Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2009., 02:58   #1
Pregled & pretraga

zanima me po kojem osnovu policija smije pregledati osobno auto to jest neka redovita kontrola da li policajac smije pregledavati automobil bez naloga iako nema razloga i koji razlog moze biti da smije krenuti u pretragu jos da li smije npr. gurati strano tijelo u rezervoar na osnovu sumnje da ako ti vozis automobil sa dizelskim motorom da je moguce a nemora da ulijevas lož ulje ?
Furiora is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 04:16   #2
Izvana ga te kroz stakla, kao i bilo koja druga osoba, može gledati do mile volje. Vrpati po unutrašnjosti, otvarati pretinac za rukavice, otvarati prtljažnik i sl. mislim da ne smije bez naloga ili sumnje na počinjenje kaznenog djela.

Kontrolu goriva koje se koristi u vozilima vrši Gospodarska inspekcija pri Državnom inspektoratu tako da se tu Policija nema što miješati.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 05:48   #3
Quote:
Furiora kaže: Pogledaj post
zanima me po kojem osnovu policija smije pregledati osobno auto to jest neka redovita kontrola da li policajac smije pregledavati automobil bez naloga iako nema razloga i koji razlog moze biti da smije krenuti u pretragu jos da li smije npr. gurati strano tijelo u rezervoar na osnovu sumnje da ako ti vozis automobil sa dizelskim motorom da je moguce a nemora da ulijevas lož ulje ?
policija za pretragu mora imati nalog.
guranje stranog tijela u rezervoar poradi provjere eventualne zloporabe derivata obavlja državni inspektorat i carina (čija je to u biti nadležnost, jer se radi o trošarinskoj robi odn. robi koja podliježe naplati posebnog poreza). jedini koji i imaju pravo napravit pretragu i jesu carinici (i to na području čitave rh, da ne bi bilo zabune), a guranje stranog tijela obavljaju na osnovu carinskog zakona, zakona o carinskoj službi, te zakona o posebnom porezu na naftne derivate. znači - drž.inspektorat i carina, ne policija. http://www.carina.hr
systemerror is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 09:06   #4
Quote:
Furiora kaže: Pogledaj post
zanima me po kojem osnovu policija smije pregledati osobno auto to jest neka redovita kontrola da li policajac smije pregledavati automobil bez naloga iako nema razloga i koji razlog moze biti da smije krenuti u pretragu jos da li smije npr. gurati strano tijelo u rezervoar na osnovu sumnje da ako ti vozis automobil sa dizelskim motorom da je moguce a nemora da ulijevas lož ulje ?
pregledati smije, ali za pretragu treba nalog. primjer koji navodis s tim nema veze, jer po toj logici bi i policiji za alkotest trebao nalog
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 15:14   #5
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
pregledati smije, ali za pretragu treba nalog. primjer koji navodis s tim nema veze, jer po toj logici bi i policiji za alkotest trebao nalog
u cemu je razlika u pregledati ili pretraziti ako ni u jednom slucaju ja to ne dopustim ??? a primjer koji sam dao je odvojen od prvog pitanja ali se moze dovesti u kontekst kao npr.carina onda moze uci u kucu bez naloga na cistoj osnovi sto si neki dan isao u Italiju i pregledati da li si nesto preveo preko granice sto nisi smio jel tako ?
Furiora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 00:14   #6
Quote:
Furiora kaže: Pogledaj post
u cemu je razlika u pregledati ili pretraziti ako ni u jednom slucaju ja to ne dopustim ??? a primjer koji sam dao je odvojen od prvog pitanja ali se moze dovesti u kontekst kao npr.carina onda moze uci u kucu bez naloga na cistoj osnovi sto si neki dan isao u Italiju i pregledati da li si nesto preveo preko granice sto nisi smio jel tako ?
pregled je organoleptička radnja kad se vizualno i osjetom njuha i dodira nešto, jelte, proučava. pretraga je detaljni pregled, kad se uz organoleptička osjetila koriste alati (od običnih do specijalnih), a predmet koji se proučava se rastavlja, reže, pili i što ti ja znam sve ne. eto to je razlika.
što se tiče carine i ulazaka u kuću, nejde to baš tako. da pojasnim, na gran. prijelazu vrijede posebna pravila i tamo se ustavom zagarantirane slobode mogu privremeno ograničiti (sa naglaskom na privremeno). carina ima pravo tamo izvršiti i pregled i pretragu, zbog sprječavanja nelegalnih radnji i primjene negativne pretpostavke o porijeklu robe pri uvozu robe. negativna pretpostavka da skratim znači da roba sa kojom ulazite na neki teritorij može biti vaša koju vraćate, a može biti i kupljena u inozemstvu, pa ste u tom slučaju vi dužni pružit dokaz da je roba vaša i bila privremeno izvezena. ako nemate taj dokaz, smatra se da roba nije domaćeg porijekla. valjda sam bio jasan. većina nelegalnih radnji na prijelazu spada u prekršajnu domenu, a za teža djela koja spadaju u kaznenu sferu, praksa je da se također ishodi nalog.
e sad, ovo za ulaženje u kuću, tu se primjenjuje pozitivna pretpostavka o podrijetlu robe, odn. vi nemorate dokazivat ništa, a inspekcija je dužna dokazati da ste u posjedu robe na koju nisu ili plaćena davanja ili nešto drugo. inspekcija ima pravo pregledati prostorije i dokumentaciju unutar tvrtke koja se bavi odr.djelatnošću, zato i je inspekcija, a ukoliko postoji sumnja i indicije da se nešto krije i unutar vaše privatne kuće, imaju pravo pregledati i tamo, praksa je da se ishodi nalog. isto je i sa prijevoznim sredstvom.
kod vađenja uzoraka goriva, vi ne morate dati dopuštenje za to, al ćete biti kažnjeni kao da ste počinili prekršaj.
uostalom sve piše u onim zakonima na gornjem linku, pa proučite.
i to nije balkanska izmišljotina, zakoni su doslovno prekopirani od eu.
valjda je nešto jasnije
systemerror is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 01:39   #7
Quote:
systemerror kaže: Pogledaj post
pregled je organoleptička radnja kad se vizualno i osjetom njuha i dodira nešto, jelte, proučava. pretraga je detaljni pregled, kad se uz organoleptička osjetila koriste alati (od običnih do specijalnih), a predmet koji se proučava se rastavlja, reže, pili i što ti ja znam sve ne. eto to je razlika.
što se tiče carine i ulazaka u kuću, nejde to baš tako. da pojasnim, na gran. prijelazu vrijede posebna pravila i tamo se ustavom zagarantirane slobode mogu privremeno ograničiti (sa naglaskom na privremeno). carina ima pravo tamo izvršiti i pregled i pretragu, zbog sprječavanja nelegalnih radnji i primjene negativne pretpostavke o porijeklu robe pri uvozu robe. negativna pretpostavka da skratim znači da roba sa kojom ulazite na neki teritorij može biti vaša koju vraćate, a može biti i kupljena u inozemstvu, pa ste u tom slučaju vi dužni pružit dokaz da je roba vaša i bila privremeno izvezena. ako nemate taj dokaz, smatra se da roba nije domaćeg porijekla. valjda sam bio jasan. većina nelegalnih radnji na prijelazu spada u prekršajnu domenu, a za teža djela koja spadaju u kaznenu sferu, praksa je da se također ishodi nalog.
e sad, ovo za ulaženje u kuću, tu se primjenjuje pozitivna pretpostavka o podrijetlu robe, odn. vi nemorate dokazivat ništa, a inspekcija je dužna dokazati da ste u posjedu robe na koju nisu ili plaćena davanja ili nešto drugo. inspekcija ima pravo pregledati prostorije i dokumentaciju unutar tvrtke koja se bavi odr.djelatnošću, zato i je inspekcija, a ukoliko postoji sumnja i indicije da se nešto krije i unutar vaše privatne kuće, imaju pravo pregledati i tamo, praksa je da se ishodi nalog. isto je i sa prijevoznim sredstvom.
kod vađenja uzoraka goriva, vi ne morate dati dopuštenje za to, al ćete biti kažnjeni kao da ste počinili prekršaj.
uostalom sve piše u onim zakonima na gornjem linku, pa proučite.
i to nije balkanska izmišljotina, zakoni su doslovno prekopirani od eu.
valjda je nešto jasnije
ja ne govorim o granicnom prijelazu nego daleko unutar teritorija RH ,ne zelim ulaziti u pravo i pravdu nego samo razmisljam glasno kao laik,slazem se da svaki prekrsaj treba biti sankcioniran ali isto tako zalazem se da do sankcije treba voditi legalan nacin,ako se nalazimo u zemlji demokracije u kojoj nema diskriminacije ni na jednoj osnovi i u kojoj je privatno vlasnistvo nesto nepovrijedivo onda se ni vlast nemoze ponasati kao netko iznad,ako osnovano sumljaju onda trebaju i nalog od suda a ako bas sumljaju i idu bez naloga e onda taj netko tko ima ovlasti povrijediti necije dostojanstvo samo na osnov sumlje treba odgovarati ako nista ne dokaze ili ne nade kaznom smanjena place ili slicno tome ne moze se vise svatko tko nosi uniformu ponasati kako hoce nadam se da sam i ja bio jasan pa nismo balkan vise.
Furiora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 12:02   #8
Previse banaliziras stvari to sto neki organi imaju pravo donekle zadirati u tvoju privatnost nije nikakvo krsenje tvojih prava.
Oni se ne mogu ponasati kako hoce, ali ne mozes ni ti. Procitaj Ustav, bit ce ti neke stvari jasnije.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 16:29   #9
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
pregledati smije, ali za pretragu treba nalog. primjer koji navodis s tim nema veze, jer po toj logici bi i policiji za alkotest trebao nalog

Poznanika su mi uhvatili sa dosta marihuane (i osudili), sada mu gotovo uvijek prekopaju auto, a njega pretresu čim ga uoče. Da li je to dozvoljeno?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 20:45   #10
e

Quote:
Furiora kaže: Pogledaj post
zanima me po kojem osnovu policija smije pregledati osobno auto to jest neka redovita kontrola da li policajac smije pregledavati automobil bez naloga iako nema razloga i koji razlog moze biti da smije krenuti u pretragu jos da li smije npr. gurati strano tijelo u rezervoar na osnovu sumnje da ako ti vozis automobil sa dizelskim motorom da je moguce a nemora da ulijevas lož ulje ?
Ovako cu ti reci za pregledavanje auto ako misle da nesto prevozis i tako.Ja recimo svakog petka,subota budem 2-4 puta zaustavljen kako u svojoj tako i u drugoj zupaniji pa normalno da ce pregledavati auto.

A za loz ulje nebrini ja vozim dizlo i koliko puta iza mene policija ide i ja pogledam ono dimim ko parna lokomotiva i nikad nista nece ti se oni s time bas zamarati
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 20:48   #11
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post

Poznanika su mi uhvatili sa dosta marihuane (i osudili), sada mu gotovo uvijek prekopaju auto, a njega pretresu čim ga uoče. Da li je to dozvoljeno?
Da,uvijek cim ga vide uvije.Jer ako je osudjen onda oni imaju pravo to je ono najgore ja sam frenda vozio u autu i ispao mu joi i ja nisam skuzio odem do grada i reko idem oprat auto.I hvalim boga sto sam isao prat auto jer sam uocio da na zadnjem sjedali joint.I sta mislis da me policija zaustavila i vidi normalno da bih rekao da to nije moje u mom autu
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 02:04   #12
x

Prije oko 2 mjeseca se desio pretres auta u kojem smo bili kolega i ja.Našli su opušak u pepeljari, policija je osobno ulazila u auto i ispipivala stvari.Ni jedan od nas dvojice nije osuđivan.Nismo se ponašali sumnjivo isto.Policajac me u jednom trenutku primio za vrat kad sam rekao da ne znam od kud to i šta je to.Policajac je isto prijetio da će mi baciti torbicu tamo u šumu.Nisu se htjeli predstavit.Stavili su nam lisice i priveli.Donbit ćemo vjerojatno prijave za pružanje prostora i zaposjedovanje.

Savjet kako da se branim?
canopus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 03:41   #13
Policija ti, kod rutinske kontrole, smije pregledati auto, ako im se bilo što učini sumnjivo. Znate ono iz filmova, "sir, please pop the trunk" E sad ne znam koja je točno procedura ako ti odbiješ to njegovo "molim vas otvorite". Isto tako normalno, ako se lovi nekoga zbog nekog kaznenog djela, pa se postavljaju kontrolni punktovi i barikade, smiju izvršiti potpunu pretragu svakog automobila, jedino mislim da ne smiju pripadnici intervente ili specijalne policije sami vršiti pretragu, nego mora biti baš uz njih pripadnik temeljne policije. Kod granično-carinskog nadzora sve je dopušteno bez "prob. cause". Isto tako, policijski inspektori (mislim konkretno od v.p.i. nadalje) ti mogu bez bilo kakve pisane zapovijedi ili naloga na svoju ruku pretražiti kuću,stan,šupu,automobil,ograničiti ti slobodu kretanja itd. Poslje onda oni opravdavaju postupak.
Kontrolu goriva vrši nadležni Državni inspektorat - odnosno zaustavi te policija, a DI je s njima.
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 09:12   #14
Pretragu ne smiju raditi bez sudskog naloga, opravdane sumnje (a za nju te praktički moraju uhvatit na djelu) ili bez tvoje dozvole. Jedina iznimka smiju radit pretres su kontrolni punktovi (paradiranje dugim cijevima na izlazima iz grada kad se dogodi neka pljačka), i graničnim/carinskim pregledima. To dakle uključuje da oni ulaze u auto otvaraju pretince, gledaju što je unutra.

Pregled smiju raditi uvijek. Mogu te zamoliti da otvoriš prtljažnik, i pokažeš im kutiju za prvu pomoć, trokut isl. Ali ne smiju sami prekapati po stvarima.

Evo jedan zgodan filmić... Doduše, radi se o americi, ali se većina stvari je primjenjivo i kod nas.

http://www.youtube.com/watch?v=yqMjMPlXzdA
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 14:02   #15
x

Znači u principu kad se nađem na sudu jednostavno pitam murjaka od kud mu taj dokaz i ako on veli istinu da ju je uzeo iz auta dokaz postaje nevažeći jer je stečen na nezakonit način.moram samo naći članak, nemam novaca za odvjetnika a i čujem da su sutkinje(suci) za popizdit bezobrazni i da ne dopuštaju(čitaj ne pomažu).
canopus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 16:25   #16
Quote:
canopus kaže: Pogledaj post
Znači u principu kad se nađem na sudu jednostavno pitam murjaka od kud mu taj dokaz i ako on veli istinu da ju je uzeo iz auta dokaz postaje nevažeći jer je stečen na nezakonit način.moram samo naći članak, nemam novaca za odvjetnika a i čujem da su sutkinje(suci) za popizdit bezobrazni i da ne dopuštaju(čitaj ne pomažu).
on moze uzeti predmete koje uoci pregledom, bilo dodirom, vidom ili njuhom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 16:44   #17
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
on moze uzeti predmete koje uoci pregledom, bilo dodirom, vidom ili njuhom.
ovo jest malo dvojbeno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 17:02   #18
po cemu? recimo, smije ti prepipati torbu ili jaknu, ali mora tebi reci da ju ispraznis. isto tako ako nesto uoci vizualnim pregldeom, npr. noz, pistolj, joint, smije to uzeti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 17:07   #19
da nastavim temu
eto ti kažeš da nemože,a zakon kaže drukčije
inače isti je poslan da ocjenu ustavnosti,ali pogodi do kud se došlo s time

Zakon o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima

Članak 25.

(1) Policija je ovlaštena osobi koja se izjasni kao navijač ili nosi navijačke oznake ili za koju pretpostavlja da ide na športsko natjecanje, koja svojim ponašanjem izaziva osnovanu sumnju da je pod utjecajem alkohola ili opojnih droga ili se drugačije protupravno ponaša utvrditi identitet, pretražiti je nosi li alkoholno piće ili opojne droge, pirotehnička sredstva, oružje i druga sredstva pogodna za nanošenje ozljeda ili za stvaranje nereda i nasilja, nosi transparente, zastave, simbole i sl. koji sadržavaju rasističke ili druge poruke koje mogu izazvati nesnošljivost, oduzeti joj takove stvari, udaljiti je iz sredstava javnog prometa, zabraniti joj dolazak u mjesto športskog natjecanja ili ulazak u športski objekt, zadržati je do isteka vremena od dva sata nakon završetka šport­skog natjecanja.

(2) Policija je ovlaštena u provođenju odredbe stavka 1. ovoga članka pregledati autobus, vlak ili osobni automobil koji prevozi navijače na športsko natjecanje i sa športskog natjecanja.

(3) Ako je osoba iz stavka 1. ovoga članka vozač ili suvozač u osobnom automobilu policija može isključiti iz prometa osobni automobil do isteka vremena od dva sata nakon završetka šport­skog natjecanja i prema takovim osobama poduzeti druge mjere iz stavka 1. ovoga članka
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 17:42   #20
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
da nastavim temu
eto ti kažeš da nemože,a zakon kaže drukčije
inače isti je poslan da ocjenu ustavnosti,ali pogodi do kud se došlo s time

Zakon o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima

Članak 25.

(1) Policija je ovlaštena osobi koja se izjasni kao navijač ili nosi navijačke oznake ili za koju pretpostavlja da ide na športsko natjecanje, koja svojim ponašanjem izaziva osnovanu sumnju da je pod utjecajem alkohola ili opojnih droga ili se drugačije protupravno ponaša utvrditi identitet, pretražiti je nosi li alkoholno piće ili opojne droge, pirotehnička sredstva, oružje i druga sredstva pogodna za nanošenje ozljeda ili za stvaranje nereda i nasilja, nosi transparente, zastave, simbole i sl. koji sadržavaju rasističke ili druge poruke koje mogu izazvati nesnošljivost, oduzeti joj takove stvari, udaljiti je iz sredstava javnog prometa, zabraniti joj dolazak u mjesto športskog natjecanja ili ulazak u športski objekt, zadržati je do isteka vremena od dva sata nakon završetka šport­skog natjecanja.

(2) Policija je ovlaštena u provođenju odredbe stavka 1. ovoga članka pregledati autobus, vlak ili osobni automobil koji prevozi navijače na športsko natjecanje i sa športskog natjecanja.

(3) Ako je osoba iz stavka 1. ovoga članka vozač ili suvozač u osobnom automobilu policija može isključiti iz prometa osobni automobil do isteka vremena od dva sata nakon završetka šport­skog natjecanja i prema takovim osobama poduzeti druge mjere iz stavka 1. ovoga članka
znao sam da ces ovo napisati ali kao sto rekoh ono sto sam napisao je istinito. nikome ne moze tvoj dosje biti razlog za osnovanu sumnju da ti ide pretrazivati automobil bez naloga.

kao sto ti pise u zakonu, ako si navijac i recimo oni sumnjaju da si pijan ili pod utjecajem droga ili se nekako drugacije protupravno ponasas, onda oni imaju pravo tebe pretraziti kao i tvoj auto, drugacije nikako.

jednostavan nacin kako to sprijecit: sljedeci puta kada budes isao na tekmu nemojte piti, pa vidi sta ti murja moze napraviti ako kazu pretres, ti ih pitaj prema kojoj osnovi, ako ti oni kazu zakon, ti im ga izdiktiraj. i trazi alkotest
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.