Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2008., 01:02   #1
Bog i ljubav

Kako je zapravo jednostavno ....
kao što tvrde i vjernici koji vjeruju u istinu i oni drugi koji znaju istinu ...

religijski osjećaji ushita i euforije su identični osjećajima zaljubljenog čovjeka:

nešto postoji
negdje
i
voli me
znam

Upravo je problem to "nešto i znam" mada niti to nije niš novo, to su nam i starci govorili
jedino voli me je dokazljivo i u vjerskoj i u ljudskoj ljubavi.

No obje ljubavi mogu razočarati i to čine

Kod prve ostane "puna" glava, a kod druge prazno srce.


Nemojte se uvrijediti, iskustvo je i jedno i drugo, pogledajte početne uvjete i imate rješenje.

Je li to dokaz?
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 01:23   #2
A šta ako su pogrešni početni uvjeti....

Čisto pitam...
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 01:33   #3
Super NoNick, baš sam razmišljao o tome.
Naravno mogu biti,
no također se ne trebaju dogoditi niti završni uvjeti, ali onda nema rješenja, obje strane su u pravu, zar ne?
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 03:39   #4
Bog nije ljubav, nego je ljubav bog

Ako Bog nije ljubav, ni ljubav nije vino...

Quote:
ARTETUREN kaže: Pogledaj post

jedino voli me je dokazljivo i u vjerskoj i u ljudskoj ljubavi.

No obje ljubavi mogu razočarati i to čine

Kod prve ostane "puna" glava, a kod druge prazno srce.


Nemojte se uvrijediti, iskustvo je i jedno i drugo, pogledajte početne uvjete i imate rješenje.

Je li to dokaz?
Počuj, o voljeni!
Ja sam Stvarnost svijeta,
središte i obodnica,
Ja sam mu i dijelovi i cjelina.
Ja sam Volja ustanovljena izmedju neba i zemlje,
Ja sam u tebi stvorio dar opažanja
samo da bi ti bio predmet Moga opažanja,
Ako me dakle opažaš, ti opažaš samoga sebe
ali ti Me ne bi mogao opaziti preko sebe.
Ti Mojim okom vidis i Mene i sebe,
Svojim okom ti Me ne možeš pojmiti.

Voljeni,
Toliko puta sam te zvao,
i nisi me čuo!
Toliko sam ti se puta pokazao
a ti Me nisi vidio!
Toliko sam te puta dragao blagostima,
a ti nisi osjetio,
ukusnu hranu
ti nisi ni kušao.
Zašto Me ne možeš dosegnuti
preko predmeta koje pipaš?
Ili Me udahnuti s mirisima?
Zašto me ne vidiš?
Zašto me ne čuješ?
Zašto? Zašto? Zašto?
Za tebe Moje slasti premašuju
sve druge slasti,
i užitak koji ti Ja pružam
premašuje druge užitke.
Za tebe Ja sam poželjniji
od svih drugih dobara.
Ja sam Ljepota,
ja sam Milost,
Voljeni, voli Me,
voli samo Mene, voli me s ljubavlju.
Nitko nije usrdniji od Mene.
Drugi te vole zbog samih sebe:
ja, Ja te volim zbog tebe,
a ti, ti bježiš daleko od Mene.

Voljeni,
ne jednači se sa Mnom,
jer približiš li se Meni,
znači da sam se Ja približio tebi.
Bliže sam tebi od tebe samoga,
od tvoje duše, tvoga daha.

Voljeni, podjimo k sjedinjenosti...
S rukom u ruci,
udjimo u prisutnost Istine,
neka nam ona bude sudac
i utisne svoj pečat na Našu sjedinjenost
zauvijek.

Ibn al Arabi
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 04:18   #5
Quote:
ARTETUREN kaže: Pogledaj post
Super NoNick, baš sam razmišljao o tome.
Naravno mogu biti,
no također se ne trebaju dogoditi niti završni uvjeti, ali onda nema rješenja, obje strane su u pravu, zar ne?
Pa-ako su početni uvjeti ispravni, valjda mogu i završni...
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:21   #6
Quote:
ARTETUREN kaže: Pogledaj post

Je li to dokaz?
ako nije dokaz, barem je dobar argument. slažem se.
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:45   #7
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pa-ako su početni uvjeti ispravni, valjda mogu i završni...
Početne uvjete vjere moraš "učiti", a sa ljubavi si rođen.
Dakle?

"Hoće li sloboda umeti da pjeva, kao što su sužnji pjevali o njoj?"

Branko Miljković
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:47   #8
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
ako nije dokaz, barem je dobar argument. slažem se.
Drago mi je da se još netko slaže
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:53   #9
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ako Bog nije ljubav, ni ljubav nije vino...


[prekrasna pjesma]
zauvijek.

Ibn al Arabi
Što trijezan misli, opijen vinom priča, a opijen ljubavi čini ....
Točno! Ljubav nije vino, ljubav je krv.

Žao mi je što Ti vjera ne dopušta "dovoljno" vina, ali da i ja Tebe počastim lijepom pjesmom kao što si i Ti mene:


Ja sam bio pogrešan
Kad sam Ti stavio ruku na rame
Tamo je držao dugo
I govorio riječi

Ja sam bio pogrešan
Kad sam tražio da mi kažeš
Koja si strana
Postoje pravila igre
Ti znaš da ne možeš sama

Ispod svih tih zastava
Što vijore svud oko nas
Ne postoji mjesto
Gdje mogla bi stati
Visoko dignuti ruke
I pjevati našu pjesmu
I pjevati našu pjesmu.

Protiv volje umiješan
U staru zavjeru strana
U staru zavjeru nada
Ja sam jednoga dana
Slučajno našao put
Ispod svih tih zastava
Što vijore ...

Kapi s oboda
Sada padaju na uže i gun
Ja sam slobodan
Neka s moga vrata vijori šal od svile ...

Darko Rundek
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 14:40   #10
Quote:
ARTETUREN kaže: Pogledaj post
Početne uvjete vjere moraš "učiti", a sa ljubavi si rođen.
Dakle?

"Hoće li sloboda umeti da pjeva, kao što su sužnji pjevali o njoj?"

Branko Miljković
Pa pazi. Kazao si:

religijski osjećaji ushita i euforije su identični osjećajima zaljubljenog čovjeka

Pa onda dao primer/objašnjenje.

Mislim, pokušavam da te shvatim, jer-lično ne mislim da je religija jedan osećaj zaljubljenog čoveka. Za mene je ona dublja nego čist osećaj zaljubljenosti. Za mene je religija svest o realnosti. Osećanja mogu da prevare, naravno kao i svest, zato je religija mnogo dublja nego sama osećanja ili naša lična spoznaja. Za moj pojam religija se temelji na božanskim otkrivenjima nama ljudima koji smo recipijenti tih otkrivenja, koja, da čudo bude veće (a stvar komplikovanija), možemo kao ograničeni ljudi često pogrešno shvaćati. . .
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 22:57   #11
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pa pazi. Kazao si:

religijski osjećaji ushita i euforije su identični osjećajima zaljubljenog čovjeka

Pa onda dao primer/objašnjenje.

Mislim, pokušavam da te shvatim, jer-lično ne mislim da je religija jedan osećaj zaljubljenog čoveka. Za mene je ona dublja nego čist osećaj zaljubljenosti. Za mene je religija svest o realnosti. Osećanja mogu da prevare, naravno kao i svest, zato je religija mnogo dublja nego sama osećanja ili naša lična spoznaja. Za moj pojam religija se temelji na božanskim otkrivenjima nama ljudima koji smo recipijenti tih otkrivenja, koja, da čudo bude veće (a stvar komplikovanija), možemo kao ograničeni ljudi često pogrešno shvaćati. . .
Ma bravo No Nick, ukazao si na samu bit, mea culpa.
Nije zaljubljen nego u ljubavi, zaljubljenost te pukne, Ti pukneš i ode, a ovdje Te preplavi i "topiš" se. Naravno ne radi se uopće o tjelesnoj ljubavi.
U potpunosti se slažem sa Tvojim postom o doživljaju, zato je i bio citat, nemogućnost za izreči, ako ne doživiš ne znaš, uzalud.
Baš kao što Ti kažeš.
Znači envelope doživljaja su identične i tu počinje zabava, je li ona boginja i postoji li uopće.
Za boga ti mogu dati odgovor koji Ti se neće svidjeti, no nema veze , zar ne....No Nick
Dakle biti u ljubavi, a ne stajati u plićaku oceana. Nemaš a osjećaš!
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 08:59   #12
S prvim se dijelom naslova slažem, a s drugim ne. Jer, ako je ljubav Bog, onda je Bog ograničen na samo jedno.
No, da je ljubav osnovna veza između Boga i čovjeka, s time se i te kako slažem. No, taj je odnos puno, puno složeniji i dublji od toga, nije samo osjećaj. Više stav.
"Tko ljubi, razumjet će što govorim." sv. Augustin
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 23:52   #13
Uvijek postoje oni ispred i oni iza zareza.

Naravno tu su i oni koji postoje sa obje strane, a Ti su izuzetno izuzetno rijetki.

Najveći broj ljudi ne postoji niti sa jedne strane i to je tragedija.

No, možda nisam bio dovoljno razumljiv osim No Nick-u.
Ljubav je bog nije u smislu opisa "nečeg". Ljubav je naša suština, a neki je nalaze u religijskom objašnjenju. Za mene bog ne postoji.

Najveći dio nema sreću spoznati i samo proleti kroz vrijeme u stilu "biti će bolje".
Zato je i tema na religiji ako se netko pita, a ne na filosofiji ili psihologiji.
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 00:03   #14
Quote:
ARTETUREN kaže: Pogledaj post
Ma bravo No Nick, ukazao si na samu bit, mea culpa.
Nije zaljubljen nego u ljubavi, zaljubljenost te pukne, Ti pukneš i ode, a ovdje Te preplavi i "topiš" se. Naravno ne radi se uopće o tjelesnoj ljubavi.
U potpunosti se slažem sa Tvojim postom o doživljaju, zato je i bio citat, nemogućnost za izreči, ako ne doživiš ne znaš, uzalud.
Baš kao što Ti kažeš.
Znači envelope doživljaja su identične i tu počinje zabava, je li ona boginja i postoji li uopće.
Za boga ti mogu dati odgovor koji Ti se neće svidjeti, no nema veze , zar ne....No Nick
Dakle biti u ljubavi, a ne stajati u plićaku oceana. Nemaš a osjećaš!
Nemoj da grešiš dušu. Ne možeš me tek tako uvredit nikakvih izjavama.

A što se tiče osećaja-jedno vreme u zapadnom hrišćanstvu, za vreme perioda romantizma, javljala se ogromna potreba za osećajem. Dosta se polagalo na to da čovek doživi Boga. Nije u pitanju lično iskustvo, nego čist osećaj Boga. Nisam pobornik ovakve ideje...
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 01:19   #15
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Nemoj da grešiš dušu. Ne možeš me tek tako uvredit nikakvih izjavama.

A što se tiče osećaja-jedno vreme u zapadnom hrišćanstvu, za vreme perioda romantizma, javljala se ogromna potreba za osećajem. Dosta se polagalo na to da čovek doživi Boga. Nije u pitanju lično iskustvo, nego čist osećaj Boga. Nisam pobornik ovakve ideje...
Pa Ti si sjajan. Jest da smo samo nas dvojca ovdje, no dovoljni smo i sami sebi

Da Te želim uvrijediti napisao bih da Tvoj bog ima malog ...

Odlično, prisjetio sam se patnji mladog Wertera i doba kada su se ljudi ubijali zbog ljubavi, to je to. Odlična paralela.

No pazi, osnovni smisao je mogućnost susreta, prije ili kasnije.

Ljepota iščekivanja mogućeg dolaska, kao što je lisica rekla malom princu, potpuno neuvjetovana ljubav. Jest da negdje ipak bljesne, nešto ću i dobiti, ali ovaj osjećaj je monumentalan.

Možeš li opisati mogućnost što bi se dogodilo sa osjećajima i Tobom, ako bi shvatio da Ga nema.
A također i paralela doživljaja sada, jer duboko vjerujem da si presretan sa takvim osjećajem i pozitivno Ti "zavidim".
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 01:56   #16
”Tko ne ljubi, nije upoznao Boga, jer Bog je ljubav“ (1. IVANOVA 4:8).

SVE Jehovine osobine su izvrsne, savršene i privlačne. No ljubav je dragocjenija od svih njegovih osobina. Ništa nas toliko ne privlači Jehovi kao njegova ljubav. Sretni smo što je ljubav ujedno i njegova najistaknutija osobina. Biblija o ljubavi govori nešto što nikada ne kaže o ostalim Jehovinim glavnim osobinama. Sveto pismo ne kaže da je Bog moć, da je Bog pravda, pa ni da je Bog mudrost. On posjeduje te osobine i njihov je glavni izvor. No o ljubavi se u 1. Ivanovoj 4:8 kaže nešto puno dublje: ”Bog je ljubav.“ Da, ljubav prožima čitavo Jehovino biće. Ona je srž njegove osobnosti ili prirode. Općenito uzevši, mogli bismo si to predočiti na sljedeći način: Jehovi moć omogućuje da djeluje. Njegova pravda i mudrost određuju na koji će način djelovati. Ali Jehovu ljubav motivira da djeluje. Kad pokazuje druge osobine, iza njih uvijek stoji ljubav.Često se kaže da je Jehova samo oličenje ljubavi. Stoga ako želimo naučiti nešto o ljubavi, moramo upoznati Jehovu. Razmotrimo, stoga, neke aspekte Jehovine neusporedive ljubavi.Jehova je poslao svog Sina na Zemlju da se rodi kao dijete. To je značilo da se na nekoliko desetaka godina morao odreći bliskog druženja sa svojim ljubljenim Sinom na nebu. S velikim je zanimanjem s neba pratio kako Isus raste kao savršeni čovjek. S oko 30 godina Isus se krstio. Tom je prilikom Otac osobno rekao s neba: ”Ovo je moj Sin, ljubljeni, koji ima moje priznanje“ (Matej 3:17). Mora da je Otac bio vrlo zadovoljan kad je vidio kako Isus vjerno ispunjava sve što je bilo prorečeno, sve što se tražilo od njega! (Ivan 5:36; 17:4).Budući da Jehova ima osjećaje, bol koju je osjetio zbog smrti svog Sina ne da se opisati. Ono što ipak možemo objasniti jest motiv iz kojeg je Jehova dozvolio da se to desi. Što je Oca navelo da toliko pati? Jehova nam u Ivanu 3:16 — a taj je biblijski redak toliko važan da ga se naziva Evanđelje u malome — otkriva nešto divno. U njemu stoji: ”Bog je toliko ljubio svijet da je dao svog jedinorođenog Sina, da nitko tko pokazuje vjeru u njega ne bude uništen, nego da ima vječni život.“ Dakle, Boga je motivirala ljubav. Nitko nikada nije pokazao veću ljubav.
_KUDEJ_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 05:19   #17
@ KUDEJ

Jehova mi si izgleda kao sebični starac koji ne može, pa zato terorizira druge da mu viču volimo Te.

No volio bih da napišeš o sebi, a ne o "nekom" tamo.

Tvoja ljubav se da osjetiti, a njegova ne.
Ja sam Ti živi dokaz da Jehova ne privlači i ne vidim niti jednu jedinu dobru osobinu Jehove, osim one da se ne pojavljuje.

Dakle KUDEJ: Qvo vadis
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 00:09   #18
Thumbs up ahh

Quote:
ARTETUREN kaže: Pogledaj post
@ KUDEJ

Jehova mi si izgleda kao sebični starac koji ne može, pa zato terorizira druge da mu viču volimo Te.

No volio bih da napišeš o sebi, a ne o "nekom" tamo.

Tvoja ljubav se da osjetiti, a njegova ne.
Ja sam Ti živi dokaz da Jehova ne privlači i ne vidim niti jednu jedinu dobru osobinu Jehove, osim one da se ne pojavljuje.

Dakle KUDEJ: Qvo vadis
Slićno kao i u nogometu,Jehova i na zemlji odabire "reprezentaciju". Da dođeš do reprezentacije moraš biti dobar igrač(iako ima dobrih koji nisu u njoj) Ali ti očito nemaš dara za "nogomet"

DEWEYEW odgovor

Zadnje uređivanje _KUDEJ_ : 10.12.2008. at 00:37.
_KUDEJ_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 07:42   #19
ARTETUREN,

Tvoj naslov teme govori nešto sasvim drugo.
Naime, ako Bog nije ljubav, nego je ljubav Bog, tada je za zaključiti kako je Bog mnogo više od ljubavi.
Zašto?

Dati ću jednostavan primjer, a kako bi stvari bile razumljivije.
Voće nije jabuka, nego je jabuka voće.
Iz gornje se tvrdnje lijepo vidi kako pojam voće ima veći opseg od pojma jabuka, koji je samo dio opsega pojma voće oliti po naški, voće može biti jabuka, kruška, marelica, višnja, jagoda itd.

Nadam se kako je sada jasnije zašto je Bog mnogo više od ljubavi, naravno, ako ćemo se ravnati po naslovu tvoje teme.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 08:56   #20
Quote:
_KUDEJ_ kaže: Pogledaj post
Slićno kao i u nogometu,Jehova i na zemlji odabire "reprezentaciju". Da dođeš do reprezentacije moraš biti dobar igrač(iako ima dobrih koji nisu u njoj) Ali ti očito nemaš dara za "nogomet"

DEWEYEW odgovor
WYW, no samo misli da si u "repki" .... lijep je to osjećaj. I odličan odgovor moram priznati ... do DEWEYEW što mi je nerazumljivo, jer sam član HDZBPS.
Pa može koja rolica ...
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.