Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2010., 11:07   #41
Bit će.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 15:23   #42
Thumbs down Narušavanje javnog reda i mira

Nisam do sad kažnjavan, nikako. Danas sam prijavljen policiji, došli k meni doma, uzeli zapisnik. Prijavljen sam zbog psovanja majke jednoj ženi čiji je pas napao mlađeg brata. Mlađi punoljetnik sam. Rekli su da ću morati na prekršajni sud. Pitao sam kakve su kazne, nisu rekli ništa konkretno. Pa sad pitam ovdje...s obzirom da je prvi put, onda je to vjerojatno opomena? Koliku novčanu kaznu mogu dobiti? Plaćam li troškove suđenja? Koliko?
ying69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 15:33   #43
mene zanima što bi bilo kada bi on taj poziv za sud bacio lijepo u kantu za smeće. Mislim ovakva sranja imaju samo kod nas
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 17:03   #44
Quote:
ying69 kaže: Pogledaj post
... kakve su kazne...
Ako je riječ samo o narušavanju javnog reda i mira, novčana kazna od nekih 300-700 kuna. Ništa strašno.


Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
mene zanima što bi bilo kada bi on taj poziv za sud bacio lijepo u kantu za smeće...
Bio bi priveden na sud. Takve jednostavne stvari se najčešće nepotrebno zakompliciraju radi bespotrebnog (i glupog) izbjegavanja.


Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
... Mislim ovakva sranja imaju samo kod nas
Krivo misliš. I to nisu sranja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 17:08   #45
Quote:
ying69 kaže: Pogledaj post
Nisam do sad kažnjavan, nikako. Danas sam prijavljen policiji, došli k meni doma, uzeli zapisnik. Prijavljen sam zbog psovanja majke jednoj ženi čiji je pas napao mlađeg brata. Mlađi punoljetnik sam. Rekli su da ću morati na prekršajni sud. Pitao sam kakve su kazne, nisu rekli ništa konkretno. Pa sad pitam ovdje...s obzirom da je prvi put, onda je to vjerojatno opomena? Koliku novčanu kaznu mogu dobiti? Plaćam li troškove suđenja? Koliko?
300kn.

Nazovi policiju i prijavi tu ženu, odnosno prijavi da je njen pas napao tvog brata (ako je on maloljetan, inače može i sam).
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 18:18   #46
idi na sud i cijelo vrijeme se opravdavaj s bratom (vjerojatno ti je buraz maloljeta), opravdavaj se maloljetnim bratom i objasni situaciju, reci da si to ucinio i da ti je zao, ali da je bilo potrebno, malo i laži, nece bit na odmet, a ti neces dobit kaznu. Meni se gde vise psi po ulicama, nemozes nikad manje dijete pustit nikud jer neznas oce ga stoka ugrist.
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 21:35   #47
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako je riječ samo o narušavanju javnog reda i mira, novčana kazna od nekih 300-700 kuna. Ništa strašno.
ništa strašno za stduenta bez primanja koji do sad nije kažnjavan niti prijavljen????
većiona ljudi ne da bi ospovala takvu drolju, nego bi je i dobro našamarala. kao i idiota policajca koji mi je izjavio. "PA KAD PAS NAPADNE MALOG, NEK ON NAS NAZOVE S MOBITELA." i to je policajac. pa gdje je tu pamet??? dakle to u našoj šugavoj državi ide ovako: prvo pas treba izmasakrirat dijete, onda to isto dijete nakon što je masakr gotov treba nazvati policiju s mobitela. ajde bježi molim te, koliko vidim policajac si...razmišljaj malo ko normalni čovjek, a ne ko i ostali iz tvog posla pa onda nešto skomentiraj. nije sve crno i bijelo. i sad ispada da je veći grijeh opsovati njoj majku nego držati razuzdane pse koji lutaju ulicom(5-6 njih, ako ne i više) jer ona oni nisu nikako regulirani, a ja ću biti.

Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
300kn.

Nazovi policiju i prijavi tu ženu, odnosno prijavi da je njen pas napao tvog brata (ako je on maloljetan, inače može i sam).
prijavljeno od strane drugih ljudi više puta, ništa se ne poduzima. psi su napali i djevojčicu i to je prijavljeno. i kako vidiš, ništa i dalje.

Quote:
Strangeways kaže: Pogledaj post
idi na sud i cijelo vrijeme se opravdavaj s bratom (vjerojatno ti je buraz maloljeta), opravdavaj se maloljetnim bratom i objasni situaciju, reci da si to ucinio i da ti je zao, ali da je bilo potrebno, malo i laži, nece bit na odmet, a ti neces dobit kaznu. Meni se gde vise psi po ulicama, nemozes nikad manje dijete pustit nikud jer neznas oce ga stoka ugrist.
ok, ma složit ću ja nešto, a tu drolju i njezine pse ću snimit fotićem i nazvat policiju pa da vide kako psi lutaju ulicom kako ih volja i napdaju ljude. obavijestit ću i lokalne medije ako se ništa ne poduzme, regionalni tjednik.


dakle novčana kazna će sigurno biti? ne mogu proći samo s nekom opomenom ili tako nešto s obzirom na okolnosti koje sam naveo(student bez primanja itd.)?

Zadnje uređivanje ying69 : 04.01.2011. at 21:42.
ying69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 21:46   #48
mozes proci s opomenom ako ti je prvi put, ili zamoli sudca za dobrovoljni rad, to ak dobijes je super, jer nikad te ne pozovu da ides radit
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 22:23   #49
Quote:
ying69 kaže: Pogledaj post
ništa strašno za stduenta bez primanja koji do sad nije kažnjavan niti prijavljen????...
Ništa strašno obzirom na kazne za druge prekršaje.


Quote:
ying69 kaže: Pogledaj post
... sad ispada da je veći grijeh opsovati njoj majku nego držati razuzdane pse koji lutaju ulicom(5-6 njih, ako ne i više) jer ona oni nisu nikako regulirani, a ja ću biti...
Što se tiče zakona, radi se o prekršaju jednake težine, a svatko odgovara za svoje.


Quote:
ying69 kaže: Pogledaj post
... ću snimit fotićem i nazvat policiju...
Zašto policiju? Postoji Komunalno redarstvo kojima je to posao.


Quote:
ying69 kaže: Pogledaj post
... dakle novčana kazna će sigurno biti? ne mogu proći samo s nekom opomenom ili tako nešto s obzirom na okolnosti koje sam naveo(student bez primanja itd.)?
Ako ćeš na sud doći s ovakvim stavom, novčana kazna je zagarantirana. Za tvoj slučaj nije bitno što ona pušta pse bez nadzora, nego jesi li ti počinio kakav prekršaj. Kako i sam navodiš da jesi, a navodiš i još svašta (ne birajući riječi), kazna će sigurno biti. Postoji mogućnost opomene, budući da ti je prvi put i sl., ali jako teško, obzirom da je to prekršaj protiv javnog reda i mira.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 01:29   #50
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako ćeš na sud doći s ovakvim stavom, novčana kazna je zagarantirana. Za tvoj slučaj nije bitno što ona pušta pse bez nadzora, nego jesi li ti počinio kakav prekršaj. Kako i sam navodiš da jesi, a navodiš i još svašta (ne birajući riječi), kazna će sigurno biti. Postoji mogućnost opomene, budući da ti je prvi put i sl., ali jako teško, obzirom da je to prekršaj protiv javnog reda i mira.
pa dobro daj mi onda neke savjete što, kako. što da kažem, kako da nastupim....
ying69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 04:26   #51
Kad dođeš na sud ispričaj kako ste prije par godina (prilagodi bratovim godinama) bili na ljetovanju, kad je brat imao 3 godine i da ga je tada napao pas lutalica i ugrizao ga za nogu. Bratu ostale posljedice, prepadne se pri susretu sa pudlicom. Nakon kratkog uvoda pređeš na dan kad se događaj dogodio i kad je drolja (upotrebi drugu riječ koja počinje sa g.) pustila pse koji su krenuli prema bratu. Kaži da nisi vikao na nju već da si vikao sa namjerom da potjeraš pse od mlađeg brata, da se ne sjećaš da si psovao, ali da ne isključuješ tu mogućnost, te da ti je žao.
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 15:08   #52
Mislio sam na nešto u ovom smjeru kako ti je Ivo napisao. Bio si u afektu i možda si vikao i psovao, iako se ne sjećaš, revoltiran njenim postupanjem s psima. Iskreno se kaješ i neće se ponoviti, te tražiš opomenu (student bez primanja, nekažnjavan...). Možda dobiješ i opomenu, a ako ti dosudi novčanu kaznu, dobit ćeš minimalnu (300 kuna).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 14:36   #53
Kazneni postupak je puno opširniji, ali je također moguće dobiti opomenu (za lakša kaznena djela - za koja je propisana kazna zatvora do 1 godine ili iznimno i do 3). Ne znam koliko se često primjenjuje (za razliku od prekršaja), ali nisam još u praksi vidio primjer takve presude.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 17:50   #54
Problem je kod prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira što opomena kao sankcija jednostavno nije moguća za čl. 6. i 13. (naročito drsko ponašanje na javnom mjestu; remećenje javnog reda i mira, a kod verbalnog napada na gospođu zbog psa se očito o tome radi), jer opomenu sud može primijeniti samo za prekršaje sa zaprijećenom novčanom kaznom do 5.000 kuna, a ovdje se radi o prekršaju za koji je zaprijećena novčana kazna u rasponu od 50-200 ili 350 DEM (sic!) alternativno s kaznom zatvora do 30 dana, pa nažalost za mlađe punoljetnike tu nema druge sankcije osim novčane (ili zatvorske, a tada može i uvjetna osuda koja nema praktički značaj i možda bi ju trebao sam predložiti sudu kao za tebe povoljniju umjesto novčane).
Seliverstov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 18:55   #55
drot 13 koja si ti legenda sa tvrdim zivcima svaka cast care

a sto se tice ne placanja kazni 2008 godine u 3 mjesecu sam kaznjen od strane zeta sa 200 kn normalno bio sam budala i sluso budale da to ne placam i da nece nista biti i tako ja sam sretan nakon 2 godine mislim si kako sam frajer koji nije nista platio i jos naberem kazni u medjuvremenu . A onda eto hop dodje nakon 3 godine kazna od 600 kn tako da ljudi moji sve dodje na svoje
bahaticro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 13:52   #56
Prije par tjedana vraćao sam se iz vana doma i prilikom šetnje po gradu mi se pripišalo (pivo je učinilo svoje)

I tako ja stanem pokraj jedne zgrade i idem pišat.na ulicama nije bilo ljudi,nikome nisam smetao.Stvarno mi je bilo sila i nije mi se dalo tražit okolne parkove nego sam to obavio po zgradi.Tijekom pišanja skužim perifernim pogledom policijsko auto.Nakon obavljenog posla brzo se zakopčam i krenem dalje.Naravno ovi iz policijskog auta su me skužili i taman sam im lijepo sjeo da napišu nekakvu kaznu u 2 u noći bez puno traženja.Jer sam naime pišao u blizini policijske postaje,koju nisam ni skužio da je tu blizu.

I izlaze njih 2 iz auta.Jedan mi opsuje,citiram: "J... te Isus,jesi ti debil?" (vrlo lijep rječnik naše policije) i ovaj drugi me zatraži osobnu.Upisuje podatke na neki papir.Neko vrijeme me to malo kopkalo hoće li mi pisat neku kaznu ili me samo zapisuje tek toliko radi legitimacije.Bilo mi je čudno da mi nije ništa ni govorio o kazni...

I danas lijepo iznenađenje,dobio sam poziv na prekršajni sud zbog remećenja javnog reda i mira po članku 14.

Član 14.

Tko na javnom mjestu vrijeđa ili omalovažava moralne osjećaje građana, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana.


Zanima me kakav je daljnji postupak,što mogu očekivati na sudu,kakve su kazne,te postoji li mogućnost oslobođenja,koja su moja prava itd.?

Neću valjda zbog ovakvog bizarnog prekršaja morat plaćat kaznu.

Student sam,nikad kažnjavan,nemam primanja.
cantona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 16:17   #57
Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
... (vrlo lijep rječnik naše policije)...
Definitivno su pretjerali, ali obzirom da si pišao na ulici, nisi baš u poziciji previše ih osuđivati.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
... koja su moja prava itd.?...
A obveze te ne zanimaju?


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
... Zanima me kakav je daljnji postupak,što mogu očekivati na sudu,kakve su kazne,te postoji li mogućnost oslobođenja...
Uz priznanje i kajanje (nisi imao gdje, pišalo ti se jako, nije zdravo zadržavati...), postoje realne šanse za opomenu ili za novčanu kaznu 150-300 kuna. Ovo je odokativno, ali je otprilike i točno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 16:40   #58
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Definitivno su pretjerali, ali obzirom da si pišao na ulici, nisi baš u poziciji previše ih osuđivati.
Policajci trebaju biti pristojni u ophođenju s građanima.Da sam ja njemu tako uletio s takvom psovkom i pitanjem dobio bi pendrekom,bio priveden i imao napisanu kaznu za vrijeđanje službene osobe.Ovako će on nekažnjeno proći za vrijeđanje,a ja ću za svoj prekršaj odgovarati pred sudom.




Quote:
Uz priznanje i kajanje (nisi imao gdje, pišalo ti se jako, nije zdravo zadržavati...), postoje realne šanse za opomenu ili za novčanu kaznu 150-300 kuna. Ovo je odokativno, ali je otprilike i točno.
Može li se ovo uzet u obzir?

Sila ili prijetnja
Članak 20.

(1) Nema prekršaja kad je počinitelj postupao pod djelovanjem neodoljive sile.


To je više pitanje za pravnike.Ali ja i nisam imao nekog izbora za obavit to negdje drugdje s obzirom da sve okolnosti.



I s obzirom da sam optužen po sljedećem članku:

Član 14.

Tko na javnom mjestu vrijeđa ili omalovažava moralne osjećaje građana, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana.



Jesu li mi olakotne okolnosti što ja nisam mogao vrijeđati i omalovažavati moralne osjećaje građana iz jednostavnog razloga što u to vrijeme nikoga nije ni bilo u blizini?Bila je noć,sklonio sam se u mračniju ulicu,jedina greška je to što nisam primijetio policijsku postaju u neposrednoj blizini i policijsko auto ispred nje u kojoj su bila dva policajca.Tako da su me oni primijetili.

Jer mislim da se moralni osjećaji građana ne vrijeđaju jednako ako netko piša u 2 ujutro kad nikog nema u blizini ili u 10 ujutro kad je puno više ljudi na ulicama...Osim toga u blizini nije bilo nikakvog wc-a,kafići nisu radili,a nisam naišao ni na kakve parkove.Mislim,razumijem ja policajce koji su me zapisali,nekog reda mora biti,ali situacija je bila takva da to nisam mogao izbjeć tako da bi mi bilo glupo zbog toga dobit neku veliku kaznu pogotovo zato jer sam student.

@drot

Kako izgleda procedura na sudu,dolazi li jedan od policajaca kao svjedok ili? Na temelju čega sve sudac donosi odluku?I koliko su uopće česti u praksi ovakvi prekršaji?
cantona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 16:52   #59
Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
… Policajci trebaju biti pristojni u ophođenju s građanima…
Definitivno so se složili oko toga, ali ti tada nisi bio u poziciji procjenjivati bilo koga drugoga, budući da si i sam bio u nezgodnom položaju.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
… Može li se ovo uzet u obzir?
Sila ili prijetnja…
Ne može.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
… Jesu li mi olakotne okolnosti što ja nisam mogao vrijeđati i omalovažavati moralne osjećaje građana iz jednostavnog razloga što u to vrijeme nikoga nije ni bilo u blizini?...
Nisu. Dovoljna je prisutnost policajaca, čime se potvrđuje da na ulici nisi bio sam.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
… jedina greška…
Nemoj to tako postaviti na sudu, jer se sutkinji/sucu to neće svidjeti. Tako ne izgleda da si svjestan prekršaja. „Jedina greška“ je ta što si pišao na cesti, a sve dalje je neizbježni slijed događaja.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
… Kako izgleda procedura na sudu,dolazi li jedan od policajaca kao svjedok ili? Na temelju čega sve sudac donosi odluku?I koliko su uopće česti u praksi ovakvi prekršaji?
Obično prvi put zovu samo tebe. Ako priznaš, dogovorite se za kaznu i to je to. U suprotnom, određuje novo ročište i zove i policajce. Oni dođu i posvjedoče, a dalje je postupak isti - opet osuda. Tu je riječ o jednostavnom prekršaju bez puno mogućnosti izbjegavanja, tako da će i postupak biti jednostavan. Moj savjet ti je da priznaš, objasniš da ti je stvarno bilo sila, navedeš da se neće ponoviti, da si student bez primanja, da nisi kažnjavan i sl., te tada stvarno nećeš imati većih problema. Zamoliš za opomenu, a ako ti to odbije, dat će ti izrazito malu novčanu kaznu. U praksi ovi prekršaji su relativno česti, ak ih se usporedi s drugim prekršajima protiv javnog reda i mira, ali ako ih uspoređuješ s prekršajima općenito, onda su iznimno rijetki.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 17:15   #60
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Definitivno so se složili oko toga, ali ti tada nisi bio u poziciji procjenjivati bilo koga drugoga, budući da si i sam bio u nezgodnom položaju.
Nisam te baš skužio oko ovoga.Samo sam napomenuo da je ponašanje policajca sramotno,bez obzira na moj prekršaj.To što sam ja napravio prekršaj za koji ću odgovarati nikako ne opravdava policajca u njegovoj nepristojnoj i bahatoj komunikaciji,koja će ostati nekažnjena.

Quote:
Ne može.
Ali bila je neodoljiva sila.

Quote:
Nisu. Dovoljna je prisutnost policajaca, čime se potvrđuje da na ulici nisi bio sam.
Nisam bio sam,ali mislim da nije isto kad to radim i samo me vide 2 policajca,ili kad to radim dok stotine ljudi prolaze pokraj mene,a mene baš briga.Prekršaj je zbog vrijeđanja moralnih osjećaja građana i valjda je teži ako uvrijediš osjećaje više ljudi.Barem se meni tako čini logično.


Quote:
Obično prvi put zovu samo tebe. Ako priznaš, dogovorite se za kaznu i to je to. U suprotnom, određuje novo ročište i zove i policajce. Oni dođu i posvjedoče, a dalje je postupak isti - opet osuda. Tu je riječ o jednostavnom prekršaju bez puno mogućnosti izbjegavanja, tako da će i postupak biti jednostavan. Moj savjet ti je da priznaš, objasniš da ti je stvarno bilo sila, navedeš da se neće ponoviti, da si student bez primanja, da nisi kažnjavan i sl., te tada stvarno nećeš imati većih problema. Zamoliš za opomenu, a ako ti to odbije, dat će ti izrazito malu novčanu kaznu. U praksi ovi prekršaji su relativno česti, ak ih se usporedi s drugim prekršajima protiv javnog reda i mira, ali ako ih uspoređuješ s prekršajima općenito, onda su iznimno rijetki.
Suočavanja s policajcima na sudu ne bih htio jer je besmisleno.Što god oni kažu,to je istina.A zapravo stvar i nije toliko komplicirana,pišanje ne mogu zanijekat kad se dogodilo,sad ostaje na sucu ili sutkinji da odredi kaznu na temelju olakotnih i otegotnih okolnosti.

Kolika je minimalna,a kolika maksimalna kazna?

Znači kod ovakvog prekršaja nikad ne mogu biti toliko olakotne okolnosti da ne bude nikakve kazne?
cantona007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.