Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2007., 17:48   #61
Ispricavam se sta vam ulecem u diskusiju ali imam jedno pitanje. Zna li netko postoji li negdje u Rijeci tecaj arapskog jezika? Kako cu poslom biti vezan za zemlje Perzijskog zaljeva htio bih nauciti barem dovoljno da se mogu sporazumjeti, odnosno da se ne izgubim kad sam u gradu.

I jos jedno pitanje - da li u Iranu govore isto taj Fusha jezik ili neki drugi?
Nedavno sam bio u Saudijskoj arabiji, Emiratima i Iranu i meni se (barem fonteski) Iranski jezik razlikovao od jezika kojim govore u Emiratima i SA...

Pozdrav...
An'Lyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 18:03   #62
Quote:
An'Lyn kaže: Pogledaj post
Ispricavam se sta vam ulecem u diskusiju ali imam jedno pitanje. Zna li netko postoji li negdje u Rijeci tecaj arapskog jezika? Kako cu poslom biti vezan za zemlje Perzijskog zaljeva htio bih nauciti barem dovoljno da se mogu sporazumjeti, odnosno da se ne izgubim kad sam u gradu.

I jos jedno pitanje - da li u Iranu govore isto taj Fusha jezik ili neki drugi?
Nedavno sam bio u Saudijskoj arabiji, Emiratima i Iranu i meni se (barem fonteski) Iranski jezik razlikovao od jezika kojim govore u Emiratima i SA...

Pozdrav...
U Iranu govore perzijski koji nema veze sa arapskim....arapski spada u semitsku grupu jezika a perzijski u indoiransku odnosno indoevropsku
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 18:25   #63
Hvala na brzom odgovoru .
Znaci ipak sam dobro skuzio da se razlikuju . Moram priznati da mi se perzijski jezik jako svida za slusati. Bas mi je bio nekako ugodan za uho iako nisam pojma imao o cemu govore.
Nego, to onda znaci da se Saudijci i Iranci ne razumiju medusobno?
An'Lyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 18:36   #64
Quote:
An'Lyn kaže: Pogledaj post
Hvala na brzom odgovoru .
Znaci ipak sam dobro skuzio da se razlikuju . Moram priznati da mi se perzijski jezik jako svida za slusati. Bas mi je bio nekako ugodan za uho iako nisam pojma imao o cemu govore.
Nego, to onda znaci da se Saudijci i Iranci ne razumiju medusobno?
Pa ne....sada ne znam da li se u Iranu koristi i arapski pa po sistemu dvojezicnosti vecina Iranaca kuzi arapski....
Mozes malo proguglati, utipkaj Iran, pa vidi.....
Perzijski je srodniji nasim indoevropskim jezicima (slavenski, germanski itd) nego arapski.
Svi imaju izvornu postojbinu negdje u Indiji pa su se onda rasirili prije vise tisuca godina...
Arapski i drugi semitski (jevrejski) jezici su originalno sa Bliskog Istoka i otud su se rasirili po Sjev Africi i drugdje.

E sad da li su u dodiru dvaju civilzacija, sa sirenjem islama u Iranu i arapski postao jedan od sluzbenih jezika ne znam
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 18:39   #65
Quote:
An'Lyn kaže: Pogledaj post
Hvala na brzom odgovoru .
Znaci ipak sam dobro skuzio da se razlikuju . Moram priznati da mi se perzijski jezik jako svida za slusati. Bas mi je bio nekako ugodan za uho iako nisam pojma imao o cemu govore.
Nego, to onda znaci da se Saudijci i Iranci ne razumiju medusobno?
Je, perzijski je puno ljepši i tečniji od arapskog, bar meni.
Evo ti jedna dobra stranica za perzijski www.easypersian.com
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 19:15   #66
Meni se isto učinio interesantan arapski, ali me "odbila" tolika različitost.Čitao sam da se npr. Alžirci i Egipćani teže praktički ne razumiju ( možda krivi primjer, ali uglavnom, različite države, različiti oblici arapskog ).
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 09:42   #67
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Meni se isto učinio interesantan arapski, ali me "odbila" tolika različitost.Čitao sam da se npr. Alžirci i Egipćani teže praktički ne razumiju ( možda krivi primjer, ali uglavnom, različite države, različiti oblici arapskog ).
pa isto kao i brazilski i luzitanski portugalski ili svicarski njemacki i njemacki njemacki.
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 23:38   #68
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
pa isto kao i brazilski i luzitanski portugalski ili svicarski njemacki i njemacki njemacki.
Hm, mislim da nema tolike kao među arapskim jezicima.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 23:49   #69
Zna li netko kakva je orijentalistika na Filozofskom?? I što se uči? Je li arapski ili mješavina više jezika?
Nema linka na njihovoj stranici...
karenjina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 23:50   #70
...

Quote:
karenjina kaže: Pogledaj post
Zna li netko kakva je orijentalistika na Filozofskom?? I što se uči? Je li arapski ili mješavina više jezika?
Nema linka na njihovoj stranici...
arapski možeš učiti u Centru za stane jezike pri Filozofskom fakultetu ili u sklopu studija turkologije, ali ako ti je najviše do arapskog onda na tečaj u Centar.
samo ne znam da li će se na jesen formirati još jedan početnički tečaj.
za sada postoji jedna grupa prvog i jedna drugog stupnja.


za orijentalistiku - nemam pojma, ali ovo znam sigurno.
ya rayeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 09:22   #71
Quote:
Rocky_Balboa kaže: Pogledaj post
Kejfe haluke ja uhti?
wa hamdulila habibi!

Šu fi andak?

p.s. Tražim nekoga tko bi mi mogao dati instrukcije arapskog jer 1400 kuna za tečaj nemam.

Znam krnje pričat, abecedu cijelu i pisat, čitat, samo ne znam pričati tečno i to bih htio želio naučit.
Leveler is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 08:39   #72
Pitanjce za sve...
Jucer dobio pismo ...primljen na arapski... kurs je preko interneta i ovaj dio se svodi vise-manje samo na nauciti pisati i osnovne stvari. Kasnije ide i nastavak tj. nastavci.
Eh sad ja se pitam kog vraga ja to zatrazih jer nisam bas dobar s vremenom...
Meni bi u biti trebalo samo pasivno znaje...
Imam prijatelja Marokanca koji tvrdi da je arapski laksi za nauciti od indo-europskih jezika. Eh al njemu je arapski il neka vrsta arapskog maternji i mozda mu to tako zvuci.
Ima li neko ko moze nabaciti 2-3 pametne bez foliranja i uvelicavanja?
Zahvalan
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 08:14   #73
Quote:
Farasha kaže: Pogledaj post
Što mislite o ideji učenja arapskog jezika?
Upisala sam se na tečaj i kad sam rekla nekim ljudima- oni su počeli jezik povezivati s tom kulturom.. neki su me čak i napali.
Vlastita majka se boji za mene, kaže da mi nije slučajno palo na pamet udati se za nekog šeika (hehe..).

Općenito- zanima me što mislite o tom jeziku?
sviđa mi se naravno.a gdje ideš na tečaj?mene zanima i turski također.
gdje ideš?
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 08:16   #74
Mislim da ima tečaj na filozofskom. (ali mislim.Tek ću od 10.mjeseca vidjeti)
__________________
Never forget who you are, for surely the world won’t. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you
Lapsus perpetuus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 08:54   #75
i ja tak mislim.
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 19:48   #76
Quote:
Leveler kaže: Pogledaj post
wa hamdulila habibi!

Šu fi andak?

p.s. Tražim nekoga tko bi mi mogao dati instrukcije arapskog jer 1400 kuna za tečaj nemam.

Znam krnje pričat, abecedu cijelu i pisat, čitat, samo ne znam pričati tečno i to bih htio želio naučit.
šta je 1400 kuna?
jedan stepen ili nešto drugo?
Saudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 12:29   #77
Jel ima u Zagrebu neko arapsko kulturno društvo gdje se arapski može mukte učit ?
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 16:40   #78
Besplatno? To nećeš naći nigdje. Čak i učenje hebrejski u Židovskoj općini moraš platiti.
__________________
Never forget who you are, for surely the world won’t. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you
Lapsus perpetuus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 08:23   #79
Quote:
Lapsus perpetuus kaže: Pogledaj post
Besplatno? To nećeš naći nigdje. Čak i učenje hebrejski u Židovskoj općini moraš platiti.
He he, zašto me to ne čudi?!
Meni je arapski, ok. Počeo sam sam nešto učiti, al pismo mi još uvijek nije jasno...
Brad O'daily is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 12:38   #80
Quote:
Lapsus perpetuus kaže: Pogledaj post
Besplatno? To nećeš naći nigdje. Čak i učenje hebrejski u Židovskoj općini moraš platiti.
Ako si student - na FF-u oboje je besplatno...
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.