Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2017., 21:02   #3521
Quote:
luma1 kaže: Pogledaj post
pozdrav za vas znalce..čitam dosta,ali nisam naišla da ima netko ovakav problem. znači obrt izvan sustava pdv-a.roba se kupuje u EU.što kad se pređe prag stjecanja i uzme se PDV ID broj i firma u EU iako je ona u VIES bazi ne želi prihvatiti isti pod izgovorom da su oni firma B2C (recimo kod registracije za kupnju kod tog istog dobavljača nema uopće polja za upisivanje pdv id broja (web shop))
što je onda za raditi? jer recimo jednom kad kupim od njih,a pošto nemam kamo upisati PDV ID broj kod kupnje automatski mi naplate svoj PDV.
zar oni nisu time u nekom prekršaju,jer zakonski bi morali uzeti u obzir da sam ja firma u VIES bazi kao i oni? mislim lako za njih ako su oni u prekršaju,ali što ću ja plaćat dupli pdv i njihov i naš??
hvala
Nekako sumnjam da ćeš ih nagovoriti da ti ne naplate PDV... ali zar ti nije svejedno?

Mislim ja imam sličnu situaciju i namjerno neke stvari (usluge) kupujem kao fizička osoba kako bi mi država u kojoj kupujem naplatila PDV tako da ga ja ovdje ne moram naknadno plaćati i predavati prijave poreznoj za to... ili ja radim neki prekršaj što kupujem usluge za obrt kao fizička osoba?
karabaja4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 22:41   #3522
Quote:
njofra_888 kaže: Pogledaj post
Aha, može uplate primam od UK ekvivalenta obrtnika, self employed person. Prodajem usluge valjda, grafičke usluge, sve se šalje digitalno.

EDIT: Možda da napomenem, dok sam diskutirao to sa njima u poreznoj, nisu uopće pitali dali se radi o firmi ili nečem drugome. NIhovo obrazloženje je bilo da ako nisam u sutavu PDV-a da ne moram imat PDV ID i da ne moram predavat one obrasce jednom mjesečno.

Kolega iz UK tvrdi da se on tamo smatra pravnom osobom, ako to pomaže ičemu.
Ima li kolega VAT ID broj koji je valjan u VIES bazi ?

Quote:
luma1 kaže: Pogledaj post
pozdrav za vas znalce..čitam dosta,ali nisam naišla da ima netko ovakav problem. znači obrt izvan sustava pdv-a.roba se kupuje u EU.što kad se pređe prag stjecanja i uzme se PDV ID broj i firma u EU iako je ona u VIES bazi ne želi prihvatiti isti pod izgovorom da su oni firma B2C (recimo kod registracije za kupnju kod tog istog dobavljača nema uopće polja za upisivanje pdv id broja (web shop))
što je onda za raditi? jer recimo jednom kad kupim od njih,a pošto nemam kamo upisati PDV ID broj kod kupnje automatski mi naplate svoj PDV.
zar oni nisu time u nekom prekršaju,jer zakonski bi morali uzeti u obzir da sam ja firma u VIES bazi kao i oni? mislim lako za njih ako su oni u prekršaju,ali što ću ja plaćat dupli pdv i njihov i naš??
hvala
Engleska bit će...kod njih je to vrlo česta pojava...ako oni naplate pdv svoje države, ti nisi obvezna predavati PDV S jer nisu prenijeli poreznu obvezu na tebe, takav račun ne podliježe oporezivanju.
Inače, može se dobiti povrat takvog pdv-a kroz VAT refund sustav ali to je za obveznike PDV-a što ti nisi ako si paušalac.

To je malo zeznuto kod paušalaca, jer imaš VAT broj radi probijanja praga stjecanja, a van sustava PDV-a si, a dobavljač ti ne želi fakturirati bez pdva svoje države...iskreno u slučaju kontrole ne znam što bi naši rekli...promijeni dobavljača
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 22:42   #3523
Quote:
karabaja4 kaže: Pogledaj post
Nekako sumnjam da ćeš ih nagovoriti da ti ne naplate PDV... ali zar ti nije svejedno?

Mislim ja imam sličnu situaciju i namjerno neke stvari (usluge) kupujem kao fizička osoba kako bi mi država u kojoj kupujem naplatila PDV tako da ga ja ovdje ne moram naknadno plaćati i predavati prijave poreznoj za to... ili ja radim neki prekršaj što kupujem usluge za obrt kao fizička osoba?
Usluge su drugo...ali ako prodaje robu koju na taj način kupuje tu je ipak problem...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 22:53   #3524
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
A što te zanima...trebaš ispuniti ta 2 obrasca za uplate koje si imala u 1mj i predati sutra je rok.

Znači svaki mjesec do 20og za uplate koje ti sjednu u prethodnom mjesecu, predaješ na poreznu kod svoje referentice ako ti bude htjela primiti papirnato, jer čujem navodno da inzistiraju na slanju e-poreznom čim se uzme VAT broj.

Ako ne bude htjela uzet papirnato, morat ćeš do Fine, dat im punomoć, i onda će oni slati, uzimaju 15 kn po papiru.
to sve znam, zanimaju me detalji oko FINE i plaćanja njima i upute kako ispuniti PDV obrazac :/
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 22:55   #3525
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
to sve znam, zanimaju me detalji oko FINE i plaćanja njima i upute kako ispuniti PDV obrazac :/
Pošalji mi mail u pm, ispunit ću ti ja za prvi put...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 23:35   #3526
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ima li kolega VAT ID broj koji je valjan u VIES bazi ?
Kaže da nema jer još nije obveznik VAT-a.
njofra_888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 00:17   #3527
Quote:
njofra_888 kaže: Pogledaj post
Kaže da nema jer još nije obveznik VAT-a.
E vidiš to je vrlo interesantna kombinacija, obavljate usluge unutar EU, obojica niste obveznici PDV-a, no nijedan nije izvadio VAT broj za potrebe obavljanja/primanja usluga unutar EU, ...


Pravilnik o PDVu

Članak 150.

(1) Ako usluge iz članka 17. stavka 1. Zakona obavlja porezni obveznik koji nema sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu, tada sukladno članku 75. stavku 1. točki 6. Zakona PDV plaća:

a) svaki porezni obveznik uključujući i malog poreznog obveznika,

b) pravna osoba koja nije porezni obveznik, a ima dodijeljen PDV identifikacijski broj.

(2) Svaki porezni obveznik uključujući i malog poreznog obveznika kojemu usluge iz članka 17. stavka 1. Zakona obavlja porezni obveznik koji ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u drugoj državi članici obvezan je podnijeti zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi dodjeljivanja PDV identifikacijskog broja sukladno članku 77. stavku 5. točki d) Zakona. Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi dodjeljivanja PDV identifikacijskog broja ne podnosi se u slučaju ako usluge obavlja porezni obveznik koji ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u trećoj zemlji.

(3) Ako isporuke dobara i usluga za koje je mjesto oporezivanja u tuzemstvu obavi porezni obveznik koji nema sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu, PDV prema članku 75. stavku 2. Zakona plaća primatelj tih isporuka i to:

a) svaki porezni obveznik uključujući i malog poreznog obveznika, neovisno o tome ima li ili nema PDV identifikacijski broj,

b) pravna osoba koja nije porezni obveznik, a ima dodijeljen PDV identifikacijski broj,

c) porezni obveznik koji nema sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu, a ima dodijeljen hrvatski PDV identifikacijski broj.

(4) Poreznim obveznikom iz članka 75. stavka 1. točke 6. i članka 75. stavka 2. Zakona koji nema sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu smatra se porezni obveznik sa sjedištem, prebivalištem ili uobičajenim boravištem u drugoj državi članici Europske unije ili u trećoj zemlji neovisno o tome ima li ili nema dodijeljen hrvatski PDV identifikacijski broj.

(5) Porezni obveznik koji nema sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu, a koji ne može prenijeti poreznu obvezu temeljem članka 75. stavka 2. Zakona na primatelja u tuzemstvu obvezan je registrirati se za potrebe PDV-a u Republici Hrvatskoj sukladno članku 77. stavku 5. točki a) Zakona i na obavljene oporezive isporuke obračunati i platiti PDV.

devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 00:33   #3528
Čitajući pravilnik interesantne su 2 stvari -

1) ako mali porezni obveznik koji prima usluge u HR mora tražiti VAT broj i prijavljivati i plaćati PDV na primljene usluge, isto bi trebalo vrijediti i u zemlji tvog partnera.

2) porezni obveznik koji nema sjedište u RH a ne može prenijeti poreznu obvezu mora se registrirati u RH i prijavljivati i plaćati PDV tu - isto bi trebalo vrijediti i u drugim EU članicama.

devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 09:48   #3529
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Čitajući pravilnik interesantne su 2 stvari -

1) ako mali porezni obveznik koji prima usluge u HR mora tražiti VAT broj i prijavljivati i plaćati PDV na primljene usluge, isto bi trebalo vrijediti i u zemlji tvog partnera.

2) porezni obveznik koji nema sjedište u RH a ne može prenijeti poreznu obvezu mora se registrirati u RH i prijavljivati i plaćati PDV tu - isto bi trebalo vrijediti i u drugim EU članicama.

Sad sam shvatio vrlo malo toga ili čak ništa on ima otvoren obrt u Engleskoj, hoćeš reć da je ovakav isti zakon/pravilnik više-manje isti u svim članicama EU? I da bi i on trebao izvadit VAT ID zato jer kupuje moje ili biločije usluge?
njofra_888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 10:25   #3530
Naš zakon je u zadnjih par iteracija usklađen sa EU zakonima, tako da to što rijedi za nas, vrijedi i za druge zemlje EU.

Kako bi se olakšalo plaćanje PDV-a u drugim zemljama EU uveden je sustav MOSS.
Dakle, ne treba se registrirati u drugim zemljama EU.

Inače, EU je zeznuo male poduzetnike izvan sustava PDV-a - evo kako su se baš Britanci pobunili.

Britanci imaju najviši prag za PDV, 80.000 funti, zatim su Slovenci sa 35.000 EUR, pa smo od ove godine mi.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 19:24   #3531
Quote:
njofra_888 kaže: Pogledaj post
Sad sam shvatio vrlo malo toga ili čak ništa on ima otvoren obrt u Engleskoj, hoćeš reć da je ovakav isti zakon/pravilnik više-manje isti u svim članicama EU? I da bi i on trebao izvadit VAT ID zato jer kupuje moje ili biločije usluge?
Upravo tako...obojica ste trebali izvaditi VAT broj (i dalje niste u PDVu) samo za potrebe primanja/obavljanja usluga u EU i to rješavati na taj način, ti prenosiš poreznu obvezu a on obračunava i plaća pdv u svojoj državi.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 21:05   #3532
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Upravo tako...obojica ste trebali izvaditi VAT broj (i dalje niste u PDVu) samo za potrebe primanja/obavljanja usluga u EU i to rješavati na taj način, ti prenosiš poreznu obvezu a on obračunava i plaća pdv u svojoj državi.
Hvala na odgovorima. Nego, šta sad, da sve ovo isprintam i odem čitat ovima u poreznu?
njofra_888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 10:33   #3533
Jutro. Samo da se za početak zahvalim svima vama koji tu pišete. Dečko je odlučio otvoriti obrt i ovdje sam našla sve potrebne informacije, registrirala sve skupa preko e-obrta i danas se nadam pozitivnom rješenju. Otvara obrt za računalno programiranje i raditi će samo za jednog frajera iz SADa jer ima i stalan posao i ovaj će mu uzimati ostatak vremena.

Nisam pronašla nigdje odgovor na svoje pitanje pa ću ga postaviti, u nadi da će mi netko pomoći jer ne znam kako riješiti sljedeće:

frajer za kojeg radi mu je uplaćivao novce na PayPal, njegov privatni. U planu je ovaj tjedan otvoriti račun obrta i Business PayPal koji će se vezati uz njega. E sad, zanima me kako povući te novce s privatnog na poslovni? Znam kako preseliti novce - to nije problem. Ali da li je problem to što će se na Business PayPalu vidjeti da je novce uplatio dečko sa svog privatnog PayPala, a ne gospodin za kojeg radi sa svojeg? To me muči kod izdavanja računa, kako to sve skupa skombinirati.. Ne znam baš da bi mogao s privatnog prebaciti na račun obrta.

Unaprijed zahvaljujem svima na potencijalnim odgovorima.
Natassha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:03   #3534
@Natassha
Ako je nije riječ o značajnijoj cifri (u načelu ispod 20.000 kn) neka to ostavi na privatnom PayPal-u i troši sa PayPal-a (ne isplaćivati).

Alternativa je da dogovori sa klijentom iz USA da mu vrati novce (refund) i da mu ovaj uplati na business PayPal.

Teoretski jest moguće da si prebaci novce sa privatnog na business i izda račun na Amerikanca. Ako ga netko (inspekcija) pita zašto na PayPal-u podaci o transakcij "ne štimaju", može reći da je bila pogrešna uplata na privatni račun.
Međutim, postavlja se pitanje kako je ta lova sjela prije nego je otvorio obrt ... tj. trebao je platiti dadžbine na honorar ...
S druge strane, mogli bi mu progledati kroz prste ako nije velika cifra, jer je, na kraju krajeva, legalizirao tu zaradu, no, ipak ...

Dakle, preporučam refund, pa uplatu na business PayPal. Provjeri što se dešava sa PayPal-ovim naknadama ...

Kad sam spomenuo PayPal naknade, moguće da su mu uplate na privatni račun bile bez naknada ("friends and family"). Uplate na Business će u pravilu (ovisno o načinu uplate) biti sa naknadom od 4.40% + 0.30 USD. Ako ima veći promet od nekih 2.000 USD može zatražiti (negdje je ta opcija) spuštanje na nekih 2%.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:13   #3535
Quote:
Natassha kaže: Pogledaj post
Jutro. Samo da se za početak zahvalim svima vama koji tu pišete. Dečko je odlučio otvoriti obrt i ovdje sam našla sve potrebne informacije, registrirala sve skupa preko e-obrta i danas se nadam pozitivnom rješenju. Otvara obrt za računalno programiranje i raditi će samo za jednog frajera iz SADa jer ima i stalan posao i ovaj će mu uzimati ostatak vremena.

Nisam pronašla nigdje odgovor na svoje pitanje pa ću ga postaviti, u nadi da će mi netko pomoći jer ne znam kako riješiti sljedeće:

frajer za kojeg radi mu je uplaćivao novce na PayPal, njegov privatni. U planu je ovaj tjedan otvoriti račun obrta i Business PayPal koji će se vezati uz njega. E sad, zanima me kako povući te novce s privatnog na poslovni? Znam kako preseliti novce - to nije problem. Ali da li je problem to što će se na Business PayPalu vidjeti da je novce uplatio dečko sa svog privatnog PayPala, a ne gospodin za kojeg radi sa svojeg? To me muči kod izdavanja računa, kako to sve skupa skombinirati.. Ne znam baš da bi mogao s privatnog prebaciti na račun obrta.

Unaprijed zahvaljujem svima na potencijalnim odgovorima.
Evo kako ja to vidim...
Business PayPal ti inače uzima veću naknadu. Što se vrste PayPal-a tiče jedino ko ga može zezati za to da radi business preko privatnog PayPal-a je sam PayPal (npr. ne bi smio imati redovite uplate (svakih par dana ili češće) na privatni PayPal jer je to onda očito da radi business. Ako će mu uplata ići jednom mjesečno ili rjeđe mislim da nije neki problem.

Kad od banke dobije karticu računa obrta onda neka ju doda na privatni PayPal i na nju povuče novce iz SAD-a, a za koje je izdao račun preko obrta.

Da li želi zadržati privatni PayPal (za npr. osobnu kupnju preko interneta) i otvoriti business PayPal za posao ili će privatni PayPal pretvoriti u business?
Ako na kraju otvara i business PayPal onda i tamo prijavi karticu obrta a makne ju s privatnog PayPal-a (ako njega ga zadržava).

Ako se radi o tome da on pokusava legalizirati uplate preko obrta koje su dosle puno prije nego je otvorio obrt onda ti ovo ne bi preporucio. Ako se ne radi o veliko lovi a kupuje inace preko interneta onda bolje da ju ostavi na PayPalu i potrosi. Opcija je i povrat love kupci pa nova uplata na bussines racun al to ti je opet siva zona...ajde ako se radi o par dana pa mozda moze kao ispravak al ako je vise... Hm

Zadnje uređivanje People30 : 22.02.2017. at 11:31.
People30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:40   #3536
Quote:
devilgirl kaže:
Engleska bit će...kod njih je to vrlo česta pojava...ako oni naplate pdv svoje države, ti nisi obvezna predavati PDV S jer nisu prenijeli poreznu obvezu na tebe, takav račun ne podliježe oporezivanju.
Inače, može se dobiti povrat takvog pdv-a kroz VAT refund sustav ali to je za obveznike PDV-a što ti nisi ako si paušalac.
To je malo zeznuto kod paušalaca, jer imaš VAT broj radi probijanja praga stjecanja, a van sustava PDV-a si, a dobavljač ti ne želi fakturirati bez pdva svoje države...iskreno u slučaju kontrole ne znam što bi naši rekli...promijeni dobavljača
dobavljača ne mogu promjeniti,jer ih imam nekoliko (francuska,engleska) i čini mi se da će kad uđem u sustav PDV-a biti problem sa svima. jel taj VAT refund sustav funkcionira tako da ću dobiti natrag sav plaćeni njihov PDV? jel ima netko sa time iskustva? fakat mi se ne plaća dupli PDV i njihov i naš mogu samo ključ u bravu =D
__________________
***EVA 03.10.2010***
luma1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 14:45   #3537
lestrt i People30, zahvaljujem na odgovorima i jako cijenim.

Moram priznati da mi je i samoj u međuvremenu pala na pamet ideja refunda i onda uplate na Business PayPal. Nekako mi se činilo najpametnije i najlogičnije i "najčišće", recimo to tako.

Radi se oko 5.000 kn koje trenutno ima na privatnom računu..

Uplate će mu ići dva puta mjesečno i to barem sljedećih godinu dana, a ako se čitava stvar razvije onako kako planiraju, i duže vremena.

Tako da mislim da ćemo na Business varijantu. Idem proučavati dalje.

Usput, na e-obrt stigla obrtnica.
Natassha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 14:48   #3538
Čestitam! Ostavi tu lovu kak je.. a dalje nastavi na poslovni i mirna Bosna
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 14:56   #3539
Tak je, ostavi tih 5 soma tam di jesu i od tamo ih troši.
A dalje preko business PayPal-a.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 17:48   #3540
U vezi tog PDV-ID

Što se dešava u slučaju da se primi uplata iz USA ali poslana iz neke banke iz EU i to u eurima - neka vrsta local bank transfera.
Da li to porezna vidi kao uslugu za EU ili je to nevažno.
mariobros is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.