Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2012., 16:20   #1
Smile Odnos škola-dijete vs. škola-roditelj

Pozdrav svim forumašima, a prije svega novim administratorima. Ja, osobno, već duže vrijeme pratim Forum.hr i kada god imam neku dilemu, potražim vaša mišljenja o tome na forumu. No ipak, tek sam se prije par dana registrirao na ovom forumu kako bih sa vama mogao djeliti i svoja razmišljanja o nekim temama.
Moram priznati da me za sada najviše zanimaju vaša mišljenja i iskustva vezana za sve segmente odgoja djece. Ja sam jedan običan tata i imam tri prekrasne curice (ma prije ću reći djevojke), školskog uzrasta. Najstarija je 16 godina i ide u drugi razred jezične gimnazije, dok je srednja u osmom razredu, a najmlađa u šestom. Sve tri zdrave, pametene i svaka od njih je posebna za sebe. U stvari su sve tri potpuno različite po karakteru, po onome što ih trenutno zanima i mogu reći da su sve tri individua za sebe. Isto tako naglašavam i da su po uspjehu u školi pomalo različite (ne bitno) ali ipak jesu. Sve tri su išle i idu u istu osnovnu školu, sa gotovo identičnim profesorima. No svaka od njih je imala drugačije probleme vezane za neke predmete, ali neki problemi se kontinuirano ponavljaju i to iz istih predmeta. dakle u pitanju je isti odgoj, gotovo isti nastavnici - a problem u nekim predmetima je konstanta. Dakle, dali je tu problem u djeci ili u nastavnicima. primjetio sam da je kod sve tri različit pristu kod učenja. Najstarija i najmlađa su naučile kako se uči i imaju u sebi ugrađen mehanizam samoodgovornosti prema svojim obavezama, dok srednja ima problem sa motivom (po ocjenama je najslabija - 7. razred je završila sa vrlodobrim). Najstarija se jako dobro snašla u srednjoj školi, dobro joj ide i jako sam ponosan na nju. Sa sve tri pokušavam biti prijatelj (sa roditeljskim autoritetom) i sve probleme riješavamo sa razgovorom. Sva riješenja problema nastojimo riješiti sa razgovorima, primjerima iz života i rješavanjem situacija tako da one same dođu do zaključka kako određeni problem treba riješiti.
Dakle ovdje me zanimaju vaša iskustva I KONKRETNI PRIMJERI:
- SA ŠKOLOM
- SA POJEDINIM NASTAVNIKOM
- SA OSTALOM DJECOM KOJA IDU U RAZRED SA VAŠOM
- VAŠ ODNOS SA ŠKOLOM I NASTAVNICIMA
- PROBLEMI OKO ODGOJA

dakle sve ono što svakog roditelja zanima kako bi svoje djete izvelo na pravi put i pomoglo mu da ga usmjeri u prave vrijednosti života i pripremilo ga za isti.

Srdačan vam pozdrav

Zadnje uređivanje Nica : 26.03.2012. at 14:53.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 23:17   #2
uf, ne da mi se sad puno pisati, ali ukratko: mislim da je nastava kod nas u velikoj mjeri zastarjela, kako nastavnim sredstvima, tako i sadržajem.
Sama činjenica da prvašići vuku torbe teže od njih je dovoljno frustrirajuća i nadam se da će se to promijeniti prije nego što moj klinac krene u školu, jer mu ja neću dati da to tegli.

Mislim da školski program ne prati kognitivni razvoj djeteta, jer u suprotnom ne bi bilo toliko loših rezultata na nacionalnim ispitima.

Obzirom da postoji dovoljno primjera uspješnog školstva u svijetu, nadam se da kod nas neće izmišljati toplu vodu, nego da će npr. preuzeti iz finskog školstva sve što se može primijeniti kod nas, a ostalo prilagoditi. Bilo bi idealno i da prevedu njihove udžbenike i ponude učiteljima, to se može napraviti gotovo iz svih predmeta.
Moj klinac je još mali i ne ide u školu, ali nadam se da će mu škola jednog dana biti mjesto u kojem će biti zadovoljan i gdje će se razvijati, a ne mjesto koje će ga frustrirati.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 07:16   #3
[QUOTE=soks;38197710]uf, ne da mi se sad puno pisati, ali ukratko: mislim da je nastava kod nas u velikoj mjeri zastarjela, kako nastavnim sredstvima, tako i sadržajem.
Sama činjenica da prvašići vuku torbe teže od njih je dovoljno frustrirajuća i nadam se da će se to promijeniti prije nego što moj klinac krene u školu, jer mu ja neću dati da to tegli.

Da, potpuno ste u pravu u vašoj konstataciji. No u jednom prijašnjem postu na temu kriterija ocjenjivanja, rekao sam nešto i na tu temu. Odnosno, mislim da je to osnova problema. Kod nas još nisu uspjeli standardizirati osnovni školski program. Tu mislim da je ministarstvo prosvjete potpuno promašilo. Dakle mi kao država nismo u stanju donjeti standarde po kojima se pišu školski udžbenici, već iste piše kako kome padne napamet i kako koja vlast dođe na red. Pa mi još nismo zauzeli ni stavove o tome što stvarno djeca u osnovnoj školi trebaju znati, pa tako npr. iz povjesti moraju znati kad i koji anžuvinac je došao na vlast. Vjerujte mi, ja pratim troje kroz osnovnu i srednju školu, pa mi ponekad nije jasno, što mi stvarno želimo postići sa tim i takvim školstvom. Osim možda to, što će naša djeca kada završe srednju školu biti po općem znanju (neko to zove opća kultura) u vrhu svjetskih top lista. No nitko se ne zabrinjava, što naša djeca nakon škole neće imati gdje raditi, osim rijetkih koji se odvaže otići van (visokoobrazovani).
A što se tiće nošenja knjiga u školu, hahaha, teško da će se u skorije vrijeme u nas nešto promjeniti.
Puno uspjeha u odgoju vam želim.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 08:20   #4
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
uf, ne da mi se sad puno pisati, ali ukratko: mislim da je nastava kod nas u velikoj mjeri zastarjela, kako nastavnim sredstvima, tako i sadržajem.
Sama činjenica da prvašići vuku torbe teže od njih je dovoljno frustrirajuća i nadam se da će se to promijeniti prije nego što moj klinac krene u školu, jer mu ja neću dati da to tegli.

Mislim da školski program ne prati kognitivni razvoj djeteta, jer u suprotnom ne bi bilo toliko loših rezultata na nacionalnim ispitima.

Obzirom da postoji dovoljno primjera uspješnog školstva u svijetu, nadam se da kod nas neće izmišljati toplu vodu, nego da će npr. preuzeti iz finskog školstva sve što se može primijeniti kod nas, a ostalo prilagoditi. Bilo bi idealno i da prevedu njihove udžbenike i ponude učiteljima, to se može napraviti gotovo iz svih predmeta.
Moj klinac je još mali i ne ide u školu, ali nadam se da će mu škola jednog dana biti mjesto u kojem će biti zadovoljan i gdje će se razvijati, a ne mjesto koje će ga frustrirati.
5. razred torba = 8 kg. .
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 08:47   #5
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Dakle ovdje me zanimaju vaša iskustva I KONKRETNI PRIMJERI:
- SA ŠKOLOM
- SA POJEDINIM NASTAVNIKOM
- SA OSTALOM DJECOM KOJA IDU U RAZRED SA VAŠOM
- VAŠ ODNOS SA ŠKOLOM I NASTAVNICIMA
- PROBLEMI OKO ODGOJA

dakle sve ono što svakog roditelja zanima kako bi svoje djete izvelo na pravi put i pomoglo mu da ga usmjeri u prave vrijednosti života i pripremilo ga za isti.

Moj blog koji sam nedavno počeo pisati o odnosima unutar naše škole i vječnim pitanjima oko pravilnog odgoja, pa vas sve molim da i njega pogledate.

http://osantunamihanovica.blogspot.com/

Srdačan vam pozdrav
ja bih mogla odgovoriti na neka pitanja i podjeliti mishljenje, no moja mala ide u skolu van hrvatske.Ne znam zanimaju li te iskustva van domovine.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 10:19   #6
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ja bih mogla odgovoriti na neka pitanja i podjeliti mishljenje, no moja mala ide u skolu van hrvatske.Ne znam zanimaju li te iskustva van domovine.
Naravno, dapače. Molim te da nam malo objasniš o kojoj državi je riječ, te nam ukratko opiši sustav školstva, nastavni program i naravno kakva su djeca tamo, kakav je odnos škole prema djeci i kakva je komunikacija na relaciji škola-roditelj. Kako se tamo riješavaju problemi kod devijantnog ponašanja djece na nastavi.

Srdačan pozdrav
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 13:36   #7
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
5. razred torba = 8 kg. .
Svaki dan?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 18:10   #8
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Svaki dan?
Ne važemo svaki dan.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 22:25   #9
Je li to tipična težina ili težina svih udžbenika, bilježnica, radnih, atlasa, pernice i opreme za tjelesni, to sam mislila.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 22:35   #10
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Je li to tipična težina ili težina svih udžbenika, bilježnica, radnih, atlasa, pernice i opreme za tjelesni, to sam mislila.
Nisu svaki dan sve knjige, ali tih 8 kg. čini 5 školskih sati.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 22:54   #11
Oni su umobolni.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 09:29   #12
Da i ja kažem da je to umobolno, ali kada uzmete u obzir tko je kriv za to, onda su naša djeca još dobro i prošla.
Matematika - udžbenik, zbirka zadataka, radna bilježnica, bilježnica, pribor trokuti, ravnala, šestar...
Hrvatski - udžbenik, čitanka, vježbenica, bilježnica........ sada još uzmite zemljopis sa atlasom, povjest sa atlasom i najbolje bi bilo još da im kupimo u ''Limexu'' kolica pa nek guraju u školu.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 10:46   #13
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Matematika - udžbenik, zbirka zadataka, radna bilježnica, bilježnica, pribor trokuti, ravnala, šestar...
Hrvatski - udžbenik, čitanka, vježbenica, bilježnica........ sada još uzmite zemljopis sa atlasom, povjest sa atlasom...
Što bi od pobrojanoga izbacio kao nepotrebno?

Rješenje je u tiskanju kompleta za prvo i drugo polugodište i korištenju papira manje gramaže, a ne u svođenju učenja na nastavnikovo diktiranje. Da, događa se. Da, danas, a ne u vrijeme mog školovanja . Da, postoje roditelji koji hvale takav način nastave
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 12:46   #14
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Rješenje je u tiskanju kompleta za prvo i drugo polugodište i korištenju papira manje grama
Ah, znaci rjesenje bi bilo umjesto jednog skupog udzbenika po predmetu placati dva. :klap: Ili si mislio da bi nakladnici prepolovili cijenu udzbenika ako bi ga tiskali u dva dijela? Nekako bas i ne vjerujem... Ali vjerujem da bi se nakladnici slozili s tvojim prijedlogom...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 13:14   #15
Moj stav je da netko te udžbenike konačno standardizira. Mislim da je već krajnje vrijeme za to. Imamo nebrojeno puno izdavača, a mislim da i udžbenike sada veđ može pisati tko se smisli i to po narudžbi tih istih izdavača i to sve u svrhu profita, a to se slama preko roditeljskih novčanika i učeničkih leđa.

Smatram da bi svi učenici osnovnih škola trebali imati jednoobrazne udžbenike od Iloka do Rijeke Dubrovačke.
Nedo ti bog da se seliš iz jednog dijela grada u drugi i da ti djete treba promjeniti školu. Gotovo je sigurno da ćeš iz većine predmeta morati uđbenike baciti i kupovati druge, a sad zamisli da radi posla mjenjaš grad???
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 13:31   #16
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Što bi od pobrojanoga izbacio kao nepotrebno?

Rješenje je u tiskanju kompleta za prvo i drugo polugodište i korištenju papira manje gramaže, a ne u svođenju učenja na nastavnikovo diktiranje. Da, događa se. Da, danas, a ne u vrijeme mog školovanja . Da, postoje roditelji koji hvale takav način nastave
a zašto ne bi rješnje bilo u postojanju nekakvih ormarića u školi u kojima bi se držale knjige i pribor? Zašto bi dijete stalno vuklo pribor za likovni, pribor za tehničko crtanje, tenisice za tjelesni, ravnala, šestare, pernice, pa u krajnjoj liniji i atlase i udžbenike, kajdanku za glazbeni, čitanku iz hrvatskog? Nek si uzme ono što mu u datom trenutku treba za naučiti/napisati zadaću, a ostalo nek stoji u školi.
Nekako mi se čini da bi bilo najbolje da ormarići budu sastavni dio klupe.

Zadnje uređivanje soks : 21.02.2012. at 13:44.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 13:56   #17
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
a zašto ne bi rješnje bilo u postojanju nekakvih ormarića u školi u kojima bi se držale knjige i pribor? Zašto bi dijete stalno vuklo pribor za likovni, pribor za tehničko crtanje, tenisice za tjelesni, ravnala, šestare, pernice, pa u krajnjoj liniji i atlase i udžbenike, kajdanku za glazbeni, čitanku iz hrvatskog? Nek si uzme ono što mu u datom trenutku treba za naučiti/napisati zadaću, a ostalo nek stoji u školi.
Ma i to je jedno od riješenja. Ali neke škole nemaju takve uvjete, odnosno prostor sa ormarima i ormarićima. To je možda prihvatljivo za učenike od 1. do 5. razreda.
No ojmo pogledat na riješenja razvijenih zemalja. Djeca u školi provode vrijeme od 8 do 17 sati. U tom periodu doručkuju, obave nastavu, ručaju, napišu zadaće, uče i obavljaju svoje slobodne aktivnosti, bave se sportom, muzikom, plesom. Pri tome su manje na ulici, manje na faceu, pod kontrolom su stručnih ljudi, a kada dođu doma, provode aktivnije vrijeme sa roditeljima. Bez dodatnih stresova oko zadaća, učenja, lektire....
No to je za nas utopija.
Zamislite si situaciju kada bi postojali on-line udžbenici sa standardiziranim nacionalnim školskim programom? Primjer Finske. Zamislite si da ne morate voditi brigu o tome dali vam je djete učilo i naučilo nešto, nego da je to implementirano u metodiku nastave? Jedan stres manje u životu, barem za period od 8 godina ili 12 još bolje.
No takve stvari treba pratiti i opći standard u ljepoj nam našoj. Nadam se da će unuci moje djece barem to doživjeti.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 14:03   #18
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Ma i to je jedno od riješenja. Ali neke škole nemaju takve uvjete, odnosno prostor sa ormarima i ormarićima. To je možda prihvatljivo za učenike od 1. do 5. razreda.
Škole mogu dograditi prostoriju ili dvije u kojoj će biti ti ormarići. Sve se može kad se hoće

Škole u razvijenim zemljama su puno veće od naših, u Njemačkoj cijeli jedan kat je za jedan predmet. Ne znam zašto su sve škole kod nas, pa i one novije ko krletke?


Quote:
Zamislite si situaciju kada bi postojali on-line udžbenici sa standardiziranim nacionalnim školskim programom? Primjer Finske.
Mislim da to isto ne bi trebao biti problem napraviti kod nas. Samo, naravno da to ne odgovara onima koji zarađuju na školskim knjigama.
No, zašto školske knjige koje se prodaju po knjižarama ne bi bile dostupne i online?

Zadnje uređivanje soks : 21.02.2012. at 14:48.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 14:42   #19
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ah, znaci rjesenje bi bilo umjesto jednog skupog udzbenika po predmetu placati dva. :klap:
Sad kad si popljuvala jedno od mogućih rješenja i rekla ono što nećeš, naprijed se radujem tvom - uvjeren sam, mudrom - prijedlogu rješavanja ovog problema.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 14:59   #20
Evo vam jedan očiti primjer problema sa udžbenicima. Moj dobar prijatelj, zbog preseljenja iz Osijeka u Zagreb, gdje je on dobio posao, a žena specijalizaciju iz neurologije. nažalos preseljenje su mogli odraditi tek sada kada su bili zimski praznici. Odradili su administraciju za svo troje djece ( 1. 4. i 7. razred oš) i upisali ih u školu u Zagreb. Pitajte me koliko su ''starih'' (sve do jednog novi kupljeni za ovu šk godinu) udžbenika mogli iskoristiti u novoj školi? Niti jedan u staroj školi su se koristili udžbenici jednog nakladnika a u novoj od drugog. Kamion za preseljenje u zg ga je koštao 1200 kn, a komplet novi udžbenici i radne 3000 kn. Pa jel to nije sramota.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.