Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2015., 10:15   #2261
jutros sam vidio pri cesti na ulazu u dvorište, dakle na zemlji. sliči na vjevericu, prevelika za kunu. rep joj puno veći od tijela, položen. totalno je crna. kada me opazila izdaleka pobjegla je susjedima u travu
Gazda Joza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 16:28   #2262
ZNAČI ovakvog kapitalca nisam nikad u životu vidjela!
Živim u gradu, u Slavoniji, i u dvorištu iznad posađenog gaveza skužim pauka pa brat bratu mislim da je dobra 4 cm kad se raširi, možda i 5 cm. Ma ogromno nešto.. nisam imala sa čime usporediti jer sam mu se bojala prići bliže, ali mu vidiš na nogama nekakve bodlje, a mreža mu se rasprostire preko 2 metra i u sredini ovako jako lijepo ispletena.

Malo sam se uplašila jer nikad nisam vidjela tolikog pauka u Slavoniji, ne znam, zna li itko koja je vrsta?

Evo slika: ( na zadnjim slikama se baš izbliza vidi )

















leptiric3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 03:32   #2263
Križar, klasičan za ovo područje.
Imam ih u dvorištu svake godine.

Mogu izrasti prilično veliki i djeluju opako, al gotovo su bezopasni.
lik_vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 13:57   #2264
Stvarno? Hvala ti na odgovoru.. nisam imala pojma da u ovako ruralnim dijelovima mogu narasti ovakve grdosije. Bacila sam mu muhu i omotao ju je u roku 2 sekunde, za razliko od onih kućnih koji motaju sat vremena prije nego počnu papati.
leptiric3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:31   #2265
Da, ima slabiji otrov od recimo pčele.
Nije ni agresivan (prema ljudima).

A ko mali sam ih se isto plašio, kad djeluju onako egzotično opasno.
lik_vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 08:16   #2266
Buduća princeza

Ovo čudo je dugačko oko 10 cm, a debelo oko 1,5-2 cm.
U što će se pretvoriti?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 20:40   #2267
ovaj pauk je nađen u šumi, razapeo je mrežu između dva poprilično raširena stabla.
dobro da sam ga primijetil
http://s17.postimg.org/qxx7n0f67/Untitled_1.jpg
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 22:13   #2268
Quote:
leptiric3 kaže: Pogledaj post
Stvarno? Hvala ti na odgovoru.. nisam imala pojma da u ovako ruralnim dijelovima mogu narasti ovakve grdosije. Bacila sam mu muhu i omotao ju je u roku 2 sekunde, za razliko od onih kućnih koji motaju sat vremena prije nego počnu papati.
Možeš slobodno baciti još koju. I ja im ponekad ubacim nešto u mrežu
U zadnje vrijeme komarce obavezno bacim pauku. Nije nešto, ali se ni jednom nisu bunili, pa vjerujem da su sretni.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 12:44   #2269
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
ovaj pauk je nađen u šumi, razapeo je mrežu između dva poprilično raširena stabla.
dobro da sam ga primijetil
http://s17.postimg.org/qxx7n0f67/Untitled_1.jpg
Križar.
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 15:01   #2270
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ovo čudo je dugačko oko 10 cm, a debelo oko 1,5-2 cm.
U što će se pretvoriti?
Gdje si ga nasao? Vjerojatno nije jedini u blizini i ima ih jos.

Ne tvrdim odmah da je, ali cim sam vidio sliku pomislio sam da se radi o Vrbotocu (Cossus cossus).

Evo i korisnih informacija o njemu iz literature. "Debeo, zdepasti leptir sivosmede boje, duljine do 4 cm te raspona krila do 10 cm. Gusjenica u ranim razvojnim stadijima mesnato-crvena, a kasnije na trbuhu zuta. Odrasla gusjenica oko 10 cm dugacka, jedna od nasih najkrupnijih licinki medu leptirima. Izlucuje dosta jak miris po drvnom octu. Vrbotoc je poznat kao stetnik vrbe i topole, ali moze se javiti na mnogim drugim drvenastim vrstama (brijest, joha, breza, hrast, lipa, jasen, bukva, javor te drvo vockarica). Vrbotoc napada uglavnom starija stabla sa dobro razvijenim deblom. Imaga se roje u prvoj polovici ljeta, lete nocu, a danju se zadrzavaju na deblima sklopljenih krila pripijenih uz koru. Zenka ima dugu leglicu pomocu koje ulaze jaja u pukotine kore, u skupinama od 15-20. Jedna zenka moze odloziti do 700 jaja, a odlaze ih iznad vrata korijena do otprilike 1 metra od povrsine tla. Jajne gusjenice se legu nakon 14 dana i odmah se pocnu ubusivati u drvo. Hodnici su nepravilni, do jedan metar dugacki. Hodnike izgrizaju u potpuno zdravim dijelovima stabla stoga ga smatramo primarnim stetnikom. Razvoj gusjenice traje 2 godine, pri cemu citavo vrijeme razvoja ostaje u drvu, a ponekad se seli iz stabla na drugo stablo. Najcesce se sele prije kukuljenja i traze skrovito mjesto za kukuljenje. U vecini slucajeva ostaju do potpunog razvoja u jednom drvetu. Prije kukuljenja privuku se blize povrsini. Nakon izlaska imaga na povrsini debla neko vrijeme zaostaju kukuljicini svlakovi umotani u kokon od piljevine i napola vire iz hodnika. Vrbotoc ponekad moze biti ozbiljan stetnik, podjednako fizioloski i tehnicki. Cesto napada isto stablo i vise godina, a na jednom se stablu moze naci i do 200 gusjenica. Napadnuto stablo se susi, cesto i prelomi. Od prirodnih neprijatelja isticu se osje najeznice i muhe gusjenicarke."
Poprilicno sam siguran da se radi o Cossus Cossus, neka me netko ispravi ako grijesim. Ako mozes, provjeri u blizini odakle je eventualno mogao doci.
__________________
The Truth Is Out There

Zadnje uređivanje Aeternus : 20.09.2015. at 15:12.
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 23:20   #2271
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Križar.
thx

Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
Evo i korisnih informacija o njemu iz literature.
Iz koje literature? Inače ako može koja preporuka glede relativno češćih bića, nije naodmet
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 08:59   #2272
Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
Gdje si ga nasao? Vjerojatno nije jedini u blizini i ima ih jos......
Vozao se biciklom, uz Kupu, kroz Stari Farkašić 13. rujna oko 17,30 sati - mrcina prelazila cestu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 22:46   #2273
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
... I ja im ponekad ubacim nešto u mrežu.
U zadnje vrijeme komarce obavezno bacim pauku. Nije nešto, ali se ni jednom nisu bunili, pa vjerujem da su sretni.

Pauci vjerojatno jesu, ali zato komarci i muhe sigurno nisu.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 22:51   #2274
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
Pauci vjerojatno jesu, ali zato komarci i muhe sigurno nisu.
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 21:42   #2275
Uocih neki dan neko gljivoliko stvorenje, pa sto bi to moglo biti?

__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 22:50   #2276
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
Iz koje literature? Inače ako može koja preporuka glede relativno češćih bića, nije naodmet
Iz skripte "(Primijenjena) entomologija" ali tu su prvenstveno zastupljeni, da tako kazem, sumski stetnici.

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Vozao se biciklom, uz Kupu, kroz Stari Farkašić 13. rujna oko 17,30 sati - mrcina prelazila cestu!
Ok onda, ma mislio sam da je negdje u tvojoj okucnici/dvoristu pa sam zato pitao.

Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Uocih neki dan neko gljivoliko stvorenje, pa sto bi to moglo biti?

Nisam strucnjak pa i nisam bas siguran na temelju te dvije slike, ali mozda se radi o Laetiporus sulphureus odnosno zutom kruhu.
Netko strucniji i iskusniji neka ispravi ako grijesim.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 19:35   #2277
Sorry zbog loše fotke no ovaj pauk je jako sitan. Dužine otprilike 1 mm, šeće po cijeloj dužini stropa u zgradi u Novom Zagrebu. Papagaj ga je uočio iznad svoje glave, prepao se i pobjegao sa stalka.

Link na sliku
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 19:25   #2278
kakav je ovo div?
http://s18.postimg.org/944bv1ygp/image.jpg
_filo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 19:28   #2279
Quote:
_filo kaže: Pogledaj post
Ajme prekrasna slatka mala čupavica



Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 20:03   #2280
Question

Koja je ovo ljepotica? Ova je otprilike 2 cm, još nisam vidio tako velike po mom zidu.

discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.