Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2002., 14:06   #61
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Luca...

Quote:
Dav kaže:


1. Nasi lijecnici na fakultetu imaju u najboljm slucaju samo jedan usputni kolegij vezan uz nutricionizam pa tako i za vitamine. Njihovo znanje po tom pitanju je nula. Oni koji nesto malo znaju se vec svrstavaju u "alternativce"... Dakle, nije ni najmanje cudno sto mu nitko nije rekao da itamini mogu biti stetni - vecina njih nema ni pojma sta je to ni da uopce trebaju.

2. zbog zagadjenja se u stanicama brze i nekontroliranije desavaju oksidativni procesi
1. eh, da, ali nisu niti svjetski lijecnici bolji. konkretan slucaj nije bio u HR... ne krivim posebno lijecnike. ljudi masovno ne znaju nista o vitaminima a ono sto znaju je iz reklama. zato i piskaram ovdje...

2. ne razumijem. dokaz?
nismo li ustanovili da se je oksidacija uzrokovana kisikom? kakve veze onda ima gradski zrak s oksidacijom? (ima veze sa svacim drugim, ali s oksidacijom?)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 14:06   #62
Zanimljivo da u blizhoj okolini znam za tri primjera osoba s povishenim bilirubinima odnosno nekim drugim promjenama koje ukazuju na poteshkoce s jetrom, a sve su uzimale cedevitu u vecim kolichinama od nekoliko zhlichica dnevno...

Sluchajnost
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 14:08   #63
Quote:
magic kaže:
Na svom vlastitom primjeru uvjerila sam se kako se ISKLJUCHIVO preparatima ne mozhe odrzhavati normalna ravnotezha i stanje u organizmu. Ako negdje postoji manjak, to se MORA regulirati na drugi nachin, vitaminski preparat pomoci ce trenutno, no trebalo bi ukloniti uzrok manjka, odnosno promijeniti navike. Bez toga s vremenom ce organizam sve te vitaminske pripravke ~ bez obzira na cijenu i kvalitetu jednostavno prirodnim putem eliminirati iz organizma kao vishak tvari.

To se meni konkretno dogadjalo sa zheljezom. Sve dok nisam rjeshila uzrok svoje anemije, nichime nisam mogla nadoknaditi manjak, odnosno svaki pripravak djelovao je mjesec-dva a onda je zavrshavalo povracanjem, proljevom, muchninama i josh loshijom krvnom slikom.
Ovo apsolutno stoji. Manjak nekog vitamina i minerala najcesce nije uzrokovan njegovim manjim unosom u organizam, nego nemogucnoscu apsorpcije istog. Sa zeljezom je najcesce tako.

Isto tako, iskljucivo pripravcima se ne moze osigurati dovoljna kolicina vitamina ukoliko im ne "pripremimo teren".

Medjutim, isto tako, kad je sve u najboljem redu, jos uvijek ne dobivamo dovoljno, ponekad nekih, ali vrlo cesto i svih vitamina i minerala jer ih u hrani koja nam je dostupna jednostavno vise nema u dovoljnoj mjeri.

Ni voce ni povrce vise nije sto je nekad bilo...
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 14:14   #64
Quote:
magic kaže:
Zanimljivo da u blizhoj okolini znam za tri primjera osoba s povishenim bilirubinima odnosno nekim drugim promjenama koje ukazuju na poteshkoce s jetrom, a sve su uzimale cedevitu u vecim kolichinama od nekoliko zhlichica dnevno...

Sluchajnost
Nije.

Cedevita je jako ukusna, ali je dokazano smece i vrlo diskutabilna u vecim kolicinama od jedne salice dnevno (ovo je informacija iz prve ruke od osobe koja ju je testirala... naravno, nema sanse da se ovako "dobar" proizvod javno proglasi losim).

Cedevita svojim sastavom NIJE vitaminski preparat jer su kolicine vitamina u njoj smjesno male. No s druge strane, drugi (pomocni) sastojci ju cine izrazito nezdravim proizvodom.

Ne vjeriujes valjda reklamama?

Svaki cigo svoga konja hvali...
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 14:19   #65
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Luca...

Quote:
luca kaže:
2. ne razumijem. dokaz?
nismo li ustanovili da se je oksidacija uzrokovana kisikom? kakve veze onda ima gradski zrak s oksidacijom? (ima veze sa svacim drugim, ali s oksidacijom?)
Kaj ti nije jasno?

Da, oksidacija JE uzrokovana kisikom. To je proces kojim se u stanici oslobadja energija potrebna za njen rad.

U gradskom zdraku ima kisika, ali ima i drugog smeca koje proces oksidacije u stanicama cini pogubnim za stanicu.

"Antioksidans" nije element koji sprecava oksidaciju (bez obzira na tako "mudro" ime), nego element koji kontrolira taj proces kako ne bi bio poguban za stanicu.
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 14:25   #66
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Luca...

sto mi nije jasno? ovo:

Quote:
Dav kaže:
U gradskom zdraku ima kisika, ali ima i drugog smeca koje proces oksidacije u stanicama cini pogubnim za stanicu.
Je l' sad jasnije?
nije. gdje je objasnjenje za ovu tvrdnju (drugi put)?
na koje tvari konkretno aludiras? u kojim su koncentracijama te tvari? u kojim su koncentracijama te tvari unutarstanicno? koji je mehanizam djelovanja te tvari na oksidaciju kisikom?
ovo sam pitala...

oksidacija je uvijek pogubna za stanicu, ali nuzna je aerobima. mene zanima konkretno ovo sto sam gore pitala.

btw, o atioksidansima uopce necu raspravljati jer ne postoje. postoje oksidansi i reducensi
btw2, nisam nista pitala o reducensima, hvala lijepa
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 14:26   #67
Quote:
Dav kaže:
Ne vjeriujes valjda reklamama?

Svaki cigo svoga konja hvali...
Ja ne. Ja ju ne konzumiram niti ne kupujem, a Junioru spremam limunadu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 20:57   #68
Quote:
I kod vitaminskih i inih preparata rukovodim se zdravoseljachkom logikom ~ shto ih vishe i cheshce uzimash, to ce ti sve slabije djelovati. Bash kao i antibiotici, analgetici i sedativi.
Zdravo razmisljanje. Puuuuuno vise da nego ne. Za princip je definitivno DA.

Dav, vidio si RDA doze. Jesil provjerio doze u vocu i povrcu? Da rezimiramo, doze u povrcu i vocu kad sve skupa zbrojis, kad uzmes da jedes puno voca i povrca, koje je tehnicki kvalitetno obradjeno, opet ispada da su doze ispod RDA. Doze kod prehrane koju smatramo zdravom (puno vitamina, vlakana etc) ispada da nije dovoljno kvalitetna po RDA. A to nije tocno.

No, cak i da kazemo da je RDA zakon, sto mozemo isfurati kao OTPRILIKE, pogledaj sada sve te preparate. Vitaminske. I pogledaj doze. Ispada da su te doze recimo 3-20 x vece nego sto ih MOZEMO unositi zdravom prehranom koju smatramo nekim optimumom. Kad naviknemo organizam na kolicine koje su cak iznad RDA, tada organizam niti ne prospreira mnogo od toga. Jer sve su to farmakoloski aktivne tvari sto pomicu dinamicku ravotezu u urganizmu. I krajnji ucinak je suprotan od onog sto mu je bio cilj.

I naravno, da dodam. Od hipovitaminoze niko umro nije (mislim na danasnjicu, ne na kolumba), a od hipervitaminoze su umrli mnogi.

Sve u svemu, jedna multivitaminska tableta tjedno je vise nego dovoljna kao dodatak uz ZDRAVU prehranu. Uz nezdravu prehranu, bolje mijenjajte vid prehrane jer vitamini su dvosjekli mac kao i sve ostalo. A i tom slucaju, ne bi furo vise od 2-3 multivitamina tjedno.

Za kraj, vitamini se koriste samo kod realnih vitaminskih manjaka i pri akutnim stanjima povecanog stresa. Sve ostalo je gotovo pa stetno.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 21:36   #69
Glede Cedevite - bljak bila, i takva ce i ostati. Ne kuzim ljude koji to piju, meni je od toga bolji cak i onaj sok koji se razrjedjuje s vodom. A ne pijem ni to.

Glede oksidacije - najjace su mi one kremice protiv starenja koje sadrze kisik. Stvarno ne znam da li kozmeticka industrija nas sve smatra mentalno retardiranima ili tko tu koga j... u mozak

Ovako, mene bi interesiralo da li je netko uzimao preparate ginsenga i ginka bilobe i cemu to zapravo moze pomoci i u kom smislu? Cula sam da bi to bilo ok za koncentraciju i lakse ucenje.

Ja se bas ne kljukam vitaminima, vjerojatno najvise jer sam lijena redovito uzimati ikakve tablete...Imam par razlicitih flasica u svom ormaricu i to sve uzimam povremeno.

C vitamin, onaj najjeftiniji od Plive uzmem u konjskoj dozi kad osjetim da me "hvata" neka viroza...Po jedno 3 grama. Inace, cula sam bapske price o izazivanju abortusa pijenjem enormnih kolicina askorbinske kiseline, mislim da sam procitala 8-12 g 5 dana za redom, najcesce u kombinaciji s jos nekim biljkama.
Isto tako, kad imam feeling da cu biti bolesna, nakapam si 20 kapi tinkture Ehinacee i uzmem par kapi maticne mlijeci (to vam je ono od pcela). Mogu reci da vec jako dugo nisam bila bolesna, mislim da ovo dosta dobro "radi".

Isto tako, povremeno pijem Nutrival, to je formula za kosu - vecinom elementi u tragovima, b-komplex i neke aminokiseline. To mi je dosta pomoglo kad mi je kosa padala, a i inace imam slabu kosu i nokte.

Mislim da bih trebala uzimati nekakav Ca jer ja zapravo uopce ne konzumiram mlijeko i jogurt, a sir isto rijetko. Istina da se osteoporoza u prvom redu prevenira vjezbanjem, odnosno mehanickom silom usmjerenom na kost koja se onda pregradjuje i odrzava gustocu, ali ipak.....Imate neku ideju, neki dobar preparat?

Inace, prehrana mi je ocajna - uglavnom studentske menze, ne vjerujem da tamo vitamini i dr. korisne tvari prezive ono njihovo prekuhavanje. Ja sam od onih koji nisu ljubitelji voca. Povrce jos nekako, al voce....
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 12:11   #70
Quote:
illegale kaže:
Dav, vidio si RDA doze. Jesil provjerio doze u vocu i povrcu? Da rezimiramo, doze u povrcu i vocu kad sve skupa zbrojis, kad uzmes da jedes puno voca i povrca, koje je tehnicki kvalitetno obradjeno, opet ispada da su doze ispod RDA. Doze kod prehrane koju smatramo zdravom (puno vitamina, vlakana etc) ispada da nije dovoljno kvalitetna po RDA. A to nije tocno.

No, cak i da kazemo da je RDA zakon, sto mozemo isfurati kao OTPRILIKE, pogledaj sada sve te preparate. Vitaminske. I pogledaj doze. Ispada da su te doze recimo 3-20 x vece nego sto ih MOZEMO unositi zdravom prehranom koju smatramo nekim optimumom. Kad naviknemo organizam na kolicine koje su cak iznad RDA, tada organizam niti ne prospreira mnogo od toga. Jer sve su to farmakoloski aktivne tvari sto pomicu dinamicku ravotezu u urganizmu. I krajnji ucinak je suprotan od onog sto mu je bio cilj.
RDA doze su minimalne doze koje su nuzne za normalno funkcioniranje zdravog organizma u optimalnim uvjetima.

E sad, da ponovim ono od maloprije: voce i povrce, uzgojeno u idealnim uvjetima (dakle, bez kemikalija, na cistom zraku, itd.) koje je netom ubrano i kemijski, termicki i mehanicki neobradjeno, sadrzava doze vitamina koje su navedene na mnogim mjestima. Medjutim, navesti cu samo primjer vitamina C: vitamin C je izuzetno nestabilan i osjetljiv na: kisik, svjetlo, toplinu i cak i na dodir s metalom. Zakljucak je jednostavan: naranca koja je par dana stajala negdje na polici, koja je nakon toga oguljena i narezana metalnim nozem, jednostavno ne moze vise imati ni pribliznu dozu vitamina C kojeg je imala u trenutku kada je ubrana. Ono sto je ostalo je neaktivna askorbinska kiselina ili jednostavno - kiselina.

Ja uopce ne tvrdim da ne treba jesti zdravu hranu koja je adekvatno pripremljena i ne tvrdim da u njoj nema vitamina i minerala, medjutim, ono sto tvrdim je da u vocu i povrcu koje kupujemo na placu il ducanu vise nema ni priblizno one kolicine vitamina koje je netko jednom davno izbrojao (i odonda svi samo prepisuju isti podatak). A pogotovo ne kad se to isto voce i povrce mehanicki obradi (kao npr. u vocnoj salati) ili jos bolje, kad se pirja, kuha i sl. Te stvari su dokazane vise puta, nije to nikakva novost.

Svaka cast svima koji se trude zivjeti zdravo i koji se trude hranu pripremati zdravo, medjutim, namirnice koje su vecini nas na raspolaganju su sve manje i manje kvalitetne (a sve ljepse i ljepse oku) i koliko god se trudili - jednostavno vec u startu dobivamo osakacene namirnice.

A osim toga, zivimo daleko od bilo kakvih idealnih uvjeta, pogotovo mi u gradu.

Prema tome, kad se to sve uzme u obzir: kolicine vitamina koje preporucuje RDA su vec u danasnjim uvjetima jednostavno premale (taj podatak se nije mijenjao vec desetljecima, a atmosfera i kvaliteta namirnica se uvelike pogorsala), a hranom u najbojem slucaju dobivamo samo nuzni minimum.

Svojevremeno sam citao dosta studija o svakom pojedinom vitaminu i jedine nezeljene pojave koje su opisane su kod predoziranja "uljnim" vitaminima (A, D, E, K). Medjutim, (posto se ti vitamini mogu skladistiti u organizmu) kolicine koje su potrebne za prve simptome su stvarno ogromne. Npr. da bi se netko predozirao vitaminom A jeduci samo mrkvu, trebao bi 3 mjeseca svakodnevno jesti po 3kg mrkve (ili konkretno, preko 50.000IU dnevno kroz 3 mjeseca)!! A i kad se to dogodi, simptomi nestaju u roku par dana nakon prestanka unosenja vitamina u organizam. Sto se predoziranja vitaminom C tice, jedini problem je u tome sto je on kiselina - prekomjerne kolicine mogu ostetiti stjenku zeluca. Medjutim, danasnji proizvodjaci (Pliva tu ne spada) proizvode supstance koje se polako otpustaju u organizmu tako da nema sanse da dodje do ikakvog problema. Ja inac eimam uzasno osjetljiv zeludac i crijeva, no bez problema gutnem KAL-ovu tabletusa 2 grama C vitamina i nikada nisam imao nikakvih problema (dok sa 500mg Plivinog vec imam bolove).

Ukratko, ne treba generalizirati. Treba uzeti u obzir malo vise faktora...
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 15:12   #71
khm. RDA znaci recomended dietary allowance. Dakle, tu se ne radi o minimumima.

Sto se tice stabilnosti vitamina C, brijem da i nije toliko nestabilan. Jer su aktivne njegove forme i u oksidiranom i u reduciranom stanju. Dakle, stabilni redox sistem. Sto se tice tehnoloske obrade namirnica, nemam konkretne podatke, no podaci definitivno nisu skroz porazni, sto bi se reklo na osnovu tvog izlaganja.

Quote:
Prema tome, kad se to sve uzme u obzir: kolicine vitamina koje preporucuje RDA su vec u danasnjim uvjetima jednostavno premale (taj podatak se nije mijenjao vec desetljecima, a atmosfera i kvaliteta namirnica se uvelike pogorsala), a hranom u najbojem slucaju dobivamo samo nuzni minimum.
RDA je ukupan preporuceni unos vitamina, on se ne mijenja o nacinu prehrane.
Quote:
Ukratko, ne treba generalizirati. Treba uzeti u obzir malo vise faktora...
Generaliziranje se ocituje u principima magic, principima koji stoje i koji su dobri. Jer u danasnje vrijeme mada ljudi funkcioniraju nesto ispod nekakvog vitaminskog optimuma, oni istovremeno odlicno to furaju. Dapace, kad pogledas realno cinjenicno stanje, danasnja prehrana je zapravo puno uravnotezenija nego prehrana prije 500 godina. I danas kao i prije 500 godina ljudi dobro duraju, VECINA.

Isto tako, ti kad naviknes tijelo na vitamine u povisenim koncetracijama, dapace u koncentracijama koje su i po 10x vece od nekih uobicajenih, tada nakon prestanka konzumacije istih, dolazi do neravnoteze koja uz stres moze biti puno stetnija i opasnija nego da nije bilo toga istog. Dakle, mozes se "navuc" na vitamine. A to nije potrebno niti nuzno. Cak je i nepozeljno, jer se uglavnom radi o kolicinama koje su iznad optimuma, a po mojoj procjeni je optimum regularna zdrava prehrana --->> doze ispod RDA.

Jos jednom za kraj: Vitamine uzimat samo pri akutnim tegobama ili stresnim situacijama, ili pri avitaminozi. Ukoliko se vitaminski preparati koriste kao redovna supstitucja prehrani, onda provjerite doze i nemojte pretjerivati. Vec je i RDA puno, a sve vise je daleko previse.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 19:38   #72
Hej, Lahor ...
za nokte i kosu, a tako i za kozu, preporucujem mljevene lanenove sjemenke, ili lanenovo ulje a pomaze i germa.
Naravno, svi moji savjeti su nestrucni ali dobronamjerni i bezazleni ... i isprobani ... s uspjehom i zadovoljstvom.
Nina-Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 17:01   #73
Ajme, ljudi, bas ste se raspisali.

Ne zelim se sad upustati u raspravu, jer nemam dovoljno vremena, nego bih samo htjela pitati (Lucu, jer vidim da se kuzi ali i svi drugi su dobrodosli, of kors ) o kremama koje sadrze Q10. Sve one reklamiraju se kao dokazana sredstva za borbu protiv bora.

Jednom prilikom sam procitala u jednom popularno-medicinskom casopisu da se bore, jednom kad nastanu, vise ne mogu lijeciti ni maknuti. Koza se moze samo nategnuti face-liftingom, a kreme samo sprecavaju njihovo produbljivanje. S druge strane, kozmeticka industrija nas bombardira tim Q10om kao carobnim eliksirom mladosti.

Ne znam kaj da mislim o tome.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 22:54   #74
ja imam mlijeko za tijelo sa q10, jako sam zadovoljna....
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 07:02   #75
Glede kremica:
...prvo je bio u modi vitamin E, pa kolagen, zatim su dosli liposomi...Pa nakon toga AHA, pa vitamin C, jos 155 vrsta raznih antioksidansa, placenta i ne znam koje sve ne gluposti...Sad su glavni koenzim Q10, alpha flavon....Za koju godinu izaci ce nesto novo...

...a nitko nece imati manje bora zbog tih kremica
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 11:50   #76
Quote:
Princeza kaže:
Ajme, ljudi, bas ste se raspisali.

Ne zelim se sad upustati u raspravu, jer nemam dovoljno vremena, nego bih samo htjela pitati (Lucu, jer vidim da se kuzi ali i svi drugi su dobrodosli, of kors ) o kremama koje sadrze Q10. Sve one reklamiraju se kao dokazana sredstva za borbu protiv bora.

Jednom prilikom sam procitala u jednom popularno-medicinskom casopisu da se bore, jednom kad nastanu, vise ne mogu lijeciti ni maknuti. Koza se moze samo nategnuti face-liftingom, a kreme samo sprecavaju njihovo produbljivanje. S druge strane, kozmeticka industrija nas bombardira tim Q10om kao carobnim eliksirom mladosti.

Ne znam kaj da mislim o tome.
znas tu u tvom postu je i odgovor.

"testovi" za efikasnost preparativne i dekorativne kozmetike su takva smijurija da ja jedino sto mogu je smijati se ne reklame ("65% manje bora, 43,5% vise elsticiteta, 78% vise vlaznosti" ). tko je u zivotu napravio kakav test ili pokus ili istrazivanje, ne moze te podatke uzimati ni za sto nego za shalu
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 13:15   #77
Ja bih isto nesto pitala, ako netko zna odgovor. Ovdje se govori o C vitaminu i o tome kako on lako nestaje. Ja sam pak gledala prehrambene tablice i recimo krumpir ima dosta C vitamina. Ne mozemo ga konzumirati svjezeg, ali pise da i kuhan ima dosta C vitamina. Cak i przeni ima nesto prema tim tablicama? Je li to istina?
Druga stvar, moja sestra vec duze vremena ima problema sa zeljezom, nokti joj uvijek pucaju strasno. Ona u principu jede sve osim voca. Zakljucili smo da je u tome kvaka. Otkada se trudi jesti voce, zeljezo joj se vratilo u normalu. Vjerujem da je odatle i problem sa noktima?
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 14:06   #78
koliko znam te tablice (sluzbene? od npr. dijabetoloskog drustva ili nesto slicno?) su dosta pouzdane (podaci dobiveni eksperimentalno). ne znam koliko moze vitC ostatai u necemu sto je "obradjeno" termicki jer je vitC prilicno nestabilan (na zraku i povisenoj temperaturi se oksidira i raspada).
ne znam da li Fe ima veze s noktima. uostalom, mislim da u vocu nema nesto puno zeljeza...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 14:42   #79
Eto linka:
http://hrana.com/pt/povrce/krumpir.htm

Mene je prvo bilo zacudilo sto je u jednoj knjizi za trudnice naveden krumpir kao izvor C vitamina, pa sam onda isla istrazivati u tablicama.
Ono sa vocem kod moje sestre ja objasnjavam time sto elementi koje nase tijelo treba ipak imaju i neku interakciju (nezgrapno se izrazavam). Npr. poznato je da se zeljezo bolje resorbira uz C vitamin, a pitanje je sto je sve sa onim drugim sto znanost jos nije otkrila.
Ja mislim da ipak raznolika prehrana nudi najbolje sto se tice doza i medjusobne zavisnosti i djelovanja, i da se kuhanjem ipak sve ne unistava. Necem se mozda i poboljsa resorpcija.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 14:51   #80
Quote:
ljutika kaže:
Ja mislim da ipak raznolika prehrana nudi najbolje sto se tice doza i medjusobne zavisnosti i djelovanja, i da se kuhanjem ipak sve ne unistava. Necem se mozda i poboljsa resorpcija.
slazem se, za prenijeti ovu poruku, brljim tu vec dvije stranice

nikad se nemoze unistiti sve (zakon o sacuvanju mase/energije ), samo neke tvari mogu biti unistene u velikoj proporciji. ne znam nikakav konkretan podatak za VitC u krumpiru...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:16.