Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2005., 00:07   #1
Guillain-Barreov sindrom

Jedna prijateljica mi ima problem s ovom bolešću i troši neke tablete. Kaže da se zbog njih zdebljala na 90kg. Zna li netko nešto o ovoj bolesti i je li opasna? Hvala unaprijed!

Zadnje uređivanje Studentica : 14.09.2005. at 22:52.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 13:22   #2
Ah, "francuz" je poprilično čudnovata stvar....

Gillian barre sindrom je neurološka autoimuna bolest gdje imunološki sistem zbog nekog razloga počne "napadati" mijelinske ovojnice vlastitog nervnog sistema i to tako da stvara antitjela.

Mada nije pravilo, obično se u anamnezi nađe nekakav nedavni preboljeli virusni ( češće ) ili bakterijski infekt ili nekakav stres koji može provocirati nastup bolesti.

Kako mijelinske ovojnice omataju živce "štos" cijele bolesti je, pojednostavljeno rečeno, nemogućnost prijenosa živčanog impulsa iz mozga do periferije ( mišići, osjetila, organi ) i obrnuto uslijed "dejstvovanja" vlastitog imunološkog sistema.

Obično ova boleščura po mom iskustvu nastupa naglo, kroz nekoliko sati ili dana progresivnom paralizom svih mišića. Čovjek je jednostavno nemoćan pomakunuti imalo ruke ili noge. Vrlo često, oni za koje ja znam zahtjevaju intubaciju i mehaničku ventilaciju jer ne mogu disati uslijed paralize dijafragme i mišića za disanje.

lijeka nekog dokazano efikasnog nema. Ali uobičajeno se akutni Gillian-Barre tretira plazmaferezama ( jedna od tehnika hemodijalize ) i visokim dozama intravenskih imunoglubulina.
I ovisno koji dio živčanog sistema "ispada iz funkcije" ide ciljano terapija ( dati koji lijek za tlak, rad srca, kapi u oko...itd ).
Važno je u akutnoj fazi bolesti provoditi fizioterapijske vježbe spriječiti kontrakture i održati lokomotorni sistem koliko-toliko u normalnom stanju.

I dobra strana svega je što je bolest reverzibilna tj. obično se svi simptomi nakon nekog vremena povlače i čovjek najčešće nema nikakvih posebnih problema.
Al bolest svakako treba shvatiti sasvim ozbiljno. Kako se ja susrećem najčešće s malo žešćim oblikom te bolesti sigurno da tvoja prijateljica svog "francuza" ima ipak u lakšem obliku, pa je ne moraš strašit detaljima moje priče.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 21:12   #3
Quote:
trebor kaže:
Kako se ja susrećem najčešće s malo žešćim oblikom te bolesti sigurno da tvoja prijateljica svog "francuza" ima ipak u lakšem obliku, pa je ne moraš strašit detaljima moje priče.
Fala prijatelju! Ona kaže da ima bolove u nogama i pije tablete te smatra da je zbog njih zdebljala.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 22:02   #4
Vjerojatno uzima nekakav kortikosteroid, ( recimo solumedrol, dexamethazon... ) a od njih zna se desiti to na što se tvoja prijateljica tuži. Nisu opet ni te ljekarije za igranje....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 01:06   #5
Dečki, a da vi odvje ne raspravljate možda o Guillaume - Barre sindromu ?
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 07:43   #6
Quote:
Riječanka kaže:
Dečki, a da vi odvje ne raspravljate možda o Guillaume - Barre sindromu ?
Ah sad...koji samoglasnik više il manje....nemoj bit sitničava....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2005., 21:24   #7
Quote:
Riječanka kaže:
Dečki, a da vi odvje ne raspravljate možda o Guillaume - Barre sindromu ?
Gdje ima na netu nešto o toj bolesti?
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2005., 21:31   #8
svugdje.


ne znash guglat?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2005., 20:00   #9
Debljanje je vjrojatno od kortikosteroida (medrol, decortin...). I ja sam ih pila. Ako ih bude pila duže vrijeme neka provjeri kosti i uzima dosta kalcija.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 22:11   #10
Quote:
magic kaže:
svugdje.


ne znash guglat?
znam ali nisam ništa našao a ne znam niti engleski.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 22:12   #11
Quote:
Cordelia kaže:
Debljanje je vjrojatno od kortikosteroida (medrol, decortin...). I ja sam ih pila. Ako ih bude pila duže vrijeme neka provjeri kosti i uzima dosta kalcija.
jel i ti imaš sličan problem ili neki drugi?
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 19:47   #12
Quote:
Riječanka kaže:
Dečki, a da vi odvje ne raspravljate možda o Guillaume - Barre sindromu ?
Guillain-Barreov sindrom
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 22:15   #13
Guillain-Barréov sindrom

Evo dragi moji forumaši, danas je i mom 3
godišnjem sinu dijagnosticiran ovaj sindrom
pa bih htjela da čujem ako je netko u posljednje vrijeme ,
(znači nakon 2005 kad je pisan zadnji post)
imao kakva iskustva
s ovom bolesti?

PS: po mogućnosti pozitivna!
BestTime is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 08:50   #14
Jedan od vodećih svjetskih autoriteta za autoimune bolesti, dr. Yehuda Shoenfeld i naša dr. Lucija Tomljenović u novom članku ovaj sindrom povezuju i s cijepljenjima:

Guillain-Barré syndrome is a serious neurological autoimmune disorder characterised by inflammatory demyelination of peripheral nerves. 1 Up to 25% of patients experience respiratory failure, 2 and 4% die within the first year from disease complications. 3 The disorder can be triggered by viral infections and bacterial and viral vaccinations. 1 , 4 After the 1976 influenza vaccine campaign in the USA, an increase in the rate of Guillain-Barré syndrome resulted in the suspension of the vaccination programm ...

http://www.thelancet.com/journals/la...article_upsell
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 09:02   #15
Evo iz 2012.:

Autoimune bolesti o kojima govori Sladoljev nastaju kao posljedica gubitka imunološke tolerancije, pa tijelo ne raspoznaje vlastite strukture i potiče se imunoreakcija protiv antigena vlastitih tkiva. To dovodi do masovnog oštećenja tkiva, invalidnosti, a u težim slučajevima i smrti. Poznati su slučajevi da je cjepivo u 2010. bilo uzrok iznenadne pojave Guillain-Barréova sindroma koji napada živce i uzrokuje paralizu, a zna završiti i smrću. Baš na to je upozorila i Američka agencija za zaštitu zdravlja, navodeći da se za vrijeme cijepljenja 1976. godine pojavilo oko 500 slučajeva oboljenja, a 25 osoba je umrlo. Najveću sumnju, pak, pobuđuje to što su brojne zemlje oslobodile farmaceutske kompanije od odgovornosti za smrt i bolesti pacijenata nakon cijepljenja, kao i to da pacijenti u pojedinim državama potpisuju pristanak na cijepljenje i skidaju odgovornost sa zdravstvenih vlasti ako im se što dogodi.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...7/Default.aspx
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2019., 15:04   #16
Malo da aktiviram temu; ima netko iskustva u zadnje vrijeme sa bolešću ili neke primjere, nešto...?
__________________
"People who don't drink are boring c**ts and all their stories suck" :D
Dv1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 14:17   #17
https://www.jutarnji.hr/life/zivotne...gurna/8304734/
__________________
"People who don't drink are boring c**ts and all their stories suck" :D
Dv1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2020., 16:49   #18
Dobar dan svima!

Opaska za osoblje Foruma

Kao prvo bih se ispričao osoblju Foruma u slučaju da ovaj post premaši maksimalnu količinu znakova i ako napravim ''double post''.
Tada vas molim da mi progledate kroz prste, jer bih volio svoj ''susret GBS-om'' predočiti ovdje ''crno na bijelo''.
Također isprike što bumpam stari topic.

Ovo je moje ''one step close to death'' iskustvo.

Uvod

Momak sam od 35 godina.
Moja osnovna dijagnoza (a neću ići u detalje) me je prikovala za krevet i nakon završenog visokog obrazovanja (VSS), odrađivanja radnog staža u struci sam od listopada 2017. godine na bolovanju.
Od tada sam dobio nekoliko novih dijagnoza, mnoge su dosta teške, sam se nekako borio sa svime.
Od odbijanja operacija (bio na operaciji i tu su krenuli problemi, europske klinike, najbolje klinike svijeta/američke) do propadanja.
Onda je došao i taj prosinac.

Početak svega

Kao što je svima poznato, u doba zime/prosinac, vladaju viroze, gripe, ljudi se cijepe.
Zbog raznoraznih tegoba koje imam, o kojima ne želim iz razloga što sam jednom davno kad sam se povjerio kolegama s posla, dobio špotanciju da lažem, ne želim u detalje ni o čemu osim o GBS-u.
Pred Novu godinu, sam dobio tešku tešku crijevnu virozu, pražnjenje od po desetak puta dnevno, sam preležao tjedan dana.
(inače ležim 95% vremena, ali to nije tema ovog posta)
Nekako je došla Nova, cca Sveta Tri Kralja i sve se smirilo.
Budući da sam o ovome pisao, mogu reći, do pred pregled kolonoskopije (koga zanima neka pogleda moj prethodni post), sam pio redovnu terapiju (Martefarin - dijagnosticirana Trombofilija - nije osnovna dijagnoza) i sve je nekako teklo.
Do pred kolonoskopiju, ''skidam se'' s Martefarina i odrađujem pripreme.
U međuvremenu idem na UZV i idem se tuširati.
Samo napominjem da su mi noge nešto slabije zbog osnovne dijagnoze.
U razdoblju od par sekundi (DOSLOVNO) me hvata ogromna slabost u nogama - nešto što ne mogu opisati, jedva stajem na njih i ne mogu se više sam kretati.
A inače sam bio maltene invalid i bila mi je potrebna pomoć pri hodanju.
Nekako sam se dovukao do ambulante za snimanje UZV-a (uz pomoć roditelja) i to je prošlo.
Kada je došlo čišćenje za kolonoskopiju, mislio sam da to odvratni Movi Prep čini svoje i da sam zbog njega slab.
Opet, javila se sumnja da zbog nekorištenja Martefarina se stvara ugrušak i da će biti frke.
Jedva sam se dogegao do sobe za kolonoskopiju, ispričao sve liječnicima, ali oni nisu ništa posumnjali.
Dolazim doma, jedem, voda ima okus po metalu..... (tako je bilo par dana).
Nakon nogu koje i dalje trnu, postaju drvene, postaju mi dlanovi užareni i ruke počinju drveniti.
Ne moram ni reći da su počeli drveniti područje gluteusa i spolovila.
Zbog svega, odbijam ići liječniku/na Hitnu, jer mi je dosta svega.
Sutradan je stanje još i gore....
Nekako odlučujem ići liječniku opće prakse, spremam se, a teže mi je nego ikada...., perem zube i odjednom počinje trnuti lice - lijeva strana.
Oko i usta.
Tu sam shvatio da je sve otišlo ''vrit'' i odlazim na Hitnu.

Hitna

Na sreću živim blizu Rebra/Hitne pa smo unatoč ogromnoj gužvi došao brzo.
Roditelji su prošli kroz pakao, ali nekako smo došli.
Sestra (trijažna) kad je vidjela sve moje papire, nalaze sa Kardiologije (dvt, tromboza), kad je čula što sam sve prošao, odmah sređuje da me ''preko reda'' pozovu i obrade.
Nekoliko liječnika je odradilo svoje i predložili su da ostanem preko noći na Opservaciji kako bi pratili moj ''napredak''.

Opservacija

Ta noć mi je bila najduža ikada.
Inače imam redovnu mokraću i stolicu, ali kad me je stisnulo tamo, sestra me je u invalidskim kolicima odvezla do wc-a jer nisam mogao hodati, bilo je groznooooo.
Niti mokrenje niti stolica, ništa....
Dala mi je ''gusku'', u koju sam jedva jedvice SAM!!!!! morao mokriti, jer ona nije imala vremena za odvesti me do wc-a, ali prošla je i ta noć.
Ujutro, nakon neprospavane noći, mi je dežurni liječnik došao reći da je Konzilij kojeg su zbog mene sazvali, odlučio da je najbolje da ostanem na Odjelu Neurologije zbog daljnjeg liječenja.
Na to sam nevoljko pristao, samo iz razloga što sam u zadnje 2 godine prošao kroz desetke liječnika, došao do 10+ dijagnoza i bilo mi je dosta svega.
Ipak, u strahu sam pristao i onda su me odvezli na Odjel Neurologije V (Rebro).

Odjel

Kad sam došao tamo, u kolicima i kada su me smjestili, jedva sam dočekao da roditelji dođu (po prirodi sam jaaaaako sramežljiv) i da mi majka pomogne do wc-a.
Nakon što sam vidio da su mi noge drvene, sam shvatio da sam morao doći u bolnicu.
Pomokrio se*, iscijedio do temelja i onda me dežurna odjelna liječnica (dr. Barbara Sitaš) primila, uzela anamnezu i nakon što mi je rekla da sumnjaju na GBS rekla je da će prvo napraviti EMNG i vidjeti kakvo je stanje živaca.
Nalaz (pikanje ne boli uopće) je to i pokazao.
Napomenuo bih da nisu radili lumbalnu punkciju, zbog toga što imam dijagnosticiranu i primarnu i sekundarnu trombofiliju (pijem Martefarin) pa smo radili ono što smo mogli i odlučili se za plazmaferezu.
Eh to sada dolazimo do mojeg najstresnijeg dijela ikada u svim bolnicama u kojima sam bio.
Trebalo je dati urin da nefrolozi odrede kako ćemo najbolje odraditi plazmaferezu - ugradnjom cvk-a (centralnog venskog katetera).
Bilo je pitanje gdje, u vrat ili u ključnu kost.
Za to im je trebao nalaz urina, a budući da sam se iscijedio*, čak niti uz 3l popijene vode (odvratnog metalnog okusa) nije išlo i jedino moguće je bio urinarni kateter.
Iako su cure/sestre bile divne, nije pomoglo - jako jako neugodno iskustvo.
Jedna je sestra rekla ''ma samo se smirite gospon, samo se smirite i opustite gospon Hozntregeru'' - NEEE, nisam mogao.
No, kada su došle do kraja, urina je izašlo preko 2l
Sve je bilo lakše i jedan divan, ma što divan, predivan specijalizant iz Osijeka, dr. Popović je u razgovoru sa mnom, ipak vjerujem ''odigrao veliku ulogu'' i pokušao urgirati da se ugradi CVK u ključnu kost.
Odmah isti dan su mi ugradili CVK u ključnu kost - doktorica je bila prekrasna i rekla je ''ako neće ići u ključnu kost, onda idemo u vratnu žilu''.
Dečko/medicinski tehničar koji me vozio je jedan od trojice najdivnih medicinskih tehničara koje sam ikada upoznao, ali o njima u posebnom odjeljku.
Sve vidi i sve primjećuje.
Nakon ugrađenog CVK, a budući da sam izgubio osjet žvakanja i ''skoro gutanja'' su me nakon ručka prebacili na kašastu hranu.
Noć kao takva, je prošla jako jako teško.
Bol neopisiva, nogu kao da nije bilo, ruke isto tako.
Vlažna komorica na lijevom oku, usta grozna, nisam mogao pričati, jako malo.
Da skratim priču, radio sam 5 plazmafereza u razmaku od 2 dana.
Tek nakon zadnje sam osjetio neki pomak i tek sam onda NEKAKO mogao sam do toaleta - to mi je bilo najteže.
Opcija su bile ili pelene za odrasle (na to nisam pristao, jer nisam želio izgubiti svoje dostojanstvo) i/ili urinarni kateter.
Da, morao sam si i čepiće za stolicu stavljati, jer sam sa svojih 3-4 stolice dnevno spao na JEDNU stolicu u 3-4 dana.
Bilo je grozno, bolno, nestabilno, jadno.
Najgore od svega je bilo što sam se na neki način morao učiti ponovno govoriti, jesti, gutati, piti tekućinu.

Zadnji tjedan

To je možda bio i ''najblaži dio'' boravka na Rebru.
Čim sam uspijevao ići do toaleta sam, uz ogromno šepanje, maltene puzajući, bilo je lakše.
Mogao sam se i oprati.

Osoblje

Ono što sam doživio od cura (medicinskih sestara i glavne sestre) i dečkiju (medicinskih tehničara), liječnika, fizioterapeuta/fizijatara me je uvijek raznježilo.
Toliku razinu empatije, srčanosti, želje, volje za pomoći, brige nisam u svome ''bolničkom životu'' doživio - bio sam u mnogo bolnica.
Jednostavno su cure i dečki svaki put kad su stigle u našu sobu (Dvojka), uvijek sve sa smiješkom odrađivali da ih je bilo milina gledati, slušati, trpiti injekcije, uzimati lijekove.
Stvarno im svima treba dići spomenik.
Čast mi je što sam ih upoznao i imao priliku s njima provesti svoja tri tjedna Rebra.
Čak i sestre koje su uvodile cijev u spolovilo (urinarni kateter) su mi bile drage
Sad se malo šalim, jer je sve iza mene, ali nije mi bilo do šale.
Cure i dečki su svoj posao, gledajući iz moje perspektive odrađivali 201% stručno.
Prekrasni, predivni, prestručni ljudi.
Povrh svega im se divim što su me dva tjedna trpili i vodili kao malo dijete do toaleta, sam nisam nikako mogao.
Samo do toaleta, sve ostalo sam želio sam odraditi, a onda me vodili i natrag do kreveta.
Čak su me dvaput i prali, jer nisam mogao sam - to mi je bilo jako jako neugodno, ali oni su to sa smiješkom na licu radili - predragi su bili.
Moje su srce osvojili toplinom i zauvijek će jedan dio srca biti njihov.
Neću ih imenovati, ali ako ikada naiđu na ovaj post neka znaju da sam ''onaj koji je ležao do prozora i gnjavio ih za pomoć do toaleta''.
Nikada ih neću zaboraviti

Liječnici su s druge strane bili preprepredivni.
Toliko pažnje, suosjećanja, stručnosti, mirnoće, baš i nisam doživio.
Svi oni, ali naročito profesorica Bilić, dr. Sitaš i dr. Popović su mi spasili život.
Jedna osoba, namjerno neću reći koja, mi je rekla ''Zdenko, jel znate koliko ste sretni, da ste samo došli jedan dan kasnije umrli biste.''
Ono što sam primijetio jest da sam bio najmlađi na Odjelu - ipak sam pred kraj hodao hodalicom i vidio suborce sa Odjela.
Liječnici su svi (velika većina) bili moja generacija i vidjelo se da se prema meni odnose kao prema prijatelju, više to nego prema pacijentu.
U svakoj viziti, čak i mimo toga su bili baš čeče, svi.
Apropo vizita, zbog svojih dijagnoza sam jedini imao desetak posjeta studenata koji su trebali na mojem primjeru vidjeti kako se neke neurološke bolesti manifestiraju i to im je bila podloga za kolokvij - nadam se da su ovi ''moji'' studanti o prošli onaj koji im je bio
Rekao mi je jedan, od dečkiju iz sobe ''Zdenkec, ti si njima držao predavanje o svojim bolestima, bez da te išta pitaju''
Zdenko Hozntreger is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2020., 16:52   #19
Dečki iz sobe

1. Moram početi od meni najdražeg
Nažalost on nije bio dovoljno jak i napustio nas je.
Lažem...bio je enormno jak, ali je život koji ga nije mazio, bio jači.
Napomenuo bih da sam abnormalno sramežljiva osoba, abnormalno povučen i tih, ali oko nekih ljudi sam jako glasan, dosadan, ali samo zato jer su mi dragi.
Ovaj čovjek, koji mi može biti otac, je kod mene pobudio veliko prijateljstvo, u desetak dana sam ga zavolio više nego neke kolege koje poznajem od prvog radnog dana.
Predivna, prečarobna osoba - a takva mu je i obitelj.
Tihog je čovjeka pretvorio u glasnog.
Vidimo se ''gore'' prijatelju, potrudit ću se.

2. Jedna apsolutna legenda.
Nisam vidio niti čuo čovjeka koji tako glasno može hrkati.
Koji može tako puno pričati i spavati.
Dobar kao kruh, ni mrava ne bi zgazio, ali se jako gubio.
Nadam se dragi moj da si doma, sa svojom obitelji.

3. Malo stariji gospon iz južne Dalmacije - prezakon barba.
Čovjek koji je bio zakon i kojeg mi je bila čast upoznati.
Smiješan - neću opisivati detalje, ali smo se tako slatko smijali - koliko smo mogli u svoj svojoj boli.
Idi u ribe dragi moj Barba, pazi na se, ženu, unučad, a ostalo....ostalo ću ti reći kad se vidimo nekad, negdje.

4. Još je bio jedan simpa dečko (50+) u čijem smo društvu kratko uživali, ali dovoljno da mi poraste u očima.
Sjajna osoba, divan i pametan čovjek.
Živimo u maltene istom kvartu pa sam siguran da ćemo se viđati.

Kraj bolnice i Varaždinske Toplice

Onda je polako došao taj 7.2. i polako su me otpustili iz bolnice.
Neću lagati, ali bilo mi je teško.
Na što će se mnogi začuditi, ali jako se vežem za ljude i neko vrijeme su mi nedostajali.
Ljudi - NE bolnica.

Dolaskom u Toplice (vozio me Sanitet) sam odradio sve potrebno, pregled....i dali su mi prepisane terapije.
Odmah sam prvi dan vježbao i kao za inat, neka se reakcija desila i opet sam 10.2. završio na Hitnoj u OB Varaždin.
Detalji nisu bitni.
Odlučili smo svi + moji liječnici koji me 30+ godine prate (iz ZG) da nećemo ići u operaciju - prerizična - mogao bih ''ostati na stolu.''
Kako su terapije tekle, moram priznati da sam uz svoju fizioterapeutkinju prošao sve i svašta, uživao i polako iz dana u dan napredovao.
Iz invalidskih kolica sam došao do hodalice (u kojoj ću ostati još neko pooooduže vrijeme).
U Toplicama sam bio mjesec dana, kažu cure (liječnica i fizioterapeutkinje) da sam napredovao.

Ono što bih izdvojio:

1) ljudi su bili predivni.
Cure - fizioterapeutkinje su bile predivne.
Jako stručne, empatične, drage, pomagale su i pomogle
Bio je i jedan, tj. dvojica fizioterapeuta - zakon dečki.
Moja pratnja do vježbi i do sobe - mnogi od nas koji suse teško kretali su imali pratnju - prepredivna osoba.
Pacijenti - jedan čovjek koji mi može biti djed (skoro 80 godina) je u top 5 ljudi koje sam ikada upoznao - van obitelji.
Dragi moj Plačko (''pokaži mi krivi prst i plakat ću'' )
U Toplicama sam upoznao i dvije majke, jedine osobe koje su bile meni blizu po godinama.
Opće je poznata stvar da su rijetki mladi ljudi bolesni pa smo nas troje uglavnom bili u društvu ''iskusnijih'' ljudi, ali dobro smo se slagali.

2) malo jednoličan meni (menu - jelovnik)
O tome baš i neću.

3) sobe relativno okej.

Ukupan dojam: 4,5/5

Sad su mi rekli da mi slijedi oporavak od cca 6mj-3godine - što se tiče GBS-a.

Onda slijedi borba do kraja života što se osnovne dijagnoze tiče, ali o tome, ako ću ikada, u odgovarajućem topicu.
O mojoj osnovnoj dijagnozi znaju 2 osobe van obitelji i volio bih da tako i ostane.
(tromboza/trombofilija je nastala kao posljedica nepažnje liječnika i kao posljedica osnovne dijagnoze).

P.S. Još jednom isprike za double post
Zdenko Hozntreger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2020., 05:36   #20
Nažalost evo i ''triple-post'', jer eto, ne mogu editirati prethodne

Zaboravio sam dodati da je VELIKU ulogu odigrala i liječnica, predstojnica Odjela u Toplicama, doktorica Kolarić.
Toliko dragu, veselu, stručnu osobu dugo dugo nisam vidio.
Čak i onaj jedan trenutak pred rođendan je učinila manje stresnim.
Doktorice, hvala Vam na svemu i vidimo se iduće godine

Ono možda malo zastrašujuće jest to da iako sam zbog osnovne dijagnoze većinu vremena proveo u krevetu, skoro mjesec dana se uopće nisam kretao, vertikalizirali me jesu.
Međutim, jedini ''normalni hod'' mi je moguć uz hodalicu.
Bez hodalice sam ''siromah'' koji ne može ni par koraka normalno hodati.
---> vježba, vježba i samo vježba.

Eto, ne znam postoje li kakva pitanja vezana uz cijeli GBS, ali za ono na što vam svima mogu odgovoriti, stojim vam na usluzi.
Bilo je tu i tlakova (jako visokih), variranja vrijednosti PV i PV INR, nemogućnosti mokrenja i stolice (bio je zahvaćen i taj živčani sustav), jako jakih bolova - prešao sam sa 2 tablete na njih 6, isprobavanja kašaste hrane, veselja medicinskog osoblja kad smo ponovno prešli na krutu hranu pa sam se učio ponovno jesti i koječega drugoga, ali da sam pisao u detalje, mogao sam cijeli roman napisati.

Nisam podosta vremena pisao na Forumu niti imam namjeru nešto pretjerano više pisati, ali ovaj topic je u ''Pretplatama'' i na svako i za svako pitanje upućeno meni ću se vratiti i pokušati vidjeti znam li odgovor.

Ovo je ozbiljna bolest, jako je opasna i rijetka (ako sam dobro vidio 1:100.000).
Može doći u blagom i jačem obliku.
Pratite sve znakove, pazite se i budite jaki.
Zdenko Hozntreger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.