Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2012., 22:40   #401
Quote:
mairon 87 kaže: Pogledaj post
Ja imam u puntu 2 1.2 modelu 60 ah akumulator, a treba 40 ah. Eh sad, jel to previše ko bi ga znao. 60 ah je za diesel. Čak manje 55.
Nemre akumulator bit prevelik. Ako fizički stane i ako ti neće napravit Saharu u novčaniku - uvjek veći akumulator.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 21:54   #402
Quote:
poison_ivy_5 kaže: Pogledaj post
Misliš :/ ... Koliko bi onda bilo oke?
Uglavio bih najjači koji bi fizički mogao ugurati unutra
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
dosta je to.
po papirima treba 48.
60 Ah jer puna šaka brade.
Ako ti tako kažeš. Vidim da je i CDRW isto rekao, ja bih ugurao 80-icu nek se nađe
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 22:02   #403
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Ma radi on meni evo sad ako se ne varwm godinu dana...
Jednostwvno mi se cini ko da je exide imao vecu startni snagu...
Lako moguće da je i stvarno tako, S3 je najslabiji u cijeloj Bosch gami, sa Exidom su "u rangu" oni iz S4 tj. S5 serije.
Ico_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 12:53   #404
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Nemre akumulator bit prevelik. Ako fizički stane i ako ti neće napravit Saharu u novčaniku - uvjek veći akumulator.
Ovoga sam mišljenja i ja. A opet,čuo sam i da nije dobro jači aku zbog elektronike u autu, što mi baš i nema smisla....
__________________
...svaka definicija gubitak je slobode...
tigo95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 14:30   #405
Meni ima smisla...
Pa veliki akumulator alternator mora filati i alternator je prilagoden akumulatpru koji je za odredeni auto...
Znaci nije isto ako alternator fila 40ah i 80ah...
po mom par ah nema veze, ali puno vise ja ne bi stavljala...
Eto razuvjerite me...
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 15:29   #406
Naravno da nema veze, kad će alternator istom strujom filati i ovaj od 40 Ah i onaj od 80 Ah.

I sada recimo primjer, upališ kratka svijetla dok je auto ugašen, to vuće otprilike 10 A iz akumulatora, znači za sat vremena 10 Ah, za dva sata 20 Ah...
I nakon jednog sata ovaj od 40 Ah ako je bio skroz pun sada ima 30 Ah, a ovaj od 80 Ah ima 70 Ah, nakon dva sata istom logikom kao i gore.

Kužiš kod paljenja će se oba akumulatora za jednaku količinu energije isprazniti, dok su ti svjetla upaljena, dok slušaš radio, samo je razlika što ćeš s ovim drugim moći sve to više/duže raditi.

A kad napokon upališ auto onda će alternator i jednog i drugog puniti jednakom brzinom opet recimo na primjer sa 10 A, i za sat vremena će ga napuniti za 10 Ah i njemu je apsolutno svejdno koliki je kapacitet akumulatora.
Maped is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 16:50   #407
Quote:
tigo95 kaže: Pogledaj post
Ovoga sam mišljenja i ja. A opet,čuo sam i da nije dobro jači aku zbog elektronike u autu, što mi baš i nema smisla....
Glupost. 12V je 12V. Ah nemaju apsolutno nikakve veze.

A ova glupost o alternatoru može bit istina JEDINO ako je aku potpuno prazan .... no jel veća vjerojatnost da ćeš ispraznit onaj od 50Ah ili onaj od 80Ah? kod pokretanja motora anlaser će izvući 1,3Ah iz jednog ili drugog akumulatora - dakle alternator će morati "vratiti" istih 1,3 Ah u oba slučaja. U normalnom pogonu on ne vidi razliku.

S treće strane 1,3 Ah je veći postotak kod 50Ah akumulatora nego kod 80Ah. A akumulatori baš ne vole da ih se puno prazni i puni - bolje čim manje (Li-ION kao najevoluiranije baterije ne podnose punjenje preko 80% kapaciteta i pražnjenje ispod 20%) - dakle onaj od 80 Ah će dulje trajat.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 17:09   #408
Ako je potpuno prazan i ako je kapacitet astronomski različit od nominalnog, a i onda nebi trebalo ništa izgorit makar postoji teoretska mogućnost, uostalom zlatno pravilo je uvjek bilo da kad već mjenjaš aku u auto naguraš najveći aku najbolje marke koju možeš nabavit, a da fizički stane unutra...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 17:33   #409
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
zlatno pravilo je uvjek bilo da kad već mjenjaš aku u auto naguraš najveći aku najbolje marke koju možeš nabavit, a da fizički stane unutra...
U ovome je sva filozofija.
Corvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 18:43   #410
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Nemre akumulator bit prevelik. Ako fizički stane i ako ti neće napravit Saharu u novčaniku - uvjek veći akumulator.
Jedno pitanje vezano uz ovo.

Lani sam uzimao novi akumulator za vozilo koje je old timer i vozi se jako rijetko. Čiča koji radi u specijaliziranoj trgovini koja prodaje uglavnom akumulatore mi je savjetovao da NE uzimam aku većeg kapaciteta (Ah) od propisanog za dotični model auta, jer vozeći kratke relacije nikada se neće napuniti do kraja.

Možda čak i ima smisla, ne vidim gdje mu je interes da laže, kad je veći ionako skuplji, a imao je oba dva.

Uglavnom, u svim manualima sam vidio da piše vrijednost Ampersati za pojedini model, nigdje ne piše da je to MINIMUM, pa da se po želji stavi onaj od autobusa
*rabbit* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 19:06   #411
Čiča priča gluposti. Uzmi aku od 50Ah i aku od 100 Ah. Prije nego ih staviš u auto oba treba napunit. Dakle oba su puna. I sad auto stoji mjesec dana i u tih mjesec dana "spali" 20Ah .... dakle prvi će ti past na 30Ah a drugi na 80Ah. ovaj prvi će jedva (ako) okrenut motor. Ovaj drugi će ga okrenut bez problema.
A sad slijedi punjenje - u prvom slučaju alternator treba napunit 20Ah izgubljenih stajanjem i još koji Ah od anlasanja. U drugom slučaju alternator treba napunit 20Ah izgubljenih stajanjem i još koji Ah od anlasanja. Jel alternator vidi neku razliku? Jel uopće IMA ikakve razlike? Nema jasno. Teret za alternator je isti.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 20:36   #412
Mislim da se stvari mogu još pojednostaviti.
Imaš dvije hrastove bačve sa vodom.
U jednoj je 50L a u drugoj 100L.
Svaki dan kroz stijenke iscuri 1L.
Na obadve bačve imaš pipu istog promjera.
Obzirom da su iste stare, kod svakog otvaranja ti iskoči srednji dio pa naglo iscuri 20L.
Ali ti ručku nabiješ nazad i ona veselo curi u ritmu 5L/h.
Obzirom da bačve ipak posjeduju nešto nove tehnologije (tzv. turbo ajnšpric) svaki put kad je pipa otvorena u bačvu kroz 1/8" cijev teče, svaki sat, 25% više vode nego što iscuri van. I tako sve sve dok se ista ne napuni.

Na kraju pitanje.
U kojoj će bačvi biti uvijek više vode?.
Corvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 20:58   #413
Quote:
Corvin kaže: Pogledaj post
Mislim da se stvari mogu još pojednostaviti.
Imaš dvije hrastove bačve sa vodom.
U jednoj je 50L a u drugoj 100L.
Svaki dan kroz stijenke iscuri 1L.
Na obadve bačve imaš pipu istog promjera.
Obzirom da su iste stare, kod svakog otvaranja ti iskoči srednji dio pa naglo iscuri 20L.
Ali ti ručku nabiješ nazad i ona veselo curi u ritmu 5L/h.
Obzirom da bačve ipak posjeduju nešto nove tehnologije (tzv. turbo ajnšpric) svaki put kad je pipa otvorena u bačvu kroz 1/8" cijev teče, svaki sat, 25% više vode nego što iscuri van. I tako sve sve dok se ista ne napuni.

Na kraju pitanje.
U kojoj će bačvi biti uvijek više vode?.
Josip09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:01   #414
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Čiča priča gluposti. Uzmi aku od 50Ah i aku od 100 Ah. Prije nego ih staviš u auto oba treba napunit. Dakle oba su puna. I sad auto stoji mjesec dana i u tih mjesec dana "spali" 20Ah .... dakle prvi će ti past na 30Ah a drugi na 80Ah. ovaj prvi će jedva (ako) okrenut motor. Ovaj drugi će ga okrenut bez problema.
A sad slijedi punjenje - u prvom slučaju alternator treba napunit 20Ah izgubljenih stajanjem i još koji Ah od anlasanja. U drugom slučaju alternator treba napunit 20Ah izgubljenih stajanjem i još koji Ah od anlasanja. Jel alternator vidi neku razliku? Jel uopće IMA ikakve razlike? Nema jasno. Teret za alternator je isti.
Inicijalno, postoji neka razlika. Ali, kakva je razlika za četiri mjeseca kad taj od 100Ah padne na 50Ah i alternator ga (zbog premalo vožnje) uspije nadopuniti do 50Ah, a preostalih 50Ah ostane 'suho'. Ama baš nikakva.

Dakle i ja mislim da nema nekakve štete stavljanjem baterije većeg kapaciteta, ali nema niti neke koristi. Osim prvih mjesec dana. Ili preciznije - prvih mjesec dana nakon punjenja na punjaču do kraja.

P.S primjer s bačvama je blesav, jer ja govorim o situaciji kad se veća bačva neće nikad napuniti. Dakle, stavio bačvu od 50 ili 5000 litara - u njoj će biti istih 50 litara.

A sad pitanje, je li za dugovječnost baterije bolje da se u ciklusima puni do kraja ili da nikada nije više od polovice napunjena?

P.P.S primjer je još blesaviji jer bačve (od inoxa) imaju neograničen vijek trajanja, a baterije nemaju. A poanta cijele ove priče je trajnost.

Zadnje uređivanje *rabbit* : 02.11.2012. at 22:06.
*rabbit* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:04   #415
A zbog čega bi pal na 50?
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:08   #416
Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
A zbog čega bi pal na 50?
Zbog dugog stajanja.

I zato što veliku količinu kapaciteta koristi za startanje, a malo se vozi, pa se ne potrošeni kapacitet ne stigne nadoknaditi. A možda i zbog promjene zemljinih magnetnih polova
*rabbit* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:12   #417
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Glupost. 12V je 12V. Ah nemaju apsolutno nikakve veze.

A ova glupost o alternatoru može bit istina JEDINO ako je aku potpuno prazan .... no jel veća vjerojatnost da ćeš ispraznit onaj od 50Ah ili onaj od 80Ah? kod pokretanja motora anlaser će izvući 1,3Ah iz jednog ili drugog akumulatora - dakle alternator će morati "vratiti" istih 1,3 Ah u oba slučaja. U normalnom pogonu on ne vidi razliku.

S treće strane 1,3 Ah je veći postotak kod 50Ah akumulatora nego kod 80Ah. A akumulatori baš ne vole da ih se puno prazni i puni - bolje čim manje (Li-ION kao najevoluiranije baterije ne podnose punjenje preko 80% kapaciteta i pražnjenje ispod 20%) - dakle onaj od 80 Ah će dulje trajat.
Fino objašnjeno...

Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Ako je potpuno prazan i ako je kapacitet astronomski različit od nominalnog, a i onda nebi trebalo ništa izgorit makar postoji teoretska mogućnost, uostalom zlatno pravilo je uvjek bilo da kad već mjenjaš aku u auto naguraš najveći aku najbolje marke koju možeš nabavit, a da fizički stane unutra...
To bi trebalo biti pravilo...

Quote:
*rabbit* kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje vezano uz ovo.

Lani sam uzimao novi akumulator za vozilo koje je old timer i vozi se jako rijetko. Čiča koji radi u specijaliziranoj trgovini koja prodaje uglavnom akumulatore mi je savjetovao da NE uzimam aku većeg kapaciteta (Ah) od propisanog za dotični model auta, jer vozeći kratke relacije nikada se neće napuniti do kraja.

Možda čak i ima smisla, ne vidim gdje mu je interes da laže, kad je veći ionako skuplji, a imao je oba dva.

Uglavnom, u svim manualima sam vidio da piše vrijednost Ampersati za pojedini model, nigdje ne piše da je to MINIMUM, pa da se po želji stavi onaj od autobusa
A računaš li ti na to da se akumulator praktično nikada ne napuni do kraja, naročito u gradskoj kratkotrajnoj vožnji sa puno paljenja i gašenja? I još kad uzmeš u obzir ovo sranje od zakona sa upaljenim svjetlima koje uvijek jedu akumulator. Tako da ispada da je rijetko kada akumulator na više od 70% kapaciteta. Prema tome CDRW je debelo u pravu...

Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Čiča priča gluposti. Uzmi aku od 50Ah i aku od 100 Ah. Prije nego ih staviš u auto oba treba napunit. Dakle oba su puna. I sad auto stoji mjesec dana i u tih mjesec dana "spali" 20Ah .... dakle prvi će ti past na 30Ah a drugi na 80Ah. ovaj prvi će jedva (ako) okrenut motor. Ovaj drugi će ga okrenut bez problema.
A sad slijedi punjenje - u prvom slučaju alternator treba napunit 20Ah izgubljenih stajanjem i još koji Ah od anlasanja. U drugom slučaju alternator treba napunit 20Ah izgubljenih stajanjem i još koji Ah od anlasanja. Jel alternator vidi neku razliku? Jel uopće IMA ikakve razlike? Nema jasno. Teret za alternator je isti.
Svakako...

Quote:
*rabbit* kaže: Pogledaj post
Inicijalno, postoji neka razlika. Ali, kakva je razlika za četiri mjeseca kad taj od 100Ah padne na 50Ah i alternator ga (zbog premalo vožnje) uspije nadopuniti do 50Ah, a preostalih 50Ah ostane 'suho'. Ama baš nikakva.

Dakle i ja mislim da nema nekakve štete stavljanjem baterije većeg kapaciteta, ali nema niti neke koristi. Osim prvih mjesec dana. Ili preciznije - prvih mjesec dana nakon punjenja na punjaču do kraja.

P.S primjer s bačvama je blesav, jer ja govorim o situaciji kad se veća bačva neće nikad napuniti. Dakle, stavio bačvu od 50 ili 5000 litara - u njoj će biti istih 50 litara.

A sad pitanje, je li za dugovječnost baterije bolje da se u ciklusima puni do kraja ili da nikada nije više od polovice napunjena?

P.P.S primjer je još blesaviji jer bačve (od inoxa) imaju neograničen vijek trajanja, a baterije nemaju. A poanta cijele ove priče je trajnost.
Pa baš trajnost i ide u prilog "većim" akumulatorima (mislim na kapacitet dakako). Nikada se ne mogu tako brzo isprazniti kao manji i svakako da će količina sulfata na elektrodama biti manja i da će biti tanji sloj što je povoljno za trajnost...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:16   #418
Ovo zadnje od rabbit-a su gluposti.
Kako misliš da se akumulator ne stigne napuniti?
Ako ga stalno voziš po zimi, na ralcije od 2Km onda si u pravu.
Ali je dovoljno da napraviš jednu vožnju u komadu od sat, dva i napuniti češ i akumulator od 120Ah.
Obzirom da će jači akumulator dulje izdržati kratke vožnje i obzirom da u duljem periodu postoji veća šansa da ćeš izići na otvorenu cestu, opet je prednost na njegovoj strani.
Corvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:20   #419
Quote:
Corvin kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje od rabbit-a su gluposti.
Kako misliš da se akumulator ne stigne napuniti?
Ako ga stalno voziš po zimi, na ralcije od 2Km onda si u pravu.
Ali je dovoljno da napraviš jednu vožnju u komadu od sat, dva i napuniti češ i akumulator od 120Ah.
Obzirom da će jači akumulator dulje izdržati kratke vožnje i obzirom da u duljem periodu postoji veća šansa da ćeš izići na otvorenu cestu, opet je prednost na njegovoj strani.
Nadam se da si pročitao kompletnu diskusiju prije nego si blebnuo notornu glupost. Idem sada, sutra odgovorim.
*rabbit* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:41   #420
Quote:
*rabbit* kaže: Pogledaj post
Zbog dugog stajanja.

I zato što veliku količinu kapaciteta koristi za startanje, a malo se vozi, pa se ne potrošeni kapacitet ne stigne nadoknaditi. A možda i zbog promjene zemljinih magnetnih polova
Po istoj (tvojoj) logici, aku od 55 Ah nakon nekog vremena ne bi okrenuo anlaser jer bi mu kapacitet bio 27,5 Ah.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.