Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2010., 20:38   #1
Wink Kuhanje sa talijanskim sirevima

Prvo da spomenem, dostupnost, bar iz moje perspektive,jer ne živim u velikom gradu.
Većina egzotičnijih sireva se može nabaviti u Osijeku,a dio ih ima i u Vukovaru.

Najviše volim MOZZARELU, GORGONZOLU, GRAN PADANO i PARMEZAN.

Gran Padano
je jako skup i teže ga je nabaviti ga, a i ne bi ga zato trošio na kuhanje i slično.
On mi spada u kategoriju dakle sa pršutom ili kulenom, delicija i luksuz.

Mozzarela je dostupnija,ali i skupa s obzirom na količinu.

Parmezan je jako dostupna,čak i povoljan,ali domaći se po novim zakonima ne smije zvati PARMEZAN, pa ga nalazimo pod nazivom RIBANAC.

Gorgonzola
se nađe u pristojnoj količini od 9 do 11 kuna.

Zanima me kuhanje sa tim sirevima, svejedno prilog ili glavno jelo,kao i za koji i uz što je koji najbolji.

Uživajmo zajedno
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 22:19   #2
GranA Padano je kod nas duplo skuplji nego u Italiji, kao i Mozzarella, naš ribanac i nema puno dodirnih točaka sa pravim Parmiggianom Reggianom, koji je recimo 60% skuplji od Grana Padana...Gorgonzola koju spominješ je vjerojatno ona zelena od Vindije, isto tako nema puno dodirnih točaka sa pravom Gorgonzolom, ali recimo meni je super...

to su po meni u biti osnovni sirevi, a Asiago, Pecorino Sardo, Cacciocavalo, ima ih mali miljon, teško je odoliti i reći koji je bolji...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 23:37   #3
I mozzarela i parmezan i gorgonzola kakvim ih ti opisuješ (cijenom i dostupnošću) nisu originalni po recepturi, nego dotični vonabi, moram te razočarati.
To me podsjeća kao kad mi je frendica (inače inteligentna, ali ne znam što joj bi, valjda nije gastro um) prije x godina rekla kako je jela super pržene panirane škampe u Billi (tek su izašli u prodaji na gastro odjelima po trg. centrima) i to 20tak dag- a za ne znam.... 6, 7 kuna.
Rekoh joj- darling, možda ti je bilo ukusno, ali jela si surimi štapiće ukalupljene u oblik račića, a ne račića, škampića, ili što već.

Slično je i s parmezanom i gorgonzolom (iako mi je ova Vindijina gorgonzola baš okej (kako prethodnik reče) i koristim ju u kuhanju tjestenina i sl. (s mesom)).
Više me je začudilo što konobar u Nokturnu u Skalinskoj (ZG, op. a.), nije znao kako se ne radi o parmezanu u njihovoj ponudi, nego o ribancu od Vindije, zamjenskom parmezanu.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 08:24   #4
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Prvo da spomenem, dostupnost, bar iz moje perspektive,jer ne živim u velikom gradu.
Većina egzotičnijih sireva se može nabaviti u Osijeku,a dio ih ima i u Vukovaru.

Najviše volim MOZZARELU, GORGONZOLU, GRAN PADANO i PARMEZAN.

Gran Padano
je jako skup i teže ga je nabaviti ga, a i ne bi ga zato trošio na kuhanje i slično.
On mi spada u kategoriju dakle sa pršutom ili kulenom, delicija i luksuz.

Mozzarela je dostupnija,ali i skupa s obzirom na količinu.

Parmezan je jako dostupna,čak i povoljan,ali domaći se po novim zakonima ne smije zvati PARMEZAN, pa ga nalazimo pod nazivom RIBANAC.

Gorgonzola
se nađe u pristojnoj količini od 9 do 11 kuna.

Zanima me kuhanje sa tim sirevima, svejedno prilog ili glavno jelo,kao i za koji i uz što je koji najbolji.

Uživajmo zajedno
Ti si nešto sve ispremiješao.
Ovo što ti misliš da je parmezan je neka teško shvatljiva nakupina granula koja ima jako malo veze s bilo kakvim sirom ,a namanje s parmezanom.
Onaj trokut koji stoji oko 11 kuna nije gorgonzola nego Vindijina interpretacija toga sira.Čak i na paketiću stoji riječ"ala".
Mozzarela je kako koja ,ali sve su to sirevi od kravljega mlijeka,preblagi i bezukusni.Mozzarela se radi od bivoličinog mlijeka i ima puno jači i bolji okus.
Ako već voliš sireve,možda bi bilo bolje da kupiš komad pravog parmezana kad ga imaju na akciju u Coopu ili Sparu pa guštaš.Neće ti biti žao ,već i radi toga što je sir jakog,bogatog okusa i treba ga manja količina nego kad koristiš ove jadne patvorine.
Grana padano ako je zreo koristi se riban i u listićima,a malo mlađi kao dodatak i punjenje tjestenini,povrću ili kao desert.


I daj molim te ispravi ime teme "talijanski" se piše malim slovom- bode mi oči.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 09:47   #5
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Većina egzotičnijih sireva se može nabaviti u Osijeku,a dio ih ima i u Vukovaru.

Najviše volim MOZZARELU, GORGONZOLU, GRAN PADANO i PARMEZAN.
Zar su ovo što nabrajaš ti egzotični sirevi

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanima me kuhanje sa tim sirevima, svejedno prilog ili glavno jelo,kao i za koji i uz što je koji najbolji.

Uživajmo zajedno
Ovo što si napisao za svaku vrstu sira nema veze s talijanskim sirevima, pogotovo onaj ribanac za kojeg misliš da je parmezan. Ona grozota iz vrećice se nikako ne može mjeriti s ovim ljepotanom

I kad se već piše o talijanskim sirevima i kuhanju, mascarpone i ricotta izvrsno upotpunjuju neka jela
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 09:56   #6
Kad smo kod ispravljanja, ispravno je MoZZareLLa.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 11:07   #7
Granu i parmezan dodajem ribane na tjestenine, rizota, juhe.... i naravno jedem ih i ovako, samostalno. Iako se moze kupiti i vec nariban u vrecicama stvarno bih preporucila da se kupi u komadu, okus je puno intezivniji i puniji.

Gorgonzolu i ostale pljesnivce jedem iskljucivo samostalno, to jest ne koristim ih u kuhanju jer nekako ne volim te umake na bazi gorgonzole.

Mozzarellu stavim na neka jela od povrca ili piletine koja zapecem u pecnici, pa se ona fino rastopi. Kupujem nejcesce mozzarellu di buffala ali kako je nema svugdje onda nekad i ovu od kravljeg mlijeka.

Inace sto se tice domacih sireva meni su fini ova vindijina alla gorgonzola i ribanac, nekad znan kao parmezan. I bas mi je drago da su mu promijenili ime pa sad vise nije losa kopija parmezana nego dobar ribanac
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 11:34   #8
Ti šatro talijanski sirevi proizvedeni kod nas nemaju blage veze s originalnima.
Mljekara Veronika proizvodi ukusan i vrlo povoljan ribanac - preporučujuem ga kao zamjenu za parmezan.
I još nešto: ako možemo pisati parmezan, možemo i mocarela, vjerujte da nije nikakav grijeh.
A što se tiče autora teme, na pisanje pridjeva malim slovom upozoren je otprilike milijun puta. To mora da je nekakav bunt protiv sistema, bar mislim...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 12:01   #9
a štaš biće se osjeća većim Hrvatom, Talijanom i tako to... eo promjenio sam bode oči.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 15:41   #10
Imaju u Lidlu talijansku gorgonzolu (9 kn/100 g) i grana padano (10 kn/100 g). I pravi su, za razliku od ove Vindijine 'gorgonzole' koja je zapravo plijesnivi Buco sir.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 16:28   #11
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Imaju u Lidlu talijansku gorgonzolu (9 kn/100 g) i grana padano (10 kn/100 g). I pravi su, za razliku od ove Vindijine 'gorgonzole' koja je zapravo plijesnivi Buco sir.
To nisi smio napisati! Sad će ih Buco tužiti!


Inače, probat ću nultom zgodom tu lidlastu gorgroznolu. Baš se veselim...
Sirela ima fini ribanac (ne znam što kažete za isti, meni je kul).
Prego...
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 17:28   #12
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
I mozzarela i parmezan i gorgonzola kakvim ih ti opisuješ (cijenom i dostupnošću) nisu originalni po recepturi, nego dotični vonabi, moram te razočarati.
To me podsjeća kao kad mi je frendica (inače inteligentna, ali ne znam što joj bi, valjda nije gastro um) prije x godina rekla kako je jela super pržene panirane škampe u Billi (tek su izašli u prodaji na gastro odjelima po trg. centrima) i to 20tak dag- a za ne znam.... 6, 7 kuna.
Rekoh joj- darling, možda ti je bilo ukusno, ali jela si surimi štapiće ukalupljene u oblik račića, a ne račića, škampića, ili što već.

Slično je i s parmezanom i gorgonzolom (iako mi je ova Vindijina gorgonzola baš okej (kako prethodnik reče) i koristim ju u kuhanju tjestenina i sl. (s mesom)).
Više me je začudilo što konobar u Nokturnu u Skalinskoj (ZG, op. a.), nije znao kako se ne radi o parmezanu u njihovoj ponudi, nego o ribancu od Vindije, zamjenskom parmezanu.
Prijatelju i pretpostavljao sam to.
Ja sam živio u Istri i moji su često kupovali u Trstu slične sireve kao Gran Padano, a duplo su jeftiniji, vjerovatno i kvalitetiniji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 17:30   #13
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A što se tiče autora teme, na pisanje pridjeva malim slovom upozoren je otprilike milijun puta. To mora da je nekakav bunt protiv sistema, bar mislim...
Več sam rekao, ja sam posljedica lošeg školstva,ništa više
Kao što sam već rekao znam da jedem skuplje šit kopije,ali jebiga,što da radim...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 17:31   #14
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Imaju u Lidlu talijansku gorgonzolu (9 kn/100 g) i grana padano (10 kn/100 g). I pravi su, za razliku od ove Vindijine 'gorgonzole' koja je zapravo plijesnivi Buco sir.
Kakvi su ti iz Lidla?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 17:51   #15
sir.. e bez njega si ja zivot ne mogu zamisliti nikako! sa svacime ga mogu jesti i stalno. nikada mi ne dosadi... a pogotovo parmigiano reggiano i naravno grana padano...
misscandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 17:58   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kakvi su ti iz Lidla?
Puno bolji od domaćih, Talijani imaju i boljih.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 19:46   #17
hm... živim blizu Italije i cijeli se život hranim sa grana padanom, mozzarellom, gorgonzolom i Parmigiano regiannom. u principu ja mozarellu volim samu, na pizzi, eventualno zapečenu na kruhu uz laganu šalšu od paradajza...
grana i parmegiano jedem ili same, ili uz mezicu, ali najčešće na paštu i rižoto.
gorgonzolu na paštu ( umak) ili same, a u zadnje vrijeme radimo pogaču sa blitvom i gorgonzolom unutra- famozno

p.s od mozzarelle je najbolja ona-di buffala, koja se radi samoo u Napoliu, i ima je u Trstu za kupiti, ali je ipak bar dan stara, ali je vrh!
__________________
http://modnapuma.blog.hr/
pantigananera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 20:20   #18
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Imaju u Lidlu talijansku gorgonzolu (9 kn/100 g) i grana padano (10 kn/100 g). I pravi su, za razliku od ove Vindijine 'gorgonzole' koja je zapravo plijesnivi Buco sir.
joj dao bi ti ja bucu
sve je stvar ukusa i pljesnivi sirevi se razlikuju.
moje otkriće su sirevi od agrolagune stvarno imaju super sireva a mrak mi je onaj s tartufima.
o sirevima iz lidla bi se dalo studiju napravit isto kao i o jeftinom sladoledu i gaudi koju kad jedes smrdi na maslac,i pizzio na kojoj se sir znoji i pušta ulje.
super je sir brasil dimljeni s paprikom
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 20:21   #19
Quote:
pantigananera kaže: Pogledaj post
hm... živim blizu Italije i cijeli se život hranim sa grana padanom, mozzarellom, gorgonzolom i Parmigiano regiannom. u principu ja mozarellu volim samu, na pizzi, eventualno zapečenu na kruhu uz laganu šalšu od paradajza...
grana i parmegiano jedem ili same, ili uz mezicu, ali najčešće na paštu i rižoto.
gorgonzolu na paštu ( umak) ili same, a u zadnje vrijeme radimo pogaču sa blitvom i gorgonzolom unutra- famozno

p.s od mozzarelle je najbolja ona-di buffala, koja se radi samoo u Napoliu, i ima je u Trstu za kupiti, ali je ipak bar dan stara, ali je vrh!

kako se radi ta pogača?
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 20:22   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Več sam rekao, ja sam posljedica lošeg školstva,ništa više
Kao što sam već rekao znam da jedem skuplje šit kopije,ali jebiga,što da radim...
Nema veze, ja ti opraštam za sjebato gramatikovlje,
kao i za to da ne jedeš originale. Kad dođeš do Lidla (ne znam ima li ih u tvojoj blizini, ili su se orjentirali tek na veće gradove) pokupuj sireve, ima i dobrih francuskih za neveliki novac (Camembert, Brie, ...).
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:15.