Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2017., 13:11   #5221
Quote:
Wellisia kaže: Pogledaj post
Zna li netko za koliko su gotovi nalazi na Vrh Vrhovcu?
Odmah drugi dan
rose90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 17:10   #5222
Hvala!
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 15:36   #5223
Pozdrav, vadila sam OGTT danas, u 22. tj. trudnoće.

Nalaz je:

- natašte 5.33
- 60 min. 9.39
- 120 min. 7.20

Do sada su svi nalazi krvi bili ok i nisam imala povišenu glukozu, no od polovice veljače sam na mirovanju doma i to me zaista zbediralo i fizički, jer mi je kretanje puno više odgovaralo. Mislaim da su mi vrijednosti OGTT-a takve zbog toga.

Koliko vidim na ovoj temi to bi značilo da će mi dijagnosticirati gestacijski? Na pregled idem u ponedjeljak. Je li zbilja tako da se ta jedna vrijednost malo povišena toliko strogo tumači? Bi li mi bilo bolje da ponovim test nakon nekog vremena kad malo sredim prehranu pa da uzmem taj kao referentni? Zaista bi mi bilo žao da mi samo na temelju te jedne vrijednosti dijagnosticiraju getacijski, no opet, možda je tako dugoročno bolje zbog bebe i više pažnje prema njoj. Malo sam zbunjena oko svega toga, jer mi je prva trudnoća, no dosad nisam imala problema pa bih voljela čuti neko iskusnije mišljenje.
BBW is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 16:03   #5224
Quote:
BBW kaže: Pogledaj post
Pozdrav, vadila sam OGTT danas, u 22. tj. trudnoće.

Nalaz je:

- natašte 5.33
- 60 min. 9.39
- 120 min. 7.20

Do sada su svi nalazi krvi bili ok i nisam imala povišenu glukozu, no od polovice veljače sam na mirovanju doma i to me zaista zbediralo i fizički, jer mi je kretanje puno više odgovaralo. Mislaim da su mi vrijednosti OGTT-a takve zbog toga.

Koliko vidim na ovoj temi to bi značilo da će mi dijagnosticirati gestacijski? Na pregled idem u ponedjeljak. Je li zbilja tako da se ta jedna vrijednost malo povišena toliko strogo tumači? Bi li mi bilo bolje da ponovim test nakon nekog vremena kad malo sredim prehranu pa da uzmem taj kao referentni? Zaista bi mi bilo žao da mi samo na temelju te jedne vrijednosti dijagnosticiraju getacijski, no opet, možda je tako dugoročno bolje zbog bebe i više pažnje prema njoj. Malo sam zbunjena oko svega toga, jer mi je prva trudnoća, no dosad nisam imala problema pa bih voljela čuti neko iskusnije mišljenje.
Ma to ti je malo povišen skoro sigurno zato što miruješ. Ja sam na početku imala 5.9 na vađenju iz krvi, i isto sam bila na mirivanju. Pa sam dobila dozvolu za kretanje i na oggtu bio 5.2. Sad kad uopće nemam nikakve zabrane i normalno se krećem mi je ispod 5 cijelo vrijeme, tipa 4.7, a prošli put je bio i 4.1.

Ovisi ti o doktoru, ali da, vrlo često čim je jedna povišena vrijednost dijagnosticiraju GD. Nema ti tu pomoći, doktor ti vjerojatno neće dat da ideš ponovo pa da tu uzmu kao referentnu.
Mene je moj slao na dijetu za gestacijski dijabetes i na GUK profil. Evo sad svakih mjesec dana radim GUK profil i zadnja dva (ujedno i jedina dva koja sam radila ) su mi bila skroz uredna ali su mi svejedno gore na Vuk Vrhovcu rekli da opet dolazim za mjesec dana. I doktor mi je rekao da se ja vodim kao trudnica sa GD, što je meni skroz smješno jer osim tog početnog višeg šećera nakon toga mi je skroz školski.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 16:43   #5225
To je to, jednom kad si u sistemu, vise nema van.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
cjepidlaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 17:35   #5226
Da. Tak je. Ali ako to znači da ću zbog tog jednog debilno "malog krivog" rezultata biti pod boljom i detaljnijoj skrbi neka...
charmed84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 17:53   #5227
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Ma to ti je malo povišen skoro sigurno zato što miruješ. Ja sam na početku imala 5.9 na vađenju iz krvi, i isto sam bila na mirivanju. Pa sam dobila dozvolu za kretanje i na oggtu bio 5.2. Sad kad uopće nemam nikakve zabrane i normalno se krećem mi je ispod 5 cijelo vrijeme, tipa 4.7, a prošli put je bio i 4.1.

Ovisi ti o doktoru, ali da, vrlo često čim je jedna povišena vrijednost dijagnosticiraju GD. Nema ti tu pomoći, doktor ti vjerojatno neće dat da ideš ponovo pa da tu uzmu kao referentnu.
Mene je moj slao na dijetu za gestacijski dijabetes i na GUK profil. Evo sad svakih mjesec dana radim GUK profil i zadnja dva (ujedno i jedina dva koja sam radila ) su mi bila skroz uredna ali su mi svejedno gore na Vuk Vrhovcu rekli da opet dolazim za mjesec dana. I doktor mi je rekao da se ja vodim kao trudnica sa GD, što je meni skroz smješno jer osim tog početnog višeg šećera nakon toga mi je skroz školski.
Pa da, zvuči blesavo, pogotov kad si ti svi drugi nalazi uredni. A vidim i na stranicama Mayo klinike i još nekim američkima da kao referentnu natašte stavljaju 5.3, no to kod nas ne vrijedi. Što je najgore, imala sam par dana prije OGTT-a nekakvo otrovanje hranom pa mislim i da je to utjecalo na rezultat...

Da te pitam još za taj GUK profil - je li to ono bockanje prsta doma ili ti to oni u bolnici vade iz krvi?

Quote:
cjepidlaka kaže: Pogledaj post
To je to, jednom kad si u sistemu, vise nema van.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Jooj veselja

Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Da. Tak je. Ali ako to znači da ću zbog tog jednog debilno "malog krivog" rezultata biti pod boljom i detaljnijoj skrbi neka...
Ma slažem se, ako treba sve detaljnije, nije problem i sve za bebicu, ali ako baš ne moram, izbjegla bih to... Nekako da zdravi razum prevlada. No sad se već psihički spremam na to da me sve te daljnje pretrage čekaju, kad je već tako strogo, a i prva mi je trudnoća pa nisam ni znala što me čeka i sve mi je novo. No što prije sve to prihvatim, to bolje.
BBW is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 19:49   #5228
GUK profil se radi u bolnici, 24 sata si tamo i svaka 3 sata ti se vadi krv iz prsta.
Osim u VUK Vrhovec, tamo ti daju pribor za doma pa se pikaš i onda im dostaviš krv. To ti točnije mogu objasniti cure koje su iz zg-a.
Mala Svemirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 19:51   #5229
Ja sam guk profil radila doma, valjda ovisi di ideš. Mene je poslao u vuk vrhovec. Tamo sam dobila eprivetice i iglice i doma se jedan dan pikala i drugo jutro nosila.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 20:12   #5230
Quote:
Mala Svemirka kaže: Pogledaj post
GUK profil se radi u bolnici, 24 sata si tamo i svaka 3 sata ti se vadi krv iz prsta.
Osim u VUK Vrhovec, tamo ti daju pribor za doma pa se pikaš i onda im dostaviš krv. To ti točnije mogu objasniti cure koje su iz zg-a.
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Ja sam guk profil radila doma, valjda ovisi di ideš. Mene je poslao u vuk vrhovec. Tamo sam dobila eprivetice i iglice i doma se jedan dan pikala i drugo jutro nosila.
Nisam radila OGTT tamo, nego privatno, ali mi je Vuk Vrhovac blizu i radije bih da sam doma, nego u bolnici. Znam da je bilo priče o tome kako dobro uzeti krv iz prsta, jer nije nazgodnije sam sebe pikati.
No pričekat ću do pregleda da vidim što mi ginekologica kaže za nalaz i gdje da idem. Hvala svima na informacijama.
BBW is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:04   #5231
Ja sam jedna od onih sretnica koja će uz Vuk V morati i 24h u bolnicu jer vele da oni tam malo detaljnije to mjere...
charmed84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 06:34   #5232
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Da. Tak je. Ali ako to znači da ću zbog tog jednog debilno "malog krivog" rezultata biti pod boljom i detaljnijoj skrbi neka...
Neces. Imho, samo ces bit bezveze na dijeti. To sto ce te kroz trudnocu zapratit kroz dva tri bolnicka lijecenja po 24 sata, ne znaci da ces imat bolju skrb.

Naravno ako fakat imas GD, onda je to dobro znat.
Ja sam lezala dva puta u Petrovoj i sve mi jebilo ok osim uvijek tih vrijednosti na taste koje su malo povisene. Tek mi je trecem tromjesjecju moje zderanje i pretrjerivanje pokazalo poneki poviseniji rezultat.
Jedino pozitivno je sto nisam dobila 100 kg ko u prvoj trudnoci jer sam zadnjih tri mjeseca bila na dijeti. Sve ostalo je uzas. Em dijeta, em izbor namirnica/hrane. By the way imam jos dva tjedna, beba mi je (opet) velika. I to ne zbog potencijalnog GD nego zato sto sam ja velika i muz mi je velik

Sretno.
LudaMara is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 07:32   #5233
Jutro,
i ja sam velika i GUK mi je natašte 5.8 već 3 mjerenja. Pazila sam do zadnjeg pregleda fakat sad sam se malo opustila. U prvoj trudnoći mi je bio 5.4 ali tada se to tak nije gledalo i sve je bilo u redu. U ovoj trudnoći mi je i štitnjača fucked up tak da sam na Euthyroxu 75...Ne znam kaj bi rekla o tome...
Ako je van trudnoće referentna vrijednost GUKA do 6,4, a neki ljudi uvijek imaju od 5,8-do 6.1 koliko se meni kretalo van trudnoće zadnju godinu, da li je sve ovo potrebno...
Naravno dobra je stvar kaj treba paziti na prehranu, ali sam stalno u grču sad, grizem se ak jedem krivo, kaj više pazim više bi jela, ali s 19 tjedana sam dobila pol kile.
Nikica Pikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 07:40   #5234
Srećom neću biti u petrovoj, pa već time mislim da ću imati bolju skrb A što se tiče dijete, za tim nema neke potrebe jer em nemam višak kg, em mi beba nije veća nego taman. A i kao što sam pisala, svi ostali šećeri su i više nego normalni, a "povišeni" jutarnji (koji je u granicama normale za ne trudnice,al je rijetko bio 4) i ovak mi nije od trudnoće nego od prije.

Isto tako mislim da je čak bitnije od prehrane tjelesna aktivnost. Šeatnje min 30 minuta dnevno. To sam primijetila da je uvelike pomoglo da mi ranija mjerenja ujutro budu oko 4.1. Sad sam se opustila i opet je na 4.7 što nije ok (aparatić ima odstupanje +/- 0.8)...
charmed84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 07:52   #5235
Quote:
Nikica Pikica kaže: Pogledaj post
Naravno dobra je stvar kaj treba paziti na prehranu, ali sam stalno u grču sad, grizem se ak jedem krivo, kaj više pazim više bi jela, ali s 19 tjedana sam dobila pol kile.
Pol kile...? Ajme meni. Ja toliko dobim za dorucak respect.

Meni bas nisu naglasavali vaznost kretanja. Sad ga fuckaj, gegam se ko patka i nemrem puno hodat.
Jedva se cekam isporodit i najest ko covjek. Jest stvari koje uzimas zdravo za gotovo-kruha putra pekmeza, cufte i sl. Nemam nekih hochenberger zelja.
LudaMara is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 07:59   #5236
Quote:
LudaMara kaže: Pogledaj post
Pol kile...? Ajme meni. Ja toliko dobim za dorucak respect.

Meni bas nisu naglasavali vaznost kretanja. Sad ga fuckaj, gegam se ko patka i nemrem puno hodat.
Jedva se cekam isporodit i najest ko covjek. Jest stvari koje uzimas zdravo za gotovo-kruha putra pekmeza, cufte i sl. Nemam nekih hochenberger zelja.
Respect bude ak tak i ostane...
s obzirom da je start 95
Nikica Pikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 08:09   #5237
Kretanje je krucijalno ako ne moraš mirovati. To su mi rekli i gyn i ovi na Vuk V. A bome se pokazalo da sam samo sa šetanjem (i malo korekcije prehrane) prije trudnoće korigirala vrijednosti masnoća u krvi za samo 1mj. Zato šetajte
charmed84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 08:25   #5238
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Srećom neću biti u petrovoj, pa već time mislim da ću imati bolju skrb A što se tiče dijete, za tim nema neke potrebe jer em nemam višak kg, em mi beba nije veća nego taman. A i kao što sam pisala, svi ostali šećeri su i više nego normalni, a "povišeni" jutarnji (koji je u granicama normale za ne trudnice,al je rijetko bio 4) i ovak mi nije od trudnoće nego od prije.

Isto tako mislim da je čak bitnije od prehrane tjelesna aktivnost. Šeatnje min 30 minuta dnevno. To sam primijetila da je uvelike pomoglo da mi ranija mjerenja ujutro budu oko 4.1. Sad sam se opustila i opet je na 4.7 što nije ok (aparatić ima odstupanje +/- 0.8)...
Za dijetom ima potrebe cim je jedna vrijednost povisena. Iz bilo kojeg razloga. Sretno u objasnjavanju njima da tebi to ne treba. Ne zanima ih ama bas nista osim rezultata ogtt-a.

Ja idem danas po nalaze, vec mi je sad muka. S kilama sam na 0 s 20 tjedana. Bas zbog iskustva iz prve trudnoce malo vise pazim, ali ni blizu dijete, no znam da kile nisu garancija da ce secer biti ok. Uz to sam na mirovanju, novost mi je da mirovanje utjece na secer, iako ima logike.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
cjepidlaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 08:26   #5239
Quote:
LudaMara kaže: Pogledaj post
Pol kile...? Ajme meni. Ja toliko dobim za dorucak respect.

Meni bas nisu naglasavali vaznost kretanja. Sad ga fuckaj, gegam se ko patka i nemrem puno hodat.
Jedva se cekam isporodit i najest ko covjek. Jest stvari koje uzimas zdravo za gotovo-kruha putra pekmeza, cufte i sl. Nemam nekih hochenberger zelja.
Kruh, putar i pekmez ti daju u bolnici dok si na dijabetickoj dijeti.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
cjepidlaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 09:51   #5240
Quote:
cjepidlaka kaže: Pogledaj post
To je to, jednom kad si u sistemu, vise nema van.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
tako je. i to čak ako ti je vrijednost 5.1. kao meni. odmah dijeta i cijeli paket.
ali ne uzrujavaj se...
__________________
Kome se ne sviđam mora još poraditi na sebi.
Roly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.