduzeću plaćati doprinose do razlike od 7.716,00 kn.
Dala si nam zakone, ali na osnovu kojih članaka si izvukla ovaj zadnji zaključak?
Ja ne mislim da je točan, posebno ne vidim što se najnovije promijenilo pa da se sad tako tumači.
Ja sam direktor u svojoj firmi na minimalcu, jedini zaposleni. Radim kao kurir, u ugovoru o radu mi lijepo piše NKV. I stvarno radim takve poslove, a direktorskih nemam ni za 5 minuta dnevno. Znači osiguran sam po drugoj osnovi pa se osnovica od 7.716,00 kn ne može promijeniti.
n634 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:46   #225
nije u vezi povrata, ali je porez u pitanju.
kao sudski vještak dobijem BRUTTO iznos koji mi plaća sud.
zaposlena sam u firmi i to mi je dodatna zarada.
e sad pitanje:koje poreze trebam ja platiti? koliko? kome? tko mi može pomoći please?
mikimiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 10:40   #226
Quote:
n634 kaže: Pogledaj post
Dala si nam zakone, ali na osnovu kojih članaka si izvukla ovaj zadnji zaključak?
Ja ne mislim da je točan, posebno ne vidim što se najnovije promijenilo pa da se sad tako tumači.
Ja sam direktor u svojoj firmi na minimalcu, jedini zaposleni. Radim kao kurir, u ugovoru o radu mi lijepo piše NKV. I stvarno radim takve poslove, a direktorskih nemam ni za 5 minuta dnevno. Znači osiguran sam po drugoj osnovi pa se osnovica od 7.716,00 kn ne može promijeniti.
Tko potpisuje račune? Tko potpisuje ugovore (za prostor, telefon, leasing,..)?

Mora netko voditi posao, biti odgovoran za postupke firme. Isto tako u slučaju dobiti netko mora donositi odluke što, gdje i kako. Ta osoba se smatra direktorom i morala bi imati osnovicu koju je Lili navela. Kao što kaže, jedno je ono što možeš, a drugo što smiješ.
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 17:08   #227
Quote:
juma kaže: Pogledaj post
....
Naravno da ja potpisujem račune i ugovore. Kakve to ima veze? Osnovica o kojoj je riječ primjenjuje se samo na osnovu činjenice da je netko član uprave, bez obzira radi li što ili potpisuje. A ne primjenjuje se ako je ista osoba drugdje zaposlena kao što sam na primjer ja zaposlen kao kurir u istoj firmi u kojoj sam direktor.
Osoba bi morala imati osnovicu koju je Lili navela na osnovu tvog mišljenja ili ...?

Zadnje uređivanje lili p. : 10.04.2010. at 15:04. Reason: brisanje nepotrebnog quote-a
n634 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 22:45   #228
Quote:
n634 kaže: Pogledaj post
...
Gle, ako u firmi radi samo jedna osoba, po zakonu se ista smatra direktorom. I mora platiti osnovicu koju je Lili navela. Čak i ako je zaposlena negdje drugdje, mora doplatiti razliku do spomenute osnovice od 7716 kuna.

Praksa je skroz druga stvar, postoji mnogo one man firmi koje nemaju ni knjigovodju jer nemaju para za istog, otvore ih ljudi koji su izgubili nadu da ce negdje naci posao pa pokusavaju na taj nacin i sl. Drzava zasad nije aktivna u kaznjavanju takvih i sl. jer vide da ti poslodavci i ovako jedva preživljavaju, ako im opali kaznu neće ništa postići jer je ionako ne može naplatiti, samo bi prisilio ljude i da službeno zatvore firmu i okrenu se u potpunosti sivoj ekonomiji. Ili prosvjedima na trgu. Ovako bar nešto plaćaju (i troše ono što zarade). Ali do kad će gledati kroz prste - ne zna se.

Zadnje uređivanje lili p. : 10.04.2010. at 15:05. Reason: brisanje nepotrebnog quote-a
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 23:19   #229
Quote:
juma kaže: Pogledaj post
Gle, ako u firmi radi samo jedna osoba, po zakonu se ista smatra direktorom.
Na osnovu kojeg članka kojeg zakona?

Quote:
I mora platiti osnovicu koju je Lili navela. Čak i ako je zaposlena negdje drugdje, mora doplatiti razliku do spomenute osnovice od 7716 kuna.
Na osnovu kojeg članka kojeg zakona?
n634 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 10:22   #230
Na temelju članka 254. stavak 1. Zakona o doprinosima (»Narodne novine«, broj 84/08, 152/08, 94/09) donijeta je odluka o iznosima osnovica za obračun doprinosa za 2010. godinu.

Pogledaj čl. 6 pod redni broj 10.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._141_3445.html
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 11:15   #231
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
kad već gledaš pogledaj što piše iznad članka 6.
2. Mjesečne osnovice za obveze koje utvrđuje Porezna uprava, rješenjem

misliš li da porezna uprava svim registriranim trgovačkim društvima odnosno svim direktorima šalje rješenje o uplati doprinosa na utvrđenu osnovicu?

btw..osnovice se odnose na mjesečni fond sati (40 sati tjedno) ...tko kaže da direktor ne može raditi i pola radnog vremena (ili samo sat vremena kao neki poznati manageri??), pa shodno tome plaćati doprinose na umanjenu osnovicu, prema članku 202. Zakona?
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 11:42   #232
Porezna ne šalje 50% rješenja što bi trebala...npr. rješenje o ulasku u PDV sustav i sl.
Dakle, šta?
Prijaviti direktora na minimalac? Ok, može, ja nemam ništa protiv...
A kako sam već rekla, to prolazi inspekcije, samo navodim odakle meni taj obračun osnovice za direktora da ne ispadne da sam izmislila. Neka svatko radi po "slobodnom nahođenju".
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 13:10   #233
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
...
Znači ne pozivaš se na neki zakon nego na rješenja porezne kojih zapravo nema..., tako sam i mislio. Možda porezna ima neku pravnu službu pa ne izdaje rješenja koja nisu po zakonu?

Zadnje uređivanje lili p. : 10.04.2010. at 15:06. Reason: brisanje nepotrebnog quote-a
n634 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 14:07   #234
Ovo, što sam ja pisala se poziva na Zakon o doprinosima (»Narodne novine«, broj 84/08, 152/08, 94/09), te propisima koji su navedeni u Naredbi za iznosi osnovica za obračun doprinosa za 2010. godinu izračunanih kao umnožak iznosa prosječne plaće i koeficijenata za njihov obračun propisanih Zakonom o doprinosima. Ako to znači da se ne pozivam na neki zakon, onda neka tako stoji jer mi se ne da više drviti po istome
A porezna ne izdaje sva rješenja, kao što sam navela Rješenje o ulasku u PDV sustav (koje je definitivno po zakonu), iz meni nepoznatih razloga, a bit će, po svemu sudeći, da nemaju dovoljno ljudi, pa se ne opterećuju izdavanjem raznih rješenje...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 17:46   #235
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
prije sam čitala savjete da može kao direktora postaviti mamu ili tatu koji su u mirovini jer za njih ne mora plaćati doprinose... ne znam je li još uvijek tako.
Ne može. Mora zamrznuti mirovinu.

- Da ne otvaram novu temu jer ima veze s obracunom place i doprinosima.

Radim na proviziju, osnovna plaća je minimalac (cca. 2200 bruto), ali ocekujem finaliziranje jednog posla u kojem ce iznos moje provizije biti preko 20.000 kuna. Kako isplatiti taj iznos a da se plati što manje doprinosa? Vlasnik je spreman isplatiti sve na račun, ali tad od 25.000 kn dobijem cca. 13.000, ostatak ide državi.

Zadnje uređivanje juma : 07.03.2010. at 17:59.
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 18:07   #236
Quote:
juma kaže: Pogledaj post
Radim na proviziju, osnovna plaća je minimalac (cca. 2200 bruto), ali ocekujem finaliziranje jednog posla u kojem ce iznos moje provizije biti preko 20.000 kuna. Kako isplatiti taj iznos a da se plati što manje doprinosa? Vlasnik je spreman isplatiti sve na račun, ali tad od 25.000 kn dobijem cca. 13.000, ostatak ide državi.
a. nađi studenta s SC ugovorom - 17,82%
b. ugovor o autorskom djelu za izradu npr. projektne dokumentacije za web portal... dajte mašti na volju - oko 20%, ovisno o prirezu

Ima i c. i d. i još par shema ali su kompliciranije.
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 21:07   #237
Hvala, pogledat ću ugovor o djelu, studenta je malo teže nać za duži rok. Sjecam se članka o ugovoru o djelu s jednog portala (http://www.imamnovac.com/Ugovor-o-djelu/48.aspx), pogledat ću da li se što promjenilo po tom pitanju.
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 22:08   #238
Ugovor o autorskom djelu... evo kalkulatora.

Ugovor o djelu izbjegavati u širokom luku...
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 21:11   #239
Quote:
kokoroko kaže: Pogledaj post
Ugovor o autorskom djelu... evo kalkulatora.

Ugovor o djelu izbjegavati u širokom luku...
Ako je osoba umirovljenik onda ne treba izbjegavati ugovor jer ne plaća doprinose već samo porez i pripadajući prirez
__________________
Oni koji se brzo obogate,u velikoj su pogibelji da brzo osiromaše
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 12:36   #240
Nemam baš vremena za googlanje pa ako netko može da mi odgovori bila bih jako zahvalna.
Počela sam raditi 09,02,2010 a prije toga sam bila na porodiljnom bolovanju,bruto plaća mi je 3250 a isplatu sam primila 2086kn koja uključuje prijevoz od 250kn.Dali je isplata ok?
Mališan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.